Kabinet staat open voor iedere suggestie Kleine weg vervoerders massaal over de kop PREMIER VAN AGT TOT KAMER: NZH liet zich voor 38 mille bewaken Slecht weer en Greenpeace kunnen duizenden jonge zeehonden redden HELIKOPTER BOTST MET ADELAAR MINIMUMPRIJZEN ITé-LUCHTVERVOER ONVERANDERD HUUR Dodelijk ongeval efficiency beurs Dinsdag 10 oktober 1978,69e jaargang no. 21167 Tijds >rt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas el-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes f 4.37 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. ein „Tijdsein" met gefilmd por tret van Simon Wiesenthal op Ned.I om 20.50 uur. Om 22.10 uur „De Christenen". Ned.II om 20.27 uur „Ieder zijn deel" en om 22.10 uur VARA-visie over zeehonden slachting aan Schotse kust. Vrij warm Op de meeste plaatsen droog en perioden met zon, vooral in het zuiden. Maximumtempera turen van 17 graden op de Wadden tot ongeveer 21 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Morgen zon op: 06.57 zon onder: 17.56 Hoogwater: 10.12 en 22.52 Laagwater 5.32 en 18.09 I Prinses Beatrix en prins I Claus brengen momenteel een bezoek aan Engeland. In Northwood bekeken zij, temidden van breed-gega- lonneerde zeelieden, de weerkaarten. Geen NS- reductie voor niet- luwden DEN HAAGMinister Tlüjnman van verkeer en waterstaat zal geen aan drang op de Nederlandse Spoorwegen uitoefenen om de NS-jaarkaart voor- gezinnen ook voor andere groepen beschikbaar te stellen. Daarmee reageert de mi nister op het protest van de stichting Vrije Relatie rechten tegen discrimina tie van mensen die anders dan in gezinsverband sa menwonen. Tuijnman stelt hij niet vooruit kan lopen op eventuele nieuwe wetgeving over moderne samenlevingsvormen. De jongerenorganisatie van Tuijnmans partij, de JOVD,vindt dat de minis ter „het libarale spoor" bijster is. Volgens rechtse Libanese radio: Israeli's lestoken Palestijnse tampen LIBANON (AP) - Israëlische tannonneerboten hebben gis teravond kampen van Pales- 1(1 tijnse guerrillastrijders in het wraiden van Libanon beschoten, Ij aldus werd gemeld door de Ij*rechtse Christelijke radiozen der. L>e rechtse radiozender meldde dat de guerrillastrijders het vuur beantwoorden. Er werden evenwel geen bijzonderheden gemeld en het bericht werd min bevestigd door onaf- -:elijke bronnen. Het zou de tweede keer in vijf dagen zijn, dat Israëlische marineschepen doelen in Libanon hebben be stookt. Afgelopen donderdag- avond beschoten Israëlische ;kannonneerboten de stellingen van Palestijnse guerrillastrij ders in het moslim deel van Beiroet. Die aanval werd toen 6 :algemeen opgevat als een waar- p sehuwing aan de Syriërs dat de «raëliërs hun Libanese bondge noten te hulp zouden komen, als de Syriërs hun offensief tegen, de christelijke milities door zou den zetten. Het bericht van de nieuwe Israë lische aanval kwam nadat Bei roet zijn derde achtereenvolgen de rustige nacht had genoten. (Zie verder pag. 7). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet staat open voor iedere sugges tie voor maatregelen om het herstel van onze ekonomie te bevorderen. Wij matigen ons niet aan dat wij het antwoord hebben op alle sociaal-ekono- mische problemen van vandaag en wij matigen ons evenmin aan dat onze plannen niet voor verbetering vatbaar zouden zijn. Met deze woorden begon premier Van Agt vanmorgen in de Tweede Kamer het antwoord van de regering op de al gemene beschouwingen van de kamer over het Bestek'81 en de miljoenennota. De premier leek hiermee al in het be gin van zijn betoog de kans op een po litieke confrontatie tussen zijn kabinet en een kamermeerderheid weg te ne men. Bij het sluiten van deze editie was Van Agt nog aan het woord, en was hij nog niet ingegaan op de vele afzonder lijke suggesties tot wijziging die de Tweede Kamer hem vorige week heeft voorgelegd. Hij zei verheugd te zijn dat vrijwel alle kamerfracties het erover eens zijn dat er snel een aantal impopulaire maatre gelen moeten worden genomen om de werkgelegenheid te herstellen en de ge ldontwaarding terug te dringen. „Te lang hebben wij de ogen gesloten voor de harde waarheid dat de stijging van de particuliere inkomensbesteding niet gepaard kan blijven gaan aan een stijging van de collectieve uitgaven van de overheid. Het is daarom noodzake lijk dat zowel de collectieve uitgaven als de particuliere inkomens gematigd worden", aldus premier Van Agt. Van Agt wees er overigens op dat de hoofdmoot van de bezuinigingen in de uitgaven moet liggen bij de collectieve uitgaven. Doelend op de voorstellen van de oppositie en de vakbeweging zei hij ondermeer: „Er zijn stemmen opgegaan om meer inkomensmatiging van de werkende mensen te vragen dan nu al het geval is. Dat willen wij echter niet omdat wij niet geloven in zo'n groot in casseringsvermogen van de werkne mers". Premier Van Agt wees erop dat het „in het rood staan" bij de postgiro steeds meer voor komt. Dat duidt dus op een duidelijke spanning tussen het gewenste en het werkelijk aanwezige bezit van contant geld, aldus Van Agt. CNV-voorzitter Bestek '81 kraakt in al zijn voegen (Van een onzer ver slaggevers) DRIEBERGEN— „Bestek '81 kraakt in al zijn voegen. Als er tijd was zou het beter zijn geweest de regering te vra gen een nieuw stuk te schrijven. Maar die tijd ontbreekt helaas, omdat 1979 anders een verloren jaar wordt waarin niets is gedaan aan de bestrijding van de werkloosheid". Dit zei CNV-voorzit ter Van der Meulen vanochtend in Drie-, bergen, waar hij er zich voldaan over toonde dat de CDA- fractie in belangrijke mate de CNV-kritiek heeft overgenomen. „Het CDA moet nu wel voet bij stuk houden", waar schuwde Van der Meulen. Vorig jaar 518 bedrijven gesloten RUSW1JK (ANP) Het aantal wegvervoerbedrijven in ons land is vorig, jaar sterker uitgedund dan ooit tevoren. Niet minder dan 518 -vooral kleine- ondernemers in deze sector verkochten hun vrachtwagens en sloten hun zaak. Daarmee heeft zich in versneld tempo een ontwikkeling voortgezet als gevolg waarvan in tien jaar tijd het aantal wegvervoerbedrij ven met bijna een kwart is afgenomen. Van 12.086 in 1968 tot 9.132 in 1978. Dit blijkt uit het vandaag verschenen boekje „Wegvervoer in Cijfers 1978/1979",dat is uitgegeven door NOB-Wegtransport, de nationale organisatie voor beroepsgoederenvervoer over de weg. Van de 518 opgeheven bedrijven behoorden er 386 tot de groep van één-, twee-, en drie-wagenbedrijven. Ook in de groep bedrijven met maximaal 15 wagens had een uitdunning, plaats. Ondernemingen met meer dan 20 vrachtwagens namen in aantal toe. Het totaal aantal vervoerde tonnen lading is vorig jaar op nieuw enigszins afgenomen. En wel van 751.731 ton in 1976 tot 740.881 ton in 1977. Het marktaandeel van het wegvervoer in het totale goederenvervoer in ons land steeg vorig jaar met een half procent tot 81 procent Het aandeel van de Neder landse vervoerders in het internationale wegvervoer nam ook iets toe. ROOKRFnORH NIET-ROKFRR 2eze *"ee n'et-rokers. die graag in het Guiness nuur\ncuunu mei nurvcno Recordboek wilden komen. Als niet-rokers bliezen Sommige mensen hebben er heel wat voor over zij in vijf minunten tijd 135 filterloze sigaretten tot om koste wat kost ergens opgetekend te staan. Zoals rook. Een geweldige hoestbui was hun loon. De jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, prins Constantijn, wordt morgen ne gen jaar. Deze foto is bij uitzon dering eens niet genomen door zijn vader, maar door Max Koot. DERBORENCE, (AFP) Boven Derborence in de Zwitserse Alpen van het kanton Wal lis is gisteren een helikopter in bot sing gekomen met een koningsadelaar met een vleugel spanwijdte van ruim twee meter. De helikopter werd bestuurd door Bru no Bagnoud, direc teur van de lucht vaartmaatschappij 'Air Glaciers'. Bagnoud vertelde dat hij het onmoge- lijke had gedaan om de botsing met het zeldzame dier te voorkomen, maar dat het hem niet ge lukt was. Hij moest zijn beschadigde machine aan de grond zetten en een reparatie uitvoeren. De adelaar, waar van hij eerst dacht dat hij slechts ge wond zou zijn, heeft hij meegenomen om op te zetten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij (NZH) in Haarlem, heeft over de maanden oktober, november en december van het vorig jaar, en januari van dit jaar bijna 38.000 gulden betaald aan de bewakingsdienst Hoogeboom uit Amsterdam. Het geld werd betaald voor een escorte tijdens de avondritten in het weekeinde, op het traject Amsterdam— Monnickendam. Het initiatief om de bewakingsdienst in te schakelen kwam van de ondernemingsraad van de NZH. De eerste maanden werkte de begeleiding uitstekend, de agressie en het vandalis me liepen terug. Maar na een televisieuitzending, waaruit bleek dat het optreden van het bewakingsbureau niet juridisch gefundeerd kon worden, trokken de jeugdige Monnickendam- mers zich niets meer van de geüniformeerde bewakers aan; hun aanwezigheid werkte slechts provocerend. De bewaking werd toen opgeheven. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Twee dingen kunnen deze week het leven van duizenden Schotse zeehonden verlengen: ongunstige weersomstandigheden en de actie van „Greenpeace" (groene vrede), een internationale groepering van milieube- Slecht weer kan- de vijf Noorse jagers, die van de week met toestemming van de Britse regering ongeveer 5.000 robben, d.wz 4000 jonge dieren en 1000 moederrobben, zullen gaan doden op de Orkney-eilanden, beletten aan land te komen en daar hun bloedig werk te doen. De Noren hebben voor 90.000 gulden een kontrakt afgesloten met de regering van Londen, die verlangt dat de Schotse zeehon den grondig uitgedund worden. De Noorse zeehondenjagers hebben hun prijs niet te hoog gesteld, omdat ze op de koop toe aanspraak wensen te maken op alle robbevel- len. Het zachte witte bont van een drie da gen oud zeehondje kan honderddertig gulden opbrengen. De „Kvintungen", het schip dat de Noren van Bergen naar de Orkney-eilanden gebracht beeft, ligt momenteel voor anker ter hoogte van de haven van Kirkwall. Ook de omge bouwde trawler „Rainbow" (Regenboog) van de „Greenpeace"-actiegroep heeft daar bet anker uitgeworpen, langszij de Noorse boot. Om zeehonden te kunnen jagen moeten de Noren eerst aan land gaan in rubberbootjes, een voorbeeld dat onmiddellijk gevolgd zal worden door de milieubeschermers, die zich dan zullen trachten te plaatsen tussen de ja gers en de bedreigde robben. Twintig procent van de wereldbevolking van grijze zeerobben leeft in Noord-Schotland. De laatste jaren is hun getal sterk toegenomen. Het wordt nu op 60.000 geschat Die robben eten jaarlijks ongeveer 65.000 ton kabeljauw, tien procent van de jaarlijkse kabeljauw vangst die aan de Britse trawlervissers is toegewezen. Dat is dan ook de reden waarom de Britse regering in de komende vijf jaar het aantal zeehonden wil verminderen met zowat 25.000 tot nog maar 40.000 stuks. Tot eind maart 1980 (Van onze par elementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) beeft besloten de minimum-verkoopprijzen voor al les-inbegrepen vliegreizen binnen Europa voor de periode 1 april 1979 - 31 maart 1980 op het huidige niveau te handha ven. Deze minimum-verkoopprijzen worden sinds april 1978 bere kend op basis van stoelprijs, verblijfskosten en handelsmarge; ze zijn slechts bedoeld om een bodem in de markt te leggen. Het onveranderd handhaven van deze prijzen tot eind maart 1980 houdt niet automatisch in dat de reële verkoopprijzen in deze periode niet zullen stijgen. Die tarieven worden vastges teld door de reisorganisatoren, die bij hun berekeningen ook eventuele kostenstijgingen moeten betrekken. ADVERTENTIE met recht van hoop kernwapens blijven geheim DEN HAAG(ANP) - Minis- ter Scholten van Defensie kan de Tweede Kamer geen overzicht geven van de op slagplaatsen van kernwapens. De bewindsman zei dit in ant woord op vragen van het PPR-kamerlid Waltmans. De opslagplaatsen kunnen om re denen van staatsveiligheid niet bekend worden gemaakt. ROELOFARENDSVEEN - Bij een ernstig ongeval gister avond rond zes uur op rijksweg 44 is de 38-jarige PJ. Jacobs uit Benthuizen om het leven gekomen. Het ongeluk had plaats ter hoogte van het aquaduct in de richting Den Haag en zorgde voor kilometerlange files. Het ongeluk gebeurde toen de auto van een 47-jarige Rotterdamse op de linker rijstrook tot stil stand kwam omdat de brand stof op was. Het slachtoffer uit Benthuizen had dit te laat in de gaten en reed met volle snelheid op de stilstaande wa gen in. De vrouw uit Rotterdam kwam met de schrik vrij. ADVERTENTIE 110t/m 18 oktoberl dagelijks van 10-17 uur. maandag 16 en dinsdag 17 oktober ook van 19-22 uur fl zondag gesloten Pa'lkC'b °P 'Js^anpaa l0l»mPlscn Stadion) 38SB3SIEÖ J

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1