„Ontmoet anderen die schrijven" Hitchcock door Mel Brooks te kijk gezet Massaproductie van kleine Hitlertjes bedreigt de wereld EN VERDER....... DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN SPeter en de getekende aak Elliot „Grease" lieve, vriendelijke musical rond John Travolta Kinderboekenweek Tentoonstelling LEIDSE COURANT PAGINA 7 LIDO III La vie devant soi (16) Simone Signoret 'CI11 in wellicht haar allerbeste film tot op heden. Op een :1 voortreffelijke wijze geeft zij gestalte aan de pleegmoe der van een Arabisch weesje. Ronduit indrukwekkend, f (zevende week). TRIANON Wie dan leeft, wie dan zorgt (a.l.). Ter gelegendheid van de kerstvakanties is een film van Louis de Funes van de plank gehaald. Voor de jeugd gegaran- deert anderhalf uur kostelijk amusement. T7a CAMERA Play it again Sam (12) Woody Allen in Im een geslaagde persiflage van Hiimphrey Bogart. (repri- -Jlse), REX Erotische dromen van een nimf (16). Zwak sexprodukt bestemd voor de liefhebbers, (tweede week). EUROCINEMA I (Alphen) Coma (16) De handel in organen staat centraal is dit huiveringwekkende werk stuk van regisseur Michael Criehton. Vol griezeleffecten, die een stevige maagwand gewenst maken, (tweede week). EUROCINEMA II (Alphen) The swarm (12) Een zwerm dodelijke bijen overvalt een vredig dorp. Nadat de eerste doden zijn gevallen onstaat paniek. EUROCINEMA III (Alphen) Ben Hur (16) Charlton Heston in een prima spektakelfilm. EUROCINEMA IV (Alphen) Midnight express (16) Wat iemand te wachten staat als hij in Turkije gesnapt wordt bij het smokkelen van drugs, staat centraal in deze film, die in de Turkse gemeenschap in ons land met uiterst gemengde gevoelens is ontvangen. LEIDEN „Ontmoet ande ren die schrijven", is het nieuwe motto waaronder de Literaire Workshop van het LA K-theater het nieuwe sei zoen wenst in te gaan. „En met die anderen bedoelen we met name niet-studenten", zegt Ad de Waard, samen met Willem Witteveen initiatiefne mer tot de hernieuwde opzet van de Literaire Workshop. „De workshop hield zich tot nu toe eigenlijk alleen bezig met het uitbrengen van het tijdschrift „Literop" (vier keer per jaar) en „Grafuit", met essays, proza en poëzie van amateurs. Verder is er nog maar weinig van de grond gekomen", aldus De Waard. „We willen nu een wervings campagne beginnen om voor al niet-studenten aan te trek ken voor datgene wat we gaan organiseren. Het gaat dan vooral om veertiendaagse bij eenkomsten waar degenen die zich als lid van de workshop inschrijven in groepjes van een man of twaalf eigen werk van de leden gaat lezen en bepraten. Behalve dat het ge woon wel gezellig kan zijn om mensen bij elkaar te brengen die anders op zichzelf aange wezen zouden zijn, denken we dat op deze manier het schrij ven prettiger en beter gaat, Sedert Max Fleischer in de jaren twintig het clowntje Koko uit de inktpot liet op luiken is de combinatie van ive-action en animatie geen fcieuwigheidje meer op het ijioscoopscherm. We hebben r sublieme voorbeelden van ïzien zoals een met de muis dansende Gene Kelly b „Anchors aweigh". Ook de Disney-studio's hebben op dit [ebied hun kunnen getoond in het onderwaterballet de voetbalwedstrijd uit P/Bedknobs and broom- j [ticks". Tergeleken bij bovenstaande ^oorbeelden blijft de „ingete- ide speelfilm" van de Dis- ïy-studio's „Pete's dragon" Ier de maat. Walt Disney's -=-^»ibetwiste opvolger Wolf- I [ang Reitherman liet het ani- ttatiewerk dit keer over aan J Cen Anderson, maar huurde 'oor het gespeelde element )on Chaffey, misschien geen jriljant regisseur, maar wel jen man met ervaring op het [ebied van de combinatie live [ction-animatie zoals hij o.m. p Charles Schneer's gecom pliceerde „Jason en de argo- lauten" reeds bewees. f let gaat in dit verhaaltje over ff iet weesjongetje Peter, dat LIDO II Peter en de draak Elliot (a.l.) met Sean Marshall en Mickey Roo- ny. Regie: Don Chaffey. door de luie en vieze boeren familie Jansen als hulpje is gekocht en slecht wordt be handeld. Als de film begint heeft Peter echter al een machtige bond genoot in Elliott, een vriende lijke groene draak, die en dat bespaart de tekenfilmaf deling een hoop werk zich ook onzichtbaar kan maken. Samen met Elliott ontvlucht Peter het smoezelige gezin Jansen, maar in het naburige vissersdorpje richt de onzicht bare Elliott in zijn onhandig heid zoveel schade aan, dat ook daar Peter moet vluchten. Tenslotte vindt hij een echt tehuis bij dè vriendelijke vuurtorenwachter Lampie en diens dochter Nora, maar de Jansens verschijnen weer ten tonele, terwijl oen kwakzalver jacht maakt op Elliott om hem tot medicijnen te verwerken. Enfin, het loopt dank zij de formidabele Elliott, die ook nog een schipbreuk weet te voorkomen en het gemeente bestuur van een ongeval redt, goed af. Sean Marshall als Peter is een typisch braaf Disney-jongetje in een braaf Disney-familie- filmpje met wat lang vooruit te voorspellen gooi- en smijt werk. Het leukste is natuur lijk de onverstaanbaar mum melende draak met zijn meer expressieve dan angstaanja gende kop, maar hij is zo weinig in het beeld. De kleintjes zullen wel plezier aan dit sprookje met een paar liedjes beleven en daarom is het wel begrijpelijk dat men hier „Peter en Elliott "de draak" in het Nederlands heeft na-gesynchroniseerd. Maar zonder aan hun boter ham te willen komen, het is wel even wennen om Helen Reddy als de dochter van de vuurtorenwachter met de stem van Loeki Knol te horen zingen en Mickey Rooney pre cies zo te horen praten als Lex Goudsmit, die bonbons van meneer Jamin aanprijst. Hin derlijk is zelfs om de markan te stem van „burgemeester" Jim Backus te moeten missen. Hij sprak toch immers de bijziende Mg. Magoo van de UP A-tekenfilm studio's in. MILO Mickey Rooney en de draak Elliot >ben, ge-I Md Brooks heeft zijn jongste Kt {komedie „High anxiety" op- jgedragen aan Alfred Hitch cock en de oude „master of r suspense" die zelf ook wel van een macaber grapje zal er veel hoogtepun- ten uit zijn succes-thrillers in 'kunnen terugvinden, met na me uit „Vertigo" waarvan naalhet décor in de slotscène zelfs IT- minutieus gecopieerd is. «.Maar ook al bent u zelf niet zo'n Hitchcock-kenner, dan >te kunt u nog veel plezier bele- aanjven aan dit dwaze verhaal van jfde gevierde psychiater Ri chard H. „H voor Harpo, mijn moeder was dol op de Marx-brothers" Thorndyke, die directeur wofdt van de Kliniek voor zéér gestoorden om vervolgens te ontdekken dat de griezel van een hoofd zuster rijke, volkomen gezon de patiënten gevangen houdt tegen exorbitante verpleeg- kosten. fhorndyke's voorgan ger is al onder mysterieuze omstandigheden om het leven igekomen, terwijl een collega, die het spelletje van de hoofd zuster niet langer wenste mee te spelen, op zeer vindingrijke wijze uit de weg werd ge- i(j. ruimd. De argwanende Thorndyke lijkt het volgende slachtoffer te worden van de STUDIO High anxiety (a.l.) met Mel Brooks en Madeline Kahn. Regie: Mel Brooks. niets en niemand ontziende hoofdzuster Diesel. Mel Brooks, die net als zijn confrater Woody Allen niet alleen de scenario's schrijft, die hij zelf regisseert maar tegenwoordig bij voorkeur ook nog de hoofdrol voor zijn rekening neemt, speelt deze Thorndyke en je kunt je af vragen of niet ieder ander acteur deze rol met evenveel effect had kunnen vervullen, al gooit Brooks er en pas sant een Sinatra-imitatie tegenaan die moeilijk te ver beteren valt. Door de eerbiedige persiflage op de Hitchcock-films hebben sommige scènes een wat lange aanloop nodig of zijn met de haren bij het verhaal gesleept, waardoor „High anxiety" de krankzinnige vaart van „Si lent movie" mist, maar het aantal goede grappen is er zeker niet minder om. Hitch- cock-kenners zullen boven dien kunnen genieten van een prachtige parodie op de be faamde douche-scène uit „Psycho", bijna beeld voor beeld gecopieerd, en een va riant op Hitchcock's „The Birds" waarin de vogels de arme Brooks met hun uit werpselen bestoken. De beel den in de kliniek doen denken aan „Spellbound", terwijl her haaldelijk aan „North by Northwest" wordt gerefe reerd en het hoogtevrees-the ma van „Vertigo" als een rode draad door de film loopt. Cloris Leachman is een fraaie afschrikwekkende hoofdzus ter Diesel, Harvey Korman haar willige, masochistische handlanger en Madeline Kahn een vaste Mei Brooks-keuze mag de be hulpzame dochter van een der gevangen gehouden patiënten spelen. Zoals Brooks afrekende met de western-cliché's in „Bla zing saddles", de draak stak met de monsterfilms in „Young Frankenstein" en de zwijgende slapstick nieuw le ven inriep en zijn „Silent mo vie", zo kan ook zijn „High anxiety" als goedmoedige spot met de slimmigheidjes en shock-effecten van de heer Hitchcock geslaagd worden genoemd. MILO Olivia Newton-John en John Travolta tijdens een van de vele dansnummers die „Grease" rijk is. Hoe filmhits ontstaan blijft een onontwar baar raadsel van talent, geluk, publiciteit en de beruchte „tijd die rijp is". „Grease" lijkt bij voorbaat al zo'n hit in Nederland, maar als je vraagt waarom? Ondanks Tra volta, ondanks de vooruitgeschreeuwde ma gie van drie hitsongs is het een hele lieve, vriendelijke musical over de vijftiger jaren rond een flinterdun „jongen-vindt-meisje"- thema. Leuk, opgeruimd, bijna net zo als die musicals in de vijftiger jaren zelf waren, alleen met een ingebouwde lichte parodie op zichzelf: De dansen zijn net iets grotesker, de vetkuiven worden net iets vaker met het kammetje bewerkt en de zoete effecten zijn bewust kitscheriger. Debutant-hoofdfilmregisseur Randal Kleiser was dan wel een volkomen onbekende, toen producer Robert Stigwood hem inhuurde voor „Grease", de musical zelf had al een carrière van 2200 voorstellingen op Broad way achter de rug en verdrong een gouden ouwe als „Oklahoma" van de achtste plaats op de musical-ranglijst aller tijden. Daar kon dus weinig aan fout gaan. John Travolta was LUXOR Grease (a.l.) met John Travolta en Olivia Newton-John. Regie: Robert Stigwood. inmiddels al tot de ster-status verheven, maar speelde in „Saturday Night Fever" wel een heel wat betere rol, Olivia Newton-John heeft het typisch ouderwetse Amerikaanse high- school-meisjesgezicht dat je niet eens opvalt als je er op gewezen wordt, dus kom er maar eens uit. Met de muziek zit het goed al doet Sha-na-na in vermomming als „Johnny Casino and the gamblers" ook niets bijzon ders en het verhaaltje is lief: Het nette meisje dat tussen de wilde grietjes van toen terechtkomt, verliefd op die aardige jongen, ruwe-bolster-blanke-pit, die stoer bij de ka chelpijp-vetkuiven wil blijven horen. Lichte liefdesperikeltjes, tegen de achtergrond van oer-Amerikaans schoolleven. Het komt voor mekaar, want: „You're the one that I love - toep, toep, toep". Maar dat had u al gehoord. BERTJANSMA Als schrijver van thrillers kreeg Ira Levin vooral bekendheid door „A kiss before dying" en „Rosemary's baby" welke beide romans ook hun weg naar het witte doek vonden. Zijn „The boys from Brazil" is nu ook verfilmd, maar ook nu weer moet je constateren dat er iets van de beklemming verloren is gegaan al heeft Franklin j. Schaffner in zijn beelden niet voor Roman Polanski ondergedaan en het boek toch zo getrouw mogelijk verfilmd. Het gaat in „The boys from Brazil" om de kamparts van Auschwitz, Dr. Josef Mengele, die diep in de oerwouden van Paraguay aan de lopende band kleine Hitlertjes heeft gepro duceerd, die hij als baby over de gehele wereld bij pleeggezinnen heeft „uitgezet". Omdat Hitler's vader op 65-jarige leeftijd overleed toen Adolf net veertien was en Mengele's experimenten onder dezelfde om standigheden moeten opgroeien als de Fuh- rer, willen zij ooit een Vierde Rijk kunnen stichten, stuurt Mengele een keurtroep moor denaars er op Uit om de pleegvaders om zeep te helpen. Wie weet wat er van de wereld terecht gekomen zou zijn als niet een joodse jongen het complot had ontdekt en de eerst zeer ongelovige nazi-jager Ezra Lieberman van deze fantastische operatie op de hoogte had gesteld. LIDO I The boys from Brasil (12) met James Mason en Gregory Peck. Regie: Franklin J. Schaffner. Schaffner bouwt de spanning goed op, al heeft men eerder dan in het boek in de gaten om welke snode plannen het gaat. Gregory Peck, die nooit een slechter mens speelde dan de losbandige broer in King Vidor's „Duel in the sun", is nu een overtuigende slechterik als de van zijn experimenten bezeten Dr. Mengele en James Mason als de man die de supervisie heeft op het experiment zet weer een van zijn ijskoude boeven neer. Laurence Olivier die net zo gemakkelijk de nazi-jager speelt als een oud-nazi, zoals in „Marathon man", is de oude Lieberman. Het is een genoegen dit drietal aan het wef k te zien in een fantastisch thriller-gegeven. Fantastisch maar was „Rosemary's baby" dat soms niet? Het is Schaffner's verdienste dat hij het in beelden bijna geloofwaardig weet te maken. Maar dan zouden er in Nederland nog acht kleine Hitlertjes met helblauwe ogen moeten rondlopen, geadop teerd door een Nederlands ambtenarengezin. MILO hoewel, of misschien doordat we meer zullen moeten tran spireren". Ad de Waard is ervan overtuigd dat er men sen zijn die geïnteresseerd zijn in deze wijze van literair samenzijn. „De kopij vcoor Grafuit wordt voor meer dan de helft aangeleverd door niet-studenten. We hebben nu al een aantal studenten voor de groepjes, nu willen we er ook niet-studenten bij heb ben. Daarmee zouden we dan ook het probleem kunnen op lossen dat er zoveel verloop is bij de leden, wat vooral het geval is als het studenten zijn". De Literaire Workshop nieu we stijl laat het niet bij samen komst em „De leden verzorgen het blad „Virus", dat om de twee weken verschijnt en dient als voorbereiding op de bijeenkomsten. Dan willen we ook nog een declamatiegroep in het leven roepen die werk van bekende schrijvers voor draagt. Overigens willen bij de tweeweekse samenkom sten zo nu en dan ook een bekende schrijver uitnodigen. Verdere acitiviteiten zijn de organisatie van het dichters- festival (rond 5 december) en redactiewerk voor Literop en een jaarlijks uit te g^ven bun del; activiteiten dus waar de workshop mee naar buiten treedt", aldus Ad de Waard. Amateurschrijvers die geïnte resseerd zijn in deelname aan de groepen van de Literaire Workshop kunnen zich opge ven bij het adres Literaire Workshop, LAK, Levendaal 150 III, Leiden. Nieuwe leden ontvangen gelijk het eerste nummer van Virus, bestemd voor de eerste bijeenkomst op maandag 16 oktober. J. B. Jaspers in Academie Leiden Het Leids Acade misch Kunstcentrum organi seert tot en met 22 oktober een expositie van de kusnte- naar J. B. Jaspers in het Academiegebouw aan het Ra penburg 73. Jaspers is een veelzijdig kunstenaar die niet bij een bepaalde kunst stroming valt in te delen, daar is zijn werk veel te afwisselend voor. De exposi tie in het Academiegebouw lijkt dan ook uit het werk van verschillende kunste naars te zijn samengesteld. J. B. Jaspers werd in 1924 geboren in Amsterdam. Hij is vroeger ambtenaar gweest. Hij heeft vier jaar figuur gete kend aan de Vrije Academie te Den Haag, onder begelei ding van onder andere Livi- nus van de Bundt. Verder heeft hij enkel jaren getekend bij „Amateur-ballet" in Rijs wijk onder leiding van Ber Mengels. Als schilder is hij autodidact. Om zich niet vast te leggen schilderde Jasper bewust met verschillende technieken en in verschillen de stijlen. Hij houdt er niet van zichzelf te herhalen, en is bang om in een bepaald straatje terecht te komen. Door telkens iets nieuws te beginnen wil hij zijn aandacht niet laten verslappen. Het moet „avontuurlijk" blijven. Vaste ideeën vooreen schilde rij heeft hij niet. De aanlei ding ertoe kan overal van daan komen. Hij begint soms bijvoorbeeld zomaar met twee tubetjes verf in een roes zonder dat ij een vastomlijnd voor ogen heeft. Na verloop van tijd krijgt het schilderij of de tekening voor hem meer gestalte en begint hij bewust Schets van J. B. Jaspers. naar de eindvorm toe te wer ken. Deze werkzwijze kan resulte ren in visionaire beelden of abstracte schilderijen. Zijn werk is expressionistisch, im pressionistisch, abstract, sur realistisch, realistisch en zo voort. Hij beschildert boom stronken en maakt ikonen. Zelf zegt hij door Picasso, Appel, impressionisten, ex pressionisten en klassieken beïnvloed te zijn. Voor hem is kunst iets dat alle beperkin gen, alle wetten en grenzen te boven en te buiten gaat. Hij eist voor een kunstenaar dan ook vrijheid wat werken betreft, dat is voor hem het belangrijkste, zij het dat die vrijheid dan wel binnen de grenzen van het betamelijke moet liggen. Belangstellenden kunnen zich richten tot kunst enaar, adres Bijsterveld 39 in Bergen op Zoom, tel. 01640- 45005. De schilderijen, tekeningen en aquarellen van J. B. Jas pers zijn dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur in het Academie gebouw te bezichtigen. Zater dag en zondag gesloten. LEIDEN In verband met de Kinderboekenweek 1978 organiseert de Stichting Openbare Bibliotheek Lei den een aantal activiteiten voor de kinderen in Leiden. Voor de kinderen vanaf de vijfde klas lagere school wordt op woensdag 18 okto ber een speurtocht door Lei den georganiseerd. Wedstrijd- formulieren met tal van op drachten kunnen op 18 okto ber vanaf 10.00 uur worden afgehaald op de vestiging Steenschuur 17. Als deze for mulieren van 17.00 uur wor den ingeleverd krijgen de deelnemers een toegangs kaart voor de feestmiddag op donderdag 19 oktober in het Leidse Volkshuis. Er zullen op die middag dia's over de uit te voeren opdrach ten worden vertoond, er wordt een film over oud Lei den vertoond en verder wor den de prijzen van de speur tocht uitgereikt Voor de klei ne kinderen vanaf 5 jaar wor den op de ochtend van don derdag 19 oktober in samen werking met het Leidse Volkshuis het schimmenspel „De Bremer Stadsmuzikan ten" en dia's van „Max en de Maximonsters" vertoond. Toegangsbewijzen zijn bij alle vestigingen van de biblio theek verkrijgbaar. Het filiaal Zuid-West aan de Ed. van Beinumstraat 2 houdt nog een aparte bijeenkomst voor de kinderen uit de wijk. (Andere vestigingen: Plantage 6, Steenschuur 17, Zweiland- laan 5, Corantijnstraat 2a en Breestraat 25). Evenals in vorige jaren heb ben de kinderen van alle jeug dafdelingen van de biblio theek in Leiden meegedaan aan de verkiezing van hun „fijnste boek". Dat is „De kinderen van het achtste woud" geworden, van Els Pel- grom, die ook de landelijke Gouden Griffel won dit jaar. LE1DSCHENDAM Tot en met 28 oktober exposeren in „de Schakel" in het winkel centrum Leidsenhage Anne van de Laar met materieschil derijen en Kea Tan met textie le figuren. Kea Tan werd 49 jaar geleden in Amsterdam geboren en woont nu in Loos duinen. Haar opleiding ge noot zij aan de Jan van Eycka- cademie in Maastricht en aan de Rietveldacademie in Am sterdam. Zij exposeerde eer der in Den Haag (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), in Kijkduin, Rijswijk en Val kenburg (Z.H.). „De Schakel" is gratis te bezoeken op dins dag, woensdag en vrijdag van 10.30 tot 12 en van 13.30 tot 16.30 uur, op maandag donderdag van 13.30 tot 16.30 uur, zaterdags van 10.30 tot 16.30 en op de koopavonden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7