Gemeente wil met nieuw beleidsplan mJ. greep op horeca verstevigen Vernieuwde Turfmarktbrug geopend CDA-SPECIALIST DRIESSEN: VOOR VARIABELE SLUITINGSTIJDEN 18 LOi hRIJ Leidse Universiteit maakt meerjarenafspraken Bewoners protesteren tegen sloop panden STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1978 PAGINA 3 I (drie lllem 19.05 19.45 CDA-fractievoorzitter mr. H. Driessen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Caféhouders en stamgas ten leven deze dagen in de blijde verwachting van een gemeentelijk beleidsplan voor de horeca. Na meer dan een olifantsdracht en vooraf ge gaan door de nodige miskramen lijkt de bevalling van deze beleidsnota nu toch langzaam maar zeker naderbij te komen. Als de voortekenen niet bedriegen staat haar een zware beval ling te wachten. Nu al staat immers vast dat de greep van de gemeente op de horeca-instellingen aanzienlijk zal worden verstevigd: het gemeente bestuur kan regelend op gaan treden in de spreiding van de horeca-instel lingen over de stad, doordat de vesti ging van cafe's tegen kan worden gehouden als er overlast voor omwo nenden wordt gevreesd. Deze maatre gelen werden al aangekondigd in de voorloper van de horeca-beleidsnota die de raadscommissieleden al enkele maanden geleden voorgelegd kregen, maar waarover zij in afwachting van de bekendmaking van de verdere beleidslijn toen geen uitspraak wil den doen. Naast de maatregelen tegen de over last komen in dat beleidsplan ook nog vraagstukken aan de orde als de sluitingsuren van de Leidse cafe's en het te voeren ontheffingsbeleid. Zoals bekend bestaan er nu nog altijd twee gelegenheden die een uurtje langer open mogen blijven dan de concurren tie: bar-dancing Samantha aan de Langebrug en Pardoeza aan de Doeza- straat. Als het aan de burgemeester gelegen had was aan deze situatie al meer dan een jaar geleden een einde gekomen. In 1976 besloot dr. Vis, als burgemeester in eerste instantie ver antwoordelijk voor het drank- en ho- reca-beleid waar dit samenhangt met vraagstukken van openbare orde, dat de bevoorrechte cafe's hun privileges kwijt moesten raken. Dankzij de com missie voor de beroepschriften werd deze beslissing teruggedraaid tot het vaststellen van een totaal horeca-be- leid. En zo ver lijkt het dan intussen bijna gekomen die toen gevoerd werden wierp met name CDA-fractievoorzitter mr. H. Driessen zich op als een even origineel als progressief pleitbezorger van Lei den als uitgaansstad. Ook nu nog blijkt het CDA als het gaat om de horeca-problematiek een woordvoer der te hebben die veel verder wil gaan dan de vertegenwoordigers van bij voorbeeld PvdA en de WD. Natuur lijk willen ook deze partijen de over last zoveel mogelijk bestrijden, maar het gevaar is groot dat bij het streven naar verbetering van het leefmilieu in de binnenstad het kind met het badwater wordt weggegooid. Cafehin- der bestrijden met een beleid dat een gezonde ontwikkeling in de horecasec- tor in de weg staat zal van Leiden geen aantrekkelijke, levendige en bruisende stad maken. De belangrijke functie van deze ongesubsidieerde, uit particulier initiatief voortgekomen manier van recreëren wordt snel on derschat. Niet iedereen wil nu een maal naar dat door de gemeenschap betaalde buurt- of clubhuis. Toch ziet het er naar uit dat als enig middel om de overlast te bestrijden de ontheffingsvergunning van het of ficiële sluitingsuur (24.00) zal worden gebruikt. Dat is in feite een voortdu ren van de bestaande situatie onder het bewind van burgemeester dr. A. J. Vis. Eenzijdig Pleitbezorger Als binnenkort de emoties over het horeca-beleid weer op gaan laaien is dat niet de eerste keer. In de winter van 1975-1976 vulden de kamers op het stadhuis zich ook regelmatig met verontruste caféhouders en klagende binnenstadbewoners. In de discussies CDA-fractieleider Driessen, zelf geen onbekende in de Leidse kroegen, is hier weinig over te spreken. „Vis wekt de indruk niet veel van dit soort zaken af te weten. Hij lijkt elke affiniteit met deze sector van ver maak en ontspanning te missen en benadert alles eenzijdig vanuit het politierapport", is het verwijt van Driessen. In de tijd van Vis' voorgan ger, burgemeester Van der Willigen, was het mr. Driessen die samen met zijn liberale collega Portheine een opschuiven van het sluitingsuur wist te bewerkstelligen. Daarbij werd een zeer soepel ontheffingenbeleid ge voerd. Na de komst van burgemeester Vis begon het eerste wijkcomité in de Leidse binnenstad (dat van de Pieters- en Academiewijk) zich te roeren. Op hearings regende het klachten over het lawaai en de mis dragingen van cafébezoekers. De toe nemende agressiviteit werd een pro bleem. Burgemeester Vis ging deze problemen te lijf met het wapen van de sluitingstijdenregeling. De onthef fing werd gehanteerd als middel om de overlast te bestrijden, en niet bijvoorbeeld een meer voor de hand liggende zaak als een muziekvergun- ning. „Vis accepteerde ook het ver schil in sluitingstijden tussen de ge wone kroegen en de bevoorrechte drie (Samantha, Club 70 en Pardoeza) niet Over de uitzonderlijke positie van de studentenverenigingen werd niet ge rept", zegt Driessen. In 1974 werd besloten dat na een overgangsperiode van 5 jaar aan de bevoorrechte positie van de studen tenverenigingen een einde zou komen (art. 119 APV). Hun privileges, voort komende uit het feit dat ze met een sociëteitsvergunning draaien, zouden volgend jaar moeten verdwijnen, om dat ze dan net als andere horecagele genheden onder de regelingen in de APV vallen. Mr. Driessen heeft er echter weinig vertrouwen in dat er in de praktijk wat zal veranderen. „Volgens de Kroon is het ontheffin genbeleid een zaak van de burgemees ter. De discriminatoire houding tegen over de studentenverenigingen zal dus wel blijven. En dat terwijl de baldadig heid en overlast in deze stad zeker niet in de laatste plaats door die studenten wordt veroorzaakt", aldus Driessen. Veel te laks Naar het oordeel van de horeca-spe- cialist van de CDA-fractie is er al jarenlang sprake van een grote laks heid in het beleid van de gemeente waar het gaat om de overlastbestrij- ding door horeca-instellingen. Con trole op lawaai-overlast door veel te harde muziek vindt bijvoorbeeld nau welijks plaats. Door strenger te werk te gaan bij het verlenen van een muziekvergunning en dit te combine ren met het stellen van veel hogere eisen aan de bouwkundige staat (ge luidsisolatie) van de panden waarin een café gevestigd is zou naar de mening van Driessen de hinder al behoorlijk kunnen worden terugge schroefd. „Geluidsoverlast is simpel te constateren. Vóór het verlenen van een vergunning is de mate van over last al na te gaan. Zo kan men voorkomen dat de buren in een later stadium tenminste niet hoeven te verhuizen", zegt Driessen. Een ander punt waarop de controle verscherpt zou moeten worden is vol gens Driessen de agressie van vooral beschonken cafébezoekers. „Er wordt door de politie onvoldoende toegezien op het tapverbod in geval van dron kenschap. Bij gesignaleerde geweld dadigheid geeft de politie ook te vaak niet thuis. Zij stelt zich op het stand punt „wij zijn geen uitsmijters". Toch ziet cafébezoeker Driessen de drank en het vermaak in de kroeg niet als zo'n grote oorzaak van agressief ge drag dat alleen al daarom een vervroe ging van het sluitingsuur gerechtvaar digd zou worden. En wat de bevorde ring van ander crimineel gedrag be treft: „Het is maar een uiterst klein gedeelte dat na het sluiten van de kroeg op roverspad gaat. Maar tegen zoiets is toch niet te vechten. Als je wil voorkomen dat mensen met een gat in hun hand te veel geld uitgeven en vervolgens het dievenpad opgaan, zou je bijvoorbeeld ook de warenhui zen moeten sluiten. Daar komt nog bij dat ik het onjuist vind het overgro te deel van de cafébezoekers de dupe te laten worden van een heel klein groepje agressieve bezoekers waar volstrekt onvoldoende tegen opgetre den wordt". Spreiding Meest besproken punt in de komende discussies zal ongetwijfeld weer het vraagstuk van de sluitingstijden zijn. Ofschoon er maar weinig medestan ders in de raad te vinden zullen zijn, zal CDA-leider Driessen opnieuw het punt van de variabele sluitingsuren voor de Leidse horeca op tafel leggen. Dat wil zeggen dat alle cafe's niet meer op hetzelfde moment zullen hoeven te sluiten, maar dat van een zekere spreiding sprake zal zijn. „Het nadeel van het huidige uniforme sluitingsuur is dat zo kort na één uur 's nachts een nachtelijk spitsuur ontstaat en allerlei auto's luid toeterend over het Rapenburg rijden. Bij een grotere spreiding voorkomt men een massale uittocht naar huis, of naar die enkele gelegenheid die dan nog bij uitzonder ing een uurtje langer open mag blij ven. Als er zo'n vijf cafe's langer open zouden blijven kan de uittocht veel meer gespreid worden, waardoor de overlast aanzienlijk minder wordt", meent de fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeenteraad. „Op deze wijze wordt dan ook in redelijke mate tegemoet gekomen aan de wens van vooral vele jongeren in de stad die een zekere behoefte hebben aan nachtelijk vertier, zoals de vele stu denten en verpleegkundigen die Lei den huisvest. Als een ondernemer daar met zijn zaak op in wil haken kan dat alleen maar worden toege juicht. Bovendien kost deze vorm van ontspanning de gemeenschap vrijwel niets en dat kan van alle zwaar gesub sidieerde buurt- en clubhuizen, hoe nuttig deze op zich zelf ook zijn, zeker niet gezegd worden." En daarmee zijn we dan beland bij de belangrijke sociale functie van de Leidse kroegen. Zij vormen een ont moetingspunt van vogels van diverse pluimage, waar gebiljart, gekaart of geschaakt kan worden, en zij kunnen de stad minstens zo aantrekkelijk en levendig maken als de nog te vaak ontbrekende gezellige pleintjes met bloemen, planten en terrasjes. Vol gens mr. Driessen wordt de horeca volstrekt ten onrechte nog veel te vaak geplaatst in de repressieve sfeer van de verstoring van de openbare orde. Het verband tussen de kroeg en crimi neel gedrag is veel minder aantoon baar dan sommigen ons willen doen geloven: „We moeten ons zo langzaam aan toch eens realiseren dat de vorige eeuw van drankmisbruik intussen wel een paar jaar achter ons ligt. De wijze waarop de gemeente en de politie de Leidse horeca benaderen is ouderwets en ongenuanceerd. De politie kijkt toch ook niet of VenD wel netjes z'n deuren om 18.00 uur gesloten heeft? En als je toevallig in de stad een melkboer of groenteman als buurman hebt loop je ook de kans 's morgens in alle vroegte gewekt te worden door de bevoorrading van zijn winkel. Nachtelijk lawaai kan niet op conto van de kroeg alleen geschreven wor den. Natuurlijk moeten we overlast bestrijden, maar dat kan ook op een manier die de ondernemer niet direct in zijn broodwinning aantast en zijn klant in zijn ontspanningsmogelijkhe den. Bovendien kunnen die andere hier geschetste manieren veel meer effect opleveren. Punt is alleen: als je het belangrijk vindt dat er een gezellig uitgaansleven in Leiden be staat en je wilt dit ook in goede banen leiden, zal dit wat mankracht kosten. Die moet je daar dan voor vrij maken, want dan zal het best wel eens nodig kunnen zijn dat oom agent ook 's nachts een parkeerbon uitdeelt als er weer een steeg volkomen verstopt staat met auto's van cafébezoekers, 't Is maar waar je je prioriteiten legt ARJEN BROEKHUIZEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Na meer dan een jaar kan er weer verkeer over de Turfmarktbrug, de verbinding tussen Turfmarkt en Nieuwe Beestenmarkt over de Oude Vest Wethouder Verboom fietste gistermiddag, in zijn kwaliteit van plaatsvervangend wethouder van stadsontwikkeling en verkeer, het rood-witte lint door en stelde daarmee de brug officieel open voor het langzaam verkeer. Na de drie-oktoberfeesten zal de brug van een asfaltwegdek worden voorzien en later ook voor het bus- en autoverkeer worden opengesteld, waarmee de omleiding over de Blauwpoortsbrug LEIDSE SMARKTRECLAME tot het verleden zal behoren. De opening van de brug moest gisteren nog fietsend worden verricht. Wethouder Verboom, die zijn collega Waal moest ver vangen omdat deze niet op tijd van een weekendje Londen in Leiden terug was, fietste in ge zelschap van burgemeester Vis en een flink aailtal raadsleden en gemeente-ambtenaren over de nieuwe brug. De fietsen wa ren beschikbaar gesteld door de vereniging voor ambulante han del die met dit gebeuren ook meteen het startschot wilde ge ven voor de 3-oktobermarkt rond de Beestenmarkt en de Steenstraat. De markt staat dit jaar dankzij de verkeerschaos in de binnenstad in het teken van de fiets: de marktkooplui hebben dan ook 50 tweewielers beschikbaar gesteld als prijzen van een loterij die dezer dagen wordt gehouden. Wethouder Verboom haakte gisteren dankbaar in op de fietspropaganda van de markt kooplui: „De hele stad is vol, er kan geen auto meer bij. U ziet het zelf met eigen ogen. Daarom zeg ik tot alle autobe stuurders: „Gaat u maar fiet sen", aldus de wethouder. Verboom noemde de nieuwe Turfmarktbrug een „aanwinst voor Leiden en een geweldige verbetering van de moeilijke verkeerssituatie in de binnen stad. Hij roemde de activiteiten van de dienst' gemeentewerken Als opening van de 3-oktobermarkt en als reclamestunt van de vereniging voor ambulante handel fietste wethou der Verboom in gezelschap van burqemeester Vis (links achter hem) en marktbons VerplancRe (rechts van hem) gistermiddag de nieuwe Turfmarktbrug open. en het harde werk van de aanne- hield zijn gehoor wel voor dat zaamheden aan andere wegen door de afsluiting van de Kippe- mer om de nieuwe brug, die de nieuwe brug maar een drup- en bruggen die thans in uitvoe- brug. „Voorlopig zijn we er nog ruim 6 ton heeft gekost, nog net pel op de gloeiende plaat van ring zijn of nog op stapel staan, niet: er zal nog jaren pijn moe voor de viering van Leidens de verkeerschaos is. Hij wees en dat telkens weer blijkt te ten worden geleden", zo voor- Ontzet te voltooien. Verboom op de veelheid van herstelwerk- groeien, zoals vorige week nna spelde de wethouder. Leiden Dit najaar moeten de universitaire bestuurders zich weer bezig gaan houden met de interne meerjarenafspraken, de verdeling van het geld over de faculteiten en centrale diensten. Gisteravond besprak de universiteitsraad het financiële kader daarvan, de nota Fiananciële randvoorwaarden. De Leidse universiteit denkt de studentenaantal len uit de vorige week afgesloten landelijke meerjarenafspraak zonder financiële problemen op te kunnen nemen. Hiervoor zullen wei wat verschuivingen tussen faculteiten nodig zijn. Ook de toegestane incidentele looncomponent (0,8%) lijkt weinig moeilijkheden te geven. In principe mag deze per faculteit maximaal 0,9% zijn. Wanneer dit getal hoger ligt, moet bekeken worden wat de achtergronden hiervan zijn en wat de gevolgen op langere termijn, om te bepalen of al dan niet van het principe afgeweken kan worden. De universiteitsraad ging er gisteren mee akkoord een post van 1,5 miljoen gulden niet in de begroting op te nemen. Dit is het verschil tussen wat de universiteit vergoed krijgt vonr sociale lasten, en de geraamde uitgaven. Het verschil wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door het feit dat hogere lasten voor part-timers niet verrekend worden. De universiteit verwacht het tekort op te kunnen vangen, ook al omdat door vacatures het bedrag kan meevallen. Deze maatregel is genomen om te voorkomen dat het aantal arbeidsplaatsen wordt aangetast. f Herdenkingsdienst paus Morgen wordt in de Meerburgkerk, Zoeterwoude Hoge Rijndijk, om half acht een centrale herdenkingsdienst vanuit dekenaat Leiden gehouden naar aanleiding van het overlijden van paus Johannes Paulus I. Men wordt verzocht bij voorkeur te parkeren op het plein achter de kerk, op het terrein van het voormalige Goede Herderklooster. Magie In het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17, wor den in oktober drie avonden over de verborgen krachten der getallen gehouden. Mis Leene van de esoterische gemeenschap Sivas zal over dit onderwerp spreken. De eerste bijeenkomst is dinsdag 10 oktober, de tweede wo dag 18 oktober en de derde avond 24 oktober. Alle avonden beginnen om acht uur. Voor leden van het centrum is de toegang gratis. Niet leden moeten drie gulden betalen. Gratia curauaaen Breehuys de volgende gratis cursussen: Maandag van 14.00-16.00 bij K&O: Engels voor beginners, Frans en Spaans voor beginners en bij Troef: Spaans voor beginners, Nederlands en Engels voor beginners. het Breehuys: Keramiek en Donderdag van 14.00-17.00 bij LVC, fotografie, tekenen en schilderen, gitaar voor beginners, etsen en spinnen en weven. Van 10.00-12.00 in het Breehuys, zeefdrukken, spinnen, weven en batikken. Bij Troef, film. Rechtstreekse opgave bij het Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ingang Schoolsteeg, van 10.00-12.00 op maan dag, dinsdag en woensdag en van 14.00-16.00 op vrijdag. Tentoonstelling Een olieverfschilderij van de Leidse kunstenares. De Leidse kunstenares Anneke Boot exposeert weer in het Nederlands Congresgebouw. De tentoonstelling geeft een overzicht van het werk van de Leidse schilderes. Enkele werken zullen te koop worden aangeboden. De tentoonstel ling is dagelijks te bezichtigen van negen uur 's morgens tot elf uur's avonds. Boeken voor Amnesty Amnesty International doet een dringend beroep op iedereen die in het bezit is van boeken. Wanneer deze boeken niet meer gelezen worden en alleen maar teveel ruimte in huis innemen kan Amnesty ze nog wel gebruiken voor een boekenmarkt. De boekenmarkt zal op een aantal zaterdagen in november gehouden worden. De opbrengst van de markt is bestemd voor vluchtelingen in Nederland en voor mensen in het buitenland, die om godsdienstige of politieke redenen gevangen zijn gezet. Hun families verliezen in veel gevallen de bron van inkomsten en hebben dringend hulp nodig. Om het werk van Amnesty te steunen kunnen boeken worden ingeleverd bij: Jan van Holsteyn, Nieuwe Rijn 34a, Leiden (naast uitzendbureau LUBA), tel. 071-124155. Jeugdclub Breehuys In het Breehuys gaat morgen een club voor kinderen van 11-14 jaar die toneel willen spelen van start. Inschrijven: Breehuys, Breestraat 19, teL 071-130983. Contributie 7,50 gulden per maand. Klachtenadres De bewoners van de Sophiastraat en omgeving kunnen met vragen en problemen over de rioleringswerkzaamheden hun omgeving terecht bij: de heer B. H. A. Smits. Hij opzichter van het werk en te bereiken in de keet aan Waldeck Pyrmontstraat, tel. 134165. De heer Smits is door de dienst gemeentewerken aangewezen om vragen af te handelen. Leiden Wijkcomité Vreewijk heeft bij b en w van Leiden zijn verontrusting uitgespro ken over de onttrekking van de woonbestemming aan de pan den Witte Singel 6 t/m 10. Te vens protesteert Vreewijk erte gen dat het college toestem ming heeft gegeven om het pand Witte Singel 10 te slopen. Het wijkcomité vreest dat bin nenkort alle panden zullen wor den gesloopt omdat zij aan een bedrijf zijn verkocht Vreewijk vindt het onvoorstelbaar dat in een gemeente waar toch al wo ning- en kamemood heerst, het college zo gemakkelijk toestem ming geeft voor woningonttrek king c.q. sloop. "Bovendien ach ten wij het onjuist en niet in het belang van de openbare veiligheid om een zo groot ge bied van een toch al kleine woonwijk uitsluitend een kan toorbestemming te geven", al dus het wijkcomité.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3