'wintig rechercheurs olden „georganiseerde ende °P Arrestatie-techniek gevaarlijke personen mag niet geheim blijven Koster mag geen sluitpost zijn Beste EUes, weer Ir.A.Oele nieuwe voorzitter van Rijmond annex kwartiermaker voor „provincie-nieuwe-stijl" Heymans houdt het bij „duif- blauw" firn Kok: We gaan r desnoods tegenaan" -NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 'wasmachine jf keer ïurder dan hand-was" ISWIJK (ANP) - De i afwasmachine ver- likt veel meer water de andere, zonder de vaat daardoor oner wordt. Een vaat- s met de machine t, inclusief afschrij- gskosten, ongeveer maal zoveel als een twas met de hand. een aan water, stroom afwasmiddel kost een twas met de machine 3 cent. kanttekeningen maakt de hting Vergelijkend Ware- derzoek na een test van tien veel verkochte afwas- hines. Een afwasmachine t behalve voordelen ook nadelen. Zo bevatten ma- eafwasmiddelen fosfaten in nstelling tot handafwasmid- n. Ook produceren ze nog ds een hoop lawaai tijdens zo'n 1,5 uur durend afwa- gramma. Downingstreet 10 is de naam van dit ensemble. Het bestaat uit een vierkant geruite sjaal, een bruin/zwart geruite wijde rok met zwart uniform jasje. Het geheel wordt gecompleteerd door een bontmuts en een ketting. Deze creatie heet Pablo Picasso. Een hcht-cog- nac-kleurige rok/blouse-combinatie met wijde mouw. AMSTERDAM Max Heymans gaat meestal zijn eigen weg, onafhankelijk van wat anderen doen. Bordeaux, de favoriete kleur van dit seizoen, hoeft voor hem helemaal niet. Hij houdt het op duifblauw. Het zijn allemaal een beetje bestorven, nevelige tinten, alsof men een blauw meer - en ieder meer is weer anders blauw - beziet door een dichte mist. Overigens ontbreekt het niet aan licht en donkergrijs, hazelnoot- en caramel- tinten en vooral voor de geklede mo dellen zwart, waarmee we toch weer terug zijn bij een uitgesproken modek leur. De algemene lijn is wijdte, in de taille bijeengehouden door een ceintuur, liefst van slangenleer. Over de japon, de blouse en rok of het pakje in deze lijn komt dan een mantel, die vaker wel dan niet omgord is in de taille, ofwel een royale cape. Haast altijd is er dan ook nog een lange rechte of een grote driehoekige sjaal van dezelf de stof bij. De schouders zijn wat opgevuld, er zijn veel staande kraagjes en boordjes. Enkele modellen hebben dankzij epau letten, getailleerde lijn en blinkende knopen een uitgesproken militair ac cent, dat weer een beetje wordt afge zwakt door een grappig kwajongen spetje van dezelfde stof. JEANETTETEENGS Een petrol-kleurig fluwelen pak bekroond door een grote hoed met pauweveer, kreeg van Hey mans de naam Les Amoureux du Harre. OFOVERVALLEN AAN DE LOPENDE BAND or deze zaak en voor een mal in Delft op de Rabo- k werden nog drie verdach- aangehouden. Doordat het elijk karakter van de mis- steeds duidelijker werd, is speciaal rechercheteam in- eld. team loste sedert dien zes- gewapende roofovervallen, rbij gedreigd werd met au- atische en semi-automati- vuurwapens op, onder 99 LFT De speurders van rijks- en gemeentepoli- die vandaag him "vangst" bekend maakten, rden in mei op het spoor van de aanvoerder S.M.K. et, toen de man in Amsterdam werd aangehou- i. Hij zat in een auto, waarin een partij Perzische ijten lag die in de voorgaande nacht in Soest vreemd waren. Toen reeds was het de politie delijk dat het om een misdaadbende ging. Op ini werd dezelfde man door de politie in Haarlem- rmeer aangehouden, verdacht van een overval het Ibishotel in Hoofddorp, waar vier mannen ihalf miljoen gulden hadden buitgemaakt. twee ton. Bij deze overval werd met een stengun geschoten. De bende pleegde ook een vijf tigtal inbraken, met een totale buit van rond de anderhalf mil joen gulden. Deze inbraken von den in het gehele land plaats, onder meer in Amsterdam, Har- denberg, Zaandam, Nijkerk, Baarn, Haarlemmermeer en nog zeventien andere plaatsen. Slechts een gedeelte van de ontvreemde geldsbedragen en in Amsterdam, Delft, goederen is achterhaald. Er zijn m, Ommen, Amstelveen, nog een aantal lopende zaken. Meppel en Badhoeve- Volgens de politie hebben ze- De totale buit van deze ventien van de mensen die aan vallen bedroeg 1,6 miljoen gehouden zijn, deelgenomen en. aan de roofovervallen en/of in- bezoek van de rijkswacht braken. Veertien anderen wordt Charleroi aan het team te heling ten laste gelegd. Vier 't bracht de oplossing van mensen, alsmede de eerstge- overval, eind juni van dit noemden, zullen terecht staan op een geldtransport van voor diverse misdaden als he- nijnwezen in deze Belgische ling, brandstichting, overtre- met een buit van bijna ding van de vuurwapenwet, op lichting en handel in verdoven de middelen. Een van de ver dachten liet zijn eigen huis in brand steken en streek daarna het geld van de verzekering op. Een woordvoerder van de Delft- se gemeentepolitie noemde het een unieke zaak dat leden van diverse corpsen van gemeente politie alsmede van de rijkspoli tie drie maanden lang intensief hebben kunnen samenwerken aan het oprollen van deze ben de. Ongeveer twintig team-re chercheurs hebben gedurende deze- periode dagelijks aan de zaak gewerkt. Verder schakelde de politie nog dertien mensen in, onder wie een collega in Zweden en twee in België. NDAMENTELE WIJZIGING STEK '81 NOODZAKELIJK (Van onze sociaal-economische redactie) STERDAM - De Federatie Nederlandse Vakbeweging zal hard tegenaan gaan als de regering haar beleidsvoome- ïs (Bestek '81) niet fundamenteel wijzigt, zo heeft voorzit- 1 Wim Kok vanmorgen aangekondigd tijdens een FNV-con- „Als ons een niet te pruimen sociaal-economisch beleid dt opgdrongen moeten wij via ons arbeidsvoorwaardenbe- onze doelstellingen zoveel mogelijk op eigen kracht reali- l" Tijdens de komende cao-onderhandelingen zal dan ook trschijnlijk naast prijscompensatie een extra loonsverho- S worden gevraagd om de koopkracht te handhaven. Er voorts werktijdverkorting worden geëist, maar niet overal n sterk. De werknemers zijn volgens Kok bereid aan dit tste bij te dragen, maar niet onvoorwaardelijk „en om- igrijk zal die bijdrage niet kunnen zijn." het arbeidsvoorwaardenbeleid wil de FNV een realistische evenwichtige koopkrachtontwikkeling bereiken alsmede af- aken maken èn maatregelen treffen voor het behouden en eppen van arbeidsplaatsen in ondernemingen en bedrijf- cken. Handhaving van de koopkracht tot tenminste de mo- werknemer is zowel uit sociale als economische overwe- m nodig, aldus Kok. Dat vereist in ieder geval toepassing het gebruikelijke systeem van prijscompensatie. Verdere ning" van de compensatie wijst hij dus af TF- er extra lasten op de werknemers worden gelegd, bij- V* rbeeld via invoering van het door de FNV afgewezen eigen co in de kosten voor dokter en apotheek, zullen extra 'neisen worden gesteld. Dat zal ook gebeuren als het belas sen premiebeleid de inkomens zou aantasten, flat het werkgelegenheidsbeleid van de regering volgens de V ontoereikend en vrijblijvend is wil deze vakcentrale zich irop ook werpen en wel door het scheppen van arbeids- atsen via werktijdverkorting. Zonder herverdelingsbeleid, al- Kok, zal de werkloosheid sterk eenzijdig worden afgewen- op bepaalde bevolkingsgroepen (jeugd, ouderen, leeltelijk gehandicapten, vrouwen). Herverdeling is ook eco- nisch noodzakelijk: het aantal mensen, dat een beroep moet op sociale uitkeringen stijgt voortdurend in verhouding 50 het aantal mensen, dat de sociale lasten moet opbrengen. &ar, zo waarschuwde Kok, arbeidstijdverkorting is geen won- middel, dat meteen werkt. In vele gevallen zal zeker moe- worden gedacht aan een meerjarenbeleid. Per afzonderlij- c.a.o. zullen dan ook afspraken moeten worden gemaakt, Pel wat betreft de omvang van de verkorting als de wijze TS- ^°P deze gestalte krijgt (eerder met pensioen, langere va- eed 'üe, kortere werkdagen of -weken). De vorm wordt bepaald to de voorkeur van de werknemers en door het te bereiken rkgelegenheidseffect. Opnieuw drie kmtiek van politie op minister wiegel polio- patiènten LEfDSCHENDAM (ANP)—Bij het ministerie van volksge zondheid zijn gisteren opnieuw drie vermoedelijke gevallen van polio gemeld. Het betreft een 16-jarige jongen en een 12-jarige meisje broer en zus uit Neerijnen (iets ten noord en van Zaltbommel) en een 8-jarige jongen uit Waarden- burg (gemeente Neerijnen). De drie kinderen zijn opgeno men in het Academisch Zieken huis in Utrecht. De drie waren om godsdienstige redenen niet tegen polio ingeënt. Ondanks deze nieuwe meldin gen blijft het totaal aantal polio- gevallen op 108 staan. Onder zoek heeft namelijk bij drie andere patiënten bij wie eind juni, begin juli de voorlopige diagnose polio was gesteld, uit gewezen dat ze toch niet aan kinderverlamming lijden. CNV-VOORZITTER H. VAN DER MEULEN: HAARLEM (ANP) „Evenmin als een werknemer de sluitpost van de Verlies- en winstrekening van een bedrijf mag zijn, mag de koster worden behandeld als de sluitpost op de begroting van een kerk." Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen vandaag op de eerste algemene vergadering van de onlangs opgerichte en tot het CNV toegetreden Katholieke bond voor kosters in Haarlem. Het CNV stelt zich volgens Van der Meulen al jaren op het standpunt dat kosters er niet de dupe van mogen worden dat plaatselijke kerken autonoom zijn en moeilijk verplicht kunnen worden uitvoering te geven aan richtlijnen en rechtspositieregelin gen die met de landelijke kerkgenootschappen zijn overeengeko- Hij riep iedereen op om na te gaan of de eigen kerkelijke gemeente in feite bewust of onbewust geen roofbouw op zijn koseiter pleegt. UTRECHT De Algemene Christelijke Politiefederatie (ACP) vindt het onjuist dat „minister Wiegel van binnenlandse zaken vfreigert enige voorlichting aan het publiek te geven over de „instructie benadering stechniek gevaarlijke personen". Over deze instructie zijn onlangs vragen gesteld door Tweede Kamerleden, mede naar aanleiding van het politieoptreden bij de aanhouding van vier Molukkers in Breukelen op 15 september, die van plan Volgens ACP-bestuurder Piet Kruizinga is het voor een goede verhouding tussen poli tie en publiek noodzakelijk dat er welis waar niet tot in details wordt verteld wat er nu eigenlijk aan de hand is met een dergelijk politie-optreden. Het publiek zou dan makkelijker begrip op kunnen brengen voor de gang van zaken rond de arrestatie, ook als later blijkt dat de ver dachten ten onrecht gevaarlijk geacht wer den. zouden zijn geweest een overval te plegen. Daarbij werd volgens deze benaderingsin structie opgetreden. Opvallende kenmerken van de nieuwe arrestatie-techniek van ge vaarlijke personen zijn dat de politie de wijde omgeving van de plaats van het misdrijf afgrendelt eien gebruik maakt van semi-automatische wapens. Zo gaüw er een vermoeden bestaat dat de verdachten zullen schieten moet de politie van deze wapens gebruik maken. nóu weet ik waarom jouw programma „klink-klaar" heet! 'k Werd er moedeloos van Elles.Elke zondagmorgen hetzelfde: „Dot os klonk kloor on progrommo zondor nonsons, moor mót mozok!" Zo klonk jullie programma- aankondiging door mijn radiootje, Elles. Terwijl jij en Joop zulke mooie radiostemmen hebben. En zulke fijne muziek uitzenden. Nog wel stereo en op FM. Ik geniet er nu elke zondag met volle teugen van, dankzij mijn nieuwe Sansui stereo-ontvanger. Al voor een paar honderd gulden heb je zo'n Hifi stereo-ontvanger, waarmee je je stereo-installatie kompleet maakt. En waarmee de platen die jij in Klink- Klaar draait net zo fijn klinken als thuis op mijn pick-up. Zonder nonsons, Ollos. Tot zondag. ScltlstlL Praat- en zangzuivere stereo-ontvangers. Van f.529,-tot f. 1.649,- Bel Tempofoon 013-554955 en vraag een dealerlijst. Van der Lek wil schadevergoeding van Elsevier AMSTERDAM (ANP) Het voormalige PSP-Tweede Ka merlid Bram van der Lek heeft gisteren bij de rechtbank in Amsterdam een eis tot schade vergoeding ingediend tegen uit geverij Bonaventura, uitgeef ster van Elsevier Magazine. Dit weekblad schreef begin 1976 dat het over een lijst beschikte van Nederlandse medewerkers van de Russische geheime dienst KGB. Een paar weken later schreven de dagbladen De Stem en de Limburger dat Van der Lek op deze lijst voorkwam. Van der Leks eis tot schadever goeding houdt in dat hij het resultaat van de beroepsproce dure die moet uitmaken of Else- viers hoofdredacteur dr. F. A. Hoogendijk al dan niet in deze zaak moet getuigen, niet wil afwachten. Hoe hoog de schade vergoeding dient te zijn laat Van der Lek aan de rechter over. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Het ziet ernaar uit dat dr.ir. Adriaan Pieter Oele (54) over enkele jaren de eer ste commissaris der Koningin in een provincie- nieuwe-stijl" zal zijn. De huidige burgemeester van Delft, die gisteren door de Koningin benoemd is tot voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijn mond, zal als kwartiermaker" moeten optreden; een functie die hem op het lijf geschreven is. In de 23 gemeenten die Rijnmond overkoepelt, wordt gehoopt dat deze geboren bestuurder eindelijk rust zal brengen in het bewogen en zo vaak gefrus treerde bestaan van het eerste Nederlandse ge west, dat, gezien de plannen van minister Wiegel voor de bestuurlijke reorganisatie van ons land, bestemd is voor de functie van proeftuin voor het nieuwe Nederlandse provinciebestel. Afgezien van D'66, de partij die -begrijpelijk- ge hoopt had eindelijk voor een bestuurspost-van-for maat in aanmerking te komen, is iedereen blij met de benoeming van Ad Oele. Hij is dan ook bijzon der geschikt voor deze bijzonder moeilijke functie. Als geboren en getogen Rotterdammer kent hij het gebied, hij voelt zich betrokken bij het bedrijfsle ven (jarenlang was hij als chemisch ingenieur werkzaam bij Staatsmijnen), hij heeft grote politie ke ervaring (vele jaren was hij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA), hij is internationaal georiën teerd (grote ervaring als vooraanstaand lid van het Europese Parlement) en hij heeft bestuurservaring (hij is nu vijfeneenhalf jaar burgemeester van Delft). Als voorzitter van de Algemene Energieraad is hij goed op de hoogte van een belangrijke bedrijfstak in het Rijnmondgebied (raffinaderijen e.d.). NUCHTER Een belangrijk punt is ook dat Oele van nature een nuchter man is (al kan hij uiterlijk een nerveu ze indruk maken), die de politiek bewogen Rijn mondgelederen wat tot rust kan brengen. Dat dit hard nodig is bewijst de uiterst rumoerige collegevorming in Rijnmond. Het Openbaar Li chaam (zoals het gewest Rijnmond officieel heet) heeft in de loop der jaren nogal wat gezag ver speeld door een extreme wijze van politisering en een uiterst verwarde besluitvorming (zoals onlangs ten aanzien van de aardgasterminal). Oele zal met zijn sonore stemgeluid ongetwijfeld een duidelijk stempel zetten op de voor bezoekers nogal verwar rende en frustrerende vergaderingen van de uit 81 rechtstreeks gekozen leden bestaande Rijnmon- draad. Dr.ir.A.P.Oele is de derde voorzitter van Rijnmond, na wijlen mr. V.G.M. Marijnen (die burgemeester van Den Haag werd) en W.A. Fibbe (die in februa ri met pensioen ging en nu waarnemend burge meester van Nieuwegein is). Oele zal, naar ver wachting, de laatste voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond zijn. Want het is duidelijk dat Rijnmond een van de eerste provincies-nieuwe-stijl zal worden. De nu bij de Tweede Kamer aanhangi ge wetswijziging brengt Rijnmond al een heel eind in de goede richting. Afgelopen vrijdag deed oud-burgemeester Thomas sen van Rotterdam (die als eerste burger van de Maasstad vaak overhoop lag met Rijnmond) in NRC-Handelsblad de suggestie zijn opvolger André van der Louw te benoemen tot „tussenpaus" in Rijnmond, in afwachting van de aanwijzing van Rijnmond als provincie. Van der Louw zou dan be ide funkties moeten combineren. De suggestie kwam te laat: op dezelfde dag besloot de minister raad minister Wiegels voorstel om Oele voor te dragen te volgen. TELANG De benoeming van Oele heeft veel tijd en moeite gekost. Allang was duidelijk dat Rijmond-voorzitter W. Fibbe in februari van dit jaar met pensioen zou gaan. Het zou, mede in het licht van de vele struc turele problemen in Rijnmond, logisch geweest zijn als Fibbe direct opgevolgd zou zijn. Het is een raadsel dat het tot september heeft moeten duren voor de benoeming geëffectueerd kon worden. Waarnemend Rijnmondvoorzitter drs. P. A. de Rui ter, toch al belast met een zware taak als gecom mitteerde (dagelijks bestuurder) voor economische aangelegenheden, had het in de afgelopen maanden veel te zwaar, zeker in het licht van de grote eco nomische problemen in het Rijnmondgebied. Met spanning worden in bestuurlijk Nederland Oe- les verrichtingen als voorzitter van deze toekomsti ge provincie-nieuwe-stijl afgewacht. Hij zal de vele problemen zeker één kunnen. Met Oele's vertrek uit Delft ontstaat er weer een vrij belangrijke burgemeestersvacature. -Ongetwij feld zal de PvdA Delft willen behouden; ze zal - bijzondere omstandigheid- daarvoor een kandidaat moeten voordragen die tevens belijdend lidmaat van de Nederlandse Hervormde Kerk is, omdat de burgemeester van Delft, ook sleutelbewaarder is van de graftombe van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in deze stad. Voor de stad Delft, die tussen de Haagse en Rotterdamse agglomeraties een bij zondere plaats inneemt, is het te hopen dat zij min der lang op een eerste burger zal moeten wachten dan andere burgemeesterloze gemeenten. In het huidige weerbeeld komt morgen weinig verandering, zo dat we dan weer buien mogen verwachten, maar ook enkele opklaringen. Dit wisselvallige weertype wordt in stand gehou den door een krachtige noord westelijke stroming boven het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan. In deze stroming trekken storingen mee, die tot ver in West Europa doordrin- Een dergelijke storing trok gis teravond vanaf de Noordzee ons land binnen en veroorzaakte talrijke buien. Waarvan sommi ge met onweer. Ten westen van Ierland bevindt zich een zwakke rug van hoge- luchtdruk, die naar het oosten koerst en morgen later op de dag voor meer opklaringen kan zorgen. Een uitloper van het Azoren-ho- gedrukgebied brengt in Spanje en Portugal mooi zomerweer met middagtemperaturen tus sen 20 en 28 graden en in het zuidelijk deel van het Iberisch schiereiland worden nog maxi ma rond 3 graden bereikt Vooruitzichten voor vrijdag; Enkele opklaringen, later regen. Middagtemperaturen om streeks 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 40. procent. Weerbericht van vanmorgen 7 uur regenbui licht bew. Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Barcelona Frankfort Genève Lissabon Locarno Londen Luxemburg motregen onbew. I.bew. Las Palm aa New York Tel-Aviv

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9