twee hoofdklassen Herenhoekey krijgt Boxberger Prins faalt op Duindigt p, pambond imtslaat idirecteur Jeugdturnsters verrassen Moeizame start Frank Drost bij WK Dammen Zege Ooykaas iLuto wint Wielrenner verongelukt 7 Silver en brons Voor judodames Hockey- 'ongens uropees kampioen VOORSTEL EMHC AANGENOMEN 1 Positief Het dringt langzaam maar zeker tot de ver antwoordelijke perso nen door dat de agres sie van supporters eerst en vooral door henzelf moet worden bestre den. In Engeland is de voetbalbond ertoe overggaan geen kaarten voor supporters aan te vragen voor de inter land tegen Ierland in Dublin. Aangezien ook de Ierse voetbalbond geen kaarten verkoopt aan Engelsen kan een herhaling van ongere geldheden zoals die zich voordeden bij De nemarken—Engeland wellicht worden voorko men, althans ingedamd. Bij Feyenoord zijn al enige tijd de tribunes achter de doelen ver dwenen en vervangen door tegels. Het smijten van voorwerpen al zijn het maar closetrol len naar de doelman is daardoor uitgeban nen Dat zijn positieve bijdragen van een bond en een club, die kunnen bevorderen dat de agressie wordt ver kleind. Feyenoord heeft er zelfs verlies van in komsten voor over maar heeft helaas niet in de hand wat supporters buiten het veld uithalen. Het principe is evenwel waard te worden nage volgd. Hockeytop De spelers van het Ne derlands hockeyelftal zijn de verliezers gewor den op de algemene vergadering van hun bond. Zij wilden de thans bestaande hoofd klasse van twaalf teams handhaven omdat naar hun mening de voorge stelde twee hoofdklas sen van tien clubs ver schraling van de hoc keytop zouden beteke nen. Dat is een reële gedachte. Er komen im mers acht ploegen bij die hoogstwaarschijn lijk niet alle op hoofd- klassepeil zullen spelen. De voorstanders van twee hoofdklassen stel den evenwel dat de clubs in de bond het belangrijkste zijn en niet louter de belangen van Oranje, dat gebaat is met zo hoog mogelijk niveau in de hoofdklas se. Dat houdt tevens in dat wordt toegegeven dat het peil zal dalen omdat er "zwakkere broeders" zullen wor den toegelaten. De stemming besliste ten slotte dat er twee hoofd klassen moeten komen. Op democratische wijze is het besluit genomen maar de mogelijkheid blijft open dat Oranje spelers hun tegenzin zullen laten blijken. Er zou bovendien een be schuldigende vinger naar de voorstemmers kunnen worden uitge stoken als op de Spelen van Moskou zou blijken dat het spelpeil inder daad lager blijkt te zijn geworden. En dan is er geen terug meer want de twee hoofdklassen worden ingesteld met ingang van het volgen de seizoen, waarop Moskou aansluit. CRAWLEY Dick Ooykaas is In de Engelse plaats Crawley tijdens de turninterlandwedstrijd tussen Engeland en een gecombineerde Nederlands/Belgische heren- ploeg eerste geworden in het individuele klassement, p De turner van Pro Patria behaalde 106.00 punten. Jeff Davis (Eng) werd tweede met 103.80 punten. De Engelse heren wonnen de inter land met 517.50 tegen 489.50 pun ten. De uitslag is: EngelandNederland/België 517 50-489.50 punten. Het individuele eindklassement is: 1. Dick Ooykaas (Pro Patria. Zoe- termeer) 106.00 punten. 2. Jeff Davis (Eng) 103.80, 3. Eddy Arnold (Eng) 103.20. 4 Ton Hoencamp (V en K Utrecht) 99.25. 5. Johan Molenaar (SI Mauritius. Volendam) 48.10 (alleen keuzestof). liet de OEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Darn er: bond (KNDB) heeft de directeur yan het bondsburo, Jan Vink, ild, ontslag aangezegd. Volgens de KNDB-voorzitter Meur- ila,te bestaat er tussen de KNDB en en Vink, die ruim vijf jaar in dienst van de dambond is. geen enkel Vertrouwen. ..wij hebben Vink veel "krediet gegeven. Ten onrechte |.blijkt nu, want uit het gehele land Istroomden er klachten binnen over jhet slechte functioneren van het 'bondsbureau. Het werd met de dag ,erger. Vandaar dat wij deze ingrij pende maatregel wel moesten ne- WENEN Een tweede en twee I derde plaatsen is de Nederlandse damesequipe ten deel gevallen |jj bij de internationale Judokam pioenschappen van Oostenrijk. José Homminga greep zilver in de klasse tot 48 kilo. Liesbeth Beeks en Yvonne Fringer zorgden voor a brons in respectievelijk de klassen P tot 56 en 61 kilo. In totaal namen 58 dames, onder wie zeven Euro- pese kampioenen, uit zeven lan- den deel aan deze titelstrijd, die als laatste test gold voor het Europese kampioenschap dat op i 10 en 11 november in Keulen zal 1 worden afgewerkt. ANTWERPEN Het Amsterdam se Luto is In het Europese beker toernooi, dat zaterdag en gisteren In Antwerpen werd gehouden, overtuigend als eerste uit de strijd gekomen. Zaterdag won Luto met 8—2 van SKC, en met 141 van, Vultrix. rGisteren werden twee duidelijke overwinningen op de Belgische clubs behaald: 91 tegen Kwik en 7—3 tegen Riviera. De eindstand: 1. Luto. 2. Riviera, •3. Kwik. 4. SKC. 5. Vultrix. DUBLIN Nederland Is Euro pees kampioen bij de hockey- leugd heren geworden. In de eindstrijd te Dublin werd gastheer Ierland op overtuigende wijze met 6—2 verslagen. Een snel en dapper Oranje nam na amper vijf minuten de leiding door Bob-Jan Hillen. maar daarna duurde het tot de vierentwintigste minuut eer Jan-Karei Jenniskens er 2—0 van kon maken. Dit bete kende tevens de ruststand. Na de hervatting kwam Ierland verrassend op gelijke hoogte door doelpunten van Filgas en Allister. Tom van 't Hek, John Schoonder- •jvalt, Norbert van den Berg en Roderick Bouwman zorgden er tenslotte echter alsnog voor dat het goud in Nederlandse handen kwam. In de strijd om de derde plaats won West-Duitsland met 3—0 van - Frankrijk. Spanje werd vijfde na een overwinning (2—1) op België, f Met dezelfde cijfers verwees Enge- i 'and het Russische jongensteam f naar de achtste en laatste plaats. LEIDSE COURAN' «STERDAM Er komen toch twee tofdklassen van elk tien clubs het herenhoekey. Hiertoe besloot zater- In Amsterdam de algemene ledenver- 'iemadering van de Koninklijke Nederlandse ickey Bond, die een voorstel hiertoe in de Eindhovense Mixed Hockey Club et 567 tegen 468 stemmen en vier ithoudingen aannam, is thans een hoofdklasse van twaalf clubs, welke uatie het bondsbestuur, waarvoor de heer W. F. brnelis in zijn functie van competitieleider als Bordvoerder optrad, gehandhaafd wilde zien. Ook e spelers van het Nederlands elftal, die dit reeds Hannover tijdens het toernooi om het Europees mpioenschap in de openbaarheid hadden gebracht i voor wie op de vergadering aanvoerder Ron Steens t nog eens verwoordde, spraken zich uit tegen wee hoofdklassen, daar naar hun mening en len, die de topsport volgen, delen die een rbreding van de hockeytop in competitieverband oet leiden tot een verschraling van die top. 5t voorstel van EMHC, dat tot uitvoerige discussie aanleiding gaf behelst naast de twee hoofdklasse-af delingen van tien elftallen een geografisch ingedeelde onderbouw, bestaande uit vier eerste klasse-afdelin gen van tien elftallen, acht tweede klasse-afdelingen van acht elftallen, acht derde klasse-afdelingen van acht elftallen en zoveel vierde klasse-afdelingen als nodig zijn om de overige standaardelftallen te plaatsen. Als datum van invoering stelt EMHC voor het seizoen 1979-'80, aangezien door het kleinere aantal wedstrijden in de hoofdklasse er meer ruimte komt voor het oefenprogramma van het Nederlands elftal als voorbereiding op de Olympische Spelen van 1980 te Moskou. Naar de mening van voorstanders van het voorstel van EMHC, dat ter vergadering werd verdedigd door de heer Terweer, wordt de spelpeilverbetering, die ais één van de belang rijkste argumenten wordt aangevoerd voor handhaving van een hoofdklasse van twaalf, te veel opgehangen aan het Nederlands elftal. ,,De clubs vormen echter de kurk, waarop de hockeybond drijft en aan de belangen van die clubs wordt voorbij gezien", zo werd ter verdediging van EMHC's voorstel aangevoerd. Hon bieens: vergeeis pieiaooi WASSENAAR Favoriet Boxberger Prins kon gistermiddag in het kampioenschap voor Nederlandse paarden op Duindigt niet verder komen dan een vierde plaats. De driejarige hengst in deze ren met de steun van de Nederlandse kampioens jockey Kevin Davies kwam op de door de regen zachte grond niet uit de voeten. Door het falen van dit paard van eigenaar Nuy, dat zoals bekend in Engeland wordt getraind, kon het voor King's Eagle de winnaar van de St. Leger en tweede in de Derby op papier natuurlijk niet kapot. Maar zoals in alle rennen gistermiddag pakte het anders uit. Trouble Maker, met de jockey-in-vorm Erik öioem, zegevierde zeer verrassend voor King's Eagle en Fair Hunter. Voor eigenaar Van Hout uit Nijmegen was dit een onverwacht succes dat een kleine twintig mille in de kassa bracht. Er was nog een grote klassieker. Bij de dravers deed de grote favoriet Sef Hazelaar wel zijn plicht en won de Produktendraverij voor tweeja rigen voor Susanne Belwin en Sam du Bois. Als Sef Hazelaar, van de Limburgse familie Stassen, gezond blijft heeft de bruine hengst met pikeur Wim Velis een goede kans om volgend jaar de Derby op zijn naam te brengen. Naar het zich laat aanzien zal het paard geen moeite hebben met een langere afstand dan 1500 meter. Feest De dag op Duindigt stond helemaal in het teken van de KLM en Holland International. Het supertrio om de Grote KLM-pri]s leverde een overwinning op voor eigenaar Wim van Oosten, van wie Cees Imming zijn paard Oplooper NB als eerste over de eindstreep stuurde. Naast de gebruikelijke 7500 gulden als eerste prijs was er nog een aardigheidje voor de eigenaar. De KLM Catering zal bij hem een huisfeest komen verzorgen voor in totaal zestien personen. Pierre Olivier met „Mister Supertrio"-Luut Dooper pakte de tweede plaats voor Panhart. In de Hollywoodprijs het eerste optreden van Aad Harm^en met de vijfjarige draver Ossian. Dit paard is voor een zeer hoog bedrag (bijna 3 1/2 ton) aangekocht door eigenaar Pasman bij eigenaar, trainer en fokker Pim de Regt. Ossian won maar in de slotfase kwam Odette Ossewaard met Gerard van Eykelenborg erg dicht in de buurt. Dan is Maestro Cavaljos heel wat goedkoper geweest. Dit paard werd op jonge leeftijd voor 1600 gulden gekocht. Er was geen land mee te bezeilen. Giel van der Togt won weer het internationale hoofdnummer met de ruin Mae stro Cavaljo voor Massel T en Kameraad, die op papier de beste kansen had, maar pikeur Van Leeuwen sprong daarmee slordig om. Overal heeft de combinatie gezeten in de koers maar toen de spring moest worden ingezet, moest Kameraad helemaal van achteren komen. ARTHUR VAN RIJSWIJK GJÖVIK De Nederland- se B-ploeg dames heeft de turnlnterland tegen de A-ploeg van Noorwegen met 345.25 tegen 351.50 punten verloren. Dat mag een redelijke prestatie ge noemd worden, omdat de Nederlandse meisjes van 12 en 13 |aar nauwelijks internationale ervaring hadden en de Noorse ploeg uit geroutineerde turnsters bestond. Die zullen volgende maand deelne men aan de wereldkampioen schappen in Straatsburg. De grootste verrassing was de over winning van Nederland gisteren op de evenwichtsbalk: 43.15 tegen 41.60. In het algemeen klassement werd de Nobrse Unni Holmen eerste, voor haar landgenote Hanne Jo- hansen. Debbie Amson eindigde als beste Nederlandse op de derde plaats. De uitslagen zijn: Noorwegen A-Nederland B 351.50-345.25. ver plichte stof: 176.40-171.30, keuze- stof: 175.10-173.95. De eindstand in het individuele klassement is: 1 Unni Holmen (Noo) 71.70. 2 Hanne Kraft-Johans- sen (Noo) 71.55, 3 Debbie Amson (Ned) 70.80, 4 Trine Andresen (Noo) 69.05, 5 Siri Stenshorne (Noo) 68.95, 6 Carla Duplessis (Ned) 68.80, 7 Birgit Vos (Ned) en Linda Gusevik (Noo) 68.75, 9 Cari na de Koning (Ned) 68.40,10 Janne Bore (Noo) 68.35, 11 Annelies Perdijk (Ned) 66.95, 12 Jolanda Boer (Ned) 64.70. ZÜRICH De 22-jarige Zwitserse wielrenner Karl-Heinz Hebling, die dit jaar derde werd bij het wereldkampioen schap veldrijden in de Spaanse plaats Amorebieta, is zaterdagavond in een ziekenhuis in Zürich overleden. Tijdens de training kwamen Hebling in botsing met een auto. waardoor hij zwaar hersenletsel opliep. MAANDAG 2 OKTOBER 1978 PACINA 13 Erik Bloek: verrassende winnaar met Trouble Maker ARCO Voor de Nederlandse deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap dammen In het Italiaanse Arco zal het niet zo eenvoudig zijn zich te plaatsen voor de eindstrijd, waarvoor Harm Wiersma als regerend wereldkampioen automatisch in aanmer king komt. De twintig deelnemers aan de voorronde zijn verdeeld over twee groepen, totaal ell (vijf van groep a en zes van groep b) van hen kwalificeren zich voor de finaleronde. In belde groepen zijn meer kandidaten aan te wijzen voor de eindstrijd dan beschikbare plaatsen. ;<r In de eerste ronde speelden giste ren de landgenoten tegen elkaar. In groep B lieten de Russen Mits- janski en Gantwarg na een gelij- kopgaande strijd van anderhalf uur remise aantekenen. Een uur later volgden Clerc en Bastiaannet in een negen om negen stand met misschien iets voordeel voor Clerc. N'Diaye en Nimbi bleken te sterk voor respectievelijk de Italiaan Si- monelli en de Braziliaan Da Silva. Een fraai succes behaalde de Suri naamse kampioen Raymond Nor den, die goed op de aanval speelde tegen Carlo Smith. De Amerikaan moest zich zeer secuur verdedigen om een puntenverdeling te berei ken. In groep B leverde Gerrit Boom een uitstekende prestatie. Hij ging goed in de aanval tegen Frank Drost en kreeg een kans rijke positie door een onjuiste standtaxatie van de Fries. Drost moest ten koste van een stuk naar de damlijn. Er bleef een ongunstig eindspel voor hem over, maar door het force ren van een tweede dam kon de Nederlandse kampioen de voor hem moeilijke partij af sluiten. Frank Drost: moeizame remise

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13