Gesprek van Smith en Vance vruchteloos Nieuwe partij moet Egyj leiden naar'gouden toek Egypte toekomst' Vragen blijven rond dood van paus Johannes Paulus Jeruzalem nooit meer onder Arabisch bestuur buitenland RAF-leden bleken gewone misdadigers Sluipschutters in Beiroet actief LEIDSE Ö0URAN5 DINSDAG 10 OKTOBER WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Rhodesi- sche premier Ian Smith en de zwarte leider dominee Ndabaningi Sithole zijn er giste ren niet in geslaagd om Amerikaanse en Britse diplomaten te winnen voor hun interne regeling van de kwestie Rhodesië. Na afloop van het gesprek zei Smith weliswaar teleurgesteld te zijn, maar te hopen zijn zaak met meer succes te kunnen bepleiten bij president Carter. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat het „niet zeker" is of Smith en de andere leden van zijn delegatie door de president worden ontvangen. Het ministerie zal echter een verzoek om een tweede ontmoeting tussen de Rhodesische delegatie en minister Vance van buitenlandse zaken niet afwij zen, aldus de woordvoerder. De ontmoeting van gisteren duurde twee uur. Als gesprekspartners van de Rhodesi sche delegatie waren ondermeer Vance, de Britse ambassadeur in de VS Peter Jay, de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young en andere functionarissen aanwezig. desië er uit moet zien. Volgens de Ameri kaanse woordvoerder hebben alle aanwezi gen tijdens het gesprek hun standpunt zeer duidelijk uiteengezet, zonder dat de discus sie over die stellingnamen tot vooruitgang leidde. In welingelichte kringen bij de Verenigde Naties is vernomen dat de Veiligheidsraad vandaag zou bijeenkomen om zich uit te spreken over het feit dat Smith toestem ming heeft gekregen de Verenigde Staten In een Brits-Amerikaanse verklaring na te bezoeken. De discussie over deze zaak Het bezoek dat de Rhodesische premier Ian Smith aan de VS brengt, is bepaald niet naar' genoegen van iedereen, getuige deze betoging voor het Witte Huis in Washington. Het conclaaf, dat zaterdag begint ter verkiezing van een nieuwe paus, werpt zijn vergaderingen al vooruit: de kardinalen, die in Rome zijn, bijeen tijdens een voorbereidende bijeenkomst. (Van onze correspondent) ROME De omstandigheden, waaronder paus Johannes Paulus is gestorven, blijven in Italië en elders in de wereld de gemoede ren bezighouden. Volgens het gematigde in Turijn verschijnende dagblad „Stampa Sera" hebben kardinalen aan het Vaticaan gevraagd om opheldering. Volgens het blad zijn „de kardinalen" zeer ontstemd over de wijze, waarop de curie - het bestuursapparaat van de kerk - de» plotselinge dood van paus Johannes Paulus heeft behandeld. Zij zouden vooral ontsticht zijn over het korte formele bericht waarin de dood van de paus werd bekendgemaakt en over het feit, dat er geen medisch bulletin aan was gehecht waarin de precieze dood soorzaak werd meegedeeld. Volgens „Stampa Sera" is de curie nu opgedragen de situatie te corrigeren en antwoord te geven op alle vragen die rond de onverwachte dood van de paus in de wereld gerezen zijn. Dit zou moeten worden gedaan vóór het conclaaf begint. Dat zal zaterdagmiddag om half vijf zijn. Voordien, om tien uur in de ochtend, zal er een concelebratie zijn van alle kardina len, voorgegaan door kardinaal-staatssecre taris Villot. Vervolgens begeven de honder delf kardinalen, die nog geen tachtig jaar oud zijn, zich in processie van de Pauluska- pel naar de Sixtijnse kapel, onderweg het Veni Creator („Kom, Schepper, Heilige Geest") zingend. Zondagochtend om half tien zal de eerste stemronde zijn, zo nodig onmiddellijk ge volgd door een tweede. Tegen twaalf uur wordt de eerste rookpluim uit de schoor steen op de Sixtijnse kapel verwacht. Middags worden - indien er dan nog geen paus is gekozen - weer twee stemronden gehouden, waarvan de eerste begint om half vijf. De rook wordt kort na zes uur ver wacht. De 85-jarige kardinaal-deken Confa- lonieri heeft de verwachting uitgesproken, dat het conclaaf slechts kort zal duren, ofschoon de keuze van een nieuwe paus niet gemakkelijk zal zijn. Aangezien de plechtigheid gelijk is aan die van enkele weken geleden wordt hiervan in Nederland geen rechtstreekse televisiere portage uitgezonden. Wel zullen enkele beel den worden gegeven tijdens het NOS-jour- naal en in de aktualiteitenrubrieken. DAYAN IN VN: De Italiaanse douane had in Ro me een voortreffe lijke vangst: twee koffers vol met heroïne ter waarde van meer dan 36 miljoen gulden. Twee Maleisiërs, die een nacht in Rome hadden wil len verblijven, om daarna naar Am sterdam te vertrek ken, werden gear resteerd. WENEN (AP) Met een zucht van verlichting hebben de Weense autoriteiten gisteravond bekend gemaakt dat zij niet langer zoeken naar twee vermoedelijke Westduitse terroristen, maar naar een tweetal „gewone" misdadigers. Eerder op de avond was een grote politiemacht op de been gebracht voor een zoe kactie naar een man en een vrouw, die twee agenten in een flat hadden opgesloten en er vervolgens met een auto vandoor waren gegaan. De politie vermoedde aan vankelijk dat de voortvlucht ige man de RAF-terrorist Christian KI ar was, die in de Bondsrepubliek wordt ge zocht voor de moord op werkgeversvoorzitter Hanns- M art in Schleyer. In de flat trof de politie een aantal handgranaten aan, al smede inbrekersgereedschap en een aantal valse nummer borden. De politie maakte bekend dat VERENIGDE NATIES, NEW YORK De Israëlische minis ter van Defensie Mosje Dayan heeft gisteren uitgesloten dat Jeruzalem ooit nog terugkeert onder Arabisch bestuur. De toe komst van deze - voor drie godsdiensten 'heilige' - stad is een van de belangrijkste hete hangijzers in het vredesoverleg in het Midden-oosten. In zijn rede tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zei Dayan: „Wij hebben beslo ten nooit meer compromissen aan te gaan over de eenheid van Jeruzalem, en wij hopen dat andere volkeren ons stand punt delen". i De Israëlische minister verwees I uiteraard ook naar het Egypti- sch-Israëlisch vredesoverleg dat donderdag in Washington moet beginnen. Hij hoopte dat er voor het eind van het jaar een nieuw tijdperk zal zijn aangebroken in BEIROET (UPI, AFP) -Sluip schutters hebben gisteren de voornaamste vluchtroutes uit het oostelijk deel van Libanon beschoten. Burgers die naar het noorden van Libanon vlucht ten, werden met machinegewe ren bestookt. Behoudens deze acties wordt het bestand in Beiroet nog steeds goed nage leefd. Volgens ooggetuigen kwam het vuur hoofdzakelijk van Syrische zijde, maar naar blijkt wordt er door beide kan ten geschoten. De rechtse radio de Stem van Libanon meldde dat er bij de beschietingen, die zich concen treren op de twee bruggen die Oost-Beiroet met het noorden van Libanon verbinden, min stens zeven mensen zijn omge komen en zeventien gewond. De meeste Christenen uit Oost-Bei roet weigeren naar het Moslim westelijke stadsdeel te vluchten en trekken daarom naar het noorden van het land. In West- Beiroet is een algemene staking van kracht, die verleden week het Midden-Oosten, en dat ook Jordanië, Libanon en Syrië bij het vredesproces betrokken zul len worden. De Israëlische minister van De fensie Ezer Weizman heeft de verwachting uitgesproken dat het vredesoverleg wel langer zal kunnen duren dan drie weken. „Maar ik hoop dat we voor het eind van het jaar een vredesver drag zullen hebben". Weizman vertrok gisteren uit Israël naar de Verenigde Staten, waar hij donderdag met Dayan aanwezig zal zijn op de openingszitting van het vredesoverleg. „Deze keer is het werkelijk niet alleen bla-bla; we gaan er nu samen voor zitten en misschien kunnen we over enkele weken de wereld meedelen dat Egypte en Israël eindelijk, na 30 jaar oorlog, een vredesverdrag gaan tekenen. 'Dat is een geweldig gevoel", aldus Weizman. zaterdag is uitgeroepen door linkse partijen. De staking vormt een protest tegen de vei ligheidsplannen van president Sarkis van Libanon. Links Li banon is van mening dat de conservatieven door dit plan worden bevoordeeld. Het plan dat president Sarkis voor ogen staat, voorziet in het terugbren gen van het aantal Syriërs in het oostelijk stadsdeel van Bei roet en hen te vervangen door Libanese troepen. Na de bespre kingen die Sarkis de afgelopen dagen in Damascus heeft ge-' voerd is gebleken dat de Syriërs aandringen op een algehele poli tieke oplossing van de proble men, maar tegen opdeling van Libanon zijn. Uit .welingelichte bron in Beiroet is nog vernomen dat een bataljon van vijfhon derd man van het leger van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie, PLO, vanuit Syrië in Bei roet is aangekomen. De man schappen dienen ter versterking van de Arabische Vredesmacht, zo meldde dezelfde bron. (Door Martin Woollacott) CAIRO Hij is opzichtig knap van uiterlijk, heeft de snelle manier van praten van een verkoper en het lichaam van een sportsman, en zijn kostuum past tot op de milli meter. Hij is Mohammed Ab- del Hamid Radwan, het pro totype van de Egyptische ferme jongen-stoere knaap. In zijn kantoor legt hij uit waa rom Egypte, nu vrede aan de horizon ligt, een „explosie" nodig heeft, die het land als een raket kan afvuren rich ting de lang beloofde gouden toekomst. Het ruimtevoertuig dat Egyp te naar de nieuwe toekomst moet helpen heet de Nationa le Democratische Partij, die onlangs door president Sadat opgericht werd ter vervan ging van het oude partijsys teem. Radwan is de chef par lementaire zaken van deze missie, en het is met recht een wonder te noemen dat hij kans gezien heeft 306 van de 360 parlementsleden aan boord te praten. De leden van de oude rege ringspartij liepen elkaar om ver om toch vooral zich als eerste te voegen bij de nieu we partij, die zelfs nog geen programma bekend had ge maakt. Dit geheel bracht Moestoafa Amin, een voor aanstaand hoofdredacteur in Cairo, er toe zijn scherpe ar tikel over deze ontwikkeling te besluiten met de woorden „vaarwel democratie". In zijn kantoor neemt Rad wan even de tijd om een te genaanval te richten op Amin, die twee keer zo oud is als hij en vele jaren in Nas ser's gevangenissen sleet. „Het was een erg verkeerd artikel. Dit was een nieuwe grote stap voor het volk". Het zou niet eerlijk zijn af te gaan op de onsympathieke in druk die Radwan maakt - er gaapt een enorme kloof tus sen hem en de wereld van de kantoorbedienden en arbei ders van Cairo - en nu al te zeggen dat Sadat's nieuwe partij niet „voor het volk" is zoals de president beweert. Van de andere kant is het ook gezien de geschiedenis twijfelachtig dat het wel zo is. Het oude systeem was geba seerd op drie partijen, die zich onder Sadat konden ont wikkelen uit de Arabische So cialistische Unie, de enige partij onder Nasser. Eerder dit jaar kwam daar een vier de bij, een wederopleving van de Wafd. De president maak te zich meer en meer zorgen om alle kritiek die hij kreeg van de kant van de Wafd en de linkse Nationale Progres sieve Unionistische Beweging. Nog erger dan de specifieke kritiek die deze twee tegen Sadat hadden was dat ze in twijfel trokken of Sadat wel bevoegd was. Men hoefde niet eens zo erg tussen de regels door te lezen om te begrijpen dat de linkse partij Sadat er van beschuldigde de principes van Nasser verraden te heb- Egypte heeft sinds de ondertekening van de Camp Davidakkoorden niet alleen een nieuwe regering die het land moet instellen op een vredeseconomie, maar ook een nieuwe partij de Nationale Demo cratische Partij. Be doeling van deze nieu we organisatie is de bevolking te mobilise ren voor Sadats poli- tiek.De oppositie in Egypte heeft het daar mee niet gemakkelij ker gekregen. De cor respondent van The Guardian in Cairo, Marin Woollacott, maakt de stand van zaken op. ben. De hernieuwde Wafd, in haar „vorige leven" een natio nalistische oppositiepartij die in de jaren twintig opkwam en in de jaren voor de oorlog even aan het bewind was, stelde ondertussen dat de hele Nasser-tijd, inclusief Sadats ambtsperiode een dwaling was waar gauw een eind aan gemaakt zou worden. P-2 „vader van de familie", zoals Sadat zichzelf graag noemt, werd erg boos. Hij riep een referendum uit, ge volgd door een wet die het de beide afvallige partijen mid dels allerlei heel slimme bepa lingen volkomen onmogelijk maakte hun activiteiten voort te zetten. De Wafd gaf er de brui aan, maar na niet zonder wrangheid opgemerkt te heb ben dat blijkbaar „onze groot ste misdaad was dat de steun die wij genoten alle verwach tingen van de regering te bo ven ging". Links besloot tot een compromis en hief zich zelf min of meer op. De regeringspartij zag er vreemd uit nadat letterlijk de linkerarm geamputeerd was. Daarom werd wonderdokter Radwan erbij geroepen en met zijn team kreeg hij de opdracht de boel op te rui men en een nieuwe partij op te richten. De partij werd ge boren, temidden van vrijwel nietszeggende grootspraak. Zo werd bijvoorbeeld gezegd dat de partij gebaseerd was op „wetenschap en geloof". Maar toch is de basis formule enigszins veranderd. De leider van de nieywe par tij is president Sadat zelf. Dat betekent dat de partij grotere zeggenschap zal krijgen dan de oude regeringspartij ooit had. De nieuwe partij heeft min der gestolen van links, alleen de duidelijk volkse toon. Er is een nieuwe socialistische par- zij nu zoekt naar de 26-jarige Franz Lagor, een Oostenrij ker met een lang strafblad. De vrouw is niet geïdentifi ceerd. Het tweetal werd in hun flat opgezocht door twee agen ten, die hun identiteit wilden nagaan. De politie had van buren te horen gekregen dat de man en de vrouw zich verdacht gedroegen. De agenten werden echter ont wapend en in de flat opgeslo ten De man en vrouw vluchtten vervolgens in een auto en stapten later over in een an dere wagen, waarvan zij de bestuurder onder bedreiging met een vuurwapen dwongen zijn sleuteltjes af te geven tij opgericht, vrijwel met goedkeuring van hogerop. De echte socialisten zijn bang dat deze nieuwe partij die van hen zal gaan vervangen. Er staan ook een paar nieuwe rechtse partijen op het pro gramma, en zo moet Egypte een nieuw meer-stromenland worden. Een diplomaat in Egypte twij felt er niet aan: „De regering van Egypte, dat is Sadat met zijn leenmannen, wat vc een mooi jasje hij er ook c heen mag doen". Sadat is politicus die vastzit binnen een bepaald systeem, en hij kan niet te ver van de basis daarvan afwijken. Maar, moet hij zich afgevraagd hebben, is er niet een middenweg moge lijk, één die niet te gevaarlijk is, maar toch een zekere mate van oppositie toelaat, terwijl de enorme problemen waar mee Egypte te kampen heeft toch op efficiënte en eerlijke wijze opgelost worden. Er moet veel gebeuren Vrede ligt inderdaad aan de horizon Daarom is de aandacht van het volk nu gericht op de grote interne problemen van Egypte. Politieke flexibiliteit is niet- het enige zaligmakende. Men kan niet steeds van het ene „nieuwe begin" naar het an dere over blijven springen. Want ondanks alle mooie woorden is de Egyptische toe komst behalve „van goud" ook hoogst zorgwekkend. 1978 PAGINA 7 Executie in flat in Ankara ANKARA (AP) Een volgens de enige overlevende rechts executiecommando bestaande uit vier gewapende mannen is gisteren een flatwoning in An kara binnengedrongen en heeft vier van de zeven flatbewoners doodgeschoten, terwijl twee anderen werden ontvoerd, al dus de Turkse politie. De beide ontvoerden zijn later dood te ruggevonden. Alle slachtoffers behoorden tot linkse organisaties, waaronder de Turkse marxistische arbei derspartij. De enige overleven^ de, Serdar Alper, verklaarde dat de terroristen behoren tot de rechtse „Vereniging van Idealisten". De slachtoffers werden vóór hun executie vast gebonden en bedwelmd. De strijd tussen linkse en rechtse extremisten in Turkije heeft dit jaar tot nu toe onge veer 700 mensen het leven ge kost. Britse Ford wil praten met stakers (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De Britse Ford is de eerste grote Britse maatschappij die er openlijk voor uitkomt dat ze het loon- beleid en de anti-inflatiepoll- tiek van de regering-Callag- han aan de laars lapt. Bij het begin van de derde week van de algemene staking in de 23 fabrieken van Ford wil de directie nieuwe onderhan delingen aanknopen met de betrokken vakbonden. De di rectie heeft te kennen gege ven ditmaal geen rekening te zullen houden met de officië le limiet van 5 procent voor alle loonsverhogingen. Voor de staking begon eisten de arbeiders bij Ford een loonsverhoging die in totaal neerkwam op ongeveer 30 procent. Een van de elemen ten van hun eis was verkor-- ting van de arbeidsweek tot 35 uur. Het voorstel van de directie om opnieuw te gaan onder-, handelen betekent niet dat de stakers direct weer aan het- werk kunnen, omdat de vak bonden niet van plan zijn hun machtspositie ineens prijs te geven. Vanmorgen ontving premier Callaghan een aantal vak bondsleiders voor het bespre ken van een compromis: het gerucht gaat dat de regering vrede zou kunnen hebben met een nieuwe grens voor loons verhogingen van 8 procent. Twee politiemannen in Spanje doodgeschoten MADRID (UPI) In de Noord- spaanse stad Elgoibar is maan dag een lid van de Spaanse rijkspolitie, korporaal Ansel- mo Duran, door schoten dode lijk gewond toen hij van een bank op weg was naar zijl kazerne. Enige uren na de aanslag in Elgoibar is nog een tweede man van de Spaanse rijkspolitie bij een tweede aanslag om het le ven gekomen. De tweede aan slag geschiedde bij een wegver sperring, die opgeworpen was in een poging de plegers van de eerste aanslag te pakken. De verantwoordelijkheid voor de eerste aanslag werd later opgeëist door een onbekende, die in een telefoongesprek met een Baskisch dagblad zei te spreken namens de „autonome commando's". In Baskische kringen werd gezegd dat deze groepering bestaat uit activis ten, die hebben gebroken met de ETA, de Baskische bevrij dingsbeweging. Vlooienplaag in Engeland LONDEN (REUTER) In Engeland doet zich momen teel de ergste vlooienplaag sinds 25 jaar voor. Een woordvoerder van „The people's Dispensary for sick Animals" (PDSA), een kliniek voor zieke huisdie ren, heeft meegedeeld dat het aantal honden en kat ten dat behandeld moet worden vanwege vlooien, geweldig is toegenomen. Een aantal gemeenten in de agglomeratie Londen heeft een wachtlijst met huizen die ontsmet moeten worden en zelfs het Lagerhuis moest worden ontsmet na dat een aantal kamerleden over vlooienbeten had ge klaagd. In Zuid-Wales zijn ruim dui zend arbeiders voor een week in staking gegaan om dat hun fabriek „onder de vlooien zit".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7