assenheim krijgt indelijk bibliotheek Eerste woningen gereed Hoge Rijndijk-Oost" RAAD ALKEMADE OVER WONINGBOUW OP KAAG oordwijkerhouts Zeeburg ;eft eigen school nodig Rijksdaalderconcerten sterk geopend EggeR l EMEENTERAAD BESLIST OP 24 OKTOBER VOLOP INTERESSE VOOR LEIDERDORPSE COMMISSIES •GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 ZOETERWOUDE Vandaag zijn de sleutels uitgereikt van de eerste zeven woningen van in totaal 66 woningwetwonin gen in het nieuwbouwplan „Ho ge Rijndijk Oost" te Zoeter- woude. Dit woningcomplex dat in opdracht van de woning bouwvereniging „Willibrord" wordt gerealiseerd, bestaat uit 58 eengezinswoningen, 6 wonin gen voor 112 persoonshuishou dens en 2 woningen met voor gehandicapten aangepaste voorzieningen. De bouw van deze woningen is uitgevoerd door v.d. Vorm B.V. te Papendrecht. Dit bouwbe drijf heeft kans gezien binnen acht maanden na het slaan van de eerste paal de eerste wonin gen op te leveren. Voor de woningbouwvereniging en voor de gemeente Zoeterwoude. waar de woningnood nog ern stig wordt gevoeld, betekent de ze nieuwbouw een belangrijke verrijking. Het ligt in de bedoe ling dat behalve de inwoners van Zoeterwoude ook econo misch gebondenen, werkzaam op het nabijgelegen industrie terrein, zullen profiteren. Aan deze kategorie woningzoeken den worden namelijk dertig van deze woningwetwoningen toe gewezen. "faakliggende grond aan de Kerklaan, waar volgend jaar de nieuwe bibliotheek zal staan - -ilf'" tiJgerT rt Bi) blikejENHEIM Wanneer de plannen ver- aar 1 zoals het college van burgemeester jethouders in Sassenheim wenst, dan aar zjassenheim in 1979 een heuse biblio- ovenk rijker worden. Sassenheim is dan )udeianger afhankelijk van de biblio-bus >tap »ns per week op een aantal standplaat- ieeslustigen komt bedienen. Met de uardj van een echt bibliotheekgebouw It de wens van alle raadsfracties ver- die in het verleden al diverse malen in aangedrongen op de bouw van een lijke voorziening. De locatie waar het itheekgebouw zal komen te staan het braakliggende stuk terrein aan klaan. ;ens zal voor het Kerklaangebied een nieuw woon- en winkelplan worden rd waarin het te bouwen biblio- bouw dan moet passen. Gehand- blijft het'parkeerterrein. maar hier boven zullen woi—6vt. mhuen. levens zul len een aantal winkelruimten worden ge bouwd en zal de levensmiddelenwinkel die nu verderop in de Kerklaan zit, naar dit nieuw te bouwen gedeelte worden verplaat st. Het bibliotheekgebouw zal bestaan uit twee verdiepingen. Op de begane grond zullen een vrije bibliotheekruimte, een dien struimte, en een multifunctionele ruimte moeten komen Voorts bevinden zich hier de entree, trap, lift, loopruimte en toiletgroe pen. Op de eerste verdieping komt de ruimte voor de bibliothekaris en de administratie. Verder ook hier een vrije bibliotheekruimte. Door een speelse kapconstructie kunnen op de tweede verdieping een voorleesruimte en een tweetal technische ruimten worden gerealiseerd. Het totale grondoppervlak van het gehele bibliotheekgebouw gaat 663 vier kante meter bedragen. De bouw van de nieuwe bibliotheek zal ruim vier miljoen guiaen gaan Kosten. begroting is samengesteld door het bouw team waarin twee leden van de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Sassenheim, de rayondirecteur van de Stichting verenigde provinciale bibliotheek centrales voor Zuid-Holland, de directeur gemeentewerken en de chef van de afdeling financiën zitting hebben. Om belastingtech nische reden zal de bouw van de bibliotheek niet door de gemeente maar door de biblio theekstichting geschieden. Hiertoe wordt door de gemeente Sassenheim een lening verstrekt aan het bibliotheekbestuur van 4.125.000.— met een looptijd van veertig jaar. De hieruit voor de stichting voort vloeiende lasten zullen echter geheel wor den vergoed. Voor de bibliotheek ontvangt de gemeente een rijkssubsidie van honderd procent voor personele lasten en van twintig procent voor exploitatiekosten. Inclusie burgemeester Bosma: ALKEMADE Indien de Alkemadese raad daar in zijn komende vergadering van maandag 23 oktober mee akkoord zullen de woningbouw vereniging Alkemade gelden beschikbaar wor den gesteld die de bouw van 3 woningwetwonin gen aan de Prins Willem Alexanderstraat op Kaageiland mogelijk zullen maken. Hoewel de benodigde grond nog niet verworven is, zal hiervoor naar schatting een bedrag van een kleine 44 duizend gulden benodigd zijn. Daarnaast is met de stichtingskosten een bedrag van ruim 328 duizend gulden gemoeid. De bouw van de drie woningwetwoningen kan daadwerke lijk ter hand worden genomen, nu de staatssecre taris van volkshuisversting en ruimtelijke orde ning zijn flat aan de bouwplannen heeft gegeven. Naar schatting zullen de huren van de te bouwen woningen rond de 395 gulden per maand komen te liggen. De raad zal ook moeten beslissen of hij een bedrag van 15 duizend gulden wil uittrek ken voor de aanschaf van een kleine zand-zout- strooier. Met de winter in het nabije verschiet meent het college van b. en w. er goed aan te doen over te gaan tot de aanschaf van een tweede strooier. De bestaande strooier is namelijk te groot om op bepaalde punten bij gladheid effec tief te werken. Vandaar dat tot nog toe personeel van gemeentewerken met een schop staand achter op een vrachtwagen het zand en zout uitstrooide. Met de aanschaf van een kleine zandstrooier kunnen de gemeentelijke knelpun ten als ondermeer de Noordkade, de Witte Singel, de Voorstraat, de Galgekade en enkele brugoprit- ten effiëcenter worden bestrooid. De raadsleden zullen zich ook moeten buigen over het voorstel van het college van burgemees ter en wethouders om in de toekomst ook de commissies voor ruimtelijke ordening openbare werken, strafverordeningen en georganiseerd overleg in ambtenarenzaken openbaar te maken. Eerder al ging de raad akkoord met het openbaar vergaderen van de commissies voor financiën en zwembadaangelegenheden. LEIDERDORP De oproep aan inwoners van Leiderdorp om zitting te nemen in de raads commissies heeft een verheu gend resultaat gehad. In totaal hebben zich 113 inwoners aan gemeld voor de 44 plaatsen die in de negen raadscommissies te verdelen zijn. De meeste aanmeldingen kwa men voor de commissie Econo mische Aangelegenheden bin nen, direkt gevolgd door Maat schappelijk Welzijn en Ruimte lijke Órdening. Het aantal vrou welijke aanmeldingen is bijna 20 procent. Onder hen was de belangstelling voor de commis sie Maatschappelijk Welzijn erg groot. De sollicitanten krijgen dezer dagen bericht van de se cretaris van de commissie waar voor zij zich hebben aangemeld. Ze krijgen een uitnodiging voor een gesprekje met de raadsle den die in de betrokken com missie zijn benoemd. Daarna wordt advies uitgebracht aan het college van burgemeester en wethouders dat uiteindelijk een totaal voorstel voor alle com missies aan de gemeenteraad doet die 27 november vergadert. Expositie in 't Huys Dever Lisse CRM-wethouder me vrouw drs. J. Meulemans opent zaterdag 28 oktober een exposi tie in het vorig jaar gerestau reerde Huys Dever aan de Lis- sese Heereweg. De afgelopen maanden is er in de karakteris tieke donjon een expositie ge weest van de restauratie. Deze tentoonstelling is naar de zol der van de Hofstede verhuisd voor deze expositie van schilde rijen, pastels, gouaches, aqua rellen en textiele composities. De textiele exposities van Mar git Reij zijn boeiend en rijk aan kleur. Ze heeft twee jaar als ontwerpster gewerkt en in die periode zijn er twee boeken van haar hand op de markt versche nen. De kumstenaar Giel Lange- veld begon al op jeugdige leef tijd met tekenen en schilderen. Het thema: mens staat in zijn werk centraal. Djim de Graaf heeft een oplei ding gevolgd aan de Grafische School. Hij heeft grote belang stelling voor de natuur en psy chische verschijningsvormen van het menselijk individu. Het werk van Maarten Groenen- veld is surrealistisch. Hij is de geestelijke vader van de stich ting „Tussen Dever en Poel geest". met als doelstelling een vrije kunstacademie voor iede reen. De tentoonstelling die duurt tot 12 november, is op werkdagen geopend van 15.00 tot 17.00 uur. Dinsdag, woensdag en donder dag is de expositie bovendien 's avonds geopend van 20.00 tot 21.30 uur. Zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 14.00 tot 17.00 uur. EHBO-cursus Zoeterwoude ZOETERWOUDE Als er vol doende belangstelling is, zal dë plaatselijke EHBO afdeling Sint Lidwina weer een EHBO-cursus organiseren. Deze zal dan begin volgend jaar van start gaan. Een cursus omvat 16 lessen, als deze voldoende gevolgd zijn kan men in het bezit komen van het ..Eenheidsdiploma EHBO". De lessen worden gegeven in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Korte Miening. Voor nadere in lichtingen kan men terecht bij mevrouw Overdevest-Welp, Eloutstraat 19, telefoon 1816. ZOETERWOUDE Vrijdag avond organiseert voetbalver eniging Meerburg weer een kla- verjasavond in haar kantine Om acht uur zal men aanvangen met kaarten. DWIJKERHOUT In het plan Zeeburg, r in april 1979 de eerste woningen gereed kt tn zijn, is zeker plaats voor een nieuwe lol. Dit stelt burgemeester Bosma in een se inzake de scholenbouw in Noordwij- it tot 1988. Aan de hand van de geleverde is iedereen het daarover eens. De kleur de te bouwen school (r.k., protestants 'elijk of openbaar) is echter nog een punt iscussie. toelichting op het plan Zeeburg staat, dat •ningen in "Zeeburg" in hoofdzaak zullen ten bewoond door ingezetenen van Noordwij- 'ut. Door de bewoning van "Zeeburg" treedt I overige gedeelte van het dorp een verdun- op en dus ook een verdunning van de «bezetting. De vraag wordt dan ook ge- 9f er werkelijk een school in "Zeeburg" is, wanneer er in de overige scholen van idenporp voldoende lokalen aanwezig zijn, om vartde kinderen van "Zeeburg" op te vangen, col-fen becijfering, waarin men uitgaat van een entt van de bevolking met 70 inwoners per jaar ech-jis de gemiddelde groei van het inwonertal plan "Zeeburg" een school van 8 lokalen zal kunnen worden gebouwd". Twijfelen inde de laatste tien jaar) en het konstant van het aantal woningen in het dorp >ief "Zeeburg", komt men tot een aantal igde lokalen voor 1979 van 73 met een lelijke toename tot 77 lokalen in het jaar Op dit moment zijn er 69 lokalen beschik- Dit houdt in, dat er in 1979 4 lokalen tekort jen in 1988 zelfs 8 lokalen. De conclusie in fapport is dan ook, dat "tot opvang van het leerlingen voor het gehele dorp in het Over de waarde van deze cijfermatige aanpak is met iedereen in de commissie onderwijs het eens. Men twijfelde aan het gegeven, dat het inwonertal met 70 per jaar stijgt. Voorgesteld werd, de cijfers over de laatste 5 jaar als uitgangspunt te nemen, omdat die waarschijnlijk een ander beeld zullen geven dan de nu gehan teerde cijfers over de laatste 10 jaar. Burgemees ter Bosma wilde dit gaarne verder onderzoeken. Het feit, dat er een nieuwe school nodig is, bleef overeind. De kleur van de school stond in de verdere discussie centraal. Het rapport signaleert, dat ongeveer 80% van de bevolking rooms-katholiek is. Als men dit percentage ook hanteert voor "Zeeburg", komt men tot een aantal benodigde lokalen van 10. Rekening houdend met een verdunning van de lokaalbezetting van de r.k.- scholen in het dorp (r.k.-kinderen gaan naar de school in "Zeeburg"), acht het rapport het waar schijnlijk, dat met een 6-klassige geïntegreerde school voor het r.k.-onderwijs in "Zeeburg" kan worden volstaan. Het rapport poneert verder de veronderstelling, dat wanneer het r.k.-schoolbe- stuur bij de bouw van, een school in "Zeeburg" er toe overgaat een Jenaplanschool op te zetten, de behoefte van zeer veel katholieke ouders om hun kind naar de openbare Jenaplanschool te sturen zal verminderen. Het concludeert dan ook, Woningbouw in plan Zeeburg. dat de capaciteit van de huidige openbare school "De Regenboog" vooralsnog toereikend zal zijn. Neerleggen De heer Van Komngsveld (PvdA) wilde zich echter niet bij voorbaat neerleggen bij het feit, dat er een r.k.-school in "Zeeburg" moet komen. Hij wees erop, dat het helemaal niet zeker is. of de ouders van de openbare school deze school gekozen hadden vanwege het systeem of vanwege het openbaar-zijn. Verder stelde hij. dat het team van de openbare school vindt, dat het Jenaplan- onderwijs het meest tot zijn recht komt in een 6-klassige school. De school heeft volgend jaar waarschijnlijk een tiende lokaal nodig. "Waarom niet een gedeelte van deze school afscheiden en naar "Zeeburg" overbrengen", vroeg hij zich af. Burgemeester Bosma antwoordde, dat de ouders deze kans twee jaar geleden hadden laten liggen. Toen was namelijk gevraagd, hoe men stond tegenover een tweede openbare school. "Iedereen was er voor, maar men wilde niet hun eigen kind er naar toe sturen", stelde de burgemeester. Van Koningsveld bleef er echter bij, dat zowel het r.k.-onderwijs, als het openbaar onderwijs een eerlijke kans in "Zeeburg" moesten krijgen (misschien wel door middel van een samenwerk ingsschool). Binnen korte termijn zal er een beslissing moeten worden genomen. Burgemees ter Bosma: "Vanaf april 1979 wordt "Zeeburg" bewoond, dus zie ik het liefst met ingang van het volgend schooljaar een school in "Zeeburg" m bedrijf" Jubileumfeesten „De Noortukkers" NOORDWIJK De Noordwijkse carnavalsvereniging „De Noor tukkers" is van plan dit jaar het carnavalsfeest extra luister bij te zetten in verband met het bereiken van het 11-jarig bestaan. Het carnavalsgebeuren begint op 11 november met de verwelko ming van de nieuwe prins van De Noortukkers tijdens een feestavond, waarvoor men de theatershow van Ted de Braak en het duo Mini en Maxi heeft gecontracteerd. De Noordwijkse carnavalsvereniging wil dit jaar de gehele Noordwijkse bevolking bij de jubileum-festiviteiten betrekken. Om de extra kosten van de jubileumfeesten te dekken wordt een loterij gehouden met een kleurentelevisie als hoofdprijs. De trekking zal plaatsvinden tijdens de feestavond op 11 november. Vijftigduizend bloembollen voor Sassenheim SASSENHEIM Vijftigduizend bloembollen worden binnenkort geplant in Sassenheim om het dorp volgend voorjaar een extra feestelijk aanzicht te geven. De bollen worden geschonken door plaatselijke bloembollenbedrijven. De bedrijven doen dit in verband met het honderdjarig bestaan van de Sassenheimse afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging Bloembollen cultuur het volgende jaar. Burgemeester Kret van Sassenheim zal in november de eerste bol in de grond steken bij „De Schutse". De bollen worden geplaatst bij „de Bernardus", in het park Rusthof rondom het kunstobject, bij het raadhuis en uiteraard bij „de Schutse". KORTWEG OEGSTGEEST Het bestuur van de „Stichting Scholen Oegstgeest" houdt dinsdag 24 oktober, donderdag 26 oktober en dinsdag 31 oktober een open informatie-avond over het on derwijs. zoals dat gegeven wordt op de onder haar ressor terende kleuter- en lagere scho len Deze avonden zijn op de eerste plaats bedoeld voor ouders van wie binnenkort een kind naar de kleuterschool gaat of vol gend jaar naar de lagere school. Ook andere geïnteresseerden zijn echter van harte welkom. De informatie-avond wordt op dinsdag 24 oktober in de Jena planschool „De Kring" aan de Rembrandt van Rijnlaan 26 ge houden en donderdag 26 okto ber in kleuterschool ,.'t Mieren nest" ook aan de Rembrandt van Rijnlaan 30. De laatste in formatie-avond wordt op dins dag 31 oktober gehouden in .kleuterschool "De Wigwam" en lagere school „St. Willibrord" aan de Rhijngeesterstraatweg 49 en 51 LEIDEN - In de overvolle ka pelzaal van het K&O-gebouw werd gisteren de serie rijks daalderconcerten op een veel belovende manier ingeluid. Solist was Tibor Yusti von Arth, wiens spel en sympathie ke optreden algemene bijval en enthousiasme opriepen bij het publiek. Deze pianist die een rijke concertervaring bezit zorgde voor een onderhoudend en boeiend recital. Hoogtepunten waren zonder twijfel de laatste van de twaalf etudes opus 10 van Chopin, de Rhapsodie hongroise nr. 5 en de eerste toegift, Liebestraum nr. 3 opus 62. beide van Liszt. Tibor Yusti von Arth's affiniteit met deze muziek bleek overdui delijk. Hij hanteerde de lyriek op subtiele beheerste wijze. Overdreven contrasten, die sommige pianisten nog steeds in deze werken menen te moe ten leggen, bleven uit. Een even wichtige klankrijkdom was het resultaat. De programmakeuze was na tuurlijk zowel dankbaar als af gewogen met publiektrekkers van de eerste orde zoals de zeer moeilijke etudes van Chopin, opgedragen aan Liszt, en enkele rhapsodies van Liszt, onvervalst vuurwerk. Als kanttekening iets over Von Arth's pedaalwerk dat aanvan kelijk zijn spel iets teveel ver sluierde en het niet genoeg tot zijn recht liet komen. Soms gaf de pedaalklank een metronoom achtig effekt. Ik weet rviet in hoeverre hierbij het feit heeft meegespeeld dat ik achter de coulissen zat, iets wat een akoes tisch nadeel inhoudt. Het hartelijk applaus waarmee het publiek de pianist keer op keer terughaalde stimuleerde hem kennelijk in hoge mate niet minder dan vier toegiften werden ten gehore gebracht, een zelden voorkomend gebaar Als toegiften speelde hij de al eerder genoemde Libestraum, een Rondo van Mozart en twee grappige preludes van hemzelf VERENA KOPERDRAAT EGGER nodigt u uit te komen kijken naar mode.tot.en-met, in het gerestaureerde monument Maarsmansteeg 2, Leiden. Opening vrijdag 20 oktober a.s. om 10 uur. Maarsmansteeg 2 EF" damesmode tassen schoenen _THEA_ rokken damesmode ensembles sjaals blazers bijous tunieken hoedjes pantalons blouses japonnen vesten ortemonnaies tassen ceintuurs beautycases handschoenen poefs damesattaches byouteriedozen etuis lederwaren en laarzen en schoenen en laarzen én schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5