Oorzaak van ramp in dansschool onbekend De Ruiter vermijdt abortus-discussie Den Uyl: Kabinet voert illusiepolitiek Oostenrijk gewild voor wintersport Hoogleraar niet naar congres heroïne-dode in tram NOG ZEVEN JONGELUI IN ZIEKENHUIS Boycot wapen van varkenshou ders KLM verlaagt lijntarieven D.66 wil maatschappelijke dienstplicht >weer BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1978 pagina 5 Van der Klaauw: Geen verandering beleid Z.-Afrika (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - „Wat ik voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over Zuid-Afrika gezegd heb was volledig in overeenstemming met wat premier Van Agt in januari in het Kamerdebat naar aanleiding van de rege ringsverklaring ten aanzien van Zuid-Afrika heeft be toogd." Hiermee distantieerde minis ter Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) zich gisteren bij zijn terugkeer in Neder land van kritische uitspraken van enkele van zijn partijge noten uit de WD-tweede ka merfractie. VVD-politici over de rede van de minister voor de VN. Van der Klaauw pleit te woensdag voor het uitoefe nen van druk met economi sche sancties als Zuid-Afrika zijn politiek van rassendiscri minatie niet wijzigt. Meisje gedood door pistoolschot (Van een onzer verslaggever) ENSCHEDE Een kogel die was afgevuurd op haar 28-ja- rige vriend heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige Dora Landkroon do delijk getroffen. De 9 mm-pa- troon trof Dora Landkroon in ■de hartstreek. Zij overleed in de Enschedese bar, waar het schot werd afgevuurd. De 24- jarige dader is een uur nadat hij het fatale schot loste, aan gehouden in een cafe in de Enschedese binnenstad. Dora Landkroon werd het slachtoffer van een ruzie die kort voor middernacht was ontstaan. Energie-situatie is niet somber VLISSINGEN - Door vele au- toriteiten wordt de energiesi tuatie in de wereld te somber afgeschilderd. Met de minerale energievoorraden van dit mo ment kan de wereld nog wel honderd jaar toe. Met de huidige ontwikkelingen op het gebied van nucleaire en zonne-energie kan de wereld nog wel duizend jaar vooruit. Dit zei zaterdag de president van de Heeremagroep ir. P. S. Heerema, ter gelegenheid van de doop van het half drijvend kraanschip „Balder" in Vlissin- gen. Crisis-olie in handen van Rijk DEN HAAG ANP - Minister Van Aardenne van economi sche Zaken heeft besloten een voorraad aardolieprodukten, voornamelijk superbenzine, gasolie en zware stookolie, aan te leggen voor tijden van olie crisis. Hij heeft daartoe een stichting opgericht, die een deel van de wettelijke verplichting voor raf finaderijen en handel om voor raden aan te houden, over neemt. De raffinadeurs en de handel zijn op grond van de wet nu nog verplicht een voorraad, voldoende resp. voor negentig dagen en zeventig dagen afzet in Nederland, aan te houden. Piet Wesseling (61) overleden (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN .- Na een maandenlang ziekbed is vrij dag in Voorschoten pater Piet Wesseling overleden. Hij was 61 jaar oud. De redemptorist Wesseling werd na de oorlog onder de jongeren zeer bekend met zijn actie „Dit is leven", die sa menging met druk beluisterde radiopraatjes.In 1949 sprak hij met Henri de Greeve en met mr. Hans Vélu in de Utrechtse jaarbeurs voor meer dan 50.000 jongeren. Van 1949 tot in 1951 voerde hij voor de KRO-microfoon een geslaagde actie om jonge lui aan woonruimte te helpen. In 1966 werd pater Wesseling pastoor in Spijkenisse. Hij baarde toen landelijk opzien doordat hij bekende Neder landers, politici en kunste naars uitnodigde om in zijn kerk te komen preken. In het Cultureel Centrum in Voorschoten* wordt woensdag morgen om 10.30 de uitvaart dienst gehouden. De ceramtie vindt daarna plaats in beslo ten kring. AMSTERDAM(ANP)- Twee jongeren zijn dit weekeinde in Amsterdam overleden als ge volg van het gebruik van een overdosis heroïne. Een 19-jari- ge jongen overleed in tram 24, een 21-jarige jongen, die in een opvangcentrum in Hil versum vertoefde, werd door zijn broer dood in een sous- terrain aangetroffen. De ravage van de danszaal in de Polstraat in Deventer die zaterdagavond instortte. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Na een dag van koort sachtige onderzoekingen is er gisteren nog geen uitsluitsel gekomen over de oorzaak van de instorting van de goed één jaar oude zaal van dansschool Ep- pink aan de Polstraat in Deventer. Een drama dat zaterdagavond de veertienja rige Francis Ann Duindam uit Deventer het leven kostte en waarbij negentien jongelui gewond werden van wie twee emstig.Bij het onderzoek dat onder lei ding staat van hoofdinspecteur R.W. van Soest van de Deventer politie, zijn ook bouw- en woningtoezicht, de arbeidsin spectie en de bouwers van de danszaal betrokken. De uitslag van het onderzoek zal zeker nog enkele dagen op zich laten wachten. Volgens bouw- en woningtoezicht is er mogelijk sprake geweest van een combi natie van factoren. De grote hoeveelheid water op het platte dak, en een slechte las in een draagbalk van zeven meter. Het drama in de dansschool in het har tje van de Deventer binnenstad voltrok zich zaterdagavond om zes uur terwijl de derde dansles van 120 jongens en meis jes, in leeftijd variërend van veertien tot zeventien jaar, uit Deventer en omstre ken aan de gang was. De dansles was een half uur bezig, de leerlingen stonden langs de vier wanden met dansschool houder Hans Eppink (40) in het midden van de zaal. Hij vertelde wat over de ba sis-passen van de Engelse wals toen met een donderend geraas het dak naar be neden kwam en een gedeelte van de muur van de danszaal instortte. Eppink kon zich met een noodsprong in veiligheid stellen, schreeuwend naar zijn leerlingen dat zij ook weg moesten sprin gen. Veel jongens en meisjes doken on der de tafels en de banken. Negentig jongelui konden vrijwel direct na de in storting vluchten. De eerste reddingsacties voerde Eppink uit met een deel van zijn leerlingen. Zij kregen snel hulp van de ijlings gealar meerde politie, brandweer en GGD die groot alarm sloegen. Binnen drie kwar tier waren alle slachtoffers, van wie er vijf zwaar bekneld hebben gezeten, be vrijd. Negentien scholieren moesten worden overgebracht naar de twee Deventer zie kenhuizen. Twaalf van hen mochten na behandeld te zijn weer naar huis. oorzitter KNBTB: DEN HAAG (ANP) - Varkens houders die willen voorkomen dat voederfabrieken zich gaan bemoeien met de varkenshou derij, traditioneel een zaak van uitsluitend agrariërs, hebben daarvoor een uitstekend mid del: een boycot van de betrok ken fabrieken. Dit heeft drs. J. J. Schouten, voorzitter van de katholieke ne- derlandse boeren- en tuinders- bond (KNBTB) vanochtend be toogd op de algemene vergade ring van zijn organisatie. Van de industrieën die de agra rische produktie ter hand ne men, moet geen korrel voer meer worden afgenomen, of daar moet niets meer aan wor den geleverd. Hiervoor moeten de boeren zelf aktie voeren en Schouten gelooft ook dat dat mogelijk zal zijn. „De uitdruk king „Het Groene Front" krijgt hiermee een andere betekenis", zei hij. Zestig procent van avondscholieren stopt voortijdig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting voor onderzoek van hety on derwijs (SVO) in Den Haag heeft becijferd dat ruim zes tig procent van de avond scholieren door tijdgebrek de eindstreep niet haalt. Het onderzoek, is uitgevoerd op twintig avondscholen voor mavo, havo of vwo. Het pro bleem blijkt vooral te liggen in het opdelen van de vrije tijd: gezin/sociale relaties, avondstudie en hobby's. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Steeds meer Nederlanders kiezen Oosten rijk uit voor hun wintersportvakantie. Volgens gegevens van het Oostenrijkse bureau voor de statistiek waren dat er in de afgelopen winter bijna 340.000 die alles bij elkaar 2.848.137 nachten doorbrachten onder de Oosten rijkse hemel. Vergeleken met de winter daarvoor betekent dat een toe name met ongeveer 25 procent. De meesten van hen (68.8%) zochten de provincie Tirol uit om hun sneeuw- wandelingen of afdalingen te maken. In hoeverre het nieuwe wintersportgangers betrof of mensen die een an der wintersportland hebben ingeruild voor Oostenrijk kan uit de statistiekcijfers niet worden afgeleid. Waarom de mensen Oostenrijk als reisdoel hadden geko zen, is wel bekend. Gisteren werd in Den Haag de uitslag van een enquete gepubliceerd, die door het Oostenrijks Verkeersbureau is gehouden. Van de Nederlanders die in het afgelopen seizoen voor dit Alpenland hadden geboekt, deed 55 procent dat wegens de te verwachten gezellig heid. Een cijfer dat er duidelijk uitspringt want slechts 34 procent streepte bijvoorbeeld ook aan dat de sport- voorzieningen goed waren (men mocht drie redenen noe men In een kwart van de ruim duizend antwoorden was vermeld dat men Oostenrijk niet duur vond; bijna de helft echter was niet zo gelukkig met het prijspeil. Slechts een handjevol wintersportgangers had ook de schoonheid van Oostenrijk als argument opgegeven. Uit de cijfers die de enquete heeft opgeleverd blijkt voorts dat vrouwen vaker op de ski's gaan staan dan mannen. SCHIPHOL (ANP) De KLM zal, behoudens goedkeuring van de regering, met ingang van 1 november op een aantal Europese bestemmingen nieuwe verlaagde tarieven, alsmede een verrui ming van de boekingsvoorwaarden invoeren. Op de lijndiensten naar Duitse en Italiaanse bestemmingen zullen de individuele excursietarieven gemiddeld met 15 tot 25 procent worden verlaagd. De nieuwe tarieven zullen onder meer gelden op de lijndiensten naar Berlijn, Bremen, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, München, Milaan en Rome. (Va onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De Tweede Kamerfraktie van D'66 komt binnenkort met voorstellen voor een maatschappelijke dienstplicht, zowel voor jongens als voor meisjes. Dit in de eer ste plaats ter bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Tegelijkertijd zal via zo'n dienstplicht de mo gelijkheid ontstaan de knelpunten op te los sen, die bestaan in de verpleging en andere maatschappelijke sectoren, aldus fraktielid Maarten Engwirda zaterdag op een vergade ring van de adviesraad van D'66 te Amster dam. Engwirda zette vraagtekens bij het plan van Arie Groenevelt, voorzitter van de Industrie bond NVV, voor een vrije vrijdagmiddag. Vol gens de D'66er zal een algemene invoering daarvan leiden tot een chaos. Zij moet be perkt worden tot de ambtenaren- en andere dienstensectoren, aldus Engwirda, die geken merkt wordt door een arbeidsintensieve wijze van produktie en een duidelijk arbeidsover- schot.. Demonstraties tegen kernwapens Enige duizenden mensen hebben zaterdagmiddag on der het motto „Help de- kernwapens de wereld uit. te beginnen uit Nederland" gedemonstreerd bij het vliegkamp Valkenburg en de legerplaats 't Harde. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse hoogle raar radio-biologie en kankerspecialist D. W. van. Bekkum zal niet deelnemen aan het grote interna tionale kanker-congres, dat volgende week woens dag in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires be gint. Samen met nog vier vooraanstaande kankerspecia listen heeft hij daartoe besloten in verband met de politieke situatie in Argentinië. Volgens Amnesty International zitten meer dan honderd artsen, me dische studenten en verpleegsters gevangen of zijn spoorloos verdwenen. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT- De voorzitter van de ARP, Hans de Boer, heeft de KVP en de CHU ervan be schuldigd de stilte rond het omstreden abor- .tus-vraagstuk te hebben doorbroken. Hij deed dat op een vergadering van de AR- jongeren.waar minister De Ruiter van justitie juist vanwege die noodzakelijke rust weigerde om iets over zijn op handen zijnde abortus wetsontwerp te zeggen. De Boer richtte zijn verwijt onder meer tegen zijn CD A-fractiegenoot en CHU-voorman Van Leyenhorst die op de CH-unieraad wel inhou delijk op de abortus-problematiek inging. Vol gens De Boer wordt hierbij uitsluitend op ge ruchten afgegaan. De AR-voorman zei dat KVP en CHU de principiële benadering van de abortus niet voor zichzelf mogen claimen. Minister De Ruiter zei op de ARJOS-bijeen- komst dat de kritiek op staatssecretaris me vrouw Haars van justitie inzake de kerk-ma- rokkanen „verre de grens van wat behoorlijk is te buiten gaaf'.De AR-jongeren zegden ech ter onomwonden hun steun toe aan de actie van de kerk-marokkanen. Zij spraken zich verder uit voor een volledige economische boycot van Zuid-Afrika,en deden in een reso lutie een beroep op CDA-staatssecretaris Van Lent van defensie om de weddeverlaging voor dienstplichtigen in de ijskast te zetten. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM - „Dit kabinet voert illusiepo litiek als het denkt de werkgelegenheid te kunnen vergroten door niddel van de in Be- stek'81 voorgestelde maatregelen waardoor het een klimaat heeft geschapen waarin het de vakbeweging voor het hoofd stoot". Dit zei PvdA-fractieleider den Uyl zaterdag middag op een door zijn partij belegde en door 4.500 mensen bezochte demonstratieve bijeenkomst ip het Ahoy'Sportpaleis in Rot terdam. Den Uyl trok fel van leer tegen de plannen van, wat hij noemde, „het pauzekabinet van Agt-Wiegel". Hij verweet het kabinet dat het vanuit een sfeer van macht opereert. „Ook wij zijn van oordeel dat de werkloosheid be streden moet worden via een stuk inkomstens- matiging. Maar wij voegen daaraan toe: waar minder te verdelen is moet nog eerlijker ver deeld worden. Wat dit kabinet voorstelt is niet eerlijk ten aanzien van de sociaal zwakken. Het verzuimt te komen tot een verkleining van de inkomstenverschillen in dit land", al dus de fractieleider. ,;Het economisch liberalisme heeft'toegeslagen, er wordt eenzijdig gemikt op een verbetering in de marktsector en de collectieve sector wordt aangetast", vervolgde den Uyl, die pleit te voor het scheppen van aanzienlijk meer ar beidsplaatsen in de dienstensector, gerichte in vesteringen en een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd. Naar zijn mening zal werkend Nederland slechts bereid zijn de prijs van in komensmatiging te betalen als het weet wat er gebeurt met wat de werkers inleveren. Volgens partijvoorzitster Ien v.d.Heuvel zijn de plannen van het kabinet erger dan de grootste zwartkijker had kunnen denken. Zij hekelde voorstellen als het eigen risico in het ziekenfonds van honderd gulden, de verminde ring van het aantal woningwetwoningen, de vermindering van de bijdrage ten behoeve van de werkende jongeren, alsmede de volle doorwerking van de inflatie correctie („waar van yooral de hogere inkomenstrekkers profi teren") en de verhoging van de defensie-uitga ven. Scherp viel zij de CDA aan. „Aantjes vaart op vals bestek. Mijn medelijden met hem en zijn vrienden zinkt in het niet als «k denk aan die mensen die in de komende ja ren het slachtoffer worden van dit falende be leid" PvdA-fractieleider Den Uyl kreeg een staande ovatie na zijn rede tijdens de demonstratieve bijeenkomst tegen Bestek 81 Boven Schotland en Ierland ligt een frontensysteem, dat behoort bij een depressie, waarvan de kern juist ten noorden van IJs land ligt. Deze depressie maakt maar langzaam vordering naar het noordoosten. Het fronten- systeem koerst op noordelijke breedten vrij snel in de richting van Skandinavië, maar zal ver tragen boven Engeland en onze omgeving. Dit front zal ons mor gen veel bewolking brengen en plaatselijk wat regen. Een depressie, die in het afgelo pen weekeinde vrij koud en buiig weer bracht en veel wind, kwam gisteren boven ons land aan. Daarna trok dit lagedruk gebied naar Duitsland. Vooruitzichten voor dinsdag: Eerst enkele opklaringen, later weer regen. Geleidelijk zachter. Weersvooruitzichten in cijfers voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temperatuur: omstreeks 10 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerbericht van gisteravond 8 uur Eindhoven Luchih R dam iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5