Lissenaar Jan Ponsioen wil betere woonruimte Flinke belasting verhoging voor bevolking Alkemade Onderzoek naar accommodatie Zoeterwoudse verenigingen Volgend jaar kabeltelevisie in Warmond Rijnsburg sloopt woonboten Mogelijk geen entreegelden kabeltelevisie in Wassenaar Lisserbroek wil groter dorpshuis Kopersvereniging in plan Zeeburg <niden trouu in Si a.^enaar Bibliotrailerg; doen intrede^ in ft Hazerswoude^ GEMEENTEBESTUUR ONTBRAK TIJDENS HOORZITTING PROVINCIE ier het mq° wordt vric RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg maakt behoorlijke vorderingen met de sanering van 119 plaatsen voor woonbo ten in de Vliet langs de Katwij- kerweg en de Oegstgeesterweg. Inmiddels zijn er al twee woon boten aangekocht en gesloopt Hiernaast krijgt de gemeente raad in de vergadering van mor genavond het voorstel om ook de „Salamander" in de Vliet aan de Katwij kerweg aan te kopen. De eigenaar van de boot is bereid gevonden de woonboot te verlaten in ruil voor een woning in Rijnsburg. Voor de aankoop van de boot wordt een krediet van 7.000 gulden gevraagd. In verband met krotopruiming kan dit ge hele bedrag bij de rijksoverheid ui rekening gebracht worden. Met bewoners van andere woon schepen wordt nog onderhan deld over eventuele verkoop en sloop. Het pontveer De Kaag WASSENAAR De voorberei dende werkzaamheden voor ka beltelevisie vorderen gestaag. In de eerste week van november wordt gestart met de graaf werkzaamheden. Zoals bekend wordt de buurtschap Kerkehout het eerst op het centrale anten ne-systeem aangesloten. Te neinde de bewoners nader over kabeltelevisie te informeren wordt in de tweede week van november een voorlichtingsbij eenkomst gehouden. Tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën kwa men de tarieven voor de kabel televisie aan de orde. In de laatste gemeenteraadsvergade ring is er voor gepleit, de bewo ners voor de keuze te stellen: wel of geen entreegelden te betalen. Het tarief was aanvan kelijk gesteld op 13,- per maanden 50,-entreegeld.Gis teravond werd in de raadscom missie het idee geopperd geen entreegeld te heffen en het maandtarief te verhogen naar 13,50. De gemeenteraad zal zich hierover nog moeten bera den. Wel blijft in ieder geval gehandhaafd de regeling dat, al naar gelang van de dichtheid van de bebouwing, een toeslag van 350,-, 550,- of 750,- geheven zal worden. De raadscommissie kon zich verenigen met de vervanging van de tijdelijke verkeerslichte ninstallatie bij de Rozenweg door een modernere permanen te installatie en met een vernieu wing van de verkeerslichtenin stallatie op het kruispunt van Den Deyl. De huidige installatie bij Den Deyl is ongeveer negen jaar in gebruik en eigenlijk aan een grote onderhoudsbeurt toe. Rijkswaterstaat is bereid mee. te werken aan de vernieuwing van de installatie, die 70.000,- zal gaan kosten. Tien procent daarvan komt voor rekening ALKEMADE De onroerend goedbelasting in Alkemade zal in het komend jaar 1979 met 14,5% worden verhoogd. Dit is volgens de gemeente Alkemade noodzakelijk om de begroting voor het jaar 1979 sluitend te krijgen. Naast de verhoging van de onroerendgoedbelasting zullen ook de reinigingsrechten en de tarieven van het pontveer de Kaag fors worden opgetrok ken. De gemeentereiniging moet voor 65% rendabel zijn, wat voor Alkemade neerkomt op een verhoging van de tarieven met 11,5%. De pontgelden zullen met 10% worden verhoogd. Dit is volgens b. en w. noodzakelijk gezien de grote exploitatie te korten. Wie met een personen auto het Kaagdorp wil bereiken zal daar in de toekomst 5 gulden voor neer moeten tellen. Daar naast zullen in Alkemade een aantal belastingen de maximale verhoging ondergaan die de mi nister heeft toegestaan. De verhogingen betekenen dat de bevolking van Alkemade aan onroerendgoedbelasting 204.000 gulden, aan reinigingsrechten 40.000 gulden en aan pontgelden 30.000 gulden meer zal moeten gaan betalen. Met de overige verhogingen mee een meerop brengst van 298.780 gulden. Voor het eerst in de geschiede nis zullen de gemeentelijke be lastingen boven de 2 miljoen stijgen. Lisserbroek De dorpsraad van Lisserbroek heeft tever geefs bij de gemeente Haarlem mermeer aangedrongen op de uitbreiding van het dorpshuis „De Meerkoet". Volgens de dorpsraad is De Meerkoet nu al te klein om alle verenigingen te kunnen huisves ten. Het verzoek om de uitbrei dingsmogelijkheid vast in te bouwen werd gedaan met het oog op de te verwachten bouw van 300 woningen in Lisser broek. De verwachting is dat het verenigingsleven dan in ieder geval uit het toch al te krappe jasje zal barsten. De gemeente Haarlemmermeer is echter van mening dat de huidige capaci teit van De Meerkoet ook na de uitbreiding van Lisserbroek toereikend is. De dorpsraad heeft besloten zich niet neer te leggen bij de gemeentelijke be slissing. Ditzelfde geldt ten aanzien van het fietspadenplan van de ge meente. In dit plan wordt een fietspad langs de Lisserweg wel als urgent bestempeld. De ge meente verwacht de aanleg van het fietspad pas in 1982 ter hand te kunnen nemen. Mede gezien het grote aantal ernstige onge vallen die op deze verbindings weg tussen de Bollenstreek en Amsterdam/Utrecht zijn ge beurd, wil de dorpsraad de aan leg van een fietspad bespoedi gen. Dotterbloemkreek onveilig zonder straatverlichting LEIDERDORP Burgemees ter en wethouders van Leider dorp hebben bij het streekener- giebedrijf Rijnland erop aange drongen snel over te gaan tot het aanbrengen van straatver lichting in de Dotterbloem kreek in Leiderdorp. De bewoners van de Dotter bloemkreek hadden zich in ver band met de onveilige situatie die was ontstaan door het ont breken van straatverlichting ge wend tot het college. Er zijn in deze buurt al diverse pogingen tot inbraak gedaan. Het college hoopt dat met het aanbrengen van de straatverlichting een eind aan de onrustige situatie in deze straat zal komen. Noordwijkerhout De PvdA heeft in een brief aan het college gepleit voor de stichting van een belangenvereniging van kopers van wonin gen in het plan Zeeburg. De PvdA vindt dat het college van burgemeester en wethouders het initiatief van de dames De Crook en Vogel tot oprichting van een dergelijke vereniging moet steunen. Dit naar aanleiding van het feit dat de initiatiefneemsters adressen van lfnnerc ,'on in 7»*V>!irp niet vnn de gemeente konden krijgen. De dames waren zelfs na enig aandringen op de gemeentesecretarie uit het raadhuis gezet Volgens de PvdA kregen banken en verzekeringsmaatschappijen de adres sen zelfs voordat de kandidaat-kopers op de hoogte waren gebracht van de toewijzing van de woningen. Redenen genoeg om aan de oprich ters van een kopersvereniging de adressen van de kopers direct en gratis te verstrekken, zo luidt bot ervoiobcfScobo vnftrctol Zoeterwoude Aan de accommodatiepro- blemen van verschillende verenigingen in Zoeterwoude-dorp zal misschien binnen kort wat worden gedaan. Als het aan een aantal Zoeterwoudenaren ligt in ieder ge val wel. G. v. d. Hoeven, mevr. H. ter Keurs-Meijs, J. Minnaard, E. Plooij en C. Schuur hebben de koppen bij elkaar gesto ken en een initiatiefcomité gevormd. Enige dagen geleden rolde bij alle verenigingen die in het dorp gehuisvest zijn een brief in de bus. Ook de drie politieke groeperin gen; CDA, PZ en VVD en de beheerders van de bestaande accommodaties, 't Cen- Momenteel zijn verschillende verenigingen individueel naar een oplossing aan het zoeken. Zo willen de beide tafeltennisver enigingen, Pit 54 en Effect 54, zelf een gebouw neerzetten. Ook de KPJ is met de gemeente in bespreking voor een oplossing van de huisvestingsproblemen. Verder zijn er enige verenigingen die nog geen initiatie ven in deze richting hebben ontplooid, maar wel degelijk om geschikte accommodatie verlegen zitten. De drie politieke partijf^' in Zoeterwoude hebben aan een oplossif®^ van deze problemen een hoge prioritr111 toegekend tijdens de verkiezingscampagfP in het voorjaar. Ook speelt natuurlijk H®®* prachtige gebouw bij de Oranjelaan, waf^ alle verenigingen van de Hoge Rijndijk ef®r onderkomen hebben gevonden, op de acpe tergrond een rol. |frc Al deze factoren tezamen zijn voor Zoeterwoudenaren aanleiding geweest aya de krachten te bundelen en een brief pl^cj enquêteformulieren rond te sturen. Pc Bu Het echtpaar Stouten-van den Bruidegom HM Stouten (82) is leeftijd de zaak aan zijn zoons Berg uit Wassenaar viert zon- in Wassenaar het oudste lid van overdroeg, 's Middags is er van dag 8 oktober het 50-jarig huwe- het kappersgilde Hij heeft 48 drie tot vijf uur gelegenheid het lijksfeest met een H mis in de jaar in Wassenaar als kapper gouden bruidspaar te feliciteren parochiekerk van Sint Jozef gewerkt totdat hij op 65-jarige 'n ;.De Schaapskooi" op Dum- ZOETERWOUDE Het initia tief van de ijsclub Zoeterwoude te komen tot een schaatstrai ningsgroep voor jongens en meisjes van 8 t/m 12 jaar is bij de jeugd gunstig ontvangen. On geveer 15 enthousiaste schaat sliefhebbers heeft zich aange meld. Om nog wat over bepaal de zaken van gedachten te wis selen is morgenavond in het klubhuis van SJZ een bijeen komst belegd waarbij overigens ook andere belangstellenden welkom zijn: aanvang 19.30 uur. Het is de bedoeling dat de jeugd eenmaal per week naar de Ton Menkenhal gaat om de schaats- kunst te leren of te verbeteren. De instructie geschiedt door ge kwalificeerde krachten zodat de jeugd op een verantwoorde ma nier wordt begeleid. SASSENHEEVï De familie Van Nieuwkoop heeft gisteren het 60-jarig jubileum van haar levensmiddelenbedrijf aan de Hoofdstraat gevierd. De zaak is geopend door Jacob van Nieuw koop, die het kruidenierswin keltje van de dames Vos voor 600 gulden overnam. In 1929 verhuisde hij met zijn zaak naar de overkant. Thans drijven zoon Kees en zijn echtgenote het levensmiddelenbedrijf dat in middels in een zelfbedienings zaak is veranderd. Warmond Als alles volgens plan verloopt, zal Warmond, toch in het voorjaar naar kabel televisie kunnen kijken. On danks het enigszins tegenval lende percentage positieve reakties op de begin dit jaar gehouden enquête zal er toch eind november aan de raad worden voorgesteld een krediet te voteren voor de aanleg van kabeltv. Van de ondervraagden leverden slechts 65 procent het enquête formulier in en daarvan rea geerde weer 65 procent positief. In de praktijk komt er tijdens de aanleg van de kabeltv nog eens 10 procent bij zodat men erop rekent dat 75 procent van de mensen die gereageerd heb ben aansluiting op kabeltv zul len nemen. De gemeente Kat wijk zal Warmond technisch en administratief helpen omdat de ze gemeente al ervaring heeft met de aanleg van kabeltv Als de raad in november akkoord gaat met het voorstel zal er in januari met de werkzaamheden kunnen worden begonnen. Er zal uiteraard in de grond gewerkt moeten worden zodat het weer een woordje mee zal spreken. Diegene die nu aange sloten zijn op het centraal an tenne systeem in de wijk Ende poel II zullen een deel van de aansluitkosten op deze antenne terugontvangen. De GAI is echter niet geheel overbodig na de aanleg van kabeltv. De versterkers zullen worden aangepast zodat die nog dienst kunnen doen, maar de mast zal verdwijnen. De kosten voor aansluiting op het kabeltv - net zullen zeer waarschijnlijk onder de 15 gulden per maand blijven. Voor de aangeslotenen is het dan mogelijk te kiezen uit zes kanalen ell HAZERSWOUDE De biiobussen van de Provincia Bibliotheekcentrales worden vervangen door gro trailers. L Voor Hazerswoude gaat dit !q( houden dat een trailer op e^( middag en een avond, eens de week, het dorp en daarnaaw de wijk Rhynenburch zal gaaei aandoen. Voorwaarde is dat gemeenteraad hiervoor een bcj drag van tienduizend gulda^' beschikbaar gaat stellen. I De trailers van de Bibliothee! j centrales zijn nog in de maal'j Zodoende valt nog niet te zeiu gen wanneer de voertuigen in thans in gebruik zijnde bus» gaan vervangen. Tot nu Kg doen de bussen twee maal p<„ week de beide dorpsdelen vae Hazerswoude aan. e RIJNSBURG - to "Samen op dag 6 oktober in de Rijnsburgiv Maranathakerk een samenzanj2 dienst gehouden. Muzikale mir dewerking wordt verleend doov drie plaatselijke zangkoren, q£ het orgel begeleid door Dirir Schoneveld. In het prgramml zijn korte meditaties ingela^1 door de voorgangers G. J. val1 de Bogerd en P. Huisman. 1 Energiebesparing in Rijnsburgs golfslagbad RUNSBURG - Het bestuu van zwembad het Waterbos wi energiebesparende voorzien» gen treffen in het binnenkoi te bouwen overdekte golfslag bad. De kosten van deze maal regelen worden geraamd o tienduizend gulden. Bereken is dat er een energiebesparin van 2200,— per jaar kan woi den bewerkstelligd. Een en ander werd besprokei tijdens een vergadering van he algemeen bestuur van he zwembad. Tijdens deze verga dering werd een nieuw bestuu gekozen. Wethouder C. Noor werd tot voorzitter van het da gelijks bestuur benoemd. Di bestuur bestaat tevens uit d< dames A. de Haas en A. vai der Broek en de heren H. Sne en J. Post. Het nieuwe golfslagbad word gebouwd door de firma Com pleetbouw. Het wachten is op de instemming van gedeputeer de staten met het dure golfslag bad voordat met de bouw kar worden begonnen. Naar schat ting zullen de werkzaamheder dertig weken in beslag nemed REGIO LISSE/DEN HAAG - Maatschappelijk werker Tim Boyenk heeft tijdens een gisteren gehouden hoorzitting op het provinciehuis felle kritiek geuit op de gemeente Lisse. Voor een deputatie van Gedeputeerde Staten mocht het Lissese buitenbeentje Jan Ponsioen zijn grieven tegen de gemeente Lisse mondeling ui teenzetten. Het ging om zijn bezwaar schrift bij de provincie tegen een raads- beslissing die zijn huis aan de Rovers- broekdijk onbewoonbaar verklaarde, terwijl "om de hoek" een nieuw, maar aanzienlijk kleiner huis beschikbaar is. Grote afwezige tijdens de hoorzitting was de gemeente Lisse die door middel van een brief aan G.S. liet weten het nut van een dergelijke hoorzitting niet in te zien. Een en ander werd door de Gedepu teerden niet bijzonder op prijs gesteld. Maatschappelijk werker Tim Boyenk deed er nog een schepje op. In een kort betoog hekelde hij het beleid van een gemeente die er niet voor terugschrikt om in een ambtelijk schrijven Jan Pon sioen als psychopaat te bestempelen. Bovendien was de opmerking: "Iedereen in Lisse kent zijn labiele levenswandel", de maatschappelijk werker in het ver keerde keelgat geschoten. Juist omdat de gemeente op basis hiervan niet deel nam aan de hoorzitting. De controverse tussen de gemeente Lisse en kluizenaar Jan Ponsioen is ongeveer 28 jaar oud. Vanaf het moment dat de 55-jarige Ponsioen zijn intrede deed in de gemeente, zijn er moeilijkheden ge feest omtrent huisvesting. Enige jaren geleden verdween hij van het gemeente lijke woonwagenkamp naar een woning aan de Roversbroekdijk. Aangezien de woning praktisch onbewoonbaar is, zette de gemeente een houten huisje voor Pensioen neer aan diezelfde Rovers broekdijk. Het gevaar van instorting van de oude woning was bovendien niet denkbeeldig. Jan Ponsioen nam echter geen genoegen met de gemeentelijke oplossing omdat de woning naar zijn mening te klein was en er geen mogelijk heden waren om zijn bezittingen op te slaan. De Lissese gemeenteraad besloot toen hem te dwingen de oude woning te verlaten, middels een onbewoonbaar verklaring. Tegen dit raadsbesluit heeft Ponsioen beroep aangetekend bij de provinciale overheid. In feite maakt Pon sioen geen bezwaar tegen de onbewoon baar-verklaring van de woning aan de Roversbroekdijk, maar tegen de noodge dwongen verhuizing naar een ander (te klein) huis. Hierbij gesteund door maat schappelijk werker Tim Boyenk uit Noordwijk. Door het niet verschijnen op de hoorzit ting heeft de gemeente Lisse te kennen gegeven niet te willen zoeken naar een compromis. Hiervan getuigd ook het feit dat Ponsioen de toegang tot het gemeen- tehuis is ontzegd. Tijdens de hoorzitting vroeg Ponsioen het college van Gedeputeerden hem nu eens definitief uit de problemen te helpen en hem niet voor de zoveelste keer op te zadelen met een "papieren oplossing". "Ik wil net als ieder ander mens in een fatsoenlijk huis wonen. Waarom word ik altijd van de wal in de sloot geholpen?" Buiten de vergaderzaal verklaarde Pon sioen: "Dit wordt een keerpunt in mijn leven. Als de beslissing van G.S. niet naar m'm zin is, vecht ik me kapot. Dit is de laatste kans voor de maatschappijk om me te helpen. Anders ga ik me zelf wel bezighouden met de mensen die me in de weg staan. Ik wil bijvoorbeeid wel in een bollenschuur wonen, dan wil ik nog wel betalen ook LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGiwfA

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4