Krantenkijk op wereld Meer pensioenpremie voor ambtenaren bezetting kantoor Amnesty hternational opgeheven 'rijs Breguet |noet omlaag Binnenland ISOLATE FÖLTE lLTERNATIEF VAN D'66 VOOR BESTEK: [inister wil studie over fondelingenprobleem Tweede Nederlandse politieman naar Thailand Bewindslieden naar Azie Voeten van de trappers: Boete Twee mistachterlichten mag Kamercommissie wenst meer gegevens over vloeibaar gas „Snel onderzoek naar KLM-manipulaties" NIEUWS 150 JAAR A'damse brief niet politiek geïnspireerd Gesina v.d. Molen (86) overleden LEIDSE COURANT DINSDAG 10 OKTOBER 1978 jPAGINA 9 m een onzer verslaggevers) iTERDAM Ruim twaalf heeft gisteren de bezetting het kantoor van Amnesty ternational (A.I.) in Amster- door het Rood Verzetsfront duurd. De bezetting is zonder weid verlopen. bezetters verlieten een kwartier voor ijdemacht het pand aan de 3e Hugo Grootstraat, dat zij vanaf 11.00 uur 's morgens bezet hadden gehouden. De personeelsleden van Amnesty mochten het pand tijdens de bezetting wel verla ten, maar er niet meer in terugkeren. A.I. heeft verklaard geen aangifte te zul len doen. Uit een pamflet van het Rood Verzets front bleek dat deze organisatie van Am nesty International een publieke uit spraak eiste over de behandeling van de in ons land gevangen gehouden RAF-le- den Folkerts, Wackernagel en Schneider. Amnesty betreurde het in hoge mate dat het Rood Verzetsfront heeft gemeend haar een uitspraak te kunnen afdwingen door middel van een bezetting. De kracht van A.I., aldus de verklaring, is juist gelegen in het feit dat zij slechts op basis van haar verstrekte en zorgvuldig onderzochte informatie uitspraken doet en zo nodig tot activiteiten overgaat. Zij laat zich niet bewegen door welk pressie middel dan ook. Volgens de politie zijn er ogenschijnlijk geen vernielingen aan gericht. Twee van de leden van het Rood Verzetsfront die tijdens de kantoor van Amnesty International een duidelijk standpunt over eisten. bezetting van net de drie RAF-leden an onze parlementaire redactie) N HAAG D'66 vindt dat de ambtenaren afgezien van de laagstbetaalden een grotere |drage moeten leveren aan de opbouw van hun nsioenen. De huidige pensioenregeling van de ibtenaren omvat aanzienlijke voordelen ten zichte van werknemers in het particuliere drijfsleven, zo blijkt uit het maandag door het wetenschappelijk bureau van D'66 gepubliceerde rapport „De ambtenaar en zijn trend". Het rapport (dat gepresenteerd werd door het Tweede-Kamerlid Nypels) komt tot de conclusie dat de ambtenaren in de periode tot en met 1981 niet zoals de regering wil zesmaal een half procent, maar slechts driemaal een half procent van de groei van hun salaris moeten gaan inleveren. Daardoor ontstaat een gat (van 750 miljoen) maar dat moet ook volgens D'66 gedicht worden, door het pensioenbij drageverhaal voor de ambtenaren zodanig te verhogen dat eveneens een besparing voor de overheid van 750 miljoen ontstaat. De verhoging van de pensioenpremie zou in drie jaarlijkse etappes moeten plaatsvinden. Elk van deze etappe zou 4 5 procent dienen in te houden. Concreet uitgewerkt komt het voorstel van D'66 erop neer dat een ambtenaar met een minimumloon in 1981 relatief evenveel pensioenpremie betaalt als nu: de ambtenaar met een modaal salaris (ca. 30.000,- bruto per jaar) zou dan 800,- per jaar meer moeten betalen. Al naar het inkomen loopt de verhoging van de eigen bijdrage verder op. VERHANDELEN MET FRANKRIJK an onze parlementaire redactie) N HAAGHet kabinet wil dat de Franse vliegtuigindus- de prijs van het marinevliegtuig Breguet Atlantic ver- I. Om Frankrijk zover te krijgen gaan minister Van Aar- le (Economische Zaken) en staatssecretaris Van Eekelen efensie) de komende weken met hun' Franse collega's onder wielen. emier Van Agt zei gisteren na afloop van het kabinetsbe- ad dat het hem „een lief ding waard is als er van de prijs de Atlantics nog een flink stuk af zou gaan",hetgeen ens hem nog „heel wat geredekavel zal kosten", kabinet aarzelt nog steeds tussen de aankoop van Ameri- Orions en Franse Breguets. In totaal moeten dertien igen worden gekocht, ter vervanging van de Neptune- evliegtuigen.De Amerikaanse toestellen, afkomstig uit de leedfabrieken, kosten weliswaar per stuk vijftien miljoen gulden minder, maar een eventuele Franse aankoop heeft gro te foordelen voor de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker. [Fokker kan voor een belangrijk deel meedoen aan de produk- fie van de Breguet, terwijl de kans ook groot is dat de Fran- als tegenorder enkele Fokkervliegtuigen van "het type F 28 >r koopt. i Agt zei gisteren dat haast geboden is:Vóór 1 december kt de definitjeve keuze vallen. P WELKE VOORWAARDEN FFELOOS? pn onze parlementaire redactie) IN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) is bereid om te nen of het aanvaardbaar is dat de wet onder bepaalde brwaarden straffeloosheid zou verzekeren aan de moeder I kort na de geboorte van een kind dit te vondeling legt verlaat, evenals aan degene die dat met haar toestemming et. [minister schrijft dit in antwoord op een door het CDA- aerlid Van den Broek gedaan voorstel dat inhield het te EL deling leggen niet langer strafbaar te stellen als de jongge- f ene wordt neergelegd op een plaats die is aangewezen door Kj overheid. Degene die tot te vondeling leggen op deze wijze rgaat zou dit anoniem moeten kunnen doen, dus zonder i of haar identiteit bekend te hoeven maken, aldus Van den )ek in zijn voorstel van maart j.l. minister ziet op grond van een aantal overwegingen de ossing niet in een „institutionalisering" van het te vondeling gen zoals Van den Broek dat voorstelt. Gewezen wordt op feit dat anoniem afgegeven kinderen een groot risico lopen een identiteitscrisis. De vraag is bijvoorbeeld ook of het Voerbaar is. Er zou namelijk een landelijk netwerk van irzieningen moeten komen, dag en nacht bereikbaar en niet ver van de ouders in kwestie. k is er, aldus De Ruiter, de kans dat juist door het bestaan het instituut zoals door Van den Broek voorgesteld, meer ideren te vondeling worden gelegd dan nu het geval is (het nt thans sporadisch voor); men denke bijvoorbeeld aan landicapte kinderen. ïieuwe ANWB- )ute in gebruik sa omen an een onzer verslaggevers) LYSTAD Burgermeester opstra van de gemeente ordoostpolder en directeur H. A. van Duin van de tsdienst voor de IJssel- K "polders hebben gister- ag een nieuwe ANWB- "ute, de Zeebodemroute, ge- end. 1 1 bewegwijzerde toeristische 4 ute bestaat uit twee tracees de automobilist ongeveer kilometer door de Noord- 'stpolder en Flevoland voe- n. De Zeebodemroute kan r k met de fiets gereden wor- - Ui maar is door zijn lengte isschien minder geschikt. ANWB heeft daarom voor ^fietsers de Schoklandroute «worpen. Deze bestaat uit fce delen van samen 29 kilo- leter en is gisteren eveneens tor gebruik gereed ver- DEN HAAG(ANP) Het mi- ninsterie van Justitie heeft gisteren medegedeeld dat er een tweede Nederlandse poli tieman in Bangkok gestatio neerd zal worden. Hij zal commissaris De Gooyer, die daar al enige tijd verblijft, gaan assisteren bij het achterhalen van informa tie over de heroïnehandel en transport vanuit het Verre Oosten. De rijksrechercheur is voor onbepaalde tijd in Bangkok gevestigd, omdat er teveel werk voor eéri man is. TRAM CONTRA BUS Zo ziet een bus er uit als-ie geramd is door een tram. Bij de botsing gisteren op het kruispunt Wibautstraat/Sarphatistraat in Amsterdam werden diverse mensen gewond. Ooggetuigen verklaarden dat de bus door het rode licht is gereden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— Minister van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en staatssecretaris Beye (Economische Zaken) vertrekken va navond voor een reis van twee weken door een reeks landen in Azië. Behalve allerlei zaken van wereldpolitiek belang zullen ook voor Nederland van belang zijnde economische aangelegenhe den worden aangekaart. De reis past dan ook in het kader van het Nederlandse streven de export te bevorderen. Landen die worden aangedaan zijn India, Japan en Zuid-Korea. In januari wil Van der Klaauw een bezoek aan China brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Personenwagens, vrachtwa gens, autobussen een aanhangwagens mogen voortaan twee mistachterlichten voeren, te gen nu slechts één.Het kabinet heeft gisteren besloten deze nieuwe verkeersregel in te voe ren. Voorlopig is het nog alleen toegestaan mis tachterlichten te laten branden buiten de be bouwde kom, maar het kabinet heeft aange kondigd dat ook dit binnenkort zal veranderen. Overigens zijn de mistachterlich ten niet verplicht; het gebruik ervan wordt ge heel aan de automobilist overgelaten. Een andere nieuwe verkeersregel is dat het voor fietsers en bromfietsers voortaan verbo den is te rijden met de voeten van de trap pers. Totnogtoe werd daar geen bekeuring voor gegeven. Voorts besloot het kabinet het stoppen van auto's te verbieden, langs wegen waarop een strook voor fietsers is gereserveerd. Het par keer- en stopverbod zal echter worden opge heven voor de linkerzijde van wegen met een beperkt éénrichtingsaverkeer. Het gaat hier om wegen of straten waar aan één kant uit sluitend langzaam verkeer mag inrijden. Tenslotte heeft de ministerraad besloten bui tenlandse parkeerkaarten voor invaliden ook in Nederland te erkennen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag. De Tweede Ka mercommissie, die zich bezig houdt met de aanvoer van vloeibaar aardgas, zal de re gering binnen enkele dagen nadere vragen stellen over deze aangelegenheid. Dit heeft J. v.d. Doef, voorzitter van de commissie, gisteren na afloop van een besloten hoorzitting hierover gezegd. Op deze zitting werd het woord gevoerd door delega ties van de Nederlandse Ga sunie, vertegenwoordigers uit het westen en noorden, diver se milieu-organisaties en een aantal nautische deskundigen. De Kamercommissie wilde vooral weten, waarom velen van hen zo sterk gekant zijn tegen de aanvoer van vloei baar gas bij Delfzijl. De rege ring heeft zoals bekend geko zen voor de Eemsmond 'en niet, zoals velen in en rond Rotterdam gehoopt hadden, voor de Maasvlakte. De milieu-organisaties, vere nigd in de werkgroep Noord zee, verzochten de commissie ervoor te zorgen, dat de be slissing over de aanvoer wordt uitgesteld totdat er een brede maatschappelijke discu- sasie over deze aangelegen heid is gevoerd. Het uitstel zou, naar men aanneemt, ze ker twee jaar duren, voor vele kamerleden een te lange periode, aldus de milieu-orga nisaties. Volgens de Gasunie moet de zaak van de gaslevering door Algerije op 31 oktober rond zijn, omdat anders de Algerij nen niet meer gebonden zou den zijn aan het contract. Rienks (PvdA): SCHIPHOL (ANP) - „Staats secretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat moet nu heel snel een beslissing nemen over een onafhanke lijk onderzoek naar de finan ciële manipulaties van de KLM in New York." Dit heeft het Tweede-Kamer lid voor de PvdA, Rienks, gis teren verklaard na gesprek ken met ex-KLM accountant Jos de Wit De heer De Wit heeft in New York een proces aangespannen tegen zijn voor malige werkgeefster en haar president Orlandini, alsmede tegen het hoofd van de Ame rikaanse vestiging. Hij heeft de KLM ervan beschuldigd dat binnen de organisatie wordt gemanipuleerd met zwart geld tot een totaal van een half miljard gulden. Op de laatste aandeelhouders vergadering van de KLM is op vragen hierover niet dui delijk geantwoord. Omdat de overheid de grootste aandeel houder is, kan zij dit niet la ten passeren, aldus de heer Rienks. Het Kamerlid vindt het hoog tijd dat er een onaf hankelijk onderzoek komt. Hij denkt daarbij aan een „com missie van drie". Wanneer op 19 juli 1919 de afdeling Rotterdam van de „Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond" een nachtelijke vergadering houdt in ver band met een salarisactie, is uit Den Haag „een veertigtal postbeambten per rijwiel gekomen, die eenige doeken met sprekende opschriften mee droegen". De voorzitter constateert, „dat de som men, die de regering als loonsverhoging noemt, onjuist zijn. Door de ingewikkeldheid van de sa menstelling van deze voorstellen zal er een groot aantal ambtenaren zijn, dat slechts zeer weinig meer ontvangt. Ondanks kleine concessies houden de postambtenaren aan hun gestelde eischen vast". Bladerend in „Nieuws, 150 jaar krantenkijk op de wereld" komt men dit bericht, onder de kop „De nood der rijksambtenaren", als knipsel tegen. Het illustreert dat er nog steeds weinig nieuws is on der de zon. Tot die conclusie komt ook de samen steller van het boek, Dick Houwaart, oud-journa list en nu voorlichter van Wiegels ministerie van Binnenlandse Zaken. Uit het boek blijkt bijvoorbeeld, dat meerder heidscolleges in ons land geen uitvinding van deze tijd zijn. Ook in 1919 stond men in Amsterdam voor de vraag hoe het nieuwe wethouderscollege moest worden samengesteld. Een van de raadsle den, een zekere prof. Diepenhorst, was stilletjes bezig een anti-sociaal-democratisch blok te vor men. Hij probeerde de zeven communisten uit te sluiten, een plan dat overigens niet doorging. En in datzelfde roerige, maar boeiende jaar na de eerste wereldoorlog blijkt er op de „School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstam bachten" te Haarlem een actie-van leerlingen ont ketend te zijn tegen het ontslag van enige docen- ten. Een knipsel, dat opstandige studenten en ontslagen docenten van nu tot enige bescheiden heid moet manen: zij waren echt niet de eersten. Die berichten treft men in Houwaarts boek aan tussen krantenverslagen van de overwinningsfees ten in Londen en Brussel aan het einde van de eerste wereldoorlog, de komende vredesconferen ties, een slechte wedstrijd van wielrenner Moes kops en de muiterij aan boord van "De Zeven Provinciën". Dat is een willekeurige keuze uiter aard, zoals ook de samensteller zijn eigen voor keur heeft gevolgd, bladerend in oude jaargangen van kranten in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en het Amsterdamse Persmuseum. Hij heeft de gereproduceerde berichten een ruime plaats ge geven in zijn boek en er in de marge zijn com mentaar bij geleverd. Ze vormen boeiende ge schiedenislessen, die je leest met het plezier, dat je beleeft aan het doorkijken van oude kranten. De begeleidende tekst frist daarbij het geheugen op, legt onderlinge verbanden en vult de gaten op in de nogal gebrekkige berichtgeving uit vroeger dagen. Het is jammer, dat bij veel gereproduceer de berichten de aanduiding ontbreekt, in welke krant het stond en wanneer precies. Het boek be slaat ruwweg de periode 1800-1950, maar eigenlijk begint de inhoud al bij de vestiging van de Ba taafse republiek in 1795, terwijl het eindigt bij de watersnoodramp van 1953. Het is dus wat meer geworden dan de 150 jaar, die in de titel van het boek worden genoemd, maar het beslaat daardoor wel een periode, die een duidelijk stempel heeft gedrukt op onze huidige samenleving. G.G. "Nieuws, 150 jaar krantenkijk op de wereld", schrijver: Dick Houwaart, Omniboek-Den Haag, f 45 Minister Wiegel: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - „Mijn brief aan de gemeenteraad van Amster dam was ingegeven door zorg voor het goed functioneren van het gemeentebestuur van de hoofdstad". Aldus minister Wiegel (binnenlandse zaken) in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Thijn en Vellenga (PvdA). Beide kamerleden hadden na der antwoord gevraagd op de geruchtmakende brief van de minister over het besluit van de Amsterdamse raad om een ne gende wethouder te benoemen. „De brief is bepaald niet ingege ven door politieke argumen ten", verzekert de bewindsman. Wiegel schrijft verder dat zijn verwijzing in de brief naar de financiële afspraken tussen het Rijk en Amsterdam geen ander doel had dan de bijzondere pro blematiek van Amsterdam te illustreren. Principe-ak koord over taalunie met België (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De ministerraad heeft gisteren in principe inge stemd met het Taalunieverdrag Nederland-België. De verdragspartners verbinden zich ertoe de spelling van de Nederlandse taal gemeenschap pelijk te bepalen, zich te onthou den van afzonderlijke initiatie ven op het gebied van woorden boeken en grammatica's en het examen en het getuigschrift Ne derlands voor buitenlanders ge zamenlijk in te stellen. AERDENHOUT (ANP) - Op 86-jarige leeftijd is gisteren in Aerdenhout prof.Gesina van der Molen overleden. Tijdens de Tweede Wereldoor log was zij mede-oprichtster van het toen illegale „Trouw". Na de oorlog werd zij onder meer lid van de Nederlandse delegatie bij de VN. Tot 1962 heeft zij privaatrecht gedo ceerd aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, waar zij de eerste vrouwelijke hoogle raar was. De warme zuidelijke luchtstro ming zal ook morgen nog stand houden. In de afgelopen dagen werden in ons land in deze lucht middagtemperaturen gemeten, die plaatselijk tot 22 graden opgelopen waren. De normale waarde voor deze tijd van het jaar is 15 graden. De warme stroming wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied met het centrum boven de Balkan. Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied bij Portugal via de Britse eilan den naar Noord-Scandinavië. Vanmorgen bevond zich een depressiekern bij de Golf van Biskaje. Deze kern zal via de Britse eilanden naar het midden van de Noprdzee trekken. Dat houdt in dat er morgen bij ons wat meer bewolking zal zijn waaruit later mogelijk een bui valt. Het blijft vrij warm. Vooruitzichten voor donderdag: Vrij zacht en later mogelijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: om streeks 12 graden, max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Deelen Eelde Eindhoven Helsinki motret Innsbruck mist Klagenlurt zw.be* Kopenhagen mist

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9