Veronica noemt beslissing van de minister twijfelachtig Val van trap soms dodelijk, ook in huis Koningskwestie leidde tot verdeeldheid Vlamingen en Walen PARTICULIERE VERZEKERINGEN Sis DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 1] ÜiF (Vervolg van de voorpag.) HILVERSUM Zowel het be stuur als de programmadirectie van Veronica blijven erop staan, dat na de uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State de V.O.O er recht op heeft op 1 oktober van dit jaar als c-omroep tot de ether toegelaten te worden en niet per 1 april van het volgen de jaar. „In eerste instantie zal er met de nieuwe indeling van de zend tijd wat improvisatie nodig zijn. maar naar onze mening is het heel goed mogelijk, zeker wat de televisie betreft, om aan onze gerechtvaardigde wensen tege moet te komen", aldus mr. Bor dewij k. Hij vindt overigens, dat het NOS-bestuur zeer voorzichtig zal moeten zijn met het nemen van de verantwoordelijkheid, die het naar zijn mening niet naar zich toe moet laten schui ven. Volgens de voorzitter van Veronica stelt de minister aan de NOS een vraag, die je nauwe lijks kunt stellen. „Het bestuur van de NOS zal haast niet an ders tegen de minister kunnen zeggen dan: als u de beslissing neemt zullen wij die uitvoeren". zo laat is ingelicht over de brief van de minister. De leiding van het bedrijf hoorde daarover van journalisten, die erachter waren gekomen dat minister Garde niers zich tot het NOS-bestuur had gewend". Over de zendtij den zei hij: „Eventueel zouden we eenmaal in de drie weken op woensdag kunnen blijven en daarnaast op zondagmiddag, bijvoorbeeld van vier tot half zes. We doen dit alleen maar om mee te werken in een mis schien wat moeilijke situatie". Wat de radio betreft ziet hij helemaal geen moeilijkheden, ,,We zouden dan op bepaaidi tijden zendtijd moeten kunnen krijgen die nu bezet is door dt NOS maar die in feite op zenders en uren geen taak heeft". Steeds meer mensen moeten overstappen naar een particu liere ziekenfondsverzekering, naarmate de lonen blijven stijgen. De Consumentenbond heeft er al meer in de consu mentengids over geschreven. In de jongste gids wijst de bond erop, dat ongeveer der tig procent van alle Nederlan ders particulier verzekerd is. Om aan te geven, dat het voor een leek niet meevalt om te oordelen, wijst de bond erop, dat men kankiezen uit zeventig grote of kleinere par ticuliere verzekeraars. Daar van behoren er dertig tot de ANPZ-verzekeraars, zelfde premies en den hanteren. Zij hebben een hink deel van de verzekerin gen in handen. Daarnaast zijn er verzekerin gen. die collectief voor een geheel bedrijf gelden, of voor een bepaalde beroepsgroep. die de- De Consumentenbond gaat er in de consumentengids zeer uitvoerig op in, zo uitvoerig zelfs, dal een derde artikel in de volgende gids noodzakelijk ticuliere ziektekostenverzeke ring is zo uitgebreid en bevat zoveel "haken en ogen', dat een gewoon mens er nauwe- lijkks wijs uit kan worden. Goede voorlichting zoals in dit geval gebeurt, kan alleen maar verhelderend werken, ook voor de verzekering smaatschappijen zelf. Het on derwerp is er namelijk te be langrijk voor. CONSUMENTENBOND WAARSCHUWT TEGEN GEVAREN In huis gebeuren soms tragi sche ongelukken en vaak daar, waar men de ongeluk ken het minst verwacht. In een niet opgeruimde keuken bijvoorbeeld, of in een ka- mer.die op "zijn kop"staat. Maar ook in een gang, of een portaal, wanneer men de spullen niet goed opgeborgen heeft. Een nonchalant neerge zette school- of boodschap pentas heeft al meer dan eens nogal onaangename on gevallen veroorzaakt. Erg on veilig kunnen de trappen in huis zijn, vaste zowel als los se trappen. De meeste dode lijke ongevallen ontstaan door vallen in of bij het huis, aldus de Consumenten bond in de zojuist verschenen Cosumentengids. Onveilige trappen in huis zijn meermalen een bron van veel narigheid, van er nstige valpartijen, van zware verwondingen, zelfs van do delijke ongevallen. In lang niet alle woningen bevindt zich tegenwoordig een trap. Maar ook betonnen trappen, waarmee men zijn flat moet bereiken, kunnen meermalen behoorlijk letsel veroorza ken. Zeker wanneer men ge dachteloos aan het klimmen of dalen slaat, kan men, wat men noemt, een zeer pijnlij ke schuiver maken. Heel wat flatbewoners hebben dit al tot hun materiele of licha melijke schade moeten erva- De waarschuwing de Consumentenbond geldt ech ter vooral voor etagewonin gen of oude en nieuwe een sgezinshuizen. Keldertrapjes bijvoorbeeld zijn, aldus de bond, heel vaak te krap en te klein. Bezoekers, die het huis niet zo goed kennen, moeten beslist attent ge maakt worden op de deur naar de kelder. Vooral wan neer de kelderdeur en die van het toilet pal naast el kaar staan. Dit bekend ma ken kan al gebeuren met een aardig speels etiketje, zoals we die tegenwoordig overal en voor weinig geld kunnen kopen. Let er ook op, dat de kleur van de deur en die van de kelder trap, die vlak achter de Er zijn ook andere trappen-" Dus moet men er voor zor gen, dat, aldus de Consu mentenbond, de trap geen bergplaats wordt voor alle mogelijke spullen, die straks wel weggebracht worden. Ja, ja, even vergeten die spullen en iemand glibbert tot schrik van iedereen in huis naai- beneden. Dit geldt voor alle trappen in huis, maar zeker voor die meermalen onmogelijke trappen in vele eensgezinshuizen en etage woningen, die naar de zol der voeren. Soms zwiepend, soms met uitermate smalle en kleine treden nodigen ze. bijna uit tot een fikse val partij. Eerlijkheidshalve dient gezegd te worden, dat al heel wat van die moeilijk te gebruiken trappen de laatste jaren vervangen zijn door betere begeleiders naai de zolder. Men moet er vooral op let ten, dat de traptreden in geen geval te glad gemaakt worden. Meestal zijn de tre den wel bekleed, maar toch niet altijd. En dan maar lek ker boenen? Vergeet het aub. Anders roept u het on geluk over u af. Een trap is bedoeld voor "veilig ver keer", aldus de Consumen tenbond," tot de verschillen de verdiepingen en zeker niet gemaakt als glijbaan, extra bergruimte of wat ook." BOEIENDE DOCUMENTAIRE VAN MESNIL Het sombere kasteel Wynendae- le in de omgeving van Oostende beeft in de jongste Belgische geschiedenis een sinistere klank. Belangrijke politieke be slissingen plegen door onze zuiderburen bij voorkeur te worden genomen op kastelen en andere voormalige lustho ven, maar Wynendaele is sedert 25 mei 1940 nimmer meer ui tge- kozen als ontmoetingsplaats van politici want in de vroege morgen van die dag had daar het beslissend beraad plaats dat zou leiden tot een breuk tussen koning Leopold III en zijn vier voornaamste minis ters. Ondanks bun aandringen om de wijk te nemen voor de Duitse bezetter hield de koning daar tot bet laatst toe voet bij stuk: hij bleef als opperbevel hebber van het leger bij zijn troepen ook al waren die op dat moment vrijwel allen reeds verslagen. Nog slechts drie da gen zouden de gevechten tegen bet oprukkende Duitse leger voortduren. De koning werd officieel krijgsgevangen ge maakt. Het belgische kabinet vluchtte naar Parijs en bepaal de nadrukkelijk dat het niet langer yerantwoordelijk was voor bet doen en laten van de koning. De Belgische konings kwestie was geboren. Hierover handelt de documen taire van de Waalse cineast Christian Mesnil die de NOS donderdagavond uitzendt op Nederland 1 om tien over tien. De film is nog niet eerder in België vertoond en dat laat zich ook wel begrijpen. De konings kwestie heeft immers aanlei ding gegeven tot ongekend felle verdeeldheid tussen Vlamingen en Walen. De BRT heeft kenne lijk gemeend dat de emoties rond Leopold III nog onvol doende zijn bedaard en daarom van uitzending afgezien. Toch schildert de documentaire een beeld waarbij is getracht tot een zo objectief mogelijke weergave te komen van Leo polds houding en de reacties daarop van regering, parlement en publiek. Mesnil signaleert het ongenoe gen dat de capitulatie van Leo pold veroorzaakte bij de Belgen buitenslands en de geallieerden. De Duitse bezetter volgde een heers- en verdeelpolitiek. De Waalse krijgsgevangenen ver dwenen massaal naar Duits land, de Vlamingen werden, stamverwant als ze werden geacht met de Duitsers, onge moeid gelaten. Ongenoegen ver oorzaakte het onderhoud dat Leopold had met Hitler in Berchtesgaden (waarbij beloofd werd dat aan zijn eigen positie en die van zijn huis niet werd Tijdens de volksraadpleging koning werden overal in Bel georganiseerd. over de terugkeer van 3ië demonstratieve marsen getornd), zijn tweede huwelijk eind 1941 met de Waalse minis tersdochter Liliane Baels na het overlijden van de geliefde ko ningin Astrid bij een auto-onge luk te Küssnacht (Zwitserland) in 1936. De filmmaker heeft ook een poging gedaan inzicht te ver schaffen in de motieven van Leopold om te blijven en in de herkomst van de massale steun voor die beslissing. De militaire, politieke geest met de nadruk op eer waarin zijn vader koning Albert hem had opgevoed zou aan die beslissing debet zijn geweest; het overwegend kath olieke Vlaanderen was door de clerus en met name door kardi naal Van Roey die Leopolds tweede huwelijk inzegende voorgehouden dat Leopold voor een juiste zaak streed. België zou na de oorlog waar schijnlijk een koningskwestie bespaard zijn gebleven als Leo pold III niet op het moment van de invasie te Normandië naar Hirschstein (Dresden) zou gede porteerd. Het teruggekeerde oorlogskabinet Pierlot besloot in afwachting van zijn terug keer zijn broer Prins Karei als regent aan te wijzen. De daarop volgende regeringen van socia listen en communisten onder leiding van Van Acker en Spaak weigerden in te stemmen met de terugkeer. Leopold zinspeel de op de mogelijkheid van een volksraadpleging. Deze werd op 12 maart 1950 gehouden nadat de christendemocraten de abso lute meerderheid hadden ver worven in het parlement. Ruim 57 procent merendeels Vlaamse kiezers keurden, na uiterst woe lige campagnes pro en contra, de terugkeer van de koning cl. ige goed, terwijl de meeste Walen Brusselaars zich er tegen u t, uitspraken. De koning keerde jjr terug, maar nu braken vooral i Brussel en Wallonië onlusten uit die hun hoogtepunt vonden met het doodschieten anti-Leopoldistische demon stranten in de buurt van Luik. De maat was vol. In de nacht 31 juli besloot Leopold III afstand te doen ten behoeve zijn achttienjarige zoon Boude- wijn. De crisis die tot een burge roorlog dreigde uit te groeien s daarmee bezworen. Van dit alles is in een uiterst boeiende, klassiek getinte docu mentaire met de nodige drama tiek, die aan de gebeurtenissen ook eigen was, verslag w Hoewel geen conclusie wordt laat deze zich toch wel uit de documentaire „afle- i". De (negatieve) beoordeling de houding van de koning immers onlosmakelijk bonden geraakt met de naoor- repressie van vooral veel Vlamingen die vaak politiek- wichtige redenen hadden met de Duitsers te collaboreren. Deze uitzonderlijke waarvan de gevolgen Belgische openbare leven nog altijd te bespeuren zijn, komt echter in de documentaire niet bod. Dit verklaart mis schien wel dat Mesnil niet w kelijk in staat is de balans te maken over het optreden van Leopold III. De negatieve gevol- de repressie die immers eerder een bepaalde bevolkings groep trof dan dat zij recht sprak over de wandaden van individuele burgers tijdens dé oorlog, zijn immers nog steed! niet uitgewist. PAUL VAN VELTHOVEN Ander voorbeeld: tweed vest. um-bioese met geruite stropdas en rok met hetzelfde fraaie ruitje. Vest en rok zijn gevoerd In o m bordeaux Voorbeeld van een japon plus: japon met ruim- vallende gevoerde rok en een hesje dat afgebiesd is met hetzelf de ruitje als in de rok. In bruin/beige of mos groen/beige. Maten 38 t/m44. mannequin Voorbeeld van een japon plus: japon met lange pofmouwen en ruim klokkende rok. Plus een bijpassend vestje met een grote ruit. In diverse aktuele kleurenkombi- naties. Maten 38 t/m 44. VROOWmPREESMANN Een van de aardigste aspekten van de aktuele mode zijn de eindeloze mogelijkheden tot kombineren Over elkaar, door elkaar. Omdat er een sterke coördinatie is in materialen, dessins en kleuren In dit modebeeld doet nu de japon-plus zijn intrede De japon met iets extra's: 'n vestje, 'n hesje en wat dies meer zij. Gecoördineerd in dezelfde mooie stijl als de kombineermode. ■PpI

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12