Dreigende staking bij Ford Engeland Israëlische kabinet achter ,,Camp David" Dirty Work" onthult namen 840 CIA-agenten Staaf de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan aisu reageert er>...vergeet ook uw eigen postcode niet. Paus aanvaardt bisschops ambt Rome Huisstof is huidstof Jura kanton geworden Luns: snel beslissing over neutronenbom LEIDSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 Hat de nationale garde van Nicaragua het laatste ilwerk van de Sandinisten, Esteli veroverd hadden, ging bevolking over tot plundering van de winkels omdat phun huizen letterlijk leeggeroofd terug vonden. Een Kaarde vrouw probeert een zware koelkast naar huis Iduwen. lfgezantCarter preekt iet Somoza IAGUA (1JPI) Een speciale afgezant van president Carter met president Anastasio Somoza van Nicaragua gedurende twee uur gesproken over de situatie in zijn land, zo heeft het dagblad 'Novedades' In Managua bericht. nt onthulde geen bijzonderheden over het besprokene tussen •za en reizend ambassadeur William Jordan, die een reis Midden-Amerika maakt en de landen daar alsmede Columbia, snezuela en Mexico polst over de burgeroorlog in Nicaragua, (conservatieve partij van Nicaragua, de officiële oppositiepartij, eft Carter een brief gestuurd waarin hem wordt gevraagd niets ondernemen dat zou kunnen worden uitgelegd als steun voor «noza. brief, overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur in deibiagua, wordt steun betuigd aan Carters mensenrechtenbeleid en t,aldus de partij, „in Nicaragua op de proef wordt gesteld." conservatieve partij oefent kritiek op de brief die 78 leden het Huis van Afgevaardigden in Managua aan Carter hebben stuurd om bij hem aan te dringen op steun voor Somoza omdat janti-communistisch zou zijn. lambodja wil bevolking verdubbelen INGKOK (Reuter) Cambodja is van plan te komen tot rdubbeling van het aantal inwoners tot 15 a 20 miljoen in (komende 15 jaar. Dit heeft premier Pol Pot aan een delegatie de Belgisch-Cambodjaanse vriendschapsvereniging meege- 1. igens een vorige week gepubliceerd rapport van de Britse tering zijn er vele honderdduizenden mensen in Cambodja ngekomen rechtstreeks of indirekt als gevolg van het communis- che regeringsbeleid. pttpost (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het 57.000 man sterke personeel van de 23 Britse Fordfabrieken dreigt tegen woensdag met een nationale staking voor een loonsverhoging van 27 procent. Dit conflict kan lang duren cn ernstige gevolgen hebben voor Fordfabrieken in andere EEG-landen, die gere geld bevoorraad moeten worden met Britse Fordonderdelen. Het militante Fordpersoneel heeft de machtige vakbond van transportarbeiders, die twee mil joen leden telt, achter zich. Hoewel Moss Evans, leider van deze vakvereniging, een trouwe socia list is, tekent hij krachtig protest aan tegen de verlenging van het socialistische loonbeleid. Evans predikt een terugkeer naar volledige vrij heid inzake looneisen. De minderheidsregering van Labourpremier Cal- laghan wil echter alle looneisen nog een jaar lang bevriezen. Ze volgt die politiek al drie jaar. In de komende maanden zal geen enkele Brit meer dan vijf procent extra mogen krijgen. Gecombineerd komt de eis van de Fordarbeiders neer op 27 procent. Hun aktie om Ford Groot- Brittannië compleet plat te leggen, is het start schot voor de ernstige sociale en politieke moei lijkheden, die premier Callaghan mag verwach ten in de komende wintermaanden. Het Labourbewind is nog niet van plan te buigen voor de transportarbeidersbond. De regering- Callaghan heeft Ford ervoor gewaarschuwd, dat iedere tegemoetkoming aan de direktie bestraft zal worden met sancties, die dit Amerikaanse bedrijf meer dan honderd miljoen pond zouden kosten. De Britse autoriteiten zijn namelijk Fords beste klanten. Staatscontracten vertegenwoordi gen ongeveer een tiende van haar nationale inkomen in Groot-Brittannië. Hoewel het gaat om zo'n 25.000 voertuigen per jaar, staat het Britse Fordbedrijf sterker in de schoenen dan op het eerste gezicht lijkt. Geen enkele andere automobielfabriek van Groot-Brit tannië zou de ruime officiële bestellingen snel kunnen verwerken. Zo gezien hebben de rege ringsdreigementen dus een holle klank. EGYPTE VERDER GEÏSOLEERD NA TOP IN DAMASCUS Een glimlachende Sadat tijdens de enorme ontvangst, die hij na zijn terugkeer van de bevolking van Cairo in ontvangst mocht nemen. De'Israëlische premier Begin tij dens zijn bekendmaking over de akkoorden van Camp David. TEL AVIV (AP, Rtr, AFP) - De meer derheid van het Israëlische kabinet heeft zich gisteren geschaard achter de overeenkomsten, die premier Menachem Begin in Camp David bereikte met de Egyptische president Anwar Sadat. Elf ministers stemden voor de akkoor den, twee stemden tegen en een onthield zich van stemming. Drie ministers na men niet aan de stemming deel. Begin zal de overeenkomsten nu mogen voorleggen aan het parlement, de Knes set, dat later deze week een beslissing zal nemen over de Egyptische eis dat Israël zijn nederzettingen in de Sinai ontruimt alvorens de twee landen een vredesverdrag kunnen ondertekenen. Op het Israëlische ministerie van defen sie is een commissie gevormd ter bestu dering van de overdracht van dq be- stuursverantwoordelijkheden aan de Palestijnen op de westelijke Jordaan-oe- ver en in Gaza. Dit is in kringen uit de omgeving van dat ministerie verno men. Het Amerikaanse persbureau Associated Press heeft in Damascus vernomen dat op de topconferentie van de landen van het Arabische afwijzingsfront aldaar in het geheim de beslissing is genomen een fonds ter grootte van een miljard dollar in te stellen om de afzetting van president Sadat te bevorderen en de uitwerking van de in Camp David gesloten akkoor den tegen te gaan. De conferentie eindig de later dan verwacht omdat op het allerlaatste moment moeilijkheden wa ren gerezen omtrent de financiering. De olielanden Algerije en Libië zouden de belangrijkste bijdrage leveren. Officieel werd bekendgemaakt dat de „harde" Arabische landen alle politieke en economische betrekkingen met Egyp te zullen verbreken. De leiders van Syrië, Algerije, Zuid-Jemen, Libië en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO pleit ten verder voor verplaatsing van het hoofdkwartier van de Arabische Liga uit Cairo. De Amerikaanse minister Vance die eerder bezoeken had gebracht aan Jorda nië en Saoedi-Arabië had gisteren een onderhoud met de Syrische president Assad in Damascus. Het bezoek van de Amerikaanse minister werd vertraagd doordat de conferentie van de „harde" Arabische landen onverwacht uitliep. Hoewel de taak van Cyrus Vance al direct als een onmogelijk iets werd be schouwd, schijnt hij er toch in geslaagd te zijn de Syriërs te bewegen het contact met Washington over vredespogingen in het Midden-Oosten voort te zetten. In Saoedi-Arabië kreeg Vance te horen dat dit land het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk als basis beschouwt voor vrede in het Midden-Oosten, maar de Saoedi-Arabische leiders hadden waardering voor de inspanningen van president Carter om dit doel te bereiken. (Van onze correspondent Piet Timmers) ROME Zittend op de „sedes gestatoria", de door twaalf dra gers getorste draagstoel, heeft paus Johannes Paulus I zater dag als bisschop van Rome bezit genomen van zijn kathe draal, de St. Jan van Lateranen. Hij heeft daarbij gesproken „de armen, de ware rijkdom van de Kerk" en gezegd dat in liefde voor de armen het ware chris tendom schuilt. „Rome zal een echte christelijke gemeenschap zijn als God hier niet alleen wordt geëerd door de aanwezigheid van de gelovi gen in de Kerk maar ook door liefde voor de armen", zei hij. Deze woorden waren een ant woord op de toespraak die Ro me's burgemeester Argan had gehouden. Volgens een van minuut tot minuut punctueel uitgevoerd schema begon de tocht zater dagmiddag in de zwarte Merce des, begeleid door een motores corte van de politie van het Onderweg naar de basiliek St. Jan van Lateranen, maakt paus Johannes Paulus een praatje met de communistische burgemeester van Rome, Giulio Carlo Argan (geheel rechts). Vatikaan naar de St. Jan van Lateranen in een ander gedeelte van Rome. Aan de voet van de Campodog- lio-heuvel, waarop de zetel van het stadsbestuur, het Capitool staat, werd voor de eerste keer in de geschiedenis een nieuwe bisschop in Rome opgewacht door een volledig rood stadsbe stuur. Aan het hoofd de commu nistische burgemeester prof. Giulio Carlo Argan, die sprak over de vele problemen van de stad, zoals een ontoelaatbare terreur. Hij sprak ook over de enorme kwalitatieve woning nood in de oudere stadswijken van Rome, waarin tal van men sen als het ware gevangen zit ten. Het waren deze woorden waar op de paus nader inging tijdens zijn toespraak ih de St. Jan van Lateranen. LONDEN (AFP) Zeventig procent van het stof in huis is afkomstig van de huid van de mens. Elk mens laat 50.000 schilfertjes per minuut vallen, aldus dr. Raymond Clark, van het centrum voor aerobiologisch onderzoek in Harrow in Groot- Brittannië. Volgens dr. Clark in een artikel in het medisch tijdschrift ..Mims", verliest de mens elke 7 a 10 dagen zijn gehele huid. De schilfertjes zijn zo minuscuul dat ze door de kleding heengaan. Niettemin kunnen ze bacteriedragers zijn, verantwoordelijk voor bepaalde astmatische aandoeningen. In de Londense ondergrondse, aldus dr. Clark, is de concentratie van mensenhuidschilfertjes in de lucht tien keer zo groot als in de gemiddelde woning, omdat de treinen het stof doen opdwarrelen. Nog overlevenden ramp Iran TEHERAN (DPA-Reuter) Het vermoedelijke aantal do den dat een week geleden viel bij de aardbeving in Noordoost- Iran, bedraagt 26.000. Dit is gebaseerd op documenten die duidelijk maken dat de vrijwel volledig verwoeste stad Tabas geen 13.000 inwoners telde op het moment van de ramp, maar 17.000. Het reddingswerk in de streek gaat nog steeds voort. Zoals altijd na een aardbeving wor den nog steeds volkomen onver wacht overlevenden uit de puin hopen gehaald. Vrijdag vonden reddingsploegen een vijf maan den oude nog levende baby die een week lang in de armen van zijn dode moeder onder het puin had gelegen. Ook werd een ge zin van vijf personen ontdekt dat zich met voedsel en water uit een koelkast in leven had weten te houden. Callaghan en Kaunda: koek en ei LUSAKA (REUTER-DPA) - De Zambiaanse president Kenneth Kaunda heeft tijdens zijn besprekingen met de Britse premier James Callaghan in de Nigeriaanse stad Kano volledige overeenstemming bereikt. Bij terugkeer in de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka sprak Kaunda van „het akkoord van Kano", maar hij weigerde te zeggen wat het behelst. De Britse premier was naar Kano gevlogen om Kaunda te ontmoeten nadat de Zambiaanse leider, woedend over de recente onthullingen dat Britse maatschappijen de VN-sancties tegen Rho- desië hadden genegeerd, Londen had beschuldigd van „bedrog". Servan Schreiber verliest zetel NANCY (REUTER) De kiezers in Lotharingen hebben de leider van de Franse radicale partij, Jean-Jacques Servan-Schreiber een vernederen de nederlaag bezorgd in een tussentijdse verkie zing, die algemeen werd beschouwd als een test voor de economische politiek van de regering. Servan-Schreiber, toegewijd aanhanger van pre sident Valery Giscard d' Estaing, verloor de parlementszetel die hij acht jaar lang had bezet, aan de socialist Yvon Tondon. Toen zondagavond nog niet alle stemmen waren geteld beschikte Tondon al over 55 procent. (Van onze correspondent, Piet Tummers) OME Binnenkort verschijnt in de Verenigde bten het boek „Dirty Work" („Vuil Werk") van t in Nederland welbekende ex-CIA-agent Phi- P Agee en de particuliere detective Louis Wolf. ft boek onthult de namen van 840 over de wereld werkzame geheime agenten van de Oerikaanse Inlichtingen Dienst. Het Italiaanse eekblad anorama van deze week geeft hier- to alvast een voorproef door de publikatie van t namen van 64 CIA-agenten die in Italië Wkzaam zijn. Het boek brengt de topgeheimen to de Amerikaanse inlichtingen dienst groten- seis op straat. ^orama gaat door voor het het beste Italiaanse ïtoieweekblad. Het blad zou nauwe banden «®en met het Amerikaanse weekblad „Time". mond van de beide auteurs tekent Panora- ^;©p dat ze meer dan twee jaar bezig zijn ^fest met intensief speurwerk in de Verenigde ten en in alle Europese hoofdsteden. „Wij zijn tenslotte in geslaagd ons doel te bereiken, staande uit het geven van een naam en een tocht aan de honderden agenten van de Ameri- geheime dienst, die opereren in verschil- landen met inbegrip van Italië en hun Petetellingen en taktiek te onthullea Anders gezegd: voor het eerst in 40 jaar zijn we erin geslaagd de CIA te ontmaskeren", aldus de auteurs tegenover het Italiaanse weekblad dat hieraan toevoegt: „Dit eerste „Wie is wie in de CIA" zal inslaan als een bom". Een van de auteurs, Louis Wolf, heeft verklaard dat het boek de Amerikaanse diplomatieke dienst en de Amerikaanse regering wel zeer zal veront rusten en een massa overplaatsingen van perso neelsleden tot gevolg zal hebben. Volgens de beide schrijvers bezit een aantal Amerikaanse agenten een officiële status als personeelsleden van ambassades en consulaten, militairen en lagere beambten. Enkelen van hen komen niet voor op de lijsten van officieel geaccrediteerd ambassadepersoneel. Panorama beweert dat de 55-jarige Hugh Montgo mery de leider is van de Amerikaanse spionnen in Italië. Deze voormalige legerofficier woont in een luxueus appartement in Rome. Hij is afgestu deerd aan de universiteit van Harvard en was CIA-agent in Griekenland vóór de staatsgreep van de Griekse kolonels. Montgomery heeft ook in Moskou gewerkt en was in 1965 al eens in Rome gestationeerc. Hij draagt de officiële titel van „politiek attaché" bij de Amerikaanse ambas sade in Italië. Zijn naaste medewerker in Rome zou zijn de in Egypte geboren Michael Sednaoui. Tot de hooggeplaatste CIA-agenten zou verder behoren John Keeve, die evenals Sednaoui nauwe banden zou onderhouden met het NATO-hoofd- kwartier voor Zuid-Europa in Napels. De 50-jari- ge ambassade-attaché Michael Thompson zou zich speciaal bezighouden met de Italiaans-Afri kaanse betrekkingen. Volgens Panorama zou de CIA miljoenen dollars hebben gepompt in de socialistische partij van Portugal en verder contacten hebben gelegd met Santiago Carillo, secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij. De CIA-agent Howard Stone zou sinds 1975 verschillende keren ontmoetingen hebben gehad met het communisti sche parlementslid Sergio Segre, speciaal belast met kwesties betreffende de buitenlandse poli tiek. Behalve in politieke partijen zou de CIA ook proberen te infiltreren in vakbonden en jeugdorganisaties. Louis Wolf verklaarde tegenover Panorama:„Dit wijst erop dat de CIA een nieuwe koers volgt tegenover de Italiaanse communistische partij. Sommige waarnemers in Washington zijn van mening, dat de CIA serieus de mogelijkheden onderzoekt van een andere politiek ten opzichte van de meer gematigde communistische partijen die al enige tijd op haar deur hebben geklopt". Tot de pikante onthullingen van het artikel in Panorama behoort het verhaal, dat eens per week in een zorgvuldig tegen afluisterapparatuur be schermde zaal van de Amerikaanse ambassade aan de Via Veneto in Rome, de kopstukken van de CIA vergaderen met de Amerikaanse ambas sadeur in Rome, Richard Gardner, en de com mandanten van de NAVO in Zuid-Europa. De vergaderingen worden gepresideerd door de am bassadeur persoonlijk, ofschoon hijzelf geen lid is van de CIA. Op deze vergaderingen wordt de politieke toestand in Italië besproken en worden de activiteiten der verschillende CIA-af- delingen gecoördineerd. Een der schrijvers van „Dirty work", Philip Agee, woont in Rome als een soort banneling, nadat verschillende landen, waaronder Nederland, hem een verblijfsvergunning hebben geweigerd. Als een van zijn naaste medewerkers, die veel recher chewerk heeft verricht, noemt Panorama een zekere Victor Marchetti, een vroegere functiona ris van het hoofdkwartier van de CIA te Langley in de buurt van Washington. BERN (AP) De Zwitserse kiezers hebben zich gisteren in een referendum uitgesproken voor de oprichting van een nieuw kanton, de „Jura republiek". De kiezers lieten met grote meerder heid blijken voorstander te zijn van het samenvoegen van drie overwegend katholieke districten in de Jura, die voorheen behoor den tot het kanton Bern. In de Jura republiek, het 23ste kanton van Zwitserland zal Frans de officiële taal zijn. BONN (REUTER-UPI) NA- VO-secretaris-generaal mr. J. AI. A. II. Luns meent dat presi dent Carter zijn beslissing inza ke de neutronenbom niet lang meer kan uitstellen. In een vraaggesprek dat gisteren door de westduitse radio „Deutsch- landfunk" werd uitgezonden, preciseerde hij dat het een „kwestie van maanden" was. Hij voegde er aan toe dat het besluit van president Carter voor een groot deel afhing van de houding van de Sovjets. Hij betreurde „de grote opschud ding" die kerkelijke kringen te gen de neutronenbom hadden ontwikkeld. Luns onderstreepte***' dat zij blijk gaven van naïefheid**4 en dat zij soms het slachtoffer* van de Russische propaganda*4 waren. Men kon volgens LunS" bij sommige kerkelijken „.en soort marxisme" aantreffen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9