Veilingen Berkel en Bleiswijk nu samen verder op weg bij projectvestigingen Franse bloemenhandel raakt in de problemen VEILINGOMZETTEN GEGROEID TEELTVERSCHUIVING LAAT ZICH GELDEN OUDE BOLLENSTREEK BLIJFT BELANGRIJK LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1978 PAGINA Burgemeester Van der Lin den oogst het eerste officie- Ie exemplaar. BLEISWIJK De eerste kassen aan de Bleiswijkse Anthuriumweg en Gerbera- weg zijn in produktie gekomen. En dat betekent de definitieve start van de pro jectvestiging „Biemond-Olsthoorn", een gezamenlijk initiatief van de bloemenvei ling „Berkel" en de groenteveiling „Bleis wijk". Wanneer het gebied in volle pro duktie komt, ligt de totale omzet tussen de tien en vijftien miljoen gulden. Tuinders hebben het vaak te druk in de kas om ook nog eens langs de weg te timmeren. Toch moet de buitenwacht zo nu en dan op de hoogte gebracht worden van de prestaties in de branche. Welnu beide veilingen grepen onlangs de kans aan en organiseerden een happening rond de eerste komkommers van tuinder Kooy wiens bedrijf als eerste in het gebied klaar was. Burgemeester Van der Linden oogst te namelijk met geoefende hand de eerste vruchten ten overstaan van een grote schaar genodigden. Deze partij komkom mers plus, eerlijkheidshalve gezegd, ook nog een veel grotere partij stonden tegen elven in de afmijnzaal van de Bleiswijkse veiling. De opbrengst was bestemd voor de Nederlandse Hartstichting. De kopers en de gasten schoten toen maar eens extra uit hun slof en drukten in amper een half uur tijd bijna 12.000,— bij elkaar. Het project Biemond-Olsthoorn telt 21 glasbedrijven, waarvan eenderde bloe- mentelers en tweederde groentetelers zijn. De oppervlakte van de warenhuizen va rieert gemiddeld van 10.000 tot 20.000 m2. Het totale project omvat 55 ha. De uitvoe ring kwam overigens zeer snel tot stand. In maart werd begonnen met het grond werk, in de eerste helft van augustus was de kas van de heer Kooy gereed en rond 15 augustus plantte men de eerste kom kommers uit. Het is duidelijk dat dit soort projecten een zogenoemde overloopfunc tie heeft voor de tuinders die in het Westland met hun bedrijf niet meer uit de voeten kunnen. In de loop van de winter gaat er een gezamenlijk project van start in Berkel- Rodenrijs. Dat is aan de Verweyweg- Groendalseweg. Het betreft 11 hectare waarop plaats is voor zes bedrijven. Maar hier blijft het waarschijnlijk niet bij, want beide veilingen blijven attent op de behoef te aan dergelijke tuinbouwprojectvestigin- gen. Vestigingseisen voor land en tuinbouw? ZWOLLE Moeten er in de land- en tuinbouw wel of geen vestigingseisen worden gesteld? Die vraag stond vorige week centraal in een vergadering van de kring Zwolle van de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB). De voorzitter van de Overijsselse CBTB, de heer W. van der Kamp, bracht naar voren dat er in het afgelopen jaar opvallend veel nieuwe vestigingen van land- en tuinbouwbe drijven zijn gekomen in Overijssel. Opmerkelijk daarbij was dat 63 procent van die nieuwe land en tuinbouwers het agrarische beroep niet als hoofdberoep uitoefende en dat 60 procent ervan geen agrarische opleiding heeft genoten. „Als werkelozen kunnen wij niet langer toezien dat deze part-time boeren onze plaats innemen. Dit soort uitbreiding moet binnen de perken gehouden worden", aldus de heer Van der Kamp. Voor bet eerst in ons land distels verbouwd SCHOONEBEEK Voor het eerst worden er dit jaar in ons land distels verbouwd. Het stekelige, tot op heden als hardnekkig onkruid bekend staande gewas, vindt men vooral op grote schaal in zuid-oost Drente. Boeren zien er een goede boterham in nu de graanprijzen nogal laag zijn. Het zaad van de distel gaat naar de farmaceutische industrie, waar het verwerkt wordt tot medicijn. Er is de laatste jaren een groeiende belangstelling voor natuur geneesmiddelen, met name in de Bondsrepubliek. Het distelzaad blijkt een der belangrijkste grondstoffen van een medicijn voor de bestrij ding van leverziekten. In totaal worden er in de zuid-oost hoek van Drente dit jaar zo'n 120 hectare distels verbouwd. DEN HAAG De Nederland se anjers hebben in het eerste halfjaar 1978 een forse veer moeten laten wat betreft de export naar Frankrijk. Het is een gevolg van terreinverlies aan Israël, Italië en de Canari- sche eilanden. Ook de export van rozen heeft daarvan te lijden gehad. Nederland bezet nog de eerste plaats bij de invoer van bloe men in Frankrijk, maar komt toch ook hier in het gedrang met andere landen. Maar de Franse bloemenexport raakt ook zelf in de problemen voor al door de drie eerstgenoemde landen die ook elders in de opmars zijn en eveneens de Nederlandse bloemenexport dwars zit. De totale Franse bloemenexport liep het eerste halfjaar 1978 terug met 3,3 miljoen gulden tot 21,7 mil joen. Het waren vooral de anjers, die daarvan met ruim 4 miljoen gulden de oorzaak waren. Daar tegenover staat, dat de totale Franse bloemenimport dit jaar 119 Francs beliep te gen 82 miljoen in het eerste halfjaar van 1977, een ver meerderde invoer van 37 pro cent. Nederland had in die stijging met 30 procent wel een aandeel, maar daalde toch van totaal 91 procent tot 86. Betere organisatie De Franse kwekers klagen erg over de moeilijkheden bij de afzet van bloemen, die over zoveel schijvèn loopt, dat een beter organisatie noodzakelijk wordt geacht, zo weet de PVS- Koerier te melden. Daarover is op twee studieda gen door de organisaties ge discussieerd, maar een oplos sing voor de problemen is nog niet gevonden, hoewel de or ganisaties al voorstellen had den ontwikkeld. Zo zouden de kwekers de beste af zetsystemen onderzoeken, tevens een beperking daarvan. Analyses zouden worden ge maakt, die de handelaren aan het denken zouden zetten over de wanorde, die er in de afzet bestaat. Daaruit is inmiddels wat meer contact voortgevloeid tussen de diverse sektoren van kwe kers en handelaren en zijn er stages inzake bedrijfsvoering en boekhouden georganiseerd. De handel bepleit, dat kwekers zich specialiseren op enkele produkten en duidelijk kiezen voor welke markt zij willen werken, voor producenten- of consumentenmarkt, maar niet voor beiden. De groothandel acht het gewenst een verbod toe te passen om binnen een bepaald rayon van een groot handelsmarkt door de kwe kers handel te laten drijven. Men heeft in de omgeving van Lyon last van concurrenten uit het buitenland die aan kwe kers en kleinkandelaren de zelfde prijzen berekenen. Geconstateerd werd dat een grote order aan potplanten door het buitenland sneller werd uitgevoerd dan door de eigen kwekers, omdat de pot plantenkwekers niet gespecia liseerd zijn en de buitenlandse kwekers daardoor sneller kun nen leveren. Ook werden sug gesties gedaan met betrekking tot de reclame. Op de markt in Rungis kan men het aanbod niet overzien. De commissie handel zou daarom moeten worden afgeschaft. Geconsta teerd werd ook, dat op de producentenmarkten gebrek bestaat aan gerbera, irissen, Enchantment-lelies en witte spiders. Gedurende het eerste halfjaar van 1988 voerde Ne derland in Frankrijk voor een waarde van bijna 50 miljoen gulden aan bloemen in tegen bijna 38 miljoen eerste half jaar 1977. Hiermee bezet Ne derland de eerste plaats, ge volgd door Italië en Israël met ruim twee miljoen gulden. Uit de statistische gegeven van Veiling Westland-Zuid en Veiling Westland-Noord blijkt dat de omzetten over de afgelopen 38 weken van het jaar gegroeid zijn. Voor Veiling Westland-Zuid bedroeg de omzet in 1977 over de genoemde periode 115,3 mil joen en in 1978 is dat 123,1 miljoen. Er is dus sprake van een groei van 7,3 miljoen gulden in de omzet. Van Veiling Westland- Noord zijn de volgende gegevens over dezelfde periode bekend. De omzet bedroeg in 1977 195,6 miljoen en in 1978 is dit 221,2 miljoen, hier is er dus sprake van een omzetstijging van 25,6 miljoen gulden. Voor enkele belangrijke produkten zien de gege vens van deze veiling er als volgt uit. De aangevoerde hoeveelheid tomaten groeide met bijna 400 duizend bakjes en kwam op bijna 13,5 miljoen bakjes. De geldopbrengst steeg met 23 miljoen gulden en kwam op 135 miljoen terecht. De gemiddelde prijs steeg van 8.6 gulden naar 10 gulden. Het aantal komkommers nam toe met 154.000 en kwam op 60 miljoen terecht. De geldopbrengst ging met 798 duizend gulden omhoog en kwam uit op bijna 25 miljoen gulden. Voor 1978 had dit tot gevolg dat de gemiddelde prijs op 41 cent uit kwam (in 1977 was dit 40 cent en in 1976 was dit 47 cent!) De omzet van zowel rode als groene paprika's nam in 1978 toe. De totale aanvoer van paprika's steeg met bijna 1 miljoen kg. De opbrengst steeg met 1,4 miljoen gulden en kwam op 25 miljoen uit. De gemiddelde prijs over 1978 komt tot op heden lager uit als vorig jaar, nl. 2,44 tegen 2,57 in 1977. De aanvoer van auber gines steeg sterk (naar verhouding gezien) nl. met ongeveer 594 ton. De geldelijke opbrengst klom met ongeveer 1 miljoen gulden en kwam in 1978 op 5 miljoen gulden uit. De gemiddelde prijs ligt op heden op 2,33 tegen 2,60 in 1977. Uit dit korte overzicht blijkt dat de gemiddelde uitkom sten (dit is wel iets anders als de bedrijfsuit- komsten) voor de hoofdprodukten tegenval len. De grote uitzondering is de tomaat, deze heeft dan ook een belangrijke steen bijgedragen in de gegroeide veilingomzet, zonder de kleine gewassen iets tekort te willen doen. op prijzen die gelijk blijven of iets lager zullen liggen. Ook de afgelopen week heeft de komkommerprijs zich weten te handha ven. Voor de sorteringen van 41 t/m 76 kwam er een gemiddelde prijs van 49 cent per stuk tot stand. Van het weer kan nu niet bepaald gezegd worden dat dit nu zo consumptie stimulerend werkt. Met het voorspelen van een prijsontwikkeling voor de komende week is dus extra voorzichtig heid geboden. Het moet namelijk niet uitge sloten worden dat de prijs de komende week iets terug zal vallen. De prijs van de rode paprika's heeft zich de afgelopen weken inderdaad hersteld. De gemiddelde prijs per kilo liep op naar 2.05. De groene sorterin gen kregen de afgelopen week een klap te incasseren, de gemiddelde prijs daalde •naar 1,25 per kilo. Het gunstige prijsver schil met vorig jaar werd hierdoor ineens weer opgeheven. Van beide sorteringen wordt er een kleinere aanvoer verwacht, hierdoor kan de prijs voor zowel groen als rood oplopen, zij het deze keer voor rood op bescheiden wijze. De aubergineprijs wist ook de afgelopen week niet uit het slop te komen en bleef hangen op 1,86 per kilo. De aanvoer is te groot om op een prijsherstel van enige betekenis te mogen rekenen. De Hongaar Laszlo Szabo, wiens grootste hobby tuinieren is, hondt een reusachtige komkommer van meer dan 170 centimeter lengte vast, die hij heeft gekweekt onder een van PVC-folie. De marktsituatie. De prijs van de tomaten liep ook de afgelopen week verder op en kwam op 98 cent per kilo voor de A-I-tomaten. Voor de komende week is het niet uitgesloten dat de aanvoer wat toe gaat nemen. Hier door zal de prijs meer onder druk komen. Voor de komende week wordt er gerekend Overige gewassen De sla-prijs zakte de afgelopen week weer terug en lag op gemiddeld 16 cent per krop. Prei werd goedkoper, de gemiddelde prijs daalde naar 57 cent per kilo, een verdere prijsdaling lijkt niet waarschijnlijk. Andij vie bleef onveranderd goedkoop, nl. 32 cent per kilo. Ook de komende week wordt er nog geen verbetering in de situatie ver wacht. De bloemkoolprijs daalde de afgelo pen week fors. De „zessen" kwamen gemid deld niet veel hoger als 80 cent stuk. Naar het zich laat aanzien zal bloemkool de komende week nog niet sterk in prijs stijgen. Sperziebonen van onder glas brach ten niet veel meer op dan gemiddeld 2 gulden per kilo. De aanvoer zal spoedig kleiner worden waardoor de prijs wat op gaat lopen. Het is in dit najaarsseizoen toch maar een vreemde gang van zaken in de bloemenhan del aan de CCWS. Daar maakte de afgelo pen week beslist geen uitzondering op. Van de trosanjers een groter aanvoer van ruim 100 procent vergeleken bij dezelfde week vorig jaar; van standaardanjers onge veer 50 procent, troschrysanten 40 procent, freesia 100 procent. Het is al anjers, chrysanten en freesia wat men ziet. Een totale aanvoer van ruim 33 miljoen bos of stuks, ruim tien miljoen meer dan vorig jaar. Dat dit alles zijn stempel op de prijzen drukte is te begrijpen, er waren halveringen van het gemiddeldes En het einde is er nog niet zo verwacht men hoewel ook de moge lijkheid daartoe niet is uitgesloten. Merkwaardig genoeg overigens dat bij de sterk verminderde prijzen voor de meeste produkten, toch het totale omzetbedrag geen groot verschil te zien geeft, hetgeen in hoofdzaak is te danken aan de potplanten waarin een stabiele handel bestond. Het totale omzetcijfer bedroeg afgelopen week 7.765.791,21 bij een aanvoer van 33.231.755 bos of stuks tegen omzetcijfer van 8.116.696,53 in dezelfde week van het vorig jaar en aanvoer van 21.419.902 bos of stuks. Van de snijbloemen bedroeg de aanvoer 32.785.741, bos of stuks voor 7.485.649,10 vorig jaar. Maar de 403.763 potplanten leverden nu 687.758,98 op tegen de 347.676 van vorig jaar/ 567.821,61. Een nogal sterk verschillend beeld! Wat rustiger is de gang van zaken bij de rozen met vrijwel gelijke aanvoer en - althans wat de grote soorten betreft - weinig prijsverschil. De mogelijkheid bestaat dat wat de grote aanvoer van de anjers betreft spoedig een meer normale situatie zal ontstaan, omdat het geheel ook een gevolg is van de teeltver schuiving welke dit seizoen heeft plaats gevonden, hetgeen wel vaker voorkomt. Ook moet rekening worden gehouden met de omstandigheid dat vorig jaar herfst de aanvoer van bepaalde produkten juist ging afnemen. Wat gemiddelde prijzen betreft, het volgen de. Tussen haakjes de cijfers uit dezelfde week van het vorig jaar. Amerikaanse anjers 47 (65) trosanjers 17 (31) anthurium 98 (l,13)snijgroen 16 (15) jaarrond troschry santen 27 (42) geplozen jaarrond 42 (61) freesia 10 (21) gerbera 28 (41) gladiolen 11 (11) irissen 16 (28) kelklelies 33 (77) taklelies 34 (33) cymbidium groot 97 (1,26) idem klein 43 (63) grote rozen 26 (33) idem klein 17 (22) sonia 23 (29) belinda 17 (18) red garnette 11(14). Er zullen dus kwekers zijn die boffen maar anderen - en dat zijn wel de meesten - die in de aanvoer een stevige financiële veer hebben moeten laten in de afgelopen week. Toch waren de weersomstandigheden be slist niet slecht te noemen en wist de handel voor een vlotte afname te zorgen en stromen de bloemen breed uit. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat in deze week wat verbetering in het prijsni veau zal komen, waarvoor aan het eind van afgelopen week de tendenzen aanwezig waren. Voor de zogenaamde normaalcultuur zal spoedig gaan toenemen en zal daarvan de aanvoer een belangrijke plaats innemen. De teelt van hyacinten is een lange reeks van jaren het monopolie geweest van een beperkt aantal gefortuneerde kwekers in de oude bollenstreek. Zij hadden de teeltbe- wijzen, plus de voor dat doel ingerichte schuren en ook het beste land. Die monop oliepositie is al lang verloren. Toen de teelt van hyacinten niet meer aan teeltrecht was gebonden, kregen de bedrijven in het Noordelijk Zandgebied (rondom Breezand) hun kans en die hebben ze dankbaar aangegrepen. In die contreien worden van daag miljoenen hyacinten geproduceerd - en met succes. De cultuur van hyacinten - eens een goud mijn - is de laatste jaren helemaal zo lucratief niet meer. De afzet loopt terug. Een land als Groot Brittannië dat vroeger enorm veel "dikke" hyacinten kocht, toont minder belangstelling en ook andere landen kopen er beslist niet meer dan ze tot dan toe gewend waren. De produktie nam wel toe en men kwam voor enorme overschotten te staan. Door en verlaging van de inname- prijzen hoopt men het areaal nu wat in de hand te kunnen houden. Tulpen De oude bollenstreek is ook als produktiege- bied van tulpen teruggevallen. Was eens deze regio het tulpengebied-bij-uitstek, thans wordt nog maar 18% van het totale tulpenareaal geteeld in het gebied tussen Leiden en Haarlem. De kop van Noord-Hol land tekent voor 21%, het gebied rond Broek op Langedijk voor 16%, terwijl West-Fries land en de Wieringermeer ieder 12% voor hun rekening nemen. Ongetwijfeld zal het werkelijke aandeel van West-Friesland veel groter zijn. Maar hier heeft men te maken met de zgn. "reizende bollenkramen". Dat wil zeggen dat de tulpenkwekers in de onmiddellijke omgeving van hun woon plaats geen vers bollenland meer kunnen huren. Zij zijn gedwongen naar elders te trekken - naar de Wieringermeer en soms ook wel naar de Flevopolders. Handelscentrum Mag de bollenstreek de leiderstrui als pro- duktiegebied hebben verloren, als handels centrum is dit gebied nog altijd veruit numero één. In Lis se zijn twee grote bloem bollenveilingen gevestigd met de daaraan verbonden in- en verkoopbureaus, die een zeer groot deel van de handel in handen hebben. Hier vindt men ook het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek en het Consulentschap voor de tuinbouw. In Hille- gom hebben de bloembollenorganisaties hun riante behuizingen en hier zijn ook enkele grote preparatiebedrijven gevestigd, plus enkele grote internationale transport bedrijven. Om het nog maar niet te hebben over de kistenfabrieken, de emballagehan delaren en andere toeleveringsbedrijven. En van alle grote exporteurs bevindt zeker Hyacintenteelt: geen alleenrecht meer voor onze bollenstreek. bloembollen in deze branche bleef beneden de verwachtingen. De broeiershandel op Duitsland is inderdaad teruggelopen, maar men kon niet anders verwachten gezien de grote concurrentie van de bolbloemen uit Holland. Toch komt van alle naar Duitsland geëxporteerde bloembollen nog altijd 67% bij de broeiers terecht. In Frankrijk is het De bloembollenteelt als geheel levert aan broeiersaandeel kleiner (23%) terwijl het in 85% zich in de oude bollenstreek. Naar schatting verdient in de bloembollenstreek tussen de 20 en 25% van de mannelijke beroepsbevolking direct of indirect een boterham in de bloembollensector. Belangrijk de vaderlandse economie een niet onbelang rijke bijdrage. In de sierteeltsector hebben de bloembollen hun eerste plaats moeten overdragen aan de bloemisterij, maar de cijfers vertekenen de zaak wel iets. De totale waarde van de bolbloemen die werden geëxporteerd wordt voor 1977 geraamd op pakweg 250.000.000.- en dat is ook van daag geen peuleschil. De totale bloembolle- nuitvoer bedroeg in 1977 meer dan een half miljard: 516.000.000.-, een absoluut record in de bloembollengeschiedenis. Broeierijhandel De broeierijhandel - dat zijn de leveranties aan bloemkwekers in het buitenland - blijft nog altijd van grote importantie. Men heeft enige jaren geleden wel eens de stelling geponeerd, dat de broeiershandel een aflo pende zaak zou zijn en dat de droogverkoop als een raket omhoog zou schieten. Die theorie leek zeer acceptabel, want men redeneerde dat iedereen over steeds meer vrije tijd zou gaan beschikken, dat de liefhebberij voor tuinieren hand over hand toenam en dat daar de bloembollen ook van zouden profiteren. Inderdaad gingen de tuincentra steeds meer sierteeltproduk- ten verkopen, maar het aantal van de Zweden rond 30% ligt. Hoe verloopt handel? En hoe zal de verkoop van bloembollen in de komende maanden gaan verlopen? Dat zal voor een zeer groot deel afhahgen van de berichten die de vertegenwoordigers die op reis zijn of binnenkort gaan, naar huis zullen seinen. Die zullen aanvankelijk alleen betrekking hebben op de droogver koop, want er zullen weinig broeiers zijn die nu al bollen willen kopen voor levering najaar 1979. Zij willen eerst eens afwachten wat ze in december voor hun tulpenbloemen zullen krijgen. Valt dat mee, dan is een groot brok van de weerstand om vroeg te kopen, wel weggenomen. Maar dat alles ligt nog in de schoot van de (heel nabije) toekomst verborgen. Op het moment verlopen de voorverkopen van de tulpen heel traag. Voor twaalven van Apeldoorn levering vroeg in de zomer van 1979 wordt momenteel 8,- per 100 betaald. Voor de gele Golden Apeldoorn wordt iets meer besteed. Dat zijn prijzen waarvoor men een tulp als Apeldoorn nog wel kan telen. Mits men maar minstens 500 twaalven uuit de roe raapt! Alle aandacht voor de klok tijden het zeilen voor de hartstichting. Vooraan het echtpaar Van der Linden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9