Witte Kerst is al bijna uitverkocht Half jaar geëist tegen bezetters Iraanse ambassade Renteverhoging bijdeRPS VRAGEN VAN D'66 OVER PROGNOSE VAN GASUNIE Rotterdam wil Maasvlakte als aardgas-station n BELEGGINGS REKENINGEN tot 7?% BELEGGINGS BEWIJZEN tot 81 SPAARDEPOSITO'S tot8i% HYPOTï postgiro en fJ rijkspostspaarbank J: WEN LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 PAGINA 13 maanden voor itieagent ÖA (ANP) - De 23-jarige i van de Rotterdamse ge- (tepolitie R. W. van den E. h Dordrecht woont, is gis- idoor de rechtbank in Rre- troordeeld tot twee maan- gevangenisstraf. De offl oad zes maanden, waarvan {voorwaardelijk geëist, gent schoot op 5 maart in nije tijd op een afslag van eg 29 bij het Westbra- e Fijnaart de 33-jarige Re ken uit Strijen met zijn pistool van korte afstand i buik. Het gevolg was, dat ilachtoffer een nier moet mannen hadden onder- adtyan Fijnaart naar Roosen ruzie over hun wijze van iden gekregen. De agent vrije dag bij zijn ouders loorgebracht, trok zijn pis- de beide mannen uit- Hij loste een schot om- j zich naar zijn zeggen :d voelde. Volgens het :oek van de rijksrecher- kai?ad a&ent echter volsla- nodeloos het conflict ge- ;ronica üerl - eit voor hen ïïhimerciële °Wers onze radio- en tv-redactie) kERSUM De Veronica 5R Dep Organisatie is een X stander van commerciële AÉrs, zowel op de radio als Tie televisie, naast de be- NRde, waarvan de baten ten /g moeten komen van alle iepen. Dat heeft de voorzit- cpan Veronica, mr. W. Borde- meegedeeld tijdens de jntatie van het winterpro- 'an die radiozenders zou 'it drsum 1 de „profiele" zen- l vfijn, waarop alle in de maat- ppij levende politieke, gees- te en levensbeschouwelijke Jlhingen in de gelegenheid en moeten worden gesteld geprofileerd te manifeste- :al i [jj|£rsum 2 wordt informatieve jgJer, Hilversum 3 behoudt jji-huidige karakter net als 3prsum 4. Hilversum 5 wordt ^''-zender en Hilversum 6 de itieve/culturele zender, sum 3 en 5 zouden com- ieel moeten zijn. :e de televisie denkt Vero- ian een informatief/cultu- {zender, een amusements- t en de nieuwe commer- Izender Ned. III. Het beheer |deze commerciële zenders 'olgens Veronica in handen iSfen komen van een onaf- telijk instituut en alle win- zouden ten goede moeten •n aan de omroep in het een. De Ster-reclame zou it geval op de andere zen- :unnen verdwijnen, de winterprogramma's op en televisie betreft zit |nica met de moeilijkheid, ten nog steeds niet weet men aan toe is inzake de ttus. Minister Gardeniers laten weten binnen veer- dagen een beslissing te In nemen. ërklozen llen voor ton een onzer verslaggevers) TERDAM De politie Ie Maassstad heeft een van zestien Rotterdam- gearresteerd, die zich len schuldig gemaakt aan ibraken en diefstallen in erdam en omgeving. feestien, in de leeftijd van >t 38 jaar, hebben daarbij meer dan een ton aan goederen en chèques jemaakt. Niets daarvan is jgevonden. de politie was het tste deel van de arrestan- werkloos en kreeg daar- een uitkering van sociale in. Zij woonden aldus de ie „onder erbarmelijke tandigheden" in een kpand. ini-computers ,,)oe op examen TchEHKANP)— Het toe- van het gebruik van tronische rekenappara- bij schriftelijke eindexa- ïs voor het middelbaar erwijs kan niet betekenen leerlingen met complete ii-computers op het einde- Qen verschijnen. atssecretaris De Jong van lerwijs zei gisteren in Lo im erop te rekenen dat e school de leerlingen advi- rt bij de aanschaf van de enmachientjes. De onder sinspectie zal de scholen -fcnenkort nader informeren. DEN HAAG (ANP) De officier van justitie De officier, mr. C. van Steenderen, achtte werden door enkele studenten een paar fikse zou zijn ondergebracht van de Iraanse gehei- en de vrijheidsberoving. Bezetters en ambas- bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen bewezen dat de actievoerders wederrechtelijk klappen uitgedeeld. Ook mishandeling werd me dienst Zij hebben vergeefs getracht de sadepersoneel zouden volgens hem met elkaar ieder van de negen Iraanse studenten die de ambassade waren binnengedrongen, een door de officier bewezen geacht De studenten Nederlandse pers documenten in handen te hebben zitten praten, thee hebben gedronken op 23 augustus de ambassade van hun land aantal daar aanwezige personeelsleden van voerden de bezetting uit om te protesteren spelen, waaruit dit laatste zou moeten blijken, en koekjes gegeten. De waarde van de verkla- in Wassenaar hebben bezet, zes maanden hun vrijheid hadden beroofd en voor enkele tegen het bewind van de sjah en om te Verdediger mr. L. Hamer bepleitte vrijspraak ring van de diplomaten trok hij in twijfeL celstraf geëist, met aftrek van voorarrest, tonnen schade hadden aangericht. Bij de actie bewijzen dat in de ambassade een centrale voor het binnendringen van de ambassade Uitspraak dinsdag 27 oktober. In aansluiting op de jongste ontwikkelingen op de kapitaalmarkt verhoogt de RPS de rentetarieven voor nieuwe beleggings rekeningen, beleggingsbewijzen, spaardeposito's en hypotheken. Per 16 oktober 1978 Spaarrekeningen met opzegtermijn. Neemt u die termijn niet in acht, dan wordt een percentage van het opgenomen bedrag in mindering van het resterende tegoed gebracht. OPZEGTERMÜN RENTE 3 mnd. 5% (was 4%%) 6 mnd. 5/2% (was 5%) 12 mnd. 5%% (was 5/%) 24 mnd. 7% (was 6%%) 36 mnd. 7/2% (was 7%) Per 6 oktober 1978 U kunt beleggingsbewijzen kopen van f 1.000,- en f 5.000,-. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u uw aankoopbedrag plus de totale rente. LOOPTÏÏD VASTE RENTE 3 jaar 7%% (was 7/%) 4 jaar 8% (was 7/2%) 5 jaar 8/% (was 8%) De rentevergoeding op vóór 6 oktober 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Per 6 oktober 1978 Minimum deposito storting) f 1000, -. Elk deposito komt na de gekozen looptijd aütomatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. VASTE RENTE 7% (was 6%) 7// (was 7%) 7m (was 7/%a) 8% (was 7/2%) 8%% (was 8%) 8%% (was 8%) De 'rentevergoeding op vóór 6 oktober 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. Per 1 oktober 1978 IXAX Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente werd aangepast. hypotheekrente tophypotheekrente afsluitprovisie 1% (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER De winter sport zit sterk in de lift Het aantal Nederlanders dat de lange latten onderbindt, wordt steeds groter en de Nederlandse touroperators baken daar Hankhaar op in. Vielen vorig jaar de eerste wintersportprogramma's pas in september in de brieven bus, dit jaar kon men al in augustus boeken voor een witte Kerst En Nederland heeft dat gedaan ook. Nu al moeten veel reisbureaus nee verkopen aan de vele ski- en sneeuw enthousiasten, die de kaarsjes liever in de buiten landse „Tannenbaum" zien staan dan in de eigen, steeds dunner wordende spar, waa ronder het nog altijd goed zingen is. De touroperators zitten vrij wel vol met Kerst. Holland International meldt dat alle bestemmingen in Frankrijk, Zwitserland, Bulgarije en Roemenië uitverkocht zijn. Er is alleen nog plaats op een aantal Oostenrijkse vluchten en treinreizen. NRV Holiday is met Kerst vol op alle oude vertrouwde be stemmingen. De nieuwe plaat sen in het wintersportpro gramma, een stuk of tien Oostenrijkse dorpen en ook een viertal Zwitserse ski-oor- den (waaronder Engelberg en, Kandersteg) zijn nog wel niet vol, maar lang zal het niet meer duren. Ook bij de NRV zegt men dat er de laatste da gen erg veel boekingen bin nenkomen. Hotelplan meldt een duidelij ke stijging van het aantal va kantiegangers in de winter: Het aantal reizigers per trein ging met dertig procent om hoog, het aantal winterse vlie greizen is verdubbeld en de toename van autoreizen is ten minste tien procent. Volge boekt met Kerst? „Nog niet helemaal", zegt de heer Kloosterziel. „Maar, de kren ten zijn eruit We zijn vol op de meeste bestemmingen in Oostenrijk, waar weer het overgrote deel van de Neder landers naar toe trekt Maar ook Italië begint populair te worden. En onze nieuwe win-' tersportplaats in Frankrijk, Valmorel, is vrijwel uitver kocht. Alleen onze Zwitserse arrangementen zijn nog te krijgen met Kerst". De schuld van de sterke koersstijging van de Zwitserse frank? Na tuurlijk speelt dat een rol. Het is op dit moment duur in Zwitserland. Een jaar geleden betaalde men nog voor de Zwitserse frank 1,10, nu is dat 1,40. Een stijging van dertig procent. Wat merkt de toerist daarvan? „Vrijwel niets", zegt de heer Van Waas van Arke Reizen. „We hebben destijds onze contracten met de hoteliers moeten afsluiten tegen een lagere koers en daar profiteren de reizigers nu van". En met de Kerstdagen? Vol? „Ja, behoorlijk vol, maar niet uitverkocht Want uitverkocht ben je nooit zolang je mensen nog iets hebt aan te bieden. Al is het dan niet precies waarvoor ze komen, soms zijn mensen dol gelukkig met de reis die wij nog voor ze heb ben. En dan zijn er altijd nog de annuleringen. Het wordt wel dringen met Kerst Tirol is vrijwel vol. In het Salzburger Land is nog wat ruimte. Ook in Zwitserland zijn er nog mogelijkheden en zelfs in Frankrijk. De kans dat er nee verkocht wordt is groot en wordt elke dag gro ter. Maar wie niet waagt die niet wint". Het lijkt een nieu we slogan van de Nederland se reisbureaus, die ook zou kunnen luiden: „Wie het eerst boekt die het eerst skiet". DEN HAAG De D'66-Kamerleden Lam- bers-Hacquebard en Engwirda hebben mi nister Van Aardenne (Economische Zaken) vragen gesteld over de aardgaspositie van ons land. Aanleiding hier toe was de publicatie in onze krant van dins dag j.l. over de kritiek van prof. P. Odell op de schattingen, die de Nederlandse Gasunie heeft gedaan betreffen de de aardgasreserves in de Noordzee. Uit onze krant van 3 oktober j.l. De Rotterdamse hoogleraar meent dat de velden in de Noordzee in 1985 tussen de 40 en 45 miljard kubieke meter gas zullen opleveren. De Ga sunie houdt het op slechts tien miljard. De D'66'ers willen allereerst weten hoe de minister het verschil verklaart. Zij wijzen erop dat de Gasunie zich al eens eerder vergist heeft, na melijk in de voorspelling voor 1975. Nederland zou in dat jaar 55 miljard kubieke meter aardgas produceren. Het werd 92 miljard. Odell's prognose voor 1975 bedroeg 100 mil jard. De beide Kamerleden willen dat minister Van Aardenne hun vragen beantwoordt voor het kamerdebat over de aan landing van vloeibaar aardgas LNG op 24 oktober. Mocht het zo zijn, dat de Noordzee naar verwachting veel meer aardgas zal opleveren dan nu wordt aangenomen, dan is de kans groot dat D'66 bij het debat zal aandringen op een beperking van de import van LNG. OUDERS BEBOET VOOR SCHOOLVERZUIM ROTTERDAM(ANP) De kantonrechter in Schiedam heeft twee ouders wegens ongeoorloofd schoolverzuim van hun kin- deren verooreeld tot geldboetes of voorwaardelijke en on voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De heer J.M. kreeg omdat zijn 15-jarig zoontje weg-bleef van school een boete van 150 gulden of drie dagen onvoorwaarde lijk en een week voorwaardelijk. Mevrouw M.H.K. werd ver oordeeld tot een boete van driehonderd gulden of zes dagen voorwaardelijk, omdat haar 16-jarige dochter thuis bleef. Schooltoilet niet altijd schoon Arnhem. ANP. De toiletten op school zijn lang niet altijd schoon en/of hygiënisch. Zij worden op tal van scholen zeker niet altijd schoongemaakt. De handdoeken op deze toiletten worden evenmin dagelijks gewisseld. Een en ander is onder meer de schoolartsendienst in het district Arnhem opgeval len. Vooral de handdoeken vormen een zwak punt in de hygiëni sche verzorging, aldus deze dienst. Daarop moet veel meer gelet worden. Papieren handdoeken zouden de beste oplossing bieden. Meer informatie U kunt bellen naai de rijkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 591 80 lOafd. Beleggingsrekeningen (020) 591 21 73 afd. Beleggingsbewijzen (020) 591 21 38 afd. Spaardeposito's en (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verkrijgbaar op het postkantoor en via tel. 0017 (gratis). Vredeling: geen hoge verwachting Europese verkiezingen DEN HAAG (ANP) Ir. H. Vredeling, belast met sociale kwesties in de Europese Commissie, heeft geen al te hoge verwachtingen van de eerste Europese verkiezingen die volgend jaar juni zullen worden gehouden. Dit zei de voormalige minister van defensie vanmorgen op het congres van de Europese journalistenvereniging in Den Haag. „Het zal mij verbazen als deze eerste stembusuitslag veel Europese opwinding van betekenis teweeg brengt." De Europese politiek heeft nog te weinig kunnen door dringen in de onmiddellijke interessesfeer en ervaringswe reld van de Europese burger. De politici en partijmensen die de campagne moeten dra gen, geven de kiezer te weinig het goede Europese voorbeeld door zich nog te nationaal te NIEUW VERZOEK AAN REGERING (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - B. en W. van Rotterdam hebben het kabi net dringend gevraagd de enige tijd geleden genomen principebeslissing over de plaats van de aardgastermi- nal te herzien en dus alsnog voor de Maasvlakte te kie zen. Het dagelijks bestuur van de gemeente schrijft in een brief aan de regering dat de keuze voor de Eemshaven niet al leen schade aan de haven van Rotterdam aanbrengt maar ook nationaal schadelijke ge volgen zal hebben. Herhaald wordt dat de oveheidsinveste- ring van twee tot vier miljoen gulden per nieuwe arbeids plaats voor de aardgastermi- nal in de Eemshaven op een zinvoller wijze ten gunste van Groningen kan worden be- „Aanlanding van het Algerijn se aardgas hoort vanzelfspre kend thuis in de Rotterdamse haven als Europees transport centrum bij uitnemendheid. De haven is sterk gericht op verwerking van massagoede ren, voornamelijk bestemd voor doorvoer", aldus B. en W. Rotterdam heeft de aan voer van aardgas nodig om de verliezen als gevolg van de mindere aanvoer van ruwe olie te compenseren. Daarbij komt dat Rotterdam verreweg de beste mogelijkheden biedt voor een veilige aanvoer van het vloeibaar aardgas. Ook wordt bij een keuze voor de Eemshaven de ontwikkeling van een grote diepstekende tanker (o.a. het plan-Verolme) praktisch de pas afgesneden, hetgeen weer gevolgen kan hebben voor de werkgelegen- hei4 in de scheepsbouw. NS gaan zieken meer controleren UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoor wegen willen de con trole op het toenemen de ziekteverzuim onder het personeel verscherpen. Aanlei ding hiertoe is het nog steeds toenemende ver zuimpercentage bij de NS. fn 1977 lag dit op tien procent, wat in hield dat iedere werk nemer gemiddeld 35 dagen ziek was. In een nota van de af deling bedrijfsgezond heidszorg van de NS wordt voorgesteld de controle op het „kort durend verzuim" van de bedrijfsartsen te verleggen naar huisbe zoekers. De artsen kunnen zo meer tijd vrijmaken voor ziekte preventie, die van es sentieel belang wordt geacht. Bezoekers van wegrestaurants best tevreden BREDA(ANP) De Neder- landse weggebruiker is, de prijs in aanmerking genomen, tevreden over de kwaliteit en service in de wegrestaurants en motels. Dit blijkt uit een onderzoek van studenten van het Nederlands Insti-tuut van Toerisme en Rekreatie, waar bij drieduizend bezoekers van deze etablissementen zijn on dervraagd. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat de Nederland se weggebruiker de voorkeur geeft aan autosnelwegen. De bewegwijzering van de hore cabedrijven en motels moet volgens dertien procent van de ondervraagden verbeterd worden. Het overgrote deel van de weggebruikers ge bruikt de stopplaatsen langs de wegen, maar vindt dat er niet genoeg zijn met sanitaire voorzieningen. Bezoek Molukkers aan Indonesië niet verminderd (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgens de Indonesische autoriteiten hebben de nieuwe bepalingen van de regering in Jakarta géén vermindering van fami liebezoeken van statenloze Molukkers uit Nederland aan Indonesië tot gevolg gehad. Dit schrijft minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) mede namens vice-premier Wiegel in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Van Leijenhorst (CDA). Volgens Van der Klaauw zijn bij de regering geen gegevens bekend waar uit valt op te maken dat reis mogelijkheden van statenloze Molukkers naar Indonesië dusdanig beperkt zijn dat nauwelijks meer familiebezoe ken afgelegd kunnen worden. Amsterdam De Bilt Eelde Barcelona Kopenhagen regen Locamo l.h. bew. Londen I. bew. Luxemburg geh be* Voor morgen wordt droog weer met zonnige perioden verwacht en de temperatuur zal nog iets hoger zijn dan vandaag. Een depressie, die gisteravond de wind aan onze kust voor korte tijd tot stormachtig deed aan wakkeren, is naar het oosten getrokken en bevond zich van morgen boven de Baltische sta ten. Na het wegtrekken van deze depressie kwam ons land wat meer onder invloed van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven het Alpengebied ligt. Ten westen van de Britse eilanden op de Atlantische Oceaan staat een vrij krachtige zuidwestelijke stroming die ma ritieme lucht van subtropische oorsprong naar het noordoosten transporteert en naar het oosten opdringt. Morgen zal Nederland zich in deze stroming bevinden-. Vooruitzichten voor zondag: 1 Vrij veel bewolking, maar over wegend droog. Middagtempera-? turen ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et- nv-al: 60 procent

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13