Zweedse regering valt over kernenergie _Buurlanden van Nicaragua illen aftreden van Somoza ROD STEWART ïadats begroetingsescorte veroorzaakte bijna botsing Vijf westerse ministers gaan praten in Pretoria Muiterij in Britse gevangenis jlndia heeft nu ook -reageerbuisbaby" Gamassi niet terug Egyptisch kabinet Amerikaans drietal wilde kern duikboot kapen en verkopen Weer onlusten met doden in Iran 1 19 "lllTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 PAGINA'9 ICKHOLM(AFP)— De Zweed- 1. «gering is gisten en afgetreden aa ens onenigheid onder de drie itiepartijen ovei de politiek ke kernenergie, zo heeft de «dende premier, Thorbjoern Udin, bekendgemaakt. Faell- eiïii lid van de cc mtrumpartij, ie zich verzet tegeiuitbreiding v het aantal ken «reactors in den, momenteel z eis, terwijl de servatieven en lilieralen in de Title binnenkort m i>g twee reac- in bedrijf wilden laten nemen, heeft geen overee o stemming met zijn coalitiepartners kunnen bereiken in de kwestie van kernenergie, die zijn regering van begin af aan verdeeld heeft De centrumpartij van Faelldin had de verkiezingen van 1976 ternauwernood ge wonnen met de belofte dat de partij „de opmars naar een nucleaire gemeenschap" zou verhinderen. Hij versloeg de sociaalde mocraten van Olof Palme, die 44 jaar achtereen aan het bewind waren geweest. Na zijn verkiezing was Faelldin echter wel gedwongen toestemming te geven tot inge bruikneming van de zesde kerncentrale. Vijf weken lang hebben de leiders van de coalitiepartijen getracht een formule te vinden die zowel de leden van de centrum partij, die tegen kernenergie zijn, en de volgelingen van liberalen en conservatie ven, die voor zijn, tevreden zou stellen. Vorige week vrijdag omzeilde de coalitie nog een crisis door ingebruikneming van de zevende en achtste kerncentrale uit te stellen tot bepaalde veiligheidsproeven wa ren verricht voor opslagplaatsen van ver bruikte kernbrandstof. Die zou permanent in diep onder de bergen gelegen kamers moeten worden opgeslagen. Een sterk staand deel van de centrumpartij wees dit compromis echter van de hand. De liberale en conservatieve coalitiepart ners zeiden na het aftreden van de regering dat een nieuwe rgering niet-socialistisch moet zijn en moet streven naar een nieuwe energiepolitiek. Een allesbehalve vrolijk kijkende premier Faelldin, nadat hij bekend had gemaakt dat zijn regering gevallen was. LONDEN (Rtr) In de zwaarbewaakte gevangenis van Gartree in Leicester, Midden-Engel and, is gistera vond een muiterij uitgebro ken, waaraan 230 gevangenen deelnemen. De gevangenis herbergt vooral leden van de militante vleugel van de IRA, die zijn veroordeeld we gens terreurdaden in Groot- Brittannië, en zware crimine len. De muiters hebben zich in een van de vleugels ver schanst. De gevangenis is door een grote politiemacht omsingeld. In juli brachten acht gevange nen in Gartree ruim twee da gen door op het dak van het gebouw om de status van po litiek gevangene te eisen. In 1972 werd eveneens in Gar tree gemuit. :L AVIV (UPI) De IBigypti- lïa op 25 december vorig jaar. .-jche president, Anwar Sadat, Dit heeft bijna tot een „bot- ^ilde de Israëlische p remier, sing" geleid tussen beide lan- lenachem Begin, verrassen den. iet een escorte van Mig-ge- rechtsbommenwerpeirs bij zijn De bijzonderheden van het in- nkomst voor de top in Ismai- cident werden gisteren ver meld in een boek „Sadat: de vliepuig te begroeten toen dit ren, toen hij in november zijn vier Phantom-M toestellen de gesignaleerd werd het raket- weg naar vrede", van een eor- het Egyptische gebied was ge- historische bezoek aan Israël lucht in werden gezonden om stelsel langs het Suezkanaal in respondent van het Israëlische naderdDe begroeting was be- bracht de „indringers" te onderschep- staat van alarm gebracht. Ra- blad Ma'ariv, Sjmoeël Segev. doeld als antwoord op het zen- pen. diocontact op het laatste ogen- den van vier Israëlische Kfir Het verschijnen van vier Migs blik voorkwam echter een bot- Het gebeurde als volgt: de vier c-2-gevechtsbommenwerpers op het Israëlische radarnet Toen deze op hun beurt door sing, aldus het boek Migs stegen op om Begins om president Sadat te escorte- leidde tot een alarm waarop de Egyptische radar werden Huwelijk afgewezen: zes doden RAWALPINDI (Reuter) In het district Moezaf Argarh in de Pakistaanse provincie Poendjaab zijn zes leden van een gezin omgekomen in een brand die ontstond nadat een huwelijksaanzoek aan een dochter van de familie was afge wezen. CUTTA (AP) Drii<: In- 5 geleerden hebben giste roor de televisie de geitnoor- ekend gemaakt van een ceerbuisbaby", voorav over nd de tweede ter werel rL is een meisje van ruin i zes I en de geboorte had pi taats n geheim gehouden kr. tam- iek te Calcutta, lamen van de ouders wor- ïveneens geheim gehou den, ioedelijk om de huwe'üjks- jen van het in een labo rato- I verwekte kind in dt he lende Hindoes amenli tving |e verkleinen. trie onderzoekers, drs.3unit herjee en Subbash Mu kher- jee van het medisch college van Calcutta en de bioloog Saroj Bhattacharaya van de Dajadav- pur universiteit, verklaarden in een vraaggesprek voor de televi sie dat de door hen gebruikte methode in sommige opzichten verschilde van die in Engeland is gebruikt Voor de televisie verklaarden de drie dat de eicel van de moeder werd bevrucht nadat deze gedurende drieë neenhalve dag in een soort „broedmachine" was bewaard. Evenals in het Engelse geval zou de reden van de ingreep zijn geweest dat de eileiders van de betrokken vrouw verstopt wa ren. fcO (DPA) Het ia it 32 personen bestaande nieuwe kabinet Ide Egyptische premier Khalil telt twintig nieuwe namen, iamenlijst weerspiegelt, zo menen waarnemers, het streven president Sadat ee tii vredespolitiek te voeren. ministerie van oorlog werd omgedoopt m ministerie van psie. Tot veler vei Tassing kwam op deze post niet generaal jammed El-Garnaal 5i terug, een trouw aanhanger van Sadat, r werd generaal IC amal Hassan Ali tot minister van defensie |emd. geland voor Europese Hof gedaagd ISSEL (ANP) Groot- tannië wordt vooir het Eu- se Hof van Justi tie in Lu- burg gedaagd o:nadat het grens gesloten hoeft voor iport van aardapipelen uit land en uit andere landen Ie Europese Gem< renschap. opese Commissoie, „dage lijks bestuur" van de EG, heeft dit gisteren in Brussel besloten. Tegen de Engelse aardappelin- voerstop is door de Nederlandse minister van landbouw, mr, F. van der Stee, verscheidene ma len fel geprotesteerd. Hij noem de die importstop steeds vol strekt onterecht. De Trepang bij zijn tewaterlating in 1969. NEW YORK (AFP) De FBI heeft gisteren in New York een derde arrestatie verricht in een op een poli tieroman lijkende affaire: de voorgenomen roof van een Amerikaanse kernonderzeeër. Officiëel zwijgt de FBI, maar toch is het een en ander uit gelekt. Aanvankelijk haalden de mensen van de FBI hun schouders op, toen zij enkele maanden geleden een tip kre gen dat enkele jongelui bezig waren een bemanning te ron selen voor een kernonderzeeër die zij wilden kapen. Maar korte tijd later waren er zo'n twintig politiemannen met het onderzoek belast De kapers in spe liepen tenslotte tegen de lamp, toen ook een FBI- man zich als bemanningslid liet ronselen. Stukje bij beetje kon toen de volgende legpuzzel worden opgelost: Edward Mendenhall, een 24-jarige verzekeringsa gent, Kurüs Schmidt, een 26- Edward Mendenhall wordt voor ondervraging overge bracht naar een gerech tsgebouw. jarige tapijtreuriger en een 22- jarige verpleeghulp uit een psychiatrische inrichting, had den het plan beraamd om zich meester te maken van de onderzeeër Trepang in de ma rinebasis van New London (Connecticut). De door kerne nergie 'aangedreven Trepang is bewapend met „Subroc"- torpedo's met atoomkoppen. De overvallers wilden de wachtbemanning vermoorden, de onderzeeër met de door hen geronselde bemanning van twaalf koppen naar open zee brengen en daar wachten op een mysterieuze koper. Po gingen van de Amerikaanse overheid om de onderzeeër te rug te veroveren, zouden wor den beantwoord met het drei gement dat een Amerikaanse stad zou worden beschoten. Deskundigen noemen het plan niet te verwezenlijken. Niet alleen heeft de Trepang hon derd specialisten nodig om met het schip te manoeuvre ren, terwijl het afschieten van raketten ook een specialisti sche opleiding vergt, maar bovendien is de marinebasis voor honderd procent bevei ligd tegen overvallen door ter roristen. De marine gelooft ook niet in het bestaan van een serieuze koper voor het vaartuig. correspondent Alma Guillerm'Diprieto) JOSE (Costa. Rica) ►sta Rica, Panama, Venezu- i en misschien ocik Hondu- i hopen vurig da t. generaal isio Somoza. de Nica- dictatoiv snel uit jet zadel gewipt soil! worden, er niet gauw «ren oplos- f gevonden woinrit voor de nenlandse prohilemen van Nicaragua, zullen «Ie drie of Iatijncantfrilctansp lan. misschien vaii de rege- j in Washington' een radi- alere houding eisen dan zij •t nu toe beeft aangenomen. Welingelichte waarnemers zeker te weten dat 'Washington er ocJc wel voor ïlt om Somoza de laan uit i sturen, maar niet de Nati- ale Garde. Ameuika ziet in Nicaraguaanse veiligheids iepen de enige waarborg tgen een regering onder het ndinistisch Itevrijdings- regering van Costa Rica daarentegen voorberei dingen voor de opvang van 7500 Gardist en, die als gen in biet zuidelijk buurland van Nicaragua wor den verwacht. De regering van Costa Rica gelooft name lijk dat de vrede in haar land alleen bewaard kan worden als de Gardisten wegtrekken uit Nicaragua. De crisis in Nicaragua doet zich politiek en economisch al gevoelen in de buurlanden. President Rodrigo Carazo heeft zichzelf binnenlandse en regionale problemen op de hals gehaald door de grens met Nicaragua te slui ten. Dat gebeurde onder het voorwendsel de opmars van een ziekte aan de koffieplan- ten te stoppen, maar in werkelijkheid was het Carazo erom te doen Somoza onder druk te zetten en tegelijker tijd de Sandinisten ervan te weerhouden vrijelijk over de grens te trekken. Ondernemers in Costa Rica en Honduras hebben zonder succes geprotesteerd tegen Carazo's beslissing. In beide landen heeft de industrie te kampen met een tekort aan grondstoffen en het feit dat de doorgang naar de rest van de Middenamerikaanse markt afgesloten is. Honduras, het noordelijk buurland van Nicaragua, heeft wraak genomen door Costaricaanse goederen te weren, omdat die „ongetwij feld in contact waren ge weest met de gevaarlijke Ni caraguaanse dragers van de koffieziekte. Beide buurlanden van Nica ragua kampen ook met een groot vluchtelingenprobleem. In Honduras zijn er naar schatting 6000 vluchtelingen die ontkomen zijn aan de ge vechten in Chinandega, Leon en Esteli, terwijl er ongeveer 7000 vluchtelingen uit Ma- saya, Doriamba en Managua in Costa Rica verblijven. De meeste vluchtelingen zijn niet van plan lang te blijven, want zij geloven stellig dat Somoza spoedig op zal stap pen. Tot dan moeten Costa Rica en Honduras, die van zichzelf al ernstige werkloos heidsproblemen kennen, we gen vinden voor de opvang van de vluchtelingen. Anderen stappen van de re gering in San José hebben de Sandinistische zaak wei nig goeds gedaan. In de afge lopen paar weken, zelfs nog voor de grens uiteindelijk op 23 september werd afgeslo ten, heeft Costaricaanse bur gerwacht langs de grens met Nicaragua .schoon schip ge maakt". Volgens de minister voor Openbare Veiligheid, Juan José Echeverria, was dat be doeld om „eens te meer aan te tonen dat Costa Rica ge heel neutraal is, ondanks ge ruchten die het tegendeel le ken te bewijzen". De minister kondigde vorige week aan dat acht Sandinistische gue- rillastrijders gearresteerd wa ren. Zij zouden de grens over gezet worden. President Carazo van Costa Rica heeft zich ondertussen kwaad gemaakt over het rap port van de Organisatie van Amerikaanse Staten over de grensincidenten tussen Costa Rica en Nicaragua, die vori ge maand plaatsvonden. Het weinigzeggende rapport was voorzichtig neutraal opgesteld en beide landen kregen in gelijke mate de schuld van de incidenten. Objectieve waarnemers had- Somoza. den ook weinig anders van de OAS kunnen verwachten. Een diplomatiek hoogtepunt van de afgelopen maand was de foto die verscheen in So- moza's krant, Novedades. Er stonden drie OAS-commissie- leden op die aandachtig een gat in de weg bij de stoffige grensovergang Penas Blancas van Nicaragua naar Costa Rica aan het bekijken waren. Gegeven het feit dat de Cos taricaanse politiek dus duide lijk tegen de Sandinisten ge richt is, is het ook niet verwonderlijk dat Carazo niet erg blij was met de 500 zwaarbewapende Panamese Nationale Gardisten die naar Nicaragua gestuurd werden, dwars over Costaricaans grondgebied. (Copyright The Guardian) NEW YORK (UPI) De minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Fran krijk, Engeland, West-Duits- land en Canada gaan volgende week naar Zuid-Afrika om te pogen de regering van dat land ertoe te bewegen het VN-plan voor de onafhankelijkheid van Namibië, Zuidwest-Afrika, te aanvaarden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat minister Vance de reis maakt met zijn Britse collega Owen, De Guiringaud van Fran krijk, Genscher van West-Duits- land en Jamieson van Canada. De vijf Westerse landen hebben eerder dit jaar in de veiligheids raad van de Verenigde Naties een plan gelanceerd voor de stichting van de onafhankelijke staat Namibië, die gedurende 58 jaar op grond van een mandaat van de vroegere Volkerenbond als het beheerschapsgebied Zuidwest-Afrika is bestuurd. De Verenigde Naties hebben het mandaat in 1966 niet meer van kracht verklaard. Vorige maand stelde secretaris- gerenaal Waldheim voor een VN-eenheid van ongeveer 7.500 man te zenden plus een aantal toezichthouders op vrije verkie zingen in Namibië. De toenmali ge Zuidafrikaanse premier Vor- ster verwierp onlangs echter dit voorstel en zei dat Zuid-Afrik a zou voortgaan met zijn eigen onafhankelijkheidsplannen voor dit gebied. Zijn opvolger, Pieter Botha, verklaarde begin deze week dat er ruimte was voor overleg met de groep wes terse landen over de onafhanke lijkheid van Namibië. TEHERAN (UPI) De politie heeft gisteren in Khorramabad, in het zuidwesten van Iran, geschoten op jongelui die branden stichtten, bankgebouwen aanvielen en overheidsgebou wen plunderden. Onder de aanvallers vielen verscheidene doden en veel gewonden. Militai ren hebben inmiddels het bestuur van de stad overgenomen. In Teheran demonstreerden ongeveer tiendui zend betogers voor terugkeer van de 15 jaar geleden verbannen 80-jarige Ayatollah Khomeini, een tegenstander van de sjah en diens bewind. Khomeini verbleef tot voor kort in Irak, van waaruit hij het verzet tegen de sjah leidde. Hij zou intussen door Irak zijn uitgewezen en na een vergeefse poging Koeweit binnen te gaan, zijn doorgereisd naar Syrië. Leidsters Ierse vredesbeweging trekken zich terug BELFAST (AP) De leiders van de Noord ie rse vredesbewe ging, die in 1977 nog de Nobel prijs voor de vrede in ont vangst hebben genomen, Betty Williams en Mairead Corrigan, zullen zich het komende week einde officieel uit de leiding van bun organisatie terugtrek ken, teneinde anderen een kani te geven en "te voorkomen dat de beweging verstikt". De twee vrouwen richtten de beweging op, nadat in 1976 drie kinderen door een auto overre den werden bij een vluchtpo ging van IRA-leden. Britse sol daten hadden de chauffeur neergeschoten en het ongeluk was voor de kinderen fataal. Goed vooruitzicht voor graanoogst ROME (AP) Het gunstige weer van de laatste tijd in Noord-Amerika en de Sowjet Unie heeft goede vooruitzich ten geboden voor de graanoogst van dit jaar, zo heeft donderdag de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO), in Rome meegedeeld. De voorspelling van de FAO voor de wereldproductie van tarwe en graan ligt hiermee 12 miljoen kubieke tonnen onder wat thans de verwachtingen zijn en bereikt een totaal van 1141 mitfVdton. ADVERTENTIE DIREKTE KAARTVERKOOP BESPREEKBURO HAAGSCHE COURANT HET BINNENHOF 1 AHOY- ROTTERDAM 22 november 1978 ƒ30,- - 25.- - ƒ20.- - ƒ17,50 15.-. Kaartverkoop begint a.s. zaterdag BESPREEKBURO HAAGSCHE COURANT/HET BINNENHOF WAGENSTRAAT 37 ZATERDAG GEOPEND 10-14 uur ma t/m vr. van 9.00-17.00 uur -| I Tel. reservering I! Tel. 60.04.94 ol 62.45.62 tst 280 of 403 II

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9