I „Beestenspul" s overtrof allerstoutste verwachtingen Legermuseum mogelijk weg uit Leiden aen' p BRITSE BEDENKINGEN BIJ 1 HOLLANDSE KATTENOORLOG Het duo Van Lint. De r.k. scholengemeenschap „De Noorderwiek" aan de Ter Haarkade houdt 4, 5 en 6 oktober een Middeleeuwse week. De bedoeling hiervan is het onderling contact tussen de leerlingen te bevorderen en de leerlingen enig historisch inzicht bij te brengen. In de lessen worden verschillende aspecten uit de Middeleeuwen belicht. In de kooklessen zullen Middeleeuwse gerechten en versnaperingen worden bereid. Door de leerkrachten wordt een toneelstuk opge voerd als afsluiting van de week. De Klucht van de Koe. Donderdagmiddag 5 oktober treedt het duo Robbert Anja van Lint op in de scholengemeenschap. Zij brengen Midde leeuwse liederen. Promotie De heer L. J. van Tiggele, student bedrijfskunde aan de T.H. Delft, hoopt woensdag 4 oktober aan de Leidse universiteit te promoveren tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Host-parasite relations in Fasciola hepatica infections: immunopathology and diagno sis of liever-fluke disease in ruminants." Promotor zal zijn prof. dr. C. F. A. Bruijning, hoogleraar in de parasitologie te Leiden. Het onderzoek werd verricht in opdracht van het Centraal Diergeneeskundig Instituut (Ministerie van Landbouw en Visserij). Hutspot Wandeltocht Ieder jaar wordt op de zaterdag na 3 oktober de „Hutspot Wandeltocht" gehouden. Dit maal is het de twintigste keer, dat dit evenement in Leiden plaats heeft. Op zaterdag 7 oktober wordt vanaf de School Rijnsburgersingel, hoek Schuttersveld, de start gegeven voor een wandeltocht van 5-10-15-20-40 kilometer. Het inschrijfgeld voor deze wandeling bedraagt 2,50 per persoon. Afstempeling geschiedt op IW-kaarten en alle wandelboek jes. Inschrijving kan als volgt gebeuren: door storting of overschrijving van de kosten op gironummer 549595 ten name van Penningmeester van de Wandelkring Leiden en Omstreken te Den Haag, of bij J. P. Woordes, Eikenlaan 53, Alphen aan den Rijn, telefoon 01720-75724; W. J. H. Breedevelt, Hackfortstraat 140, Den Haag; P. C. Groenscheij, Schoutendreef 73, Bodegraven, telefoon: 01726-13470; P. Plaatzer. Bloemluststraat 53, Wassenaar, telefoon 01751- 10129; en bij de start op 7 oktober aanstaande. Benoeming Dr. J. T. Allegro is bij koninklijk besluit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de arbeids- en organisatiepsy chologie. De Heer Allegro is thans direkteur van de stichting coördinatie van communicatie met betrekking tot gegevens voor onderzoek inzake ziektekostenverzuim in Amsterdam. LEIDEN Het Legermuseum, dat momenteel in het Pesthuis in Leiden is gehuisvest, zal waarschijnlijk worden overgeplaatst naar het zich daarbevindende zeventiende eeuwse armamentarium in Delft, waar al een deel van de verzameling is opgeslagen. Dit heeft de voorzitter van de Stichting Koninklijk Ne derlands Leger- en Wapen museum, generaal Hoefer, brigade-generaal b.d. J.E.A. Post Uiterweer zondag ge zegd in een toespraak ter gelegenheid van het 65-jarige bestaan van het museum. Volgens de voorzitter heeft minister Scholten van defen sie in beginsel al tot deze verhuizing naar het Delftse arsenaal besloten, maar on der de voorwaarde dat eerst nog ambtelijk overleg moet plaatsvinden met de ministe ries van financien, volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning en van crm. Overigens verzette de voorzitter zich in zijn rede tegen de overheve ling van de subsidie aan het museum van het ministerie van defensie naar dat van crm. „Onze bindingen als museum met het ministerie van defensie zijn zo veelom vattend en intensief dat het verbreken van deze band al leen maar rampzalig gevol gen kan hebben", aldus de heer Post Uiterweer. Straatconcert De Leidse popgroep Touch Wood geeft morgenmiddag om 4 uur een gratis straatconcert bij de kerk aan de Lange Mare. Tevens leest de dichter Arie-Salie dan voor uit eigen werk. Getracht wordt om nog een popgroep en een theater groep aan te trekken. Als dat lukt begint het theatergebeu- ren om 2 uur. Werkgroep Lesbische Vrouwen De Werkgroep Lesbische Vrouwen Leiden houdt vanavond een open-huisavond bij een van de leden. Vrouwen die wat willen praten of luisteren bij een kop koffie of een drankje, kunnen voor meer inlichtingen bellen naar Cathy Knuyt, tel.: 071-122648. Naast open-huisavonden wil de werkgroep LVL in oktober een praatgroep starten. In eerste instantie voor 6 avonden, b.v. één keer per week. Inlichtingen en opgave ook bij Cathy. Examenuitslagen De Leidse Instrumentmakersschool heeft de uitslagen van de onlangs gehouden examens bekend gemaakt. Het diploma Metaal-A werd behaald door: E. Bik, Leiderdorp, J. Daniel, Oegstgeest, H. Gussekloo. Voorschoten, E. Haalebos, Alphen a.d. Rijn, A. Kiel, Wassenaar, J. van Schie, Leiden en G. Velthuijsen, Leiderdorp. Voor diploma Metaal-B slaagden: H. Altink, Leiden, P. Philippo, Leiden en G. van Veen, Leiderdorp. Mej. Y. Rijneveen uit Rotterdam is de eerste vrouw in de geschiedenis van de Leidse Instrumentenmakers- school die geslaagd is voor het diploma Metaal-B. Het diploma Glas-A werd behaald door R. Cornelissen uit Leiden. P. van Biemen uit Leiden behaalde het diploma Metaal-B. Vegetarisch voedsel 't Eethuisje in 't Breehuys aan de Breestraat stelt belangstel lenden in de gelegenheid kennis te maken met vegetarisch voedsel. Elke woensdag- en vrijdagavond om half zeven wordt een volledige maaltijd geserveerd. Voor deelname aan de maaltijden is het noodzakelijk, een dag van tevoren in te schrijven. Personen die geïnteresseerd zijn in het wereld-voedselvraagstuk en/of gezonder eten, kunnen te recht in „Repelsteeltje", een winkeltje waar allerlei soorten voedsel te koop zijn. Repelsteeltje is geopend: woensdag van twee tot half zes, donderdag van twee tot negen uur en dinsdag van twee tot vijf uur. 't Eethuisje en „Repelsteel tje" bevinden zich in 't Breehuys, Breestraat 19. Demonstratie De ANIB en de Gehandicaptenraad houden, met ondersteu ning van het FNV en CNV, 3 oktober een demonstratie in Den Haag. De demonstratie is gericht tegen het voornemen van de regering om te bezuinigen op de sociale uitkeringen. Vervoer naar Den Haag geschiedt met bussen. Buskaarten, prijs vier gulden, zijn verkrijgbaar bij: Caren Smeenk, Hoefstraat 10, Ruud Arnoldi, Rijnzichtstraat 20, tel. 311526, Edward Koen, Poldermolen 102, tel. 144754, Het Vijfhoven- huis, Hoflaan, maandagochtend van tien tot elf uur, Paula Velterop, Gading, Hoogmadeseweg 70, Leiderdorp, tel. 410444 en zaterdag op de Leidse Markt. De bussen vertrekken om half twaalf vanaf Gading, Hoogmadeseweg 70, Leiderdorp, Om kwart voor twaalf vanaf de Leiderdorpse brug en om kwart over twaalf van het Leidse station, busperron N. Degenen die gebruik willen maken van aangepast vervoer moeten dit van tevoren melden. Middeleeuwse week TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1978 PAGINA 3 Tesselaar springt kantine binnen Met een reusachtige sprong door een papieren „wand" verschafte wet houder Dick Tesselaar zich in het afgelopen weekeinde toegang tot de kantine van Z.L.C. Hoewel de wethouder al vaker heeft blijk gegeven van een vrolijke en bovenal sportieve inborst, was de ludieke binnenkomst van de wethouder van sportza ken niet zonder reden. Een en ander behoorde tot de officiële openings handeling die Tesselaar verrichtte ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kantine van Z.L.C. LEIDEN - „Beestenspul '78" heeft 't weer helemaal ge maakt. Niet alleen stonden zondagmorgen (nadat de terug val van zomer- op wintertijd voor de nodige verwarring had gezorgd) weer tal van mensen bij de Leidse Groenoordhallen op de stoep die om 10 uur naar binnen wilden ofschoon het pas 9 uur was, ook de „geregel de" massa heeft twee dagen lang genoten van wat het „Beestenspul" te bieden had. Rond de 45.000 bezoekers be traden de hallen. Uit alle delen van het land, tot uit Duitsland, België en zelfs Engeland kwam men rond scharrelen bij de meer dan 6000 dieren die het spul te vertonen had en bij de keur van artiesten die rond allerlei evenementen optraden en prijzen uitreikten aan de bezitters van de meest succesvolle dieren. Het aantal prijsbekers, afgezien van de ere-linten, bedroeg al meer dan 50 stuks. Organisator Rob Lau- wers, die namens de Stichting Mens Dier met de medewerk ing van vrouw en tientallen andere full time-werkers z'n inspanningen opnieuw be kroond zag, kon gisteravond even op z'n lauweren gaan rusten. Zaterdagavond moest hij, vóór het naar bedgaan, nog vijf cognacjes tot zich nemen om de slaap te pakken te krij gen. Gisteravond zat Europa's „grootste dierenshow" (volgens globale berekeningen) er weer op en was de goede moed voor het volgend jaar weer geves tigd. „Beestenspul '78" kende top-ar- tiesten, zoals Nico Haak, Mies Bouwman, Pistolen Paultje (Wilking) schonk een gouden horloge aan Leidse fotograaf Bart Spijker, vanwege diens verdiensten „voor het dier" het afgelopen jaar, met de nadruk op diens bemoeiingen met het Leidse Dierenasiel, Rita Ho- vink zong en reikte prijzen uit, evenals De Mounties, Albert West en Maggie MacNeal. Bur gemeester dr. A. J. Vis van Leiden, tenslotte, was speciaal begaan met de resultaten van het internationaal opgezette concours hippique en reikte aan de winnaar de ere-penning van de gemeente Leiden uit en ontving bovendien als extra verrassing een cheque; 1000 gulden die besteed gaan wor den voor de vernieuwing van het dierenasiel in Leiden. Hoogspanning Twee dagen hoogspanning. Zo wel intern bij Beestenspul, als extern. De Leidse politie hield de stroom naar de Groenoord hallen toe binnen de perken, ook afgaande op „richtlijnen" die vanuit de lucht door een Rijkspolitievliegtuigje werden gegeven. Zaterdag al een dag die nooit De Britse dr. Ivor Raleigh reikte onder meer een prijs uit voor de mooiste langhaar-poes de grootste toeloop laat zien was het een beestendrukte, en zondagmiddag zat de organisa tie met de gewenste handen in het haar. „De zenuwen" die gehonoreerd werden. Op het joyeuze podium »,a la Grace Kelly" (met een trap die vanuit hoger sferen prijswinnaars, poezen, honden en andere bees ten, mitsgaders hun eigenaren en de gecontracteerde artiesten tot op het plankier bracht) werd van tijd tot tijd een heel programma afgewerkt, omlijst door een goed show-orkestje, dat zaterdagavond al optrad tijdens een diner-dansant, waarop hallen-directeur (we gens teleurstelling bij de Leidse opening der Tour de France) André de Jong door Ro Lau- wers de gele trui aangegoten kreeg. Plus een echte tourkus van een echte tourmiss. Maar die toedracht is me grotendeels ontgaan, omdat ik op dat ogen blik me zat af te vragen waar om dat varkenshaasje, bereid onder supervisie van Groe- noordhallen-gérant Joop de Haas, zo excellent smaakte. Daarover een volgende keer iets meer. We kunnen natuurlijk met el kaar de waarden afmeten van een stampvol parkeerterrein, van de doelstellingen van een nietig maar allerliefst dwerg meisje, pardon, dwergmuisje. Ik kan me afvragen waarom die bijenvolken en de inzending van Lacerta (met een reptielen rijk) me zoveel deden. Waarom wilde Sjoukje Smit (MacNeal) niet eerder weg voordat ze een sierhoender of sierhoen op de kop had getikt. Waarom bleef Albert West een uur lan ger dan strikt noodzakelijk was? Waarom moest Rita Ho- vink zich per se verkleden ach ter een jas die door echtgenoot Rogier beschermend werd op gehouden? Waarom zei Pisto len Paultje alleen maar „hier, alsjeblieft" tegen Bart Spijker, en had hij nog wat interessante horloges achter de coulissen te vergeven? Waarom had Rob Lauwers het minder „zweterig" dan in voorgaande jaren. Waar om stond er gistermiddag al een stel varkens buiten klaar om maandagmorgen binnenge laten te worden? Wie zal het zeggen; het Beestenspul is hard bezig, een eigen karakter bin- Beestenspul-organisator Rob Lauwers en ex-tv-presentatrice Mies Bouman in gesprek met een jeugdig winnaresje. voor elke kattententoonstelling om Ivor Raleigh in huis te hebben. Hij is President of the Governing Council of teh Cat Fancy of England. Aangesloten 45 verenigingen, clubs, met ca. 15.000 leden. Vier keer per jaar hebben deze Engelse katbedrijvers een wet gevende vergadering die erg democratisch beslist over reg lementen en disciplines: „We zijn het enige lichaam in het Verenigd Koninkrijk dat kat ten mag registreren", aldus dr. Ivor, die een grote persoonlijke invloed in het Britse kattenge- beuren moet hebben. Hij vond in Leiden weer een „erg goed geleide en strik eerlijke show. Als ons iets niet zint, maken we dat de leiding duidelijk. Maar deze Leidse show is ge woon een model". Nu hebben de Ver. Kattenfokkers (van de Kat-Expo) en de Ned. Ver. van Kattenvrienden besloten, de re sultaten van de keuring van „Beestenspul" niet te erken nen. Men vindt 't te commer cieel en het „Beestenspul" zou gerund worden door een stich ting, waar men geen vat op heeft. De Ned. Langhaarkat tenvereniging, NLKV, met voorzitter S. Vink uit Leiden, heeft het nu gedaan. Mister Raleigh betreurt dit: „Als men begint met het zich bemoeien van beslissingen van een jury, wordt het hele princi pe ondermijnd. Ik hoop, dat deze hele affaire nog eens na der en serieus wordt bekeken. Het is ook een kwestie van internationale vriendschap en de hele structuur waarop de kattenshow in Europa is geba seerd. Wij willen de relaties tussen de verenigingen onder ling in Europa handhaven; ook al heeft iedere „club" 't recht met elkaar in oorlog te gaan, maar laat dit dan in elk geval niet gebeuren via de jurering", aldus deze Engelse harmonieu ze kattenvriend, die overigens de Nederlanders „één van de meest beschaafde volken ter wereld vindt die hij kent. Ivor Raleigh moet een bijzon dere kattenvriend zijn. In En geland, zo verneem ik, word je niet zomaar jurylid van allerlei klassen en rassen; ieder heeft z'n eigen specialisme: lang haar, korthaar, siamees, bur- mees, pers. Een nadeel van dit verdoorgevoerde specialisme, vindt Ivor Raleigh, is dat het te veel tijd kost, tijd van inwer ken, soms „15 jaar om op de eerste lijst te komen". Een Brit se keurmeesterschap dus, dat aan het vergrijzen is. Dr. Ivor Raleigh (die nog niet schijnt te lijden onder de ontstane Neder landse kattentweedracht): „Het is gemakkelijker een universi taire graad te behalen dan kat- ten-keurmeester te worden. Het is 90 procent talent en 10 procent hard werken". nen de Leidse Groenoordhallen te krijgen. Slaperig Dit was weer het weekeinde van Nico Haak met z'n sinaas- appelkissie, van moeder en kind kameel die hij had meege nomen, van de exotische- poe zen en katers in hun roze, hemelsblauwe, gebloemde en soms gewatteerde „salonne tjes" van kant en satijn. Het feest van lang- en kortharigen; koopjes van 400 gulden of daar omtrent. Het was de witte ango ra-kat die net zo wit als 't vachtje waarop ze lag; met boven d'r slapende kopje een plastic poppetje aaneen koord je om mee te spelen. Maar er was nauwelijks een enkel poe- zebeest dat lust tot spelen voel de; alleen maar suffig kijken, of slapen. En waarvoor was dat busje talkpoeder? Voor 't bips- je? Even verderop een informa tief kaartje met „Kater bijt, niet aankomen". Hier en daar boven de kooien een „familie fotoalbum" ter inzage: een be faamd ras lag hier ter neder. Langs de hallen-zomen de stands met zaken die alles of iets met dieren van doen had den. Ertussen door kon je kof fie of wat anders drinken, of kijken naar een blanke kakatoe in subtropische omstandighe den. Afgekloven sparrebomen „all over the place" en dat brengt me op de ontmoeting met dr. Ivor Raleigh, innemen de Brit van hoogontwikkelde educatie en behept met een verfijnd gevoel voor de katten- cultus. Dr. Ivor Raleigh (Sussex, niet ver van Brighton on Sea) is een kern-fysicus, chemisch inge nieur, succesvol ontwerper van waterzuiveringsinstallaties zo ontwierp hij de installatie van de Ford-fabriek bij Am sterdam en soortgelijke voor zieningen in het Midden-Oos ten. Een man met wie je al op het middaguur een stimuleren de „fiz-gin" kunt drinken en toch kat en poes kunt blijven noemen. Dr. Raleigh is hier al voor de derde maal als interna tionaal keurmeester; jurylid voor wie ieders katkeurend hoofd zich buigt. Het is een eer

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3