Italiaans „historisch compromis" staat op instorten CALLAGHANLAAT PARTIJCONGRES VERDER PRATEN Paus Johannes Paulus bijgezet 'in krypte onder Sint-Pieter 7,buitenland T Paria's verwekken consternatie in vijfsterrenhotel i olieraffina derij ontploft bij Denver BULGAAR VLADIMIR KOSTOV EVENEENS GERAAKT DOOR BOLLETJES MET VERGIF LEVENSLANG VOOR ONTVOERDERS PATRICIA HEARST LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent) VATICAANSTAD „Johannes Paulus PP r' staat er gegrift op de vijftiende eeuwse graftombe in de krypte van de Sint-Pieter, waarin hedenmiddag de over leden paus na een sobere begrafenisplech tigheid onder leiding van de deken van het kardinalencollege, Carlo Confalonieri, is bijgezet, dicht bij zijn voorgangers Jo hannes XXIII en Paulus VL Het stoffelijk overschot is in een driedubbe le kist gelegd, voorzien van platen, met daarop afgebeeld een kruis, een schedel met twee gekruiste beenderen en het wapen van de paus, met eronder in het Latijn de tekst: „Het lichaam van opperpriester Johannes Paulus I. Hij leefde 65 jaar, elf maanden, elf dagen. Hij leidde de wereldkerk een maand en drie dagen. Hij stierf op 28 september in het jaar des Heren 1978". Meer dan een half miljoen mensen hebben in de afgelopen dagen van de overleden paus afscheid genomen. Bij hen waren vanochtend nog duizenden invaliden, die congresseerden in Rome en vanmiddag in plaats van een audiëntie, zoals de bedoeling was, de begrafenis was de paus bijwoonden. Uit Nederland werd de begrafenis bijge woond door mr. H. Kolfschoten, oud-burge meester van Den Haag, als Kamerheer in buitengewone dienst, de ambassadeur bij de Heilige stoel ir. J. L. Ceulen, gevolmach tigd minister mr. A. J. M. van Thiel Coovels en ook door mgr. M. Kok, als voorzitter van de internationale bisschoppenconferen tie van de oud-katholieke kerk. Kardinaal Willebrands heeft in Rome ge zegd, geen idee te hebben over de duur van het conclaaf. Hij ging niet in op de vraag of de keuze het best op een Italiaan zou kunnen vallen. „We bidden om een goede paus te kiezen die een zegen is voor de kerk en voor de wereld, zoals het korte pontificaat van paus Luciani is geweest". Op de opmerking van kardinaal Jubany Arnau, aartsbisschop van Barcelona, die kardinaal Willebrands een zeer serieuze kandidaat voor het pausschap had ge noemd, zei de kardinaal: „Werkelijk? Maar dat is erg aardig van hem". Vanwege het conclaaf zullen de kardinalen Willebrands en Alfrink niet de rouwdienst kunnen bij wonen, die op dinsdag 10 oktober des avonds om half acht zal worden gehouden in de St-Jacobuskerk aan de Parkstraat in Den Haag. Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, zal dan als vice-voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferen tie voorgaan in een pontificale requiem, samen met de andere Nederlandse bis schoppen en mgr. G. Berloco, tijdelijk zaakgelastigde van de nuntiatuur in Den Haag. De pro-nuntius, mgr. John Gordon, is afwezig. Voor deze plechtigheid wordt grote belang stelling verwacht, vooral van regering en parlement. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben gistermiddag en vandaag de overleden paus herdacht. De beide Nederlandse kardinalen Alfrink en Willebrands bij hun terugkeer in Rome voor de begrafenis van paus Johannes Paulus en de verkiezing van een nieuwe paus. Zij zullen voorlopig in Rome blijven, in afwachting van het conclaaf, dat zaterdag 14 oktober begint. NEW DELHI Gasten die maandag het café-restauraut van het loze vijfsterrenhotel Ashoka in New Delhi, een staatshotel, binnenkwamen, wisten niet wat zij zagen: hon derden magere, in lompen ge hulde paria's zaten daar op de met fluweel beklede stoelen te wachten op de thee die zij besteld hadden. Buitenlandse toeristen en rijke Indiërs waren diep verontwaardigd en de ho teldirectie was een zenuwinzin king nabij: „Nog nooit in mijn hele loopJ>aan heb ik dergelijke gasten gezien", aldus hoteldi recteur Manohar Singh. Maar de „onaanraakbaren" za ten er niet toevallig. Rajinder Puri, voormalig secretaris-gene raal van de in India aan het bewind zijnde Janatapartij die een 'nationaal front' heeft ge vormd, wilde het feit herdenken dat de in 1948 vermoorde grote Indische leider Mahatma Gand hi 109 jaar geleden geboren werd en had daarvoor een 'spec taculaire coup' uitgedacht Hij huurde 30 bussen, stuurde die naar de krottenwijken in de voorsteden van New Delhi en nodigde daar iedereen die er zin in had, uit 'een kop thee' in Ashoka te komen drinken. Zijn uitnodiging vond een gretig ge hoor en zeker duizend 'gasten' liepen de verbijsterde portier voorbij, nestelden zich in het luxe café-restaurant en bestel den thee. Die kregen zij echter niet De hoteldirectie liet weten dat een dergelijk groot aantal gasten niet bediend kon worden zonder tijdige aanmelding voor af en belde stiekem de politie Uiteindelijk slaagde men erin het leger paria's naar de grote hal van het hotel te loodsen. COMMERCE CITY'(UPI) - De Conoco-olieraffinaderij in Commerce City, ten noorden van Denver in de Amerikaanse staat Colorado, is gisteren met een enorme ontploffing in de lucht gevlogen. Vier werkne mers kwamen om het leven en tientallen werden gewond. Een uur na de eerste ontploffing in de raffinaderij toen de vlam men 150 meter hoog werden opgejaagd, ontplofte een van de hoofdopslagtanks. Gevaar be staat dat nog twee tanks de lucht ingaan. De klap kon tot op 35 kilometer gehoord worden. Er is inmid: dels een medisch noodcentrum ingericht en gewonden worden met hefschroefvliegtuigen naar ziekenhuizen in Denver ge bracht. Geweldige rookzuilen stijgen op van de brandende olieraffinaderij Conoco oliemaat schappij bij Denver in de Amerikaanse staat Colorado Even later zou een serie ontploffingen de raffinaderij goeddeels vernielen Vier mensen kwamen om het leven en tientallen raakten gewond (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs Sedert hij de vrijheid verkoos, hadden wij Vladimir Kostov, de Parijse correspondent van de Bulgaarse nationale radio en televisie ontmoet en ruim een jaar later vertelde hij ons zijn avontuur. „Het was op zaterdag 26 augus tus", zo zei hij, „en mijn vrouw en ik stapten uit de metro aan het station Charles de Gaulle- Etoile aan de uitgang van de kant aan de Champs Elysées. En toen voelde ik plotseling een soort lichte slag in de rug, alsof iemand krachtig een steen geworpen had en tegelijkertijd hoorde ik een droge klap als van een luchtbuks". Het was erg druk op dat ogenblik en ik kon niemand in de menigte onderscheiden die mij verdacht voorkwam, en omdat er verder niets gebeurde, wijdde ik er nauwelijks aandacht aan. Een half uur later waren we thuis en ik vroeg mijn vrouw toch even te kijken of ik geen wond of een bult of zoiets had. Zij stelde vast dat er inderdaad een wondje was alsof ik een prik gekregen had, maar niets wat leek op een blauwe plek die men van een slag of een steenworp oploopt Ik besloot niettemin een arts te waar schuwen die de wond schoon maakte en enkele miniscule metaaldeeltjes daaruit verwijderde. Op 11 september kreeg ik uit Londen een telefoontje dat me de dood van mijn vriend Markov meldde. Ik ging daarop toch weer naar een arts, ditmaal een bevriende arts, maar hij kon niets verontrustends constateren. Niettemin raadde hij me aan een aantal analyses te laten doen; allereerst werd een röntgenfoto genomen; deze wees uit dat er in de wond een klein metaalachtig rond voorwerpje zat. De artsen raadden me daarop aan me te laten opereren om het nog in het lichaam aanwezige metaal dat de röntgenfoto immers uitgewezen had, te laten verwijderen. Een tweede foto had andermaal bewezen dat er nog een metaalachtig voorwerpje onder de huid zat en op 26 september werd ik in een Parijse kliniek geopereerd in aanwezigheid van inspecteurs van Scotland Yard die speciaal overgekomen waren en die het metaalachtige voorwerpje opeisten. In het bolletje bevond zich volgens Scotland Yard vergif, maar om een nog niet opgehelderde reden was een dunne plastic mantel die het bolletje omgaf en die in het lichaam zou moeten oplossen, intact gebleven. Op de persconferentie van 27 september in Londen maakte de politie bekend dat het bolletje dat in mijn lichaam gevonden was, gelijk was aan dat wat Markovs dood veroorzaakt had". Cambodja eigert W-onderzoek naar moorden GENÈVE (API - Cambodja heeft gisteren in een kort tele gram aan de VN-commissie voor de mensenrechten in Ge- nève krachtig de beschuldiging van de hand gewezen dat de mensenrechten in het land ern stig en op grote schaal geschon den worden. Het heeft gewaar schuwd dat het „van iedere misdadige manoeuvre om de toestand in Cambodja te onder zoeken „gehakt" zal maken". In krachtige bewoordingen werd voorts gesteld dat „Amerikaan se imperialisten en hun aan hangers meer dan een miljoeq inwoners van Kampuchea (Cambodja) hebben vermoord en tachtig procent van het land verwoest, tijdens de oorlogen in Indochina". Westerse afge? vaardigden hebben Cambodja beschuldigd van de moord op meer dan een half miljoen men sen sinds de Amerikanen in '75 vertrokken. ■respondent ROGER SIMONS) LONDEN Labourpremier Callaghan van Groot-Brittannië heeft de ontevreden vak bondsleiders, die zijn „gehate" loonpolitiek willen vernietigen, gisteren op het socialisti sche partijcongres in de Noordengelse bad plaats Blackpool vaderlijk een olijftak aange boden. Callaghan stelt de vakbeweging voor een nieuwe dialoog te beginnen over lonen en looneisen. Sommige waarnemers hebben de indruk, dat Callaghan's houding iets soe peler geworden is. Het idee om opnieuw te praten en intussen tijd te winnen, komt van Len Murray, secreta ris-generaal van de centrale van vakverenigin gen (TUC). In vakbondskringen toont men zich wel bereid erop in te gaan. Toch kunnen de vakbondsleiders het nare gevoel niet van zich afzetten, dat premier Callaghan helemaal niet van plan is gevolg te geven aan de wens van het partijcongres om de strenge limiet van vijf percent voor alle loonsverhogingen zonder meer overboord te gooien. Callaghan heeft in Blackpool niet meer ge praat over ontslag. Als hij een algemene con frontatie met de vakbonden kan voorkomen k of uitstellen, verandert er voorlopig niets. La- bourcongresgangers schijnen het zelfs niet erg te vinden, dat hun democratische uitspraak van maandag, die bijzonder vernederend was voor de premier, praktisch nu volledig gene geerd wordt. Het partijcongres kan de be windsleden immers geen politiek opdringen. De kloof tussen voor- en tegenstanders van Callaghan's loonbeleid blijft echter breed. En de staking van 57.000 Ford-arbeiders, die afge lopen week het startschot gegeven hebben in de strijd tegen Callaghan's loonbeleid. duurt voort. Daarvan werd door de premier met geen woord gerept. Negen doden na schietpartij in Marseille MARSEILLE (AFP/Reu- ter) Bij een schietpartij in een bar in de Franse stad Marseille zijn gisteren ne gen mensen om het leven gekomen. Een persoon werd zwaar gewond. Twee mannep openden vanuit een auto het vuur op aanwezigen in de bar. Daar-, op vluchtten zij. Volgens de politie Marseille gaat het om een afrekening binnen de onderwereld. Onder de slachtoffers zouden zich verscheidene „oude beken den" van de politie bevin den. Glazen bokaal uit tijd van Eliza beth I geveild SPAANSE MARINECOMMANDANT VERMOORD BILBAO (AP) In de Baskische stad Bilbao, in het noorden van Spanje, is gisteren de waarnemend opperbevelhebber van de Spaanse marine aldaar door vier gewapende mannen in zijn huis doodgeschoten. De mannen, die kappen over het hoofd droegen, klopten aan, schoten piet een machinegeweer op de commandant, Francisco de As is Diaz Amorote, en wisten vervolgens te ontkomen. De marinecommandant is de derde militair die in Spanje neergeschoten is, sinds koning Juan Carlos 34 maanden aan de macht kwam, na het overlijden van generaal Franco. Afgelopen juli werden in Madrid generaal San chez Ramos en luitenant-kolonel Perez Rodriguez door leden van de Baskische guerrilla-organisatie Eta vermoord. Botha verzoenend over Namibië PRETORIA (UPII In zijn eerste verzoenende gebaar te genover het Westen heeft Zuid- Afrika's nieuwe premier Pieter Willem Botha verklaard dat de deur openstaat voor verdere onderhandelingen om de im passe over de toekomst van Namibië te doorbreken. Botha zat de eerste kabinetszit ting voor sinds hij vorige week tot premier werd gekozen. In zijn verklaring stelde hij dat een vroegtijdige, door Zuid-Afrika georganiseerde verkiezing, niet de toepassing uitsluit van de voorstellen van de Verenigde Naties voor de overgang naar onafhankelijkheid van Nami bië. Emily Harris wordt, na haar veroordeling, weggeleid. OAKLAND (Reuter) Het Amerikaanse echtpaar William en Emily Harris is gisteren in Oakland (Californië) tot levenslang veroordeeld wegens de ontvoering in 1974 van Patricia Hearst, dochter van de krantenmagnaat. Volgens de gecompliceerde Californische wetgeving zouden Wil liam en Emily Harris echter al in 1983 op vrije voeten kunnen" worden gesteld. Het echtpaar Harris had schuld bekend. Een staatscommissie zal een definitief besluit moeten nemen over: de definitieve lengte van de gevangenisstraffen. Het echtpaar behoorde tot het symbiotische bevrijdingsleger, waarbij Patricia Hearst zich na haar ontvoering ook aansloot. Het echtpaar Harris zit al een straf van elf jaar tot levenslang uit wegens zijn aandeel in een schietpartij in een sportwinkel in mei 1974 waarbij ook Patricia Hearst betrokken was. ROME Het „historisch compromis" tussen de Italiaanse communisten en de christen-democratische regering is onder zware druk komen te staan. Er zijn aanwijzingen dat Italië een nieu we politieke crisis te wachten staat. De rechtervleugel van de christen-de mocratische partij heeft zich samen met de socialisten tegen de overeen komst gekeerd. Binnen de communis tische partij heerst ook onenigheid over het compromis. Erger nog, de communisten zijn bang dat ze stem men zullen verliezen vanwege hun verdrag met de regering. Tegenstanders van het compromis kunnen er voorlopig nog niet op ho pen dat te laten ontsporen. De chris ten-democraten kunnen niet regeren zonder de steun van de communisten en de communisten hebben op het ogenblik geen andere mogelijke bond genoten. Niettemin is de dreiging voor de meerderheid zo groot, dat president Pertini al aan premier Andreotti heeft, gezegd dat hij het ontslag van de pre mier en zijn regering niet zal aanvaar den. Mocht Andreotti het gevoel krij gen dat zijn coalitie uiteengevallen is, dan moet hij terug naar het parlement voor een lijmpoging. De socialisten hebben een systemati sche aanval op de communisten geor ganiseerd. hoewel ook zij in de meer derheidsregering zitten. De communisten, zo klagen de socialisten, zijn diep in hun hart toch Leninisten gebleven, ondanks het feit dat ze trouw gezworen hebben aan de meer gematigde ideéen van het Eurocommu- nisme. Alsof hij de eerste was heeft de socialistische leider Craxi „ont dekt" dat „er een grote mate van on verenigbaarheid bestaat tussen het Le ninistische communisme en het socialisme zoals wij dat zien". Craxi's ondergeschikten ontkennen niet dat dit een taktische aanval be trof, die bedoeld was om de overeen komst tussen de communisten en christen-democraten te ontregelen. Een gunstige bijkomstigheid zou zijn dat ook de positie van de communisten zelf verzwakt zou worden. De socialis ten hebben al hier en daar bij tussen tijdse verkiezingen stemmen van de communisten kunnen „stelen". Ze heb ben zich nu gericht op de verkiezin gen voor het Europese parlement Deze worden in juni volgend jaar ge houden. en de socialisten hopen dan een doorbraak te forceren Craxi heeft in de leider van de rech tervleugel van de christen-democrati sche partij, Fanfani. een bondgenoot gevonden die hem zeer van pas komt. Vorige week hielden de rechtse chris ten-democraten een speciale bijeen komst om de juistheid te bespreken van het „gezamenlijk front". Ook bij deze groepering gaat het eerder om macht dan om principes. Fanfani, die vroeger tot de linkervleugel van zijn partij gerekend werd, wil nu de rech tervleugel naar voren schuiven ten koste van de fractie die de grootste stem heeft en die geleid wordt door partijleider Zaccagnini. De invloed van Fanfani's vleugel moet niet onderschat worden. Dat bleek wel uit het grote aantal ministers en ande re partijgroten die zich op zijn bijeen komst lieten zien en meer nog uit de wel zeer kleine marge waarmee de door Andreotti en Zaccagnini naar vo ren geschoven kandidaat, Galloni, het fractievoorzitterschap won Natuurlijk voelen de communisten de druk. „We dragen de verantwoorde lijkheid van een politiek ambt zonder te kunnen profiteren van de macht om beleidsbeslissingen te nemen die zo'n ambt met zich mee zou moeten brengen", vertelde een lid van het centrale comité. Dat dilemma heeft zich laten voelen bij de tussentijdse verkiezingen. De communistische lei der Berlinguer heeft op de aantijgin gen koppig gereageerd en juist een stapje dichter naar het Leninisme ge daan dat hem verweten wordt. In een felle toespraak herinnerde hij Italië eraan dat de uiteindelijke doelstellin gen van zijn partij totaal anders zijn dan die van de christen-democrateq. Berlinguer wilde zijn achterban ge ruststellen dat zelfs nu de ommunisti- sche partij gedeeltelijke regeringsve rantwoordelijkheid draagt, zij nog geen greintje van haar strijdgeest ver loren heeft Een heel andere bedreiging voor de coalitie vormt de economische situatie Dankzij de aanwezigheid van de com munisten geniet de regering de steun van de grootste federatie van vakbon den. Tot nu toe kon de regering daar om de lonen en de inflatie in de hand houden, terwijl de koopkracht van de werkende bevolking enigszins verbe terd werd. Deze situatie dreigt echter af te lopen De werkloosheid neemt schrikbarend toe. Alleen al in Napels loopt een waar leger van 370.000 werklozen' rond Met hun bittere gevoelens over. het historisch compromis moet de communistische partij zo langzamer hand wel rekening gaan houden. De nieuwe linkse lastposten, de socialis ten. maken het ook wat dit betreft de communisten er niet gemakkelijker op, want zij roepen met nog luidere stem om een betere verdeling ten gun ste van de arbeiders Een derde factor die de politieke situ atie zo wankel maakt is de nasleep van de ontvoeringszaak Moro, die. vier maanden na zijn dood. als een spook op het politieke toneel blijft rondwa ren. Het gerechtelijk onderzoek zal minstens nog een jaar in beslag ne men, en een groep kamerleden die een parlementair onderzoek geëist hebben, is op het spoor gekomen van 30 „ge bieden die twijfel oproepen". Het zou best zo kunnen zijn dat alle spanningen tussen de meerderheid spartijen veroorzaakt werden door de Moro-affaire. Toen. Moro nog vastge houden werd door zijn ontvoerders wezen de communisten elk compromis met hen krachtig van de hand De christen-democraten deden hetzelfde,, zij het iets minder krachtig. Maar de socialisten waren blijkbaar bereid een of andere ruil aan te gaan en nu wor den ze ervan beschuldigd daar macht spolitieke motieven voor gehad te heb ben Een senator zei „De socialisten, hadden erop gerekend dat de christen democraten gauw door zouden slaan, maar dat de communisten stand zou den houden. Ze hoopten dat dit tot een ruzie zou leiden en daar zouden zij. de socialisten, alleen maar baat bij hebben". Een aantal van de brieven die Moro tijdens zijn gevangenschap schreef is naar de pers gelekt. De vraag is overi gens wie voor dat lek verantwoorde lijk is en welk doel hij voor ogen had. In ieder geval wijzen de brieven erop dat Moro zich in de steek gelaten voelde door zijn politieke vrienden Er wordt zelfs gefluisterd dat de Rode Brigade op zachte wijze werd aange moedigd of althans toegestaan werd* Moro te vermoorden. Dit zou dan ge daan zijn door mensen die graag af wilden van Moro, de voornaamste ar chitect van het historisch compromis met de communisten. Hoe het ook zij. de Moro-affaire ligt als een tijdbom onder het politieke toneel weg te tik ken. (copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7