Gezondheidszorg moet 1,1 miljard aan inkomens inleveren Herfstvakantie moet slechte zomer goedmaken Rooms geen afwijking; rood geen besmetting Frans voorstel voor bestand in Libanon in Verenigde Naties FINSE PARLEMENTSLEDEN VERONGELUKT BIJ VLIEGRAMP JITTOCHT VERWACHT Groenevelt van Industriebond Hl STIGE DRIE OKTOBER NACHT Setatae €o Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallew Bf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - (nnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 4 oktober 1978,69e jaargang no. 21162 Rustig herfstweer Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richting. Maximumtemperaturen onge veer 12 graden. Morgen zon op: 06.46, zon onder: an een onzer verslaggevers EN HAAG - De weinig uitbundige mer en het uitblijven van een mooie zomer is voor veel Nederlanders nleiding geweest er om de komende irfstvakantie tussenuit te gaan. et KNMI in de Bilt registreerde in i maand september maar 95 uren zon, dat was een tekort van 51 uren of 35 procent. Sinds april hebben we elke maand te weinig zon gehad. Vandaar dat er in de herfstvakantie een uittocht van landgenoten zal plaats vinden. De reisbureau's kunnen de vraag nauwelijks aan. „Alles zit tjok- en tjokvol", aldus een woordvoerder van een van de grootste touroperators, „veel mensen staan op de reservelijst voor de Zuidelijke vakantiebestemmingen en wachten op annuleringen, waardoor zij alsnog een reis naar zonniger oorden kunnen maken". De 8-daagse reizen naar het Zuiden vliegen weg, mede door het zeer aantrekkelijke tarief dat in het naseizoen voor de Middellandse Zeelanden gerekend wordt. Parijs en Londen, de traditionele trekpleisters voor korte vakanties, krijgen eveneens een vloed van Nederlandse toeristen te verwelken. Dat veel landgenoten optimistisch van aard zijn, blijkt uit de hoge bezettingsgraad van de bungalows in de diverse centra van ons land. Bij mooi herstweer zal de vraag naar deze verblijfsmogelijkheden het aanbod ver overtreffen, vooral omdat men ook rekening houdt met de komst van vele buitenlandse toeristen. De zogenaamde laatste-moment beslissers zullen dit jaar moeite hebben met het vinden van een geschikt vakantieonderkomen. KOSTEN STIJGEN DOOR SPECIALISME 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werknemers en vrije-beroepsuitoefenaren in de ge zondheidszorg moeten de komende drie jaar ruim 1,1 miljard gulden aan inkomen „inleveren". In 1979 krijgen zij 150 miljoen, daarna 385 miljoen en in 1981 590 miljoen gul den minder, dan waarvan eerst was uitgegaan. Dit blijkt uit de meerja renraming van staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (Volksgezond heid). De invloed van Bestek '81 op deze beslissing is duidelijk. Deze matiging is volgens de staatsse cretaris onvermijdelijk, omdat de kostenstijging in de gezondheidssec tor voor een groot deel veroorzaakt wordt door een toenemen van lonen en honoraria. Mede door deze in greep wil mevrouw Veder-Smit zien te bereiken, dat de kostenstijging, die vorig jaar nog 11,2 procent bedroeg, in 1981 omgebogen zal zijn tot zo'n zeyen procent. In dat jaar zal de gezondheidszorg overigens toch nog bijna zes miljard gulden meer kosten dan nu het geval is: 29,7 miljard tegen 23,9 miljard. Die stijging zal voor een groot deel het gevolg zijn van het toenemen van het aantal specialisten (2000 ex tra in 1981), huisartsen (2100), fysio therapeuten (4800) en tandartsen (1100). Bij de specialisten zullen volgens de staatssecretaris vooral de indirecte kosten de totale uitgaven opjagen. Verder wordt de medische kennis steeds groter.. Daardoor zijn per pa tient steeds meer handelingen nodig bij het stellen van de diagnose. Dit komt tot uiting in de declaraties van de behandelende artsen en in de reeds genoemde groei van het me disch en paramedisch (hulpperso neel. PARIJS (Reuter—UPI) Frankrijk dient van daag in de Verenigde Naties voorstellen voor een bestand in Libanon. Dit zei de Franse minister van buitenlandse zaken Louis de Gui- ringaud gisteravond in Parijs. De VS heeft reeds verklaard de voorstellen te steunen. De Guiringaud, geïnterviewd door de Franse televisie uit New York, zei ook dat de Franse voorstellen de steun hebben van VN-secretaris- neraal Kurt Waldheim. t Franse plan voorziet in een onmiddellijke wapenstilstand en een hergroepering van de Arabische vredesmacht, voornamelijk opge- bouwd uit Syrische troepen. De derde fase van het plan behelst het inzetten van een volledige Libanese strijdmacht, bestaande uit christelijke en moslimsoldaten, die als een buffer zou moeten optreden tussen de de twee strijdende partijen. Intussen leverden gisteren en vanmorgen door tanks gesteunde Syrische troepen zware gevech ten met de christelijke milities. Hevige explosies deden de in handen van de christenen zijnde oostelijke wijk van de hoofdstand op zijn grond vesten schudden. Een militie-woordvoerder ver klaarde dat felle gevechten worden geleverd om een strategische brug. Dierendag Een werkgroep van samenwerken de Rotterdamse dierenbescher mingsorganisaties heeft in vier Rot terdamse wijken een experiment uitgevoerd, waarbij zwerfkatten wer den gesteriliseerd en gecastreerd. Er zijn naar schatting honderdduizend zwerfkatten in de Maasstad. Een extreem hoog aan tal, want een stad als Den Haag heeft er minder dan vijftigduizend. De werkgroep ver wacht van deze nieuwe aanpak meer resultaat dan van het systema tisch ophalen en afmaken van zwerfkatten. Ne gentien wijken hebben in Rotter dam al om een dergelijke actie gevraagd. Arie Groenevelt V.an een onzer verslaggevers) Den Haag. Rood zal moeten leren, dat rooms-zijn geen geestelijke afwijking is, maar rooms zal moeten leren dat rood geen besmettelijke ziekte is. Met deze woorden luidde gisteren voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond-NVV de federatie in met de Industriebond- NKV. Deze bond had een dag eerder in Utrecht al tot de federatie besloten. De bedoeling is, dat beide bonden te zijner tijd bij een fusie uitkomen. Zowel voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond-NW als zijn collega Spij ker van de NKV-partner wezen hierbij op de gezamenlijke overeenkomsten in de idealen. De doelstellingen van beide vakbewegingen blijven dezelfde, maar het nieuwe is, dat deze doelstellingen door de beoogde samenwerking in een ander perspectief komen te staan, aldus de kerngedachte van federatie en tenslot te de fusie. Zowel Groenevelt als Spijker hebben er bij hun besprekingen over de federatie dezer dage nadrukkelijk op ge wezen. dat de groei naar eenheid niet zonder problemen zal verlopen. "De wor steling is nog niet ten einde", aldus Groenevelt gisteren. Eigen risico ziekenfonds gaat niet door DEN HAAG— de invoering van het eigen risico van hon derd gulden in het zieken fonds gaat vrijwel zeker niet door. De fractie van de grootste regeringspartij in de Tweede Kamer, die van het CDA, zal dit regeringsvoor stel morgen bij de debatten over de ombuigingsoperatie torpederen. In Den Haag wordt verwacht dat het kabinet geen proble men zal maken over het sneu velen van dit voorstel, dat een bezuiniging van 350 mil joen gulden in '81 had moe ten opleveren. De CDA-fractie heeft zich gisteren op het standpunt gesteld dat er voor ziekenfondsverzekerden in het geheel geen algemeen eigen risico mag gaan gelden. Het CDA zal de regering morgen suggereren om de 350 miljoen gulden op andere manieren op de gezondsheidszorg te be zuinigen. Daarbij wordt ge dacht aan een uitdunning van het ziekenfondspakket en een matiging van artseninkomens. Ook het kabinetsplan om pa- tienten in verpleeginrichtingen voortaan tien gulden per dag zelf bij te laten dragen zal door de CDA-fractie niet wor den ondersteund. LEIDEN - In de Leidse bin nenstad zijn vannacht vijf Leidenaars aangehouden op verdenking van vernieling van autos op het Rapenburg.Twee van hen bleken zich inder daad schuldig te hebben ge maakt aan het beschadigen van automobielen op verschil lende plaatsen in de Leidse binnenstad. Eerder op de avond waren al tien mannen aangehouden. Zij bleken ech ter vrijuit te gaan. In tegen stelling tot gisternacht is het verder in Leiden erg rustig geweest. DIERENDAG Werelddierendag gaat aan ze voor bij. .tenzij men sterilisatie en castra tie een cadeautje noemt In het Witte Huis werd gisteren een samenzang gehouden ter ondersteuning van het Martin Luther-Centrum voor Sociale Verandering. Naast president Carter (tweede van links) en zijn vrouw Rosalyn, woonden mevrouw Coretta King en Christine King Farris. zuster van Martin Luther King, de bijeenkomst bij. Inmiddels heeft de 32-jarige artieste Anna Sandhu bekend gemaakt dat zij binnen twee weken in de East Tennesseegevangenis in Knoxville in het huwelijk zal treden met James Earl Ray de moordenaar van dominee Martin Luther King die een straf uitzit van 99 jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. HELSINKI (AP) Bij het verongelukken van een militair vliegtuig gisteravond in centraal Finland zijn zeker vijftien mensen om het leven gekomen. Gevreesd wordt, dat onder de slachtoffers zich drie parle mentsleden bevinden. Het transporttoestel vervoerde ten minste twaalf passagiers, waaronder drie parle mentsleden, een provinciale gouverneur, directeuren van grote maatschappijen en hooggeplaatste burgerlijke autoriteiten. Het toestel, dat een bemanning van drie perso nen had. is kort na het vertrek van het vliegveld van Kuopio Rissala, 390 km ten noordoosten van Helsinki, in een meer neergestort. Volgens ooggetuigen zou het vliegtuig brandend uit elkaar gesprongen zijn toen het het wateroppervlak raakte. Enige seconden voor de ramp zich voltrok zei de gezagvoerder tegen de controletoren: „de rechter motor werkt niet meer. Ik kom terug". Het slechte weer en de duisternis bemoei lijkten de reddingsoperatie. Tot nu toe zou het lijk van een van de slachtoffers gevon den Zijn. De inzittenden hadden deelgeno men aan een cursus civiele verdediging, die jaarlijks voor hoge burgerlijke autoriteiten en economische deskundigen gehouden wordt. Zij waren op weg naar Helsinki toen het ongeluk gebeurde Dertig scholieren door dek gezakt KATWOUDE (ANP) Een tochtje met een binnenschip op de Gouwzee is gisteren onfortuinlijk afgelopen voor vijf leer lingen van een zeil school uit Helmond. Het vijftal raakte lichtgewond, toen zij door een dekluik van het schip zakten en in het ruim terechtkwamen. In hun val naar beneden sleepten zij vijfentwintig mede-leerlingen mee, die echter niet meer dan schrammen opliepen. In totaal bevonden zich 120 leerlingen aan boord van het schip. Voor de vijf gewonden eindigde het dagje uit in het stadsziekenhuis van Puimerend. ROTTERDAM (ANP) De 21-jarige Leo Molhoek Bakker heeft gisternacht boven Rotterdam-Zuid een UFO (unidenti fied flying object) waargenomen en gefotografeerd. „Een discusvormig voorwerp bleef enkele seconden stil hangen in de lucht, lang genoeg om mijn camera te pakken", vertelt Leo. „Ik had net de tijd om een opname te maken, toen het met grote snelheid in noordelijke richting verdween." Hij foto grafeerde het voorwerp met een eenvoudige camera. Volgens hem hebben ook buren een oranje schijnsel gezien. «X). VN*3> O, <5^ A

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1