Gerrie Deijkers denkt aan zijn toekomst Watson, ;e pas en te onpas tiaar voren IRIBAR MEER BASK DAN SPANJAARD SLEUTELFIGUUR IN VERDEDIGING MANCHESTER CITY SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 EINDHOVEN Op korte termijn heeft Gerrie Deijkers een gesprek met manager Ben van Gelder van PSV om eens van gedachten te wisselen over zijn maatschappelijke toekomst. Nadat een kortstondig avontuur als jgj directeur van een squash-centrum onr niet &eheel beantwoordde aan de r verwachtingen, bezint de voetballer zich nu op andere mogelijkheden om zich na zijn voetballoopbaan te kun nen ontplooien. Gerrie I)eijkers (in november 32) heeft nog geen enkel idee welke richting hij zal inslaan en daarom hecht hij veel waarde aan het oordeel van Van Gelder, dat hem wellicht op weg kan helpen. Gezien de relatie tussen PSV en Philips is het niet zo vreemd dat Gerrie Deij- ïlbo kers vooral aan het Eindhovense we- ïv|| reldconcern denkt wanneer het gaat om zijn leven na het voetballen. „Ik heb nog geen enkel idee wat ik na mijn actieve voetbalperiode moet gaan doen", verklaart de in het verleden als studentvoetballer bekend staande Deij kers. „Daarom lijkt het me geen slechte zaak als ik er met Van Gelder eens uitge breid over ga praten. Die heeft vaker met dat bijltje gehakt en beschikt ook over de relaties waardoor er voor mij misschien iets kan worden geregeld. Het hoeft hele maal geen Philips te worden. Als er een andere suggestie uit de bus komt kan dat ook een hele goede oplossing zijn". Over zijn activiteiten als directeur van een sport centrum wil Deijkers nu niet veel meer kwijt. „Daar heeft de buitenwacht niets fl■ mee te maken, het is een afgesloten perio de". Gerrie Deijkers heeft zich in tegenstelling tot een aantal van zijn ploeggenoten maat schappelijk dus nog niet zeker gesteld. Waar bijvoorbeeld Willy van der Kuylen een goed lopende sportzaak in Helmond heeft en Willy van der Kerkhof een flore rende nering in dranken drijft zijn de pogingen van Gerrie Deijkers om zich voor later in te dekken blijven steken bij een mislukt avontuur als sporthaluitbater. Nadat Deijkers overigens als één der weini gen gedurende zijn voetballoopbaan de studieboeken ter hand nam om in ieder geval in het bezit te geraken van één of meer diploma's. Desondanks staat Deijkers nu nog met lege handen, zodat hij zich het nodige voorstelt van het onderhoud met Van Gelder. Want voor Gerrie Deijkers gaat de tijd ietwat dringen. Hij ziet het einde van zijn voetbalcarrière naderen en hoewel dat niet hoeft te betekenen dat hij aan het slot van deze competitie (wanneer hij overigens transfervrij is) de schoenen aan de wilgen hangt wil hij nu toch enig zicht op zekerheid hebben. Returnduel Vooralsnog richt de aandacht van ook Gerrie Deijkers zich vooral op het morgen op het programma staande returnduel van PSV tegen Fenerbahce, waarin de Eindho- venaren aan 1-0 genoeg hebben om zich voor de tweede ronde te kwalificeren na de nederlaag van 2-1 in Istanboel. De veelzijdigste PSV'er is er van overtuigd dat zijn ploeg het Turkse karwei naar behoren zal klaren, vooral na het overtui gende optreden van zateravond tegen Vi tesse. „Iedereen zegt dat dat zo'n gemakke lijke wedstrijd voor ons was, omdat Vitesse zo zwak was", aldus Deijkers. „Maar daar ben ik het niet mee eens. Vitesse kwam niet in de wedstrijd, doordat wij zo sterk speelden. Er was bij ons volop beweging en tempo en zo iets geeft vertrouwen, zo vlak voor een Europa Cup wedstrijd. Ik heb het idee dat we op tijd weer in goede vorm beginnen te komen". Weinig begrepen Overigens heeft Gerrie Deijkers weinig begrepen van de opmerkingen van de zich nog steeds, ook tot lichte ontstemming van het PSV-bestuur, in stilzwijgen hul lende trainer Kees Rijvers over het optre den van de Eindhovense ploeg. Rijvers zette enige vraagtekens achter het spel en de instelling van een aantal spelers van zijn team, vooral die leden van de ploeg die deel hebben uitgemaakt van het Nederlands elftal tijdens het WK in Argen tinië. „Ik heb niet zo ingezien wat Rijvers bedoel de", zegt Gerrie Deijkers, die in Istanboel zijn rentree vierde nadat hij enige tijd was uitgeschakeld door een nekblessure. „Maar een trainer heeft er wellicht een andere kijk op dan de spelers. Als hij kritiek heeft op de instelling van sommige spelers ben ik het niet met hem eens. Van mij mogen bepaalde jongens best wat gevoel voor eigenwaarde demonstreren. Dat is goed voor het zelfvertrouwen, dat heeft dan ook een goed effect op het hele elftal". „En als Rijvers zich afvraagt hoe een aantal spelers de successen van vorig seizoen heeft verwerkt dan geloof ik dat hij zich daar geen zorgen over hoeft te maken. Bij PSV zijn we altijd met twee benen op de grond blijven staan. Daar heeft de begelei ding wel voor gezorgd. Ik kan me ook niet goed voorstellen dat Rijvers die kritiek via de pers op ons probeert over te brengen als hij zo iets vindt. Als een trainer het op die manier moet doen is het een slechte trainer. Natuurlijk is het wat moeilijk te beoordelen hoe andere spelers zich geeste lijk op- en instellen, maar ik geloof niet dat er bij ons jongens zijn die rond lopen met een misplaatst gevoel van eigenwaar de". Geen enkele Hoe het ook zij, over Gerrie Deijkers hoeft Kees Rijvers zich geen enkele zorg te maken. De ooit als linkerverdediger furore makende en vorig seizoen tot succesvol aanvaller omgeturnde PSV'er kon tijdens zijn al geruime tijd durende carrière vrijwel nooit gebrek aan inzet worden verweten. „Ik speel, en heb altijd gespeeld, voor honderd procent", zegt de morgen waar schijnlijk als aanvallende middenvelder opererende Deijkers. „Ik ken mijn beper kingen en ik weet dat ik het voor het grootste deel van mijn werklust moet hebben. Dat ik daarbij nogal vaak op andere plaatsen wordt ingezet doet me niet zo veel, als ik maar speel. Vorig jaar was ik wel eens bang voor mijn plek in het elftal en niet ten onrechte. Want ik werd op een gegeven moment, terwijl ik toch topscorer in die fase was, er wel naast gezet. En dat is moeilijk te verwerken. Vooral als je daarvoor gewoon goed hebt gespeeld. Ik sta altijd open voor kritiek. Ze hoeven mij echt niet te vertellen dat ik slecht heb gespeeld, dat weet ik zelf ook wel. Ik heb veel zelfkennis, zoals, dacht ik, de meeste PSV'ers, en ik ben eerlijk tegenover mezelf. Ik geloof dat zo'n bena dering het beste is", aldus Gerrie Deijkers, die na de trip naar Istanboel drie dagen met hevige koorts in bed heeft gelegen als gevolg van een opgelopen virus. „Maar mijn blessure, een hersenstamkneuzing waardoor er pijn in de nek ontstond, is vrijwel over. Na de wedstrijd tegen Vitesse heb ik er nog een beetje last van gehad, maar twee dagen later was dat over. Ik kan er morgen dus volop tegenaan". FRANK WERKMAN Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Heini Otto ontbreekt ^ENSCHEDE Bij de zestien' spelers, die morgen inzetbaar zijn voor het tweede duel met Manchester City, ontbreekt bij FC Twente behalve doelman André van Gerven ook Heini Otto. De achillespeesblessure van de Amsterdammer geneest niet snel genoeg om morgen te kunnen aantreden. Overigens reist Otto wel met de groep naar Engeland, zij het dus slechts als toeschouwer. Fervent aanhanger van de vrijheidsbeweging Protest Ajax afgewezen AMSTERDAM Het protest dat Ajax bij de Europese voetbal bond (UEFA) had ingediend is, zoals verwacht, afgewezen. Het betrof de omstreden beslissing van de Westduitse scheidsrechter Horstmann twee weken geleden in het eerste duel in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker tussen Athletic de Bilbao en Ajax in de Baskische hoofdstad. Horstmann kende toen na twaalf minuten in de tweede helft een doelpunt toe aan Athletic, terwijl het schot van Vidal volgens vrijwel iedereen in het San Mamesstadion (wat later door een in een voetbalweek blad gepubliceerde foto werd bevestigd) in het zijnet terecht was gekomen. Door dit doelpunt kwam Ajax met 20 achter. De UEFA heeft het protest, dat Ajax onmiddellijk na de wedstrijd in Bilbao aantekende, van de hand gewezen op grond van het reglement. Dit bepaalt dat geen protesten tegen waarnemingen en beslissingen van de scheidsrechter onder behandeling worden genomen, zelfs al zou achteraf bewezen worden (via foto's of televisiebeelden) dat de arbiter fout is geweest. De Europese bond heeft het protest wel doorgestuurd naar de scheidsrechter commissie. Die moet kijken of er aanleiding is voor het nemen van maatregelen tegen Horstmann, die in Bilbao overigens zijn eerste Europese bekerwedstrijd floot. AMSTERDAM Twee weken geleden, in eigen omgeving, vormde hij al het middelpunt van de belangstelling en giste ren, vlak na aankomst in het Amsterdamse Eurocrest Hotel, was het al niet anders. José Angel Iribar, gevlijd door de grote belangstelling liet zich bereidwillig fotograferen op de Amsterdamse bodem, waar morgen het tweede duel tussen zijn club Athletic de Bilbao en Ajax in het kader om de strijd om de UEFA-cup wordt afge werkt. Een onderhoud met de inmid dels 35-jarige Iribar is de moeite waard. Al was het alleen vanwe ge zijn politieke stellingname. Als geboren en getogen Bask is hij een fervent aanhanger van de Baskische Vrijheidsbewe ging, die volledig zelfbestuur nastreeft. Ook Iribar voelt zich al jaren achtergesteld bij de andere Spanjaarden. De doel man wijst daarbij bijvoorbeeld op het feit dat de Baskische taal niet op scholen wordt onderwe zen, terwijl dat met het Cata laans (Barcelona en omstreken) wel het geval is. Hoe Baskisch- gezind Iribar wel is, bewees hij drie jaar geleden toen hij als 49-voudig international bedank te voor het Spaanse nationale elftal uit protest tegen het toen malige Franco-bewind. Het is echter niet alleen Iribar, die zich meer Bask voelt dan Spanjaard. De hele club heeft een bijzonder sterke binding met de regio. Uitgezonderd twee buitenlandse trainers heeft Ath letic nooit andere mensen dan Basken in dienst gehad. Ook de huidige trainer Koldo Aguirre komt uit Baskenland en heeft zelf jarenlang bij Athletic ge speeld. Doelman José Angel Iri bar over de huidige samenstel ling: „De club bestaat nu weer uit louter Basken en dat is een goede zaak. In de loop der tijd is ook het bestuur ervan over tuigd geraakt, dat het geen zin heeft om jongens van buiten aan te trekken." „Wij hebben een veel sterkere binding met onze achterban en gaan voor onze supporters door het vuur. Andersom is dat even eens het geval", aldus Iribar, die na de onlangs gestorven Zamo- ra waarschijnlijk de beste doel man is, die Spanje ooit heeft gehad. Afgelopen weekeinde heeft hij voor zijn ploeg weer een punt veroverd in de uitwed strijd tegen Valencia bij wie WK-sterren als Rainer Bonnof en Mario Kempes niet in staat bleken Iribar te passeren. Vraagteken Naast de begrijpelijke vreugde over het zwaar bevochten ge lijkspel bij Valencia heerst er evenwel ook het nodige ver driet in het Spaanse kamp. Zo raakten José Maria Nunez en Ignacio Churucca dit week einde geblesseerd. De laatste zodanig, dat hij niet mee kwam naar Amsterdam, terwijl het meespelen van Nunez voorlo pig een vraagteken is. Voorts kampt coach Aguirre met een door vormverlies geplaagde Daniel Ruiz Bazan, beter be kend als Dani. Deze snelle rechtsbuiten zou zijn trainer zelfs verzocht heb ben hem buiten de ploeg te laten, mede met het oog op de door Ajax-trainer Cor Brom geuite beschuldigingen aan zijn adres. Brom noemde Dam na afloop van het eerste duel een gangster en de Spanjaard vreest nu een enigszins op wraak be lust Amsterdams publiek. Aguirra wil daar evenwel mets van weten. „Als hij niet speelt, dan is dat omdat hij niet in topvorm is of vanuit tactisch oogpunt. Waarschijnlijk laat ik mijn ploeg met vier middenvel ders spelen, waarbij een spits moet worden opgeofferd. Dat zou Dani kunnen zijn". Over de kansen van zijn forma tie vertelt Aguirre: „We zullen het zeer moeilijk krijgen, want Ajax is natuurlijk nog uiterma te geprikkeld vanwege dat twee de doelpunt in Bilbao. Verdedi gen is echter een van onze sterkste punten en ik verwacht dan ook dat we die voorsprong van 2-0 niet helemaal prijs be hoeven te geven. Veel zaJ ook afhangen van Iribar. Hij heeft ons al vaker voor een nederlaag behoed". Zelf is de Baskische doelman nog niet zo gerust op een goede afloop. Hij vreest een vloedgolf van Amsterdamse aanvallen „Voor een doelman is het na tuurlijk altijd leuk om veel bal len te krijgen, maar de druk op onze verdediging kan ook te groot worden en als Ajax erib slaagt om snel te scoren kan het nog wel eens heel moeilijk voor ons worden. Ik weet boven dien wat het betekent om een fanatiek publiek achter je te hebben. Als ploeg word je daar door enorm gestimuleerd. Wij zullen niet veel steun hebben. Ajax des te meer", zo besluit Iribar. RON WESTERHOF i op tijd weer m - -m in goede M vorm be- Dave Watson in een aktie waaraan hij zijn bijnaam „big Dave" ontleent. „Veel mensen denken dat ik groter ben omdat ik zo'n eind van de grond kom." MANCHESTER Aan de vooravond van het eerste duel met FC Twente, imper nadat Manchester City was neer estreken in het in een rustieke omge ving gelegen hotel Bad Boekelo, merkte anvoerder Dave Watson lakoniek op, dat zijn ploeg de volgende dag in de ©nfrontatie te Enschede als winnaar iou worden afgevlagd. Weliswaar zat de Centrale verdediger van de Engelse for matie met die prognose licht bezijden de waarheid, maar de voorspelling dat hij en zijn medespelers in Nederland de uitstekende basis zouden gaan leggen voor de morgen te verspelen return in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup was toch aardig juist. Manchester City is morgen op het eigen vertrouwde Main Road de grote favoriet °m ten koste van FC Twente de tweede ronde binnen te stappen. En die voor treffelijke uitgangspositie na de 1—1 van dertien dagen geleden dankt Man chester City niet in de laatste plaats »an „big Dave" Watson, die in Enschede de enige treffer voor de brigade van manager Tony Book produceerde. Watson, die zich nimmer vertoont zonder een stuk kauwgom in zijn mond, zette FC Twente in de eerste wedstrijd op een achterstand van 10, die niet meer kon worden omgebogen in een voorsprong. Zijn doelpunt was zelfs de inleiding tot een reeks kansen voor de Britten, die in de eerste helft superieur waren. Omdat we vergaten meer doelpunten te maken, kon FC Twente .na de pauze nog redelijk terugkomen. We kwamen toen onder druk, en minder vaak aan aanval len toe. Maar thuis zullen we negentig minuten lang offensief zijn en hier, met het eigen publiek achter ons, gaan we wel winnen, dat staat voor mij vast. Ditmaal zal mijn voorspelling goed zijn. FC Twente hoeft er niet op te rekenen dat we de goede kans om de tweede ronde te bereiken, nog los zullen laten". Dave Watson, vorige week voor de 35e keer drager van het tenue van het Engel se elftal in de door de Britten met 43 gewonnen interland tegen Denemarken, baseert dat zelfvertrouwen op de manier waarop Manchester City zich inmiddels heeft hersteld na de wat matige competi tiestart in Engeland. Daarover: „We heb ben Peter Barnes en Brian Kidd voor meerdere wedstrijden moeten missen en zelf was ik ook een aantal duels wegens een blessure niet in staat mee te doen. Het vervelende was dat juist die spelers er niet bij waren die een belangrijke rol in het elftal spelen. Barnes werd gemist, omdat hij ongelooflijk snel en creatief is, Brian Kidd heb je nodig voor de doelpunten, al moet ik zeggen dat zijn vervanger Rodger Palmer en Ron Fut- cher het uitstekend hebben gedaan. En zelf ben ik als laatste man toch een sleutelfiguur in de verdediging. Alles bij elkaar was het net te veel van het slechte, maai' nu we de groep weer min of meer compleet hebben, is dat ook duidelijk aan ons spel te merken". Doelpunten Een andere factor die van Watson een onverbeterlijke optimist maakt is, dat Manchester City de eerste wedstrijd uit heeft mogen afwerken. Watson: „De laatste jaren werden we al vroeg in zo'n toernooi uitgeschakeld, omdat we thuis niet voldoende afstand konden nemen. Nu weten we waar we aan toe zijn, elke overwinning is genoeg en we mogen zelfs met 00 gelijk spelen. Maar van het laatste gaan we vanzelfsprekend niet uit. Dat hoeven we voor eigen publiek natuurlijk helemaal niet te pro beren. De mensen willen doelpunten zien". „Daar betalen ze voor, met om twee elftallen te zien spelen die allebei in de verdediging kruipen. Ik geloof zonder meer dat het een mooie avond kan worden. Tenslotte is Twente met een gelijkspel van 0—0 ook niet geholpen, die ploeg moet net als wij tenminste één doelpunt maken, en dat kan de wedstrijd alleen maar ten goede komen". Het is te verwachten dat ook laatste man Dave Watson morgenavond op Main Road veelvuldig op de helft van FC Twente te vinden zal zijn. In het eerste duel was dat trouwens al niet zoveel anders, wat zijn belangrijke treffer al leen maar bewijst. Hoewel er tactisch nogal wat vraagtekens gezet kunnen worden bij die aanpak, waarbij hij te pas en te onpas naar voren rent zonder zich er om te bekommeren of iemand zijn positie wel overneemt, draagt hij zo wel de nodige aanvallende impulsen aan, die de Enschedeërs ook morgen met een extra moeilijkheidsgraad bij het verdedi gen op zal zadelen. Vooral de sprong kracht van Dave Watson en de daaraan automatisch gekoppelde sterkte in lucht duels zijn gevreesd. Watson: „Daar heb ik ook mijn bijnaam „big Dave" aan te danken. Veel mensen denken dat ik groter ben dan in werkelijkheid het geval is, omdat ik zo'n eind van de grond kom". Die gave maakt hem ook tot een van de vaste leden van de Engelse selectie, waartoe hij nu al zo'n vijf seizoenen behoort. Het hoeft geen betoog dat Wat son mede daardoor veel routine niet ontzegd kan worden. KYO TEUSINK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11