*SV komt er met 1-0 genadig MW bewijst terugslag van Aiax werkt niet Roda verspeelt kans op toppositie Feyenoordlied klinkt weer op de tribunes COR BROM ZIT ER NAAST Buiten- spetval AI MAANDAG 2 OKTOBER 1978 SCHEDE Van de twee legen, die tegen Engelse te- istanders de eerste ronde de Europese competitie overleefden, had FCTwen- :lch het best hersteld. Oppo- nt AZ*67 verloor In de onder la confrontatie met 42. Die ers kwamen vooral tot stand >r het gebrekkig functione- van de Alkmaarse defensie, tlch keer op keer verkeek het open zetten van de |enspelval. jral daardoor triomfeerde in spectaculair duel de ploeg, de minste fouten maakte, orslaggevend was de 71e mi nt. FC Twente, op dat moment 3—2 voor, leek de gelijkma- van Kees Kist te moeten lasseren, maar scheidsrechter urds had een overtreding van Hanegem jegens Overweg rien en annuleerde het doel- nt. In de tegenstoot lanceerde ijssen daarop Gritter, die met i tweede doelpunt de over- ming veilig stelde: 42. heeft het vooral aan het itrale duo in de achterhoede wijten, dat beide punten in schede bleven. De Alkmaar- s startten zeker niet slecht, nen bezit van het middenveld openden al na negen minuten de score. Kees Kist en Van Hanegem deden het voorberei dende werk voor Loek Ursem: 0—1. Toen Drost met een lange pass Pahlplatz bereikte, omspeelde deze doelman Vooys, die hem echter bij de benen greep. De strafschop werd door Van der .Vall verzilverd: 11. Boeiend .De tweede helft boeide het publiek van begin tot eind. Thoresen kon gemakkelijk Thljssen voor doelman Vooys brengen en dat betekende 2—1. Vijf minuten later was het 31, toen Bos na een hoekschop van Strljdveen de bal door stuurde naar Gritter, die be heerst raak schoot: 31. Weer vijf minuten daarna was de spanning volledig terug, toen de Enschedese defensie wei felde en Ursem die zijn tweede treffer liet aantekenen. De vierde treffer van FC Twente bracht de beslissing. Trainer Georg Kessler: "Wij hebben ze ker drie doelpunten van FC Twente zelf voorbereid, door onze eenzijdige manier van bui tenspel zetten. Die buitenspelval als hoofdmiddel gebruiken is verkeerd". Scoreverloop: 9 Ursem 0—1,18 Van der Vall 1—1, 53 Thijssen 2—1, 58 Gritter 3—1, 63 Ursem 3—2, 71 Gritter 4—2. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 11.500. FC Twente: Pasveer; Strijdveen, Drost, Overweg. Wildschut; Thijssen, Van der Vall, Pahlplatz; Bos (San chez Torres), Gritter, Thoresen. AZ: Vooys; Van Rijnsoever, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Peters, Arntz Van Hanegem; Ursem, Kist, Nygaard KERKRADE Roda JC heeft niet voor de volle honderd pro cent kunnen profiteren van de "knieval" die leider Ajax in Maastricht tegen MW maakte. Op eigen veld kwam de Kerk- raadse ploeg niet verder dan 1—1 tegen Go Ahead Eagles. De Deventer ploeg begon erg voorzichtig, gewaarschuwd door de ervaringen van andere teams, die snel tegen een ach terstand aanliepen. Met acht spelers trok het zich terug voor het doel van Jaap Bloem en maakte de speelruimte erg klein. Niettemin kreeg de thuisclub meermalen de kans om de score te openen. Theo de Jong en Dick Nanninga strandden in het eer ste half uur echter steeds op doelman Bloem, die Van Zoghei meer dan verdienstelijk verving. Hij reageerde bovendien erg ac tief, toen laatste man Schneider, in paniek gebracht door Nannin ga, zeer onnauwkeurig terug speelde. Go Ahead kwam er in de eerste helft nauwelijks aan te pas. Maar toch leverde de eerste de beste aanval twee minuten voor de rust, een doelpunt op. Salfisch- berger werd door Groeneweg de diepte ingestuurd. Degens, die naar het centrum was gesneld, kwam net iets te laat en via zijn scheenbeen vloog de bal over Jongbloed heen: 0—1. In de tweede helft duurde het offen sief van Roda voort en in de vijfde minuut zou de gelijkmaker reeds een feit zijn geweest, als Kist niet de bal na een schot Na een korte Deventer opleving nam Roda weer het initiatief en kreeg het opnieuw enige fraaie kansen. De mooiste was voor Theo de Jong, maar hij zag zijn schot keurig verwerkt door Bloem. Uit de hoekschop be landde de bal voor de voeten van invaller Kolding, die het hoofd van De Jong vond en toen was Bloem kansloos: 1—1. Goed voetbal was daarna niet meer te zien, maar de enerveren de momenten vergoedden veel, al was trainer Jacobs niet tevre den, omdat Roda een fraaie kans liet liggen om met Ajax gelijk te komen. Scoreverloop: 43. Salfischberger 01, 69. De Jong 11. Scheidsrech ter: Gans. Toeschouwers: 13.000. Roda JC: Jongbloed; Degens, Pfeif fer, Ziegler, De Wit; Toonstra, De Jong, Lees; Koster, Nanninga, Ver meulen (Kolding). Go Ahead: Bloem; Kist, Schneider, Oude Wesselink, Woudsma; Van der Veen, Salfischberger, Van der Pas; Koerver, Van Kooten, Groeneweg (Kristiansen). naast. Maar het typeert de opvatting die momenteel in de rijen van Feyenoord heerst, dat hij zich „giftig en attent" presenteerde toen Wim Jansen op driekwart van de eerste helft uitviel. Jezek: „Dat was afgesproken. Als Jansen last zou krijgen van zijn blessure zou hij er meteen mee ophouden". Strafschop Toen stond Feyenoord al tien minuten op 1-0. Adri van Kraay had Van Til, die een grandioze partij vertolkte, neergelegd en scheidsrechter Jan Beek zag er een wel wat zware straf in. De strafschop werd door Mansveld feilloos ingeschoten. Toen was echter al wel zonneklaar gebleken dat Feyenoord de overhand had. De combina ties werden vlot en zuiver opgezet, het jachtige was verdwenen. Jezek had zijn manschappen daarop gewezen: rustiger spelen, de techniek hebben jullie maar jullie willen het allemaal te snel doen. Met soms wonderschone combi naties werd de zwak optredende Eindhovense defensie en daarin staan toch wat namen in panieksituaties gemanoeuvreerd. PSV speelde „zoekerig", zonder enige overtuiging en zeker niet in kampioens- of Europa Cup- vorm. Maar Feyenoord was dan ook geen Fehnerbace dat zich ter slachtbank liet voeren. PSV moest af en toe zelfs grove maatregelen nemen om te voorkomen dat die rappe manne- kes van Feyenoord de score zouden vergroten. Brandts kostte dat een gele kaart toen hij Van Til onheus bejegende maar ook de felle Van Deinsen kreeg de kaart bij een gelijksoortige overtreding tegen Postuma. En dat heeft conse quenties want hij kreeg al geel tegen FC Den Haag (uit) en staat geboekt voor een voorwaar delijke straf die dus ongetwijfeld wordt omgezet in een definitieve. Zelfs het vooruitzicht van dat gemis kon Jezek niet van zijn stuk brengen. Hij kan immers ook onvoorwaardelijk vertrou wen stellen in de vervanger, Harry Melis of de nog steeds geblesseerde Van der Lem. Beter Na de rust had Willy van der Kuijlen zijn oorspronkelijke plaats op het middenveld weer ingenomen en stond Deijkers in de spits. Het hielp wel want er kwamen betere passes om de opbouw te ondersteunen die evenwel constant vastliep op de stugge Rotterdamse verdediging, dapper bijgestaan door eenieder die daartoe opdracht had gekregen. Zo verloor spits Peter Houtman geen moment Ernie Brandts uit het oog als deze zich naar voren spoedde. Maar ondanks het meer aan dringen van PSV kon Feyenoord vrij simpel de baas blijven. Het aandienen, het combineren, het schieten, alles verliep vlotter dan bij PSV dat zo sterk opdrong dat herhaaldelijk penibele situaties ontstonden voor het doel van Ton van Engelen, die zich knap weerde en een juweel van een safe verrichtte toen Van Til opeens Van Deinsen geheel vrijspeelde. Diens schot stuitte af op de snel reagerende Van Engelen die even razendsnel weer op de been was toen Notten inkopte. Hij redde ook bij inzetten van Van Til, Stafleu (tweemaal) en had het geluk dat Houtmans kopbal net iets te hoog was gericht. De tijd begon PSV dwars te zitten en dat verleidde Deijkers tot een opmerking tegen "Als de verdedigers van PSV opkomen, moet je onze defensie steunen", had trainer Jezek gezegd tegen Peter Houtman, die dan ook prompt aanwezig was (links) toen Huub Stevens kwade bedoelingen in de aanval had. Beck die terecht voor buitenspel floot. Een boeking was het gevolg. Jezek: „en dan moet ik ook het publiek bedanken dat onze ploeg zo steunde". Tegen het eind de druk van PSV was groot maar bedriegelijk want er kwam vrijwel niets uit, klonk zowaar na heel lange tijd weer het „hand in hand" massaal van de tribunes, vanwaar al dikwijls applaus op de Feyenoorders was neergedaald en een kleine ovatie klonk toen de roodwitten hun bijdrage hadden geleverd aan het turbulente weekeinde waarin reputaties ten gronde waren gericht. Vaclav Jezek moet maar een paar jaar bij Feyenoord blijven. Hij heeft eerder succes geboekt dan hijzelf durfde geloven, al garan deert dat niet elke week een sensatie zoals ditmaal tegen PSV dat er met die 1-0 genadig afkwam. Nico Jansen en Jan Verheijen, over uit België, keken hun ogen uit naar hun oude ploeg. HERMAN VAN BERGEM Budding, Houtman. Van Deinsen PSV: Van Engelen. Kriigh, Van Kraay. Brandts, Stevens (Jansen); Willy van de Kerkhof, Poortvliet (Hooyer), Van der Kuylen; Postuma, Deykers, Lubse. )TTERDAM Voor de buitenwacht zal yBnoord-PSV na verloop van tijd de wed- d zijn die de Rotterdammers door een afschop beslisten. De herinnering van de (geteld 38.467 kijkers in de Kuip hoelang het geleden dat dit aantal werd bereikt aan dat duel zal echter veel langer levendig jven. De aanwezigen zullen met genoegen ugdenken aan die frisse, kwieke jonge >eg van Feyenoord, die het met een opval- tde matheid worstelende PSV geen schijn n kans gaf, op het laatste Eindhovense nhoopsoffenslef na. Aanvoerder Willy van r Kuijlen typeerde het duel even juist als ach Kees Rijvers. De eerste: „Natuurlijk n je het niet schuiven op die Europa ipwedstrijd tegen Fehnerbace. Feyenoord eft eenvoudig verhinderd dat wij konden elen". En Rijvers: „Feyenoord heeft zich iggespeeld tegen een slecht PSV". Niettemin zit er in die analyses één grote nuance: Rijvers wierp de schuld op zijn eigen team, Willy van der Kuijlen liet geheel juist, de eer aan Feyenoord. Nogmaals, en het kan elke week gesteld worden: dit Feyenoord kan, dank zij trainer Jezek die geen wonderdaden in het vooruitzicht stelde, vrijuit spelen. Dat gaat soms mis, zoals de week tevoren tegen Go Ahead Eagles, het publiek wordt op zijn wenken bediend door een hard werkende, elkaar altijd en overal steunend stel strijdmak kers in de ware zin van het woord. Van Jezek mag Feyenoord verliezen als dat erin zit, als er maar een prestatie wordt geleverd. En dat gebeurt. Het onvoorwaardelijke vertrouwen dat de spelers stellen in en hun sympathie voor hun uiterst deskundige trainer, staat daarvoor borg. De afgelopen week had Jezek met zijn mannen de speelwijze van PSV geanalyseerd, wat wil zeggen dat iedereen precies wist wat hij te doen'had. André Stafleu, een van die youngsters die een opzienbarende progressie vertoont, had tot taak schutter Van der Kuijlen te bewaken. Hij deed dat zo uitnemend, dat de PSV'er na afloop moest toegeven dat hij, weer als spits spelend in de eerste helft, geen kans had gekregen. De aanvoerder van PSV had zelf iets daaraan kunnen doen want de man die het duel schuwt, moet toch ook gemerkt hebben dat hij na Stafleu ook nog de evenzeer groeiende Michel van de Korput en de weer betrouwbare Aad Mansveld zou ontmoeten. René Notten was gesneuveld. Hij zat op de bank. Jezek: „Ik heb Stafleu gekozen omdat hij in staat is een consequente mandek-' king door te voeren. Van Til omdat hij beweeg lijker is dan Notten en Wim Jansen is natuurlijk geen punt". René Notten, die niet verheeld weer terug te willen naar het oosten, ook al omdat zijn vrouw heimwee heeft, stond er dus leer is André Stafleu zijn directe tegenstander Willy reneens sterke representant van de Rotterdamse jeugd In enorm stimuleert. van der Kuijlen te glad af. Rechts Stanley Brard, en Wim Jansen die als "oudergediende" zijn ploeggeno- MAASTRICHT Drie dagen na de schitterende triomf op Athletic de Bilbao heeft Ajax de eerste neder laag in de competitie geleden. In de voor Ajax per traditie moeili|ke uitwedstrijd tegen MVV verloor de Amsterdamse formatie met 10 door een doelpunt in de vijfde minuut van Johan Dijkstra. Een opmerkelijke prestatie overigens van de Limburgers, die na vier wedstrijden de onderste plaats van de ranglijst innamen. Uitgerekend op het moment dat de Maa strichtse supporters dachten dat het nog slechter zou gaan omdat eerste doelman Gerards een schorsing van drie wedstrijden opliep, kwam de ommekeer. Sedert reserve doelman Baetsen de opengevallen plaats innam, won MW drie wedstrijden op rij. Baetsen werd niet gepasseerd. Het plaatst trainer Leo Steegman wel voor een probleem want de straf van Gerards zit erop. Na de overwinning op Bilbao verklaarde Ajax' trainer Cor Brom dat hij geen terugslag in de competitie verwachtte en dat die zege een extra stimulans zou zijn. Dat was in Maastricht niet het geval. Integendeel. Ajax mocht blij zijn dat het bij 10 bleef. De achterhoede bleek zwak en kwetsbaar. Krol speelde minder zeker en dat had een nadelige invloed op de overige verdedigers. Maar MW sprong te slordig om met de kansen. Lacroix en Van Marwijk konden haast niet missen, maar deden het toch. Dat bespaarde Ajax een grotere nederlaag. Uitstel Het duel was nauwelijks vijf minuten oud toen de thuisclub scoorde. Even tevoren had Schrijvers al een schot van Kowahk tot hoekschop moeten verwerken. Dat bleek slechts uitstel, want na een actie van Kerstges en Brajovic schoot Johan Dijkstra tegen Schrijvers op. De slecht weggewerkte bal belandde opnieuw voor de voeten van Dijkstra, die de Amsterdamse doelman om speelde en rustig scoorde. Daarna was het gedaan wat MW betrof, want de Limburgers lieten het initiatief aan Ajax en beperkten zich er in de eerste plaats toe de voorsprong vast te houden. Baetsen, die handen vol werk kreeg, bleek echter een uitstekende sluitpost. Hij had slechts één keer hulp nodig. In de 24e minuut knalde Ray Clarke tegen de lat. Het was een van de weinige kansen van Ajax in de eerste helft. In de tweede helft duurde het offensief van de Amsterdammers voort, maar het spel bleef te voorzichtig. In de 55e minuut sloeg Ajax de schrik om het hart. Na een pass van Kowalik naar Van Marwijk gleed Van Dord onderuit en MVV's linkerspits kon alleen op Schrijvers afgaan. Van Marwijk schoot tegen de vallende doelman op. Voor de rest was het alleen eenrichtingsver keer op weg naar Baetsen, zeven minuten voor tijd had Lacroix de strijd definitief kunnen beslissen. Na een solo over vijftig meter kam ook hij alleen voor Schrijvers maar schoot naast. Scoreverloop: 5. Dijkstra 1—0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 21 000. MW: Baetsen; Kerstges. Lacroix. Hulshoff, Schrij- nemakers; Quaden, Dijkstra. Brajovic; Bontrère. Kowalik. Van Marwijk. A|ax: Schrijvers; Meutstege, Krol. Van Dord, Lerby; Erkens, Arnesen (Zwamborn), Tahamata; Ling, Clarke, Meijer. ibel moment voor de uitstekende doelman Baetsen. Net voor de lijn kan hij Ie bal pakken. Clarke (Ajax) kijkt of er mogelijkheden zijn, Hulshoff (MW) blikt erschrikt achterom.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11