IJshockeyploeg Ton Menken sterker dan HYS Intervam itó CHRIST VAN DER SMISSEN ONGESLAGEN AAN KOP Rusland in finale L|gg if "tr Gelijkmak er Kortsjnoj Salonremises in damstrijd Veronica krijgt meer zendtijd Schoolvoetbal van start Wereldkampioenschap anker kader 7.1/2 WL FC Den Haag met Blijie en Jonker Asarjan formeert turnploè| JUDY WILLIAMS NIET IN SELECTIE TAFELTENNIS Noteer bij de radio: SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 LEIDEN De kleine 1500 toeschouwers konden gisteravond vooral in de eerste periode op het Leidse ijs van Ton Menken genieten van uitstekend ijshoc key tussen de ploeg van Menken/Leiden en HYS Intervam. In de tweede periode zakte het spelpeil echter en in de laatste twintig periode zag Leiden tegenstander HYS zelfs niet meer staan. Ton Menken zegevierde met 62. Een prachtig ge schenk voor ijsmaker Menken die giste ren in Leiden zelf niet aanwezig was, omdat hij in Enschede de opning moest verrichten van zijn vierde overdekte kunstijsbaan. Op zijn eerste baan heeft hij, dat bleek gisteren duidelijk, een volwassen ijshoc- keyploeg die in de middenmoot van de ranglijst kan meedraaien. Voor HYS zal dat moeilijk worden. De Hagenaars moesten het weer doen met slechts twee lijnen. Leiden had drie lijnen. Zoiets breekt in zo'n derde periode lelijk op. De eerste ontmoeting tussen beide clubs De onbetwiste uitblinker van de wed- en HYS Intervam weer tegenover ei- strijd, Dave Mathewson, bracht Menken kaar. Dan voor de competitie Nationale op 2—1. Harry Turk die in de eerste Nederlanden. Het is voor de Hagenaars heeft ook het nodige vuistvechten met bracht uit een combinatie met de hard- zich mee gebracht. Wat wil je als oudere collega's uit het Haagse ijshockey immers een hoop spelers van Leiden komen van HYS elkaar weer ontmoe- periode aan zijn gezicht gewond raakte te hopen dat Carl van Harrewijn mag spelen. Hij werd gisteren duidelijk ge mist. werkende Joop Ierschot de stand weer in evenwicht: 2—2. Dan Cuomo, vooral in de eerste en tweede periode sterk aan Maar dat is geen excuus, want Menken ten. Scheidsrechter Nico Toemen kon het allemaal binnen de perken houden en de supporters waren dik tevreden met de kleine onderbrekingen die er nu eenmaal bijhoren. De eerste periode werd afgesloten met de stand van 1—1 De weditrijd was ruim zeven minuten oud toen Paul Rusche na een defensie- fout van Edwin van Diermen de stand op 0—1 bracht. Even later werd het door Jiri Anton gelijk. de puck, sloot de tweede periode met miste Robin Saraber een van de uitblin- een zeer fraai doelpunt af. Hij kreeg kers die met het Nederlands jeugdteam daarbij de steun van de veteraan Rudie in Engeland verblijft. Ook doelman Cor Bakker die nog duidelijk snelheid te kort Hoogendoorn mag de volgende week komt. In de laatste en derde periode weer spelen. Zijn schorsing van vijf maakte Menken het helemaal voor eigen wedstrijden is dan achter de rug. De publiek. Van Dierman zorgde voor 4—2, vraag is alleen of trainer en coach Bryan John van Sloun 5—2 en de laatste treffer McSheffrey die zelf erg zwak speelt kwam ongeveer vier minuten voor tijd op het moment hem zal opstellen. op naam van Harry Wielheesen. Gemist De volgende week vrijdag staan Menken Doelman Andre Lockhorst zorgde er ditmaal voor dat de nederlaag in Leiden beperkt bleef tot 6—2. ARTHUR VAN RIJSWIJK Harrie Turk belaagt de doelman van Menken. Mathewson (links) kijkt toe. fefcfck. ifcj Victor Kortsjnoj kon sinds lange tijd weer lachen. Nu nog èén overwinning en hij mag zich wereldkampioen noemen. Hetzelfde geldt voor Karpov. BAGUIO Uitdager Viktor Kortsjnoj heeft de stand in de strijd om het wereldkam pioenschap schaken genivelleerd. Karpov gaf na de hervatting de 31ste partij op bij de 71ste zet, waardoor de stand 5—5 is geworden. Wie nu nog een partij wint, mag zich de komende twee jaar wereldkampioen noemen. Karpov leidde enige tijd terug met 52, maar Kortsjnoj heeft dat verschil door winst in drie van de vier laatste partijen, (een eindigde in remise) geheel weggewerkt. De titelhouder staakte de strijd in een hopelo ze positie, toen hij nog slechts een koning en een toren over had tegen Kortsjnoj een toren en twee pionnen! Hij verliet zonder iets te zeggen de speelzaal, gevolgd door zijn secondanten. Verslaggevers en schaakenthousiasten drom den samen in de kleedkamer met Kortsjnoj, waar de uitdager zijn regenjas pakte en zei: „Met 5—5 is het een loterij geworden". Op de vraag of hij eventueel in de volgende partij met zwart ten aanval zou trekken, antwoordde hij, „waarom zou ik proberen om te winnen". Waarmee hij indirect te kennen gaf geen onnodige risico's te willen lopen nu de titel voor hem binnen handbereik is gekomen. De afwikkeling van de 31 ste partij verliep als volgt: Wit: Kd3, Te2, a5, c5, d4, f5, g4, h3 (Kortsjnoj) Zwart. Kf7, Td8, b6, b5, c6, f6, g6, h6 (Karpov) 47g6xf5; 48. g4x/5 Td8-g8; 49. Kd3-c3 Tg8-e8; 50. Te2-d2 Te8-e4; 51. Kc3-b4 Kf7-e8; 52. a5-a6 b7xa6; 53. Kb4-a5 Ke8-d7; 54. Ka5-b6 b5-b4; 55. d4-d5 c6xd5; 56. Td2xd5 Kd7-c8; 57. Td5-d3 a6-a5; 58. Td3-g3 b4-b3; 59. Kb6-c6 Kc8-b8; 60. Tg3xb3 Kb8-a7; 61. Tb3-b7 Ka7-a6; 62. Tb7-b6 Ka6-a7; 63. KcG-b5 a5-a4; 64. Tb6xf6 Te4-f4; 65. Tf6xh6 a4-a3; 66. Th6-a6 Ka7-b8; 67. Ta6xa3 Tf4xf5; 68. Ta3-g3 Tf5-f6; 69. Tg3-g8 Kb8-c7; 70. Tg8-g7 Kc7-c8; 71. Tg7-h7 zwart geeft op. Verpoest maakte een fout in het eindspel en over schreed bovendien de tijdslimiet. ARCO Na de derde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1978 te Arco heeft de Rus Tsjegolev alleen de leiding genomen. Zelf won hij van de Belg Oscar Verpoest, terwijl zijn concurrenten niet verder i kwamen dan „salonremises". Zo werd het duel Wiersma tegen Drost binnen een uur, na twintig zetten remise gehouden en lieten Clerc—Bas- tiaannet en Gantwarg—Mitsjanski (beide Rus sen) ook niet lang op zich wachten. Spanning was er in de strijd tussen n'Diaye en Nimbi, de Malinees had groot positioneel voor deel behaald en leek rechtstreeks op de overwin ning af te gaan. In een poging in het eindspel om via het bereiken van een derde dam alsnog volledige winst te realiseren, maakte n'Diaye een kapitale blunder en verloor op slag. Diaw verde digde zich vindingrijk in een nadelig eindspel tegen Korenevski. Deze raakte bij twee tijdcon- troles in hevige tijdnood. Korenevski moest tenslotte toezien, dat Diaw na zes uur spelen remise forceerde. Kort daarop verloor Verpoest door tijdsover schrijding in een verloren positie, maar evenals donderdag had hij weer voor de nodige sensatie kunnen zorgen. De Rus had alle geluk toen Verpoest in tijdnood in het eindspel van de hoofdlijn ging. Tsjegolev kreeg de hoofdlijn en' een gewonnen stand. De uitslagen van de derde ronde zijn: n'Diaye (Mal) Nimbi (Kon) 0-2- Clerc (Ned)—Bastiaannet (Ned) 1-1; Wiersma (Ned)—Drost (Ned) 1-1; Gantwarg (Rus)—Mits janski (Rus) 1-1; Tsjegolev (Rus)—Verpoest (Bel) 2-0; Korenevski (Rus>—Diaw (Sen) 1-1. De stand: 1. Tsjegolev 5 punten; 2. Wiersma, Bastiaannet en Gantwarg 4; 5. Clerc, Drost, Korenevski en Mitsjanski 3; 9. Verpoest. n'Diaye en Nimbi 2; 12. Diaw 1 Den Haag - De Veronica-omroe- porganisatie krijgt er per 15 november aanstaande ander half uur televisiezendtijd per week bij. Met deze uitbreiding die in programma's op de zon dagmiddag zal worden verwe zenlijkt, bereikt Veronica het totale aantal voor een C-omroep van tweeëneenhalf uur televisie per week. Minister Gardeniers van CRM heeft deze beslissing vrijdagjjieegedeeld. Wat betreft de radiozendtijd is de minister tot de slotsom gekomen dat het doen ingaan van de hele zendtij- duittfreifling voor een c-omroep op een datum eerder dan 1 april 1979 op onoverkomelijke pro blemen stuit. Niettemin over weegt de minister in dit bijzon dere geval Veronica met ingang van 1 januari aanstaande reeds uren radiozendtijd per week te geven. Over deze gedachten heeft zij advies gevraagd aan de omroepraad. De NOS zal de mogelijkheid de extra Veronica-zendtijd in te passen onderzoeken, maar het zal wel heel moeilijk worden, aldus een eerste reactie van de Nederlandse omroepstichting. Veronica zelf is „bijzonder ver heugd" over de beslissingen maar aan, de andere kant „erg teleurgesteld" dat de totale zendtijduitbreiding pas op 1 april kan ingaan. De overwe ging van de ministerie per 1 januari de VOÓ-radiozendtijd van drie naar zes uur te bren gen, geeft geen enkele zeker heid:,,We willen graag het volle pond", aldus Veronica-direc- Van onze sportredactie LEIDEN Het Leidse school- voetbaltoernooi gaat komende week weer van start. De KNVB afdeling Leiden heeft het vol gende programma bekend ge maakt: maandag en dinsdag spelen de teams van de lagere scholen op de Vliet. De B- en C-jeugd spelen hun wedstrijden maandag op de terreinen aan de Boshuizerkade, Voor de A-jeugd staat zaalvoetbal op het programma, vrijdag in de Groe- noordhal. Hillegom - De aanmoediging sprijs van 500 gulden van het Dr. C.L. Van Steedenfonds te Hillegom, is dit jaar toegekend aan de jonge Nederlandse to neelschrijver Robert Bogndr. Het bestuur van het fonds meent dat van Bognlr in de toekomst nog belangrijke pres taties verwacht kunnen wor- BOCHUM Vrijdag de der tiende dreigde in Bochum voor Dieter Mtiller een catastrofale dag te worden. In de derde ronde van het negentiende toer nooi om het wereldkampioen schap anker kader 7.1/2 stuitte de titelverdediger op Tony Schrauwen, de Vlaming die als invaller naar Bochum kwam. Müller's positie aan de kop van de ranglijst leek onaantast baar, maar na de derde ronde viel hij ineens terug naar de derde plaats. Schrauwen bleek voor de we reldkampioen helemaal geen partij. Müller pakte de draad na de opening met een carambo le van de Belg van de vorige dag weer op en begon met verfijnde precisie als een beze tene te scoren. Schrauwen schrok op, op het moment dat de produktie van Müller bij 207 plotseling haper de. De speelbal miste op een haar. De ballen bleven in ideale positie op de kaderlijn achter en Schrauwen besefte dat dit een uitgelezen moment was om Van der Smissen een dienst te bewijzen. De titelverdediger verstijfde op zijn stoel. Dat bleek toen Schrauwen na 194 miste. Müller kon plotseling niets meer bleef missen en bood Schrauwen de gelegenheid als eerste de 300 te bereiken in de vijfde beurt. In de nastoot stond Müller voor de opgaaf 84 caram boles te maken, welke hij vol bracht. Van der Smissen en de Frans man Connesson profiteerden van Müller's knieval door hem in het klassement, zij het met een aanzienlijk lager gemiddel de, voorbij te gaan. Christ had in de partij tegen Berardi aan vankelijk meer moeite met zich zelf dan met zijn tegenstander. Pas in de vijfde beurt kreeg hij zichzelf onder controle en liep met een serie van 57 weg van de Argentijn en sloeg de beslis sende kloof in de zesde beurt met 116:41-203. Francis Connesson bleek in de derde ronde tegen de plaatselij ke vedette Hose nog aangesla gen door de slopende marathon partij van de vorige nacht tegen Komori. Toch won hij in negen beurten. Zoals verwacht lever den Komori in de vierde ronde geen problemen op voor Van der Smissen, die met een reeks van 178 startte en in de vijfde beurt uitging. Zijn leermeester Schrauwen kon tegen Connes son, de Franse concurrent voor Van der Smissen, weinig uit richten. Connesson ging van acquit met een reeks van 248. Dat was te veel. De uitslagen van de derde ronde Müller (Wdl.) 300 5 20j Connesson (Fra) 300 9 132 Hose (Wdl) 89 9 42 Komori- (Jap.) 86 11 19 Corin (Bel.) 300 11 137 Vierde ronde Corin .(Bel.) 235 3 180 Berardi (Arg.) 300 3 2! Müller (Wdl.) 300 7 102 Hose (Wdl.) 198 7. 76 Van der Smissen (Ned.) i 178 60.00 Komori, (Jap.) 33 5 14 Connesson (Fr.) 300 2 248 Schrauwen (Bel.) 121 60.50 De stand: 1. Van der Smissenl 40.00; 2. Connesson 8 248 37 Müller 7 296 66.66; 4. Corin 29.00; 5. Berardi 2 299 25.27; fc 2 91 17.51; 7. Schrauwen 1 194: 8. Komori 0 7212.21. MANILA Titelhouder Rusland heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om het wereld kampioenschap basketbal heren dat op de Filippijnen wordt gehouden. De Russen wonnen met 94—85 van Brazlië, na een ruststand van 46—40. In de eindstrijd vandaag ontmoeten zij Joegosla vië. Die ploeg was al zeker van een finaleplaats, maar zegevierde gisteren toch in het duel tegen Australië: 105—106(56-41). Brazilië speelt nu om de derde plaats, en wel tegen Italië. De Australische basketballer An drew Campbell wordt in bedwang gehouden door drie Joegoslaven. Joegoslavië won met 105—101 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dit weekeinde vindt er geen competitie voor de betaalde elftallen plaats want op het rooster prijken uitsluitend bekerwedstrijden. Waren de clubs uit de eerste divisie- en enkele amateurelf tallen eerder aan het bekerfes tijn begonnen, ditmaal storten de ercdivisiocisten zich ook in de strijd. In het Zuiderpark speelt FC Den Haag vanavond tegen NEC, aanvang 20.00 uur. In het bekertoernooi is FC Den Haag vaak goed geëindigd. We liswaar zijn de competitiepres taties dit seizoen beneden peil gebleven, maar mogelijk komen de Zuiderparkers ditmaal beter voor de dag. De kans zit er in dat Lex Schoenmaker alsnog zijn rentree maakt, want de aanvoerder heeft inmiddels weer getraind. Coach Piet de Visser wacht echter tot het laat ste moment met het formeren van zijn elftal, waarin Aad Kila zal ontbreken. Bert Blijie en Jos Jonker blessures opgelopen te gen PEC hebben nog weinig getraind, maar verwacht mag worden dat zij spelen. Ook bij NEC heerst optimisme, omdat de snelle rechterverdediger, Sije Visser, vrijwel zeker aan de strijd zal deelnemen. De te gen MW opgelopen beenwond, op veel plaatsen gehecht, blijkt voorspoedig te genezen. Dc ver dediging van de Nijmegenaars is sterk. Het centrale duo-Pleun Strik (34) en het „scheermes" (Dries Visser) weet de tegen standers ontzag in te boezemen. Bovendien hebben de bezoekers een goede middenveldbezetting met Guus Hiddink (31) als spel bepaler. Ook Eugene Marijnis- sen en de Duitser Uli Surau -hebben hun plaats waarge maakt. Het verbaast derhalve niet dat NEC in negen competi tiewedstrijden slechts vier doel punten tegen kreeg, mede door de spectaculaire doelman Harry Schellekens. Daarentegen bleef de eigen produktie tevens aan de schamele kant - zeven tref fers - ondanks de aanwezigheid van de welbekende Hans Post humus (31). De rechterspits, Ro nald Hendriks, is een gevaarlij ke opponent voor Romeo Zon dervan, terwijl Frans Janssen - op links - Joop Korevaar vol doende werk zal bezorgen. De leiding van dit duel is in Landen van Peter Gans uit Vaassen. MOUSCRON - De Belg Ludo Delcroix heeft de derde etappe van de Ster der Beloften gewon nen. De beste Nederlander was Frits Pirard met een zevende plaats. De aansluitende tijdrit werd gewonnen door de ploeg van IJsboerke. CROIX De Engelse tafelten nisploeg heeft in de eerste divi sie van de Europese tafeltennis- liga een zege behaald op Fran krijk (4-4J). Zweden versloeg Sportwereld Duitsland met dezelfde cijfers. DEN HAAG De Franse rijder Roger Vercruysse, die niet deel kan nemen aan de Prijs der Giganten, dinsdag op de baan van Hilversum, zal worden ver vangen door Alain Roussel met Hurgo. WAGENINGEN - De eerste divisieclub Wageningen heeft een contract afgesloten met de 24-jarige Jaap van Pelt, ex-cen- trumspits van SC Amersfoort. DILLINGHAM - Het ijshoc- keyteam van Jong Oranje heeft gisteren in het vierlandentoer- nooi te Engeland met 8—2 ge wonnen van Spanje. SAN FRANCISCO - De Ame rikaan Buddy Meiges is wereld kampioen zeilen in de starklasse geworden. DEN HAAG Aangezien de blessures van Conny Zwar en Marijke Aarnoutse vrijwel genezen zijn, is de bondsè Asarjan in staat de sterkste Nederlandse damesploeg ti meren voor het wereldkampioenschap gymnastiek,dat vi t/m 29 oktober in Straatsburg wordt gehouden. Gekozei Jjj; zeven meisjes, van wie er in Straatsburg een als resen fungeren. Het zijn: Monique en Ingrid Bolleboom (Pro Patria), 0 Zwarhoed (St. Mauritius). Marja Huiting (D.O.O.Utrecht)! leen Houter (Klim Op), Marijke Aarnoutse (Sparta), en f lies Nijüam (WIK/FTC). Gepasseerd is de Pro Patria til Inge Wulz, die deze zomer bij een auto-ongeuk ernstig géi raakte. Eén turner en twee turnsters worden afgevaSl naar het Europees' kampioenschap trampolinespringen, 4 en 5 november plaats vindt in Kopenhagen. Het zijn Dfl Vérstraten van Pro Patria en Jacqueline de Ruiter en f marie Versteeg van Sparta Ermelo. DEN HAAG Judy Williams, jarenlang de tweede spel achter Bettine Vriesekoop in het nederlands dames-tafj nisteam, is vooralsnog niet opgenomen in de selectie, \va de ploeg gekozen wordt die in aanmerking komt voor lij! ding naar de wereldkampioenschappen die van 29 apri r en met 6 mei in Pyongyang (Noord Korea) worden gehouden! Coach Gerard Bakker nam in zijn a-selectie zeven speql J op: Bettine Vriesekoop en Brigitte Kooter (Avanti), Sandfi Kruijff (Scylla), Marjan van Vliet (TT Amsterdam), Jol; p Noordam (Tanaka), Vivian Blankaert (Aloysius) en zeer v) send de 16 jarige, vrijwel onbekende Lon Bos (Koning"*^ Behalve Judy Williams werden opmerkelijk genoeg ooki Klatt van Amsterdam '78 en Ine Willems van TT Amstq®^ niet in de selectie opgenomen. KNAU benoemt vijf vakgroeptrainers DEN HAAG De KNAU heeft overeenstemming bereikt' »t vijf vakgroeptrainers die nog deze maand hun werkzati bdi den zullen beginnen. >3 !n Het zijn: Bob Boverman (midden- en lange afstand looprkfge mers), Peter van Wijk (springnummers)! Jaap van de Boni pl vijf- en tienkamp), Pieter van Gerven (vijf- en tienkamp] n de belg Wilfried Geeroms (horden). Voor de onderdelen^ Ja werpen en de functie van coördinator voert de KNAU moi ror teel nog onderhandelingen. QFCTwenteVeendam QPSVDordrecht ©FC Utrecht—Heerenveen QAjax—Eindhoven ©Sparta-FC WV QVolendam—Feyenoord ©Excelsior—AZ'67 QWillemlI—Roda JC QDe Graafschap—Vitesse QHeracles—FC Den Bosch QNAC—Go Ahead Eagles QFC Den Haag—NEC OPEC Zwolle—MVV/ Wageningen—FC Amsterdam Haarlem—Noord wijk Fortuna SC—Rheden De wedstrijden aangeduid met voor op het toto-formulier oni'-iï

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20