Tragisch slot volleybalteam Raas koning der klassiekers Kortsjnoj steekt hoofd niet In strop Atletiekwereld op tweesprong SPORTTRI ACHTERSTAND TERUGGEBRACHT TOT 5-3 ENKELBLESSURE FRANK CONSTANDSE TWINTIGSTE ZEGE IN GROTE NERFSTPRIJS INTERNATIONALE FEDERATIE WACHT KRITIEKE DAGEN LEIDSE COURANT PARMA Voor Nederland eindigde het wereldkampioenschap volleybal even tra gisch als het begon. Zaterdagavond werd met 3—1 van Hongarije verloren en tevens verloor de formatie van bondscoach Jaap Korsloot aanvoerder Frank Constandse, die met een zware enkelblessure de strijd moest staken. Dit fatale moment speelde bij 2—1 Sn de tweede set. De set, die uiteindelijk door een fel strijdend Oranje toch nog met 15—13 werd binnengesleept. Daarvoor had Hongarije de eerste set al met 15—9 gewonnen. Ook in de derde en vierde set waren de Hongaren oppermachtig. Oranje probeerde het nog wel, maar miste verdedigend vol doende kwaliteiten om spelbepalend te kunnen optreden. Via 15—7 en 15—5 pakte Hongarije verdiend de winst. Gisteren, toen Nederland ten tweede male in dit toernooi Frankrijk ontmoette om uit te gaan maken wie de vijftiende en de zestiende plaats zouden gaan bezetten, was de ziekenboeg van Oranje overvol. Naast Frank Constandse namen ook Ruud de Wit en Loek Willemstein met knieblessures op de tribunes plaats. Het gelegenheidsteam, dat Korsloot het veld in moest sturen, verweer.de zich wel dapper maar was uiteind elijk geen partij voor de Fransen die via een winst van 3—1 definitief in het bezit kwamen van de vijftiende plaats, daarmee Nederland op de zestiende plaats achterla tend. Toch was Korsloot niet echt teleurgesteld: „Met zo'n gehavende ploeg hebben we de Fransen nog prima partij gegeven. Meer zat er niet in. Als we deze Fransen met onze sterkste formatie hadden kunnen bestrijden, geloof ik stellig dat we hadden kunnen winnen." Toch zal de bondscoach zich op de toe komst moeten gaan bezinnen. In Italië bleek namelijk, dat de Nederlandse ploeg over een te.smalle basis beschikt, waardoor het. eerste zestal te weinig echte rust krijgt en de blessures eigenlijk wel moesten komen. Het (basis)team met Chris Schmidt, Onno Kalf, Hans Krieger, Martin de Groot, Bert Reparon en Wim Thewissen vocht wel voor ieder punt, maar moest toch toestaan dat Frankrijk de eerste twee sets met 15—4 en 15—7 naar zich toehaalde. Het gemak, waarmee de „haantjes" de punten konden scoren, deed de concentratie verslappen en Nederland kon in de derde set het spel gaan bepalen. Hans Krieger, die vooral verdedigend prima staaltjes liet zien, zweepte zijn teamgenoten zo op dat drieëntwintig minuten later de 15—11 set winst op het elektronisch scorebord oplicht te. In die fase deden Wim Thewissen, hit speelde een goed en zeer regelmatig toer nooi, en Onno Kalf positief van zich spreken. Maar Frankrijk herstelde zich meteen. In de vierde set kon Oranje het nog tot 6—6 bijhouden, voordat de Fransen snel naar een zege van 15—7 doorsloegen. Finale De finale van het toernooi om het wereld kampioenschap is een anti-climax gewor den. De Italiaanse ploeg, verrassend door gedrongen tot de eindstrijd, was voor de tweede keer in het toernooi niet opgewas sen tegen Rusland. Net als eerder in het toernooi won Rusland met 3—0. De eindstand in het toernooi om het wereldkam pioenschap volleybal is: 1. Rusland, 2. Italië, 3. Cuba, 4. Zuid-Korea, 5. Tsjecho-Slowakije, 6. Brazilië. 7. China, 8. Polen, 9. Oost-Duitsland, 10. Bulgarije, 11. Japan, 12. Mexico. Nederland werd, via het troosttoernooi. zestiende. BAGUIO - Uitdager Viktor Kortsjnoj heeft dit weekeinde iets afgeknabbeld van zijn vrij wel hopeloze achterstand in de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken door met zwart nota bene - van titelhou der Karpov te winnen. Deze heeft overigens nog altijd een comfortabele voorsprong van 5-3. Het was geen alles-of-niets van de zijde van de uitdager, eerder een te grote bedachtzaamheid van de kant van Karpov, die aan nog één enkele overwinning vol doende heeft voor het behoud van zijn titel en het winnen van de hoofdprijs van 350.000 dollar. De wereldkampioen rekende er kennelijk op, dat de uitdager zichzelf wel zou verslaan. Hij offreerde in een Spaanse ope ning vol subtiele dreigingen Kortsjnoj voldoende touw om zich op te hangen, maar de uitdager weigerde zijn hoofd in. de strop te steken. Toen dat niet doorging, stuurde Karpov op de verkeerde momenten aan op remise. Kortsjnoj ontliep daarbij een zet- ten-herhaling, maar zou toch waarschijnlijk in een onbeslist hebben moeten berusten als de wereldkampioen op de 36ste zet niet wat al te behoudend was geweest. Nu kreeg hij gelegen heid om een half uur over zijn onder couvert af te geven zet na te denken en een tijdelijk pion-offer voor te bereiden, dat Karpov bij nadere analyse onmo gelijk kon nemen. Over die afge broken stelling waren beide par tijen het grondig oneens. Het was een eindspel met aan elke kant twee torens en vijf pionnen, waarbij Kortsjnoj op de dame vleugel een meerderheid had. Karpov oordeelde die stand ver- loren, Kortsjnoj's secondanten echter dachten dat het nog lang rtiet gewonnen was. De uitdager zelf was na afloop van mening dat de wereldkam pioen op de 47ste zet door middel van een torenruil alsnog remise had kunnen bewerkstelli gen. Inplaats daarvan probeerde Karpov op eeuwig schaak aan te sturen. In flinke tijdnood - hij had na "de hervatting nog slechts twintig minuten over voor veertien zetten - loodste Kortsjnoj echter zijn koning ach ter zijn torens. Toen het zover was, zat er voor Karpov niets andes op dan de 62ste zet te capituleren. De achtentwintigste partij had het volgende verloop: Wit (Karpov) Zwart (Kortsjnoj) 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pg1-f3 Pb8-c6; 3. Lf1-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0-0 Pf6xe4; 6. d2-d4 b7-b5; 7. La4-b3 d7-d5; 8. d4xe5 Lc8-e6; 9. c2-c3 Pe4-c5; 10. Lb3-c2 Le6-g4; 11. Tf1-e1 Lf8-e7; 12. Pb1-d2 Dd8-d7; 13. Pd2- b3 Pc5-e6; 14. h2-h3 Lg4-h5; 15. Lc2-f5 Pc6-d8; 16. Lc1-e3 a6-a5; 17. Le3-c5 a5-a4; 18. Lc5xe7 Dd7xe7; 19. Pb3-d2 c7-c6; 20. b2-b4 Pe6-g5; 21. Dd1-e2 g7-g6; 22. Lf5-g4 Lh5xg4; 23. h3xg4 Pd8-e6; 24. De2-e3 h7-h5; 25. Pf3xg5 De7xg5; 26. De3xg5 Pe6xg5; 27. g4xh5 Th8xh5; 28.Pd1-f2 Th5-h4; 29. Ta1-d1 Ke8-e730. f2-f3 Pg5-e6; 31Pf1-e3 Ta8-d8; 32. Pe3-g4 Pe6-g5; 33. Pg4-e3 Pg5-e6; 34. Pe3-g4 Pe6-' g7; 35. Pg4-e3 Pg7-f5; 36. Pe3-c2 Th4-c4; 37. Td1-d3 d5-d4; 38. g2-g4 Pf5-g7; 39. Pc2xd4 Pg7-e6; 40. Te1- d1 Pe6xd4; 41. c3xd4 Tc4xb4; 42. Kg1-f2 c6-c5; 43. d4-d5 Tb4-b2 schaak: 44. Kf2-g3 Tb2xa2; 45. Td3- e3 b5-b4; 46. e5-e6 Ta2-a3; 47. Te3-e2 f7xe6; 48. Te2xe6 schaak Ke7-f7; 49. Td1-e1 Td8-d7; 50. Te6-b6 Ta3-d3; 51Te1-e6 Td3xd5; 52. Te6xg6 a4-a3; 53. Tb6 - f6 schaak Kf7-e7; 54. Tg6-f6 t Ke7-f8; 55. Te6-f6 schaak Kf8-e7; 56. Tb6-e6 schaak Ke7-d8; 57. Te6-a6 Td7-b7; 58. Tf6-f8 schaak Kd8-c7; 59. Tf8-f7 schaak Td5-d7; 60. Tf7-f5 b4- b3; 61Tf5xc5 schaak Kc7-b8. Karpov geeft zich gewonnen Karpov noteert en Kortsjnoj richt zich tot het publiek terwijl scheidsrechter Filip de enveloppe opent met de zet waarmee de 28e partij zou worden vervolgd. MONTHLERY Jan Raas is de klassie- kerkoning van het wielerjaar 1978 gewor den. Aan zijn triomfen in de Goldrace en Parijs-Brussel voegde hij gisteren de Grote Herfstprijs toe. Onverschillig wie zaterdag de Ronde van Lombardije wint, Raas blijft de renner met de meeste overwinningen in klassiekers, een schit terende prestatie van de Zeeuw. Boven dien een evenaring van het Nederlands record van Jo de Roo. Raas' provinciege- noot won in 1962 Bordeaux-Parijs, Parijs- Tours en de Ronde van Lombardije. In Monthlery bereikte de volgende maand pas 26 jaar wordende Raas riog een mijlpaal: zijn twintigste overwinning in dit seizoen, waarin hij voor het eerst in zijn loopbaan een constante topvorm demonstreer de. De eigenzinnige Zeeuw meende vroeger alleen in het voorjaar tot de uitblinkers te kunnen behoren. In de Ronde van Frankrijk, waarin hij drievoudig etappewinnaar en gele-truidrager werd, ontdekte hij bij zichzelf een stijgende conditie ten opzichte van het voorjaar. In een sterk naseizoen geloofde hij na het wereldkampioenschap, waarin hij ploegmakker Knetemann moest laten voorgaan, niettemin niet meer. Daarom fietste hij in de Zesdaagse van Londen om in een beschutte hal zijn vergaarde roem op een gemakkelijke wijze te gelde te maken. Vier dagen voor de Herfstprijs voelde hij, ondanks wat training in Belgische kermiskoersen, weinig voor de lange wedstrijd in slecht weer. De inspiratie was weg. Ploegleider Post moest min of meer smeken om hem mee te krijgen naar startplaats Blois. Doorslaggevend argument was dat hij wel Knetemann wilde steunen in diens pogingen de wereldtitel waar te maken. Raas zei na zijn overwinning: „Knetemann moest deze koers gaan winnen. Dat was de hele opzet." Doorkruist De plannen van Knetemann en zijn helpers, die eens te meer onderstreepten op dit moment met afstand de beste ploeg te vormen, werden door kruist door de Duitser Gregor Braun. De wereldkam pioen achtervolging demarreerde zeventig kilome ter voor het einde uit het peloton, dat op de heuvels en onder de slechte weersomstandigheden in vele groepen uiteen was gevallen. Raas volgde de Duitser niet meer dan als knecht van Knetemann. Hij nam de kop niet over. Als hij zelf zou willen winnen, zou hij Immers nooit zo vroeg in de aanval gaan. In deze koers echter was dat niet relevant. Knetemann kon gerust zijn in de eerste groep achtervolgers, waarin' zich ook de Nederlanders Zoetemelk, Lubber- ding, Priem, Van de Velde en Kuiper handhaafden. Braun, de tempobeul die volgend jaar het werelduur record van Eddy Merckx gaat aanvallen, perste er ondanks de ballast van Raas een voorsprong van een minuut uit, maar moest dertig kilometer voor het einde zijn inspanningen met een gigantische inzinking bekopen. Raas: „Hij stond ineens bijna stil." Overleg Jan raas bleef alleen vooraan over. Hij overlegde met Peter Post wat te doen. Post zei: „Rijd zo hard mogelijk door. Als je wordt ingelopen, wint Knetemann." Raas werd niet ingelopen. Achter hem beloerden de Fransman Hinault en de Italiaan Moser elkaar teveel in verband met de eerste plaats in het super prestigeklassement. Maertens en Pollentier waren weggevallen, Thurau was niet eens gestart. Van een achtervolging kwam dan ook niets terecht. De enige, die het echt probeerde, was Zoetemelk, maar de winnaar van vorig jaar kon het ook niet alleen en was in elk geval niet van plan de anderen bij Raas te brengen. De voorsprong van Raas groeide steeds meer en bedroeg op de eindstreep zelfs meer dan drieeneen- halve minuut op een zestal achtervolgers, met Zoetemelk en Knetemann. en nog minuten meer op de als grootste kanshebbers aangemerkte Hinault en Moser. Raas profiteerde van alle omstandigheden om de „Koning der Klassiekers 1978" te worden. Frank Constandse enkelblessure op. (rechts) liep in het voorlaatste duel van het wereldkampioenschap volleybal in Italië, tegen de Hongaren, een zware LONDEN De komende zes dagen zullen de kritiekste zijn in de 66 jaar oude geschiedenis van de internationale amateur atletiek-federatie (IAAF). 's Werelds grootste sportbond vergadert komende week In Puerto Rico en ziet zich geplaatst voor twee problemen: China's sollicitatie naar het lid maatschap en de weigering Israël toe te laten tot de Aziatische spelen, die in december in Bangkok worden gehouden. De IAAF staat op een tweesprong: De kwestie rond de deelneming de federatie houdt vast aan haar van Israël aan de Aziatische spelen eigen reglementen en beschermt is evèn delicaat voor zover het d de belangen van haar leden Tai- IAAF betreft. Als de organisatie van wan en Israël, of - de keerzijde de Aziatische spelen vasthoudt van de medaille - de federatie aan haar besluit en als de IAAF offert die belangen op uit „poli- vastbesloten is ten opzichte van tiek" eigenbelang. Het vraagstuk haar reglementering, kunnen alle rond de sollicitatie van China naar atleten, die in december deelne- een hernieuwd lidmaatschap men aan de spelen, een schorsing draagt een sterk politiek karakter, van minimaal twee jaar tegemoet- zien. Peking hield jarenlang vast aan Naast deze twee „politieke" vraag- het standpunt, dat China pas lid stukken buigt de IAAF zich ook zou worden als Taiwan, de officiële over een strikte reglementering vertegenwoordiger van China in de voor het gebruik van spierverster- IAAF, uitgestoten zou worden, kende middelen, de zogenaamde Kortgeleden herzag de Chinese anabole steroiden. De minimum regering deze mening. Zij diende straf voor een eerste overtreding een verzoek in om lid van de IAAF zal naar verwachting verhoogd te worden onder de voorwaarden, worden van twaalf tot achttien die golden in 1954, toen China maanden schorsing. Verder zal en Taiwan gelijktijdig lid waren Noordwegen voorstellen niet al- onder één naam. Met andere woor- leen bij internationale wedstrijden den: China wil weer lid worden maar ook bij nationale krachtme- als de separate status van Taiwan tingen dopingonderzoek te hou- binnen de IAAF opgeheven wordt. den. Weer een Nederlandse renner die zijn armen zegevierend omhoog kan steken, Jan Raas.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20