DPR Utrecht: meer praten met vrouwelijke pastorale werkers Wereldliga voor ontwapening bij afscheid Pax Christi bepleit Aanwinst EKL-Boys bedwingt Godyla kerk wereld Korte metten WEER VERLIES VOOR COSMOS SIGMA aankomende en gevorderde assistent accountants DINSDAG 10 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT pagina Op korte termijn sou kardinaal Wille- brands samen met zijn directe mede werkers gesprekken moeten voeren met de vrouwen die in het aartsbis dom Utrecht pastoraal werk verrich ten. Op deze wijze kan de staf van het bisdom gevoeliger worden voor de vaak pijnlijke ervaringen die deze vrouwen opdoen in hun werk in de parochies en andere katholieke in stellingen. Ook voor de dekens van het bisdom zouden zulke ontmoetingen vrucht baar kunnen zijn. Zij hebben immers grote invloed op het benoemingsbeleid in hun dekenaat Deze aanbeveling deed de pastorale raad van het bisdom Utrecht op haar maandelijkse verga dering in Huis ter Heide. Kardinaal Willebrands kon vanwege zijn verblijf in Rome deze bijeenkomst niet mee maken. Wel waren bijna alle vrouwen aanwezig die in het bisdom Utrecht als pastoraal werkster zijn aangesteld. „In de katholieke kerkgemeenschap zijn vrouwen dubbel achtergesteld", zo formuleerde de ad hoe-werkgroep die deze vergadering had voorbereid. Behalve met de gebruikelijke maat schappelijke discriminaties wordt de vrouw in de kerk geconfronteerd met bijbelse en theologische argumenten die het ambt voor haar afgrendelen. Hoewel voor vele vooraanstaande katholieke theologen deze argumen ten onhoudbaar zijn worden zij door gezagsdragers in de rk-kerk veelvul dig gehanteerd. Ook van Kardinaal Willebrands is bekend dat hij het wel mogelijk acht dat in de toekomst gehuwde mannen tot priester kunnen worden gewijd, maar dat dit met vrouwen gebeurt is voor hem ondenkbaar. Hij baseert zich daarbij op het gegeven dat Jezus alleen mannen tot apostel heeft uitge kozen. Op de vergadering van de raad bleek dat in die parochies waar een vrouw als pastor werkt de geloofsgemeen schap haar na verloop van tijd gemak kelijk aanvaardt en het zelfs vreemd gaat vinden dat zij voor de sacramen tele handelingen, als ziekenzalving, huwelijksinzegening, dopen en de biecht, de hulp van een mannelijke college moet inroepen. Het hangt in bijna alle gevallen van de opstelling van haar mannelijke college af in hoeverre de pastorale werkster kan functioneren. Op de vergadering bleek dat ook de houding en de werkwijze van deze mannelijke pastores veranderen wanneer zij da gelijks met een vrouw samenwerken. Het patroon van clericalisme wordt doorbroken. Tenslotte sprak de raad de hoop uit dat binnen de diverse katholieke theo logische centra in ons land kritisch bezien zal gaan worden in hoeverre de „religieuze theorie" die vrouwen uit het ambt weert, bijbels en theolo gisch houdbaar is. Weer controverse tussen HTP en mgr.Gijsen Tussen de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat (HTP) in Heerlen en de bis schop van Roermond, mgr. dr. J. Gijzen is een nieuw conflict gerezen, naar aanlei ding van een brief van de bisschop aan de pronuntius in Ghana, mgr. G. Ferraioli. Volgens de rector van de HTP K. van Rossum heeft de bisschop in zijn brief de kerk in Ghana gewaar schuwd voor het aanknopen van relaties met afgestudeer den van de HTP, omdat de hogeschool in strijd zou han delen met de richtlijnen van het tweede Vaticaanse conci lie en niet in de gunst zou staan van Vaticaanse instan ties. Van Rossum zegt verder dat de bisschoppen van Ghana achter de pastorale werkers van de HTP blijven staan en dat zij dit ook hebben meege deeld aan bisschop Gijsen. In Ghana werken thans twaalf pastorale werkers die zijn opgeleid aan de Heerlense hogeschool. Tussen de HTP en de bis schop bestaat al lang een slechte relatie, aldus Van Rossum. De school wordt ge leid door twee oud-vicaris sen-generaal van de voorgan ger van mgr. Gijsen. Beiden werden door Gijsen niet her benoemd. Tijdens de algemene vergadering van Pax Christi Nederland heeft Carel ter Maat afscheid genomen als secretaris. In zijn afscheidswoord tijdens de zeer druk bezochte receptie bepleitte hij de al eens eerder geopperde totstandkoming van een wereldliga voor ontwapening, die de strijd tegen de atoomwapenen centraal stelt Hierin zouden niet alleen vredesbewegingen moeten samenwerken, maar alle denkbare maatschappelijke partners:*naast de christelijke kerken ook andere religies en geestelijke stromingen zoals het humanis tisch verbond, verder politieke partijen, vakbewe ging, ondernemersorganisaties en dergelijke. Neder land zou hier volgehs Ter Maat het initiatief kunnen nemen. Hij ging ook in op de presentatie naar buiten van de vredesproblematiek die hij de moeilijkste en belangrijkste opgave van deze tijd noemde. Hij zei daarover: „Als we het veiligheidsvraagstuk aan de orde stellen, zullen we voelbaar moeten maken dat het ieder persoonlijk aangaat, dat het een kwestie is van ons aller overleving en dat we een bijzondere verantwoordelijkheid hebben voor de leefbaarheid van de wereld en voor de komende generaties. De ervaring leert dat we eenvoudigweg nog niet weten hoe een breder publiek ontvankelijk voor deze problematiek kan worden gemaakt. De toekomst en de overleving kunnen bepaald worden door de vraag of we erin slagen de feitelijke informatie over de werkelijkheid van bewapening en vernietiging over te dragen. Dat is de eerste voorwaarde voor bewust- wording en mobilisering van de publieke opinie. In een brief, voorgelezen door bisschop Ernst van Breda, eerde kardinaal Alfrink, oud-nationaal en internationaal president van Pax Christi, Carel ter Maat als „de sterke stimulans voor alle werkers die weieens de neiging voelen het werk op te geven in een zekere wanhoop over het nut ervan". Kardinaal Alfrink is, zoals bekend, in Rome. De algemene vergadering onder leiding van voorzitter bisschop Ernst koos praktisch unaniem eerste kamer lid FHP-Trip tot vice-voorzitter van de landelijke beweging. De vergadering koos een tweede vrouw in het landelijk bestuur, namelijk de sociologe Trees van Gennip uit Den Haag. De andere vrouw is Dorit Brentjes uit Hooglanderveen. Andere nieuwe be stuursleden zijn oud-missionaris Willem Roetenborg (57), vormingswerker Chris Dekkers (24) en politico loog Hans Fun (37). De receptie werd mede bijgewoond door minister Gardeniers van CRM, staatssecretaris Van Lent van Defensie en de bisschoppen Müller, Van Groningen en Simonis van Rotterdam. De prijs van de Unesco van dit jaar voor resultaten in de strijd tegen het analfabetisme is toegekend aan de afdeling opvoeding van Caritas-Boe- roendi. De Unesco wil daar mee in het bijzonder haar waardering tonen voor het feit, dat Caritas-Boeroendi met haar programma ter be strijding van het analfabetis me tegelijk de nationale cul tuur van het land wil bevorde ren. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, en de aartsbisschop van York, dr. Stuart Blanch, hebben een campagne gelan ceerd voor meer roepingen tot het ambt in de Anglicaanse kerk. Dr. Coggan en zijn advi seurs zijn ervan overtuigd, dat de daling van het aantal roe pingen haar dieptepunt heeft bereikt en er nu een opgaande lijn te bespeuren valt. De hui dige sterkte van de gewijde geestelijkheid bedraagt onge veer 11.600. Het aantal wijdin gen moet daarom de komende jaren tussen de vier- en vijf honderd liggen. In een open brief hebben zes kerkelijke gemeenschappen in Zuidwest-Afrika de rege ring in Pretoria opgeroepen haar afwijzende houding te gen het onafhankelijkheids plan voor Namibië, gelan ceerd door de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, te laten varen. De brief zegt, dat als Zuid-Afrika dit niet doet, het tegenover de gehele we reld de verantwoordelijkheid zal te dragen hebben voor een oorlog die te vermijden was geweest. Het document is on dertekend door de evangeli- sch-lutherse kerk, de Duitse evangeliscb-lutherse kerk, de anglicaanse kerk, de rooms-, katholieke kerk, de Afrikaan se methodistisch-apostolische kerk en de kerk van Ovambo/- Kavango. In Turijn is momenteel de tweede internationale confe rentie bijeen over de lijkwade van Turijn. Meer dan 250 we tenschapsmensen uit de hele wereld woneri de conferentie bij, onder wie de Zwitserse professor Max Frei, die twee jaar geleden de lijkwade aan een intensief onderzoek heeft onderworpen. Een geselecteer de groep onderzoekers is giste ren begonnen verdere proeven te doen om te proberen de ouderdom van het kleed pre cies vast te stellen en na te gaan hoe de afdruk van het lichaam van een man is ont staan. Zaalvoetbal Groenoord- hallen LEIDEN Op 18 en 19 oktober vindt in het kader van het 75-jarig bestaan van de KNVB afdeling Leiden opnieuw een aktiviteit plaats. Het gaat hierbij om een zaalvoetbaltoernooi voor C, D en E-junioren in de Groenoordhal te Leiden. In totaal staan 143 teams lingeschreven, dit houdt in dat ruim 1400 voetballertjes op de genoemde data in aktie komen. De commissie voor het zaalvoetbal heeft de organisatie van dit reu- zentoemooi op zich geno men. Aan het eind van elke speeldag zullen de prijzen worden uitgereikt door af delingsvoorzitter Ad Dusée. KATWIJK - EKL-Boys, dit seizoen debuterend in de hoofd klasse zaalvoetbal, heeft gister avond opnieuw bewezen een aanwinst te zijn voor deze afde ling. Nadat vorige week Land- wer al met 7-0 werd teruggewe zen, bedwong EKL dit keer regerend titelhouder Godyla: 2-2. Van der Plas BMW boekte opnieuw een 5-4 overwinning. Het Sassenheimse Landwer Jo- han was dit keer het slachtof fer. Godyla Vrijetijdskleding, met Leo Dols in het doel voor Wim van Harskamp, kende een moei lijke beginfase tegen EKL. Zo moest het houtwerk eenmaal redding brengen bij een inzet van Sjaak Matters. Langzamer hand ontworstelde het, weer niet briljant spelende Lisser team zich evenwel aan de EKL- druk en een tweetal treffers was het resultaat. Eerst rondde Jos Faas een door hemzelf opgezet te combinatie met Theo Godyla bekwaam af (1-0), vervolgens rukte Pim van der Meer zich van zijn bewakers los: 2-0. Godyla verzuimde in de daarop volgende periode definitief door te drukken. No'g voor rust ver kleinde Bennie de Roo de ach terstand zelfs nog tot 2-1. Na de hervatting een voorzichtiger spelbeeld, zowel EKL als Gody la bepaalden zich tot counter voetbal. Het leverde Godyla de eerste echt goede kans op; de strafschop, gegeven na een sli ding van Cees van der Steen, werd evenwel door Gerard van Beek niet benut. Frans Sjardijn verzilverde de hem door Gijs Collé geboden mogelijkheid, twee minuten voor tijd echter wel, waardoor er een terechte 2-2 eindstand op het bord ver scheen. Van der Plas, dat in de eerste wedstrijd Cleyn Duin al met 5-4 versloeg, bereikte tegen Land wer dezelfde winnende cijfers. In de vierentwintigste minuut van de tweede helft verzorgde Lourens Mouter de voor de Katwijkers zo bevrijdende tref fer. Mouter had daarvoor overi gens al tweemaal gescoonj, Adrie Puimgraaff en Johan van der Duyn brachten de overige twee doelpunten op hun naam. Aan Sassenheimse zijde bleek Hennie Zoet (2x) het meest pro ductief Piet Hoogerv'orst en Ruud van der Voort scoorden beiden eenmaal. Tot 4-4 was dit Sassenheimse totaal voldoen de... BELGRADO De Europese toernee van de New York Cosmos is geen doorslaand succes voor de Amerikaanse kampioen op sportief gebied. Wel uit lucratief oogpunt en dat geldt ook voor de thuisspelende clubs. Gisteren verloor Cosmos voor de vierde maal. Rode Ster bleef in Belgrado voor 22.000 toeschouwers met 6—4 aan de positieve kant van de score. Halverwege dit doelpuntenfestijn was de stand 4—3 voor de Joegoslavische kam pioen. Topscorer werd Savic, die driemaal doelpuntte. Borovnica, Stanenkovic en Mi- letovic volgden zijn voorbeeld met elk een treffer. Voor Cosmos wisten Tueart twee maal en Seninho en Chinaglia elk eenmaal het doel te vinden. COATINGS Toonaangevend producent van coatings, lakken, bekledings- en afdichtingsmaterialen voor professionele, industriële en particuliere toepassing, met vestigingen over de gehele wereld. vraagt ter versterking van haar interne controle afdeling In samenwerking met de ex terne accountants in binnen- en buitenland is de interne controle afdeling belast met: - beoordeling der admini stratieve organisatie en toegepaste systemen - toetsing van instrukties en procedures - controle van balans- en resultatenrekeningen - controles met een specifiek karakter. De administratie wordt gevoerd met behulp van een geavanceerd gegevensver werkend computersysteem. Naast goede kontaktuele eigenschappen en akkura- tesse vragen wij Geïnteresseerden kunnen voor nadere informatie telefonisch kontakt opnemen met de heer G. P. Prein, tel.: 075-1262 20. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: Sigma Coatings B.V., Afdeling Personeelzaken, Amsterdamseweg 14, Uithoorn. van aankomende assistenten: een middelbare school opleiding, zo mogelijk aangevuld met P.D. studiezin van gevorderden assistenten: NIvRA studie t/m Bedrijfs economie I of een opleiding op MBA/SPD niveau enige jaren controle ervaring. Naast een prettige werksfeer in een klein team bieden wij: - een grote mate van zelfstandigheid - een afwisselende ambulante funktie in een dynamisch concern - carrière mogelijkheden zowel binnen de afdeling als elders in het concern - goede studiefaciliteiten (w.o. mogelijkheden tot het volgen van cursussen op automatiseringsgebied) - aantrekkelijke primaire en secundaire arbeids voorwaarden. Snuffel heeft succes op japonnenafdelinq. C&jiütbcA\f<mtele£i^exf

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6