Bezetting SIL-gebouwen was zinloos CDA en D'66 hekelen liberale steun aan Leids college Bewoners vragen rechter popconcert te verbieden Leidse Chemie houdt open dag Geld. voor wijkgebouwen in De Kooi en Noord „GEMEENTE MOET LEIDSE VERHUIZERS GAAN GEBRUIKEN" Actie Maredijk ■INi STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 Ifr Conclusie van studenten: LEIDEN Tijdens de vergadering gistermid dag van de subfaculteitsraad van het sociolo gisch instituut bleek dat bezettingen tegen woordig geen zin meer hebben. De besluiten die genomen werden na afloop van de uitput tingsslag die van 14.00 tot 18.30 duurde, waren voor de voormalige bezetters in het geheel niet bevredigend. „We zijn er slechter mee af dan voor de bezetting", merkten zij op. De meerder heid van de subfaculteitraadsleden besloot namelijk om de procedure van de benoeming van de heer Lapple als lector bij de vakgroep Macrosociologie voortgang te laten vinden. In die zin dat de raad vooralsnog zal bekijken in hoeverre de benoeming van deze lector een eventueel hoogleraarschap voor de sectie empi rische sociologie in de weg zal staan. De beslissing zal dan op 30 oktober moeten vallen, terwijl vóór de bezetting de kans groot was geweest dat de raad op 2 oktober al een beslissing tot wel of niet voortgaan met de procedure zou hebben genomen. Zoals bekend startten de studenten sociologie de bezetting van het SIL gebouw omdat zij tegen een ruilhandel waren van een lectorsplaats tegen een plaats voor een hoogleraar. Zij voelden zich tot deze ruil gedwongen door het College van Bestuur omdat dit College met bezwaren was gekomen tegen de benoeming van de heer Lapple. Volgens de studenten omdat Lapple bekend staat als marxist. Op de vergadering gistermiddag bleek evenwel dat het college de negatieve reacties van de zusterfaculteiten aan de andere universiteiten in het land op de wetenschappelijke achtergrond van Lapple als voornaamste argument aanvoert. „Die negatieve reacties komen waarschijnlijk doordat de zuster faculteiten niet goed genoeg op de hoogte zijn van de zogenoemde marktwaarde van de heer Lapple", zo betoogde een wetenschappelijk me dewerkster van het SIL gistermiddag. De leden van de subfaculteitsraad weigerden verder op de verschillende argumenten in te gaan en bleven vasthouden aan het standpunt dat zij hadden ingenomen. De studenten hielden na afloop van het geheel nog een extra algemene vergadering om te bekijken wat hun houding in verband met deze gang van zaken moet zijn. „VVD VAN KUIJERS TREEDT LANDELIJKE BEGINSELEN" (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN - CDA-Ieider mr. H. E. A. Driessen heeft gisteravond een flinke uithaal gedaan naar de Leidse VVD. Bij de debatten over het „regeerprogramma" van VVD en PvdA voor de onlangs begon nen vierjarige collegeperiode, ver weet Driessen de Leidse VVD de liberale beginselen die landelijk als algemeen aanvaard gelden, in de Sleutelstad met voeten te heb ben getreden. Ook D'66-fractieiei- der drs. Glaubitz deed een felle aanval op de liberalen: „het was voor de VVD geen slikken of stikken maar slikken en stikken", zo betoogde hij. Fractieleider Driessen (CDA) somde 13 punten op waarin de PvdA weliswaar voor het WD-standpunt door de knieën zou zijn gegaan, maar haalde ook zeven punten aan waarin de visie der socialisten zich juist in het akkoord met de WD zou hebben verhard in vergelijking tot het eerder be reikte onderhandelingsresultaat tussen Pv dA, D'66 en PPR. Daarnaast vergeleek Driessen het bereikte rood-liberale akkoord met het WD-programma voor de gemeen teraden zoals dat landelijk door de partij is opgesteld. Driessen citeerde daarbij het geen door de WD landelijk wordt gesteld over de collegevorming, namelijk dat deze dient te geschieden met als basis de afspie geling aan de gemeenteraad en dat in elk geval alle grote fracties aan dat college deel zullen moeten nemen. Zoals bekend heeft de WD echter meegewerkt in Leiden aan het uitsluiten van het CDA bij de collegevor ming hetgeen Driessen ontlokte: "En nu maar wachten op de brief van minister Wiegel aan dit college en zijn Leidse partij genoten..." Volgens de fractieleider van het CDA zou de VVD ook op het punt van de erfpacht, het gronduitgiftebeleid en het eigen wo- ningbezit ten gerieve van de PvdA geheel en al door de bocht zijn gegaan. Het deed Driessen constateren dat de VVD van Kuijers toch wel heel wat anders is dan de VVD van Wiegel: „Alleen vraag ik me af of de VVD-kiezers in Leiden dat ook door hebben gehad", aldus Driessen. Burgemeester Gezien het feit dat de WD ook akkoord gegaan is met het toedelen van een minie aantal taken aan burgemeester Vis richtte Driessen zich in zijn vragen ook direct tot de Leidse burgervader. Hij vroeg hem een duidelijk standpunt over deze „ontkleding" aan de raad kenbaar te maken, iets waar Vis zich nog nimmer toe heeft laten verlei den en dat vermoedelijk ook nu niet doen zal. Driessen hield de burgemeester voor dat hij volgens het programma van zijn eigen partij (de WD-red) toch alleszins het recht heeft zich op te stellen als een politiek figuur. „U bent gekozen en geselecteerd op grond van capaciteiten, terwijl u niet in de gelegenheid wordt gesteld deze ten volle voor de gemeente te benutten", meende de oppositieleider. Vreemd genoeg kwam het PPR-raadslid Beijen met een motie om de positie van Vis nog verder te ondergraven dan al is gebeurd. B. en w hebben onderling namelijk afgesproken dat Vis weliswaar alleen zijn wettelijke taken nog mag uitoefenen, maar hebben daarbij bepaald dat bij afwezigheid van twee wethouders uit een en dezelfde sector de burgemeester als hun plaatsver vanger optreedt. Beijen achtte deze af spraak in strijd met de formulering in het WD/PvdA-akkoord waarin wordt gesteld dat de taken van de burgemeester beperkt dienen te worden tgt de louter wettelijke. Opmerkelijk genoeg draagt dit voorstel van Beijen om Vis nog verder van zijn functies te ontkleden de handtekening van zowel de fractieleider van de PvdA als die van de WD. Beide heren gaan daarmee in feite nu al in tegen de afspraken die hun partijge noten onderling in het college hebben ge maakt. Onderdanigheid Voor D'66-leider Glaubitz is het programma dat PvdA en VVD samen op tafel hebben gelegd het meest duidelijke bewijs van de onderdanigheid van de liberalen aan de Leidse socialisten „Leiden wordt in feite maar door één partij bestuurd", stelde Glaubitz gisteren. „En dat is de PvdA. De WD heeft zich volledig laten inkapselen en kan geen kant meer uit. Zij is volkomen door de PvdA klem gezet: het was voor haar slikken én stikken", aldus Glaubitz. Hoewel hij stelde veel van zijn eigen ideeën in het regeerakkoord terug te vinden uitte Glaubitz twijfels over de uitvoering van de rood-liberale voornemens. Hij herhaalde het D'66-standpunt dat zij het college onaf hankelijk vanuit haar eigen programma zal benaderen. De Leidse gemeenteraad zet over twee weken de „politieke beschouwingen" naar aanleiding van het collegeprogramma voort. illiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiililiiliilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze raadsverslaggevers) LEIDEN De Leidse gemeen teraad heeft gisteren met alge mene stemmen geld uitgetrok- 2 ken voor de nieuwbouw van wijkaccommodaties voor de Kooi en het Noorderkwartier. In totaal 3,15 miljoen gulden viel onder de voorzittershamer, bestemd voor een nieuw multi- 12 functioneel gebouw ter vervan ging van de Zevensprong (Noorderkwartier) en ter ver vanging van De Mirt (Kooi). In beide nieuwe panden zal t het buurt- en clubhuiscen trum, ook de speel-o-theek, het opbouwwerk en het diensten centrum worden onderge bracht. De vervanging van de al jarenlang verrotte Zeven sprong komt te staan aan de te verlengen Bernhardkade op het NS-terrein. De vervanging van de Mirt aan de Lage Rijn dijk zal worden gebouwd op het terrein van de te slopen school aan de Driftstraat. De bouw van beide wijkaccommodaties is mogelijk geworden door fikse subsidies van de ministeries van ruimtelijke ordening en volks huisvesting en dat van CRM. De gemeente betaalt zelf in totaal ruim 8 ton van de bouwkosten. De gemeenteraad trok gisteren ook een bedrag van 1,5 miljoen gulden uit als voorschot op de restauratie van de Pieterskerk. Voor de vernieuwing van de kleedaccommodatie op het atle- tiekcomplex in de Leidse Hout werd even moeiteloos 3 ton uit getrokken. LEIDEN Naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Che mische Vereniging is er op za terdag 7 oktober een open dag van een vijftal chemische on- derzoeks- en onderwijsinstel lingen in Leiden en Leiderdorp. Men kan terecht op twee adres sen: Gorlaeus Laboratorium van de Rijksuniversiteit, Was- senaarseweg 76 in leiden en de laboratoriumschool Rijnland, Leidsedreef 5 in Leiderdorp. Op het Gorlaeuslaboratorium wordt het vervaardigen van plastic en het onderzoek naar de kwaliteit van benzine gede monstreerd. Tevens is er een tentoonstelling over het onder zoek met betrekking tot de erfe lijkheidscode, die vast ligt in het DNA-molecuul. Over dit laatste onderwerp zal continu de film „Blauwdruk van het leven" ver- j toond worden. Verder zijn er nog demonstra- j ties van de veiligheidsafdeling van het laboratorium. Stokker- mans Chroomindustrie, laat i zien hoe metalen versierd en i beschermd kunnen worden. Het J Rijkszuivelstation toont de be- i paling van het vet en eiweitge- I halte van melk en vertoont een film over het zuivelonderzoek. Het Hoogheemraadschap van Rijnland doet uit de doeken hoe het vordert met haar wateront- zoutingsproject. Op de Labora toriumschool Rijnland zullen docenten en leerlingen proeven uitvoeren en toelichten. Dit zijn proeven aan „dode stof" en proeven met „levend materiaal" van planten en bacteriën. LEIDEN Bij de aanstaande verhuizing van een aantal stad huisafdelingen en de Dienst Gemeentewerken naar het nieuwe stadskantoor (het Stadsbouwhuis) aan de Lange- gracht moet de gemeente Leidse verhuisondernemingen inzetten. Dat stellen de CDA- raadsleden Van Zijp en Bleijie in schriftelijke vragen aan het college van b en w. Zij zeggen vernomen te hebben dat het college echter niet van plan is zich van Leidse verhui zers te bedienen, hoewel deze wel erg happig zouden zijn op deze flinke klus. Gezien hun eerdere pleidooien bij het werk aan het Stadsbouwhuis zo veel mogelijk Leidse bedrijven in te schakelen in het belang van de werkgelegenheid willen beide CD A-ers weten of deze informa tie juist is en waarom het college overweegt de Leidse verhuison- dernemers links te laten liggen. NiimiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiHiiitmtiiMiii 11:+ hq i Niet alleen de bevolking wordt vandaag de dag mondiger, Zelfs eenden willen tegenwoordig wel eens.tot actie overgaan.als het water hen tot de lippen komt. Met vereende krachten werd de Leidse Maredijk gisteren geblokkeerd „omdat de gemeente niets doet aan die Haarlemmertrekvaart die zo stinkt", aldus de nijdig fladde- doorsnee automobilist bleek niet bereid om voor de gevederde bar ricade gas terug te nemen zodat de actievoerders zich na verloop rende woordvoerder. De politie van tijd ontgoocheld en naast een hoefde niet in actie te komen om illusie ook wat veren armer in het de blokkade op te heffen. De water moesten terugtrekken. Luisteren naar muziek De Leidse Volksuniversiteit houdt een cursus Luisteren naar muziek". Cursusleidster is de musicologe Petra Bran derhorst. In de cursus, die gehouden wordt in een serie van zes woensdagavonden, wordt gezocht naar een midden weg tussen emotioneel en analytisch luisteren. Elke avond wordt het werk van een componist behandeld. Aanvang van de eerste cursusavond is morgen om acht uur in het K&O-gebouw, Oude Vest L5. De cursusprijs bedraagt dertig gulden. Nieuw-Guinea reünie In het Haagse Amicitia wordt op 27 januari een reünie gehouden voor militairen uit het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. De reünisten zijn: leden van de Koninklijke Marine, Mariniers, Luchtmacht-, Landmacht-militairen, Poli- tie-ambtenaren. Deta-mannen en nabestaanden. Tijdens de reünie worden Indische gerechten geserveerd, tevens kan er gedanst worden op muziek van de ..Night Breakers" en er is gelegenheid tot het spelen van bingo. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de heer Claproth, Peppelrode 9. tel. 121407in Leiden. Film De Johan Maasbach Wereldzending vertoont vandaag in het Evangehecentrum aan de Zijlsingel 2 een film van Nicky Cruz: „Jezus is het antwoord". De film gaat over een aan drugs verslaafde jongeman, die ernstige misdaden pleegt, totdat hij in contact komt met het Woord van God. De filmvoorstelling begint om acht uur. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt vanavond in het zalencentrum ,,'t Parlement" de eerste van een cyclus lezingen. Het onderwerp van deze eerste lezing is „Het Vuurkleed der Vernieuwing". De lezing begint om acht Promotie De heer S. Westra is onlangs tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd. Het proefschrift had als titel „The motion and distribution of the structure probe M N (II) Insolutions of simple poly electrolytes". Meesterserieconcert Het Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft op woensdag 27 september het eerste meesterserieconcert van het seizoen in de Stadsgehoorzaal. Het orkest staat onder leiding van Edo de Waart. Solistische medewerking wordt verleend door de vermaarde pianist Vladimir Ashkenazy. Op het programma staan het tweede pianoconcert van Bela Bartok en de vijfde symphonie van Gustav Mahler. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141 of op de avond van het concert vanaf 19.20 uur aan de kassa. CDA - verga dering Het CDA-Leiden houdt op woensdag 27 september een openbare ledenvergadering, die wordt gehouden in Nieuwe Minerva in de Vrouwensteeg 11. Op de agenda staan onder meer een verslag van de CDA-onderhandelingsdelegatie ten tijde van de collegevorming, en het voorstellen van de nieuwe leden van de CDA-fracties. Herindeling De Trompstraat krijgt binnenkort een geheel ander aanzien. In overleg met de bewoners is er een plan gemaakt tot herindeling van de straat. Om de snelheid van het autover keer te beperken, worden op de kruispunten duidelijk gemarkeerde verhogingen aangelegd. Het straatprofiel wordt vier meter vijftig breed. Het parkeren blijft aan beide zijden van de straat mogelijk. In totaal komen er 61 parkeervakken, hetgeen volgens de gemeente, gezien het aantal 's nachts geparkeerde auto's in de Trompstraat, ruim voldoende is. Herstrating De Papengracht wordt op het moment herstraat Ook ha trottoir wordt onder handen genomen. Het karwei neemt ongeveer zes weken in beslag. Gedurende die periode is er geen verkeer op de Papengracht mogelijk. Het parkeren zal vooral van de bewoners wat improvisatie en inschikkelijk heid vergen. Buiroutes In bet kader van de asfaltering van de busroutes in Leiden is gisteren begonnen met de asfal tering van de Montgomery- straat en de De Bazelstraat. Tevens wordt het profiel van deze straten veranderd. De breedte van de hoofdrijbaan wordt over de gehele lengte van de straten op zes meter gebracht. Verder komen op vier plaatsen knikken in de weg om de vaart wat uit het verkeer te halen. Bij zeven zijstraten worden de trottoirs doorgetrokken. De bushaltes tussen de Van der Helmlaan en de Van 's-Gravenzandestraat krijgen een breedte van 2,75 meter. De parkeercapaciteit wordt vergroot met veertig plaatsen. Voor de fietsers worden stroken in rood asfalt aangelegd in de De Bazel straat tussen de Churchilllaan en de Berlagestraat. Ook de Debussystraat wordt geasfalteerd in dit kader. Tegelij kertijd wordt bet kruispunt met de Mozartstraat aangepast. Na voltooiing van het werk komt de bestaande voorrangsre geling op het kruispunt te vervallen. D'66 WIL OPHELDERING OVER AANVRAAG VERGUNNING (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Door tussenkomst van de rechter willen de bewoners van de le Binnenvestgracht als nog een stokje steken voor het popfestijn dat hen op 2 en 3 oktober boven het hoofd hangt. Donderdagochtend dient vermoedelijk een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank en exploitant van de nabij gelegen studentendancing „Koets-o-Theek" hebben aangespannen. Zoals deze krant vorige week meldde zou ^dit op 2 en 3 oktober gehouden aantal panden die door de firma Hocu- ram worden verhuurd aan veertien stu denten en werkende jongeren. Het artikel in de Leidse Courant is voor het D'66-raadslid Jan Hoekema aanlei ding geweest om het college van burge meester en wethouders om opheldering te vragen. Hoekema wijst er qp dat Hocuram de binnenplaats die het toneel van het popfestijn zou moeten worden van zijn begroeiing heeft ontdaan. Daar toe is een 20 meter lange ligusterhaag en een spar gekapt en het D'66-raadslid wil weten of de gemeente de daartoe vereiste vergunning heeft verleend. Zo niet, dan vraagt Hoekema of b en w Over de gang van zaken rond het popfes tival zelf wil het D'66-raad.slid weten of Hocuram tijdig de nodige vergunningen heeft aangevraagd en of de gemeente van plan is deze te verlenen. Hoekema wijst op een aantal artikelen in de APV van Leiden waarin de mogelijkheid wordt gegeven een dergelijke vergunning te weigeren in geval van dreigende scha de (waarvan volgens de omwonenden sprake is) en op veiligheidsgronden. Het raadslid vraag zich af of er geen aanlei ding is op grond van deze punten een vergunning te weigeren. n..rnnmixiciop vic- Vippft rticfprPn Ppn delegatie van bewoners en vertegenwoor digers van het wijkcomité d'Oude Morsch ontvangen. Volgens een van hun woordvoerders zou Vis daarbij te kennen hebben gegeven de vergunning wel te zullen verlenen. In de raadsvergadering van gisteravond verklaarde hij echter uitdrukkelijk dat dit nog niet was ge beurd. Op verzoek van vertegenwoordi gers van PSP en CDA zegde dr. Vis toe de mogelijkheid te bezien van een extra vergadering van de commissie voor poli tionele aangelegenheden, waarin het ge wraakte popconcert en het vergunnin genbeleid in deze aan de orde zou moeten worden gesteld. Gezien de urgentie van deze zaak zou die vergadering nog deze

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3