Ray Clarke: moet meer initiatief nemen jvers itiseert rofbesef voetballer MINDER TOESCHOUWERS Eddie Pasveer, een nuchtere doelman Tienduizend Turken in stadion PSV ^JpÓRT LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 EINDHOVEN Kees Rijvers heeft het slot van zijn mond gehaald, maar er is toch nog een tamelijk speciale sleutel voor nodig om de over zijn lippen komende teksten op zijn juiste waarde te schatten. De dezer dagen niet van zorgen gespeende oefen- meester, denk alleen maar eens aan de onzekerheid rond zijn vedette René van de Kerkhof, formuleert na zijn „stomme periode" zo omslachtig en omzich tig dat de kiem voor misverstanden onmiddellijk weer is gelegd. En de in zijn ogen foutieve wijze waarop zijn woorden enige weken geleden na het heerste Europa-Cupduel tegen Fenerbahcezijn weer gegeven, was uitgerekend de oorzaak van zijn [stilzwijgen, dat hij gisteren voor het duel vanavond [tegen de Turken voor heeit eerst naar buiten [doorbrak. Achter de omhaal van woorden van Kees Rijvers wordt evenwel toch een levensgroot conflict zicht baar tussen de puur professioneel denkende coach en de speler die hij onmisbaar acht voor zijn team, René van de Kerkhof. De wat eigenzinnige en licht geraakte rechterspits klaagt al geruime tijd over een pijn in de knie. Doktoren stelden een slijmbeurs ontsteking vast, maar hielden zich op de vlakte met hun oordeel over de wijze van genezing van de blessure. Sinds kort roept René van de Kerkhof iedereen die het maar horen wil toe dat hij zoveel pijn heeft dat hij zo spoedig mogelijk operatief wil worden behandeld. En daar botsen de meningen. Kees Rijvers respecteert weliswaar de opinie van een arts en zegt dat de beslissing om wel of niet spelen bij de betrokken geblesseerde speler moet liggen, maar gaat aan de andere kaeint af op zijn zeer langdurige ervaring als oefenmeester en voetballer. En waar René van de Kerkhof van mening is dat slechts een operatie hem uit de problemen kan helpen, heeft Rijvers een voorkeur voor een rust kuur, waardoor hij over de in zijn ogen onmisbare grillige spits kan blijven beschikken in de komende belangrijke weken. Daarin hoopt PSV niet alleen de tweede ronde van de Europese bekerstrijd te spelen, maar wachten tevens gewichtige competitie- klussen, zpals Feyenoord, Roda JC en FC Twente. Pas na deze reeks, zo omstreeks gegin november zou Rijvers er geen bezwaar tegen hebben als Van de Kerkhof onder het mes zou gaan. Maar de wat zorgelijke houding van de coach van de landskampioen wordt niet alleen veroorzaakt door zijn vrees dat zijn team zonder de omstreden spits in de komende periode wel eens belangrijke steken zou kunnnen leiaten vallen, maar wordt voor een zeker zo groot deel ingegeven door zijn mening over de al dan niet professionele houding van zijn spelers. ,,René klaagde al sinds eind vorig seizoen over zijn knie", vertelde Rijvers. „Maar in de vier weken na het wereldkampioenschap meende hij zijn tijd te moeten besteden om geestelijk weer bij te laden". Waarna de kleine oefenmeester er veelbetekenend op laat volgen: „Dat had ook anders gekund". Zichtbaar Kees Rijvers heeft er zichtbaar moeite mee om juist in een periode waarin er voor PSV zeer grote belangen op het spel staan zonder meer akkoord te gaan met het voor onbepaalde tijd ook uit de roulatie zijn van één van de belangrijkste schakels in zijn team. Waarbij vooral de onzekerheid over de duur van het genezingsproces hem zorgen inboezemt. René van de Kerkhof is zeer eioptimistisch over de tijd die hij nodig zal hebben om na een eventuele operatie weer topfit te zijn om te spelen: acht tot tien dagen. Maar Rijvers deelt dat opgewekte idee van zijn speler niet. Het zal zeker twee drie weken duren voor hij zelfs maar de training weer kan hervatten", zegt hij om aan te geven dat het nog veel langer kan vergen. Maar afgezien van dit aspect zet Rijvers vraagtekens achter het profbesef van de voetballer in het algemeen om zich goed te (laten) verzorgen op tijdstippen die daarvoor het best in aanmerking komen, bijvoorbeeld in de vakantie. „Dat is het probleem van een lid van een ploeg", meent Rijvers. „Een individueel sportman, of het nu een wielrenner of een atleet is, verzorgt zich optimaal, omdat hij zch niet zoals een voetballer bijvoorbeeld kan verstoppen in een team". Om even later op te merken: „Er is ook einog een verschil tusen de één of ander bij een genezingsproces. Kijk maar eens naar Neeskens". Waarmee Rijvers wil zeggen dat de mentale benade ring van een dergelijk iets ook terdege van invloed kan zijn. Kortom, Kees Rijvers ziet liever dat René van de Kerkhof de komende weken op negentig procent van zijn kunnen zal spelen dan helemaal niet, gebaseerd op zijn ervaringen en zijn ideeën over de wijze waarop een profvoetballer zijn vak dient te benaderen. Eén ding wist Kees Rijvers gisteren, op een moment dat clubarts Van de Brekel René van de Kerkhof (vandaag) nog moest onderzoe ken, al vrijwel zeker:. „Als hij woensdag tegen Fenerbahce niet speelt, zal er voor 99% onmiddellijk geopereerd worden. Als hij wel speelt, moet na de wedstrijd worden bekeken of er überhaupt op korte termijn operatief moet worden inbegrepen". Zo eieenvoudig of zo u wilt-ingewikkeld lag dat gisteren bij PSV, dat verder geen problemen kende. Hoewel Rijvers vindt dat hij er genoeg heeft. FRANK WERKMAN (Van onze verslaggever» EINDHOVEN' Niet minder dan tienduizend Turkse gastarbeiders uit Nederland, België, Frankrijk en West- Duitsland zullen vanavond getuige zijn van de return uit de eerste ronde van het Europa-Cuptoernooi voor lands kampioenen tussen PSV en Fenerbahce. Voor het duel, dat een recette van ongeveer vier ton oplevert, zijn speciale maatregelen genomen om de stroom „vreemde" toeschou wers in goede banen te leiden. Zo zijn er intermediairs, als suppoost vermomd, die het gr^Dte aantal Turkse kijkers naar hun (veelal afgescheiden) vakken brengen. PSV, dat vorig jaar voor het eerst in zijn bestaan een seizoen met winst afsloot, verschijnt vanavond in de volgende opstelling: Van Engelen: Krijgh. Van Kraay. Brandts. Poortvliet: W. v.d. Kerkhof, Stevens, Van der Kuylen: Lubse. Deijkers. René v.d. Kerkhof (Postuma). Fenerbahce speelt waarschijnlijk in de volgende opstelling: Kovacevic: Erhan (Ismail), Erol. Coskun, Cem: Sevki. Emin, Onder: Ali Kemal, Rasit, Cemil. Scheidsrechter is de Schot D. Syme. grensrechters zijn landgenoten A. McGunnigle en J Bigham. CRUIJFF ONTFERMT ZICH OVER ENGELSE SPITS AMSTERDAM Als er één speler is die het duel van Ajax met het Baskische Athletic de Bilbao met de nodige span ning tegemoet ziet, dan is dat ongetwij feld Ray Clarke. Nadat de maandag 26 jaar geworden Engelse spits in Bilbao voor het eerst op Europees niveau acteer de vormt zijn tweede UEFA-Cupwed- strijd een uiterst belangrijke mijlpaal in zijn nog prille Ajax-loopbaan. De druk is groot, want van een spits verwachten de Amsterdamse supporters toch zeker een van de drie treffers die nodig zijn om de Baskische opponent te elimineren. En. hoewel Clarke momenteel een hoge positie op de vaderlandse topsco- erslijst inneemt, gaat het scoren van Drmale doelpunten hem nog eiheel wat oeilijker af dan vorig jaar bij Sparta, lij heeft zijn produktie voornamelijk te anken aan het benutten van strafschop- ïn, hetgeen de Amsterdamse aanhang eker niet is ontgaan. Toch zegt Clarke aar nauwelijks onder te lijden. „Het naakt toch eigenlijk niet uit hoe je scoort 6n bovendien als ik aan het eind van het [seizoen bijvoorbeeld 25 doelpunten heb gemaakt, dan is er niemand, die er bij stil staat of dat met strafschoppen gebeurt. Nu misschien nog wel. maar dat kan me weinig schelen. In eerste instantie wil ik I de trainer en mijn medespelers tevreden I stellen. Dat lukt aardig ook al moet ik eggen dat ik wel moeite heb gehad met 3e aanpassing". Over zijn beginperiode bij Ajax, waai- hij een driejarig contract heeft getekend, wenst Clarke nog wel het een en ander te zeggen. Als een van de drie Spartanen (trainer Brom en Wim Meuteistege vormen de rest van het trio) kwam .Clarke aan het begin van dit seizoen naar Amsterdam nadat Sparta hem twee jaar geleden had weggehaald bij de Engelse derde-divisie club Mansfield Town. Clarke: „De over gang van Mansfield naar Sparta was eigenlijk gemakkelijker dan van Sparta naar Ajax. Hier zit je in een volledig «profmilieu. Er wordt niet alleen iets beter, Tiaar vooral veel sneller gevoetbald. Daar heb ik soms wel eens moeite mee". Ook collega Wim Meutstege, die als verde- iiger wat minder problemen heeft met het hogere tempo, voelt wel aan wat Clarke bedoelt. Hij zegt: „Bij Sparta was Hay voor ons een aanspeelpunt. Wanneer je geen' afspeelmogelijkheid had, werd vaak zijn hoofd gezocht, maar dat is niet de speelwijze van Ajax. Hier heeft Ray ,te maken met opkomende verdedigers en middenvelders, die hem aan alle kanten .vooreibij snellen. Daar heeft hij aan moe ten wennen, maar ik geloof dat het nu al een stuk beter gaat. Iets dat ook door Clarke zelf wordt bevestigd. „In het begin liep ik soms wat verloren in het veld rond. Toen ging ook alles aan me voorbij, maar .Bobby Haarms (Ajax' hulptrainer) met "wie ik veel heb gewerkt, heeft me gezegd dat ik meer initiatief moet durven nemen". Tevreden Hoofdtrainer Cor Brom is in ieder geval uiterst tevreden met Clarke en heeft hem ook in de periode, dat het publiek hoofd schuddend toekeek door dik en dun verde digd. Brom: „Clarke is een typische team speler, hij is zeker niet vergelijkbaar met Ruud Geels. Clarke is meer de man, die gaten trekt voor opkomende mensen en hoe Ajax tot op heden heeft geprofiteerd *i .éSm jf m Het maken van doelpunten, behalve uit strafschoppen, gaat Ray Clarke in de spits bij Ajax vooralsnog moeilijker af dan bii Sparta. van zijn arbeid is terug te vinden in ons doelsaldo", aldus Brom, die met vreugde heeft geieconstateerd hoe Johan Cruijff zich vorige week op de training over zijn Engelse spits heeft ontfermd. Cruijff, voorlopig in Nederland wonend, trainde vorige week vrijdag mee met zijn oude club en was niet te beroerd om de spelers van.de nodige adviezen te voorzien. Zo riep de net van een blessure herstelde Hans Erkens bijvoorbeeld: „Kan die man geen trainer worden, hij heeft me dingen geleerd die ik al zeven jaar fout doe". Ook Ray Clarke was vol lof over het optreden van Cruijff en vertelt: „Hopelijk komt hij nog een aantal keren bij ons trainen, want hij kan zijn bedoelingen bijzonder* goed op andere spelers over brengen. Ik had daar natuurlijk wel eens iets van gehoord, maar zelf kende ik Cruijff helemaal niet. Ik had hem nog nooit ontmoet. Hij heeft me ook een aantal d-ingen verteld over die Spaanse verdedi gers. Die hoop ik in het dueeil met Athletic goed te kunnen gebruiken". De vermoedelijke opstellingen: Ajax: Schrijvers: Meutstege; Krol; Van Dord; Lerby: Tahamata; Amesen; Schoenaker; Ling;" Clarke; en Meyer. Athletic de Bilbao: Iribar: Tirapu: Astrain. Alesanco; Escalza; Villar; Irrureta; Nunez; (Vi- dal); Rojo; Dani (argote) en Carlos ZURICH In het seizoen 1977/78 zijn bekerwinnaars en om de UEFA-beker in 1976/77. Desondanks bedraagt het toe- er 440.772 bezoekei% minder bij de wed- totaal 5.236.914 toeschouwers, tegenover schouwersverlies 120.841. Alleen, de UE- strijden in Europese bekertoernooien ge- 5.677.636 in de 250 wedstrijden van het FA-beker laat een lichte stijging zien. weest dan het seizoen daarvoor. Deze seizoen 1976/77. Het grootste verlies boek- 31.981 bezoekers in hetzelfde aantal (126) getallen zijn gepubliceerd in het officiële ten de landskampioenen met 351.862, maar ontmoetingen bulletin van de internationale voetbalfe- in dit toernooi werden twee wedstrijden De FIFA noemt de ontwikkeling van de deratie, de FIFA. minder gespeeld dan het seizoen daarvoor, cijfers echter „bevredigend", zich daarbij In het afgelopen seizoen trokken de 249 beroepend op het gegeven dat er nog wedstrijden in de toernooien om de Euro- In het toernooi van de bekerwinnaars steeds een flinke percentuele stijging is Dese bekers voor landskampioenen en werd één wedstrijd meer gespeeld dan in ten opzichte van het seizoen 1975/76. - MANCHESTER - Van de spelers, die vanavond in het tweede duel tussen Manches ter City en FC Twente, in de eerste ronde van het tournooi om de UEFA Cup in actie zullen komen, zal doelman Eddie Pasveer van de Ensche- dese ploeg vrijwel zeker het zwaarste werk op te knappen krijgen. Verwacht mag im mers worden dat Manchester City met een spervuur van aanvallen zal trachten zo snel mogelijk zekerheid te verkrij gen over het bereiken van de tweede ronde nadat veertien dagen geleden in Enschede met 1-1 een goede uitgangspo sitie werd bewerkstelligd. Ed die Pasveer, de 22-jarige ver vanger van de al enige tijd uitgeschakelde André van Gerven, verwacht deson danks wel degelijk eeien goe de prestatie van FC Twente, dat volgens hem de nodige kansen zal krijgen om Man chester City alsnog te elimine ren. Pasveer zelf, als pupil gestart bij Dinxperlo en als 15-jarige door FC Twente ontdekt bij AZSV in Aalten, zal zijn ge bruikelijke soberheid betrach ten als hij vanavond zijn plaats onder de lat inneemt. „Ik pro beer gewoon niet negatief op te- vallen. Lukt dat, dan heb ik niet gefaald en kan ik dat volhouden dan is alles wat ik meer bereik meegenomen. Dan betekent dat in elk geval dat ik mezelf redelijk in toom kan houden", zo luidt het de vies van een nuchtere doel man, die zijn aandacht nu nog verdeeld tussen zijn studie voor fysiotherapeut en het voetballen, waarin hij geduld ig op zijn kans wacht. Wat niet wegneemt dat de tijdens trai ningen wel eens afwezig ogen de Pasveer niet optimaal ge concentreerd bezig kan zijn. Want: „Eeeirlijk gezegd heb ik me daar altijd een beetje op verkeken als ik op de bank zat. Dacht ik dat het allemaal wel meeviel. Als ik nu echter onder de douche sta, transpi reer ik als een gek. Zo intensief ben je namelijk negentig mi nuten lang aan het werk. Je moet anderhalf uur steeds die bal volgen, mag dat ding niet één keer uit het oog verliezen". Hij accepteerde de positie op de bank zonder morren, omdat zijn studie fysiotherapie voor hem tot op dit moment nog steeds belangrijker is dan de sport, waarvan hij het betrek kelijke inziet. Pasveer: „Na tuurlijk zit ik ook niet graag op die bank, wie wel? Maar die studie is me veel waard. Als ik dat diploma eenmaal heb, en ik hoop dat dit mijn laatste jaar is, dan wil ik wel eens kijken hoever ik in die „IK BEN BIJ TWENTE TERECHT TWEEDE ACHTER VAN GERVEN" LTJ? lees Rijvers (rechts) praatte eindelijk weer, zij het imzichtig. Naast hem manager Ben van Geldeeir, sen tolk en Faruk llgas, directeur van Fenerbahce. idag «WAAR AANLEIDING BLESSURE IENÉ VAN DE KERKHOF voetballerij nou echt kan ko men. Daar wil ik dan wel een jaartje of twee voor uittrek ken. Want toen ik kwam waeis ik een talent, dat blijf je na tuurlijk op deze manier en je wilt toch wel eens weten waar die top dan wel ligt. Nu echter wil ik eerst dat diploma, daar na, als ik wat achter de hand heb, kan ik me nog wel een tijdje echt op dat keepen stor ten". RELATIVEREN Dat vermogen om te relative ren dankt Eddie Pasveer niet in de laatste plaats aan ge noemde studie. Dagelijks wordt hij in de praktijk ge confronteerd met de betrekke lijkheid van allerlei zaken. Pasveer „Ik krijg overdag ontzettend veel te maken met mensen die problemen heb ben, lichamelijk én sociaal. Mijn leven is gewoon al een hele tijd zo opgebouwd. Ik heb steeds gezeten met studie en nog iets ernaast. Je moet ge woon in zo'n geval alles op z'n plaats kunnen zetten en ervoor proberen te waken dat je het één niet overdrijft. Als je ziet wat er soms gebeurt in bieij- voorbeeld die verpleegtehui zen, dan ga je wel eens naden ken, de boel op een rijtje zetten..Dan vraag je je wel eens af wat er nu eigenlijk belangrijk is in dit leven". Eddie Pasveer werd de afgelo pen maand slechts gepasseerd door Dave Watson in het eerste treffen in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup tegen Manchester City en door een eigen inzet van Epi Drost in het competitieduel met Sparta. Voor het overige viel Pasveer op door zijn uitsteken de reacties en z'n steeds negen tig minuten lang zeer attente doelverdedigen. Eddy Pasveer: „De avond voor de wedstrijd ben ik al erg gericht met de voorbereiding bezig. En op de dag van de wedstrijd zelf ga ik daar mee door. Ik weet dat ik dat nodig heb, want ik train weliswaar veel, maar die spelsituaties zijn bij een training toch dui delijk anders dan in een echte wedstrijd". Eeien van de ster ke punten van Pasveer is onte genzeggelijk dat hij alleen doorbrekende spelers vrijwel steeds het scoren belet. Tot dusver heeft hij zich iiv dat soort gevallen dit seizoen nog niet gewonnen hoeven te ge ven. Wanneer Van Gerven weer fit wordt verklaard zal Eddie Pasveer er niet veel moeite mee hebben weer in de dug out plaats te nemen. Net zoals hij het vrij simpel kon accep teren toen Van Gerven twee jaar geleden werd aangetrok ken om Volkmar Gross op te volgen. Eddy Pasveer: „André is des tijds gekocht omdat ik toen al druk met die studie was en omdat Mark de Klerck regel matig geblesseerd was. André was vrij bij PSV en het was van Twente toen niet onver standig hem te kopen. Kijk, het kan best zijn dat er in de wedstrijd niet veel verschil zit tussen hem en mij, maar op de trainingen is dat er wel. Hij leidt een heelei ander leven dan ik, is "ook op de training goed geconcentreerd bezig. Hij heeft ook een zeer slecht sei zoen achter de rug. De eerlijk heid gebiedt mij te zeggen dat hij terecht de eerste is bij ons. Ik geloof ook stellig dat hij. bij het Nederlands elftal tegen IJsland op de bank gezeten had als hij niet geblesseerd was geweest". KYO TEUSINK De vermoedelijke opstellingen voor het duel, waarvoor de Ita liaanse arbiter Lattanzi vanavond orhhalf negen Nederlandse tijd het beginsignaal'geeft, zijn: MANCHESTER CITY: Corrigan; Clements; Watson, Fut- cher; Power; Viljoen; Hartford, Owen; Channon; Kidd en Barnes. F C TWENTE Pasveer: Van Ierssel; Drost; Over weg; Wildschut; Thijssen; Van der Vall; Pahlplatz; Bos; Gritter en Thoresen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11