Duitse spionage- zaak: storm in een glas water Ford-stakers willen verkiezingsboycot Labour Gort-of bloempap halve liter tijdelijk Camp David een enorme klap voor de joodse nederzettingen EG-landen betrachten terughoudendheid jegens Zuid-Afrika Gromiko onwel tijdens Algemene Vergadering VN Nederland teleurgesteld over zuivelplannen EG L25 BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 ALS LONEN NIET OMHOOG GAAN: (Van onze correspondent Roger Simons) zelfmoord bevindt. Als Callaghan zich wind gebracht worden. drijf te Dagenham bij Londen, verklaarde ken altijd gestemd hebben voor socialisti- LONDEN De stakingsleiders van de blijft verzetten tegen loonsverhogingen na de overhandiging van het gemeen- sche kandidaten, zullen nu de oppositie 57.000 Britse Fordarbeiders hebben min- van meer dan vijf procent - Ford-arbei- De socialistische premier ontving deze schappelijke schrijven: „Het loonbeleid een kans geven". derheidspremier Jim Callaghan er giste- ders eisen rond dertig procent extra - zal waarschuwing per brief in zijn ambtswo- van de regering-Callaghan zal Labour veel Callaghan en zijn ministers worden dan ren voor gewaarschuwd, dat zijn Labour- Labour in de komende parlementaire ver- ning, Downingstreet 10. Een van de sta- stemmen kosten. Fordarbeiders, die in ook aangespoord hun loonpolitiek minder partij zich op de weg naar politieke kiezingen zeker niet opnieuw aan het be- kingsleideeirs van het reusachtige Fordbe- marginale kiesdistricten met Fordfabrie- strak te maken. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De zogenaamde spionage-affaire die enkele weken geleden zoveel stof deed opwaaien in Bonn en waarvoor de Bondsdag zelfs specta culair uit het zomerreces moest worden terugge roepen teneinde de parlementaire onschendbaar heid van één van haar leden op te heffen, blijkt zoals verwacht inderdaad niet meer dan een zeepbel te zijn geweest. Een vrijspraak heeft procureur-generaal Reb- mann gisteren uitgesproken over de SPD-bonds- dagafgevaardigde Uwe Holtz, over de persoonlij ke medewerker van SPD-secretaris Bahr, Joa chim Broudré-Gröger en over drie niet met name genoemde personen van wie er een een hoge post bij een ministerie bekleedt. Gebleken is dat de vage beschuldigingen die tegen hen waren gericht door de naar het westen overgelopen Roemeense staatssecretaris Pacepa op niets berustten en dat hun geen enkele verwijt van staats vijandige activiteiten kan worden ge maakt. Volgens Rebmann behoorden de contac ten van Holtz en de anderen tot de normale betrekkingen die mensen in hun positie met buitenlanders, ook uit het oostblok, onderhouden. Het onderzoek dat was ingesteld, omdat de beschuldigingen zo zwaar wegend waren, is stopgezet. Dat de zaak zo'n omvang kon aanne men is het gevolg van verschillende factoren. Op de eerste plaats is Pacepa waarschijnlijk het slachtoffer geworden van overdreven voorstellin gen van Roemeense agenten of hij heeft de kwestie belangrijker voorgesteld dan zij was. Daarnaast greep de Springer-pers de affaire aan om de SPD in een kwaad daglicht te stellen en om er met het oog op de verkiezingen in Hessen en Beieren politieke winst uit te slaan. En ten slotte was het door de onhandige manier waarop het Openbaar Ministerie te werk is gegaan, waarvoor Rebmann overigens niet ver antwoordelijk kan worden gesteld, omdat deze toen op vakantie was. Eekhoorn Een kleine vliegende eekhoorn die pas een paar dagen oud is, houdt zich vast aan de vinger van de Amerikaanse Linda Jennings, terwijl zij het beestje voedt met melk uiteen oogdruppe- laar. Linda nem het beestje met zich mee naar huis nadat het tijdens een zware storm uit het nest van de moedereekhoorn was gevallen. Daardoor kon de eekhoorn het er levend van af NEW YORK (ANP) Het Zuidafrikaan.se besluit, het plan van de Verenigde Naties voor onafhanke lijkheid van Namibië te verwerpen, is voor de negen landen van de Europese Gemeenschap geen aanlei ding om te dreigen met economische dwangmaatre gelen tegen Zuid-Afrika. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher verklaarde in de alge mene vergadering van de VN dat de negen „hun invloed aan wenden" om de nieuwe Zuida- frikaanse premier ertoe te be wegen van Vorsters besluit te rug te komen, en te „wachten op anderen om eveneens de gedragscode voor vestigingen in Zuid-Afrika toe te passen". Over andere maatregelen, als een investeringsstop en het op schorten van credietgaranties, sprak hij met geen woord. De rede van de EG-voorzitter weerspiegelde de onenigheid die tussen de negen bestaat over de vraag of Zuid-Afrika harder moet worden aangepakt. De politieke machtsstrijd om de opvolging van de Zuidafrikaan- se premier John Vorster heeft er een nieuwe dimensie bij ge kregen door de verklaring van Vorster dat het onderzoek naar het door schandalen omgeven ministerie van informatie niet volledig is geweest. De verklaring is nogal pijnlijk voor ex-minister van informatie Connie Mulder, die een van de drie belangrijkste kandidaten voor het premierschap is. De regerende nationale partij pioet komende donderdag in Kaap stad de nieuwe premier benoe- Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: Drenthe De Drentse vere niging „Het Lantschap Dren the" houdt op zaterdag 30 september aanstaande een ge zelligheids- en kennismaking savond in het verenigingsge bouw „De Haard" aan de Daguerrestraat. Op deze bij- eekomst, die om acht uur be gint, zal voor het eerst de volksdansgroep van deze ver eniging op de planken komen. Nieuwe leden van de vereni ging zijn van harte welkom. Audities Voor de eerste maal in Nederland worden zaterdag 30 september majo rette-audities gehouden met een deskundige beoordeling door niet-Hagenaars. Hiertoe zijn zelfstandige majorettenve- renigingen verplicht door het Haagse gemeentebestuur om in aanmerking te kunnen ko men voor subsidies. Bijna 25 majorettenverenigingen ko men voor beoordeling naar de sporthal aan de Duinlaan. Pu bliek is vanaf tien uur harte lijk welkom. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, wordt hier ondersteund nadat hij tijdens zijn toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onwel was geworden. BRUSSEL (ANP) Vooral kleine Nederlandse zuivelboe- ren zullen problemen krijgen als er Europese maatregelen komen om de „melkplas" van de gemeenschap in te dijken. Dat was gisteren in Brussel de reactie van de Nederlandse landbouwminister, mr. Van der Stee, op de door de Europese Commissie ontwikkelde ge dachten over inperking van de zuivelproduktie. „Maar," zo is de mening van Nederlandse deskundigen in Brussel, „we moeten eerst maar eens afwachten met welke wer kelijke voorstellen de commis sie zal komen." Het document dat Europees landbouwcommissaris Gunde- lach dinsdag officieel op tafel heeft gelegd werd in Nederland se kringen 'teleurstellend' ge noemd, temeer, zo zei men, om dat verscheidene Europese landbouwministers toch wel de gelijk erkennen dat er een Euro pees zuivelprobleem bestaat en dat daar iets aan gedaan moet worden. De Europese Commissie heeft in haar document drie alterna tieven genoemd: de interventie prijs voor melk meer in over eenstemming brengen met de gemeenschapsproduktie, een variabele medeverantwoorde lijkheidsheffing (een 'strafhef- fing') hanteren, of een beper king van de interventiemoge lijkheden. Een quoteringsstelsel (zoals de gemeenschap kent voor suikerbieten) wijst de com missie volstrekt van de hand. NEW YORK De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromiko, is giste ren onwel geworden, toen hij een rede hield in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Dit gebeurde toen hij zijn toespraak bijna had vol tooid. Leden van de Sovjet-de legatie snelden toe en brachten de 69-jarige minister naar het bureau van de voorzitter van de Algemene Vergadering ach ter het spreekgestoelte, waar een arts hem onderzocht. Kort daarna werd meegedeeld dat Gromiko zich weer beter voel de en dat hij zijn rede zou voltooien, nadat zijn Westduit se collega Hans-Dietrich Gen scher die inmiddels het woord had gekregen, zou zijn uitge sproken. Een uur later verscheen de Rus sische minister weer in de zaal om zijn rede af te maken. Een Rueissische woordvoerder zei dat de minister „zeer vermoeid" was als gevolg van een reeks besprekingen. Hij had er over geklaagd dat het op het podium door de vele lampen „zeer, zeer warm" was. In elk geval was er geen sprake van een hartaan val geweest. In zijn rede sprak de Sovjet-minister zich uit voor een spoedige sluiting van een tweede SALT-akkoord. Hij zei te hopen dat de VS in deze kwestie een „nuchtere en wel doordachte" politieke koers zul len inslaan. Mensenrechten geweerd op kankercongres BUENOS AIRES (UPI) De organisatiecommissie van het twaalfde internationale kan kercongres hèeft gezegd dat personen die hun deelneming koppelen aan de kwestie van de mensenrechten niet zullen worden toegelaten. „Zij zijn tot ongewenste perso nen verklaard omdat zij schade lijke verklaringen over ons land (Argentinië) hebben afgëlegd". De Rotterdamse hoogleraar ra- dio-biologie dr. D. W. van Bek- kum heeft meegedeeld dat hij bij de Argentijnse autoriteiten de vrijlating wil bepleiten van ruim honderd artsen, medische studenten en verpleegsters, die volgens Amnesty International in Argentinië om politieke rede nen gevangen worden gehouden of na hun arrestatie spoorloos zijn verdwenen. Hij maakt deel uit van een groep van vijf Europese kankerspe cialisten dieie deze missie maakt en waartoe prof. Leon Schwarzenberg uit Parijs, prof. Henry Kaplan uit Stanford, dr. F. S. Sabaris uit Barcelona en dr. Low Beer uit Londen ook behoren. De groep laat deelne ming aan het congres afhangen van het verloop van gesprekken met de autoriteiten. ADVERTENTIES Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produklen. Oppositie dwingt amnestie af in Nicaragua MANAGUA (UPI) De rege ring van Nicaragua heeft am nestie voor politieke gevange nen afgekondigd en daarmee een van de eisen ingewilligd die de oppositie als voor waarde had gesteld voor deelneming aan een vredes conferentie met president So- moza. Hoeveel gevangenen zullen worden vrijgelaten en wanneer precies is nog niet bekend. In diplomatieke kringen wordt gedacht aan 350 politie ke gevangenen, onder wie minstens zes leden van het 'Brede oppositiefront', een co alitie van politieke en werk gevers-en werknemersorgani saties, die tegen het bewind van Somoza gekant zijn. In de bekendmaking van de re gering wordt overigens niet gerept over de andere eis van de oppositie: opheffing van de twee weken geleden inge stelde censuur. De oppositie dankt dit succes mede aan de interventie van president Carter, die een per soonlijke afgezant naar Somo za heeft gestuurd. De conser vatieve partij van Nicaragua, eveneens in de oppositie, heeft de bemiddeling toege juicht als een waarborg tegen „een brute golf van onder drukking". De partij wees erop dat in het verleden veel mensen, die als guerillastrij- ders werden beschouwd, wer den gemarteld. India weer getroffen door overstroming NEW DELHI (Reuter) Grote delen van de Noordindiase sta ten Bihar en Uttar Pradesh zijn gisteren getroffen door een nieuwe golf van overstromin gen. Reddings- en hulpteams van de regering zijn dinsdag opnieuw aan het werk getogen. Dit jaar hebben overstromingen in India grotere schade aange richt dan ooit. Bijna 40 miljoen mensen werden getroffen. In totaal kwam 6,4 miljoen hectare onder water te staan en werd twee a drie miljoen ton graan vernield. Het officiële dodental bedraagt tot dusverre 1.222. Verkiezingen in Namibië uitgesteld WINDHOEK, (Reuter) Zuid- Afrika heeft gisteren de buiten de Verenigde Naties om te hou den verkiezingen in Zuidwest- Afrika (Namibië) met twee we ken uitgesteld. Marthinus Stein, de algemeen- administrateur van Zuidwest- Afrika, zei dat de verkiezingen nu zullen worden gehouden in de week die op 4 december begint. Vorige week woensdag had hij de week beginnende 20 november aangewezen. Mr. Stein zei dat hij de datum had verschoven omdat hij niet wilde dat een groep kiezers het gevoel zou hebben dat aan haar denkbeelden geen aandacht werd geschonken. Gevulde Paprika. 100 gram Echte Hongaarse paprika's. Smakelijk met gehakt gevuld. Zet ze onder in een w arme oven op een beboter de schotel. Na plm. 30 min. even bovenin de oven voor een bruin korstje. (Het kan ook 30 min. in een koekc- ®üw Keurslager (Van onze correspondent Eric Silver) JERUZALEM De kaarsrechte verhar de weg naar het strand loopt dwars door de nog onaangeroerde duinen en de veel minder aantrekkelijke betonnen doolhof die Yamit heet. Yamit, een uit vinding van Mosje Dajan toen deze in de vorige regering nog minister van de fensie was, moest een havenstad worden met 250.000 inwoners, een derde haven naast Haifa en Asjdod. Yamit zou de deur worden naar het zuiden. In de vier jaar sinds de Jom Kippoe roorlog zijn hier 1500 joden komen wo nen, met de voor hen geruststellende ge dachte dat de vrede nog ver was en dat Israël in ieder geval zou blijven vasthou den aan Rafah, het dorpje vanwaar de historische inval uit Egypte in Palestina was begonnen. De overeenkomst van Camp David hielp de bewoners van Yamit in één klap uit de droom. Anwar Sadat stelde hen voor de keus die zelfs in hun ergste nach tmerries niet was voorgekomen. „Geef me de hele Sina'i, inclusief de nederzet tingen", had Sadat aan Begin gezegd, „of er komt geen vredesverdrag". Dromers of niet, de bewoners van de nederzettin gen realiseren zich terdege dat de keus op vrede moet vallen, hoewel zij weinig vertrouwen hebben in de duur daarvan. De beslissing zal vandaag in de Knesset, het. Israëlische parlement, genomen wor den. Zegt die „ja" tegen de vrede, en moeten de nederzettingen dus ontman teld v/orden, dan zal het op zijn minst nog een jaar duren voordat de nederzet tingen, als laatste stap van de Israëlische terugtocht, geëvacueerd worden. Tot die dag blijven de bewoners de compensatie uitkeringen van hun regering ontvangen, doen ze de laatste afbetalingen, en ne men ze koopopties op waar ze tot nu toe alleen huurden. De landmeters blijven land meten, aannemers blijven bouwen, tot het moment waarop, in de woorden van een plaatselijke scepticus, iemand hun zegt daarmee op t? houden. Helemaal aan het eind van de weg naar het strand, in de schaduw van een groe pje palmen die zo uit een reisfolder lij ken te komen, drijft Carol Rosenblat, een blonde matrone in strakke korte broek en een T-shirt waarop Yamit te le zen valt, een van de weinige goedlopende zaken. Ze is eigenares van het strandca- fé. Zij was het die luidkeels verkondigd had, „dat ik niet helemaal uit Miami ge komen was om in Egypte te gaan wo nen". Nu zegt ze: „Ik ben nog steeds niet uit Miami gekomen om in Egypte te wo nen, maar we zullen niet in de weg staan van de vrede die Israël wenst". Zoals bij zoveel immigranten die uit Amerika naar Yamit zijn gekomen was Carols eerste gedachte de boel in te pak ken en met haar drie kinderen naar Flo rida terug te gaan. Het is afgelopen met het Zionisme, zegt ze, „Israël heeft ge toond te zwak te zijn om stand te hou den tegen de internationale druk. Het is slechts eeh kwestie van tijd voordat het land aan stukken gereten wordt." Maar de keuzemogelijkheden voor ie mand die vast is geraakt in het grotere raderwerk van de geschiedenis zijn nooit zo simpel. Carol is een gescheiden vrouw. Haar dochter is achttien. „Vol gende maand moet ze in dienst", zegt Carol. „Ik betwijfel of ze gaat. Ik zie ook niet in waarom ze zou moeten. We hebben onze kinderen hierheen gebracht op verzoek van de Israëlische regering. Ze hadden joodse families nodig om dit gebied op te bouwen. Mosje Dajan gaf ons zijn woord van eer dat als er ooit over vrede gepraat zou worden er hier nederzettingen zouden blijven bestaan en dat we ze nooit terug zouden hoeven ge ven. Qp die voorwaarde was ik bereid mijn kinderen hier naar toe te halen. In Amerika hoefden ze niet in dienst. Hier zouden ze wel soldaat moeten worden en dat zou een onderbreking vormen van hun leven en opvoeding; dat wist ik. Maar nu vind ik dat we de Israëliërs Lniets meer schuldig zijn. Mijn dichter is heel erg in de war. Het is niet zoals toen ik haar hier naar toe haalde en ze als meisje van veertien jaar tranen met tui ten huilde omdat ze weg moest uit Ame rika. Ze is nu achttien en verliefd op een Israëlische soldaat. Mijn zoons zijn nog jong genoeg. Die kan ik overal mee naar toenemen. Mijn dochter zou alleen met mij mee weggaan als ze zeker wist dat ze op zekere dag weer terug zou kunnen komen. En dan is er nog een probleem. Als ik in Amerika was geble ven zou mijn dochter nu tweedejaarsstu dent op de universiteit zijn. Hier is ze wel voor de middelbare school geslaagd, maar met de hakken over de sloot, om dat alle vakken in het Hebreeuws gege ven worden en dat was moeilijk voor haar. Ik weet niet eens of een Ameri kaanse universiteit haar wel zou aanne men. Ze heeft twee jaar van haar leven verspeeld. Ik weet niet eens zeker wat zij nu wel en nit weet." Waarom gaat zij, en de andere mensen in de nederzettingen, dan niet over de grens naar het eigenlijke Israël, naar een stad of ontwikkelingsgebied? „Misschien moeten we dat uiteindelijk toch wel doen. Maar ik voel me op het ogenblik niet zo sterk in mijn Zionisme als vroe ger. Ik geloof zelfs dat Israël gedoemd is ten onder te gaan. Het was al moeilijk mijn kinderen naar een land te slepen dat, dacht ik, sterk was, waar de mensen respect voor zichzelf als joden en als staat, hadden. Nu zie ik dat met meer zo. Gisteren ging ik naar Beersheba, over de grens in Israël zelf, en de men sen keken de andere kant op, zodat ze me niet recht in de ogen hoefden te zien. Ik bedoel maar, geloven ze nu echt in deze vrede of niet?" We betaalden onze koffie en merkten bij het weggaan op dat de T-shirts met het opschrift Yamit in Carols winkeltje als warme broodjes over de toonbank gin gen. We beloofden terug te komen, zo lang dat nog mogelijk zou zijn. (Copyright The Guardian).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7