15?s specialiteiten Kalfsvlees in prijs ±JfPEN li*s m Hulp mogelijk aan Latijns- Amerika ondanks sombere situatie In Washington zijn niet langer alle diplomaten onschendbaar ZP 95 199 Jan Rap en zijn maat99 naar het buitenland Bekende Nederlanders schreven over dieren KALFS- RIBLAPPEN I boeken UwVleeschmeester inaktie: Fijne Vleeswaar vers van't mes! BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGINA 1BI Den Haag Veertig min of meer be kende Nederlanders hebben de Dieren bescherming een helpende „poot" toe gestoken door belangeloos een dierenverhaal te schrijven voor de bundel „Werelddierensprookjesboek", die met ingang van 4 oktober bij de Dierenbescherming te koop is. Wanneer men 16,50 overmaakt naar het secre tariaat aan de Laan Copes van Catten- burch 73 in Den Haag, wordt het boek opgestuurd. Van dit bedrag komt een rijksdaalder aan de Dierenbescherming ten goede. Men kan het boek ook be trekken via een fabrikant van dieren- voeding, met behulp van wie de uitga ve van het boek kon worden gefinancierd.. Het is niet eenvoudig na te gaan. in hoeverre de hulp van zo'n fabrikant noodzakelijk was; evenmin valt te becij feren of de prijs van dit boek redelijk is. Wanneer men echter bedenkt, dat slechts 2,50 aan de Dierenbescherming ten goede komt, de bekende Nederlan ders geen honorarium hebben ontvan gen en de boekhandel is uitgeschakeld (die doorgaans zo'n 40 krijgt), kan men vraagtekens plaatsen. Want wat krijgt men met dit boek in handen? Verhalen, afkomstig van mensen voor wie het schrijven, althans voor de meesten, geen dagelijks werk is. Hun vertellingen zijn echter goed bedoeld en voor velen is het best leuk te weten dat de hond van Mieke Telkamp Brandy heet, maar Branaebol wordt genoemd en meer van dit soort informatie. Van een schrijfster als Mies Bouhuys had echter meer kunnen worden verwacht dan een verhaal over een paard dat „Bles" heet en een kip die „mevrouw Kloek" wordt genoemd. Het boek bevat voorts vrij veel infor matie over dieren, verwerkt in vriende lijke verhaaltjes, soms heel mooie teke ningen en kleurenfoto's die zonder uitzondering erg fraai zijn, maar niet in een sprookjesboek thuishoren. De Dierenbescherming, die 10.000 exem plaren hooptte verkopen en nu al- spreekt van een „bestseller", had overi gens mogelijk op een minder omslachtige manier aan die rijksdaalder kunnen komen. Het resultaat is nu dat een fabrikant van dierenvoeding hap klare reclame voor niemendal tussen de kluiven krijgt. Want de reclameborden zijn levensgroot en de naam van de Dierenbescherming komt er op weinig opvallende wijze op voor. De vraag dringt zich dan ook op of een sympa thieke vereniging als de Dierenbescher ming geen andere actie had kunnen voeren. Het hoofdbestuur van de vereniging: „Na een periode van betrekkelijke rust. althans naar buiten, wilden we iets doen dat de aandacht zou trekken, in luchtige, plezierige vorm. Ons nadeel is, dat we altijd met geldgebrek te kampen hebben, waardoor we genoodzaakt wer den hulp te zoeken bij bedrijven. Dit is gebeurd. Het zal misschien teleurstelling wekken, als blijkt dat van de zestien gulden vijftig maar een rijksdaalder naar de dierenbescherming gaat. Maar we willen nu eerst kijken hoe het uit pakt; het is niet gezegd, dat we het vol gend jaar niet heel anders zullen doen." Aan het boek werkten onder anderen mee Bert Haanstra, Nan de Vries, Dik Bruynesteyn, Aart Staartjes. Mieke Tel kamp. Max Tailleur, Aad van den Heu vel, Aart Gisolf, Jan Terlouw, Judith Bosch, Ivo Niehe, Liesbeth List, Joop Doderer en Jaap ter Haar. (Van onze correspondent Dick Toet) Washington De Amerikaanse hoofd stad Washington herbergt meer dan vijf duizend buitenlandse diplomaten. Met familieleden en personeel heeft de diplo matieke gemeenschap de omvang van een kleine stad: bijna 20.00 mensen. Het is door de bank genomen een rustige gemeenschap, waarvan de meeste leden vooral hun best doen het „visitekaartje van hun land" te zijn. Ze betalen geen belasting, kunnen doorgaans financieel aardig uit de voeten, wonen in een van de fraaiste hoofdsteden van de wereld en hebben dan ook volop gelegenheid zich te laven aan de meer wereldse genoegens van dit ondermaanse. Weinig reden tot klagen dus en dat wordt dan ook niet veel gedaan. Geklaagd wordt er eigenlijk alleen als men wordt terug geroepen naar het thuisland of wordt overgeplaatst naar Oeganda, Afghanis tan, Tsjaad of andere aanzienlijk minder genoeglijke verblijfplaatsen. Geklaagd wordt er wel bij tijd en wijlen door inwoners van Washington en omgeving, die te maken krijgen met een aspect van het diplomatieke bestaan, dat in vrijwel elke hoofdstad al tot vele hoofdbrekens heeft geleid: de diplomatiek onschend baarheid. Ooit (in Amerika dateert de bestaande wet van 1790) ingesteld als beschreming tegen mogelijke intimidatie en manipula tie van buitenlandse diplomaten, die per slot van rekening de regering in het land van vestiging vertegenwoordigen, begint in steeds meer hoofdsteden met een als maar aanzwellend „Corps Diplomatique" de behoefte te groeien aan enige beper king van de onschendbaarheid, die nogal eens tot aanzienlijk ongerief kan leiden voor het schendbare deel van de bevol king. Want de standaard voor het uitzen den van officiële vertegenwoordigers mo gen dan in de meeste landen op onna volgbare hoogten liggen, een diplomaat is uiteindelijk toch ook maar een mens. En mensen plegen wel eens verkeerson gelukken te veroorzaken, door rood licht te rijden, rekeningen niet te betalen, mis drijven te plegen of anderzins dingen te doen die ze in aanraking brengt met het justitiële apparaat. Dat laatste geldt ten minste voor gewone stervelingen; diplo maten verantwoorden zich tegenover de instanties die hen hebben uitgezonden en in het ergste geval kunnen ze dan uit de diplomatieke dienst gestoten worden of ze gaan te rade bij hun eigen geweten. De geschonden partij schiet vooral met dat laatste bijvoorbeeld bijzonder weinig op. He Amerikaanse Huis vn Afgevaardigden heeft zich een jaar geleden na uitvoerige hoorzittingen en debaten uitgesproken voor eendrastische beperking van de di plomatieke onschendbaarheid. Zeer on langs heeft de Senaat er ook mee inge stemd. Waarschijnlijk al over enkele maanden zal de wet in werking treden. In de nieuwe regeling zullen alleen am bassadeurs en hun familieleden volledige onschendbaarheid behouden; voor de rest gaat er flink het mes in. De Senaat heeft er bovendien nog aan toegevoegd dat voor alle diplomaten, inclusief am bassadeurs. een WA-verzekering ver plicht wordt. Mede aanleiding tot de wet gevende activiteiten op dit terrein in het Amerikaanse Congres is de zaak-Hella Brown geweest. Hella Brown, professor aan de George Washington Universiteit in Washingtong, werd in april 1974 het slachtoffer van een ernstig auto-ongeluk. Haar auto werd aangereden door de auto van een Panamees, een diplomaat. De man reed door rood licht. Hella Brown, nu 65, raakte vanaf haar hals verlamd. Ze kan alleen haar hoofd een heel klein beetje bewegen en kan zeer moeizaam praten. De medische kosten hebben de zes ton al ruim overschreden. Behalve een kleine tegemoetkoming van de kant van de Panamese ambassade („Een een malige finacieel gebaar van zeer kleine omvang", aldus hella Browns echtgenoot) is nooit meer iets van de Panamese am bassade vernomen. Aileen nog dat de betrokken diplomaat naar zijn land is teruggeroepen. magere KALFS GEHAKT 500gramf>7S KALFS POULET 500grarrv7SÖ KALFS SCHENKEL met been 500gram_49S magere mÊ iiP KALFSROLLADE |A«/U KiLojjec dbobt KALFSBORST LAPPEN KiLOjsetr 1/exPuHwJcC l/ootdê£tg nu ook voordelig: KALFS SCHNITZELS KALFS OESTERS KALFS FRICANDEAU y KALFS C0TELETTEN gebraden 100 gram rosbief z& gekookte Q Q schouderham ifto 100 gram VW hele gekookte 500 gr worst .29* ontbijtspek 100gramJW champignon lOOgr paté yxr_ DEN HAAG Het tonaalstuk Jap Rap en zijn maat" van Yvonne Keuls krijgt begin november zijn première in Duits land. Als „Ausgeflipt" wordt het in de vertaling van toneelregisseur Ernst A. Klussen opgevoerd door de Stadtiscïie Buh- nen in Essen. Theatergezelschappen uit Hamburg, Neu renberg en Berlijn hebben ook belangstel ling getoond voor dit stuk waarmee het afgelopen seizoen de produktie van de Theater-Unie de prijs der kritiek verwierf. Intussen is de Belgische Nederlandstalige versie ook een feucces. Zij wordt gespeeld door het nationaal spreidingsgezelschap het Mechels Miniatuurtheater, dat de komende vier maanden ook voorstellingen van het stuk in Nederland geeft. Begin maart vol gend jaar gaat „Jan Rap en zijn maat" in het Frans in première bij het Théatre National de Belgique. United Dutch Dramatists meldt voorts, dat Dimitri Frenkel Franks werk aftrek vindt in het buitenland. „Spiegels" staat op het programma van het Landes-Theater in Linz (Oostenrijk), de Düsseldorfer Kammerspie- le en het Contra-Kreis Theater in Bonn, het Mercury-theatre in Colchester (Enge land) en het Stroghus-Teatre in Kopenha gen. De televisieproduktie van „Spiegels" met Frans Vorstman en Ingeborg Elsevier wordt uitgezonden in België, Duitsland en Polen. De Belgische televisie zendt ook Franks „Een heel dun laagje goud" uit Zijn toneelstuk „Bitter lemon" beleeft in januari de Duitse première in de Kleine Komödie in Hamburg. Bij de zuiderburen zal ook „Souvenirs" van Gerard Lemmens worden uitgezonden. De Deense televisie zendt „Liefde en lange vingers" van Gerben Hellinga uit. Zijn toneelstuk naar de roman „Kees de jongen" van Theo Thijsen wordt opgevoerd door Antigone in België. Daar wordt in Brugge dit seizoen ook „Tweelicht" van Eric Schnei der gespeeld. Floortje: nogal opdringerig Duidelijk is het prentenboekje Floortje in elk geval: het toont met tekeningen in zwart-wit de ontwikkelingen die een peuter doormaakt, de ongecontroleerde, soms eigen zinnige, soms humoristische momenten in het bestaantje van dit prille kind. Vrijwel alle moeders zullen er hun ei gen kind(eren) in herkennen. Het minder aantrekkelijke van dit boekje is echter, dat het nogal opdringerig leuk is. Het doorkijken van dit boekje is te vergelijken met het (moeten) bekijken van het foto-album van een trotse moeder die met de camera het eigen kind volgde. Is voor die moeder alles even leuk en schattig; voor een ander hoeft dit echter niet zo te zijn. De tekeningen - en teksten - van Ib Spang Olsen in Floortje, met de ondertitel „Het ver haal van een peuter", doen aan zo'n foto-album denken. Het zijn heel persoonlijke aantekeningen, die voor een ander niet met alle geweld aardig hoeven te zijn. Waar het precies aan ligt, is moei lijk te zeggen; misschien von den wij, zo op het eerste ge zicht, Floortje niet zo'n aardig kind om te zien. Ib Spang Olsen: Floortje. Uitg. Ploegsma, prijs 12,50. DR. L. SCHUURMAN (SOLIDARIDAD) „De situatie in Latijns-Amerika is somber. De meeste regeringen be staan bij de gratie van het feit dat ze een militaire dictatuur vormen. Toch zijn er nog voldoende mogelijk heden om de nood te verlichten, indien men voorzichtig te werk gaat". Aldus dr. L. Schuurman, de nieuwe voorzitter van Solidaridad, een inter kerkelijke organisatie die onder meer uit de opbrengst van collectes (de jaarlijkse adventsactie) kleinschalige projecten steunt in Latijns-Amerika, dr. Schuurman (47) weet waarover hij praat, omdat hij van 1966 tot 1977 als docent verbonden was aan de Facul- tad Evangelica de Teologica te Buenos Aires (Argentinië). Thans is hij weten schappelijk medewerker bij de Theo logische Hogeschool (gereformeerd synodaal) te Kampen. Door zijn grote kennis van Zuid-Ame rika was hij de aangewezen persoon om Van Tuijl van Serooskerken als voorzitter van Solidaridad op te vol gen. Het feit dat de gereformeerde kerk niet bij Solidaridad is aangeslo ten vormde geen enkel beletsel om deze funktie te aanvaarden. De in IJsselmuiden wonende dr. Schuurman heeft tijdens zijn verblijf in Argentinië een op sociaal en poli tiek gebied roerige periode meege maakt. De meest dramatische ogen blikken waren ongetwijfeld de val van de regering Allende in Chili in septem ber 1973 en de vorming van een militaire dictatuur in Argentinië in 1976. De omverwerping van de burgerlijke Argentijnse regering, die toen geleid werd door Isabelle Peron lag volgens hem in de lijn der verwachting, omdat Argentinië na de dood van Peron in links en rechts was verdeeld, waarbij van beide kanten geweld werd ge bruikt. Dr. Schuurman: „Peron heeft een heleboel verkeerde dingen gedaan, maar ook veel goeds. Zijn voornaam ste verdienste is geweest dat hij ervoor heeft gezorgd dat allerlei marginale lieden zich voor honderd procent Ar gentijn gingen voelen. Zij hoorden er bij. Zij waren volwaardige inwoners van het land". „Daarnaast moedigde hij het ontstaan van sterke vakbonden aan. In het Peronisme waren links en rechts verenigd. Er zitten, hoe vreemd het ook klinkt, fascistische, anti-kapi talistische en anti-communistische ele menten in. Peron wist de tegenstellin gen onder zijn vleugels te houden. Zijn persoon stond borg voor een zekere rust en eenheid". Na Peron's dood in 1974 liep het helemaal uit de hand. „De partij barstte, zoals te verwachten was, uit elkaar in een linker en een rechter vleugel. Aan de ene kant kreeg je de Monteneros en aan de rechterzijde de AAA. Beide groeperingen dragen ge weld in hun vaandel. Bovendien ging het economisch bergafwaarts. De in flatie sloeg alle records. De militaire staatsgreep kwam daardoor niet on verwachts", aldus dr. Schuurman, die overigens geen enkele waardering kan Dr. Schuurman: „De junta heeft ge probeerd de economie te saneren vol gens de conservatieve ideeën van de Amerikaanse econoom Friedman. Dat wil zeggen geen vakbonden .bevrie zing van de lonen en beperking van de overheidsuitgaven. De koopkracht is daardoor met vijftig procent afge nomen. Dat kan in een land als Argen tinië met een zo lange vakbondstradi tie niet meer zo lang doorgaan". Om een mogelijke uitbarsting van geweld te voorkomen, is volgens dr. Schuurman een andere mentaliteit noodzakelijk. De westerse landen heb ben hun welvaart immers ten dele te danken aan de invoer van goedkope grondstoffen uit de derde wereld. De beste vorm van ontwikkelingshulp zou daarom zijn dat wij bereid zijn een hogere prijs voor de grondstoffen te betalen, zodat de derde wereld-landen zichzelf kunnen ontwikkelen. „Dat betekent echter wel, dat wij van een stukje welvaart afstand moeten doen en ik vraag me af of wij daartoe bereid zijn", aldus dr. Schuurman, die ook meent, dat de meerderheid nu, inderdaad niet met dit soort zaken bezig is. „In vergelijking met tien jaar geleden ontmoet ik een veel groter pessimisme, vooral bij jongeren. Ve len zijn met zichzelf bezig. Ze trekken zich terug uit de politiek. Daarom is er zoveel ruimte voor opwekkingsbe wegingen. Op zichzelf is dat een goede zaak, maar het voltrekt zich in een maatschappelijk vacuüm". Over de toekomst zegt dr. Schuurman: „Het Noord-Zuid conflict kan wel eens een ernstiger bedreiging zijn dan het Oost-West conflict. Honderden miljoe nen mensen leven op de rand van het bestaansminimum en hebben nauwe lijks mogelijkheden om daar verande ring in te brengen. Indien die mensen zich bewust worden van hun situatie kunnn er rare dingen gebeuren. En vergeet niet dat ze ginds veel anders tegen de dood aankijken dan hier. Daar ligt de dood op straat, het hoort bij het leven". Prof. Steenkamp wil dialoog marxisten en christenen Prof. Piet Steenkamp, voorzit ter van het CDA, is „uit de grond van zijn hart" voor een dialoog tussen christenen en marxisten. Hij heeft dit tij dens zijn bezoek aan Roeme nië verklaard tegenover een verslaggever van "Lumea", een in Boekarest verschijnend weekblad over vraagstukken van de buitenlandse politiek. Prof. Steenkamp die, zoals hij zei, de eerste delegatie leidde van een christendemocrati sche partij naar Oost-Europa, zei met president Ceaucescu een lang gesprek over de dia loog tussen marxisten en „de christenheid" te hebben ge voerd. „Wij, als Nederlandse christen-democraten, achten een dergelijke dialoog noodza kelijk. Ik heb president Ceau cescu ervan verzekerd dat wij zo'n dialoog vanuit de grond van ons hart willen." Uit het gesprek met het Roe meense staatshoofd bleek, al dus prof. Steenkamp, dat aan beide zijden goodwill bestaat om alles te doen opdat de slotakte van Helsinki (de aan bevelingen van de conferentie over vrede en veiligheid in Europa) worden toegepast. „Wij hebben nog een lange afstand te gaan om tot over eenstemming te geraken, maar om tot duurzame vrede en begrip in Europa te komen moeten wij deze weg gezamen lijk afleggen." Afscheid C. ter Maat bij „Pax Christi" Carel ter Maat uit Den Haag zal zaterdag afscheid nemen van de Nederlandse sectie van Pax Christi, waarvan hij twaalf jaar secretaris is ge weest. Dit zal gebeuren tij dens de jaarlijkse algemene vergadering van de sectie in het Eemlandcollege te Amersfoort. Tijdens deze vergadering zal tevens de heer F. H. Trip, oud-minister voor weten schapsbeleid in het kabinet Den Uyl, naar verwachting, worden gekozen tot vice- voorzitter van de Nederland se sectie, als opvolger van de heer H. Droessen, die een afscheidsrede zal uitspreken. Voorzitter van de sectie is, zoals bekend, mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, die kar dinaal Alfrink is opgevolgd. KORTE METTEN Het Vaticaans document over de hervorming van de kerkelijke universiteiten en hogescholen zal op 8 decem ber worden gepubliceerd. Het is opgesteld met mede werking van deskundigen uit de gehele wereld. Verant woordelijk ervoor is de cu rie-congregatie voor het katholiek onderwijs onder leiding van kardinaal Garro- ne. Het document, waarop het tweede Vaticaans conci lie al heeft aangedrongen, heeft betrekking op de theo logische, filosofische, juridi sche en sociologische facul teiten der kerkelijke univer siteiten en hogescholen. Ds. A. Vroegindeweij (65) een van de leidinggevende figu ren in de Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse hervormde kerk is in Vee- nendaal overleden. Hij was ook bestuurslid van de Evan gelische Omroep en redac teur van het Gereformeerde Weekblad. Tot aan zijn eme ritaat op 1 mei was hij predi kant van de hervormde ge meente van Veenendaal. De Charismatische Werkge meenschap Nederland (CWN), het samenwerkings verband van pinkstergerich- te en tevens oecumenische protestanten, rooms- en oud katholieken, houdt donder dag 19 oktober haar twintig ste theologenconferentie. Doel is priesters, predikan ten en theologische studen ten te informeren omtrent de groeiende internationale in terkerkelijke charismati sche beweging tot vernieu wing in de kerken. Het on derwerp van de conferentie, die gehouden wordt in „De Akker", Melkpad 14, te Hil versum, is „Woord en Geest". Inleider is prof. dr. J. Veenhof, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De Zwitserse bond van pro testantse kerken heeft bij de Wereldraad van Kerken ge- protèsteerd tegen de schen king van 85.000 dollar aan het Patriottisch Front van Rho- desië. De kerken zijn niet tegen de schenking op zich, maar tegen het feit, dat de overige bevrijdingsbewegin gen, die met premier Smith een „interne regeling" heb ben bereikt, geen geld voor humanitaire hulp krijgen. De bond zegt niet te ontkennen, dat het de plicht is van de kerken om vluchtelingen, zie ken en hongerenden te hel pen en een bijdrage te leve ren aan bewustwording inza ke mensenrechten, maar al dus de bond, men kan echter de politieke argumentatie van de Wereldraad niet goed keuren. Een vergadering van de Raad van de Europese Bis schoppenconferenties die van 17-21 oktober in Rome gehouden zou worden, is uit gesteld wegens de plotselin ge dood van paus Johannes Paulus. Dit hebben de orga nisatoren gisteren bekendge maakt. Een nieuwe datum voor de vergadering zal in de loop van de maand vast gesteld worden. Het onder werp van de vergadering is .Jongeren en geloof".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6