Zwervend gezin heeft eindelijk onderdak Leidse KWJ in de slag tegen jeugdloonontduiking DE DUKDALF WIL MEE BEVOEGDHEDEN DOOR ACTIE VAN LEIDSE KRAAK- BOND "In den Vergulde Turk wordt "Wienerwald" WANBETALERS WORDEN AAN DE KAAK GESTELD Mager spel in „Alles voor de tuin :IN* STAD, LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 PAGINA 3 IQ Experiment medezeggenschap openbare scholen gaat niet ver genoeg LEIDEN "We moeten niet in de situatie verzeild raken dat door het delegeren van gemeente taken aan de scholen zelf de openbare scholen tot neutraal bijzondere scholen worden", aldus wethouder Tesselaar gisteravond tijdens een discussie naar aanleiding van een experi ment op een paar openbare lagere scholen. Het experiment heeft tot doel de ouders van de leerlingen van de openbare scholen meer bij het gebeuren rond een school te betrekken. De gemeente draagt bepaalde taken over aan een c, bestuurscommissie waarin de ouders vertegen woordigd zijn. Aan het experiment wordt deelge nomen door de openbare lagere school aan de 19 Telderskade en met name door de openbare lagere school De Dukdalf in de Zijlwijk(Meren- wijk). Van de zijde van De Dukdalf werd al eerder de wens geuit dat de gemeente meer bevoegdhe den uit handen zou geven dan in het kader van het experiment gebeurde. Naast bevoegdheden ten aanzien van benoemingen van personeel en het uitstippelen van leerplannen werd ook ge dacht aan het delegeren van het beheer van het schoolgebouw naar de bestuurscommissie, zodat bijvoorbeeld het onderhoud van de school sneller geregeld kan worden. Wethouder Tesselaar stelde niet te voelen voor een uit handen geven van het beheer van een school. "Het uitgangspunt van dit experiment moet onderwijskundig zijn. Het onderhoud van de scholen is centraal geregeld bij de onderhouds dienst. Dat is praktischer. Bovendien moet er gewerkt worden met een bepaald budget dat heen en weer moet worden geschoven om geld vrij te maken voor scholen die het hardst aan onderhoud toe zijn", aldus de wethouder die ook niet erg veel voelde voor de suggestie om scholen een klein budget te geven waaruit kleine onder houdswerkzaamheden kunnen worden gefinan cierd. Ook ten aanzien van de bevoegdheid van een bestuurscommissie om benoemingen te regelen maakte Tesselaar een restrictie. "Dat zal toch maar een beperkte bevoegdheid blijken te zijn. We zitten nou eenmaal in de situatie dat er een overschot aan onderwijzend personeel kan ont staan en dan zullen er op een gegeven moment mensen moeten worden ingeschoven die op wachtgeld staan en die kunnen heel goed niet de keus van de bestuurcommissie zijn", aldus de wethouder. Vertegenwoordiger van De Duk dalf stelden zich in een dergelijke situatie te zullen schikken. Aan de hand van de ervaringen van beide scholen zal wethouder Tesselaar een raadsvoorstel samenstellen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Opnieuw hebben leden van de Leidse kraak- bond gezorgd voor menswaar dige huisvesting van een zwer vend gezin. Door een geslaagde kraakactie van een van de wissel woningen aan de Wissel- weg (Haagwegkwartier) is de 28-jarige moeder Sylvia met haar driejarig zoontje Ruud en tweejarig dochtertje Esther voorlopig aan een degelijk dak boven het hoofd geholpen. Daarmee is althans voor dit moment een einde gekomen aan een zwerversbestaan dat dit gezinnetje ongeveer een jaar heeft geleid. De gemeente Leiden weigerde stelselmatig voor woonruimte te zorgen omdat het gezin van oorsprong niet uit Leiden komt. Sylvia vluchte met haar twee kindertjes namelijk een jaar geleden uit Rotterdam, nadat haar huwelijk volkomen was stuk gelopen. „Ik durfde echt niet meer in Rotterdam te blij ven. Als ik over straat liep was ik niet veilig voor mijn ex- man", vertelt de jonge moeder in haar nieuwe woning aan de Wisselweg. „Via het algemeen hulpcentrum ben ik toen eerst in huize Cortona in Leiden geplaatst waar ik voorlopig vei lig was". Na haar vlucht uit de Maasstad maakte Sylvia al spoedig in Leiden nieuwe kennissen en vrienden. In Cortona kon zij echter na een half jaar niet langer blijven. Uit Leiden weg gaan wilde ze niet, want wat zou haar in een andere stad wel niet te wachten staan. Dus vond zij onderdak in het toen malige daklozencentrum Huize De Wekker. Dat werd echter na twee maanden gesloten en Sylvia stond met haar twee kleintjes op straat. De kalender wees toen mei van dit jaar aan. Er zat niets anders op dan het bureau huisvesting van Leiden Sylvia (28) met haar beide peuters voor de gekraakte wisselwoning. om een oplossing te vragen. Daar weigerde men het jonge gezin echter als woningzoeken de in te schrijven: geen econo mische binding met Leiden en geen Leids ingezetene: ziet u maar, zo was daar de reactie. Dc ex-bewoners van Huize De Wekker pikten het niet en be zetten gedurende een middag het bureau huisvesting. Door de politie werden ze echter verwijderd. Sylvia kon geluk kig toen tijdelijk door een gastgezin worden opgevangen. Maar ook dit was slechts een noodoplossing. Toen ze daar weer vandaan moest vond ze een nieuw tijdelijk onderdak op een plezierjachtje. Voor de zomermaanden was dit nog wel uit te houden, ook al ont brak het dan aan degelijk sani tair en stromend water. Met de naderende kou van de herfst werd dit meer en meer een ondoenlijke toestand. Een nieuw verzoek bij bureau huis vesting strandde weer op een botte weigering. Sylvia was met haar kinderen de wanhoop nabij. Spciale Dienst Tx>ch kwam er een klein lichtje iii de duisternis van het ge vluchte gezin. De Leidse sociale dienst had uiteindelijk inge stemd met het overnemen van de uitkering van de Rotterdam- se GSD, die tot voor kort alle kosten van het gezin vergoed de. Dankzij de uitkering die het gezin nu krijgt is er een kleine hoop op deze wijze toch een economische binding met Lei den te krijgen waardoor er meer zicht komt op mogelijke legale huisvesting in de Sleutel stad. Vooralsnog blijft het ge meentelijk bureau huisvesting halsstarrig bij zijn weigering het gezin als woningzoekende in te schrijven, maar Sylvia is van plan om de gemeente met behulp van een advocaat tot andere gedachten te brengen. Intussen had zij nog steeds geen dak boven het hoofd en het kwik in de thermometer daalde elke dag een paar gra den. De sociale dienst sugge reerde haar in bedekte termen dan maar wat te gaan kraken en de Leidse kraakbond deed de rest. Sinds zaterdagmiddag bewonen moeder en haar twee spruiten een riante vierkamer- wisselwoning aan de Wissel- weg, met stromend water, gas en licht. Ze is blij toe dat ze voorlopig onder de pannen is en in Leiden kan blijven: over een paar weken moet haar tweejarig dochtertje worden opgenomen in het AZL om aan haar voetjes te worden geope reerd en ook de drie jaar oude Ruud staat daar onder behan deling voor zijn epilepsie. Syl via zelf is astmapatiënte en mede met het oog daarop al niet minder blij met een beetje een behagelijk onderkomen. En nu maar hopen dat de gemeente haar alsnog zal wil len helpen. Over weggaan pie kert ze niet: „Waar moet ik in vredesnmaam heen, waar ik ook kom, in elke stad redene ren ze net zo: u bent geen ingezetene en niet-economische gebonden, gaat u maar weer. Op zo'n manier kan je wel blijven zwerven van het kastje naar de muur. ARJEN BROEKHUIZEN Lord's Folks Jongerengroep „The Lords Folks" verzorgt morgen om zeven uur een eucharistieviering in de kerk aan de Herensin gel. Voorganger is pastor P. de Ridder, koor en combo staan onder leiding van dirigent J. van Beieren Bergen en Henegouwen. Hot House Het Gijs Hendriks Kwartet treedt morgenavond op in „Hot House", Breestraat 66. Het concert begint om negen uur. De toegangsprijs is zes gulden, voor LVC-, CJP- en LAK-le- den vijf gulden en voor donateurs van Hot House vier gulden. Het repertoire van het kwartet is grotendeels gebaseerd op composities van Gijs Hendriks, aangevuld met jazz- stan daards en thema's uit de volksmuziek. Behalve Hendriks bestaat het kwartett uit de Fransman Michel Graillier (piano), Bert van Erk (bas en gitaar) en de Zambiaan Michael Baird (drum). Protestbijeenkomst Verschillende Leidse groeperingen hebben een comité opge richt dat vanavond een protestbijeenkomst houdt tegen de bezuinigingsplannen van de regering. FNV, PvdA, PSP, CPN, PPR, D'66 en 1KB hebben zich verenigd in het Anti Bestek Comité. Behalve sprekers, staat er ook muziek en cabaret op het programma. De bijeenkomst wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en begint om acht uur. De Ratel Werkgemeenschap „de Ratel" organiseert in de maand oktober twee activiteiten: Tijdens de zondagochtendbijeen komst op 8 oktober wordt de film „Filmbrief over Oud-Lei den" van Herman Kleibrink vertoond. De bijeenkomst wordt gehouden in het Leidse Volkshuis en begint om half elf. De toegangsprijs is ƒ1,75. Zaterdag 21 oktober staat de Herfsttocht op het programma. Ditmaal wordt het natuurge bied de Kampina, gelegen tussen Boxtel en Oisterwijk in Noord-Brabant, bezocht. Inschrijven is mogelijk op de zondagochtendbijeenkomst en op donderdag 12 oktober tussen half acht en half negen in de Ratelkamer van het Leidse Volkshuis. Shebeen In het volksdans-en volksmuziekcafé Shebeen, Vrouwen- kerkkoorstraat 17, treedt vanavond om tien uur de Ierse groep Shebeen op. De groep, die al eerder optrad op het afgelopen Leidse Folk Festival, bestaat uit: Mick Ryan, Bill Kelly en Liam Cunningham. Het trio brengt swingende Ierse muziek ten gehore. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Opening De heer A. J. Hermes, staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen opent op vrijdag 6 oktober om 15.30 uur de nieuwbouw van de St-Janschool voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan het Bizetpad 1 in Leiden De school valt onder de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. Na de opening is er gelegenheid de school te bezichtigen. LEIDEN Het internationale horeca-concern "Wienerwald" gaat zich nu ook in Leiden vestigen. Op 23 oktober zal op de plaats van het bekende res taurant "In den Vergulden Turk" de tiende telg van de Nederlandse Wienerwald-fami- lie zijn deuren voor het publiek openstellen. De Leidse Wiener wald aan de Steenstraat zal, evenals de negen andere restau rant-versies in ons land, uit gaan van een vaste formule, namelijk het serveren van goe de maaltijden tegen voor iede reen betaalbare prijzen. Specia liteit van het restaurant is "kip aan het spit", het waarmerk en herkenningsteken van alle bij (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Werkgevers die zich niet houden aan het uitbetalen van het wettelijk minimum jeugdloon kunnen binnen afzienbare tijd ge confronteerd worden met voor hen nare publiciteit. De Leidse afde ling van de KWJ, de beweging van werkende jongeren, gaat in het kader van een landelijke actie tegen de ontduiking van het mini mum jeugdloon ook in de Leidse regio wanbetalende werkgevers opsporen en aan de schandpaal nagelen. Er zal een uitgebreid landelijk zwartboek worden opge steld, waarin ook enkele hoofd stukken aan Leiden en omgeving worden gewijd en waar de wanbe talers met naam en toenaam in genoemd zullen worden. Verder kunnen zij rekenen op individuele protestacties bij hun bedrijf en vermelding in vluchtschriften die in groten getale zullen worden verspreid. Op deze manier wil de KWJ de ontduiking van het mini mum jeugdloon die volgens haar ook in de Leidse regio op grote schaal plaatsvindt, zo veel moge lijk de kop in te drukken. Omdat een ruwe en zeer voorzichtige schat ting vorig jaar leerde dat er door de werkgevers voor een kleine miljoen gulden aan minimum jeugdlonen in eigen zak werd gestoken, heeft de KWJ een grootscheepse actie tegen deze ontduiking op touw gezet die eind november met een grote landelijke manifestatie in Utrecht zal worden afgeslo ten. Het doel van deze actie is in feite tweedelig. Aan de ene kant proberen de werkende jongeren zo veel mogelijk werkgevers door publiciteit te dwingen zich niet langer aan de wettelijke voorschriften in zake het minimumloon te onttrekken. Anderzijds wil de KWJ inmiddels deze actie ook een aantal eisen kracht bij zetten die neerkomen op een wijziging van de wet op het minimum jeugdloon. De beweging voor werkende jongeren wil dat ontduiking van het mini mum jeugdloon door werkgevers strafbaar wordt gesteld omdat het in feite een geval van diefstal is en dat ook stelend winkelper soneel de gevangenis indraait als het be trapt wordt. Verder wil de KWJ dat de procedure die gevolgd moet worden om achterstallig loon uitbetaald te krijgen ver sneld en vereenvoudigd wordt. Loonstrook- jes zouden verplicht gesteld moeten worden en iedereen zou van het ontduiken van het minimum jeugdloon aangifte moeten kun nen doen bij de politie. Leidse actie Volgens de KWJ-Leiden wordt ook in deze regio het minimumjeugdloon door heel wat werkgevers ontdoken. Bij de beweging voor werkende jongeren komen vooral meldingen binnen van ontduikingen onder de werkgevers in de middenstand (waaron der dumphandel Labruyère en sportartike lenzaak Wilms Floet) maar ook de horeca zou zich maar al te vaak niet aan het minimumloon houden. Ook Vleeschmees- ter Teekens neemt volgens de KWJ stelsel matig een loopje met het minimumloon voor werkende jongeren. Zaterdagwerk zou niet worden gecompenseerd evenals het werk op donderdagavond. Ter compen satie van overuren zou het jeugdige perso neel genoegen moeten nemen met een biefstukje. Het loonbeleid van Teekens is overigens al eerder voor de voedingsbon den aanleiding geweest om actie te onder nemen. Middels een groot opgezette actie wil de KWJ nog meer ontduikingsgevallen gaan opsporen en aan de kaak stellen. Daartoe worden alle werkende jongeren van infor matiemateriaal voorzien in buurt en club huizen, vormingscentra en dergelijke. Iedere dinsdag kunnen jongeren in het KWJ-gebouw (Noordeinde 2 in Leiden) tus sen vijf en acht uur hun loonstrookje laten controleren en met problemen of klachten over hun werk terecht. Verder houdt de KWJ volgende week woensdag 11 oktober een informatieavond over het minimum jeugdloon in het KWJ-gebouw. het Wienerwald-concern aange sloten vestigingen. Bierconcern Skol zal de exploi tatie van de Leidse Wienerwald op zich nemen. Iets wat in het Nederlandse bedrijfsleven niet ongewoon is, want ook elders werkt het Wienerwaldconcern samen met zelfstandige maat schappijen. Voor deze samen werking met de moedermaat schappij Wienerwald (die de ge standaardiseerde bedrijfsvoe ring en reclame-campagnes ver zorgt), zijn verschillende syste men gerealiseerd. Meestal ge beurt dit op de zogenaamde franchise-basis, wat betekent, dat de zelfstandige onderne mers het betreffende bedrijf voor eigen rekening exploiteren en vooraf vastgestelde percen tages van de winst aan het moederbedrijf afstaan. In Lei den ligt het weer iets anders, want hier is Skol mede-eigenaar van het restaurantbedrijf. Eerste lustrum „Overbrugging" LEIDEN Het jongerenkoor „De Overbrugging" van de Har- tebrugparochie viert zondag 8 oktober het eerste lustrum. Het bereiken van de eerste vijf jaar wordt luister bijgezet tijdens een eucharistievering om kwart voor twaalf in de Harte- brugkerk. Het koor zingt dan de mis „Zingt de Heer". Celebrant is pater B. J. M. Demmers in concelebratie, met J. Schlatt- man, de deken van Leiden, en pater J. van Sasse van IJsselt. Na de dienst is er om kwart over een een koffieconcert(je) en om kwart over twee een receptie in de Romanuszaal aan de Lange Mare. Tegenwerking De Beweging voor werkende jongeren is zich er van bewust dat het niet zal mee vallen alle wanbetalende werkgevers op te sporen. „Hoewel de bedragen die zij ten onrechte in eigen zak steken liggen tussen de 20 gulden en vele honderden guldens per maand, zijn erg veel jongeren bang om het ons te melden uit angst hun baantje te verliezen. Door de werkgevers wordt daar vaak ook op gezinspeeld. Voor jou tien anderen, er is jeugdwerkloosheid genoeg, zeggen ze dan. Dat schrikt veel mensen af. Toch hopen we de mensen er van te overtuigen dat ze alleen maar vragen waar ze echt recht op hebben en dat het niet meer dan billijk is dat de werkgevers zich net als iedereen aan deze wet houden", aldus Dinie-Craane van de KWJ. 9? LEIDEN Edward Albee bewerkte in 1967 een stuk van de Engelse schrijver Giles Cooper tot „Alles voor de tuin". Het is een genadeloos portret van een keiharde Amerikaanse wereld, waarin het materiële een zo grote rol speelt, dat de „eerbare" huismoeders om aan de eisen van het milieu te kunnen voldoen, zichzelf gaan prostitueren in o zo discrete huizen van ontspanning. Albee heeft „Alles voor de tuin" een realistische entourage gegeven, maar maakt tegelijkertijd gebruik van absurdis- tisch-humoristische elementen. Bovendien heeft hij in de figuur van Jack een afstand-scheppende commentator inge bouwd. Zo hinkt „Alles voor de tuin" een beetje op twee gedachten: enerzijds inle ving (door realisme), anderzijds afstand (door absurde doorbraken en door het commentaar). „Alles voor de tui:»" is plat-Amerikaans: geen subtiliteiten, geen dubbelzinnighe den, geen suggesties. Albee hamert zijn betoog er bij de toeschouwer in, blijkbaar bang niet begrepen te worden. Zo laat hij zijn personages rustig zeggen waar het om gaat; zij zijn zich zeer goed van hun situatie bewust. Het is de vraag in hoeverre Nederlands publiek in staat is zichzelf in dit toch wel typisch Amerikaanse materialisme te her kennen. Ontkomen aan indentificatie is voor de Hollandse toeschouwer niet moei lijk: „Het is ver weg" en „het is toch niet echt (want overtrokken)". Theaters voorstelling in de Schouwburg gisteravond was alleen dan goed wanneer de twee hoofdrolspelers, Cees Linnenbank en Margreet Blanken, tegenover elkaar stonden. Cees Linnebank is meer een speler voor zuiver absurdistisch of humo ristische rollen en bleek op de meer dramatische momenten niet geheel op zijn plaats, maar de wat sullige echtgenoot kwam er wel. Margreet Blanken was bij vlagen in staat de verkilde, zeer vermate- riahseerde ega op het toneel te zetten, die voor alles streeft naar haar broeikas in de tuin. Over de rest van het spel kon ik niet erg enthousiast worden. Paul van der Plank.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3