Leidenaar doet weer mee aan 3 October-optoch t ÏLeiden pakt malafide kamerbemiddelaars aan Vroeger was het feest intiemer KIPPEBRUG STAAT OP INSTORTEN Telefonische Hulpdienst wil extra beroepskracht PAGi FAD, LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 (21IDEN Malafide kamerbemiddeiingsbu- ius in Leiden zullen wellicht nog voor het ide van dit jaar geconfronteerd worden met i gemeentelijke verordening, die hun het lisbruik" maken van de woningnood voorgoed &nt te beletten. Overeenstemming om tot een News gelijke verordening te komen werd gister- ld go. ond na enig aandringen van enkele PvdA-ver- 18.40 enwoordigers bereikt in de commissie Volks- n! isvesting en Milieu. Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) toonde zich aanvankelijk wat terughoudend met betrekking tot dit voorstel, omdat hij vreesde, dat er op het stadhuis te weinig mankracht zou zijn, die voor het nako men van de verordening moet gaan zorgen. Uiteindelijk ging de wethouder toch accoord en besloot het voorstel door zijn ambtenaren te laten uitwerken. Aanleiding voor het invoeren van een dergelijke verordening was een aan b en w gerichte brief van de Stichting Ombudsman. In de brief ver wees de stichting naar een t.v.-uitzending van afgelopen juni, waarin de praktijken van malafi de kamerbemiddelaars in de gemeente Alkmaar aan de kaak werden gesteld. Deze zouden woning zoekenden in de loop der tijd voor bedragen tussen enkele honderden en tienduizenden gul dens hebben opgelicht. Hierna zochten een aantal van deze zwendelaars hun toevlucht al snel in andere gemeenten, zodat gedeputeerden slechts moeilijk wat tegen hen konden uitrichten. De Stichting Ombudsman heeft die gemeente, waar de kans op onbetrouwbare bemiddelingsbureaus groot is, geadviseerd om in te gaan op een in de brief bijgesloten model-verordening. In Am sterdam en Utrecht is deze verordening reeds in werking gesteld. TV- EIDEN De Leidenaar be- aal e ut weer belangstelling te rijgen voor het actief deelne- r en aan de Leidse 3 October- n <or itocht. De laatste jaren was >ze belangstelling tanende, eliswaar liepen de Leide- lars nog steeds in groten stale uit om de optocht te ekijken, maar van actieve eelname was nauwelijks ,ke. Op enkele „vaste klan- I n" na, lieten de Leidenaren 18-4 it afweten. De laatste paar Ant iar werd het jaarlijkse kijk- stijn een optocht „voor Lei- e'^"tenaars, door niet-Leide- Haars,,. aar is dit jaar een drastische ia1f jr irandering in gekomen. De 3 beel ctober Vereeniging heeft al- da n s in het werk gesteld om Anteidenaars weer te interesse- tieun voor het figureren in de Dtocht. En niet zonder resul- wolgeat. Na een eerste oproep leidden zich al 135 Leidenaa- Op een totaal van 500 iguranten een niet onaanzien- jkdeel. afT. ®orts zijn er voor deze op- icht, die de titel „Wonderbaar- ra noO^e reizen" heeft meegekre- en enkele ruiterverenigingen it de Leidse regio opgetrom- ;ld. In totaal 124 ruiters zijn Ah de stoet opgenomen. Los van figuranten, maar zeker niet ider belangrijk zijn de ne en muziekkorpsen die aan het og van de feestvierende Leide- aar voorbij zullen trekken, liet minder dan acht korpsen 'orden eveneens gevormd 7^ oor Leidenaars. Professionele groepen Natuurlijk streven we er zo- ursu mogelijk naar om Leide- DOl, De 3 October-optocht van vorig jaar: voor maar niet door Leidenaars. naars voor de optochten te krijgen.", aldus de heer J. Jans sen, voorzitter van de optocht commissie van de 3 October Vereeniging. „Het is evenwel van het onderwerp dat wij kiezen afhankelijk of er veel figuranten uit Leiden kunnen meedoen. Je wilt elëik jaar weer iets bijzonders brengen. En soms moet je daarom een beroep doen op professionele groepen uit het buitenland". Al sinds 1886 zorgt de 3 Octo ber Vereeniging voor feesten in de Leidse binnenstad naar aanleiding van het feit dat Lei den in 1574 werd bevrijd van de Spanjaarden. De jaarlijkse „Het wordt steeds moeilijker om iets speciaals te brengen", aldus de heer Janssen, die al vele jaren met het optochtbijl tje hakt. „Dagelijks krijgt men via radio en televisie de meest prachtige dingen te zien en te horen. Het is moeilijk om in een optocht iets te stoppen dat de mensen ondanks dat, toch naar de stad toe lokt". Serieus Vorig jaar heeft de 3 October Vereeniging veel professionele buitenlandse groepen voor de optocht gecontracteerd. „Dat is - echter alleen bij gebrek aan Leidse groepen geweest. Kijk, als je een onderwerp wilt uit beelden, moet je zorgen dat het goed wordt uitgebeeld. Folklo ristische groepen zijn er in Leiden genoeg. Het wordt moeilijker als je voor het on derwerp bijvoorbeeld Turkse zwaardvechters nodig hebt. Die moeten uit het buitenland worden gehaald". De heer Janssen is een perfectionist. De figuranten van „zijn" optocht moeten zich zeer serieus van hun taak kwijten. „Als een figurant een Romeinse soldaat moet uitbeelden, is het voor mij onverteerbaar als hij rijn hor loge omhoudt en tijdens de optocht een sigaretje opsteekt". Vaste kent De 3 October Vereeniging wil dit jaar een begin maken met het opbouwen van een vaste kern van figuranten voor de optocht. Voor de eerste groep van „Wonderbaarlijke reizen", die de reis van Gulliveier naar het land van de lilliputters uit beeldt, is een groep van vijftig kinderen gecharterd. De reis van Odysseus wordt uitgebeeld door leerlingen van het Stede lijk Gymnasium. De huidige vaste kern van figu ranten is de laatste jaren aan zienlijk uitgedund. Een uitzon dering vormt het echtpaar Bak ker dat al 27 jaar in de optocht meeloopt. Ook dit jaar rijn zij weer te vinden in de stoet. Ditmaal uitgedost als Ferdi nand en Isabella, de Spaanse koning en koningin aan wie Columbus goud en zilver aan bood, dat hij uit het door hem ontdekte Amerika haalde. Het echtpaar Boekkooi 99 LEIDEN „Vroeger sloegen we de huur en de zieken fondsbode gewoon een keer over, zodat we de verjaardag van mijn man en het 3 Octoberfeest konden vieren", vertelt mevrouw Boekkooi (75) uit de Julianastraat 59. Al meer dan zeventig jaar viert het echtpaar Boekkooi het feest van Leidens ontzet. De kaart voor de haring en wittebrood is al weer opge haald. Mevrouw Boekkooi heeft voor die kaart een half uur in de rij gestaan maar dat deed ze met*alle plezier. ,Als kind al ging ik voor mijn moeder de haring en wittebrood halen", zegt mevrouw Boekkooi: die van mening is dat het 3 October feest vroeger leuker en intiemer was. „Nu moet je het feest in de stad gaan zoeken, vroeger kwamen ze bij je in de straat met allerlei festiviteiten". Het echtpaar heeft twaalf kinde ren die allemaal mee de straat opgingen om feest te vieren. „Vroeger, voor de oorlog, hadden we het niet breed en waren we echt blij met de haring en witte brood", aldus mevrouw Boekkooi, „na de oorlog is het haring en wittebrood eten tot traditie geworden". Elke 3 oktober gaat me vrouw Boekkooi 's morgens vroeg naar de Koraalfeesten in het Van de Werfpark. Later op de dag trekt het echtpaar de stad in voor de optocht Ze gaan te voet want ze zijn beide nog zeer goed ter been. Het echtpaar Boekkooi, dat over twee jaar zestig jaar getrouwd is, is van plan nog veel 3 October- feesten mee te vieren. in deplorabele toestand verkerende Kippebrug LEIDEN De Kippebrug over de Nieu we Rijn, die de twee delen van de Vrouwensteeg met elkaar verbindt, staat op instorten. Een technisch onderzoek van de dienst Gemeentewerken heeft uitgewezen dat het onverantwoord is nog langer autoverkeer over de brug toe te laten. De brug bestaat uit een oud en een nieuw gedeelte. De oude brug kon enkele tiental len jaren geleden het verkeer niet meer verwerken. De brug werd aan beide zijden verbreed teneinde hem niet voor het autoverkeer verloren te laten gaan. Uit het onderzoek van de dienst is geble ken dat het oude gedeelte van de brug binnen enkele maanden ernstig verslech terd is. Het gewapend beton is aan het verpulveren, waardoor een spoedige af sluiting van de brug voor het autoverkeer noodzakelijk is. De dienst geeft het college in overweging spoedig tot afsluiting qver te gaan. Het probleem is evenwel dat er nog geen richt op is wanneer de brug kan worden vernieuwd. De restauratie van de Kippe brug is opgenomen in het plan voor „De Camp" en dat plan is bij Gedeputeerde Staten nog steeds niet goedgekeurd. Tot dat met de restauratie kan worden begonnen, blijft de brug toegankelijk voor fietsers en voetgangers. „Als de brug in de steigers gaat, zullen we genoodzaakt zijn een noodbrug ter hoogte van het Waaghoofd aan te leggen", aldus wethou der Waal van stadsontwikkeling. Het moet niet worden uitgesloten dat deze brug na de heropening van de Kippebrug permanent wordt. Waarmee het college, ondanks bezwaren van binnenstadsbewo ners een deel van haar plan drie bruggen voor voetgangers en fietsers over de Nieuwe Rijn toch kan verwezenlijken. O rgr ljubileum Ter gelegenheid van zijn 25-jarig-organistenjubileum geeft Joop Brons, in samenwerking met de stichting „Vrienden van de Pieterskerk", op vrijdag 29 september een concert in de Pieterskerk. Joop Brons bespeelt tijdens het concert bet Hagerbeer-orgel, een van de weinige nog overgebleven renaissanceinstrumenten van deze orgelbouwer. Het orgel heeft drie klavieren en 43 sprekende stemmen. Het program ma van vrijdag 29 september vermeldt werken van Bach, Buxtehude, Sweelinck, du Mage, Schumann, Alain en Mushel. Aanvangkwart over acht, toegang gratis. Herdenkingsdienst In het kader van de activiteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de drum-, pijper en trompetterkorpsen K&G wordt op zondag 1 oktober een speciale herdenkings dienst gehouden in de Leidse Pieterskerk. Aanvang 19.00 uur. Voorganger is de Herv. predikant ds. M. H. Boogert. Medewerking wordt verleend door het Rijnlands Mannen koor en het Seniorkorps van K&G. Krefeld Diverse organisaties gaan van 29 september tot en met 1 oktober naar Krefeld in verband met de uitwisseling Leiden-Krefeld. Het muzikale gedeelte van de uitwisseling wordt verzorgd door het Alma Materkoor onder leiding van Louis van Wijngaarden, met solistische medewerking van de sopraan Esther Hillinga en de organist Leo van Doeselaar. Hun gastvrouwen en gastheren in Krefeld zijn de leden van bet kerkkoor St-Thomas Morus. Het Alma Materkoor voert in de moderne kerk van Krefeld op zondag 1 oktober de Missa „l'Homme Désarmë" en het Pater Noster van Jan Mul uit en geeft een kort concert na de kerkdienst met werken van onder andere Telemann, Saint Saëns, Andriessen en Ophoven. Bij de officiële ontvangst door bet gemeentebestuur van Krefeld zingt bet Alma Materkoor .Bewaert Heer Holland en Saligbt Leijden" van Cornelis Sehuyt. Groene Kruis Het Instituut voor Natuurbeschermingeducatie organiseert ook dit jaar een groene cursus. De cursus geeft algemene veldbiologische informatie. Speciale voorkennis is niet nodig. Er worden lessen gegeven over paddestoelen, vogelzang, insecten en zo meer. Bovendien worden er regelmatig excursies georganiseerd. Het eerste gedeelte van de cursus begint op 11 oktober en bestaat uit drie lesavonden en twee excursies. In dit gedeelte komen de herfstverschijnselen ter sprake. Alle lessen worden gegeven in het Sterrenwachtge bouw aan de Kaiserstraat. Kosten zijn 10 voor het hele eerste gedeelte. InformatieHans Borsje, Joseph Haydnlaan 53 in Leiden. Iers duo in Shebeen Het Ierse duo Olcan Masterson en Conny Cormaccullen treedt vrijdagavond 29 september om tien uur op in Shebeen aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. Zichzelf begeleidend op gitaar, mandoline, tin whistle en dwarsfluit brengt bet duo traditionele Ierse ballades, afgewisseld met swingende reels en jigs ten gehore. De toegangsprijs is vier gulden. Leden van bet Gesprekscentrum Achter bet Praethuys moeten een rijksdaalder betalen. Nieuue Rijn De werkzaamheden aan de Walmuur van de Nieuwe Rijn tussen de Herengracht en de Rijnbrug vordert al aardig. Het werk zal nog een paar weken in beslag nemen. Nadat de walmuur hersteld is wordt het wegdekgedeelte aangepakt. Het ligt in de bedoeling de rijweg vijf meter breed te maken. De stoep wordt een meter. Voor de ingang van de woningen komen siertegenvlakken. Ter hoogte van de Rijnbrug worden rijwielklemmen geplaatst. Cabaret Delft De afdeling Delft geeft donderdag 25 september een cabaretvoorstelling voor Leidse huisvrouwen. Deze middag zal in het teken staan van de modeshow, een programma waarmee Delft al vele malen succes oogstte. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De voorstelling begint 's middags om twee uur in het verenigingsgebouw, Noordeinde 2a te Leiden. Telefoon: 150710 of 134656. Filippijnse film In het kader van de cyclus Derde Wereldfilms wordt morgenavond (28 september) in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, om negen uur de film „De Geparfumeerde Nachtmerrie" van Kidiat Tahimik vertoond. De film kreeg op het laatste festival van Film International de speciale prijs van de pers. De toegangsprijs is vier gulden, leden van het LVC betalen driegulden. Katy Duck Katy Duck brengt op don derdag 28 september een so lovoorstelling in het LAK- theater aan het Levendaal 150 in Leiden. Katy Duck is één van de centrale figuren uit bet zogenaamde Foolsge- beuren. Ze was mede-op richtster van de Friend Road Show en de Great Salt Lake Mime Troups. Katy Duck is van huis uit danseres en mimespeelster, maar ze beeft haar vaardigheden meer uitgebreid naar de clowneske kant Dans, mime en clownerie spelen ook een belangrijke rol in baar solo voorstelling, die overgoten is met dat relativerende sausje dat zo typerend is voor de Fools-voorstellin- gen. Aanvang 20.30 uur. SS)IDEN »De huidige bezet- sp gis bepaald onvoldoende om Radi emoet te kunnen komen aan n M wensen van vrijwilligers en [anisatie en aan de eisen die j efonische hulpverlening nlt", aldus de Leidse Stich- g Telefonische Hulpdienst in jaarverslag over 1977. Telefonische Hulpdienst lt niettemin dat rij geen uit- - (SI :iding verwacht; in de begro- 30S nst omvat twee part-time be- pskrachten (een maatschap- ijk werkster voor de begelei- ig van de vrijwilligers en een iau-assistente voor de admi- atie) en gemiddeld 75 vrij- 'cfligers. Het aantal telefoni- e oproepen neemt niet meer rk toe. In 1977 was de stijging het aantal telefoontjes 10 procent (in andere jaren soms tot 72 procent) en de Telefoni sche Hulpdienst gelooft dat met ruim 8000 telefoontjes per jaar het verzadigingspunt is bereikt. Deze ontwikkeling wordt niet betreurd aangezien de kwaliteit van de telefonische hulpverle ning belangrijker wordt gevon den dan de hoeveelheid tele foontjes die wordt verwerkt. Die kwaliteitsverbetering is reeds in volle gang en uit zich onder meer in de verdere ont wikkeling van het instructie boek voor vrijwilligers en de door de stichting gelegde con- pelijke instellingen. Verder is introductietraining voor nieuwe vrijwilligers hernieuwd opgezet en is er een „Face to face"-groep van de grond gekomen; die groep wordt getraind op het incidenteel in acute noodsitua ties bijstaan van bellers gedu rende een korte periode. Een experiment om te werken met een dubbele bezetting op bepaalde uren met meerdere vrijwilligers de telefoon beman nen heeft de noodzaak daar van niet aangetoond. Jongeren Eje Telefonische Hulpdienst wil proberen om door nog meer gemeenten in het door haar bestreken gebied gesubsidieerd te worden dan nu het geval is. In de regio zal tevens worden gestreefd naar meer contact met instellingen van maat schappelijk werk, onder meer door verwijzing van de instellin gen naar de hulpdienst middels het antwoordapparaat. Het in structieboek voor de vrijwilli gers zal dit jaar al in haar definitieve vorm worden uitge bracht. haar bereikbaarheid bij scholie ren en werkende jongeren kan worden vergroot. Gebleken is namelijk dat de jongeren tot 20 jaar slechts 5,5 procent van het totale aantal telefonische oproe pen uitmaken, dit ondanks ge voerde acties op circa 70 scho len om de jongeren attent te maken op het bestaan van de hulpdienst. Silent call De Telefonische Hulpdienst wil Een ontwikkeling die de Telefo- tevens onderzoeken in hoeverre nische Hulpdienst zorgen baart is de opmars van de zogenaam de „silent call", de stille beller die wel oproept maar niets zegt. Op 28,5 procent van het totale aantal oproepen volgde geen gesprek (2300) in 1977 en dat is 6 procent meer dan het jaar daarvoor. De dienst kun er niet achterkomen of het nu om grap penmakers gaat, of om mensen die op het laatste moment niets durven zeggen of bijvoorbeeld om mensen die aan een telefo nisch contact zonder woorden al genoeg hebben. De „silent calls" worden over het alge meen wel als irritant ervaren omdat het storend werkt op de normale gesprekken. Al met al is de Stichting Telefonische Hulpdienst er van overtuigd dat zij in een behoefte voorziet, hetgeen gezien het grote aantal oproepen oók wel is aange toond. De Telefonische Hulp dienst is dag en nacht bereik baar onder het nummer 125202, werkt geheel belangeloos, is vóór alles luisterend aanwezig, biedt veel informatie, kan be middelen tussen bellers en in stanties en eerbiedigt ieders recht op vrijheid, anonimiteit en geheimhouding. ADVERTENTIE Fleurop voor.. wie een kat heeft gehad Doei 'n mens goed: een bloemengroei. VAV Uw Fleumpblnemisl jctepieen n WV gest henkbon oK blnemvnchequt- Fteurop Intertkxj >Uai er Koninginnegracht 13S.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3