VANENGELAND PRINS CHARLES Alfred Dregger kan voor aardbeving in Hessen zorgen UITSLAG VAN ZONDAG KAN REGERING VERLAMMEN POSITIE VAN HELMUT SCHMIDT IN HET GEDING Bijna dertig maar nog steeds vrijgezel WIESBADEN De beteke nis van de verkiezingen, a.s. zondag, in de deelstaat Hes sen is hierin gelegen dat bij machtsovername van CDU in het Hessische parlement het aantal door CDU-CSU geregeerde deelstaten in de Bondsraad (Eerste Kamer) een meerderheid van twee derde van het aantal stem men zal krijgen. De Bondsraad is de vertegen woordiging van deelstaten (Lander) in Bonn, die voor een groot aantal wetten, o.a. voor de begroting, zijn toe stemming moet verlenen. Bij een tweederde 1 neerderheid van één partij is zijn invloed zo groot gewonden, dat de wetgevende functie van de huidige sociaal-.Li berale coali tie van SPD en FDP prak tisch kan worclen geblok keerd. BUITENLAND LEIDSE COURAN' VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 PAGINA 10 Lady Jane Welle sley. WIESBADEN De toren van Dillen burg, gebouwd op de plaats waar eens het adellijk slot van de graven van Nassau stond en waar Willem van Oranje het levenslicht aanschouwde, kijkt uit over het heuvelachtige land schap tussen Westerwald en Taunusge- bergte. Het is een streek rijk aan historie, en ook nu weer wordt er geschiedenis geschreven. In de met fraaie vakwerkhuisjes omzoomde stra ten van dorpen en dorpjes aan de voet van de burcht kijkt op talloze plakka ten een energiek gezicht met staalblau we ogen en wilskrachtige kin de voor bijgangers aan. „Dregger komt!", staat erboven. Een voor de tijd van de dag (17.30 uur) opmerkelijk groot aantal mensen be geeft zich in de kille septemberregen naar de Stadthalle van Haiger, waar de befaamde lijstaanvoerder van de CDU in de deelstaat Hessen het woord zal voeren. Aan geld schijnt de partij geen gebrek te hebben: informatie-ma teriaal is te kust en te keur te krijgen, aangevuld met ballonnetjes, balpennen, stickers en andere prullaria die via de kinderen de ouders moeten aansporen op 8 oktober het kruisje in het eerste hokje van het stembiljet te plaatsen. Vijf kwartier is de politicus aan het woord, onderbroken door stormachtige bijval uit het publiek. Zijn reden is weloverwogen, gematigd van toon, en wordt beheerst, ontspannen en met de nodige humor over het voetlicht ge bracht. Van de aartsconservatieve vriend van J?ranz-Jozef Strauss uit het verleden is niets meer overgebleven: hier staat een liberaal van het midden die zich in gemoede afvraagt waarom de christendemocraten na 33 jaar oppo sitie niet eens eindelijk het roer zouden overnemen. „We hebben in het verleden fouten gemaakt en zullen dat in de toekomst ook doen. Maar op dit mo ment is de CDU-Hessen toch het beste wat er is, dat is toch gewoon klasse?" Dregger zegt dit niet voor dovemanso ren en hetzelfde geldt wanneer hij spreekt over de gehate schoolhervor mingen, de bestuurlijke herindeling of de overmaat aan bureaucratie. Hij weet waarmee succes te behalen valt: met die onderwerpen die de burger recht streeks aanspreken en die niets met „de grote politiek" van doen hebben. De uitwerking van de huidige verkiezingen op de politieke situatie in Bonn ver zwijgt hij zorgvuldig. Keerpunt Maar de verkiezingen in Hessen kunnen een keerpunt gaan betekenen, niet al leen voor de politieke constellatie in deze deelstaat, van oudsher een bol werk der sociaaldemocraten, maar ook voor de overlevingskansen van de coali tie in Bonn en voor het lot van de vrije democraten van de liberale FDP die in haar bestaan wordt bedreigd. Voor Dregger, komende zondag onget wijfeld de belangrijkste man in politiek Duitsland, is het dit weekeinde erop of eronder. Sinds zijn verkiezing als CDU-voorzitter in 1967 heeft hij, gehol pen door allerlei schandalen en schan daaltjes bij de regeringspartijen, het aantal stemmen voor dé christendemo craten weten op te voeren van 26 procent 11 jaar geleden tot bijna 48 procent bij de gemeenteraadsverkiezin gen van vorig jaar. De SPD moest toen enorme klappen incasseren, terwijl de FDP nog maar net het hoofd boven water kon houden. Voor het eerst kwam de CDU in plaatsen als de hoofdstad Wiesbaden en in Frankfurt aan de macht. Zou de CDU zondag de absolute meerderheid behalen of zou zij bij een eventueel wegvallen van de FDP omdat deze de 5 procent-drempel niet zou overschrijden de grootste partij blijven, dan neemt de christendemo craat Dregger voor het eerst na 33 jaar de regeringsverantwoordelijkheid van de sociaaldemocraten in Hessen over. Een gebeurtenis die niet alleen voor de deelstaat van belang is. Een dergelijk succes voor Dregger zou hem wel eens met één klap hoog in de hiërarchie van de nationale CDU kunnen opstoten, en hij zou zelfs de positie van de steeds vaker bekritiseerde voorzitter Helmut Kohl als kandidaat voor het kanselier schap in 1980 kunnen bedreigen. Vriendelijke dikzak De immer gebruinde, in een sportief corduroy-pak gestoken en met een on miskenbaar glamour optredende ver kiezingskandidaat Alfred Dregger is zich van dit alles zeer wel bewust. De door de wol geverfde politicus, niet vrij van opportunisme, voert een welover wogen campagne die vooral gericht is op die kiezers die vroeger een andere partij stemden (o,f helemaal niet stem- dem) en die hij nu met gematigde kritiek en enigszins symplistische alter natieven over de streep wil helpen. Voor zijn tegenstanders heeft hij slechts mil de spot over. „Daarvan valt toch werke lijk niets te verwachten! Die vriendelij ke dikzak kan toch alleen maar glimla chen!" Met die vriendelijke dikzak wordt de huidige minister-president Holger Boerner bedoeld, een 47-jarige SPD'er van 250 pond, die letterlijk en figuurlijk zijn volle gewicht in de waagschaal heeft geworpen. Hij is Dregger's ge vaarlijkste tegenstander en vermoede lijk de enige die in staat mag worden geacht door diens koele berekening een streep te zetten. Boerner is twee jaar geleden, na de bank- en bouwschanda- len die o.a. de toenmalige premier Osswald de kop kostte, vanuit Bonn (waar hij secretaris van de SPD was) naar Wiesbaden gestuurd om daar het geschokte vertrouwen in de sociaal-de mocraten te herstellen. Zondag zal moe ten blijken of hij daarin geslaagd is. In tegenstelling tot Dregger, die toch altijd wat koel en gedistantieerd over komt en die ondanks zijn liberale ver nisje een zeker fanatisme niet altijd weet te verbergen, is Boemer een brok vertrouwen uitstralende gemoedelijk heid en betrouwbaarheid. Als hij stipt op tijd een sporthal in een arbeiders wijk in de buurt van Wiesbaden be treedt, valt hem een warm applaus ten deel dat anders schijnt te klinken dan bij zijn CDU-tegenstander. Program matisch heeft zijn betoog weinig te bieden, maar de menselijke, eenvoudige manier waarop hij zich tot zijn publiek wendt, slaat aan. Dit is vooral het geval wanneer de „Landesvater" laat blijken één van hen te zijn (Boerner is vroeger bouwvakarbeider geweest): „Alle hui zen die ik heb gebouwd, zijn blijven staan, maar niet omdat ik in wonderen geloofde", luidt één van zijn succesfor muleringen. Anders dan Dregger, wie de naam Bonn nauwelijks over de lippen komt, doet Boerner aan het eind van zijn toespra ken ook steevast een dringend beroep op zijn toehoorders om de regeringscoa litie in Wiesbaden te ondersteunen en om daardoor vanuit Hessen „de rug voor Helmut Schmidt vrij te houden". „Ik wil niet dat deze kanselier volgend jaar voor Strauss, Kohl en Dregger een kniebuiging zal moeten maken", roept hij met verheffing van stem uit. De SPD speculeert met deze tactiek op de onge looflijke populariteit die de huidige bondskanselier volgens opiniepeilingen de laatste tijd heeft weten op te bouwen en die die van Adenauer op het hoogte punt van zijn aanzien naar de kroon steekt. Ongewisse factor De grote ongewisse factor in het politie ke pokerspel dat in Hessen wordt ge speeld, vormt het lot van de kleine FDP. De liberalen zoeken vooral de kleine marktplaatsjes op voor hun verkie zingsmanifestaties, omdat anders zou blijken hoe weinig mensen in hun propaganda geïntersseerd zijn. De FDP heeft in Hessen ook nauwelijks politici van formaat die in staat zijn de kiezer aan zich te binden, uit Bonn en uit 4andere deelstaten moeten hulptroepen worden opgetrommeld om zondag de vijfprocents-marge te kunnen halen. Zoals vaker het geval is bij verkiezingen zullen ook nu de weergoden een belang rijke rol gaan spelen bij wat er uiteinde lijk uit de stembus zal rollen. Slecht weer en een geringe opkomst zijn gun stig voor Dregger. Hoe groter de op komst daarentegen, hoe meer wind ir ue zeilen van de sociaal-liberale coalitie. Zodat het merkwaardige beeld ontstaat dat de „Marxistische academici van d€ SPD" (Dregger) en de „op goeie voet met de communisten staande liberalen" (Dregger) de zondag zullen aanvangen met een gebedje om mooi weer. AMI VAN VREE Oppositieleider Alfred Dregger Laura Jo Watkins Davina Sheffield. eens hardop betreurd dat er geen Grace Kelly is om voor Engeland te worden wat zij van Monaco gewor den is. Ondanks de tekenen die in andere richting wijzen, po gen de Britse media man moedig een bruid voor de prins te vinden. Prinses Ma- rie-Astrid van Luxemb urg, dochter van het grootherto gelijk paaris nimmer •lit hun gedachten, hoewel Buckingham Palace bij de eerste geruchten meedeelde dat de prins de dame nau welijks kende. Als de media het bij het rechte einde hebben zullen Charles en Marie-Astrid beiden eind november te gast zijn bij koning Boudewijn van Bel gië op Laken. Marie-Astrid is in alle opzichten aan vaardbaar, behalve waar het haar godsdienst betreft. Zij is rooms-kathohek en Charles als koning titu lair hoofd van de Engelse Kerkis anglicaan. Norman St. John Stevas, prominent lid van de con servatieve partij en zelf rooms-katholiek, heeft on langs in het katholieke blad The Universe" geschre ven, dat Charles een rooms- katholieke vrouw zou moe ten mogen trouwen zonder dat het hem zijn troon kost. Charles is met katholieke meisjes uit geweest en er wordt gezegd dat hij eeps badinerend tegenover een rooms-katholieke bisschop opmerkte: „Alle meisjes die me liggen zijn rooms-kath oliek. Wat stelt u zich voor eraan te doen?" Charles kreeg een tik op de vingers van iemand in het Vaticaan, toen hij erover klaagde dat bepaalde kath olieke voorschriften „node loos benardheid" veroorza ken. Hij had het toen over het feit dat de katholieke gescheiden barones Marie- Christine von Reibnitz uit Oostenrijkgeen toestem ming voor een huwelijk in de kerk kreeg om te trou wen met zijn neef, prins Michael van Kent, nadat ze had gezegd dat eventuele kinderen in zijn kerk, de anglicaanse, gedoopt zou den worden. De meest recente vriendin van Charles wordt te jong gevonden voor meer dan een etentje en de dansvloer. Zij is de 19-jarige Elizabeth Manners, nicht van de her tog van Rutland, Charles liep haar op het landgoed van de hertog tegen het lijf. Hij was er bekend, want hij was ook al eens met een dochter van His Grace uit geweest. Elizabeth heeft het moeilijk, want haar wordt ook het hof gemaakt door Londen Het opmerke lijkste over de dertigste verjaardag van de prins van Wales op 14 november is bet feit dat bij bem viert als vrijgezel, ondanks de meest geconcentreerde aanval op de vrijheid van een jongeman in onze tijd. Al een jaar of tien wordt de erfgenaam van de troon vervolgd door de schoonste vrouwen van bet konin krijkvan wie er een paar ongetwijfeld hopen de toe komstige koningin van En geland te worden en ande ren, minder ambitieus, vluchtiger dromen koeste ren. Een flink aantal beeft bem kunnen strikken of is bet andersom? maar bij lijkt zicb nog niet vast gelegd te hebben. Een die er wat van afweet is de lieftallige, 23-jarige lady Sarah Spencer, die met hem (en vrienden) een vakantie doorbracht in Zwitserland. Lady Sarah is de dochter van de rijke graaf Spencer, die een de zer dctgen tafelzilver op de markt gaat gooien en er 5 miljoen dollar voor hoopt te vangen. Zij is verwant aan de hertogen van Marl borough en wijlen sir Win ston Churchill. Meisjes met fraaier geloofsbrieven zijn er niet Op de vraag of zij conclu sies uit haar vakantie ge trokken had, veegde lady Sarah de kansen van alle vriendinnen met wie Char les in 1978 is gezien van tafel met de opmerking: „Hij wil niet trouwen. Hij is er nog niet klaar voor". En zij spreekt als een lid van die kleine groep de dochters van aristocrati sche vaders die, zoals de prins zegt weten hoe het er in koninklijke paleizen toegaat en die dus bij uit stek de categorie vormen waaruit hij zijn koningin zou kunnen kiezen. Een en ander sluit een Amerikaan se niet uit de prins heeft Penelope Eastwood. Fiona Caroline Mary Watson. de markies van Blandford, oudste zoon en erfgenaam van de hertog van Marlbo rough. Blandford hjkt serieuze plannen met Elizabeth te hebben, Charles wil blijk baar alleen goede vrienden zijn. Er circuleren ook regelma tig geruchten over troonsaf stand van koningin Eliza beth ten gunste van Char les, zodat hem de pijnlijke figuur bespaard blijft van een Eduard de Zevende, wiens moeder, koningin Victoria, maar niet van op houden wist. Haar prins van Wales kwam op de troon toen hij al een oude mam was. Prins Philip, d gem aal van Elizabeth, heet het gerucht de kop inge drul et en gezegd dat de ko ning in nimmer zal aftreder Prir. is Charles stemt e in: „Ik hoor noch trouw nocl kroningsklokken in d( nabi je toekomst" &o heet men hem laten zeggen. Van een viering van zijl kroonjaar zal niet veel te rech tkomen. Zijn moedei heef t omstreeks die tijd pre sideut Eanes van Portuga op tx °zoek. Charles zal erbi, inges chakeld worden en hi, zal weer meer weten ovei de werking van de mona. chie. Robert Must

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10