De cavia moet jongen. Mammoetdebat over Bestek '81 kan spanningen opleveren VUL NU UW DIEPVRIEZER!! HELE RUNDER VOORVOET P< HELE VARKENSRIB' Es-,- f19-' Gemeente f Zoeterwoude LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER l£p (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Donderdag morgen om kwart over tien begint in de Tweede Kamer het mammoetdebat over de ombuigingsnota Bestek '81 en de rijksbegroting voor 1979. Hoewel het in principe gaat om een algemeen poli tiek en financieel debat (de jaarlijkse algemene beschou wingen) is te verwachten dat de gelijktijdige behan deling van Bestek '81 eert duidelijk stempel op de dis- cussies zal zetten. De Kamerfracties krijgen in eerste instantie veel tijd om hun mening te geven: bij el kaar ongeveer tieneneenhalf uur. Volgende week (dan zijn dinsdag, woensdag en donderdag voor de debatten uitgetrokken) antwoordt de regering en gaat de Kamer, waarschijnlijk langs de weg van een zeer groot aantal moties, over tot de besluit vorming. Het zal wel volgen de week donderdagnacht worden voor Kamervoorzit ter Vondeling een punt ach ter de beraadslagingen zet. Dit Kamerdebat is van zeer grote betekenis voor het in de komende jaren te voeren beleid op sociaal, econo misch en financieel terrein, Algemeen wordt aangeno men dat het ook spannend zal worden, in het bijzonder als het erom gaat een beslis sing te nemen die in belan grijke mate afwijkt van wat de regering zich voorstelt. De regering heeft de afgelo pen tijd herhaaldelijk laten weten dat zij wil vasthouden aan de voorgestelde omvang van de ombuiging: 10 mil jardtot 1981. KAMER De discussies in de Tweede Kamer zullen ongetwijfeld de nodige spanning opleve ren. De PvdA is fel tegen de plannen van het kabinet. „Het kabinet voert illusiepo- litiek", zei fractieleider Den Uyl zaterdag in Rotterdam op een massale protestde monstratie van zijn partij. De PvdA vindt dat Bestek '81 absoluut onvoldoende uitzicht biedt op het terug dringen van de werkloosheid en daartoe verkeerde en ont oereikende instrumenten hanteert. Volgens haar wordt het grootste deel van de lasten bij de zwakste groepen gelegd. De PvdA komt donderdag met een te- genplan waarin ook inko mensmatiging centraal staat, maar dan in het bijzonder voor de hogere inkomens groepen (vanaf ongeveer tweemaal modaal). De groot ste oppositiegroepering vindt dat de overheid een veel ac tievere rol moet spelen in het terugdringen van de werkloosheid. De WD kan zich in het al gemeen wel in de regerings plannen vinden; hier en daar zal zij enkele wijziging svoorstellen aanbrengen. D'66 heeft een groot aantal correcties angekondigd. Een centrale rol in het debat zal het CDA - als grootste, maar kritisch gestemde rege ringspartij - spelen. Van de fractie van Aantjes zullen waarschijnlijk enkele ingrij pende wijzigingsvoorstellen komen, in het bijzonder wat betreft een matiging van de hogere inkomens en een ge richter investeringsbeleid. Donderdagavond laat zullen we precies weten hoe de fracties zich opstellen. Het kabinet gaat vervolgens een spannend weekeinde tege moet waarin het zich zal be zinnen op welke wijze het aan de samenspraak met de Kamer handen en voeten kan geven. OMBUIGEN Bestek '81 wordt dikwijls uit gemakzucht, maar ook uit psychologisch oogpunt (door de oppositie) een bezuini gingsnota genoemd. Het is - echter een ombuigingsnota, maar het woord ombuigen is een wat vreemd begrip. Het wil in dit verband zeggen dat de groei van de uitgaven (en vooral de automatisme erin) bijgesteld moet wor den. Zou men de zaken op hun beloop laten dan zou den de overheidsuitgaven toenemen van 160 miljard nu tot 210 miljard in 1981. Ombuigen wil zeggen dat die toeneming tot 200 mil jard beperkt zal worden: be zuinigen op de stijging dus. Het vorige kabinet (-Den Uyl) zag de noodzaak van ombuigen ook al in. Het wil de van de economische groei slechts één procent ten goe de laten komen aan de rijksuitgaven. Niet alleen is van de feitelijke uitvoering van dat 1 procent-plan heel weinig terecht gekomen, in latere jaren bleek ook dat de norm te hoog was ge steld. Dit omdat de economi sche groei naar nieuwere in zichten helaas veel lager zal zijn. Destijds dacht men nog aan 3,75 procent, later aan 3 procent en de realiteit van dit moment ligt dichter bij de 2 procent. 10 MILJARD Waar haalt het kabinet uit eindelijk die 10 miljard van daan? In de eerste plaats moeten (vrijwel) alle depar tementen een veer laten. In de tweede plaats wil het ka binet bezuinigen op de sala rissen van het overheidsper soneel en van mensen die volgens de overheidsnormen worden gehonoreerd; dat zijn mensen in dienst van instellingen die hun inkom sten grotendeels uit subsidie krijgen. De argumentatie hierbij is dat in het verleden al deze mensen door onzui verheden in de trend bereke ningen teveel aan salarisver hoging hebben gehad én dat al dit (semi-)overheidsperso- neel wel iets mag betalen voor het feit dat ze een vas te, bijna onaantastbare, baan hebben. In afwachting van een zuiverder systema tiek moeten zij dan ook 3 procent „inleveren", d.w.z. in de komende drie jaar krij gen ze zes keer, telkens als de salarissen verhoogd moe ten worden, een half procent minder dan de trend aange eft. Een derde grote post moet de besparing op sociale uit keringen worden. Ook hier is volgens het kabinet spra ke van systeemfouten in het periodieke aanpassingsme chanisme en moeten dus de verhogingen van uitkeringen zes keer een half procent achterblijven. Daarnaast zijn of worden maatregelen ge troffen op het gebied van de kinderbijslag en is een „vo lumebeleid" aangekondigd, dat wil zeggen men wil pro beren te bereiken dat er minder aanspraken worden gedaan op de sociale wetten. Werkloosheidsbestrijding be hoort tot dat volumegebied en ook het opsporen van frauduleus of oneigenlijk ge bruik van sociale voorzienin gen en het weer tewerk stel len van gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Ook wil men stijging van ziekenfondspremie voorko men door een eigen risico van 100 gulden per gezin voor niet-klinische hulp in te NULLIJN Het welslagen van de plan nen wordt sterk beinvloed door de mate waarin de lo nen in het algemeen stijgen. Loonstijging werkt immers door in de ambtenarensala rissen en de sociale uitkerin gen. De reering mikt dan ook op de nullijn voor de lonen: geen échte loonstij ging, wél prijscompensatie en daarnaast heel weinig in cidenteel. Dat kan niet afge dwongen worden - wettelijke voorzieningen werken niet. Werkgevers en vakbeweging moeten dit dus overeenko men. Houdt men de lonen laag en de sociale uitkeringen in de hand dan stijgen de kosten van de ondernemers weinig en daarmee de prijs van hun produkten. Ze kunnen dan beter concurreren met het buitenland en van de vergrote winst kunnen de bedrijven vergroot worden en nieuwe arbeidsplaatsen geschapen. Voor die nieuwe investeringen kunnen ze bo vendien aantrekkelijke over heidssteun krijgen. Miljarden liggen daarvoor klaar. VAKBEWEGING De vakbeweging - FNV en CNV eensgezind al zijn er nuanceverschillen - heeft zich fel tegen Bestek '81 ge keerd. Zij willen mét de re gering alles zetten op de werkloosheidsbestrijding maar verwacht onvoldoende resultaat als de steun aan het bedrijfsleven zo alge meen en zonder voorwaar den („in blind vertrouwen") wordt verstrekt. Het rege ringsplan dringt die werk loosheid overigens niet ver der terug dan tot 150.000 in 1981. Voorts zou de overheid zelf meer arbeidsplaatsen moeten scheppen, zowel door het stichten van eigen bedrijven, maar ook in de dienstenver lenende sectoren (bejaarden en gezondheidszorg b.v.). Dat laatste kost wel veel geld, reden waarom de rijks uitgaven niet zo beperkt moeten worden als de rege ring wil. Bij de hoger be taalden is nog wel wat te halen. De regering mikt na melijk op handhaving van de koopkracht tot tweemaal het modale inkomen (60.000 gulden), de vakbeweging vindt handhaving tot één maal modaal genoeg. Daar boven (dus boven 30.000 gul den) mogen de Nederlanders wel een flinke veer laten. De zwaarste lasten moeten op de sterkste schouders wor den gelegd, heet dat dan. De vakbeweging stelt dat de laagste inkomens thans het zwaarst worden getroffen. sociale uitkeringen worden afgebleven. De werkgeversorganisaties tij kunnen zich in grote lijnen ci in de plannen van het kabi- ui net vinden, maar ze betwij- or felen sterk of tien miljard! A: ombuigen wel genoeg is.! vc ge „Het kabinet zoekt oplossin- w, gen in de goede richting, door versterking van de fi- d( nanciële positie van het be- v€ drijfsleven. Het gewenste re- b sultaat van deze moeilijke ee operatie wordt echter niet voldoende veiliggesteld. Del werkgevers zijn van mening h( dat een extra ombuiging van w ca. 2 tot 5 miljard gulden g( nodig zal zijn. Jaarlijks z moet volgens hen een extra- te noodrem voor de collectieve r- uitgaven worden aange- hi bracht, waarbij een bedrag OI van bijv. 1 miljard gulden voorwaardelijk wordt ge- mm blokkeerd. Veel nadruk leg- gen de werkgeversorganisa- mi ties ook op herstel van deiy. exportpositie van het Neder landse bedrijfsleven. Bij de werknemers- en werkgeversorganisaties is het, wat de reacties op Be- I stek '81 betreft, niet geble- I ven. Tientallen organisaties, I op allerlei gebied, hebben I gereageerd, laatstelijk ook een zeer ontevreden (Vereni ging van Nederlandse Ge meenten. Heleentje heeft ontbeten, tanden gepoetst, zich aangekleed, gespeeld, geplakt, geprikt, getold, getekend, gehuild, gelachen, gekleid,gekliederd, gestept, geschommeld, gewipt, televisie gekeken en gegeeuwd. Maar de meeste aandacht had zij voor de cavia, die binnenkort moeder wordt. Dat vindt Heleentje veel belangrijker dan nieuwe kleren. Dat regelt Heleentjes moeder wel bij C& A. Succes met de bevalling Heleentje! PRIMA KINDCRONDKCOW VAN OA Leuk blue denimstreepje, afgewerkt met rode bies. 70% katoen/30% polyester. Maten 92-116. Hemd en slip samen als setje: J Grappige flannel overhemdbloes van het bekende merk Palomino. 92116,20, Leuke V-hals velours pullover. 92.116,Wr Ferme jongens, stoere kleuters krijgen 'n sterke corduroy-broek, met leuke biesgarnering. 92-116,25, Dit meisje is verrukt van haar warme chintz winter mantel met heerlijke Acryl voering en beeldige bloemetjes accenten. 86-116,7Qy'n PlaatjgL Vliegeniers in de dop Deze poppenmoeder draagt krijgen 'n warm doorgestikt 'n romantisch katoenen Palomino jack van polyester bloemetjesjurk met leuke katoen met wintervacht- kantgarnering, voering. 86-116, 'n Oersterke Palomino^ corduroy broek met schitterende Palomino- riem. 86-116,^14^ £6-116,40, ±60 kg K Deze voorvoet N wordt GRATIS voor u uitgebeend engeportioneerd! Bestaande uit schou-l^LL°fs^ f^'.wi der-, rib- en haas- i kilo fijne braadworst f 7,»i karbonaden Op uw fcT Trnióf verzoek wordt deze hele rib voor u GRATIS klein gehakt! 10 kilovlees NU: OJLuibcfiMtdeÜ^d Oe heer S. van O. te H. Vindt u mi| nou ZO dik'' Mijn vrouw wil dat ik ga lietsen Ze zegt. vraag in zo n rubriekadvertentie van de krant een vouwfiets te koop ik dacht, o k daar hoor je toch nooit wat op. Mis Als u soms een vouwfiets zoekt heb ik een stuk of 25 adressen Het dagblad dikste kontaktadres. Burgemeester en wethouders van Zoeter w'oude maken bekend, dat de navolgend! raadscommissie-vergaderingen zullen wor den gehouden: Ai Op woensdag. 4 oktober a.s. vergader! de commissie voor de financiën vanal 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen; 2. Mededelingen; 3. Uitbreiding uren 4. Aanleg rolschaatsbaan 5 Lift raadhuis: 6. Susidiëring soos „De Ruïne" 7. Besteding reserves 1974 en 1975; 8. Besteding winstsaldo energiebedrijf Rijnland over 1976; 9. Subsidiëring Stchting Kinderspeel zalen Zoeterwoude in verband me uitbreiding peuterspeelzaal; 10. Rondvraag. Bi Op donderdag, 5 oktober a.s. vergadei de commissie openbare werken van? 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen; 2. Mededelingen; 3. Realisering basketbalveld/rolschaats- baan nabij J. van Banningstraat. ah uitvloeisel van de (raads)Verkeersnoti gemeente Zoeterwoude; ming Hoge Rijndijk 5. Rondvraag. Na'het openingstijdstip worden belangheb benden in de gelegenheid gesteld om - voorafgaand aan de officiële (besloten) be raadslagingen via de voorzitter hun me ning ten aanzien van de aan de orde te stel len punten aan de commissieleden kenbaa te maken. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Wingelaar J. A. Detmers

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12