Vliegtuigen botsen boven woonwijk !NV bestudeertuitlenen' werknemers „Bezuiniging ambtenaren salarissen moet doorgaan" Bij vervroegd pensioen toch in ziekenfonds ISl' „Verantwoordelijkheid samen delen Veronica wil nu al meer zendtijd 150 doden in Califormè Journalisten staken, krant wordt opgeheven Verhoging aardgasprijs tuinbouw Etalage fotowinkel leeggehaald Lammers kans op Formule I ADVIES ZIEKENFONDSRAAD ürt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur J »el-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - bonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 26 september 1978, 68e jaargang no. 21155 Dame van Duke street „De dame van Duke street". Engelse serie over de carrière van Louisa Leyton op Ned. II om 21.20 uur. Om 20.27 uur „Met de TROS de winter door". Ned. I om 19.35 uur „Rebecca" en om 22.10 uur laatste aflever ing van ,Mens in wording". Koel Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Matige tot krachtige westelijke wind, maximumtem peraturen omstreeks 15 graden. Morgen: zon op: 07.33, maan op 02.19 zon onder: 19.28, maan onder: 17.20 hoogw.: 12.48, 01.10, laagw. 08.08,20.32. REGIONALE MOGELIJKHEDEN PER BEDRIJFSTAK n hel (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT.- Het Christelijk Nationaal Vakverbond onderzoekt mogelijkhe- dooi den om regionale overeenkomsten Na- voor arbeidsplaatsen te kunnen af- '•eP sluiten. Het doel hiervan is bedrijven van dezelfde bedrijfstak in de regio, IK kunnen verzekeren van het nodige aantal werknemers Bedrijven die op een bepaald moment werknemers nodig hebben, zouden deze werknemers in de regio kunnen „lënen" van andere bedrijven uit de zelfde bedrijfstak. Dit zou alleen kun nen gaan met werknemers die een ge garandeerd dienstverband hebben, geldig voor de hele bedrijfstak. Natuurlijk zal hierover tussen werk gevers- en werknemersorgfanisaties een duidelijke schriftelijke afspraak gemaakt moeten worden, aldus het CNV. Daarbij gaat het zowel om het gegarandeerd dienstverband, als om de financiële middelen die de werk gevers ervoor beschikbaar moeten stellen. Eeen goede rechtspositie van de werknemers moet nadrukkelijk ge garandeerd zijn. De vakbeweging is al geruime tijd met de vraag bezig, hoe de zogenaam de tijdelijke banen te kunnen bezetten. Op deze manier ziet de vakbeweging mogelijkheden om meer mensen aan het werk te houden, zij het dan in deelarbeid m verschillende bedrijven per bedrijfstak. Bovendien zouden zwakkere bedrijven met deze mogelijkheden in de bedrijf stak orders kunnen aantrekken, waar door de werkgelegenheid een nieuwe impuls krijgt. Ook al is deze van tij delijke aard. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM-DEN HAAG- In navolging van het advies van de Raad van State heeft mi nister Gardeniers van CRM de status van C- omroep verleend aan de VOO. Zij heeft in een brief aan de NOS gevraagd te bepalen met ingang van welke datum dit het best kan gebeuren in verband met de wijziging in de zendtijden. Mr. Bordewijk en Rob Out van Veronica heb ben hiertegen onmiddellijk protest aangete kend. Naar hun wijze van zien laat de Raad van State geen enkele onduidelijkheid over deze datum toe. De C-status zou met ingang van 1 oktober as. aan de VOO verleend moe ten worden. Het bestuur van de NOS zal maandag as. het verzoek van de minister in bespreking nemen. I E d ■HO Brandend suist de getroffen Boeing boven San Diego naar omlaag. Een spoor van verwoesting trok de neerstortende Boeing door deze wijk van San Diego. SAN DIEGO, Californië (UPI) Een straalverkeersvlieg- tuig dat de luchthaven Lindbergh van San Diego in Californië na derde is gisteren in de lucht in botsing gekomen met een klein ;V 4 vliegtuig met een privévlieger dat een instrumenten-oefen- vlucht uitvoerde. Beide toestel len stortten brandend neer op een woonwijk. De politie van San Diego bevestigde dat er 150 doden zijn, waardoor dit het groot ste vliegtuigongeluk uit de Amerikaanse luchtvaartgeschiedenis is geworden. On der de doden zijn de 135 inzittenden van de Boeing-727 van Pacific Southwest Airli nes, de privévlieger en zijn instructeur en 13 mensen in de getroffen woningen. Onder deze laatste slachtoffers bevinden zich vijf kinderen en een vrouw wier verkoolde lijken in een van de getroffen huizen werden gevonden. Een ooggetuige vertelde dat hij een stoffelijk overschot door de voorruit van een auto zag vallen, waardoor de twee inzittenden, een vrouw en een baby, om het leven kwamen. De politie deelde mee dat vijf personen werden aangehouden wegens plundering. Zo waren er die geld en sieraden probeer den te verwijderen van de lijken en anderen die in het wrak van de Boeing zochten naar kostbaarheden. Door de branden die na het neerstorten van de twee toestellen ontstonden, werden tien huizen in de as gelegd en vijf zwaar beschadigd. Het kleine vliegtuigje, een eenmotorige Cessna-172, had de Boeing getroffen aan de rechtervleugel. Dit toestel begon daar op langzaam te tollen, uit elkaar te vallen en naar beneden te suizen. De romp van het toestel raakte de grond met een hoek van 45 graden. Als het met kleinere hoek was neergestort, zei een woordvoerder van de maatschappij, zouden er veel meer slachtoffers kunnen zijn geweest. YVD-voorzitter Korthals Altes: (van onze parlementaire redactie) WASSENAAR Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) moet vasthouden aan het kabinetsplan om de ambtenarensalarissen in de komende drie jaar per half jaar een half procent min der te verhogen. Dit is de mening van de voorzitter van Wiegels partij, de VVD, mr. F. Korthals Altes. Tijdens een partijbijeenkomst in Wassenaar zei Korthals Altes gisteravond onder meer, dat er drie gegronde redenen zijn om van de ambtenaren een bijdra ge te vragen ter wille van de werkgelegenheid in ons land. Hij noemde hierbij de sterke rechtspositie van de ambtenaren in vergelijking met die van andere werknemers, de zekerheid van de arbeidsplaats en de goede pensioenregeling van de ambte- naren.Hij noemde het een fabeltrje dat ambtenaren dubbel gepakt worden. Overigens sprak hij speculaties tegen, dat Wiegel van pbn zou zijn, iets van de planner, mt betrekking tot de ambtenaren te laten vallen.Ook minister Wiegel stelde gisteren in een radio interview nog eens uitdrukkelijk dat er nu al wijzigingen in de voornemens zijn. Felle kritiek leverde Korthals Altes op het plan van oud minister Boersma (CDA), om de uitgavenstijging in de komen de jaren niet met tien miljard gulden te beperken, maar met zes miljard, waarbij nog een eventuele verdere bezuiniging van twee tot vijf miljard achter de hand wordt gehouden. „Voor volgend jaar maakt dat plan geen verschil uit, maai daarna ontstaat er grote onzekerheid over de effecten van de bezuini gingen. Het is juist die onzekerheid, die het economisch kli maat bederft", aldus de WD-voorzitter. Zürich De direk- tie van het in Zu rich verschijnende dagblad Die Tat waarvan de journa listen sinds vrijdag staken, heeft gister avond bekend ge maakt dat de krant met onmiddellijke ingang wordt opge heven. Die Tat, die het de vies voerde, Jeden Tag eine gute Tat (Iedere dag een goe de daad) bestond sinds 4 april 1976 en had 80.000 lezers. De staking die het blad getroffen had, was niet de eerste die het blad gekend heeft. Toen de jour nalisten zaterdag weigerden het werk te hervatten, be sloot de directie tot sluiting. VROUWEN MINISTER V'MDT PAT Jy lARDE l door het stimuleren van de- deeltijdarbeid. (fwmhie is zo weer th lus J Vrouwen die nu wegens de te lange werktijden niet in staat zijn een volledige baan te nemen, zou-■ den dan ook kunnen worden inge schakeld. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en - per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. DEN HAAG (ANP) Glastuinders moeten vanaf 1 ok tober aanstaande een hogere prijs voor het aardgas betalen. De Gasu nie heeft besloten met ingang van die datum een halve cent meer te bere kenen voor elke ku bieke meter gas die de glastuinders jaarlijks in hun be drijf gebruiken bo ven de voet van 30.000 kubieke me terper jaar. De prijs van dit ge deelte komt op 15,4 cent per kubieke meter. Voor de eer ste 30.000 kubieke meter blijven de tuinders voorlopig het kleinverbruiker starief, 23 cent per kubieke meter, be talen. In de naaste toekomst wordt die prijs misschien ook verhoogd. Tot de prijsverhoging is besloten na overleg dat de Gasunie en Landbouwschap op grond van een meerjarenafspraak hebben gevoerd. LEIDEN - Voor enkele di_ zenden guldens aan fotoappara tuur is vannacht omstreeks drie uur gestolen uit de vitrine van een fotowinkel aan het Leidse Vijfmeiplein. De kraak werd. gepleegd door de etalageruit met een straatklinker stuk te gooien. De politie was kort na de diefstal ter plaatse, maar kon de daders niet meer achterha len. ZANDVOORT De kans is groot dat Jan Lammers vol gend jaar Formule I gaat rij den. De Zandvoortse coureur (22) heeft een aanbod gekregen van de Britse renstal Shadow, maar van een definitieve rela tie volgend seizoen zal pas spra ke zijn als Lammers met behulp van geldschieters een bedrag van meer dan anderhalf mil joen op tafel kan leggen. Lammers' „peetvader" Rob Slo- temaker heeft zich garant ge steld voor de eerste betaling van ruim twee ton, waarna het reste rende bedrag zo spoedig moge lijk aan de Engelse renstalhou der Don Nicholl moet worden overgemaakt. Conclusie CDA-rapport: voor ondernemingen ruimte 99 DEN HAAG .- Men mag de overheid niet alle verant woordelijkheid toeschuiven. Dat is voorbij. Thans komen de eigen verantwoordelijkhe den weer duidelijk naar vo ren. Want de overheid mag geen speelbal worden van maatschappelijke groepen. Langzamerhand is het zo ge worden, dat men van de overheid iets verlangt, wat men zelf niet weet te verwe zenlijken, omdat het aantal verlangens hierbij niet meer met elkaar te verenigen zijn. 'Dit is het hoofdmotief van een rapport dat een CDA- werkgroep heeft samengesteld onder de titeel: „Gespreide verantwoordelijkheid" De werkgroep, onder voorzit terschap van prof. Steen kamp, wijst erop, dat bedoel de ontwikkelingen alles toeschuiven naar de over heid), omgebogen moeten worden naar een hergroepe ring van verantwoordelijkhe den, waarbij in het bijzonder voor ondernemingen ruimte moet worden geschapen voor het aanpakken van de grote sociaal-economische vraag stukken van deze tijd". De overheid zal voortdurend moeten afwegen tussen ener zijds het respecteren van de eigen verantwoordelijkheid van mensen en organisaties, en anderzijds haar zorg voor de materiële betsaansvoor- waarden. „Nu de verzorgingsstaat naar zijn materiële aspecten goed deels is voltooid, zal het ac cent moeten komen liggen op het verdiepen van de eigen vberantwoordeli j kheidsbele- ving van de bedrijfsgenoten en de sociale partners. En dus niet op het verder uitbou wen van de door de overheid na te streven materiële be staansvoorwaarden". Aldus het rapport. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad wil personen die vervroegd uit het arbeidsproces treden via een meer algemene régeling onder de ziekenfondsverzekering laten vallen. Tot nu toe gebeurde dit steeds door middel van een afzonderlijke aanwijzing per regeling. Aangezien er blijkens de resultaten van c.a.o.- onderhandelingen op vrij korte termijn in di verse sectoren van het bedrijfsleven een groot aantal vervroegde uittredingsregelingen ver wacht kan worden is het gewenst, aldus de Ziekenfondsraad, om het aanwijzingsbesluit van de verplichte ziekenfondsverzekering te wijzigen. Door het opnemen van een algemene regeling tot aanwijzing als ziekenfondsverzekerde van personen, die vrijwillig vervroegd uit het ar beidsproces treden, kan dan in het vervolg een afzonderlijke aanwijzing per regeling ach terwege blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1