CDA wil ander beleid voor woningbouw sector Standpunten op hoofdpunten Ceidae Sou/temt Meeste kleine fracties wijzen Bestek af ilNNENLAND „Wiegel praal- BESCHOUWINGEN TWEEDE KAMER Regering zal duidelijk moeten bijstellen CDA en PvdA teleurgesteld over kernbeleid PVDA: INITIATIEFLOOS BUITENLANDS BELEID CDA en WD botsen over Zuid- Af rika LEIDSE COURANT pagina 11 OPPOSITIE: Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De socialist D.Dolman vindt dat minis ter Wiegel er erg onverstan dig aan heeft gedaan de zit ting 1977-1978 van het parlement weer met enig ceremonieel te sluiten. Tijdens de algemene be schouwingen vroeg Dolman zich af hoe het kabinet de mensen kan overtuigen van de noodzaak tot versobering, wanneer de vice-president, „die als eerste bewijs daar toe zich een tweede woning op het Binnenhof had aan geschaft, de zitting van de Staten Generaal voor het eerst na acht jaar weer kon sluiten in een protserige koets met zestig blinkende agenten te paard. Praalhans is zedenmeester". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de discussie over de door het kabinet-Van Agt ontvouwde meerjarenplan onder de titel „Bestek *81" stonden enkele onderwerpen cen traal: Beperking van de stijging van de sociale' uitkeringen met een half procent per halfjaar gedurende drie ja ren, eenzelfde beperking van de sala rissen van het overheidspersoneel, be perking van de kosten der sociale venekering door invoering van een zo genaamd eigen risico, zaken als koop- krachthandhaving, prijscompensatie e.d. Hoe denken de vier grootste par tijen over deze cruciale zaken? Beperking sociale uitkeringen Het CDA plaatste vraagtekens bij de zes stapjes van een half procent als be perking van de stijging der uitkeringen. De gehandicapten zouden ervan uitge zonderd moeten worden, dan wel een compensatie moeten krijgen. De PvdA heeft geëist, dat de maatregel opnieuw wordt overwogen. In een motie is gevraagd de bestaande koppeling van de sociale uitkeringen aan het netto-mi nimumloon op het nu geldende niveau te handhaven. Zij voorziet een verla ging van de sociale minima en aldus een verslechtering van de positie van de minimumtrekkers. D'66 heeft een korting op de sociale uitkeringen hele maal van de hand gewezen. De WD aanvaardt de korting als een voorlopige correctie op punten in het aanpassingssysteem. Zij wil echter wel snel een zuivere herberekening, sneller dan de drie jaar die de regering kenne lijk denkt nodig te hebben. Salarissen overheidspersoneel Het CDA meent, dat de totale rechtspo sitie van het overheidspersoneel een of fer rechtvaardigt. De vraag is, of minis ter Wiegel door de discussie over dit punt met de ambtenarenorganisatie op te schuiven niet een hoeksteen van het ombuigingsbeleid heeft weggenomen. De PvdA wil wachten op het resultaat van het georganiseerde overleg, maar de ambtenarensalarissen mogen niet ex tra worden beperkt zolang niet overtui gend is aangetoond, dat het trendbei eid tot onbedoelde en ongerechtvaardigde voordelen leidt. In geen geval mag de eerste korting van een half procent per januari as. doorgaan. D'66 vindt dat de ambtenaren een be langrijke netto-voorsprong hebben en dat beperking van de stijging der over- heids salaris sen daarom aanvaardbaar is. Deze beperking moet echter niet een half procent per jaar maar per heel jaar bedragen. Daarenboven zou de pensioenpremie moeten worden ver hoogd, waardoor de totale besparing op eenzelfde peil blijft. De trendvolgers (semi-overheidspersoneel) mogen hele maal niet gekort worden. De WD vindt een correctie van de ambtenaren salarissen op haar plaats, omdat er wat scheef gegroeid is. Zij ziet de half pro cent inlevering als een voorschot op de definitieve correcties in het trendsys teem. De definitieve veranderingen moeten er wel snel komen. Prijscompensatie, koopkracht Het CDA wil, dat de hogere inkomens een duidelijk offer brengen. Dit zou on der meer kunnen door de prijscompen satie af te toppen, te maximaliseren. Die compensatie zou 450 600 gulden maximaal per procent prijsstijging moe ten zijn. Weliswaar is dit in de eerste plaats een zaak van werkgevers-werkne mers, maar de overheid zou toch een stimulans kunnen geven. Ze zou er al van kunnen uitgaan bij de vaststelling van de tarieven voor de vrije beroepen en zeker kunnen beginnen bij de sala rissen van kamerleden. Voorts zou een stuk prijscompensatie (b.v. een half procent) in een fonds kunnen worden gestopt om vervroegde pensionering te financieren. De PvdA wil de prijscompensatie nog verder aftoppen en wel door iedereen 20 gulden per maand te geven (240 gul den in vergelijking met de CDA-opvat- ting). Het draaipunt voor koopkrach- thandhaving ligt hier dus duidelijk lager dan bij het CDA. De WD wenst tenminste handhaving van de koopkracht tot aan het modale inkomen en wil die handhaving het liefst doorgetrokken zien tot twee maal modaal (60.000 gulden). Dat principe moet ook voor de overheidssector ge lden. Werktij dverkorting Het CDA wil werktijdverkorting in de eerste plaats zien als een middel voor vervroegde pensionering, wat kan wor den gefinancierd uit de VAD-pot en uit een afdracht uit de prijscompensatie. Op de vrijkomende plaatsen kunnen dan (jeugdige) werklozen aan het werk worden gezet De PvdA steunt de gedachte van ver vroegde pensionering als een bijdrage tot vermindering van de werkloosheid. De WD wil wel experimenteren met verschillende vormen van werktijdver korting (vervroegd pensioen, deeltijdar beid), maar de arbeidskosten mogen er niet door stijgen voor de bedrijven. Eigen risico Het CDA heeft grote moeite met de ei gen bijdrage van honderd gulden per ziekenfonds-gezin per jaar voor niet-kli- nische hulp. Administratief is dit moei lijk uitvoerbaar en zo'n eigen risico tast de koopkracht aan. De eerste-lijns-ge- zondheidszorg moet worden ontzien. D'66 wijst de honderd gulden eigen risi co af, onder meer omdat de lasten van de minst draagkrachtigen ernstig wor den verzwaard. De PvdA heeft het eigen risico afgewe zen al was het alleen maar omdat de koopkracht van de laagstbetaalden er door wordt aangetast De WD wijst het eigen risico niet ge heel af. Maar de koopkracht van de so ciale minima mag er niet door teloor gaan. De eerste contouren van het politieke krachtenveld rond de ombuigingsoperatie hebben zich gisteren in de Tweede Kamer in de eerste ronde van de begrotingsde batten afgetekend. CDA en WD, de partiien waar de huidige coalitie op steunt, staan in beginsel welwillend tegenover de kabinetsplannen, maar van het CDA moet er op hoofdpunten wel het een en ander aan worden bijgeschaafd. Dit overigens tot duidelijke teleurstelling van de WD. Om enkele van die punten te noemen: extra matiging voor hogere inkomens, geen eigen risico in het zieken fonds, minder maatregelen bij de sociale minima. Alles bijeen een behoorlijke waslijst. Premier Van Agt zal het komende weekeinde nog heel wat overtuigings kracht nodig hebben om zijn ministers, vooral die van de WD, over te halen tot het voldoen van een goed deel van de CDA-verzoeken om bijstelling van de om buigingsplannen Want dat de regering serieus dient te pogen om aan de door de volksvertegenwoordiging naar voren ge brachte verlangens tegemoet te komen lijkt een duide lijke zaak. Al waren de bewoordingen waarin de CDA- fractie gisteren haar verlangens goot dan nog tamelijk mild, de intentie die eruit sprak had een harde kern. Een kern, die onherroepelijk volgende week vol op ta fel zal komen indien Van Agt komende dinsdag in eer ste instantie afhoudend op de vele verlangens zal reage ren. Het CDA heeft zijn verlangens niet zonder grond op de regeringstafel gedeponeerd. CDA-fractieleiaer Aantjes hield de ministers gisteren met klem voor dat zij heb ben te kiezen tussen het risico van het volledig misluk ken van de ombuigingsoperatie door het gebrek aan maatschappelijke medewerking, en het voeren van een strakker particulier inkomensbeleid. Dat is geen knieval naar de vakbeweging, zoals WD-fractievoorzitter Riet kerk leek te interpreteren („Zo min als de vakbeweging zich iets door de overheid laat voorschrijven, zo min mogen wij ons door de vakbeweging iets laten voor schrijven"). Het is veeleer een realistische benadering van het spel der maatschappelijke krachten, waarin pas werke lijk goed iets tot stand te brengen is als alle belangen groeperingen er tot op zekere hoogte achter kunnen staan. Een periode van groeiende arbeidsonrust is het laatste wat dit land in de huidige omstandigheden kan gebruiken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA-fractie- leider Aantjes heeft donder dag in zijn algemene be schouwing over de begroting in de Tweede Kamer zijn te leurstelling uitgesproken over de nota van CDA-minister Scholten (Defensie) inzake de kernbewapening. „De benadering is sterk een zijdig bepaald door de militai re aspecten, en te weinig poli tiek van aard. Nieuwe gezichtspunten die de de-nu- clearisering kunnen bevorde ren tref ik niet aan". Ook PvdA-fractievoorzitter Den Uyl toonde zijn teleur stelling over de opstelling van het kabinet. „Het aangekon digde beleid duidt op vergro ting in plaats van verminde ring van de rol van de kernwapens". Zowel Aantjes als Den Uyl vroegen de regering nog eens een duidelijke uitspraak té doen over de neutronengrcf- naat, mede naar aanleiding van recente berichten hierct ver. Van onze parlementaire redactie 1EN HAAG— De CDA-fractie de tweede kamer wil de voningbouwplannen van het binet-Van Agt bijstellen. Bij de algemene beschouwin- en in de Tweede kamer deed CDA-fractieleider Aantjes gis- eren een aantal suggesties voor een ander woningbouw- eleid. belangrijke maatregel die het 'DA voorstelt is doortrekking van het luurwaardeforfait (het extra bedrag lat men voor de belastingaangifte bij iet inkomen moet tellen aan de hand 'an de waarde van het eigen huis). Momenteel staat het maximum in de abel bij een waarde van het huis van 160.000 gulden. Eigenaren van waarde vollere huizen zouden van het CDA méér huurwaarde bij hun inkomen moeten tellen. Verder wil het CDA een krappe vast stelling van het percentage van de jaarlijkse huurverhoging (dus minder dan de zeven procent die het kabinet voor volgend jaar voorstelt). Ook de PvdA wil minder huurverhoging. Ook de WD vond het woningbouw programma te mager. Fractiewvoorzit- ter Rietkerk pleitte gisteren voor een uitbrediing van het bouwprogram met 6000. In tegenstelling tot hewt CDA meent Rietkerk dsat die uitbrediging de premie-koopsector ten goede dient te komen. PvdA-fractieleider Den Uyl uitte grote kritiek op het buitenlands beleid. Hij noemde het „verstoken van initiatief en gezag", en vond dat Nederland te weinig de stem laat horen tegen de schending van de mensenrechten in dictatoriaal geregeerde landen. Hij vond ook dat Nederland een krachti ger houding moet innemen bij het streven naar vermindering van kern wapens in de wereld. Aantjes zei dat de afschuwelijke beklemming over een totale vernietiging van alle leven moet verhinderen om de vragen van de nu cleaire bewapening uitsluitend militair- technisch te bezien. Hij noemde de NAVO hoeksteen voor het buitenlands beleid, maar zei dat dat niet betekent dat het CDA zich zonder meer bij voorbaat zal neerleggen bij ieder voor stel. Daarmee doelde Aantjes vooral op de eventuele invoering van de neu tronenbom. CDA en PvdA hadden totaal verschil lende meningen over het financiering stekort van zes procent. De PvdA vindt dat onaanvaardbaar hoog. Woordvoerder Dolman: „Een flinke minister van financiën zou zo'n gaten kaas niet hebben geproduceerd". Lub bers, vice-voorzitter van de CDA-frac- tie, vond daarentegen het financieringstekort „niet alleen aan vaardbaar, maar in de huidige om standigheden ook juist". Samen met D'66 hekelde het CDA de procedure die minister Wiegel heeft afgesproken met de ambtenarenorga- nisaties over hun loonmatiging. „Zitten alle bouwstenen van Bestek '81 nog wel stevig op hun plaats?", vroeg Aantjes aan Van Agt. Hij wil daar over Van van Agt volgende week bij de voortzetting van de begrotingsde batten een duidelijk antwoord. Aantjes signaleerde dat er in de troonrede niets is gezegd over de abortus-wetgeving. Hij sprak hoop i vertrouwen uit dat er in het kabinet voor het einde van dit jaar overeen stemming zal komen over de omstre den abortus-problematiek. Gebeurt dat niet, dan is de weg vrij voor het par lement, en dus voor PvdA en WD sa men, om een abortus-wetsontwerp in te dienen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG WD- fractieleider Rietkerk heeft donderdag in zijn algemene beschou wing in de Tweede Kamer een kritische kanttekening geplaatst bij het beleid van zijn geestverwant Van der Klaauw, minister van Buitenlandse Zaken, ten aanzien van Zuid- Af rika. CDA-fractieleider Aan tjes daarentegen liet zich lovend uit over Van der Klaauws uit spraken ten aanzien van Zuid-Af rika vorige week. Rietkerk verklaarde dat zijn fractie er moeite mee zou heb ben als Nederland nu al te kennen zou geven naar aanleiding van de ontwikkelingen rond Namibië voorstander van economische sanc ties te zijn, en zich daarmee van de overi ge EG-landen zou wil len onderscheiden. De bewindsman sprak zich vorige week (en dins dag in Den Haag) dui delijk uit voor econo mische sancties als de regering in Pretoria op uiterlijk 23 oktober niet gehoor gegeven zou hebben aan dé op roep van de Veilig heidsraad om het VN- plan voor Namibië te steunen. Overigens vond Rietkerk het Zuid-Af rika ansè stand punt terzake wel „on verantwoord". CDA-fractieleider Aan tjes liet zich lovend uit over de speech van Van der Klaauw voor de VN. „De passage over Zuid-Afrika was geheel overeenkomstig ae uitspraken van de minister-president in het debat ovër de rege ringsverklaring", aldus Aantjes. llllllllllllllllllllllllllll Premier Van Agt heeft ondanks de stortvloed die gisteren over hem werd uitgestord kennelijk nog plezier met zijn christen democratische geestverwanten Aantjes en Van Leyenhorst (midden).Van Agt is hier vanaf de regeringstafel even „afgedaald" naar het Tweede Kamerbankje, waar hij voria jaar tijdens de formatie als CDA- fractievoorzitter ook placht te zitten. llllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— Mevrouw Ria Beckers (PPR) vindt het regeringsbeleid, zoals geschetst in Bestek *81 „hoogst onver antwoordelijk". Dit omdat het mikt op een ekonomische groei, wat volgens de PPR alleen maar schadelijke gevolgen kan hebben, zoals uitputting van milieu en grondstoffen en het op grote schaal uitstoten van arbeid. De conclusie van de PPR is dat progres sief Nederland moet gaan werken aan een gezamenlijk alternatief voor het be leid, dat nu op tafel ligt.- Mevrouw Be ckers deed daarom een beroep op de PvdA zich zo op te stellen, dat bij de volgende verkiezingen een linkse meer derheid attractief wordt voor de mensen. De PSP sloot zich grotendeels aan bij de PPR wat betreft de kritiek op het Kabi net. Ook deze partij meent dat het ver groten van de bedrijfswinsten zal leiden tot nog meer diepte-investeringen (auto matisering) en zo tot nog meer werkloos heid. In een motie verzocht Van der Spek de regering vóór 1981 de 7-urige werkdag in te voeren. Het GPV vindt dat de huidige situatie het luiden van de alarmklok noodzake lijk maakt. Woordvoerder Verbrugh vroeg de regering een inventarisering te maken van wat nodig is om vervolgens een plan van „nationale roeping en in spanning" af te kondigen. Ds. Abma, fractievoorzitter van de SGP, kon zich verenigen met de doelstellingen van de regering. Abma vroeg met na druk om de vrijstelling te laten bestaan voor gemoedsbezwaarden om geen socia le premies te hoeven betalen. Hij wilde voorts graag weten waarom de troonrede sterk de indruk wekte van een „dorre opsomming". Waar is het ethisch reveil gebleven", aldus de SGP-woordvoerder. De heer Nijhof van DS70 pleitte voor een actieve beleidsvorm van de regering wat betreft de arbeidsmarkt. Hij stelde vast dat er iets mis is in Nederland: 205.000 werklozen enerzijds en 90.000 va- katures en 180.000 buitenlandse werkne mers anderzijds. Volgens Nijhof is dat reden om vuil, zwaar en risicodragend werk beter te belonen, „zodat Nederland geen standenmaatschappij wordt waar bepaalde soorten van werk alleen nog door buitenlandse werknemers worden verricht". Marcus Bakker van de CPN typeerde het regeringsprogramma Bestek '81 als de operatie „Gold Rush". De CPN meent dat de regering de situa tie verkeerd voorstelt. Volgens de com munisten gaat het alleen in bepaalde sec toren slecht en niet in alle. „Dus zal men kunnen volstaan met gerichte maatrege len". Om die reden verwierp Bakker ook alle alternatieve begrotingen van de op positie. De heer Koekoek zei te betreuren dat hij* indertijd zijn steun had gegeven aan het Kabinet-Van Agt. Hij constateerde dat deze regering in anderhalf jaar niets had gedaan om verbetering te brengen in de ekonomische situatie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11