Volgend jaar meer werkgelegenheid £eldóe@omcmt Nederlandse beweging tracht Afrikaanse kinderen liefde voor dieren bij te brengen Verrukkelijke kleurencombinaties bij Frans Molenaar Ce ja biedt )en Uyl xcuses aan TEGENBEGROTING PVDA: Oproep tot discussie over kernwapenbeleid Politie heeft kritiek op kritiek van politici Politieke ruimte nodig voor Van Agt en Aantjes Eindexamen- cijfers VWO Ldustriebond-NW accoord fusie NKV-partner 97 SJNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGINA 9 i Een van de opzienbare de creaties van Molenaar: Een zwart satijnen cocktailpakje. De twee zwart afgebiesde blazers wor den over elkaar gedragen. I tns Molenaar l jngt in een indruk- J kker.de nieuwe l )geving een coutu- jllectie, waarmee fl kunt spelen. Vrij yte jasjes met I iuletten worden I dragen op een J chte kuitbedekken- J i rok, ofwel een I ndplooienpantalon l 9t smalle rechte r?n tot de enkels, het jasje, vastge- uden door de \uletten, wordt i korter vest ge- gen, met een ron- halslijn en geen iiiting. Rok en oek kunnen de c in- akhrompefen tot een cht schort van vo- en precies zo van achteren. ■Uit 'de hals van het ïjasjif kan een blouse j komen kijken, ofwel neen keelbandje met ■ltik. Al die opeen- gehoopte onderdelen B wtrasteren in kleur, vms is het een af- ésseling van zwart Van onze parlementaire re dactie) JEN HAAG - Het WD Pweede Kamerlid Keja heeft isteren oppositieleider Den en wit, soms worden zwart of wit als hoofdkleur, aange vuld met arduin- blauw en rose, of ook wel rose en oranje, en een enkel toilet is zwart met felgeel. Lichte jasjes zijn ge woonlijk afgewerkt met zwarte stiksels; het materiaal is steeds double face wol. Zowel mantels als ja ponnen (waar desge wenst best een pan talon onder mag) hebben steeds een glad lijf met in de taille aangerimpeld onderstuk. Ook hier komen we steeds weer die vestjes te gen. Hét cocktailtoilet is voor Frans Molenaar de jumpsuit, meestal van glanzend satijn met sjerp en jasje in de verrukkelijkste kleurencombinaties. Wat dat betreft was voor mij het hoogte punt iets in paars en zwart met rose en diepblauw. Wat vin dingrijkheid en tech nisch kunnen betreft, staat dunkt me, een toiletje van transpa rante zijden mousse line aan de top, ge drapeerd als een jumpsuit en hoogs twaarschijnlijk be staand uit één enke Ie lap - maar hoe, dat mag Frans Mole naar weten. JEANETTE TEENS Uyl zijn excuses aangeboden voor het feit dat hij diens optreden met betrekking tot Bestek '81 had vergeleken met de propagandaredes van Goebbels in Nazi-DuitslancL „Het is natuurlijk nooit mijn bedoeling geweest je met deze oorlogsmisdadiger te vergelij ken", schrijft Keja, een Am sterdams WD-politicus. Den Uyl ontving Keja's excuus brief gistermiddag en heeft de verontschuldigingen van de WD'er aanvaard. RA ADSMAN BESTRIJDT ELDIGHEID RIJTIJDENBESLUIT INDHOVEN (ANP) Tegenover het Eindhovense kantonge- echt heeft advocaat mr. P. gruijthuijsen, raadsman van de irecteur van een Geldrops transportbedrijf, gisteren de ge- digheid bestreden van het rijtijdenbesluit 1978. Met name iel hij de bepalingen aan over de tachograaf. Ir Gruijthuijsen acht het onjuist dat die bepalingen zijn vast- jelegd in een ministeriële beschikking. Zijns inziens hadden lie bepalingen moeten worden vastgesteld door de Kroon door niddel van een algemene maatregel van bestuur. Strafvervol- jing op grond van het rijtijdenbesluit dat op 1 april van dit lar van kracht werd, is naar mening van mr. Gruijthuijsen an ook niet mogelijk. )e officier van justitie, mr. G. Bos. heeft de directeur en zijn ransportbedrijf 12 overtredingen van het rijtijdenbesluit ten aste gelegd. Bij de 12 tenlasteleggingen heeft mr. Bos zich ebaseerd op het rijtijdenbesluit 1971. Dit besluit voldoet naar e mening van de advocaat wel aan de wettelijke voorschrif- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de Partij van de Arbeid heeft gisteren een „te- genbegroting" voor 1979 gepre senteerd, die naar haar mening de werkloosheid volgend jaar met 10.000 arbeidsplaatsen zou laten dalen (in plaats van stij gen, zoals in de Miljoenennota van de regering wordt aangeno men). Verder wil de PvdA een rechtvaardiger inkomensverdeling tot stand brengen en de voorgestelde korting van tweemaal een half procent op de sociale uitkerin gen laten vervallen. De PvdA stelt voor om de inflatiecorrec tie slechts voor 80 procent (zoals ook nu) te laten doorgaan, voor inkomens vanaf rond 40.000 voor slechts 50 procent.On- der invloed van deze maatregelen nemen de belastingopbrengsten met 375 mil joen toe. Verder wil de PvdA een verla ging van de rijksuitgaven met 200 mil joen, waarbij aan Defensie gedacht wordt. De PvdA denkt ook aan het min der geld uittrekken in het kader van de Wet Investeringsrekening De PvdA wil in de overheidssector 10.000 arbeidsplaatsen extra scheppen. Verder wenst zij de tweede prijscompen satie in 1979 in een voor ieder gelijk be drag van 20 ,- per maand te laten uit keren. De PvdA vindt dat de huurverhoging volgend jaar terugge bracht kan worden van 7 naar 5 pro cent. INTERKERKELIJK VREDESBERAAD: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft gisteren op alle negen bij haar aangesloten kerken een drin gend beroep gedaan om het overleg over de kernbewapening te bevorderen en vooral op het plaatselijk vlak te versterken. Het beraad wil een discussie op gang brengen die leidt tot een publieke beoordeling van het Nederlandse regeringsbeleid wat betreft de kernwapens. Een en ander moet, via onder meer de politieke partijen, doorwerken in de komende parle mentaire behandeling van het kernwapenvraagstuk. Discussiestuk gaat daarbij vooral worden de nota „Kernbewa pening", die minister Scholten van Defensie, heeft toegevoegd aan de Memorie van Toelichting bij zijn begroting. Het IKV wil deze nota op grote schaal gaan verspreiden, tezamen met een commentaar, dat het IKV daarop heeft uitgebracht De voorzitter van het IKV, B. ter Veer, noemde het een verbij sterende ontdekking, dat in de nota van de minister een aan tal aspecten niet wordt aangeroerd, zoals het menselijk lijden dat door de kernwapens wordt veroorzaakt. Voorts noemde hij het gebrek aan begrip van de regering voor de noodzaak om de bevolking bij de problematiek te betrekken, het feit, dat over „de vijand" in de nota uitsluitend in abstracte termen wordt gesproken en dat elke analyse en evaluatie van de wapenwedloop ontbreekt ZWOLLE De Zwolse politiecom missaris Vos heeft kritiek geuit op de politici, die aange drongen hebben op openbaar maken van de adviezen, die minister Wiegel onlangs gegeven heeft aan de poli tie. Het gaat hierbij om nieuwe benade ringstechniek van gevaarlijk geachte personen." Commissaris Vos zei, dat het ,Jieel gewoon om wat technische handgre pen gaat, die niet aan de grote klok gehangen hoeven te worden". Kritiek had hij op werd gedood. Com- de aanmerkingen, missaris Vos: >rAls die gemaakt zijn een man naar een na het politie-optre- vuurwapen grijpt, den in Breukelen, is een confrontatie waar een Molukker onvermijdelijk". HET kabinet-Van Agt staat deze en volgende week de belangrijkste confrontatie met de Tweede Kamer in ziin nog vrij korte bestaan te wachten.Vandaag, aan de vooravond van de debatten over rijksbegroting en het ombuigingsplan Bestek '81, ziin na weken van voorbe reiding ae diverse stellingen oetrokken. Politieke par tijen en maatschappelijke groeperingen hebben hun po sitie bepaald over net kabinetsplan om het groeitempo tot '81 met tien miljard te verlagen. Alle ogen ziin in de komende dagen van de parlemen taire behandeling vooral gericht op de Tweede Kamer fractie van het CDA. Deze grootste regeringsfractie be kleedt de sleutelpositie waar het gaat om de parlemen taire haalbaarheid van de plannen van het kaoinet-Van Agt. De mee-regerende VVD-fractie heeft mét de werk- feverso/ganisaties al laten weten de voorgestelde om- uiging als het minimaal wenselijke te beschouwen. De oppositiefracties PvdA en D'66 hebben mét de werkne mersorganisaties de plannen vooral vanwege de aanslag op de collectieve sector (overheidsuitgaven, sociale uit keringen) afgewezen. Zij menen dat er op de particulie re inkomens meer gesnoeid kan worden dan het kabi net zich nu voorstelt, overigens met een fundament (o.m. de post incidentele loonsverhoging) dat terecht sterke twijfels heeft opgeroepen. De CD A-fractie hinkte de afgelopen weken wat tussen beide standpunten in. Net als alle andere partijen en groeperingen ziet men de noodzaak van de ombuiging volledig onder ogen, maar de christen-democraten vra gen zien af waarom er op voorhand een offer van de collectieve sector gevraagd moet worden als niet vol strekt vaststaat of er bii het bedrijfsleven (met name bij de vakbeweging) voldoende bereidheid bestaat om méér loon in te leveren dan het kabinet nu voor ogen staat. De CDA-fractie heeft inmiddels wijzigingsvoor stellen voorbereid, die morgen in de Tweede Kamer aan het kabinet worden voorgelegd. Hiermee plaatst de grootste regeringsfractie zich op be langrijke punten tegenover het Kabinet, dat nog zeer re cent in de Miljoenennota, liet weten het „noch realis tisch, noch gewenst" te achten om te verwachten dat de som van de particuliere inkomens er in de komende jaren op achteruit zal gaan. Een confrontatie tussen een kabinet een een belangrij ke regeringsfractie kan vergaande gevolgen hebben. Ge volgen, die in de huidige zeer sombere economische si tuatie voor ons lana welhaast desastreus zouden kunnen zijn. Een door iedereen noodzakelijk geachte ombuiging zou bii een eventuele kabinetscrisis immers nóg langer op zien laten wachten. Dit kabinet en geen ander moet ae inpopulaire ombuiging klaren. Een con-- ringsfracties. Van Agt en Aantjes doen er goed aan el kaar de komende dagen ruimte te laten, bereid te zijn eikaars argumenten te wegen.En de WD-ministers en - fractie vooral moeten hun t3ehoefte zich te profileren hoe begrijpelijk die behoefte electoraal gezien ook is tot na de ombuigingsdebatten wegschuiven. Want an ders dreigt het gevaar dat de huidige gevoelige verhou ding tussen CDA-fractie en kabinet drastisch wordt verstoord. DEN HAAG (ANP) Onge veer een-derde van de ge slaagden voor het eindexa men Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (VWO) in 1977 had een ge middelde van minder dan 6,5. Tien procent had een gemid delde van 7,5 tot 8 en zes procent scoorde gemiddeld een acht of hoger. Uit de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek bleek verder dat onder negentien jaar betere resulta ten werden behaald dan bo ven die leeftijd. De behaalde gemiddelde ein- dexamencijfers blijken nau welijks af te wijken van de cijfers die gediplomeerden in 1954-1955 haalden bij de ein dexamens van het toenmalige voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Politie ,,vangt" partij drugs ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft gis ternacht een rgote partij hasj en heroine in beslag geno men. De waarde van de parij drugs is vijf miljoen gulden. Op de Van Riemsdijkweg hield de politie een truck met oplegger aan, waaruit 1280 kilo hasj en vijf. kilo heroine tevoorschijn kwamen. In ver band met deze vangst van de politie, zijn zeven mensen aangehouden. [(Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Het congres van de Indus triebond NW heeft gisteren met overweldi gende meerderheid zijn instemming betuigd met voortzetting van de pogingen een coalitie [aan te gaan met de zusterorganisatie van het NKV. Vanaf 1 juli 1979 zal die coalitie be staan uit een zware federatie, waarin de twee industriebonden nog slechts een formeel voortbestaan zullen leiden, en in 1981 moet er volledig gefuseerd worden. De bonden gaan nu de onderhandelingen afronden. Op 16 mei van bet volgend jaar valt de beslis- de industriebond NW steeds eenheid in de vakbeweging heeft gepredikt, hadden zijn congresafgevaardigden toch wel wat moeite om te wennen aan de gedachte, dat zij daaraan een bijdrge moeten leveren. Er waren problemen over het voortbestaan van eigen identiteit, over de komende verdeling der fi nanciële lasten, en over de verdeling der func ties. Op zichzelf ook weer niet zo'n vreemde reactie, want voorzitter Arie Groenevelt had er bij het begin van het congres al op gewe zen, dat sinds mensenheugenis de Nederlandse vakbeweging een gedeelde is geweest, en dat de twee industriebonden elkaar in het verle den in een bizarre worsteling zelfs hadden te gengewerkt. De nieuwe bond zal ruim 300.000 leden tellen. Hij krijgt, ook reeds in de federatiejaren, de naam „Industriebond FNV". In Amsterdam zal er een nieuw kantoor voor worden ge bouwd. Arie Groenevelt wordt voorzitter, Piet Spijkers van de industriebond NKV vice-voor- zitter. ..IN AFRIKA IS EEN DIER EEN STUK VLEES Wij Nederlanders hebben ons door de jaren heen doen kennen als een volk dat erg begaan is met het wel en wee van onze dieren. Dat heeft zich met name geuit in de tot stand koming van talloze instellingen die zich actief tonen op het gebied van de die renbescherming. Hulpverlenende instanties te over, soms op het overdrevene af. Het voorpootje van het poesje is nog maar amper gekneusd bij een verkeersonge val of de dierenbeschermers ver dringen zich rond het arme beest je en eisen in koor verkeersmaat regelen op de plek des onheils. Ook op internationaal gebied heeft Neder land een naam hoog te houden. Zo werd de World Federation for the Protection of Animals - de grootste organisatie op het gebied van dierenbescherming waarin ongeveer 275 instellingken uit 55 landen deelnemen - in 1950 in Den Haag opgericht. Professor Hofstra was destijds de grote stimulator achter die wereldfederatie waarin Nederlanders nog altijd vooraan staande posities innemen. Professor Hof stra - bijna tachtig inmiddels - is trouwens nog steeds één van de belangrijkste voor mannen van de Nederlandse afdeling van de wereldfederatie. Waarmee direkt één van de grootste problemen te berde is gebracht waar de dierenbeschermingswe reld mee kampt: de beweging vergrijst. Jonge mensen blijken maar moeilijk te motiveren voor het werk van de dierenbe scherming. De vergrijzing van de diverse bewegingen betekent overigens bepaald niet dat de aktiviteiten ook gestaag afnemen. Verre van dat. Een lichtend voorbeeld wat dat betreft mag de oprichting van de Humane Education Office for Africa heten, een Nederlands initiatief dat enkele jaren gele den werd geboren. Geesteskind van de Nederlandse mevrouw S. Montezinos, ook al iemand die de pensioengerechtigde leeftijd al geruime tijd gepasseerd is. Ze is trouwens nog steeds als enige full-time (en onbezoldigde) kracht aan het in Rijs wijk gevestigde kantoor van deze organi satie verbonden. The Humane Education Office for Africa begeeft zich op een uniek werkterrein: ze stelt zich ten doel Afri kaanse kinderen beter met dieren te laten omgaan. Een gevoelsband met een dier bestaat voor Afrikaanse kinderen niet of nauwelijks, een dier wordt alleen als een stuk vlees gezien, als iets dat nuttig is Edward Osei Fusu was enkele dagen in Nederland en zag hoe Nederlanders met hun dieren omgaan. of niet. Een Afrikaans kind zal bijvoor beeld nooit een dier aaien, weet ook niet dat ook een dier pijngevoelens kent. Het zijn die zaken, die traditionele onverschil ligheid, die de beweging van mevrouw Montezinos tracht te doorbreken. De sectie Humane Education werkt dus aan een mentaliteitsverandering, vindt dat de westerse wereld behalve „beschaving" c.q. techniek ook een stuk ethiek moet exporteren. Dikwijls wordt op die doelstel ling nogal cynisch gereageerd door de buitenwereld zoals ook dierenbeschermer I. M. de Klerk-sympathisant van de Huma ne Education beweging - moet beamen: „Mensen vragen zich vaak af of wij niets anders te doen hebben dan kinderen die barsten van de honger dieren te laten beschermen. Begrijpelijk hoor, maar wel een beetje een verkeerde voorstelling van zaken. Want je kunt gerust stellen dat er normaal gesproken geen honger in Afrika is. In sommige gebieden natuurlijk wel, neem de Sahel, maar in het algemeen niet. De meeste Afrikanen lijden alleen honger in geval van een natuurramp of een andere calamiteit. Het is wel zo dat de Afrikanen dikwijls verkeerd gevoed worden". De Humane Education Office for Africa richt zich zoals gezegd speciaal op de Afrikaanse kinderen. Hoe men bij die kinderen een mentaliteitsverandering pro beert aan te brengen? De heer De Klerk: „We stimuleren de zogenaamde Kindness Clubs, die zorgen er voor dat er eenvoudig werkmateriaal en boekjes over dierenbe scherming op Afrikaanse scholen komen. Er zijn nu zo'n tweeduizend scholen in 24 Afrikaanse landen waar materiaal naar toe wordt gezonden. In Engels en Frans verschijnen die blaadjes waarin allerlei elementaire dingen te lezen zijn. Dat dieren ook gevoel hebben, dat je dieren niet mag mishandelen en meer van dat soort zaken. Via de kinderen hopen we dan ook de oudere Afrikanen te bereiken". „Verder organiseren we jaarlijks een te kenwedstrijd op de Afrikaanse scholen. Het onderwerp is dan: een goede daad voor mens of dier en bescherming van het milieu. De beste tekeningen zullen overigens dit jaar in het UNESCO-gebouw in Parijs geëxposeerd worden. Verder wordt er ieder jaar omstreeks deze tijd, wanneer het weer tegen Werelddierendag aanloopt (4 oktober) een opstelwedstrijd uitgeschreven en dan wordt er door de organisatie ook een Magazine uitgegeven dat aan alle scholen wordt gestuurd. Dat zijn zo'n beetje de werkzaamheden die vanuit Nederland worden ondernomen om kinderen in Afrika op de juiste manier met dieren te laten omgaan". De organisatie werkt zonder enige vorm van subsidie, bedruipt zich enkel en alleen door de verkoop van wenskaarten. Het is ook daarom dat het werk voorlopig „beperkt" moet blijven tot het verzenden van een ware papiermassa naar de Afri kaanse landen en dat bijvoorbeeld het aanstellen van vaste, betaalde krachten die daadwerkelijk in Afrika gaan werken tot de onmogelijkheden behoort. Men hoopt nog eens op financiële bijstand van rijkswege want de Humane Education Office for Africa vindt dat ze bewezen heeft dat ze levensvatbaar is. Die bewering stoelt men onder andere op een duidelijk aanwijsbaar succes dat onlangs werd ge boekt. De Ghanese overheid stelde een onderwijzer voor twee jaar vrij van zijn gebruikelijke werkzaamheden om zich op rijkskosten geheel te wijden aan de dieren bescherming. Deze eenzame strijder, Ed ward Osei Fosu, reist nu al geruime tijd op zijn motor door heel Ghana om de kidneren op scholen de primaire elemen ten van zorg voor de dieren bij te brengen. Nog niet zo lang geleden was-ie trouwens in Nederland, deze Edward Osei Fosu. Om zich hier een beetje te oriënteren en om eens kennis te maken met de grote inspira toren achter de beweging. De heer De Klerk over dat bezoek: „Die man keek er enorm van op dat wij hier zo liefdevol met onze dieren omgaan. In Afrika loopt een hond maar wat in het rond, wordt ook niet gevoed. Toen hij hier met onze beschaving geconfronteerd werd rolden zijn ogen zowat uit zijn kassen. Ik ben met hem in Rijswijk geweest. Op een gegeven moment zag hij een hondje aan een lijn. Hij verbaasde zich enorm. Dacht dat die hond naar het slachthuis werd gebracht.". MARCEL VAN LIESHOUT Morgen blijft het tot de avond op de meeste plaatsen droog en we kunnen op flinke zonnige perioden rekenen. Deze tijdelij ke weersverbetering wordt ver oorzaakt door een uitloper van een krachtig hogedrukgebied dat van de Golf van Biskaje naar Frankrijk trekt. Omdat er in de nacht van van daag op morgen weinig wind en bewolking zal zijn kan hier en daar weer mist ontstaan. Een storing, die vanochtend nog bo ven het midden van de Atlanti sche Oceaan lag trekt snel naar het oosten en zal mogelijk mor genavond het weer bij ons on gunstig beïnvloeden. Een de pressie boven de Golf van Ge nua zorgt voor wisselvallig weer in het centrale deel van het Middellandse zeegebied en vooral in het Alpengebied valt veel regen. In Joegoslavië houdt deze de pressie een zuidelijke aanvoer in stand waardoor de tempera turen daar tot vrij hoge waar den kunnen oplopen. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen van 13 tot 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 min. temp.: omstreek 10 graden max. temp.: omstreeks 16 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weerbericht van gisteravond Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Aberdeen Kopenhagen goh. bew. Londen Luxemburg Stockholm

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9