ïuizenmarkt duidelijk voorzichtiger Omstreden criminoloog licht onderzoek toe Van der Stee moet snel naar de Antillen Incidenteel oon loopt nu 1 uit de hand Irbeid in deeltijd tok voor vrouwen EDGAR VOS: D'66 wil niet meer dan 7,5 miljard bezuinigen W LilNNENLAND OPER KAN NU RUSTIGER WIKKEN EN WEGEN 9? Akkoord van PvdA en VVD in Rijnmond verrassende modetrekjes i Ook andere regeling blikschade op komst weer LEIDSE COURANT/ DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) 'RECHT Kon men in de eerste ft van 1977 nog een huis verkopen in middeld 48 dagen, in de tweede helft i 1977 had men er reeds 55 dagen r nodig. In de eerste helft van 1978 dagen en in de maanden juli en au- tus 1978 niet minder dan gemiddeld dagen. Deze cijfers zijn verstrekt de N.B.M., de Nederlandse Bond Makelaars in onroerende goederen ilthoven. soper van een huis staat er daarmee gunstiger voor. Hij kan rustiger wikken en wegen. Voor de makelaars wordt het echter steeds moeilijker om kopers en verkopers bij elkaar te brengen. De prijs is in het verleden echter zo sterk geste gen dat het voor velen, met name voor de „starters", zeer moeilijk is om een woning te kopen. Dat de woningmarkt in elkaar stort zoals wel beweerd wordt is echter niet te verwachten. De vraag is in het verleden door allerlei factoren sterk aangewakkerd en is, al dan niet sluimerend, nog steeds aanwe zig. Van belang is ook de ontwikkeling van het besteedbare inkomen. „Gaan we er van uit dat, in elk geval op korte ter mijn, de regeringsplannen nog geen in vloed hebben op het besteedbaar inko men (Bestek '81) dan verwachten we dat de prijs op de woningmarkt die nu meer in een normale situatie is gekomen zich min of meer zal ontwikkelen overeen komstig het inflatiepercentage", vindt de heer G.Chr.Smit, voorzitter van de N.B.M. (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG De incidentele loonsverhoging, die het kabi- dit jaar en in 1979 heel strak in toom zou willen houden, gt volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond eeds uit de hand te lopen. Dit zal het gevolg zijn van de lering van nieuwe kinderbijslagregelingen per 1 oktober 1 januari. wordt nu al duidelijk, zo zei drs. Wijffels, algemeen secre- is van het NCW gisteren, dat vele werknemers die er door ze operaties in besteedbaar loon op achteruit gaan hun rlies willen verhalen op hun werkgevers. Dat zal vooral het ral zijn als een werknemer bij indiensttreding met zijn irkgever een bepaald schoon loon is overeengekomen. Het binet heeft zijn beleid uitgestippeld op basis van onder er een nul-lijn voor de contractlijnen (geen andere algeme- loonstijgfng dan de prijscompensatie) en slechts een zeer ringe stijging voor individuele werknemers (het zogenaamde cidenteel). s. Wijffels sprak over deze ongewenste ontwikkeling van de «n om aan te tonen, dat het kabinet in zijn miljoenennota Igaat van „meer wenselijke dan realistische ramingen", indhaving van het regeringsplan tot ombuiging der collectie uitgaven met uiteindelijk tien miljard gulden kan dan ook Igens hem alleen maar leiden tot een loonsverlaging (min- i) en alternatieve plannen met beperktere ombuigingen zou- nzelfs moeten leiden tot een forse min-lijn. IMSTFR ALBF.DA GAAT STLMl LF.RKN an onze parlementaire re dactie) EN HAAG - Minister Al- tda (Sociale Zaken) wil last maken met het bevor- tren van deeltijdarbeid.- aarmate dit in meer bedrij- i mogelijk wordt, kunnen meer vrouwen in het ar- iidsproces ingeschakeld orden. Het gaat hierbij ooral om vrouwen die nu egens de te lange werktij- cn niet in staat zijn om een olledige baan te nemen. ministerie van Sociale iken is nu al bezig met het imuleren van deeltijdarbeid, een aantal experimenten, oor de toekomst ziet de mi ster gpede mogelijkheden m van deeltijdarbeid een olwaardige arbeidsvorm te aken. Hiertoe zou de werk- |d overal elke dag met een ïar uur ingekort moeten orden. Volgens de minister ,vert dat meer arbeidsmoge- ikheden op dan bijvoorbeeld et invoeren van een vrije fijdag. De minister zei dit steren in de Tweede Kamer jjdens een vergadering van o Kamercommissie voor het. fflancipatiebeleid. deed daar ook de toezeg- oig om meer aandacht te be dden aan de mogelijkheden oor vrouwen om werk te oen dat tot nu toe als ty- fsch mannenwerk wordt ge- 'en. Mevrouw Epema-Brug- ton (PvdA) stelde voor om Jerop in advertenties en tele- jsiespots meer op te wijzen, 'onuit alle fracties werd erop aangedrongen om discrimina tie van de vrouw bij de uit voering van sociale wetten (zoals de WWV) en pensioen regelingen op te heffen. Mo ties hierover van CDA en WD werden door de staats secretarissen Nootenboom (Fi nanciën) en De Graaf (Sociale Zaken) welwillend ontvangen, maar zij tekenden daarbij aan, dat het veel tijd zal vergen om aan de wensen van de Kamer gevolg te ge ven. Minister De Ruiter (Justitie) was het eens met de wens van alle fracties om een apar te wet op te stellen, waarin discriminatie van geslacht wordt verboden. Hij achtte dat beter dan de' opneming van zo'n anti-discriminatiebe paling in de grondwet. Loongrens ziekenfonds omhoog (Van onze sociaal-econo mische redactie) AMSTELVEEN-De Zie kenfondsraad zal de staatssecretarissen van volksgezondheid en socia le zaken voorstellen om de loongrens voor het zie kenfonds voor 1979 te verhogen van ƒ36.200 toit 38.150.Het nieuwe premie percentage moet nog wor den vastgesteld. De Ziekenfondsraad advi seert de staatssecretaris sen ook de premie A.W.B.Z. voor 1979 vast te stellen op ruim 3 pet. (3,0826) van de inkomens, waarover premie wordt geheven. Het op dit ogen blik geldende premieper centage is 2,8560. Bij dit percentage zullen naar verwachting de ont vangsten en de uitgaven inclusief de financiering sbehoeften uit eigen mid delen, elkaar aan het ein de van 1979 in evenwicht houden. Bij de berekenin gen is geen rekening ge houden met mogelijke be zuinigingen in de gezondheidszorg in het kader van „Bestek '81". ROTTERDAM (ANP) De Pv- dA-fractie in het openbaar li chaam Rijnmond is het gister avond met de VVD eens gewor den over de vorming van het college van gecommitteerden. De PvdA behoudt haar vijf zetels in het dagelijks bestuur, terwijl de VVD er één, name lijk die van economische aange legenheden en nutsbedrijven, krijgt toegewezen. De VVD-kandidaat is de heer Th. Bakkers: vandaag wordt de nieuwe Rijnmondraad geïnstal leerd en het dagelijks bestuur gekozen. De zetelverdeling is tot stand gekomen op basis van het ak koord dat de PvdA eerder had gesloten met D'66 en het CDA op verzoek van de VVD zijn enkele wijzigingen, onder ande re betreffende een kerncentrale op de Maasvlakte en de sluiting van Zestienhoven, aangebracht. Patatbakkers hard aanpakken DEN HAAG (ANP) De consu mentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt vindt dat de econo mische controledienst hard moet optreden tegen fritesbak- kers die teveel vragen voor een zak patat. Het publiek moet de ECD inlichten, als het meer betaalt dan tachtig cent voor anderhalf ons patat, vindt Kon- sumenten Kontakt. De argumentatie van de frites- b akkers tegen de prijsbeschik- king voor economische zaken, slaat volgens KK nergens op. Minister van Aardenne (econo mische zaken) en zijn staatsse cretaris Hazekamp hebben van daag overigens met de unie van ijsbereiders en cafetariabedrij- ven (IJsfrica) en met het be- drijfsschap horeca gepraat over de moeilijkheden, ontstaan door de afkondiging van een maxi mumprijsvoorschrift voor pata tes frites, dit heeft voorzitter Bourgonje van IJsfrica gezegd. Over het resultaat is nog niets bekend. Links een cyclaamkleurig fluwelen pakje met mouwloos vest van leer. Rechts een strapless hes met fluwelen blazer met daarover een mouwloos plaid-jasje. Dit alles gecompleteerd met een leren pantalon. (Van onze moderedactrice) Zo af en toe heeft Edgar Vos de beste collectie, die men ooit van hem gezien heeft. Dat houdt natuurlijk in, dat iede re volgende beste collectie weer beter is dan de vorige. Deze keer was het weer zover. De brede schoudermode heeft hem geïnspireerd tot een kostelijke collectie zonder herkenbare ontleningen, maar met enkele trekjes, die me plotseling mijn moeders japonnen uit mijn prille kinderjaren in herinnering brachten. Dat geldt uiteraard niet voor de vele ensembles op basis van een smalle pantalon. Deze werd gecombineerd met een bloes, daarover een vaak ruim rechthangend jasje en daarop nog weer een overjas met brede plooien vanaf de vierkante schouder. Broek met tuniek ter lengte van een minijurk was er ook, steeds met een stoere schouderverbreding. Tuniek op smalle rok, hetzij met plooi van voren, hetzij met diepe split opzij, komt ook voor. Hierbij doet het plissè als garneringse lement zijn intree. We vinden het ook bij de japonnen, die vaak een min of meer uitgesproken vleermuismouw hebben. Betreft het een ensemble van japon met jasje, dan blijft na uittrekken van het jasje een jurkje over, dat aan een paar rat- testaartdunne gestrikte schouderbandjes is opgehangen en vier diepe gedrapeerde armsgaten heeft. Bij de meeste model len worden schuin naar voren geplaatste schedelkapjes van fluweel of pailletten gedragen. Pailletten zijn er trouwens veel. niet als opgeborduurde garne ring, doch geheel met zwarte schubben bedekte stof, waaruit volledige ensembles zijn gemaakt. Andere gebruikte materia len zijn wollen crêpe en jersey, fluweel, tweed of leer gecom bineerd met satijn, mousseline met suède of leer, rib met breiwerk, kant. Natuurlijk is er heel veel zwart, verder allerlei nuances van rood, Bordeaux en paars, tot in de teerste roze en lila tinten toe, die qraaq met elkaar worden gecombi neerd. JEANETTETEENGS POLITIEK DEN HAAG MEENT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met enige spanning wordt in politiek Den Haag uitgekeken naar het resultaat van de zich voortsle pende onderhandelingen over de samen stelling van de Koninkrijkswerkgroep die de toekomstige relatie tussen Neder land en de Nederlandse Antillen ener zijds en die tussen de eilanden van de Antillen anderzijds moet onderzoeken. Volgens de oorspronkelijke plannen had de werkgroep al in juni geïnstalleerd moeten zijn maar dat bleek onmogelijk als gevolg van meningsverschillen tus sen de eilandbesturen van Curasao en Aruba. Curacao bleef vasthouden aan zijn standpunt dat het op grond van zijn inwonertal één plaats meer dan Aruba in de werkgroep zou moeten heb ben en Aruba maakte problemen omdat het politici in plaats van deskundigen naar de werkgroep wilde afvaardigen. Hardnekkige pogingen van minister Van der Stee (Nederlands-Antilliaanse zaken) om het geschil te beslechten bleven zon der succes; zelfs tijdens zijn vakantie op het Antilliaanse eiland Sint Maarten bleef Van der Stee met de diverse par tijen onderhandelen. Nederland heeft zijn delegatie al enige maanden gereed; ook de voorzitter van de Koninkrijkswerk groep werd al geruime tijd geleden aan gezocht: oud-premier Biesheuvel. Hij ge niet op de Antillen bij alle partijen veel vertrouwen. Het is mogelijk dat Aruba enige soepel heid gaat tonen, nu Betico Croes, leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, afgelopen week niet met lege han den uit Den Haag naar Oranjestad hoef de terug te keren. Mede aan de rol van Van der Stee en de Kamerleden Molle- man (PvdA) en Van Zeil (CDA) was het te danken dat het unieke Tweede-Kamer debat van de nacht van donderdag op vrijdag de daaraan deelnemende Aruba nen Croes en Figaroa nogal tevreden kon stellen. Ware dat niet het geval ge weest dan zou de toch al bijzonder ge compliceerde relatie tussen Aruba en de landsregering van de Nederlandse Antil len nog moeilijker geworden zijn. Aruba blijft een kruitvat. Om een herha ling van de onlusten van de zomer van 1977 te voorkomen zal volgens politieke kringen in Den Haag al het mogelijke in het werk gesteld moeten worden om een eind te maken aan de veel te lang du rende onderhandelingen over de samen werking van de Koninkrijkswerkgroep. Minister Van der Stee, die dit jaar al be wees de diverse partijen om de tafel te kunnen brengen, zal nu zo spoedig mo gelijk weer naar Willemstad moeten rei zen om de werkgroep te installeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG.- De fractie van D'66 in de Tweede Kamer vindt dat er een veel beter gericht werkgelegenheidsbeleid moet komen dan in de ombuigingsnota van de regering, Bestek '81, wordt uitgestippeld. In de giste ren gepresenteerde nota „De kwaliteit van produktie en werkgelegenheid', wordt gepleit voor een beter arbeidsmarktbeleid, werkgele genheidsprogramma's nieuwe stijl, arbeid stijdverkorting en een beter inkomensbeleid. Voor de werkgelegenheid wordt met name ge dacht aan vergroting van het aantal arbeids plaatsen in stadsvernieuwing, onderwijs, de kleinschalige dienstverlening in de marktsec tor, bejaardenzorg, energiebesparing (isolatie), milieuverbetering en maatschappelijke dienst verlening. Het alternatieve bezuinigingsplan van D'66 be loopt 2,5 miljard minder dan dat van de re gering. Het komt dus neer op een ombuiging van ongeveer 7,5 miljard. De fractie wil dit plan laten „doorrekenen" door het Centraal Planbureau, lieft vóór de algemene beschou wingen in de Kamer, die op 5 oktober begin nen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het is mijn vaste overtuiging, dat bij een onderzoek van criminele personen de aan dacht voor het autonome zenuwstelsel een kern zaak is. Mensen die een autonoom zenuwstelsel hebben, dat minder sterk reageert op prikkels van buiten, leren weinig van negatieve ervarin gen en worden gekenmerkt door het onvermogen tot emoties te komen. Een bio-sociale aanpak van de criminaliteit is noodzakelijk om de factoren te ontdekken, die ten oorzaak liggen aan „aandacht- dragend gedrag". Ik heb geconstateerd, dat er in ons land op dit gebied weinig onderzoek wordt verricht. „Om te voorkomen, dat ik tijdens mijn aanstelling als hoogleraar doublures zal gaan maken, heb ik voor dit verwaarloosde vakgebied gekozen. Het geen niet zal inhouden, dat ik, zoals men zou kun nen veronderstellen, in een witte jas met een ste- toscoop om mijn nek in mijn dispuut ga rondlopen". Dit zei gistermiddag de onlangs in Leiden aange stelde hoogleraar in de criminologie en penologie prof.dr.W.Buikhuisen op een bijeenkomst, die naar aanleiding van zijn „geruchtmakende benoeming" in Leiden werd gehouden. Prof.Buikhuisen gaf gisteren min of meer gedwon gen openheid van zaken met betrekking tot zijn plannen om in Leiden een criminologisch instituut op te richten, dat bio-sociaal onderzoek zal gaan doen naar de achtergronden van criminaliteit. Al vanaf het moment, dat bekend werd, dat Buikhui sen zich op het gladde ijs van de bio-sociale cri minologie wenste te begeven, heeft zich een nim mer aflatende kritiek rond zijn voornemen ontsponnen. De kritiek laaide zo hoog op, dat Buikhuisen zich gedwongen zag om, nog voordat hij in januari 1979 zijn oratie zal geven, helder heid te ge ven over zijn toekomstige werkzaamhe den. Prof.Buikhuisen is de opvolger van de Leidse cri minoloog W.A.Nagel, die afgelopen zomer met emeritaat ging. In de jaren zestig was hij hoogleraar in Gronin gen en verrichtte daar criminologisch onderzoek met de nadruk op de sociaal-maatschappelijke kanten vban zijn vak. Nadien werkte hij als speci aal adviseur van de toenmalige minister van Justi tie (Van Agt) op het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum van het ministerie. Als voorwaarde voor zijn aanstelling als hoogleraar in Leiden stelde Buikhuisen dat hij een criminolo gisch instituut wilde oprichten, waaraan zes we- Prof. Buikhuisen tenschappelijke medewerkers verbonden zouden zijn. Drie vertegenwoordigers van de sociale en drie van de biologische wetenschappen. Tevens wilde hij de beschikking krijgen over apparatuur, die bestemd is voor onderzoek van het autonome zenuwstelsel. In zijn persverklaring stelde Buikhuisen, dat hij nadrukkelijk onderscheid wenst te maken tussen crimineel en aandachtdragend gedrag. Aandacht- dragend gedrag houdt volgens de hoogleraar alle gedrag in, dat om wetenschappelijk onderzoek vraagt, maar dat niet persé crimineel hoeft te zijn. Het minder sterk reageren op prikkels van buitenaf („verlaagd activatieniveau") is zowel bij maatschappelijke drop-outs als bij politici te vin den. In dit verband verwees de hoogleraar naar de voormalige Amerikaanse president Nixon, die hij omschreef als een man met een goede intelli gentie, maar met weinig scrupules. „Daar inmid dels uit de biologische wetenschappen gebleken is, dat verschillende biologische eigenschappen mede van invloed zijn op de vorm die het menselijk ge drag aanneemt, is het van belang na te gaan of het samenbrengen van de inzichten uit de sociale en biologische wetenschappen ons verder kan brengen met de verklaring van crimineel gedrag", aldus W.Buikhuisen. DEN HAAG (ANP) - Ook de afschaffing van de aansprake lijkheid voor het toebrengen van blikschade wordt bestu deerd. De studiegroep, die on langs een rapport heeft uitge bracht over de schadevergoe ding aan en voor verkeersslach toffers, heeft aangekondigd met een afzonderlijk advies te zullen komen aangaande de aansprakelijkheid voor het toe brengen van zaakschade. De minister van justitie had om een studie van de gehele proble matiek van de verkeersaanspra- kelijkheid gevraagd, maar de studiegroep behandelt de ver goeding van zaakschade afzon derlijk, omdat aan de vergoe ding van zaakschade andere aspecten verbonden zijn dan aan de vergoeding van perso nenschade. Om een van IJsland naar Noor wegen koersende depressie zal ook het komend etmaal met een vrij krachtige westelijke stro ming koele lucht naar ons land worden gevoerd. Een storing, die vanochtend de Britse eilan den bereikte zal vanavond bij ons enkele buien brengen. De lucht waarin we ons morgen zullen bevinden zal betrekkelijk onstabiel zijn zodat ook dan af en toe een bui zal vallen. De koele lucht, die ons vandaag bereikte, is inmiddels doorge drongen tot midden-Frankrijk, Zuid-Duitsland en West-Rus land. Rond de Middellandse Zee blijft het zonnige en droge weer voortduren, maar in Midden en Noord-Skandinavië daalde de temperatuur in de afgelopen nacht op veel plaatsen tot onder het vriespunt, terwijl overdag daar de temperatuur niet hoger wordt dan ongeveer 6 graden. Vooruitzichten voor donderdag: Af en toe buien en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Wee/ Hu. Neer» Vhssingen Z.-Limbu/g

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9