Visser redde Toko van wisse dood f Oud-Sassense franciscaan Jos van Kesteren snakt naar hulp PiOSTVUEjT hond zoekt huis TUINVERENIGINCI Via Viietweg naar Uithuizermeede: een snerteindje van 10 kilometer putcfö STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 PAGINA i Pater Van Kesteren in zijn bescheiden onderkomen in Brazilië. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke.morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Sassenheim is nog steeds niet z'n 73-jarige "zoon" Jos van Kesteren vergeten. Jos van Kesteren is al heel lang Sassem uit. Toen-ie 26 was, vertrok Jos naar Brazilië. Nog twee jaar studeren en de Portugese taal zien machtig te worden en toen werd Van Kesteren priester gewijd en als "voltooid" franciscaan op z'n kudde losgelaten. Hij werd arm met de armen en in geen veertig jaar is hij meer thuis geweest, omdat hij niet over de geldelijke middelen kon beschikken. Pater Jos is nu 73 en hij zal nooit Sassenheim meer terugzien. Dat heeft hij zelf gezegd. Hij is nu Braziliaan en moet daar z'n tijd uitdienen. Het zijn vrij hardvochtige gedachten, maar priesters zoals Van Kesteren o.f.m. denken daar nu eenmaal zo over; die hebben hun stee gevon den en je krijgt ze er met geen mogelijkheid meer vandaan. Toch is Jos van Kesteren Sassemer geble ven en de mensen van de St. Pancratiusparochie hebben hem nog steeds in hun hart geborgen. Het is een parallel, die dezer dagen iets gemakkelijker trekken valt, nu we af scheid hebben genomen van nog zo'n oermenselijk prototype als paus Johan nes Paulus was. Twee jaar terug kwamen de Sassemse parochianen voor pater Jos in het geweer en brachten 3600 gulden bijeen om de man een stuk tegemoet te kun nen komen in diens missio naire behoeften. Hij weet nog van niks, maar er staat weer zo'n hulpbiedende bliksemactie op stapel. Twee weekeinden in no vember, van 12 op 13 en van 19 op 20 november, wil de parochiële werkgroep Missie en Ontwikkeling, waarvan Marinus van Steijn voorzitter is, er weer tegenaan gaan. Want Jos van Kesteren, vergrijsd in 's Heren Braziliaanse wijn gaard, wenst men niet te vergeten; ook al zal hijzelf nooit meer persoonlijk "dank je wel" komen zeggen in zijn geboorte plaats. - Van Steijn heeft 't nog steeds over "deze jongen", ofschoon pater Jos een stukje ouder is, met 47 jaar Brazilië achter de rug en achter de kiezen. Via de overlevering weten we, dat het een verschrikkelijk arme streek is, waar Jos werkt en waar hij sinds de laatste 10 jaar een vaste standplaats heeft. Nadere preciesering ontbreekt, maar het mag geen onder scheid maken: of het nu de Matto Grosso is of een lompenwijk bij Sao Paolo, of welke benedenpeilse streek dan ook. Ik hoorde, dat pater Van Kesteren elke zondag drie tot vier missen leest, maar dat is ook in het "rijke" Neder land geen uitzondering meer. Wel opvallend is, dat Van Kesteren die missen opdraagt op verschillende plaatsen. Pittige noot: het dichtstbijzijnde postkantoor is 200 km bij Pater Jos vandaan. Daarbij komt, dat de pater netzogoed als dokter op treedt. Hij heeft een kleine huisapotheek om de men sen te kunnen helpen. De man zelf zegt niets meer te wensen voor zichzelf, maar voor zijn mensen blijft hij aankloppen in Sassenheim. In dit geval gaat het om twee klaslokalen, waar hij dagelijks een groepje jongeren kan instrueren over de landbouw. Hij wilde graag een grotere school hebben, maar daar heeft pater Jos nu maar vanafgezien. Waar hij nu voor staat, kost hem 10.000 gulden. Daar kun je bij ons nauwelijks een zolderver bouwing met dakkapel van bekostigen, maar pater Jos zou met dit bedrag een stuk uit de zorgen zijn. Hij wil, aldus Van Steyn, ook de arbeiders niet op hun geld wachten. Nu vragen Van Steijn en vele andere Sassemers zich in gemoede af, of deze vasthoudende priester van Sassemse bloede niet met man en macht geholpen dient te worden. Nou, de werkgroep was daar meteen van overtuigd. Jos van Kesteren in de steek gelaten? Van z'n leven niet. Je hoeft als welvarende Sassenheimer natuuurlijk niet week toe worden van een opwekking als: "laten wij met z'n alleen ons geld laten gaan naar deze oude maar nog goede pater." Ik geloof, dat Van Kesteren, ondanks z'n besognes, voor deze motivering zou bedan ken. Al was het een kerel van dertig, dan nog had die man in de frontlijn van een sociaal zorgengebied recht op de grootst mogelijke steun van een gemeenschap van waaruit hij gesproten is. Daarom staan voor deze moegewerkte man in no vember de offenblokken klaar om zijn ontwikeling- sproject te kunnen vol tooien. Met oude paters houden we geen rekening; het móet gewoon. Wil men gireren, dan is het gironum mer van de werkgroep 259 81 59 t.n.v. penningmeester werkgroep Missie en Ont wikkeling, Meidoorn, Sas senheim. De heer Van Steijn zou zeggen: "we moeten nu naar de tiendui zend toe; dat moet toch kunnen....!". Het bord aan de voorzijde van het tuinencomplex „Oostvliet". 't Zal je toch maar gebeu ren, dat je in polderse omstandigheden door de Randstad rijdt met je fietsje en je ontdekt opeens, dat een bord je verwijst naar Uithuizermeede, 10 kilometer. Even doortrap pen en je zit dan al gauw in Uithuizen. De grote letters geven ongetwijfeld aan, dat Uithuizen een stuk groter is dan Uithuizermee de. Overigens nog steeds volgens de inlichtingen van dat bord in de Randstad Holland schijn je ook nog op de goede richting te zitten naar Oosteinde en Roodeschool. Nu meen ik me te herinneren van de schoolbanken, dat al deze heerlijke dorpen en vlekken ergens in de provincie Groningen moeten liggen. Edoch, u kunt het bewuste afgedankte ANWB-bord op uw weg vinden als u uit de richting Leidschendam over de Viietweg kart. Recht tegenover jeugdbuitencen- trum Korte Vliet, gemeente Leiden reeds, bevindt zich zonder mankeren de Turn vereniging Oostvliet. Dat is min of meer duidelijk te lezen ook op de andere zijde van het bord, waar van de verf aan het afschil feren is. Komt men echter uit tegenovergestelde rich ting, dan moet uw (Gro ningse) verrassing volko men zijn. „Practical joke" of zuinigheid van het tuinbestuur? Ik zou toch maar eens wat aan die bewegwijzering gaan doen, als ik hun was. De achterzijde van hetzelfde bord. Het wordt er niet duidelijker op. Toko, een pekinees van vijf jaar oud, werd drie weken gele den in de omgeving van Leiden gevonden. De aandacht van een visser voor zijn dobber werd afgeleid door een plastic vuilniszak, die in zijn nabijheid enige verdachte bewegingen stond te maken. Nu plegen vuilniszakken doorgaans niet te blaffen en rare sprongetjes te maken, en daarom was de snel groeiende achterdocht van de visser dan ook zeer gerecht vaardigd. Hij opende de zak en trof daar Toko aan. De laatste verkeerde in zo'n deerniswek kende toestand, dat de man geen ogenblik aarzelde en het hondje meteen naar het asiel bracht. Daar werd geconstateerd dat Toko, hoewel erg vervuild en ook vermagerd, toch naar om standigheden redelijk gezond was. Maar wat zich aanvanke lijk als het minst erge liet aanzien, bleek later de meeste problemen op te werpen. To ko's vacht. Zoals bekend heb ben pekjnezen erg lang haar dat goed verzorgd moet wor den. Ook Toko maakt op deze regel geen uitzondering. Doch in het asiel kan Toko onmoge lijk alle aandacht krijgen die hij verdient, en ook de klimato logische omstandigheden in het r hok brengen nu niet direct verbetering in Toko's toestand. Het is in zo'n hok nogal vochtig en de klitten die in Toko's vacht zitten houden dat vocht alleen maar vast. Op die manier loopt Toko een gerede kans ziek te worden als er niet gauw verbe tering in zijn toestand komt, door middel van een nieuwe baas. Behalve lichamelijk is Toko ook geestelijk totaal ongeschikt voor het leven in een asiel. Hij voelt zich hopeloos verloren in dat grote hok en kruipt dan ook doorlopend in een hoekje weg. Als hij te lang alleen is gaat hij gillen, op precies de zelfde manier als een baby. Dit Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. laterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. laatste volgens beheerder Will Tiele, die toch veel kan hebben, maar het deerniswekkende ge huil van Toko doet hem de tranen in de ogen springen. Daarom moet Toko snel van andere huisvesting worden voorzien, want op deze manier gaat het hondje gegarandeerd kapot Als men de geschiedenis van de pekinees nakijkt, ziet men ook dat Toko zich onmogelijk aan dit harde leven kan aan passen. Hij komt oorspronke lijk uit China, waar het een van de alleroudste rashonden is. Hij werd daar gefokt voor het plezier van de keizer en zijn verdere hofhouding, en door de eeuwen heen heeft de pekinees zich moeten aanpassen aan de wensen en grillen van de keize rin en haar hofdames en alles wat daar verder aan vast zat. Een aristocratische schoo thond, min of meer. Toch is de pekinees verrassend temperamentvol, en vaak grenst het zelfs aan overmoed. Als het zo te pas komt ziet hij er niet tegen op de strijd met een Sint Bernhard aan te bin den. In 1860 werd de pekinees in Europa ingevoerd. Hier ver vulde de hond precies dezelfde rol als in zijn vaderland. Schoo- Toko heeft veel aandacht nodig. thond voor de hogere kringen, waarde geworden. Een uitste- Het zit er bij Toko dan ook kende hond voor een wat oude- ingebakken. Steek je armen in re baas die graag wat gezellig- zijn richting uit en'hij springt heid in huis wil hebben. Zoals er uit zichzelf in! Het is dan gezegd is Toko langharig en ook niet verwonderlijk dat To- moet iedere dag uitvoerig ge- ko wegkwijnt in het asiel. Men- kamd worden. De kleur van de selijke aandacht en tederheid vacht is lichtbruin en op de kop is voor hem een levensvoor- heeft hij het van pekinezen zo bekende zwarte masker. De schofthoogte bedraagt onge veer dertig centimeter. Bobby Over Bobby, de hond van vori ge week, moeten wij helaas negatief berichten. Ook de tweede maal dat hij in deze rubriek verscheen heeft hem niets opgeleverd. Weer geen enkele reactie voor zijn toch zo bescheiden persoontje. Het begint er nu somber voor hem uit te zien, want als het even tegenzit zal hij binnenkort moe ten inslapen. Bart Spijker Wie gewend is zijn boodschappenkarretje door een supermarkt te manoevreren ,moet beslist eens dansles nemen. Alerte verkeersdeelnemers maken ook een goede kans op een schitterende danscarrière Want tijdens les vier in het kader van „Quick,quick.slow" in een overvolle dansleszaal blijken „doorduwen" en „net doen of je neus bloedt onmisbare elementen van de dansles te zijn. Schuchtere types en mensen met een aangeboren gevoel voor beleefdheid worden regelmatig geplet tussen de rondvliegende paren. Een goede raad van de dansleraar luidt dan ook; de ellebogen en armen zover mogelijk uit te steken. In de sfeer van „kom 'es op als je durft" werkt het beslist ontmoedigend.Bovendien fungeren armen en ellebogen als vleesgeworden bumpers om duwen.porren en trappen op te vangen. Het is de bedoeling dat je zelf niet uit het ritme raakt. Jammer genoeg werkt het systeem alleen voor degenen die zo'n confrontatie ook werkelijk aandurven. En dat zijn nou net de dansparen die als olifanten door de zaal schuiven. Enfin ,het is gezellig en juffrouw Truus heeft de pleisterdoos weer gevuld Tijdens de eerste drie lessen vormde het grote aantal danslustige paren geen enkel probleem. Je kon dan gewoon je passen voor- en achterwaarts doen.Maar de foxtrot en de Engelse wals kunnen niet eindeloos in een kring gedanst worden. Er dient dus met de ruimte gewoekerd te worden. Een groep dansers doet dit met bewonderenswaardige overgave. Zo kan het gebeuren dat bij een halve draai, je rechteroog de elleboog van meneer A ontmoet, terwijl de punthak van bijbehorende mevrouw A zich in je hiel boort. Ik ben dan nog zo stom om alvorens de schuldvraag aan de orde is, alvast wat excuses te mompelen. Prompt schijnen on^e belagers hieruit moed te putten om bij mijn verontschuldigingen wat grofheden op te zoeken. Stekende blikken van m'n partner Thea voorkomen erger. En zo dansen we naar de confrontatie met andere zwetende lichamen. Behalve imperialisten kom je op de dansvloer ook anarchisten tegen.Om maar niet te spreken van nationalisten die zich de vloer toeëigenen. En dan ga ik er nog van uit dat Thea en ik wel redelijk dansen. Een voordeel van alle ruimteproblemen is dat je leert om te roeien met de riemen die je hebt. In de toekomst treffen we toch alleen overbevolkte danszalen aan. Het is een soort valbreken: als je je in de les hebt leren verdedigen, bespaart je dat „in het echt" een behoorlijk aantal fracturen. Alleen in de bioscoopfilm Saterday Night Fever lijkt het mogelijk dat de'dansvloer ontruimd wordt voor de choreografische hoogstandjes van John Travolta. Opmerkelijk is het te zien hoeveel je in vier weken kunt leren. Het foxtrot/engelse wals- probleem is bijna afgewerkt. Nog een les scheidt ons van de puntjes op de i. De cha-cha en de oude wals bevinden zich in het begin stadium. En volgens mij is dat zo'n beetje alles wat je in dertien lessen van anderhalf uur kan leren. Op het eerste gezicht is de foxtrot de meest ingevoerde dans. Hierin op de hielen gevolgd door de Engelse wals.Dit is een prima dans voor mensen die graag willen walsen, maar problemen hebben met de oude (weense) wals. Bij de eerste 1 wordt wel gedraaid, maar niet zo veel en zo snel als bij de oude wals. Geen evenwichtsproblemen.der- halve. Ed Olivier

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3