Gerrit Vooys kan zijn geluk niet op „HET VREET AAN JE" Geweldig aanbod van de NMB voor iedereen die spaart: De Kodak mini- instamatic camera voor maar 34 piek. Harm Wiersma voelt weinig voor verdedigen wereldtitel ,JE HEBT HET ALLEMAAL WEL GEZIEN" U kunt er razendsnel de leukste foto's meemaken. Nieuwe spaarders krijgen bovendien f7,50spaarpremie. De NMB denkt met u mee. IMPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 13 Polen blijft Sportwereld ongeslagen PARMA Wereldkampioen volleybal Polen handhaafde bij het WK in Parma zijn ongesla gen status door Tsjecho-Slowa- kije met 31 te verslaan. De setstanden waren: 15—9, 315, 15—10 en 15—10. In de tweede set waren de Polen hun ritme en concentratie, ver moeid als zij nog waren na de enerverende marathonpartij te gen Japan van zondag, even kwijt. In de derde set volgde het herstel. Oost-Duitsland, in de voorronde met 30 winnaar over het oran je-zestal, werd in Rome door Italië overrompeld: 1—3. De set standen waren: 8—15, 7—15, 17—15 en 515. I LONDEN Don Revie zal bmnen enkele maanden voor een i speciale commissie van de Engelse voetbalbond verantwoording afleggen voor zijn voortijdige vertrek als bondscoach. Hij accep- I teerde een lucratief aanbod van de Verenigde Arabische Emiraten. I ZURICH De FIFA denkt bij de opzet van 24 deelnemende landen aan het WK van 1982 in Spanje, waar de voetbalfederatie voorstander van is, aan een nog niet verder uitgewerkt herkan- i singssysteem voor onder meer vier Europese landen, die in de voorronden zijn uitgeschakeld. BAGUIO De Russische afvaardiging bij de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoj is zo verontwaar digd over het gedrag van de dissident, dat deze heeft verzocht Kortsjnoj uit te sluiten van toekomstige, door de FIDE georgani seerde, toernooien en competities. HAARLEM Boudewijn Maat en Harry van der Vaart zullen zondag officieel hun actieve honkballoopbaan bij Nicöls beëindi gen in een wedstrjd tussen oud-Nicols spelers en oud-internatio nals. PARIJS Het ziet ei" naar uit, dat voor het eerst een wereldkam pioenschap in China (Peking) zal worden gehouden. Het betreft het wereldkampioenschap ijshockey in de c-groep van volgend jaar. Tips Duindigt nog trainer van A.Z., wilde het echter niet hebben. Hij vond dat hij me niet kon missen. Om me toch een beetje te ontzien, behoefde ik me maai- eenmaal per week op een training te melden. Onder die conditie heb ik seizoenenlang bij A.Z. gevoetbald". Die op zichzelf niet ideale situatie, veran derde met de komst van Hans Kraay. De huidge manager meende dat Vooys zich zo snel mogelijk aan zijn liezen moest laten opereren. Vooys achteraf: „Kraay had daar gelijk in. Ik ging al steeds minder goed keepen. Mijn sprongkracht liep hard achteruit omdat ik steeds meer last van mijn liezen kreeg". Een operatie dus. Voor Gerrit Vooys het begin van een heleboel ellende, omdat zijn plaatsvervanger Kris Heil geestelijk niet opgewassen bleek tegen het spelen van betaald voetbal. En omdat in Alkmaar nu eenmaal nogal eens paniekerig wordt ge handeld. werd de Joegoslaaf Rikki Mesko- vic van de ene op de andere dag aangetrok ken. A.Z. gunde zich gewoon de tijd niet om rustig op de terugkeer van Gerrit Vooys te wachten. Vooys: „Ik had daar wel begrip voor. Heil deed het gewoon niet goed. En omdat je als club toch verder moet, vond ik het niet eens zo heel erg dat Meskovic werd aangetrokken. Temeer met, omdat ik er vanuit ging dat ik toch wel weer een eerlijke kans zou krijgen". KANS Daar vergiste Gerrit Vooys zich echter eerlijk in, want alhoewel IVIeskovic aller minst de sterren van de hemel keepte,- handhaafde de leiding van AZ hem. Tot ergernis van Vooys, die zich niet afzette tegen IVIeskovic, maar die zich er wel aan stoorde dat hij geen enkele echte kans Gerrit Vooys werd het gehele vorige sei zoen verpicht op de reservebank te zitten. Hij zelf over die periode: „Elke voetballer vindt het vervelend om reserve te zijn. Geloof me, en ik kan dat na zoveel wedstrijden met recht beoordelen, het is ook een ramp. Iedereen wil spelen. Op de bank is het allemaal zo uitzichtloos. Zeker als doelman. Als veldspeler krijg je nog wel eens een kans, maar als doelman zit je er altijd maar voor Jan Joker bij". Het kostte Gerrit Vooys dan ook moeite om zich te blijven voor te bereiden op het grote moment. En dat is bij hem gemakkelijk te constateren, omdat zijn gewicht bij desintresse nu eenmaal snel toeneemt. „Natuurlijk was het moeilijk", geeft Vooys toe. „Ik heb echt wel eens mijn kont tegen de krib gegooid. Nooit voor lang. Meestal na ellenlange gesprek ken met Ted Troost was ik toch weer gemotiveerd. Ging ik toch weer hopen op een betere toekomst. Pas bij de komst van George Kessler in de Alkmaarse Hout, veranderde er iets voor Gerrit Vooys. Voor het eerst sinds zijn blessure werd Vooys weer als een volwaardige keeper behandeld. Om en om met Meskovic verdedigde hij in de oefen wedstrijden het doel van A.Z. Zonder succes echter, want uiteindelijk koos ook Kessler in eerste instantie voor de Joego slaaf. Vooys: „Het was een enorme teleur stelling voor me, want ik vond zelf dat ik steeds goed gekeept had. Mede door mijn Amerikaanse avontuur, want bij die tien wedstrijden aan de overkant van de zee ben ik weer helemaal in mijn oude doen geraakt Ik had dan ook enorm de pest in, toen Kessler voor Meskovic koos. Vooral omdat ik het niet terecht vond, maar ja, iedereen die op de bank zit, vindt dat hij eigenlijk op het veld thuis hoort". INGRIJPEN Gerrit Vooys is inmiddels na het ingrij pen van George Kessler in de rust van Roda-AZ terug op zijn oude stek. Een misschien wat ongelukkig moment om terug te keren, nu AZ in een identiteitscri sis zit, maar Vooys is er niet minder tevreden om: „De prestaties zijn matig maar die worden echt wel weer beter. Het gaat mij er nu om dat ik die plaats in het doel vasthoud. Goed spelen dat is het enige dat geldt, want hoewel ik nu misschien enige krediet heb, zal ik het toch waar moeten maken. Anders krijgt Meskovic weer een kans of koopt AZ gewoon een betere doelman". Rest als gespreksthema Ipswich Town, morgenavond opponnent van het nog al tijd vergeefs naar Europese roem lonken de AZ. Gerrit Vooys is nuchter genoeg om te erkennen dat het niet zal meevallen om de Britten te verschalken. „Eigenlijk komt die wedstrijd iets te vroeg", meent Vooys. „Afgaande op Volendam schat ik dat we nog twee a drie weken nodig hebben om helemaal terug te komen. Desondanks zijn we niet kansloos". Rob Hartog Bij hun terugkeer uit Madrid werden de Nederlandse hockeydames op Schiphol nog eens in de bloe metjes gezet. Succesvolle hockeycoach Huib Timmermans: SCHIPHOL Moe, maar uiteraard zeer voldaan zijn de Nederlandse hockeydames gistermiddag teruggekeerd van het wereld kampioenschap in Madrid, waar zondag middag dank zij een overwinning van 1-0 op „aartsvijand" West-Duitsland de gouden j medaille werd veroverd. De sfeervolle ontvangst in de VIP-room van Schiphol was er ook naar. Vrolijk zingende speel sters, een danig ontroerde trainer-coach Huib Timmermans en een al even uitzinni ge menigte supporters die de Oranje-meis jes stond op te wachten. Kortom, een heldenontvangst. De gedachten gaan inmiddels echter alweer uit naar de volgende evenementen. Zoals het wereldtoernooi van de andere hockey- bond, de IFWHA, in Vancouver en op iets langere termijn de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Waarvoor Oranje overigens nog altijd niet voor honderd procent offi cieel is geplaatst. Timmermans: .Maar het zou toch te gek zijn wanneer de kampioens- ploeg van de FIH niet direct gekwalificeerd wordt voor Moskou. Dan staat de bond natuurlijk wel grandioos in zijn hemd. Daarom zal dat allemaal best goed komen. Voorlopig blijven we gewoon lekker verder hockeyen. We zullen wel zien wat de toe komst brengt". Natuurlijk was Huib Timmermans onder zijn supervisie heeft het Nederlands team nog geen enkele nederlaag geleden zeer tevreden over de geleverde prestaties in de Spaanse hoofdstad. „De combinatie tussen het jeugdig elan van diverse jonge speel sters en de routine van al wat ouderen is erg goed uitgepakt. In het begin waren er wat problemen met de accommodaties, dat was allemaal typisch op zijn Spaans gere geld. maar gaandeweg het toernooi begon nen toch de wedstrijden alle aandacht voor zich op te eisen. En dan wordt er verder alleen maar over het hockey gesproken. Gelukkig maar". AFSCHEID Twee prominente speelsters van het succesvolle team hebben inmiddels al min of meer aangekondigd Oranje verder voor gezien te houden: Lisette Sevens (Amster dam) en Cathy Woudenberg-Schröder (Were Di). Laatstgenoemde, die tot beste speelster van het toernooi werd uitgeroepen, hier over: „Ik heb er gewoon geen tijd meer voor. Volgend jaar staan er voor het Neder lands team zoveel activiteiten op het pro gramma. dat het voor mij beter is er nu een punt achter te zetten. Heel misschien stel ik me daarna toch nog beschikbaar voor de Olympische Spelen, maar daarover valt momenteel nog niets met zekerheid te zeggen". Over de onderlinge sfeer tijdens het wereldtoernooi in Madrid was Cathy Woudenberg (28) best te spreken. De Til- burgse middenveldster: „Het was werkelijk verschrikkelijk gezellig onder elkaar. De eerste dagen waren er wat moeilijkheden met het hotel, maar die hebben zich later eigenlijk allemaal vanzelf weer opgelost. Trouwens, we kwamen er uiteindelijk toch alleen maar om te hockeyen. Alles wat er omheen gebeurde, was niet de zaak van de speelsters". Toch moest met name Huib Timmermans wel toegeven het af en toe behoorlijk benauwd gehad te hebben. De Amstelveense leraar lichamelijke opvoe ding: „Je moet niet vergeten dat dit mijn eerste echt grote toernooi was als trainer- coach. Dat vreet echt wel even aan je. Gelukkig is alles perfect gelopen. Al moes ten we zo nu en dan natuurlijk wel wennen aan de warmte, 35 graden soms Dat zal nu, terug hier in Nederland, wel weer tegenvallen". DICK KIERS IPSWICH „Het is een rotperiode ge weest. Jarenlang keep je in het eerste van het A.Z. en dan vlieg je er ineens uit na een ellendige blessure. Twee jaar op de bank, het is een ellende. Vooral omdat ik maar geen kans kreeg te bewij zen dat ik weer gewoon Gerrit Vooys was. Die tijd is inmiddels gelukkig voorbij. Ik heb het tenminste weer helemaal in eigen hand. En dat die situatie zich nog ooit zou voordoen bij A.Z. hield ik nog geen twee weken geleden niet voor moge lijk. Zo zie je maar weer eens, hoe gek het kan lopen in de voetbalwereld". .Gerrit Vooys kan zijn geluk niet op. «Normaal gesproken is de 30-jarige keeper van A.Z. al iemand die het leven van de onnige kant bekijkt, maai- na de jongste intwikkelingen rond Rikki Meskovic ivaant hij zich in de zevende hemel. .Logisch toch", klinkt het opgewekt. „Wie had tenslotte ooit kunnen denken dat ik weer gewoon in één team zou spelen met Hovenkamp, Kist, Van Rijnsoever en al die andere jongens die ik alleen nog maar van de trainingen kende". (Gerrit Vooys was jarenlang een gewaar deerd doelman in de Alkmaarse Hout. Weliswaar geen hoofdfiguur omdat hij zich moeilijk negentig minuten lang voor ïonderd procent kan concentreren, maar desondanks een betrouwbare sluitpost van de A.Z.-defensie. Vooys werd zelfs zo jewaardeerd, dat hij drie seizoenen lang pestemming kreeg om slechts eens per week te komen trainen. Hij zelf verklarend: „Ik heb erg lang last gehad van mijn liezen. Eigenlijk moest ik geopereerd worden. Joop Brand, toen Gerrit Vooys zoals hij twee jaar nauwelijks te zien is geweest: in actie voor AZ'67. (Van onze sportredactie) QKtiwarden De kans is dat wereldkam pioen Harm Wiersma zijn damtitel niet 9 at verdedigen in het Italiaanse Arco, aar zaterdag dc strijd om de nieilwe Je ereldtitel begint. Wel gaat de nu al !rt ekenlang door een kriebelhoest geplaag- Leeuwarder donderdag naar Italië, aar een complex factoren heeft hem alle st om zijn wereldtitel van 1976 te verde len ontnomen. „Nadat ik die titel heb thaald, is er iets veranderd. Zin om hem in i te prolongeren is er niet.»Misschien zijn ijn verwachtingen allemaal wat te hoog 31 spannen geweest. Nu valt er niets meer bereiken, je hebt alles wel gezien. Wat er in Italië voor mij nog te verdienen? 'e Et enige waarvoor je speelt, is de titel P i een beker. Maar ik heb totaal niets te k II winnen. Ik zal de titel eerst kwijt moeten, misschien gebeurt er dan eens iets." Harm Wiersma is het allemaal een beetje beu geworden, nadat hij uit Rusland terug keerde met de wereldtitel op zak. Publicitai re besognes voeren hem deze week mis schien naar Italië, waar zaterdag begonnen wordt in twee groepen van zo'n tien spelers. Na deze voorronden, waarvoor Harm als titelverdediger is vrijgesteld, komen de tien a twaalf sterkste spelers tegen elkaar in de finalepoule. „Het zou kunnen zijn dat gedurende dat toernooi mijn zin om deel te nemen terugkeert, maar dan zal er nog wel het een en ander moeten gebeuren". Diverse zaken en factoren hebben Harm Wiersma murw gemaakt. Dat begon al na zijn wereldtitel, toen een confrontatie met uitdager Koeperman uitbleef. De Rus mocht het land niet uit en Wiersma kon zijn titel niet inzetten in een duel. „Het voordeel dat ik nu heb van mijn titel, door de voorronden niet behoeven te spelen, is kinderachtig. Als dat het enige voordeel is, is het mij te weinig". Er spreekt duidelijk ontevreden heid uit de uitlatingen van een wereldkam pioen, die zich met de titel heel andere aspiraties had gekoesterd. „Ik wil de Dambond niet altijd aanvallen. Je kunt het internationaal, maar zelfs vanuit Friesland bekijken. Friesland beschikt over een wereld- en een Nederlandse damkam- pioen, maar er komt niets uit. Er is wel geld voor het schaakkampioenschap, maar terwijl de damsport in Friesland ten minste zoveel betekent, valt het allemaal dik tegen. Friesland is mooi om te wonen, maar het is net als met Rudi Koopmans, je sport er beoefenen kun je wel vergeten". Te weinig En nationaal is dat precies hetzelfde. „Als professional heb ik het gevoel dat ook de Bond lang nog niet zo ver is. Zelfs niet met de proforganisatie van de Vebeda. Er gebeurt te weinig, ook al staan er wel enige wedstrijden op stapel, ter compensatie voor het suikertoemooi en volgend jaar misschien een groot toernooi met 64 deelne mers. Het is alleen gek dat je zelf hier zoveel moet organiseren. Ik heb me bij de Dam bond als p.r.-man aangeboden, maar dat ging niet door. Ik zou propagandaman worden om via wedstrijden belangstelling voor de damsport te kweken, maar er is tot dusver alleen in Zuid-Holland een keer iets gebeurd. Er is geen vervolg gekomen". Het totale gebeuren rond hef zwartwitte bord speelt mee in Wiersma's gevoel dat hij met zijn wereldtitel een verwaarloosd resultaat heeft behaald. „Ik vraag me af in hoeverre er op niveau is gewerkt en hoeveel zaken bij hogere instanties zijn aangekaart. De damsport is er niets mee opgeschoten, dat ik wereldkampioen ben geworden. Door allerlei zaken kan ik mijn geld er nog mee verdienen. Daarom ook ga ik naar Italië, al wil dat beslist niet zeggen dat ik er ook speel". Harm Wiersma heeft ook duidelijk moeite met de interna tionale regels. Met name het feit dat je als uitdager verplicht wordt gesteld de match in het land van de wereldkampioen te spelen, is een obcessie voor hem Hij heeft de KNDB deze verplichting uit de voor schriften te krijgen tijdens het komende damcongres. „Wat moet je als die titel in Russische handen valt? Ik zou er beslist niet heen gaan om hem terug te halen. Als prof vind ik dat er gespeeld moet worden op een plaats, die er geschikt voor is. Die je vrij kan kiezen. De Russische spelers willen dal ook wel, maar ze kunnen dat bij hun organisatie niet klaar krijgen. Als dat nu niet verandert, heb ik er geen enkele zin meer in". Nieuwe en bestaande spaarders die minstens f 50.- op 'n NMB- spaarrekening storten, kunnen deze perfekte Kodak mini-instama- tic kopen voor maar 34 piek. Eigenlijk zou ie dik honderd gulden moeten kosten. En dat is ie waard. Van de kinderen, van de vakantie, van Sinterklaas. De camera is - ondanks al zijn mogelijkheden - toch heel eenvoudig te bedienen. En dat maakt 'm óók tot een perfekt cadeau voor kinderen! U krijgt er 'n fraaie opbergdoo: een polsbandje en een gratis kleurenfilm bij. Iedereen die 'n nieuwe spaarrekening opent bij de NMB krijgt ook nog 'ns een spaarpremie van f 7.50.*Wij lichten u graag uitvoerig in. Kom even langs bij een van onze kantoren. Wees wel snel. want de voorraad camera's is niet onbeperkt! Op is op. Daarom één camera per persoon. De f 7.50 spaarpremie is gedurende 3 maanden niet opvraagbaar. ReomarJ 5.6/25 lens. Voor foto's en dia's. Verstelbaar diafragma, automatische sluiter tijden. Al metingen: 9 x 4' x 3 cm NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13