Joop Riethoven: ,Ik zou het graag nog eens overdoen' 5 Tourstart in Leiden nog steeds financieel niet rond Lugdunum Leithon Leiden Speel-o-theek voorziet in grote behoefte TOT EREBURGER BENOEMDE TOURDIRECTEUR VINDT KRITIEK ONTERECHT Oeral Kozakken Koor concert STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Financieel gezien is er nog steeds geen punt gezet achte de Tourstart in Leiden. Er is nog altijd geen definitieve afrekening en een balans van de (geringe) baten en de (grote) verliezen. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat onder meer nog geen zekerheid bestaat over de reclameopbrengsten. Een aantal grote spon sors van de Tour moet nog met geld over de brug komen. Zoals bekend zijn er wat moeilijkheden gerezen rond de Nederlandse reclames in de Groenoord- hal. Volgens de Franse Tourleiding mocht er bij de start- en finishlijn binnen een bepaalde afstand geen reclame worden gemaakt, waar voor door de Nederlandse tourorganisatie wel contracten waren afgesloten. In totaal was met deze reclame 250.000 gulden gemoeid. De Tou rorganisatie verwacht dat een deel van dit geld niet zal binnenkomen, omdat de beloofde presta ties niet konden worden geleverd. Hoe groot de uiteindelijke opbrengst zal zijn valt echter niet met zekerheid te zeggen. Mede hierdoor kan voorlopig nog niet de slotba- lans worden opgemaakt. Los daarvan zijn er nog steeds bepaalde geschillen over de uitvoe ring van contracten en mogelijke schadevergoe dingen op ingediende schadeclaims waarover het bestuur van de Stichting Tour de France Leiden zich nog moet beraden. Daarbij zal ook nog de vraag aan de orde komen of er alsnog geen aanleiding bestaat voor een proces tegen de Franse tourdirectie. Dit omdat Leiden niet volgens de afspraak een echte proloog te zien heeft gekregen voor het betaalde bedrag. Al met al nog vrijwel evenveel financiële duister nissen als een paar maanden geleden. Ook Vleesmeester Teekens weet dus nog niet voor hoeveel geld hij precies in de boot zit Volgens de Tourstichting moet Teekens genoegen nemen met wat er uiteindelijk na alle betalingen nog aan geld over blijft en dat zou aanzienlijk minder zijn dan de 360.000 gulden die hij aan de Stichting heeft geleend. J. Riethoven: „De tegenwerking van Vonk heeft mij de das omgedaan" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Joop Riethoven, de 56-ja- rige schilder-wielerenthousiast, die de start van de laatste Tour de France naar Leiden haalde, wil het graag allemaal nog eens overdoen. Hij liep al weer met gevorderde plannen rond om in 1981 de start van de Ronde van Frankrijk opnieuw naar Neder land te halen. Een gemeente in de Leidse regio, waarvan Riethoven de naam niet wil zeggen, zou erg veel interesse hebben en er zou nu al uitzicht zijn op het financieel rondko men van deze happening. De mededeling, die de voormalige „Directeur Sportief' van de Leidse tourstart doet onder een kopje thee in zijn huis aan de Dacostastraat, is illustratief voor zijn wilskracht. Zo op het eerste gezicht is Joop Riethoven al helemaal hersteld van de hersen bloeding die hem tijdens de eerste gala-avond van het Tourgebeuren in juni trof en die het hem onmogelijk maakte zijn sportief levenswerk ver der van nabij mee te maken. Rietho ven belandde in levensgevaarlijke toe stand in het AZL. Dagenlang werd er bij zijn bed gewaakt en iedereen vreesde het ergste. Maar Riethoven kwam er bovenop en houdt zich sinds een week of drie al weer even enthou siast met de wielersport bezig als voorheen, alsof er helemaal niets ge beurd is.. Eergisteren werd hij in het stadhuis benoemd tot ereburger van Leiden. Oude liefde Toch heeft het recente verleden bij Riethoven wel sporen achtergelaten: hoe kan het ook anders. Voorlopig mag hij niet autorijden, moet hij voor een goede bloedsomloop veel wande len en het verder uiterst kalm aan doen. Vanzelfsprekend, maar toch heeft dit advies van de dokter Rietho ven er niet van weerhouden zijn oude liefde weer op te vatten. Dat is in feite begin september begonnen met het lezen van de talloze kranten en weekbladen die aandacht hebben be steed aan de start van de Tour de France in Leiden. Uiteraard was deze informatie in het ziekenhuis verre van hem gehouden. En dus nam de Leidse Tourorganisator pas zeer onlangs ken nis van de uitermate kritische be schouwingen over de resultaten van al zijn inspanningen in het kader van het Tourgebeuren. „De Sleutelstad is tourmoe: eens maar nooit weer. Lei den is de klap nog steeds niet te boven". Zo luidde de kop boven een nabeschouwend artikel in deze krant op 8 juli. Een van de vele verhalen over de tourstart die Joop Riethoven verdrietig stemmen. De Directeur Sportief: ,,'t Is niet waar dat wij de zaken niet goed georganiseerd zouden hebben. Alles was prima. Levitan had nog nooit zo'n goede permanence ge had. „Perfect", zei hij steeds maar. Dankzij de medewerking van al die fijne men sen op het stadhuis, van de dienst gemeentewerken, Groenoordhallen, de politie en noem maar op is de organisatie prima geweest". Hersenbloeding Riethoven vervolgt: „We hebben er allemaal hard aan gewerkt. Alleen sommige mensen zetten het paard achter de wagen en werkten tegen de draad in. Niet dat harde werken heeft mij die hersenbloeding bezorgd, maar de tegenwerking en de ergernis die ik had over het optreden van een man als Bas Vonk (de secretaris van de Tourstichting die zich ook heeft bezig gehouden met de financiële kant van het gebeuren-red.). Daar ben ik hele maal kapot aangegaan", zegt Rietho ven nu. De initiatiefnemer van de Leidse Tourstart noemt wat voorbeel den: achter mijn rug om (hij was zelf belast met de organisatie van de Nederlandse reclamekaravaan) regel de Vonk met een autobedrijf en Levi tan het deelnemen van 10 auto's aan die reclamestoet, zonder dat hier geld voor in het Tourlaatje kwam: 10.000 gulden. Vonk, bezeten van evenemen ten als hij was, probeerde een of ander orkest met koor uit Lille naar Neder land te halen: kosten 65.000 gulden. „Yonk vergat te vaak dat we met een wielerronde bezig waren. Daarom bot ste het zo tussen ons", zegt Riethoven nu. Terwijl hijzelf zich uit de naad liep om geld voor de Tour bij elkaar te slepen, liet Vonk het maar rollen. Ook was Vonk (de enige betaalde kracht in de Stichting Tour de France Leiden) verantwoordelijk voor het te kort aan toegangskaarten voor grote sponsors en de deelnemers aan de Nederlandse reclamekaravaan. „Hij had ze maar aan Jan en Alleman lopen uitdelen die helemaal niets met de Tour te maken hadden, met het gevolg dat de rechthebbenden zonder passe partout kwamen te zitten", aldus Rie thoven die ook nu nog een vuurrode kleur op zijn gezicht krijgt als hij over deze gebeurtenissen praat. Niet op één stoel Hoewel Joop 30 jaar lang bevriend is geweest met Bas Vonk moet hij na de incidenten rond de Tourorgani satie niets meer van hem hebben. „Als je vroeger wat van Vonk had gezegd was ik er boven op gevlogen. Dat is sinds deze zomer wel anders. Hij is eigengereid geweest, heeft met z'n amateuristisch gedoe de hele profes sionele aanpak doorkruist. Hij wilde gewoon niet luisteren, ging overal dwars tegen in. Dat heb ik niet kunnen verwerken. Ik ben dat gaan opkroppen en al die spanning en ergernis heeft me uiteindelijk het zie kenhuis in gebracht. Ik wil dan ook niet langer in één adem met Bas Vonk worden genoemd. Die man heeft me te veel aangedaan. Ik wil niet langer met hem op één stoel gezet worden. Afgezien van het feit dat onze beider omvang dat al in de weg zou staan", voegt Joop Riethoven daar spottend aan toe. Geërgerd Opnieuw is de Leidse Tour directeur zichtbaar geërgerd. Hij maakt mel ding van het draaiboek dat Vonk niet op tijd klaar kon krijgen en dat uiteindelijk door Groenoordh al direc teur André de Jong moest worden opgesteld. De loterij die dankzij Vonk de mist in ging. Nee, het zit Joop Riethoven nog steeds erg hoog... Nadat zijn vrouw hem weer eens gemaand heeft zich toch kalm te houden, filosofeert hij verder over de toekomst. „Ik blijf toch niet altijd ziek. Voor ik instortte had ik met Levitan al een heel gesprek over de start van de Tour in 1981. Als het aan mij ligt, haal ik die naar deze omgeving. Maar dan ga ik het wel heel anders aanpak ken, want ik heb van dit jaar veel geleerd. Heel veel. Geen stichting meer, waarin je je altijd maar moet inhouden. Geen verkoop van de ker- misrechten meer. Geen Bas Vonk meer. Als Levitan er mee instemt hoef ik dan nog maar 20% te doen van het werk dat ik er nu aan heb gehad. Nogmaals: ik kan wel vijf Tour de Francestarts per jaar organiseren, als ze me maar niet tegenwerken....". EO- jongerendag in Groenoord hallen LEIDEN Duizenden jonge ren worden zaterdag 7 oktober in de Leidse Groenoordhallen verwacht, waar vanaf tien uur 's morgens tot half vijf 's mid dags een afwisselend program ma wordt gebracht door de 1 Evangelische Omroep. Dinsdag 10 oktober zendt de EO-televi- sie een vijf kwartier durend verslag uit van deze manifesta tie, die als thema meekreeg: „Zin of onzin?". 7.30|" De uit Oeganda gevluchte An- glikaanse bisschop Kivengere is een van de sprekers. Het verslag van zijn belevenissen (afgelopen winter door de EO-TV uitgezon den) maakte diepe indruk. Hij kwam tot de ontdekking dat hij Idi Amin, de Oegandese dicta tor die het op zijn leven had gemunt, niet mag haten. De Anglikaanse bisschop schreef het boekje „Ik hou van Amin", dat de bezoekers aan de Jonge- redag gratis wordt uitgereikt. Andere sprekers zijn Leo Ha- bets van het Instituut voor Evangelisatie in Driebergen en Henk Binnendijk, bekend van °.r'EO's TV-programma „Wind kracht 16". Op het programma staat ook veel muziek. De bekende forma tie „The burning candles" zal optreden. Harry Govers brengt met zijn combo „Psalter" tal van door hem gemaakte geeste lijke liederen ten gehore. Doke K van Dijk komt met haar instru mentale groep „Hymne" naar Leiden. De community-singing Me o (S Een beeld van de EO-jongerendag die vorig jaar in Hilversum werd gehouden. wordt geleid door EO's hoofd muziek Arie Pronk. Met name tussen de middag is er alle gelegenheid een kijkje te nemen op de „Info-markt" met allerlei kraampjes waar zich enkele tientallen jongeren organisaties zullen presenteren. Huis-aan-huis-actie In het kader van de manifestatie in de Groenoordhallen, wordt zaterdag 7 oktober tevens een huis-aan-huis-actie gehouden in Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest. Hierbij zal (gratis) een exemplaar van „Marcus Maga zine" worden aangeboden door circa vijfhonderd bezoekers aan de jongerendag. Dit is in tijd- schriftvorm de bewerking van het Marcus-evangelie in heden daags Nederlands. ADVERTENTIE Fleurop voor.. Over het ontstaan van de stad Leiden en daaraan verbonden naamgeving zijn in de loop der eeuwen onnoemelijk veel dis cussies gevoerd. Polemische geschriften tot aan kattebelle tjes, gesteld in de toon van „amice en waarde collega", zouden een boekenplank ka merbreed kunnen vullen. Het ene artikel over dit onderwerp geschreven vult het andere weer aan, of verwerpt het zelfs. Op een bepaald moment zou je zowaar gaan geloven, dat Leiden Leiden niet is; in elk geval Leiden Leiden nog niet kan zijn en alle speculaties daarover eigenlijk tot niets kunnen leiden. Iemand die na het lezen van zo'n artikel geen twijfels meer heeft over het ontstaan van het woordje Lei den is de Franciscaan prof. dr. A. J. Goemans uit Katwijk. Hij schreef de Leidse Courant de volgende brief: Leiden Lugdununi „In de Time-Life boekenserie .Liet ontstaan der mensheid", lees ik in het zo juist versche nen deel over de nog steeds min of meer „geheimzinnige", maar creatieve, ondernemen de Kelten omtrent hun goden dom het volgende (blz. 93): „Behalve deze stamgod waren er godheden met speciale functies, waarvan de bekend ste Lug was het middelpunt van het mid-zomer Lugnasa- feest dat zijn hoogtepunt be reikte aan het begin van de maand^igustus. Hij werd al tijd a^fmeeld als jong, knap en met de beschikking over onbeperkte talenten, hij vond spelen en paardrijkunst uit en miste nooit met de katapult of I speer. Lug was een oorlogs god, god van handwerkkunst- en, van reizen, van geldverdie- nen en van de handel. Kortom, hij was een god die toezicht had op allerlei ambitieuze mensehjke ondernemingen. Hij werd over de gehele Kelti sche wereld erkend en univer sal geroemd, en reminiscenties aan zijn naam zijn nog be waard gebleven in de namen van moderne steden als Lyon en Laon in Frankrijk, Leiden in Holland en Liegnitz in Po len Tot zover de inlichtingen. Nu werd mij de latere naam van Lugdunum Batavorum voor Leiden ook wel duidelijk. Leiden Leithon? Lugdunum Batavorum? Eeu wenlang beschouwd als het stamwoord waar Leiden zijn uiteindelijke naam aan heeft ontleend. Maar een telefoontje met de gemeentelijke archief dienst doet inzien, dat dit een geleerde miskleunvan je welste is geweest. „De naam Lugdunum Batavorum is voor het eerst opgeduikeld in de 15e eeuw. Het bleek te zijn ver meld op de zogenaamde Peu- tingerkaart en verwees naar een Romeinse nederzetting in de omgeving van Katwijk (in de buurt waar professor Goe mans op dit moment woont? red.). De geleerde wereld heeft voetstoots aangenomen, dat deze naam het oorspronke lijk woord voor Leiden was. Leiden werd ten onrechte gela tiniseerd. In 1873 verscheen er een artikel van de hand van professor Fruin in De Gids. Fruin bestreed dat Leiden van Lugdunum Batavorum zou zijn afgeleid. De etymologi sche bron van Leiden, zo meende Fruin, is te vinden in de wateren van de stad, het zogenaamde Leithon, wat be tekent „aan de wateren" en hiermee worden de Nieuwe Rijn, de Oude Rijn, de Mare en de Vliet bedoeld, „aldus de archiefdienst". Alles hierover staat te lezen in het Leids Jaarboek uit 1904 op bladzijde 1-39 (hierin wordt ook een poging gedaan om dan in ieder geval de herkomst van Lugdunum Batavorum te identificeren red.). En in het beroemde boek van Van Oerle, „Leiden binnen en buiten de vesten We zullen de brief van professor Goemans maar als een grapje aanvaarden, want anders zou het boekwerk van Van Oerle een aanbeveling kunnen zijn. Het is bij de boekhandel voor pakweg 360 gulden uit voorraad leverbaar. LEIDEN Speel-o-theek "Pinokkio" in Leiden-Noord voorziet in een grote be hoefte. Niet minder dan honderd gezin nen zijn vanaf de oprichting (in maart 1977) lid geworden. In totaal 154 kinde ren hebben de speel-o-theek in het eerste jaar van zijn bestaan bezocht. Er hadden 1049 uitleningen plaats. In totaal 66 stukken speelgoed zijn nooit uitgeleend. Hieronder bevinden zich een bloemen- pers, sjouwplanken, rijs pel en hoepels. De garage en het ziekenhuis zijn erg in trek bij de speel-o-theek-bezoekert jes. Beide speelgoederen werden zeventien maal uitgeleend. De kassa werd twaalf maal uitgeleend en het spel "Matador" elf maal. Een en ander is te lezen in het jaarverslag van de Speel-o-theek. In de toekomst wil "Pinokkio" het e«antal activiteiten uitbreiden teneinde nog meer gezinnen in Leiden-Noord te bereiken. Het aantal uitleningen aan gezinnen bui ten de wijk zal worden beperkt. De activiteiten zullen zich voorts richten op het bereiken van gehandicapte kinderen in Leiden-Noord. Bovendien zal er meer aandachht worden geschonken aan de kinderen van acht jaar en ouder. Het aankoopbeleid zal er op gericht zijn meer goederen voor deze kinderen te kopen. Zo zullen er eenvoudige muziekinstru menten voor het oudere schoolkind wor den aangetrokken. De speel-o-theek wil in de toekomst niet alleen functioneren als uitleenbureau van speelgoed. In de toekomst wil "Pi nokkio" ook meedenken in plannen die te maken hebben met gro^n- en speel- voorzieningen in Leiden-Noord. Ook wil de speel-o-theek een werkgroep kinder werk Plan-Noord op zetten. In samen werking met de cursus Ouders op Herha ling zal een cursus over spel en speelgoed worden opgezet. De financiële positie van "Pinokkio" is niet al te rooskleurig. Om de tekorten op de exploitatiebegroting te dekken heeft de speel-o-theek een dringend be roep gedaan op de rijks- en de plaatselij ke overheid. In de aanloopperiode heeft de speel-o-theek subsidie gekregen van het wijkkollektief Plan-Noord. Met in gang van 1 januari 1978 werd de huur van de kelder onder de K Hartschool waar "Pinokkio" is gevestigd verhoogd. Dit bedrag kan onmogelijk uit eigen middelen worden twtaald. Bovendien is het onzeker of Plan-Noord in de toe komst de speel-o-theek zal blijven subsi diëren. Ook wil de speel-o-theek een door hem zelf betaalde coördinator aantrekken. De huidige coördinator, die in w.s.w.-ver- band bij "Pinokkio" werkzaam is, heeft te kennen gegeven een andere baan te willen zoeken. Teneinde de continuïteit te bevorden acht het bestuur van de stichting Speel-o-theek "Pinokkio" het raadzaam een coördinator in vaste dienst te nemen. Het belang van een dergelijke functionaris acht het bestuur het laatste jaar genoegzaam bewezen. De speel-o- theek drijft hoofdzakelijk op vrijwilli gers. Een dergelijk "bindend" figuur wordt door het bestuur als onontbeerlijk voor de continuïteit gezien. De LAK-cinema brengt morgen drie voorstellingen van de film "Mysteries van het organisme" van D. Makavejev. De voorstellingen worden gehouden in het pand Levendaal 150 en beginnen om zeven, negen en elf uur. Proloog Toneelgroep Proloog brengt op vrijdag 6 oktober het programma "Met je handen in je zakken" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is een nieuw programma voor werkende (en werkeloze) jongeren, waarin vastgesteld wordt, dat de omstandigheden waarin de werkende jongeren verke ren een belemmering vormen om tot verzet te komen. De voorstelling begint om half negen. Toegang 6,-, CJP/LAK ƒ4.- Blokfluitcursus De Leidse volksuniversiteit K O start half oktober een blokfluitcursus, die aansluit op de door de AVRO georgani seerde radio- eh televisiecursus "Blokfluit Spelenderwijs". Deelnemers aan deze radio- en televisiecursus kunnen bij de Leidse volksuniversiteit terecht om het geleerde in praktijk te brengen. Voor dit doel heeft K O speciaal een deskundige blokfluitdocent aangetrokken, die de cursis ten behulpzaam zal zijn. De cursus begint woensdag 18 oktober en omvat ongeveer dertien lessen. Cursisten kunnen zich melden bij K O, Oude Vest 45, tel. 141141. Studentenorkest Het Nederlands Studenten Orkest houdt 10 oktober een auditie in sociëteit Minerva aan de Breestraat. Alle Leidse studenten, die een muziekinstrument bespelen worden uitgenodigd tussen twaalf uur en half drie acte de presence te geven in de sociëteit. Onder meer uit hen wordt het Nederlands Studentenorkest 1978-1979 gekozen. Tot januari wordt gerepeteerd, daarna gaat de toernee door het land van start. Er zullen concerten worden gegeven in Arnhem, Utrecht, Groningen, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Finch in LVC De formatie Finch treedt vrijdagavond 6 oktober om acht uur op in het Leids Vrijetijdscentrum in de Breestraat 66. Het betreft hier een optreden in het kader van het afscheid- stournee van deze symfonische roek-formatie. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden voor niet-leden en drie gulden voor leden van het Leids Vrijetijdscentrum. Alles voor de tuin Een scène uit "Alles voor de tuin" Toneelgroep Theater brengt morgen de komedie "Alles voor de tuin" van de Engelse auteur Edward Albee in de Leidse Schouwburg. "Alles voor de tuin" is een "immorele" komedie, zeer vrolijk met een minder opgewekte ondertoon. In een sjieke woonwijk probeert iedereen de schone schijn van de welvaart op te houden middels fraaie huizen en fraaie tuinen. Albee laat zien wat er achter die fraaie gevels gebeurt middels twee nieuwkomers in de wijk, Richard en Jenny. In de rollen onder anderen Margreet Blanken en Bruni Heinke. De voorstelling begint om kwart over acht. Amnesty International Amnesty International Leiden houdt "schrijfavonden". Belangstellenden kunnen twee keer in de maand brieven schrijven aan verantwoordelijke autoriteiten, die in strijd met de Universele Verklaring mensen gevangen houden. Elke eerste donderdag van de maand is er een "schrijf- avond" in het pand Rapenburg 100. Bewoners van de Merenwijk kunnen terecht in het clubhuis "Op Eigen Wieken" aan het Valkenpad, elke vierde maandag van de maand. De "schrijfavonden" beginnen 's avonds om acht uur. Gammasterren Astronomen van het Huygenslaboratorium van de Leidse Universiteit zijn betrokken bij een intensieve speurtocht naar mysterieuze gammasterren. Tien jaar geleden wist niemand iets van het bestaan van gammasterren af. Uit onderzoeken is gebleken, dat deze sterren gammastralen zenden die honderd miljoen maal energieker zijn dan gewone lichtstralen. Men veronderstelt, dat met behulp van deze sterren de reeds lang voorspelde zogenaamde "zwarte gaten" aangetoond kunnen worden. In 1984 zal de N.A.S.A. een groot observatorium lanceren om een diepgaande studie van de gammasterren te maken. De Nederlandse onderzoekers zullen zeer nauw betrokken zijn bij dit onderzoek. Dans in LAK De danseres Athenea Baker brengt zaterdag 7 oktober een voorstelling in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Athenea begon al op zeer jeugdige leeftijd met haar opleiding en heeft in de loop der jaren ervaring opgedaan met diverse grootheden op dansgebied. Sinds enige tijd presenteert ze soloshows, waarin ze probeert elke beweging, die niet nodig is om een emotie of een idee uit te drukken weg te laten. In haar voorstelling worden theater, dans en de taal van het lichaam verenigd. Het optreden begint om half negen. Dirigent: Frans Tetteroo Thzn. Zaterdag 7 oktober. Stadsgehoorzaal Leiden Breestraat. Aanvang 20.15 uur. Volksmelodieën uit Rusland. Liturgische gezangen. Kaartverkoop: donderdag 5 oktober van 19.00-21.00 uur. Vrijdag 6 oktober van 13.00-15.00 uur. Zaterdag 1 uur voor aanvang voorstelling. Toegangsprijs 8,50. VTelefonisch 071-13.17.04.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3