■Transvaal en Haagwegkwartier willen bewaakte spoorwegovergang behouden Groen licht voor sloop Kooilaan Onderzoek naar werkloosheid onder vrouwen gemeente zoekt oplossing voor verkeerschaos Breestraat Kamerbewoners met uitzetting bedreigd RUIMERE FIETSENSTALLING BU NS-STATION Stichting werkende jongeren mag van PvdA koopwoningen bouwen TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 PAGINA 3 ick| la|r LEIDEN De gemeente Leiden «at op zeer korte termijn de moge- 'jjkbeden onderzoeken om de ver- teerschaos op de Breestraat op te ossen. Zo langzamerhand is het ook ,p het Stadhuis doorgedrongen dat o i, de huidige situatie onhoudbaar is. luto's en bussen doen er in de *-iitsuren een half uur over om van - ene kant van de Breestraat naar •*1 eandere kant te komen, ck) te verkeerssituatie op dé Breestraat °P de Breestraat. Wij staan evenwel 1 keling weet de onhoudbare situatie Qp het standpunt dat de winkelier sl> aanzienlijk verslechterd door het opbreken van de Vismarkt. Al het verkeer dat eerst een uitweg zocht ime via de Koornbrugsteeg over de Mark- »ori jenroute wordt thans gedwongen de jreestraat te nemen, jet ernstigst wordt hiermee het bus- (erkeer gedupeerd. De vier minuten 'hftfedwinst die de bussen boeken op rv-, le vrü6 busbaan over de Rijnsbur- jerweg worden door de verkeer ds situatie niet mogelijk is, moeten we - - - zoeken naar andere oplossingen", ^y^vande verkeerscommissie wees aldus de wethouder. Hij denkt daar- NZH-distnctschef Van der Sluys gis- bij aan het in één of twee richtingen termiddag op de financiële conse- afsluiten van de Breestraat voor quenties van een en ander. „Wij zijn autoverkeer. Hierin vond hij de heer genoodzaakt de gehele dienstrege- Bekema, vertegenwoordiger van de hng te herzien. De hogere kosten die Kamer van Koophandel in de Ver- dit met zich meebrengt zullen we keerscommissie op zijn weg: „Wij moeten^ claimen bij welke overheid hebben steeds gewaarschuwd tegen het ontstaan van een verkeerschaos aan het gedrag van de particuliere niet gebaat is bij het verdringen van automobilist en het vrachtverkeer, bet autoverkeer", aldus de heer Be- Hij stelde herhaaldelijk te hebben kema, die stelde tegen het instellen jn efn auf°"10bihst zijn auto van een éénrichtingverkeer op de midden op de weg het staan om een Breestraat te zijn. winkel te bezoeken. Ook het vracht verkeer zou zich schuldig maken aan Binnenkort zal er voor de binnen liet laden en lossen na elf uur. Om stadbewoners en winkeliers een een en ander tegen te gaan zal de hoorzitting over de oplossing van het parkeercontrole worden verscherpt. Breestraat-probleem worden gehou- LEIDEN Vier bewoners van het pand Noordeinde 47 dreigden gister avond op staan de voet uit hun woning te wor den geiet. Hun huisbaas, de heer Paragh deelde hen tussen vijf en zes uur gister middag mee dat zij om tien uur hun kamer ontruimd moesten hebben. Sinds vorige week zitten de bewoners van het pand al zonder gas en elektra. Volgens de bewoners heeft de huisbaas nagelaten deze voorzieningen te betalen. De heer Paragh huurt het pand, dat oorspronke lijk een bedrijfsbestemming heeft, van de gemeente. De bewoners hebben gisteravond in aller ijl de hulp van de politie ingeroepen. Deze heeft bepaald dat zij in ieder geval tot vanochtend konden blijven zitten. Van morgen om negen uur is er op het politiebureau een gesprek geweest tussen de bewoners, de huisbaas en de politie, Huisbaas Paragh heeft enkele bewoners vervangende woonruimte in een ander pand van hem aan het Noordeinde aange boden. Het merendeel van de bewoners heeft hiervan geen gebruik willen maken, omdat zij nog niet de kans hebben gekre gen de kamers te bekijken. „De huur die we nu betalen ligt tussen de tweehonderd en tweehonderdvijfenzeventig gulden voor piepkleine kamertjes. Palagh heeft ons meegedeeld dat de huren in het andere pand nog hoger liggen", aldus een van de bewoners. „Hij heeft wel beloofd het verschil bij te passen, maar dan moeten we schriftelijk beloven op zo kort mogelijke termijn andere woonruimte te zoeken". gerweg woroen aoor ae verKeer- )Als effectieve beheersing van de den. de bewoners, de huisbaas en de politie, zoeken", is "I TT| .30 REIDEN De bewoners tan de wijk vereniging .Transvaal" en van het Jaagwegkwartier zijn ernstig verontrust door le plannen van de Neder landse Spoorwegen om le spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg au- omatisch te gaan bedie- "[s ien. Zij zien in deze plan- ijk, ien een directe bedrei ging van hun veiligheid. 'eel kinderen moeten eÉagelijks vier maal de spoorweg oversteken om san en naar school te lk! tomen. Spt Nu w rden de bomen nog door 1 een spoorwegwachter bediend. f( Deze draait eerst de linker- en jrri later de rechterbomen open, maar fietsers en voetgangers nemen nu al vaak de linkerbo- men. „Wat moet dat wel niet Worden wanneer aan de lin- fcrkant helemaal geen bomen «er zijn?", vragen de buurtbe- ^tpiers zich bezorgd af. Het ligt rowamelijk in het voornemen van ile NS de overgangen van aho- b's (automatische halve over all weg bomen) te voorzien. Vele buurtbewoners gaven l m termiddag acte de présence op de vergadering van de Ver keerscommissie waar de plan- nen van de NS werden behan- deld. In feite beslist de minister km van Verkeer en Waterstaat over li het al dan niet realiseren van TV ahob's. De gemeente wordt isi evenwel om een advies ge- G waagd Tevens moet de ge- p meente zorgen voor bijkomende 1] maatregelen zoals, indien nodig, verkeerlichten en dergelijke. Uit een explicatie van een verte genwoordiger van de NS bleek dat zowel gemeente als bewo De nu nog bewaakte spoorwegovergang op de Morsweg ners weinig keus hadden. Reeds in de twintiger jaren heeft het parlement de beslissing geno men dat de spoorwegovergan gen geautomatiseerd moeten worden. Over zeven jaar moet een en ander in geheel Neder land verwezenlijkt zijn. Voor het autoverkeer biedt de ahob grote voordelen. De auto matisch bediende bomen blij ven Slechts achttien seconden gesloten. Voor fietsers en voet gangers brengt hij evenwel gro te gevaren met zich mee. Kinde ren kunnen gemakkelijk verleid worden over te steken voordat het rode licht dooft. Er is dan geen spoorwegwachter meer die de kinderen op de vingers kan tikken. De heer L. Beijen (PPR) wees er de commissieleden ten overvloede op dat het aantal dodelijke ongevallen bij een ahob in de jaren 1971-1975 vijf tien keer zo groot was als bij bewaakte spoorwegovergan gen. Teneinde gevaarlijke situaties in de toekomst te voorkomen heeft de gemeente bij het rijk enige voorzieningen bedongen. Zo zullen er bij de spoorweg overgangen aan beide zijden van het trottoir hekjes worden geplaatst. Tevens komt er een verhogmg in de middenberm, waardoor het fietsers moeilijker wordt gemaakt de overgang links over te steken. De sugge stie om hele bomen aan te bren gen werd door de vertegenwoor diger van de NS als te gevaarlijk afgewezen. „Wanneer er iemand per ongeluk op de spoorbaan terecht komt bij het sluiten van de bomen, heeft hij geen uitweg meer". In principe wil de Verkeerscom missie wel een positief advies aan de minister uitbrengen. Maar eerst zullen de bewoners zich nog nader moeten beraden. Tijdens de volgende vergade ring van de verkeerscommissie zal er dan een definitief advies worden geformuleerd. Door het merendeel van de verkeerscom- missieleden werd er evenwel op gewezen dat men de ahob's als zeer tijdelijk wil zien. In de toekomst zouden op zowel de Morsweg als de Haagweg onge lijkvloerse kruisingen moeten komen. De NS streeft hier al jaren naar. maar de kosten van een dergelijke, veilige, oplossing zijn zo hoog dat het rijk aarze lingen heeft. Ralf Wolter en Hans Dieter Asner in een scène uit „Kiss me Kate". De Duitse toneelvereniging „Die Komödie im Marquardt" uit Stuttgart brengt morgen de Cole Porter-musical „Kiss me Kate" in de Leidse Schouwburg. In de rollen onder meer Gerhardt Lippert, Ralf Wolter en Susanne Peter. Toegang f 22,50, f 10,- CJP/65+ f 20,-, K&O 21,50 en 9,25. Aanvang 20.15 uur. Ginj> aar Minister Ginjaar houdt maandag 23 oktober op uitnodiging van de stad Leiden een spreekbeurt. De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne spreekt over De politie ke situatie in bet licbt van Bestek '81. De bijeenkomst, die om kwart over acht begint wordt gehouden in Holiday Inn, Haagse Scbouwweg 40, Leiden. Rozekruizers Belangstellenden voor het Rozekruizers Genootschap kunnen dinsdag 24 oktober een openbare lezing bijwonen. Titel van de lezing is „De Gnosis in actuele openbaring". De bijeen komst vindt plaats in het zalencentrum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Aanvang20.00 uur. Concerten K&O organiseert morgen een kamermuziekconcert Het duo Michel Roche en Wim Serlie, respectievelijk een solo-cellist en een pianist spelen in de Kapelzaal van bet K&O gebouw, Oude Vest 45. Het duo opent bet programma met de Suite Italienne van Strawinsky. Daarmee spelen zij de derde suite opus 131c van Max Regers. Na de pauze staan de 2e sonate van Pijper en de 2e sonate van Johannes Brahms op bet programma. Het programma begint om kwart over acht. Zondag 22 oktober geeft Laurie Randolph, leerlinge van Andres Segovia en Alirio Diaz, een koffiecon cert in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Leiden. De gitariste speelt werken van Scarlatti, Albeniz, Carlevaro en Granados. Het concert begint om half twaalf. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbeschermings-educatie organiseert een wandeling door de Heemtuin van het park de Houtkamp in Leiderdorp. De wandeling wordt zaterdag 21 oktober gehouden onder leiding van natuurgidsen. De start is om twee uur vanaf de Persant Snoepweg die met bus 15 te bereiken is. Deelname is gratis. PPR Op de ledenvergadering van de PPR morgen, worden een aantal nieuwe bestuursleden gekozen. De vergadering be gint om acbt uur op bet Rapenburg 100. Na de pauze boudt bet actiecentrumlid Jos v.d. Broek een verbaal over de Leidse Chemie- Winkel. Dit is een instelling die neb ten doel stelt burgers en groepen te informeren en te ondersteu nen ten aanzien van milieuverontreiniging en hinderwetver gunningen. PvdA wil haast maken LEIDEN Het PvdA-raadslid, mevrouw Joyce Hes, heeft zich gisteravond tijdens de fractie vergadering van haar partij sterk gemaakt voor een onder zoek naar de verborgen werk loosheid onder vrouwen. Zij bood haar fractiegenoten een uitgewerkt onderzoekprogram ma aan dat in samenwerking met de welzijnsraad tot stand is gekomen. Zij deed dit naar aanleiding van de bespreking van de begroting van de dienst voor de reiniging, havens en warenmarkten, waaruit bleek dat er geld beschikbaar was voor een extra activiteit. De gemeente had het overschieten de geld een geheel andere be stemming gegeven. B W wil het namelijk besteden aan Pakt II, een blijkbaar voor fractiele den onduidelijk systeem om een oplossing te vinden voor de woningnood. Mevrouw Hes verklaarde dat het onderzoek dat zij voorstaat op de politiek prioriteitenlijst staat van de PvdA. Zowel in het verkiezingsprogramma als in de partij-ideologie staat de vrouwenwerkloosheid als één van de prioriteiten genoemd. Het door haar voorgestelde on derzoek brengt 35.000 gulden aan kosten met zich mee, terwijl het Pakt Il-systeem een ton gaat kosten. Zij meende dat gezien de prioriteitenstelling van haar partij en de onduidelijkheid van het belang van het Pakt II-sys- teem een voorkeur voor het onderzoek naar vrouwenwerk loosheid rechtvaardigt. Mevrouw Hes kreeg weinig van haar fractiegenoten achter zich. Er zitten drie vrouwen in de fractie van de PvdA en één daarvan was gisteravond niet aanwezig. Leo Meijer meende dat het handiger zou zijn om het onderzoek diepgaander in te stellen en onder te brengen bij de algemene begrotingsbe handeling. Het loskoppelen van het onderzoek van het financië le overschot van de begroting voor de reiniging, havens en warenmarkten en de ruimte die dit aan tijd zou geven, zou volgens de heer Meijer de moge lijkheid dat de raad accoord zou gaan groter maken. Het stand punt van de heer Meijer werd door de meeste fractiegenoten gedeeld en aldus werd besloten. Martkdag in 't Huis op de Waard Het beiaardenoord t Huis op de avond tien uur draaide de bazaar de maMdaa Waard' in de Leidse Kaarsenma- op votie toeren. Handvrerkpresta. succes voor de tweede maal artikelen, een rommelmarkt en aan<;chaf van een aroot film een zogenaamde marktdag. Van ^aolfn avon scherm en het organiseren van 's ochtends tien uur tot gister- grabbelton en een raa van avon- feeSfavon(jen LEIDEN Het gemeenteraadslid voor de PPR, L. Beijen, heeft een ernstig beroep gedaan op het college van B en w de stallingsmogelijkheden voor fiet- sen nabij het Station te verbeteren. Steeds meer treinreizigers plegen vol gens het PPR-raadslid met de fiets naar bet station te komen. Hier wacht velen van hen evenwel een onaangename verrassing. In de bewaak te fietsenstalling wordt hen te kennen gegeven dat hun vervoermiddel er niet meer bij kan. Buiten deze stalling zijn er te weinig fietsklemmen aanwezig waardoor zij genoodzaakt zijn hun ver voermiddel zomaar langs de kant van de weg te zetten. Dit belemmert weer de doorgang voor voetgangers en de fietser moet maar afwachten of zijn fiets er nog staat als hij terugkomt. De heer Beijen dringt er bij het college op aan meer stallingsmogelijkheden te creëren bijvoorbeeld door de aanleg van fietsparkeerplaatsen. Op middellange termijn vraagt het PPR-raadslid om de vestiging van een bewaakte stalling on der het volgend jaar gereedkomende doorgetrokken Alphens perron. LEIDEN De PvdA-fractie van Leiden heeft gisteravond in de fractievergadering besloten dat wat haar betreft de Stichting werkende jongeren premièkoopwoningen mag bouwen. Wel stelt zij de voorwaarde dat de Stichting aantoont dat de bouw van dit soort woningen een doorstroming garandeert van de bewoners van de huurwoningen van de Stichting. Een en ander werd besloten naar aanleiding van het bestemmingsplan voor een terrein aan de Paulus Buysstraat, hoek Rijnsburgerweg, waar de Stich ting werkende jongeren 32 twee-kamerwoningen wil oprichten. Dit voorstel voor een bestemmingsplan komt maandag in de gemeenteraadsvergadering ter sprake. Eerder had de PvdA in de persoon van de heer Duyvestein een motie van mevrouw Passchier ondertekend die zij maandag bij de behandeling in zal dienen. Deze motie houdt in dat de Stichting werkende jongeren nooit in staat mag worden gesteld om koopwoningen te bou wen. De heer Duyvestein is, zo vertelde hij gisteravond, alsnog gestruikeld over het woordje „nooit". Hij vreest dat de Stichting wanneer zij zelf gronden aankoopt, zal weigeren deze te bebouwen als ze er geen koopwoningen mogen neerzetten. „Dan staan we als gemeente voor een patstelling. De gronden blijven dan braak liggen, wat we zeker niet moeten hebben", aldus de heer Duyvestein. Mevrouw Van der Hoeven bracht daar tegen in dat de situatie niet zou veranderen met een doorstromingsvoorwaarde. „Ook aan die voor waarde kan de Stichting voorbij gaan door zo'n chantagepositie". Voorts betoogde zij dat de behoefte aan huurwoningen die voor werkende jongeren betaalbaar zijn groter is dan de behoefte aan koopwoningen, zodat het voor haar de voorkeur heeft dat er huurwoningen in plaats van koopwoningen door de Stichting gebouwd worden. Zij werd in haar standpunt gesteund door de heer Mentzij. Deze voegde er nog aan toe dat hij het bouwen van premiekoopwoningen meer op het terrein van de woningbouwverenigin gen vindt liggen. Toch konden zij geen meerderheid van de fractie achter zich krijgen, zodat maandag de fractie van de PvdA de motie Duyvestein zal steunen en tegen de motie Passchier zal stemmen. Over de vraag wat er met de koopwoningen gaat gebeuren wanneer de eigenaren niet langer wer kende jongeren, maar werkende ouderen zijn geworden is overigens niet gesproken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Minister Belaerts van Blokland (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) heeft groen licht gegeven voor de sloop van woningen aan de Kooilaan en de direct daarach ter gelegen Hambroeklaan. Dat betekent dat de gemeente Lei den ongestoord het voorgeno men sloop- en nieuwbouwplan voor dit gebied kan uitvoeren en dat de bewoners van deze huizèn de strijd voor het be houd van hun woningen hebben verloren. Wethouder Verboom (volks huisvesting) deelde dit gisteren mee in een fractievergadering van zijn partij, de PvdA. Zoals bekend gaat het hier om een aantal rug-aan-rugwoningen. die in een dusdanig slechte staat zouden verkeren dat opknap pen veel te duur zou worden, zodat de gemeente de huizen gesloopt wü hebben om op deze plaats 14 woningen te bouwen in de beschutte sfeer. De bewo ners hebben zich daar van meet af aan fel tegen gekant. Zij hebben de laatste jaren nog al wat geld in hun huizen gestoken om ze bewoonbaar te houden, dan wel te maken. Voor een belangrijk deel zijn zij zelf ook de eigenaar van de panden; de gemeente heeft echter een groot deel al in eigendom overgeno men. Hun verzet tegen de sloop- plannen van de gemeente bracht hen er zelfs toe de minis ter van hun zienswijze op de hoogte te brengen, maar blij kens de uiteindelijke beslissing van de bewindsman is dit even eens tevergeefs geweest.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3