Kindermishandeling bestdat. Hoe lang nog. „Open moet Kerk": leiderschap in kerk zorg van LPG zijn eerste Meerderheid van Fransen bidt Computer tipt WiUebrands als derde bij pauskeuze Vredesconferentie met optimisme van start Ex-premier Heath achter loonpolitiek Labour kerk wereld JITENLAND lom xplosies naken avage an ein aar elfast Goeie wijn hoeft niet duurte zijn. Tenminste niet bij de slijter! Sarkis begint uitvoering veiligheidsplan KORTE METTEN Verontrusting bij Justitia et Pax Rhodesië over staat van beleg LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 [1CAANSTAD Als de computer, die uit- ken van kardinalen over de pauskeuze heeft verkt, gelijk krijgt, dan heeft kardinaal rado Ürsi (71), aartsbisschop van Napels, de }tste kans als nieuwe paus te voorschijn te en uit het conclaaf, dat morgenmiddag nt Tweede keus van de computer is de [inaal van Palermo, Salvatore Pappalardo en derde de Nederlandse kardinaal Wille- nis (69). onderzoek, verricht door het Nationale een- voor opinie-onderzoek te Chicago, onder leiding van de bekende priester-socioloog An drew Greeley, gaf verder in volgorde op de kardinalen Sebastiano Baggio (65), Basil Hume (55) van Westminster, Michele Pellegrino (75) oud-aartsbisschop van Turijn en de Argentijn Eduardo Pironio (57). Pater Greeley zei overigens, dat het ging om „gewoon goed raadwerk, niets maar ook niets minder". In gesprekken met journalisten in Rome heeft kardinaal WiUebrands overigens als zijn mening gegeven, dat weer een Italiaan paus zou worden. In scherpe tegenstelling tot de broederlijke rust van vóór het vorige conclaaf, zouden de bijeen komsten van de kardinalen voorafgaande aan het conclaaf zich gekenmerkt hebben door span ningen en geprikkeldheid. De kardinalen zouden in twee nogal fel tegenover elkaar staande kampen zijn verdeeld. De aanvoeder van een dezer kampen, kardinaal-deken Carlo Confalo- nieri, zou Amerikaanse en Duitse kardinalen hebben overgehaald om stemmen te verzamelen voor de keuze van een zeer behoudende paus. Confalonieri zou er bijzonder op staan, dat er een paus komt die orthodox in de leer is en die de orde en tucht in de kerk herstelt.De nieuwe paus zou ook niet zo gebrand mogen zijn op toenadering tot de communistische wereld. Kar dinaal Confalonieri zou al vijftig stemmen van de eerste kiesronde hebben verkregen voor zijn kandidaat Giuseppe Siri van Genua. „De wijze waarop de kandidatuur van Siri wordt bevorderd heeft in de wateren van voor het conclaaf voor enkele hoge golven gezorgd", aldus een waarne mer. Rookwolken en vlammen slaan uit de trein na de ex plosies dichtbij het station van Belfast. BINNEN ENKELE WEKEN RESULTAAT VERWACHT WASHINGTON (Rtr) - Met optimistische verklaringen is gisteren in Washington de vredesconferentie tussen Isra ël en Egypte geopend. Presi dent Carter verklaarde dat een vrede tussen Israël en Egypte de hoeksteen moet zijn van een algemene oplos sing voor het Midden-Oosten. Minister Dajan voor Israël en de Egyptische minister van defensie Kamal Hassan Ali spraken de verwachting uit dat het nagestreefde vredes verdrag in Washington tot stand zal komen. De verwachting is dat de con ferentie, als zich geen zwaar wegende problemen voordoen, tussen twee en drie weken kan leiden tot een definitief vredesverdrag. De vraag is echter hoe een verdrag tussen beide landen samenhangt met de andere problemen in het Midden-Oosten. Voor Israël is het verdrag een zaak apart, maar Egypte beschouwt het als een schakel in een lange keten. Van goedingelichte zijde is vernomen dat beide delegaties naar Washington zijn geko men met complete ontwerp verdragen. Gisteren is het overleg daarover gestart in Blair House, tegenover het Witte Huis aan Pennsylvania Avènue, nadat Carter de dele gatieleden op het Witte Huis had toegesproken. Israël heeft gisteren plannen bekend gemaakt voor een nieuwe joodse stad aan de weg van Jeruzalem naar Jeri cho, op de Westelijke Jordaa- noever. In Camp David had Israël besloten de bouw van nieuwe nederzettingen tijde lijk te bevriezen. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) IDEN Het wekelijkse uitstapje van een honderdtal vrouwen uit Dublin om te gaan winkelen in het Noord- Belfast, is gisteren slecht afgelopen. Toen hun expres- in het Centraal Station in Belfast naderde, werden de iwagens zwaar beschadigd door vier bomexplosies.De kwam tot stilstand en vloog in brand. Voor één van de vrouwen kon geen hulp meer baten. Vijf andere reizig- liepen ernstige verwondingen op. Enkele minuten na de osies aan boord van de sneltrein ontplofte nog een bom naburig seinhuisje. getroffen express uit Dublin had onderweg tien minuten aging opgelopen. Was hij op tijd aangekomen, dan zouden lommen ontploft zijn in het drukke Centraal Station van ast. ntig minuten vóór de explosies zich voordeden, had een •kende telefonisch de waarschuwing gegeven, dat aan rd van de sneltrein met bestemming Dublin, die in het traal Station van Belfast stond, niet minder dan 10 bom- verstopt waren. Terwijl de politie die treinwagons door-, t, ontploften de vier bommen in de aankomende express iijnwerkers eisen 40 pet meer loon PEN (DPA) Tegen de achtergrond van het toenemend zet tegen het plafond van vijf procent dat de labourregering an James Callaghan voor loonsverhogingen heeft* vastgesteld, eeft de Britse mijnwerkersbond donderdag voor zijn 260.000 fenlooneisen van meer dan 40 pet op tafel gelegd. »rts dreigde de bond de regering en de staatsmijnen met een king, als de voorgenomen sluiting van mijnen en cokesovens irgaat BRITSE CONSERVATIEVEN WOEDEND Griekse tanker lek geslagen LONDEN (DPA) Voor de kust van Wales, in het westen van Engeland, bestaat gevaar voor olievervuiling. Een Griekse tanker liep gisteren op de rotsen en sloeg lek. Naar een woordvoerder van de Britse luchtmacht meedeelde, had zich 's avonds reeds een olietapijt gevormd van acht mijl lang en 200 meter breed. „De tanker maakt lichte slagzij en de olie vloeit er nog steeds uit", aldus de woordvoerder. Belgische studenten straat op BRUSSEL (ANP) Ongeveer zevenduizend studenten van alle Belgische universiteiten en universitaire instellingen hebben gisteren in het centrum van Brussel betoogd tegen de verdubbe ling van het universitaire inschrijfgeld. Dat is bij het begin van dit cursusjaar van ongeveer 350 op ongeveer 700 gulden gebracht. De studenten waren voor een groot deel op de fiets. Ze vormden een proteststoet die door het Brusselse centrum trok. Op het Beursplein werd een „sit-in" gehouden waar leuzen geroepen werden tegen de twee (Frans- en Nederlandstalige) ministers van onderwijs. Explosie op tanker: 57 doden SINGAPORE (Reuter) Bij een explosie in de machinekamer van een Liberiaanse tanker, die in Singapore voor anker lag, zijn 57 mensen omgekomen en minstens 70 gewond. Het schip lag in dé haven van Singapore voor herstelwerkzaamheden aan de machinekamer. De meeste doden en gewonden vielen onder de arbeiders, die de herstelwerkzaamheden verrichtten, zo wordt aangenomen. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De autoriteiten van Singapore hebben een onderzoek gelast Shell-staking op Curasao voorbij WILLEMSTAD (ANP) De staking op het Antilliaanse eiland Curasao is voorbij. Dit is het resultaat van overleg tussen de Antilliaanse regering, de vakbond en de Shell-directie. Er is onder meer overeengekomen, dat er onderhandeld zal worden over één cao voor alle vier de Shell-vestigingen op Curasao en over het eisenpakket, dat is ingediend door de vakbond PWFC. Franse omroepsters eisen excuses Marie Claire" PARIJS (UPD Zes omroep sters van de Franse staatstelevi sie zijn naar de rechter gestapt om van het vrouwenmagazine „Marie Claire" excuses en een schadevergoeding te eisen om dat dit blad de omroepsters had vergeleken met ae meisjes acn- ter de raampjes in Amsterdam en uit de rode-lampjes-buurt in Hamburg. Zij eisen een symbolisch bedrag als schadevergoeding. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse conservatieven zijn woedend op hun ex-partijleider Ed ward Heath. Zijn opvolgster, Margaret Thatcher, beschouwt hem niet langer als haar toekomstige minister van Buiten landse Zaken, als zij ooit eens de rege ring mag samenstellen. Voor Edward „Ted" Heath is voorlopig geen enkele ministersportefeuille wegge legd. Het schijnt hem trouwens niet veel te kunnen schelen. Heath geeft de in druk, dat hij nu helemaal zijn eigen - en tamelijk eenzame - weg wenst te gaan. Sommige waarnemers maken al een ver gelijking tussen ex-premier Edward Heath en de gewezen conservatieve mi nister Enoch Powell, die ook gebroken heeft met de andere „Tory's" en momen teel onder Noordierse Unionistische vlag zetelt in het Lager Huis. In de laatste verkiezingscampagne van 1974 deinsde Powell er zelfs niet voor terug de con- Edward Heath schijnt dit voorbeeld te willen volgen. Niet alleen op het Conser vatieve Partijcongres in Brighton, maar ook in radio- en televisie-interviews heeft hij gezegd, dat het loonbeleid van La bour-premier Callaghan de enige politiek is, die kan voorkomen dat de inflatie weer met reuzesprongen omhoog gaat. Heath gelooft, dat een strakke loonmati ging, zoals in de tijd toen hij zelf pre mier was, heilzame gevolgen zal hebben voor Groot-Brittannië. Maar omdat zijn onverzettelijke houding de conservatieve partij in 1974 het be wind gekost heeft en Labour het van daag de dag aan de stok krijgt met de vakbonden, precies omdat haar loonpoli tiek veel te strak is, zien Margaret That cher en haar supporters electoraal voor deel in een houding die recht tegenover die van Edward Heath staat De Tory-leiding verkondigt op haar con gres, dat zij géén verplichte beperking van toekomstige looneisen beoogt. De re- gering-Thatcher zal van de werknemers alleen vrjwillige matiging verwachten, waarbij rekening gehouden wordt met de financiële mogelijkheden van het bedrijf, dat hen in dienst heeft. Het is duidelijk dat de conservatieve partij op deze nogal doorzichtige manier en met een erg vage politiek stemmen wil afsnoepen van de Labourpartij. Mar garet .Thatcher heeft immers een gunstig imago nodig in vakbondskringen. Als haar voorganger Heath nu een spaak in het wiel steekt, zal zij hem dat later ze ker betaald zetten door hem geen rol te laten spelen in een nieuwe conservatieve regering. „De socialisten hebben destijds de vakbeweging geholpen om mijn rege ring ten val te brengen, omdat ik een strakke loonpolitiek had", zegt Heath. „Wij conservatieven mogen hun voorbe eld niet volgen. De vijf percent van pre mier Callaghan zijn een redelijke limiet" BEIROET (AP) De Libanese presi dent Elias Sarkis is gisteren van een bezoek van week langs Arabische landen teruggekeerd onmiddellijk gonnen aan de uit voering van een veiligheidsplan, dat de confrontatie tussen de Christenen en Syriërs moet afzwakken. Eenheden van het Libanese leger hebben stellingen betrokken in twee Christelijke wijken van Beiroet, welke omsingeld zijn door Syrische troepen en pantsereenheden van de vredesmacht van de Arabische Liga. In deze wijken, in de voorsteden, Hadath en Baabda aan de zuid-oost zijde van de stad moeten deze eenheden de politietaken overnemen van de Christelijke milities van de voormalig rechtse Libanese president Camille Chamoun. Volgens betrouwbare bronnen passeerden ongeveer 500 Libanese militairen vlak voor zonsondergang enkele Syrische wachtposten bij de voorsteden. De overname van de politietaken in Hadath en Baabda door Libanese militairen is bedoeld om de kans op wrijvingen tussen Syriërs en Christenen zo gering mogelijk te maken. KinHprmichanHplinor Haar nratpn u/P lipvpr nipt Aan hpt nmhlpRm i/an LrinHprmichonHplinrr ban Hip Lr 1 int m aantn-arrpn kn Kr. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden.Ook door u. Hoe,dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag,telefoon: 070-631923. Volgens de landelijke bewe ging „Open Kerk" zou het Landelijk Pastoraal Overleg der r.k. kerkprovincie er goed aan doen zijn algemene be schouwingen over kerkop bouw snel af te ronden en zich dan heel concreet bezig te gaan houden met de proble men rond het leiderschap in de kerk van vandaag en mor gen. „Open Kerk" doet deze suggestie in een brief aan het Landelijk Pastoraal Overleg, dat 27-29 oktober in Noordwi j- kerhout weer bijeenkomt. De beweging „Open Kerk" is ontstaan na de benoeming van mgr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond en streeft volgens haar doelstelling naar een an ti-autoritaire vorm van kerk- zijn. Haar brief is het resultaat van een studiedag van de be weging over het LPO. „Open Kerk" zegt de kwestie van het leiderschap een eerste zorg van het LPO te vinden, omdat het momenteel in een ernstige crisis verkeert. Soms wordt er volgens „Open Kerk" onnodig strak geleid, zodat vrijheid en eigen verantwoor delijkheid in het gedrang ko men. Soms wordt er te weinig leiding gegeven, zodat er onze kerheid ontstaat. De beweging vindt het bovendien bijzonder benauwend, dat er een ernstig tekort aan leiders dreigt te ontstaan wat de verdere ont wikkeling van het kerk-zijn nadelig zal beïnvloeden. „Open Kerk" meent, dat het LPO zich ook moet bezinnen op zijn eigen leiderschap en dat het moet nagaan wat van zijn beleidsadviezen terecht komt. In dit opzicht zal het LPO een andere opzet moeten krijgen. Uitvoerig gaat men in op de toetsing van het beleid door het LPO./De beweging meent, dat het LPO in zijn zitting van mei 1978 in Veldho ven aan de delegaties en aan de bisschoppen vragen stelde, die eigenlijk aan theologen moesten worden gesteld, zoals kerkbeeld, grenzen van pluri formiteit en dergelijke. Het doorspelen van die vragen naar de bisschoppen, die dan maar eens met gezag en vanuit een kerkvisie moesten zeggen wat wel en niet kan, loste niets op. Eigenlijk terecht, meent „Open Kerk". Op de eerste plaats omdat men van iemand onvoorbereid een uitgewogen verklaring over kerk-zijn kan verwachten. De beweging vraagt zich daarbij af of het wel tot de taak van een bis schop behoort theologische verklaringen te presenteren. Zij vreest dat dan de verlei ding nog groter zou zijn ge weest eikaars kerk-zijn eens en voor altijd te erkennen of te ontkennen. De beweging „Open Kerk" be sluit zijn brief aan het LPO met een reeks van andere op merkingen. Daarin zegt zij on der meer, dat een band met een bisschop, met de universe le kerk, met Rome niet hetzelf de is als slaafse gehoorzaam heid. De bestaande conflicten en verschillen van inzicht binnen de kerk worden volgens hen niet opgelost door alleen maar te pleiten voor het bewaren van de goede verstandhou ding. Een dergelijk pleidooi kan mensen en groepen onder de morele druk zetten niet de wegen en vormen te kiezen, die vanuit hun situatie de meest aangewezene zijn. Dat de bisschoppen niet pre cies op één lijn zitten is nooit helemaal te voorkomen. Maar het toedekken van die ver schillen versterkt volgens „Open Kerk" het bisschoppe lijk gezag niet, integendeel. Voorzover die verdeeldheid het beleid verlamt gaat het recht om initiatieven en beslis singen te nemen over op ande ren. pe nationale raad van kerken m de Verenigde Staten, waar van ongeveer dertig protes tantse en orthodoxe kerken lid zijn, heeft zich ondubbel- zinnig achter het anti-racis- me-fonds van de Wereldraad van Kerken gesteld en in het bijzonder achter de steun van 170.000 gulden aan het Pa triottisch Front van Rhodesië. Tegelijkertijd echter riep de faad de wereldraad in Genève op tot het ontwikkelen van een „duidelijke communicatie strategie" om een verkeerd oordeel van het publiek over bot anti-racisme programma te voorkomen. >Het breed moderamen van de hervormde synode heeft van- middag een delegatie uit de Reformed Church of America, de hervormde kerk van Noord-Amerika, ontvangen. Deze oudste Amerikaanse pro testantse kerk en ook de oud ste „dochterkerk" van de Ne derlandse Hervormde Kerk bestaat 350 jaar. Al eerder waren ook hervormde uit ons land betrokken bij de viering van het jubileum. Bij de dele gatie bevindt zich ds. Norman Vincent Peale, bekend spreker en schrijver van populaire boeken en dr. Howard Hage- man, rector van het theolo gisch seminarie van New /runswick (New York). De Vaticaanse posterijen heb ben gisteren een postzegelse rie uitgegeven ter nagedachte nis aan het pontificaat van paus Johannes Paulus. De ze gels hebben een nominale waarde van 120, 200 en 250 lire. De generale diaconale raad van de Nederlandse hervorm de kerk en het algemene diaco naal bureau van de gerefor meerde kerken in Nederland zullen bijdragen in de kosten, die zijn gemoeid met het zen den van een internationale waarnemer naar het proces te'gen achttien leden van het Pan Africanist Congress, die worden beschuldigd van ver zetsactiviteiten in de periode 1963 tot 1976. De jurist Philip Otton zal als waarnemer van de internationale commissie van juristen te Genève het proces in het afgelegen plaats je Bethal (Zuid-Afrika) bijwo nen. De Nederlandse Katholieke Oudervereniging (NKO) is een uitgebreide actie begonnen om de katholieke ouders te motiveren tot een bewuste schoolkeuze en om daadwer kelijk betrokken te zijn bij het schoolgebeuren. Een speciaal nummer van „NKO-Kontakt" wordt verspreid in een oplage van vierhonderdduizend exemplaren. Eenenvijftig procent van de Fransen bidt, hoewel slechts dertig procent al dan niet regelmatig de kerk bezoekt. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Franse instituut voor publieke opinie, IFOP, heeft verricht in opdracht van het maandblad „Prier" (Bidden). Van de bidders bidt vijftien procent elke dag, vier procent zondags en 32 procent af en toe. Jongeren bidden door gaans iets minder dan oude ren, en vrouwen (65 procent) veel meer dan mannen (31 procent). Bijna drie kwart bidt vooral thuis, 49 procent tijdens kerk diensten, elf procent in de kerk buiten de diensten, negen pro cent onderweg en eveneeens negen procent tijdens het De r.k. commissie .Justitia et Pax" in Rhodesië is „zeer ver ontrust" over de afkondiging van de staat van beleg voor verschillende gebieden van het land. De bestaande be voegdheden van de overheid waren al buitengewoon groot, maar de nieuwe bevoegdhe den, die mogelijk worden ge maakt door de staat van be leg, hebben een omvang be reikt, zoals Rhodesië tot na toe niet heeft gekend, aldus De staat van beleg ging eind september in. De commissie zegt, dat het uiteraard onmo gelijk is om nu al te zeggen hoe de bevoegdheden gebruikt zullen worden. Toch wil de commissie uitdrukking aan haar bezorgdheid geven. Bo vendien meent de commissie, dat-toepassing van deze nieu we bevoegdheden zal bijdra gen tot verergering van de nu reeds afschuwelijke situatie. De commissie is bang, dat uitgebreid gebruik van de nieuwe wettelijke mogelijkhe den zal betekenen, dat de doodstraf weer wordt opge legd aan mensen, die hulp bieden of voedsel verstrekken aan guerrillastrijders en dat doodstraffen, die tot nu toe werden opgelegd ook daad werkelijk zullen worden uitge voerd. werk. Dat er betrekkelijk wei nig mensen zomaar een kerk binnen wippen komt volgens het blad door het simpele feit dat de meeste kerken buiten de diensten gesloten zijn en ook wel omdat de meeste mo derne kerken geen sfeer ade men die noodt tot gebed. Evenals het regelmatig naar de kerk gaan en het regelmatig biechten is ook de gewoonte van het regelmatig bidden sterk verminderd: 57 procent bidt als men er behoefte aan heeft, terwijl 39 procent vooral bidt op vaste ogenblikken, zoals bij het opstaan en het naar bed gaan en voor en na het eten. Het onregelmatige gebed geldt ook voor degenen die tamelijk vaak bidden, qp Het smeekgebed (om iets te vragen) staat nog hoog geno teerd (43 procent), maar het belangeloos gebed spant toch de kroon. Achttien procent bidt vooral om God te loven, 18 procent om hem te danken en twee procent om naar God te luisteren. Hoe geloviger en kerkelijker iemand is, des te minder plaats geeft hij of zij aan het vraaggebed. Op de vraag wat vooral het bidden in de weg staat, ant woordt 32 procent: tijdgebrek; 21 procent zegt dat handelen belangrijker is dan bidden; vijftien procent zegt bidden is moeilijk, en dertien procent: men helpt ons niet meer. Het blad „Prier" noteert bii dit laatste cijfer dat dit 3,5 miljoen Fransen betreft en dat het dus belangrijk is met dit gegeven terdege rekening te houdea

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9