Dood paus schokt kerk en wereld 34 dagen Rijbewijs voor leven in maak Premierschap Botha voortzetting tii.'S». van beleid Vorster Andriessen tegen Boersma's bezuinigingsplan Na pontificaat eken >ndsen Minister blijft bij lagere wedde dienstplichtigen teid&e ®owa/nt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Sank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas redacteur: Wim Buijteweg, Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - lementen. ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 29 september 1973, 68e jaargang no. 21158 DAGBLAD VOOR ZÜID-HOLLAND Herdenking van de paus Om 23.10 uur op Ned. II biedt KRO-tv een speciaal herden kingsprogramma bij het overlij den van de paus. In „Vara-Vi- sie" op Ned. II om 21.22 uur komt de Romeinse KRO-corres- pondent Hein ten Kortenaar met het laatste nieuws. Regi ;en Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Tem peraturen omstreeks 14 graden. Morgen zon: 7.38-19.20. Maan: 5.27-18.15 Hoogwater: 2.18 en 14.45 Laagwater: 10.12 en 22.25. M (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Grote verslagenheid kenmerkte Rome en een groot deel van de rest van de wereld, toen hedenochtend vroeg bij verrassing het overlijden werd gemeld van paus Jo hannes Paulus I. Drieëndertig dagen na zijn verkiezing op 26 augustus tot opvolger van Paulus VI is hij gisteravond om streeks elf uur in zijn slaap overleden als gevolg van een har tinfarct. „Een geweldige slag", zei kardinaal Willebrands in een eerste commentaar. De Ierse priester John Wlagee, privé sscrs- taris van de paus was degene die ontdek te dat paus Johannes Paulus vanochtend om half zes_ in zijn slaap was overleden. Hetofficiële communiqué, dat naar aanleiding van het overlijden is uitge geven, meldt, dat de particuliere secre taris van de paus, Johannes Magee, he denochtend om half zes de slaapkamer van de paus is binnengegaan, omdat hij hem niet, zoals gewoonlijk 's och tends, in de kapel had aangetroffen. Hij zocht naar hem in de kamer en vond hem dood in bed met het licht nog aan, alsof hij nog had liggen le zen. Een dokter, die onmiddellijk was ge waarschuwd, aldus het communiqué, stelde de dood vast. Deze is gistera vond om ongeveer elf uur ingetreden als gevolg van een hartinfarct. Het communiqué zegt nog, dat het stoffe lijk overschot van de paus vandaag zou worden opgebaard in een hal van het pauselijk paleis. Alitalia eindigt staking Niet ziek na dood van paus ROME Het personeel van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft een 24-uurs staking na negen uur beëindigd vanwege de dood van paus Johannes Paulus. Het personeel liet weten de sta- I king voortijdig te hebben afgebroken om i het vervoer van kardinalen en anderen verband met de dood van de paus goed kunnen verwerken. Gisteren nog heeft paus Johannes Pau lus de problemen van de kerk in Ne derland besproken tijdens een privé- audiëntie met de pro-nuntius in Neder land, aartsbisschop John Gordon. Om half acht gisteravond heeft hij zijn naaste medewerker, de kardinaal staatssecretaris Jean Villot nog ontvan gen. De paus toonde geen enkel teken van ziekte of vermoeidheid. Kardinaal Villot verklaarde hierover: „Hij leek in excellente conditie". Vanochtend luid den de doodsklokken over heel Vati caanstad. In Rome is het bericht van het plotse ling overlijden uiteraard als een bom ingeslagen. De meeste mensen hoorden het bericht via de radio. Toen de om roeper de nieuwsberichten aan het voorlezen was, hoorde men ineens een opgewonden stem roepen: „Onderbre ken, onderbreken"! Toen volgde de be kendmaking over de dood van de paus. Even later werden de krantenki osken bestormd door mensen die het laatste nieuws wilden weten. In Nederland was kardinaal Wille brands, die tijdens het conclaaf de paus nog moed had ingesproken, een van de eersten die reageerden. „Ik kon het niet geloven", aldus de kardinaal. „Het is zo ongelooflijk, dat ik zelf het Vaticaan heb opgebeld". Over de paus keuze, die nu voor de tweede maal binnen ruim een maand moet worden gehouden, zei de kardinaal, dat de technische organisatie daarvan -nog ge reed ligt. Over de duur van het con claaf wilde hij geen verwachtingen uit spreken. Zoals bekend moet het conclaaf worden gehouden tussen de vijftiende en de twintigste dag na het overlijden van de paus. Dat zal dan tussen 13 oktober en 18 oktober zijn. Zijn laatste troespraak hield paus Jo hannes Paulus gisteren voor een groep bisschoppen uit de Filippijnen. Hij sprak over de belofte van Christus over een leven na de dood. Zijn pontificaat van 26 augustus tot de avond van de 28ste september is een van de kortste geweest in de ge schiedenis van de Kerk. In deze perio de heeft hij geen gelegenheid gehad zijn beleid als hoofd van de om en na bij zevenhonderd miljoen katholieken gestalte te geven. Het was echter ook niet zozeer zijn bedoeling om tot een nieuw beleid te komen. In ?ijn eerste grote toespraak op 27 augustus zei hij, dat hij het beleid van zijn beide voor gangers wilde voortzetten, welk voorne men hij vastlegde in zijn naamkeuze. 'Hij wees er toen op, dat de Kerk wel vol bewondering is voor de menselijke prestaties, msaar dat zij tegelijkertijd het evangelie wil stellen tegenover de kwalijke kanten van die prestaties, met name de liefde die het evangelie pre dikt. Hij beloofde toen „zijn hele zijn en kunnen tot onze laatste ademtocht aan dit hoge doel te wijden". Opval lend was zijn nadrukkelijk beroep op de collegialiteit van de bisschoppen en zijn belofte om gebruik te maken van KRO en VARA verzorgen samen uitzending van overlijden paus (Van onze radio- en tv-redactrice) HILVERSUM In overleg met KRO-tv heeft de VARA besloten om vanavond in haar opinieprogramma „VARA-visie" op Ned. II om 21.22 uur het laatste nieuws uit Rome te bieden over het plotselinge overlijden van paus Johan nes paulus I. Hiervoor zal verbinding met Rome gemaakt worden met de KRO- correspondent Hein ten Kortenaar. Na afloop van het VARA-programma om 23.10 uur brengt KRO-tv een speciaal herdenkingsprogramma van ongeveer drie kwartier. Hierin zal een In Memo- riam worden uitgesproken door kard. Willbrands. Ook zal in deze uitzending Hein ten Kortenaar vanuit Rome de laatste indrukken weergeven van de ver slagenheid aldaar. In het herdenkingsprogramma krijgt men voorts fragmenten te zien uit eerder uitgezonden reportages, zoals de plechtig heden rond het conclaaf, de huldiging van de paus en de begroeting van de- kardinalen en ook enige beelden uit Venetië, waar de paus zijn jonge jaren doorbracht. Gezondheid paus zwak Volgens familieleden van de overleden Paus is hij bezweken aan de spanning. In familiekring had hij al eerder uiting gegeven aan zijn zorgen bij de aanvaar ding van het pausambt. Zijn nicht Pi^ Luciani zei tegenover verslaggevers dat zijn gezondheid al tot zorg aanleiding had gegeven. Kardinaal Willebrands verklaar de vanmorgen voor de radio dat hij al eerder had vernomen van het zwakke gestel van Paus Johannes Paulus. „Vorige maand is me daar echter niets over gebleken. Hij toonde zich wel bezorgd. Hij droeg de onverwoestbare vreugde uit van een man die leeft met God. hun medewerking bij het bestuur van de kerk. Wat zijn persoonlijk optreden betreft is paus Johannes Paulus er in korte tijd in geslaagd zich een enorme populari teit te verwerven. Afgelbpen woensdag moest in verband met de grote toeloop een tweede audiëntie op éen dag wor den belegd in de enorme audiëntiehal. Hij leek er ook in te gaan slagen de onverschilligheid te doorbreken, waar mee de inwoners van zijn eigen bis schopsstad Rome over het algemeen te gen het pausdom aankeken. ELVEEN (ANP) Als |>lan van de regering om i de wet bijzondere ziekte- (AWBZ) een eigen bij- fe in te voeren van 10 per leegdag wordt uitgevoerd, iat niet de door de regering amde besparing van 133 fn in 1979 opleveren, maar ongeveer 80 miljoen, becijferd op het bureau i de ziekenfondsraad, zo I ziekenfondsraad-secreta- E. Brouwer desgevraagd tedeeld. Hij komt maar aan Imiljoen als de eigen bijdra- Iderdaad alleen zou worden Bagd van de groepen ver fden die in „bestek '81" len genoemd: ongehuwden jn de 18 met een eigen men en gehuwden die geen pen afhankelijke kinderen jen en die niet onder de al lande bijdrage-regeling jet opstellen van het premie- es voor de AWBZ door de mfondsraad is deze zaak ten overigens niet ter spra- pkomen. De raad adviseert staatssecretarissen van gezondheid en van Sociale voor 1979 een AWBZ- van 3,0826 procent tegen procent nu. Hij voegt daar toe, dat als de door de g geraamde besparing eigen bijdragen van 133 >en inderdaad zou worden ezenlijkt, in 1979 kan wor- volstaan met een premie ,9803 procent. Cx van minister van de fensie tot premier KAAPSTAD (AFP-Reuter) Met de benoeming van Pieter Willem Botha, de voormalige minister van defensie tot premier van Zuid-Afrika en dus tot opvolger van John Vorster, is het duidelijk geworden, dat het apartheidsbeleid van Zuid-Afrika onverminderd zal worden voortgezet. De 62-jarige Pieter Willem Botha kwam als overwinnaar te voorschijn tijdens de beslissende stemming in het kiesmannencol- lege van Zuidafrikaanse Nationale Partij tegen zijn uit Transvaal stammende invloedrijke kabinetscollega Connie Mulder. De derde kandidaat, Roelof Botha (geen familie van Pieter Willem), had bij de Zuidafrikaanse afgevaardigden aanzienlijk minder steun dan was verwacht. Na zijn verkiezing zei Botha in zijn eerste toespraak als premier: „Wij moeten ons bepaalde doelen stellen. In de eerste plaats de handhaving en ontwikkeling van een ordelijke regeringsmacht De SWAPO, de Namibische vrijheidsbeweging, die in Zuidwest- Afrika (Namibië) een guerrilla voert, meent, dat door de benoeming van Pieter Botha de mogelijkheden voor een VN-oplossing voor Namibië op zijn best voor onbepaalde tijd zijn verkeken. De Swapovertegenwoordiger noemt Botha „een doorgewinterde fas cist en oorlogsophitser, die meermalen heeft gezegd, dat hij niet zal toestaan dat de SWAPO aan de macht komt, hetzij door verkiezingen, hetzij op andere manier." De aftredende premier van Zuid-Afrika, John Vorster is door de regerende Nationale Partij aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. Vandaag zou hierover gestemd worden. Door nog onbekende oorzaak is vandaag op de Dorpenweg bij Ra- venstein een vrachtwa gen tegen een boom gereden. De bestuurder van de vrachtauto werd levensgevaarlijk ge wond naar het zieken huis gebracht. De bijrij der overleed ter plaatse. Niet met zes maar met tien miljard starten (Van onze correspondent Dick Toet) Washington/Den Haag Minister Andriessen van Financien wijst het voorstel van oudminis ter Boersma van Sociale Zaken, thans CDA- Tweede Kamerlid, om in het kader van Bestek '81 voorlopig te volstaan met een bezuiniging van zes miljard gulden van de hand. „Wij houden vast aan een bezuiniging van tien miljard tot en met 1980. Alleen op de samenstelling van dat pakket kunnen eventueel nog wijzigingen worden aangebracht. Niet op de omvang". Dit merkte gisteren in Washington minister An driessen op onze vraag naar zijn standpunt hierover op. De minister van Financien woont de jaarvergadering van het Internationaal Mone tair Fonds, aldaar bij. Volgens Andriessen houdt zijn partijgenoot Boersma rekening met een extra inkomensmati ging in de komende jaren. „De ontwikkelingen totnutoe wijzen er niet op, dat deze verwachting gewettigd is. Het is absolute noodzaak om met de plannen in de omvang zoals wij die hebben voorgesteld, te starten. Als de inkomensontwikke ling dan alsnog blijkt mee te vallen kan ons programma eventueel altijd nog worden bijge vijld. Wij moeten nu echter een koers uitzetten", aldus de minister in Washington. Drs. J. Boersma maakte zijn plan tot een eerste bezuiniging van zes miljard gulden eind vorige week bekend. CDA-fractievoorzitter Aantjes steunde hem later in deze opvattingen. Zij gaan van hetzelfde idee uit, maar in omgekeerde volgorde: beginnen met zes miljard en wanneer dit niet mogelijk blijkt, dat later „bijstellen". Andriessen redeneert: nu volledig beginnen en wanneer later blijkt dat volstaan kan worden met een lager bedrag, dan aanpassen. DEN HAAG (ANP) Minister Scholten en staatssecretaris Van Lent van Defensie houden vast aan hun plan tot wedde ver laging voor dienstplichtigen die na 1 januari in dienst moeten komen. Dit voornemen gaat de dienstplichtige ongeveer 65 gulden netto per maand kosten. In plaats van 720 houdt hij rond 660 gulden netto over. Wel willen de bewindslieden een studie voortzetten naar het dienstplichtigenbeleid in het algemeen. Daarin moet de suggestie worden meegenomen dienstplichtigen naar leeftijd te betalen terwijl de dienstplichtige vrij is de opkomstleeftijd te bepalen op 18,19 of 20 jaar. Budgetair zijn er volgens de minister geen mogelijkheden de weddeverlaging uit te stellen terwijl hij liet doorschemeren dat de studie zeker niet dit jaar kan worden voltooid. Dit werd doqr de bewindsheden van defensie meegedeeld na afloop van een bijeenkomst met de vaste defensiecommissie uit de Tweede Kamer. De weddeverlaging, die de soldij vaststeld op het minimum jeugdloon van 19-jarigen en die een besparing van 60 miljoen per jaar moet opleveren, is op verzet in de kamer gestuit terwijl de belangenverenigingen met name van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen, er heftig tegen hebben geprotesteerd. ADVERTENTIE MORGEN EN ZONDAG Europa's grootste dierenshow „Beestenspul '78" GROENOORDHALLEN LEIDEN 6.000 dieren; honden, katten, konijnen, duiven hoenders, cavia's, ezels, geiten, aquaria, terraria, Concours Hippique en TOPARTIESTEN het vijftigste of vijfenzestig ste jaar van de bezitter gel dig te maken en zelfs wordt bekeken of een rijbewijs voor het leven zou kunnen worden afgegeven. Overigens zal een rijbewijs met lange geldigheidsduur niet worden uitgereikt aan mensen die aan een bepaalde ziekte lijden, die de rijvaar digheid kan beïnvloeden. (Van onze parlement, red.) DEN HAAG Het ministe rie van Verkeer en Water staat is een aantal mogelijk heden aan het onderzoeken om rijbewijzen voor langere duur geldig te maken. Mo menteel zijn rijbewijzen slechts vijf jaar geldig. Ge dacht wordt nu onder meer aan de mogelijkheid om het rijbewijs tot biivoorbeeld k,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1