E VENEMENTENMARKT ONDANKS NOODWEER EEN SUCCES Wassenaarders in het geweer tegen komst containerbedrijf Voormalig klooster Marïênhaven na tien jaar bouwen verpleegtehuis voorwaardelijke Opnieuw van fraude gevangenisstraffen 1 vervallen verdachteAlkemadese veerlieden geëist N oordwi j kerhouters willen bomen Slecht jaar voor Poelmeer STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1978 Den Haag/Alkemade De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof heeft tegen zes ex-veerlieden in dienst van de gemeente Alkemade ieder vijfhonderd gulden boete en voorwaardelijk een maand gevangenis straf gevorderd en voor twee verdachten vrijspraak waartoe eerder ook de recht- .bank had besloten. In eerste instantie had de officier van justitie tegen verdachten duizend gulden boete en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank veroordeelde vijf verdachten toen tot voorwaardelijk tien dagen gevange nisstraf met proeftijd van een jaar. één verdachte tot voorwaardelijk twee dagen gevangenisstraf proeftijd een jaar en sprak twee verdachten vrij. Verdachten zijn af komstig uit Kaagdorp, Oude- en Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen. De veerlieden werd opnieuw verweten als ambtenaar geld te hebben verduisterd en valsheid in geschrifte gepleegd. Zij bedien den het veer Kaageiland - Buitenkaag en zouden de feiten hebben gepleegd in de jaren 1973 tot en met 1976. Evenals in eerste instantie voor de rechtbank ontkenden ver dachten opzettelijk verduistering te hebben gepleegd. In enkele gevallen werd te weinig veergeld betaald, doch werd dat door hen zelf bijgepast omdat zij door sommige passagiers die onvoldoende of in het geheel niet betaalden, werden bedreigd. In totaal zou de gemeente voor enige duizenden guldens zijn benadeeld. „Het is mij opgevallen, dat soms op veerpon ten geen kaartjes worden verstrekt tenzij men er nadrukkelijk om vraagt. Dit bete kent dus dat er wel vaker wordt geknoeid", aldus de procureur-generaal mr. Feber die juist om deze reden een hoger voorwaarde lijke gevangenisstraf eiste teneinde de ernst van de gepleegde feiten te benadrukken. De zeven verdedigers voerden bezwaren van juridische- en praktische aard aan. Ook i de gemeente Alkemade zou in gebreke zijn gebleven bij de contole en duidelijk aange ven van de tarieven. Vonnissen over 14 dagen. WARMOND Het gebouwencomplex bestaande uit het verpleegtehuis M'arien- haven en de kloosterbejaardenoorden Ma- riëngaerde en Mariënweide wordt op woensdag 4 oktober officieel in gebruik gesteld. Met de voltooiing van de geres taureerde kapel in het voormalige kloos ter Mariënhaven is een einde gekomen aan 10 jaar bouwen. Het architektenbu- reau Prinsen en Den Ouden B.V. en met name de heer G. Prinsen komt de eer toe een bijzonder fraai gebouw tevoor schijn getoverd te hebben uit een conglo meraat van stijlen en bouwsels. Het was bouwonderneming Van Hees wijk te Eind hoven, die kans zag de visie van de initiatiefnemers en van de architect tot een bouwkundige werkelijkheid te bren gen. Het verpleegtehuis Mariënhaven dat een voormalig Bernarditenklooster met dezelf de naam Mariënhaven was, heeft een lange en rijke geschiedenis. Het eerste plan tot stichting van een klooster in Warmond dateert van 15 juni 1386. In 1412 was het Ridder Jan van den Woude, Heer van Warmond, die het Bernarditenklooster „Mariënhaven" .stichtte. Hij had al een paar jaar eerder het klooster van „Sinte Ursula oftewel klooster der elfduizend maagden" gesticht, dat vlak bij Mariënha ven lag. In 1545 werd het klooster Mariën haven geteisterd door een felle brand, waarbij veel sieraden, relieken en para menten van het klooster verloren gingen. Wat bij de brand gespaard bleef, ging teniet in de bewogen dagen van het beleg van Leiden. Het klooster Mariënhaven hield toen op te bestaan. Op de ruïnes van het oude klooster werd rond 1750 een gebouwtje neergezet, dat in Warmond en omgeving de naam „Fran se Kostschool" droeg. In 1799 heeft dit gebouw jonge heren gehuisvest die pries ter wensten te worden. Later is door verbouw en nieuwbouw hieruit het Groot Seminarie Warmond ontstaan. Honderden mannen zijn tot 1968 opgeleid tot priester aan het Theologicum en Filosoficum van dit Groot Seminarie. Deze opleiding werd in 1968 overgebracht naé\r Amsterdam in de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam. Het in de loop der tijd tot een machtig gebouwencomplex uitge groeide instituut kwam leeg te staan. De toenmalige staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid Dr. R. J. H. Kruisinga gaf op 11 oktober zijn goedkeu ring aan de plannen om het seminarie te verbouwen tot een verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden. Het ver pleegtehuis kreeg de naam Mariënhaven en werd ondergebracht in de Stichting Verpleging en Verzorging Warmond, dat een dochterstichting was van de Landelij ke Stichting Franciscaanse Bejaarden zorg. Op 11 september 1972 werden de eerste patiënten opgenomen. Op de plaats waar oorspronkelijk huisves tingsmogelijkheden voor het personeel waren gepland, werd een gebouw neerge zet waarin oudere mannelijke en vrouwe lijke religieuzen uit de missiegebieden en ook uit Nederland op verantwoorde wijze konden worden gehuisvest, verzorgd en als het nodig was ook verpleegd. Dit werd Mariënweide. Toen Mariënhaven volledig was bezet en Mariënweide en Mariengaer- de de eerste bewoners mochten ontvangen, werd de onder de Rijksdienst Monumen tenzorg vallende oude kapel opnieuw ge restaureerd. Woensdag is er dan een 'eind gekomen aan tien jaar bouwen. Op zater dag 7 oktober zal tussen 14.00 en 17.00 uur het complex Warmond voor bewoners van Warmond en omgeving ter bezichti ging worden opengesteld. x NOORDWIJKERHOUT- Het behouden van een laatste stukje natuur op een terrein gelegen aan de Kerkstraat en de Victorlaan is het doel van een handtekeningenactie van een inwoonster van de nabij gelegen Victorwijk. Wanneer men Noordwijkerhout via de Kerkstraat binnenrijdt, kan het terrein waarom het gaat niet gemist worden. Een groot bord duidt aan, dat een bouwon derneming er 36 luxe villa's en 4 bungalows gaat bouwen. Vroeger stond op dit terrein de oude St. Victorschool en een gedeelte ervan werd in beslag genomen door de prachtige tuin van de St. Victofkerk. De grond werd echter verkocht aan de bouwonderneming en tegelijk met de sloep van de Victor school verdween ook een veel heid aan bomen (velen waren honderden jaren oud), planten en bloemen (waaronder het vrij zeldzame beemdooievaarsbek). Gespaard bleven slechts één kastanjeboom, 6 beuken en 6 linden. Na het indienen van een bouw plan voor dit stuk grond, werd het nieuwe bestemmingsplan ter inzage gelegd. Hieruit was duidelijk te lezen, dat de bomen gespaard zouden blijven. Toch werd gesignaleerd, dat de bou wer begon met het kappen van de linden. Na een telefoontje naar het gemeentehuis werd het werk direct stilgelegd. Tegen de mogelijke hervatting van het kappen richt zich nu de handte keningenactie. Initiatiefneem ster mevrouw Maas veronder stelt, dat er best mogelijkheden zijn om de bomen in het bouw plan in te passen. Te meer, daar zij in het bouwplan zijn ingete kend. Al lijkt Jiet wat vreemd, dat er nooit een adviesaanvraag geweest is aan Staatsbosbeheer om te bekijken, of deze bomen in dit bouwplan overlevingskan sen zouden hebben. Veel bewoners van de Victor wijk (maar ook mensen daar buiten) willen dit laatste stukje natuur op die plaats behouden en onderstrepen dit ook door het plaatsen van een handteke ning. Iedereen die deze actie wil steunen, kan contact opnemen met mevrouw Maas, Kerkstraat 109. Tekeningen van het verpleegtehuis Mariënhaven OEGSTGEEST - Tijdens de afsluiting van het zwemseizoen in het zwembad Poelmeer is mevrouw Harteveld-Beugels- dijk uit Warmond gekozen tot sportvrouw van het jaar. Voorafgaand aan de feestelijke afsluiting van het zwemseizoen memoreerde chef-badmeester Rompes dat de afgelopen zomer voor wat betreft het aantal be zoekers van het Poelmeer-bad als bijzonder slecht moet wor den bestempeld. „Van het ver wachte bezoekersaantal van 200.000 is bij lange na geen sprake geweest. Tijdens de slechte zomers van 1972/1973 was het aantal bezoekers nog hoger", aldus de heer Rompes. Mogelijk aangestoken Opslagruimte Voorschotens scholencomplex uitgebrand VOORSCHOTEN - Een uit slaande brand heeft gistermid dag de stenen opslagruimten van het scholencomplex Noord- Hofland in Voorschoten in de as gelegd. Hoewel de brandweer bij het bluswerk ernstig werd bemoei lijkt door de onbereikbaarheid van het voorterrein, wist zij de schade te beperken tot slechts de met oud papier gevulde op slagruimten. Na de blussings- werkzaamheden bleek dat de deur van het uitgebrande ge bouw niet was afgesloten, zodat het vermoeden bestaat dat er sprake is van brandstichting. De politie heeft de zaak in onderzoek. Hagenaar verdronken Oude-Wetering De 57-jarige heer A. F. Born uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag in de jachthaven van Oude-Wetering aan de Braasse- mermeer op weg van het dorp naar zijn kajuitjacht te water geraakt en verdronken. De rijk spolitie vermoedt dat de man is uitgegleden. NOORDWIJK Storm en re gen hebben afgelopen zaterdag de Evenementenmarkt in een waterballet veranderd. Bui na bui stortten bakken hemelwa ter uit over het feestelijk ge beuren, dat geld in het laadje moest brengen voor de bevol king van Boven-Volta in Cen- traal-Afrika. En de storm deed de rest. Zij blies de honderden bezoekers naar de meest luwe plaatsen rond de Grote Kerk en het raadhuis. Het begon 's morgens al voor dag en dauw bij het opzetten van de kramen. In minder dan geen tijd gingen de zeilen de lucht in en schotten en schragen tegen de grond, zodat de organi satoren zich genoodzaakt zagen de handel zoveel mogelijk naar meer beschut gelegen plaatsen aan de Voorstraat en het kerk plein te laten verhuizen. Wie mocht hebben gedacht dat als gevolg van het slechte weer zich geen kop op de markt zou verto nen, heeft zich danig in de mentaliteit van de Noordwij- kers vergist. Met horden tegelijk kwamen zij kijken en kopen, verwaaid en diep in regenjassen gestoken. Lang voordat burgemeester mr. Bonnike met een enthousiaste speech de Evenementenmarkt opende, verdrongen kooplusti gen zich al op de rommelmarkt. Loodsen vol spullen waren er in de voorafgaande weken inge leverd voor het goede doel, een voorraad, die zaterdagmorgen bijkans het gehele terrein naast het raadhuis vulde. Kopers sjouwden met van alles en nog wat en aan het begin van de middag waren de rommelgoede- ren praktisch verdwenen, op een paar oude schoolbanken, stoelen en kraakfietsen na. Schone winst, geheel ten goede komend aan de projecten in Kera en Kosso. En dit was lang niet alles. Reek sen kramen stonden er op de markt, waarvan er verscheide ne bemand waren met vroede vaderen. Zij waren het name lijk, die een paar jaar geleden het initiatief namen om een project in een ontwikkelings land te adopteren, een zaak die het fiat van hogere overheden kreeg, mits de Noordwijkse be volking op gelijke voet zou mee doen. In broederlijke eensge zindheid trachtten de raadsle den allerlei spullen aan de man of de vrouw te brengen. En zeker niet zonder succes, want gekocht werd er, al was het soms uit puur medeleven, met de doorstane kou en nattigheid. Gelukkig dat "De Kuip" dicht bij was om af en toe bij een kop hete koffie weer wat op verhaal te komen. Boordevol attracties was deze Evenementenmarkt, ook voor de jeugd die in grote getale acte de prescence gaf. Zij kon zich amuseren op een complete kin derkennis. Nog nooit zag men in de badplaats een veelzijdiger presentatie van oude ambach ten als zaterdag rond de Grote Kerk. Een bloemlezing uit het gebodene: Een hoedenmaker ("Hoge zije"), een Katwijks ge zelschap in klederdracht (zon dags), dat het nettenboeten de monstreerde en waar men de originele Katwijkse "knip" kon kopen tegen een bepaald niet voordelig prijsje, maar de op brengst was tenslotte voor een goed doel. En dan het boere nechtpaar, dat liet zien hoe kaas gemaakt werd. Echter "boeren kaas" bestond er niet en menig pondje werd aan deze stand gesleten. Al even aantrekkelijk was het aan de kraam van de sigarenmaakster die de melan ge van achttien tabakssoorten in deli-dekblad rolde tot een veelsoortigheid van sigaren: kleine, grote, bolknaks en coro na's, reuze palen en formidabele "fabrieksschoorstenen", waar van wijlen Ghurchill paf zou hebben gestaan. Wolspinnen, kantklossen, korfmaken (door de Nederlandse kampioen en nog tal van andere oud-vader landse aktiviteiten trokken eveneens grote belangstelling. De historie herleefde en in dit kader paste ook de schandpaal, al lieten maar weinig Noordwij- kers zich verleiden het hoofd tussen de blokken te leggen zich aldus te laten vereeuwigen. Drommen marktbezoekers schaarden zich rond de antiek stands van bekende handelaren, die fraaie, originele stukken te koop aanboden en rond de kraam van de Noordwijkse ju- welierster Bruggeman met ou derwetse klokken en vele ande re zaken uit grootmoeders tijd. Volop gelegenheid was er voor muziek en dans, groots de pre sentatie van het Lions Terras en van tal van andere Noord wijkse verenigingen en organi saties, indrukwekkend het op treden van The Electric Blues en van vele, vele anderen, die zich voor deze aktie hebben ingezet. LEIDERDORP De radio-om roep van het St. Elisabeth zie kenhuis bestaat morgen precies acht jaar. Radio 0-3-0 zal die dag een programma uitzenden om diegenen die door hun ziek te verhinderd zijn toch wat sfeer van de viering van Lei- dens ontzet te laten meebele ven. Zij doen dit door reporta ges en interviews rond de di verse festiviteiten en ook de lezer kan aan dit programma meewerken door een groet met een grammofoonplaatje over te brengen aan een ziek familielid' of een kennis in het Elisabeth ziekenhuis. Hiervoor kan van daag tussen 19.00 en 21.00 uur gebeld worden. Telefoon 071- 899250 en dan vragen naar de studio. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het vrouwencafé in Alphen aan den Rijn viert morgen haar eenjarig bestaan. Het café dat wordt gehouden in „Het Kas teel" van Midas aan de Saffier straat houdt morgen ter gele genheid hiervan een „open dag". Tijdens de open dag wor den tussen 10 en 18 uur onder meer films vertoond, een rom melmarkt georganiseerd en in formatie verstrekt over vrouwe- naktiviteiten. 's Avonds is er vanaf acht uur een vrouwen- feest met zang en toneel terwijl er ook lekker gegeten kan wor den. Wassenaar De vanavond te houden openbare vergadering van de commissie Technische Diensten, in het Wassenaarse raadhuis, zal beginnen met een „hoorzitting" over het plan van de firma J. K. van den Dool om aan de Oostdorperweg in het gedeelte tussen de Koks- hoornlaan en de Ruigelaan een bedrijfswoning en twee loodsen te bouwen. De firma een handel in tuinbenodigd- heden annex containervervoer bedrijf is op het ogenblik aan de Hofcampweg gevestigd op gemeentegrond en wordt daar niet passend geacht uit planologisch oogpunt. Een deel van de grond, die de firma in gebruik heeft, is intussen door de gemeente verkocht aan de firma Westgeest^die daarheen zal verhuizen uit de kom van het dorp. De plannen van de heer Van den Dool voor de Oostdorper weg zijn in strijd met het uit breidingsplan in hoofdzaken en met het in 1975 vastgestelde maar nog niet onherroepelijk goedgekeurde bestemmings plan Landelijk Gebied. In beide plannen heeft de grond aan de Oostdorperweg een agrarische bestemming. Burgemeester en wethouders zijn echter bereid toch medewerking aan de plan nen van de firma te verlenen middels de zogeheten artikel 19-procedure. De procedure houdt echter in, dat de plannen openbaar gemaakt moeten wor den en dat belanghebbenden de gelegenheid geboden wordt be zwaren in te dienen. Welnu, dat is gebeurd en het resultaat is een tweetal bezwaarschriften van omwonenden. Een van hen is mr. L. A. E. Briét, die nu ongeveer een jaar een onder Monumentenzorg vallende boerderij, die geheel gereno veerd is, bewoont. Mr. Briët maakt bezwaar tegen het verle nen van de vergunning voor de woning en de loodsen. Vorig jaar, toen hij overwoog de boer derij te betrekken en hij op het gemeentehuis informeerde naar de bestemming van het lande lijk gedeelte van de Oostdorper weg, werd hem wel verteld, dat er sprake was van de vestiging van een bedrijf als van de firma Van den Dool, maar op een ander terrein, verder weg van de woning die hij daarna be trokken heeft. De heer Briët maakt er bezwaar tegen dat burgemeester en wethouders willen afwijken van een m 1975 door de raad vastgesteld be stemmingsplan, zonder dat er sprake is van een noodsituatie Dat doet de vraag rijzen hoeveel waarde gehecht kan worden aan de rechtsbescherming, die de Wet Ruimtelijke Ordening bedoelt te bieden. De brief schrijver voert aan, dat het Lan delijke gedeelte van de Oostdor perweg dreigt te ontaarden in een buurt, waarin de „randver schijnselen" van steden plegen te worden ondergebracht, zoals autosloperijen, vuilstortplaat sen, tuincentra enzovoorts. Hem lijkt dat onjuist in historisch en in milieuverband bezien. De Oostdorperweg is een van de oudste wegen in Rijnland en doorsnijdt een van de relatief nog weinige landelijke gedeel ten ervan. Verder wijst de heer Briët op de te verwachten over last van vrachtauto's van de firma, omdat de toegang en uitgang van het terrein zich ongeveer tegenover zijn woning bevindt. Het tweede bezwaar komt van de heer P. W. Westgeest, die naast het voor de firma Van den Dool bedoelde bouwperseel ge vestigd is. De rust en de leef baarheid van de omgeving is al aangetast door de vestiging van een soortgelijk bedrijf aan de Ruigelaan. Beide briefschrij vers wijzen nog op de waarde vermindering, die zal optreden wat hun eigendommen betreft. Beide briefschrijvers en de heer Van den Dool zullen in de com missievergadering van van avond gelegenheid krijgen hun standpunten mondeling toe te lichten, waarna de commissie zich achter gesloten deuren over een en ander zal bera den. De heer Briët zegt aan het slot van zijn brief er zich van bewust te zijn dat het weigeren van de vergunning niet in het belang van de firma Van den Dool zal zijn en ook niet in het belang van de gemeente, omdat het bedrijf van de heer Van den Dool zich nu in de dorpskern bevindt. Maar voor het verdwij nen van het bedrijf gelden de zelfde redenen, waarom hij meent, het niet in de nabijheid van zijn huis te behoeven te dulden. Sanders getrouwd De Nederland se tennisprof Loek Sanders trad afgelopen vrijdag in Oegstgeest in het huwelijk. Getuige de blik zeker als ,,de gelukkige" aan te merken heette Pauline Waning Bolt. Ondanks de huwelijkse staat zal San ders voor Uni cum Leiden blijven spelen. Ook zijn optre dens in beken de proftoer- nooien als bij voorbeeld Het Melkhuisje in Hilversum zul len blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4