Het onderwijs is zo slecht nog niet PARKER TEST DAVE KYLE Gift van Wereldraad brengt onrust in hervormde kerk Desmond Tutu in Nederland BEPERKTER, MAAR WEL MET MEER DIEPGANG Gevangenisstraf voor ontduikers minimum-loon ëAguNi Degelijk gebouwd voor goedkoper onderhoud, AUTO HEEMSKERK KORTE METTEN Pater Ad van Luyn voorzitter SNPR LPO-III gaat door ongeacht pauskeuze VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA CVan een onzer verslaggevers) ENSCHEDE „Het verbaast mij tel kens weer dat zoveel aandacht wordt geschonken aan generaliserende opmer kingen van hooggeleerde heren „dat ons onderwijs zo achteruit gaat". Afgezien van het feit, dat Socrates dat ook al zei' vraag ik mij af waar dergelijke opmer kingen op gebaseerd zijn. Wie de einde- xamenopgaven van bijvoorbeeld Athe- neumscholen met die van de oude HBSen vergelijkt, riet dat er wel sprake is van beperking maar stellig ook van verdieping". Dit hield drs. B. Wildeboer, directeur van de Stichting voor de Leerplanont wikkeling Enschede vandaag de aanwezi gen voor tijdens de officiële opening van de negende studiedagen voor de lichame lijke opvoeding in het Sportcentrum van de Technische Hogeschool Twente. Hij had echter meer op zijn hart .Wanneer we waarnemen hoeveel universiteiten en hogescholen nog met volstrekt verouder de didactische werkvormen opereren dan zou het wellicht beter zijn dat de hoog geleerde heren,, de hand in eigen boezem steken" vond hij. „Het aantal studenten dat uiteindelijk de eindstreep haalt, is wat dit betreft een teken aan de wand." Over de positie van het vak lichamelijke oefening op de scholen stelde de SLO-di- recteur „dit vak vormt, of zou in elk ge val moeten vormen, een integraal onder deel van het schoolgebeuren. Juist de laatste jaren is, zowel in Nederland als daarbuiten, het besef gegroeid dat the ma's als verscheidenheid niet uitsluitend als vakgericht kunnen worden bewna- derd. Visies op leren en onderwijzen hangen samen met Visies op levens- en wereldbeschouwing. In het werk binnen de school en erbuiten moet worden nage dacht over de positie van het vak licha melijke oefening, over de positie van sport en spel in samenhang met de school of van andere maatschappelijke verbanden. In de school zal de ontwikkeling van het vak lichamelijke oefening meer en meer moeten worden verbonden met die van andere vakken en met de algemene schooldoelstellingen. De docent lichame lijke oefening wordt daardoor uit een ze- ker historisch isolement verlost. „Vakken i achter de streep" zullen in de toekomsti- ge vormgeving van vooral het funderend onderwijs een streepje voor moeten krij gen", meende drs. Wildeboer. „Kijkend naar de Nederlandse onderwijs situatie zie ik allerwege een groeiende belangstelling voor de noodzakelijke ver binding tussen theorie en praktijk. In vele gevallen zal die ongetwijfeld leiden tot een kwalitatieve verbetering van ons onderwijs. Zeker ook zullen bredere on derwijsdoelstellingen bijdragen tot een minder eenzijdige ontplooiing van leerlin gen, zoals ons traditionele schoolsysteem vaak bevorderde", zo besloot de SLO-di- recteur. AFSCHEID In het Ned. Congresgebouw in Den Haag namen gisteren 3500 leden van de Chr. Plattelands vrouwen Bond afscheid van hun presidente, mevr. G. E. J. Boeg. born-Lentink (midden). In ver band met het groeiend aantal leden (nu 22.000) wordt bond voortaan gepresideerd door twee dames, mevr. H. Nau- ta-Abma (links) en mevr. H. Marskamp-Teesselink. Betalingsplicht minimumloon moer ontdoken Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG— Het ont duiken van de verplich ting tot het uitbetalen van het minimumloon neemt toe, vooral in de sectoren handel, horeca en reparatiebedrijven. Omdat echter in land-*" bouw, visserij, industrie en transport de onderbe taling sterk is afgenomen, bedraagt de totale stijging van de ontduiking 0,1 procent. In bedrijven met minder dan 50 werkne mers wordt gemiddeld 1,6 procent van de mensen die recht hebben op mini mumloon onderbetaald,zo wi jst een onderzoek van de loontechnische dienst uit. J Geen umenmuur I op begraafplaats I GARDEREN (ANP) De I Hervormde Gemeente van Garderen weigert nog langer geld van de gemeente Barne- veld te ontvangen voor het i onderhoud van de begraaf- plaats. I Reden hiervoor is het feit dat j de gemeenteraad van Barne- j veld onlangs besloot een ur- nenmuur op de algemene be- j graafplaats neer te zetten. De kerkvoogdij in Garderen, die j het bestuur heeft over de be- graafplaats, acht een dergelij- j ke muur in strijd met de j bijbel. i Dinsdag zal de gemeenteraad j van Barneveld de brief be- j handelen die door de kerk- voogdij over deze zaak is op gesteld. Verkeersrisico bejaarden blijkt extreem groot LEIDEN - Het hekwerk van de volière in het Leidse Plantsoen is vannacht ver nield. Hierdoor konden vijf tien tropische vogels ont vluchten. (van een onzer verslaggevers) Den Haag Bejaarden lopen nóg meer kans op dodelijke ongelukken in het verkeer dan tot nu toe al werd aangenomen. Nieuw cijfer-materiaal van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid wijst uit dat een bejaarde voet ganger 3,7 keer zoveel kans loopt om in het verkeer om het leven te komen als een volwas sen niet-bejaarde. Dat wil zeg gen per afgelegde kilometer. Een bejaarde fietser loopt zelfs 7,6 keer zoveel kans in het verkeer de dood te vinden. Het verkeersrisico voor 65-plussers is beduidend groter dan voor kinderen. Voetgangertjes tot veertien jaar lopen 2,5 keer zoveel kans op en dodelijk ver keersongeluk als*personen in de leeftijdscategorie 14-65. Bij kin deren die fietsen ligt deze kans 3,4 keer zo hoog. Volgens de- SWOV maken de nieuwe cijfers duidelijk dat het geboden is voor de verkeersveiligheid van de bejaarden extra maatregelen te treffen. KWJ: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT— De Katholieke Werkende Jonge ren (KWJ) vinden dat werkgevers, die onder het minimum-loon uitbetalen, hiervoor gevan genisstraf moeten krijgen. "Een werknemer die van zijl) baas steelt draait de bak in, dus als een werkgever zijn personeel te weinig betaalt, en zo zijn mensen besteelt, moet hij ook de gevangenis is", zo redeneren de werkende jongeren. Zij reageren op recente cijfers, waaruit bleek dat de ontduiking van de verplichting tot uit betaling van het minimum(jeugd)loon vorig jaar weer is toegenomen. Het blijkt dat straf maatregelen hoognodig zijn, concluderen de jongeren, die vinden dat werknemers bij ont duiking bij de politie aangifte moeten kunnen doen van diefstal. Een werkgever loopt nu geen enkel risico,zo stelt men. Hoogstens dient het achterstallige loon uitbetaald te worden. Met een gevangenisstraf achter de deur zullen werkgevers wel eieren voor hun geld kiezen, stelt de KWJ. (Van onze basketbal-medewer ker) J LEIDEN Vandaag arriveert op Schiphol de 24-jarige basket baller Dave Kyle. Gedurende de komende dagen zal worden bekeken of Kyle capabel ge noeg is, om de centerpositie bij de Leidse ploeg te gaan bekle den. Kyle meet 2 meter 10 en speelde voor Cleveland State. Na het seiüoen 76-77 werd hij geselecteerd voor het profteam Boston Celtics, maar op het laatste moment moest Kyle af haken. Dit seizoen zou Kyle gaan uitkomen voor Cantu, maar een in mei opgelopen knie blessure verhinderde die plan nen. Dave Kyle is echter her steld en derhalve alsnog naar Nederland vertrokken om te kijken of Parker zijn nieuwe, club gaat worden. Parker zelf speelde gisteravond ter gelegenheid van de opening van de scholengemeenschap Vlietschans in Leiden Zuid- West. Opponent LISC, de eerste divisiekampioen, had weinig in te brengen. Toen Parker 15 punten voorsprong had was de aardigheid er snel af. Leiden, toch al vermoeid door de trai ning van die zelfde avond, toon de zich weinig actief, waardoor LISC de schande wist te beper ken. Na rust liet coach Blom zijn Nederlandse spelers veel aan bod komen. Met name Joost Cornelissens en Harrie Kip speelden een aardige partij. De laatst genoemde werd met 22 punten topscorer. Parker zege vierde met 88—71 ADVERTENTIE 2-deursluxe/ 12.595,- 150,- geheel rijklaar. zonder inruilauto, interessante korting. Uw Datsun-dealer: Leiden en omgeving: Herengracht 79 - Tel. 133861 120987 Alkemadelaan 1. - Tel. 01713-2866/2 Het moderamen van de synode van de hervormde kerk heeft een „open brief" van het hoofdbestuur van de Gerefor-" meerde Bond in de Nederlandse her vormde kerk ontvangen, waarin wordt opgeroepen met de Wereldraad van Kerken te breken wegens zijn gift aan het Patriottisch Front van Zimbabwe (Rhodesië). Gisteren kreeg, het modera men materiaal van gelijke strekking van een werkcomité van een drietal hervormden uit Huizen en Bussum. In een brief aan algemeen secretaris dr. Philip A. Potter van de wereldraad spreekt het moderamen zelf van een verontrustend aantal gemeenteleden dat de kerk verlaat of oproept de wereldraad te verlaten. Het moderamen heeft de hervormde plaatselijke kerkeraden en de wereld raad deze week voor de tweede keer in drie weken geschreven over de aan dachttrekkende gift. De eigen kerkera den kregen een afschrift van de brief aan dr. Potter en de toezegging ook zijn antwoord te zullen ontvangen. En aan de wereldraad stelt het hervormd mode ramen drie toegespitste vragen. Deze hebben tot strekking te informeren of de aangevochten bijdrage aan het Patriottisch Front niet strijdig is met de doelstellingen van de wereldraad. En voorts of dit front niet ten onrechte deze bijdrage opvat als morele steun aan zijn gewapende strijd en gewezen zou moe ten worden op een mogelijk andere weg dan die van het geweld. En ten derde of het wel verdedigbaar is door met de gift aan een koppel van twee van de betreffende zelfstandig heidsbewegingen in wezen partij te kiezen in een intern conflict van de zwarte bevolking. Dit "temeer daar Si- thole en Muzorewa (die nu van een bijdrage verstoken bleven red.) niet alleen een grote schare van volgelingen hebben onder zwarte christenen, maar ook in een jarenlange strijd hun sporen in de strijd tegen het racisme hebben verdiend". Om verduidelijking gevraagd verklaar de dr. R. J. Mooi, secretaris algemene zaken van de Nederlandse hervormde kerk, dat het nog te vroeg is om inzicht te kunnen hebben inzake het aantal hervormden, dat of de kerk verlaten zou hebben óf erop aandringt de band met de wereldraad te verbreken. Er komen brieven binnen van lidmaten en ook wel van classicale vergaderingen en dergelij ke. Maar op verschillende adressen en met een inhoud 'en argumenten van verschillend gewicht en uiteenlopende strekking. Een overzicht is nog niet te geven, ook niet van de omvang van het reageren op publikaties en acties. Ook het moderamen van de gerefor meerde synode heeft dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, om opheldering gevraagd over de politieke keuze die de raad in Rhodesië heeft gedaan door zwarten van het Patriottisch Front via het fonds tot bestrijding van het racisme te steunen en een aanvraag om steun van andere zwarten, die met Ian Smith samenwer ken, te weigeren. De brief, waarin een aantal vragen worden gesteld, besluit met te memore ren dat de gereformeerde synode het speciale fonds van PCR in april jl weer is gaan aanbevelen opgrond van de verzekering uit Genève, dat het geen keuze voor gewéld en bloedvergieten zou betekenen. Radio Vaticaan heeft de door haar eerder verspreide mede deling gerectificeerd, dat paus Johannes Paulus zou gestor ven zijn, terwijl hij las in „De Navolging van Christus" van Thomas Kempis. Toen zijn secretaris de dood van de paus vaststelde, had deze echter en kele persoonlijke notities in de hand gehouden. Het eerste be richt was verspreid, omdat aan de betrouwbaarheid ervan geen twijfel was geweest. De korte duur van het pontifi caat van paus Paulus is er de reden van, dat er geen Vati caanse postzegel en ook geen munt met de' beeldenaar van de overleden paus wordt uitge geven. Slechts zal in de basiliek van Sint-Paulus-binnen-de-mu- ren een mozaïekmedaillon met het portret van de paus worden toegevoegd aan de rij van op perherders van de rooms-kath- olieke kerk. Tijdens een plechtige dienst in Godthaab, de voornaamste stad van Groenland, is een nieuwe vertaling aangeboden van de psalmen. Zij vormt het eerste deel van een nieuwe vertaling in het Groenlands van het Oude en Nieuwe Tes tament, die door het Deense bijbelgenootschap wordt voor bereid. De huidige vertaling is meer dan honderd jaar oud en zeer moeilijk te begrijpen voor de jongere generatie. Op Groenland, het grootste eiland van de wereld, wonen onge veer vijftig katholieken. Het nieuwe Duitse katholieke liedboek „Gotteslob" heeft sinds zijn verschijnen drie jaar geleden al een totale oplage bereikt van meer dan tien mil joen exemplaren. Het is in het gehele Duitse taalgebied ver spreid. Ook in Zwitserland zal het boek, met een eigen aan- 1, worden ingevoerd. In het Deense nationale mu seum in Kopenhagen, dat vele kostbaarheden uit de Deense katholieke middeleeuwen her bergt, heeft de Franse priester Marcel Leiégard uit Bretagne een mis opgedragen. Onder zijn kazuifel droeg hij een an tieke albe, waarop vikingsche pen waren geborduurd. L'ele- gard, die een congres bijwoon de, is een afstammeling van de vikingen, die duizend jaar geleden zich in Bretagne ves tigden. Tijdens de mis hield hij een preek in het Normandi- sch, een Frans dialect, dat Noorse elementen bevat. Voor een werkbezoek van enkele dagen is Desmond Tutu, anglikaans bisschop en algemeen secretaris van de Zuidafri- kaanse raad van kerken, in ons land aangekomen. Hij heeft hier ontmoetingen met besturen en stafleden, van diakonale en oecumenische instellingen van de kerken. Het gaat hierbij om kennismaken, wederzijdse informatie en nader overleg over het daadwerkelijk meeleven vanuit de kerken hier met de bevolking van Zuid-Afrika. Dat laatste is extra bemoeilijkt door en sinds de nog grotere greep van de Zuidafri- kaanse regering op van apartheid afkerige groeperingen de „banning" (huisarrest) van mensen als dr. C. F. Beyers Naudé en het confiskeren van de bezittingen van bijvoorbeeld het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika in oktober 1977. De Zuidafrikaanse raad van kerken overkoepelt een groot aantal kerken en daarmee een grote meerderheid van de zwarte en andere kerken in het land. Tutu legt ook bezoeken af in Engeland en West-Duitsland. De algemene vergadering van de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen (SNPR) heeft pater Ad van Luyn sdb uit Den Haag gekozen tot haar voorzitter voor een periode van drie jaar. De SNPR vormt de overkoepeling van de in Nederland gevestig de orden en congregaties, met tezamen ruim vijfduizend priester-rel igieuzen. Pater Van Luyn (43) is provinciaal van de Salesianen van Don Bosco in Nederland. Hij volgt in zijn nieuwe functie pater E. van Montfoort aa op, die daarmee een periode als voorzitter van vele jaren heeft afgesloten. Tijdens de algemene vergadering werd tevens een nieuw lid van het presidium gekozen, namelijk pater R. Vaanhold osc. Het presidium ziet er nu als volgt uit: pater A. van Luyn sdb, voorzitter, pater H. van Leeuwen sj, vice-voorzitter en de paters G. Linssen cicm, W. Snels cssr, G. Sprokel sscc en R. Vaanhold osc, leden. De bisschoppenconferentie heeft besloten de komende zit ting van het derde Landelijk Pastoraal Overleg der RK Kerkprovincie (LPO-III) te la ten doorgaan, ongeacht het con claaf en de installatie van de nieuwe paus. De zitting, die zal worden ge houden in het congrescentrum „Leeuwenhorst" in Noordwij- kerhout, begint vrijdagavond 27 oktober acht uur met een toe spraak door kardinaal J. Wille- brands en eindigt zondag 29 oktober met een plenaire verga dering. Hierin zal de laatste hand worden gelegd aan sugge sties voor het kerkelijk beleid en zal de voortzetting van LPO- III worden vastgesteld. Als waarnemers op de publieke tribune zullen ditmaal ook ver schillende religieuzen aanwezig zijn. Zij maken deel uit van een groep van vijftien, afkomstig uit orden en congregaties, die bij een van de vier stichtingen voor religieuzen zijn aangesloten. Deze groep is gevormd op initia tief van de gezamenlijke Konfe- renties van Nederlandse Reli gieuzen (KNR) om een ant woord te vinden op de vraag: „Op welke wijze dienen het leven van de religieuzen èn de ontwikkeling in en rond het LPO met elkaar in verband te staan?" Genoemde religieuzen zullen nu van de publieke tribu ne bij het LPO, gegevens kun nen verzamelen om hun op dracht uit te voeren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6