KLM-piloot krijgt schuld ramp op Tenerife jjjyidse Cabinet bezorgd ver nieuwe stap ïaar neutronenbom Roofoverval juwelier Werkgevers met illegalen worden harder aangepakt welier van amerongen [Ormoord BANKIER GEWOND BIJ OVERVAL RADAR- VERKLIKKER HINDERT SNELHEIDS CONTROLE Rapsnburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV„ Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - tedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - hementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 19 oktober 1978,69e jaargang no. 21175 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Metaforen „Metaforen", ballet van Hans van Manen op Ned.I om 22.10 uur. Om 20.00 uur „Viva Me xico" met jack Jersey. Ned.H om 21.30 uur „Wie be taalt de veerman?" en om 22.20 uur Televizier-magazine ver de Ku Klux Klan. Rustig weer Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. Ma ximumtemperatuur ongeveer 14 graden. Morgen zon op: 07.12, zon onder 17.36 Hoogwater: 5.20 en 17.36 Laagwater: 1.15 en 13.24 ESLUIT CARTER BAART OPZIEN ■a IIIIIIIIL (Van een onzer verslaggevers) HAAG Zowel de Nederlandse regering rede kringen in het parlement hebben met kennis genomen van het besluit van presi- Carter om tot de produktie over te gaan jnderdelcn van de zogeheten neutronenbom, werkelijkheid geen bom, maar een granaat et ministerie van buitenlandse zaken heeft eel van de bezorgdheid van de regering is gegeven en de voorzitter van de PPR-f rac- de Tweede Kamer, mevrouw Beckers-De n heeft gisteravond verlof gevraagd om ier Van Agt te mogen interpelleren over volgen van Carters besluit. Mogelijk wordt interpellatie vandaag nog gehouden. officiële verklaring van het ministerie van nlandse zaken wordt gezegd, dat Carters ising inhoudt, dat begonnen wordt met de uktie van gemoderniseerde standaard, splij- wapens Voor Lanceraketten en 20 cm hou rs. Volgens het ministerie is uitdrukkelijk >esloten tot produktie van overige essentiële rdelen voor de neutronenbom. Daarvoor, zo de Amerikaanse ambassadeur in Nederland het ministerie medegedeeld, „is een aparte beslis sing van de Amerikaanse president nodig". Toe gezegd is, dat de bondgenoten tijdig zullen worden geraadpleegd. De Nederlandse regering is evenwel van mening dat invoering van het wapen moet worden voorkomen door het in te brengen in het proces van wapenbeheersing". „Het streven van de Nederlandse regering blijft hierop gericht". De defensiespecialist van het CDA, de heer J. de Boer heeft in een commentaar gezegd, dat bij een recent bezoek van de Amerikaanse onderminister van defensie nog de indruk gewekt werd dat er in de VS geen neutronenwapen gemaakt werd. „Nu blijkt, dat er stappen zijn in de richting van de produktie van het neutro nenwapen in optima forma..." De neutronengranaat is, zoals bekend een gra naat voor gronddoelen. Zij kunnen door een Lanceraket vervoerd worden af door 20 cm, geschut afgeschoten worden. De neutronengra naat heeft een tamelijk geringe explosieve kracht, maar een zeer omvangrijke dodelijke straling bij weinig materiële straling. Archieffoto van de ramp op Te- nerife, de groot ste uit de ge schiedenis van Nederlandse deskundigen niet eens met Spaans rapport (Van een onzer verslaggevers) Madrid/Schiphol De Rijkslucht vaartdienst heeft de indruk dat de Spaanse autoriteiten de feiten rond de ramp op Tenerife tussen twee Jumbo's van de KLM en Pa- nAm zeer eenzijdig hebben geïn terpreteerd. De Nederlandse onder zoekers kunnen in ieder geval de Spaanse conclusies niet onder schrijven. Volgens het gisteren in Madrid openbaar gemaakte Spaan se rapport ligt de schuld van deze grootste vliegramp uit de geschie denis van de luchtvaart bij de ge zagvoerder van het KLM-toestel. Bij de ramp, op 27 maart vorig jaar, kwamen in totaal 582 men sen, waaronder alle inzittenden van de KLM-Jumbo, om het leven. Spaanse functioharissen hebben er de nadruk op gelegd, dat het om een technisch en niet om een juri disch rapport gaat. In het Spaanse rapoort wordt gezegd, dat de hoof doorzaak van de ramp het feit was, dat de gezagvoerder van het KLM-vliegtuig: a. vertrok zonder verlof daartoe; b. het bevel van de verkeerstoren „stand by for take off" negeerde; c. de start niet onderbrak toen hij hoorde dat de Jumbo van Pan Am nog steeds op de stratbaan was; d. duidelijk met „ja" antwoordde op de vraag van de boordwerktuig kundige of het toestel van PanAm al de startbaan had verlaten. Het rapport wijst erop, dat de weersomstandigheden op het mo ment van de botsing vrij slecht waren: door mist was het zicht be perkt tot 1.000 meter. De vliegtui gen kwamen kort voor zonsonder gang op de startbaan met elkaar in botsing. Ook wordt erop gewe zen, dat twee radioboodschappen van de verkeerstoren bijna tegelij kertijd zijn uitgezonden en dat een van de boodschappen mogelijk niet geheel duidelijk is ontvangen. De communicatie tussen de verkeersto ren en de twee toestellen werd ge durende drie seconden ontregeld door een fluittoon", aldus het rap port. Tenslotte laat het rapport evenmin onvermeld, dat het ten tij de van de ramp ongebruikelijk druk was op Tenerife. Talrijke vliegtuigen waren naar Tenerife gedirigeerd in verband met een bo maanslag op de luchthaven van Las Palmas. De Rijksluchtvaartdienst hoopt over enkele dagen, na een nauw keurige analyse van het Spaanse rapport een meer definitief com mentaar te kunnen geven. De KLM en de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers onthouden zich hangende het verdere onderzoek van ieder commentaar. Mogelijk zal na bestudering van het rapport de Raad voor de luchtvaart deze zaak nog behandelen. •ovei lir. I)EN De hoogbejaarde lier H.J. van Amerongen anmorgen om half tien iloos in zijn winkel aan -eidse Haarlemmerstraat aangetroffen. De gruwe- vondst werd gedaan I melkboer J.W. van twen, die zijn dagelijkse melk kwam bezorgen. De Ise politie vermoedt, dat peer Van Amerongen in loop van de nacht door I of meerdere overvallers ermoord tijdens een bero- De gehele winkel was rhoop gehaald: kasten wa- opengebroken, vitrines ?end, laden omgekeerd en de kussens van de stoe- lagen her en der ver- iid in de winkelruimte. Melkboer Van Leeuwen kwam zoals elke morgen rond half tien ook vanmorgen zijn fles melk brengen. De geblin deerde voordeur van de win kel stond -zoals gebruikelijk open. Bij binnenkomst ont dekte de melkboer het li chaam van de hoogbejaarde juwelier badend in bloed naast de toonbank.Over het hoofd van het slachtoffer lag een regenjas.De melkboer alarmeerde onmiddellijk de Leidse politie. Deze kon slechts de dood vaststellen. De politiearts constateerde, dat de schedel van de heer Van Amerongen met een zwaar voorwerp was ingesla gen. Uit de ravage in de win kel leidt de politie af, dat de overvaller(s) op zoek naar geld zijn geweest. Nog niet is bekend wat er uit de winkel is ontvreemd. De heer Van Amerongen woonde geheel alleen boven de winkel. Hij stond in de buurt bekend als een verstok te vrijgezel. Zijn leeftijd wordt door buren op „ergens tussen de zeventig en tachtig jaar" geschat. Al vele jaren dreef de heer Van Ameron gen zijn juwelierswinkel in de Haarlemmerstraat. De laatste jaren was de omzet achteruit gegaan. De heer Van Ame rongen hield vaak overdag de luiken voor zijn vitrines, ook de voordeur was doorgaans geblindeerd. ADVERTENTIE HELPEN MET ALLE RESPECT "Wij hebben nog veel hulp nodig van onze zusterkerken In Europa", verklaarden de 325 Afrikaanse bisschoppen op een van hun laatste bijeenkomsten. "Maar sinds onze volken onaf hankelijk zijn geworden, is het van groot belang, hóe die hulp geboden wordt In dit verband moeten we de Wereldmissiedag- bijdragen waarderen, die niet alleen de meest regelmatige zijn, maar die ons ook vrij laten, zélf te beslissen over de ontwikkeling van onze Afrikaanse kerken Voor een hulp die zo gewaardeerd wordt is er de kerkkollekte op 23 oktober en GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG De eerste grote sneeuwval die dit jaar in de Zwitserse Alpen is gemeten, bedraagt 30 cm tot een halve meter. Heel wat Zwitsers moesten dan ook knarsetandend hun auto uitgraven. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO/WIERDEN Drie Zuid-Molukkers uit Wierden en Almelo hebben woensdagmid dag om tien voor half vijf een gewapende overval gepleegd op een dependance van de Rabo-bank in het Verenigingsgebouw van Hooge Hexel bij Wierden. Bankemployé H. Meijer (50) uit Wierden werd daarbij in de schouder geschoten. De man is overgebracht naar het Elisabeth-Ziekenhuis in Almelo, waar hij onmiddellijk is geopereerd. Hij is momenteel buiten levensgevaar. Vlak na hun vlucht werden de overvallers- ,twee inwoners uit Wierden (20 en 22 jaar) en een uit Almelo (22) worden aangehouden.In hun auto treof de politie een volautomatisch machinepistool en patronen aan.Geld is bij de overval niet buit gemaakt. Kleding uit tijd koningin Victoria Vol trots toont me vrouw Joyce An derson in Fort Langley (VS) de niet bepaald mo dieuze lange on- derkleding, die ooit is gedragen door koningin Vic toria. Zij betaalde er 6.000,- voor. Haar man stak zi ch. om niet op te vallen, in herenkle ding, die eveneens ten tijde van ko ningin Victoria ge dragen werd. Ëlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljjj Geen krant ontvan- S E gen7 Bel tussen 18 00 E en 19.00 uur nummer E E 071-122244 en per speciale koerier wordt E de krant alsnog ge- bracht. iiiuiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DEN HAAG Werkgevers die illegale buitenlandse werkne mers in dienst nemen zullen harder worden aangepakt. Het Openbaar Ministerie is bezig met het opstellen van nieuwe richtlijnen voor de vervolging van dergelijke werkgevers. Deze richtlijnen houden verband met het wetsontwerp „Ar beid Buitenlandse Werknemers", dat nu bij de Eerste Kamer ligt. In dit ontwerp wordt het aannemen van „illegalen" aange merkt als een economisch delict, wat zeer zware boetes en zelfs gevangenisstraf mogelijk maakt. Tot nu toe valt een dergelijke overtreding onder de wet op de arbeidsvergunnin gen en kan slechts bestraft worden met een boete van ten hoogste duizend gulden. In de praktijk zijn de boetes nog veel lager en wordt de zaak zelfs vaak afgedaan met alleen een schuldigverklaring (zonder strafoplegging dus). „Weinig af schrikwekkend", aldus minister De Ruiter gisteren tijdens de voortgezette behandeling van de Justitie-begroting in de Twee de Kamer. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAALDe Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen heeft gisteren op rijksweg 12 tussen Driebergen en Veenendaal een aantal proeven gedaan met een radarverklik- ker.Dit apparaatje dat voor rond de tweehonderd gulden in de winkel verkrijgbaar is en dat op sim pele wijze in elke auto gemonteerd kan worden- geeft signaal zodra in de nabijheid een raderin stallatie werkt. Elke automobilist die te snbel rijdt en via radar geregisteerd driegt te worden, is door deze verklikker een gewaarschuwd man. p veertienplaatsen langs de weg had de Rijkspoli tie gisteren uiteenlopende soorten radar opgestel- d.In alle gevallen bleek de verklikker zijn werk goed te doen. De bevindingen zullen worden be sproken in deverkeerscommissie van de Centrale Pohtie.In Nederland is het gebruik vcan een radar verklikker niet verboden.In Duitsland bleek dat on langs wel mogelijk, hoewel tijdens een proefproces in Stuttgart de gebruiker geen straf kreeg.Tegen die uitspraak van de rechter is beroep aangete kend, dat binnenkort wordt behandeld. Echtpaar flest familie voor 760.000 HAARLEM (ANP) - De 50- jarige Haarlemse ambtenaar A. V. en zijn 43-jarige echtge note L. V.-D. hebben tegen over de Haarlemse politie toegegeven dat zij de afgelo pen twee jaar hun vrienden en familieleden hebben opge licht voor een bedrag van in totaal 760.000 gulden. Het echtpaar slaagde erin het geld af te troggelen door ren tes in het vooruitzicht te stel len'van twintig tot vijftig pro cent. Daarbij kregen de slachtoffers die doorgaans met ronde bedragen van 30.000 op de proppen kwa men, te horen dat de terugbe taling gegarandeerd was, om dat V. en zijn vrouw over spaarbrieven zouden beschik ken die bij banken konden worden ingewisseld. Het twee tal behield lange tijd het ver trouwen van de geldverschaf- fers omdat er af en toe inderdaad leningen werden afgelost. Voor welk doel men de vergaarde fondsen aan wendde, wil het echtpaar met zeggen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1