[elft van Irouwelijke rtsen in evenfunctie -Vaddenconferentie ziet LNGin Eemshaven niet zo zitten Slapen en ontbijt op kosten Britse staat Aantjes erkent problemen rond komende abortuswet Meesterlijk boek van meesterkok Dode bij vechtpartij op kermis Sympathiek orgelconcert in Wassenaar Kernwapens'9 centrale thema elfde Vredesweek Meer Nederlandse hulp voor Indonesië weer SINENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 an onze correspondent, Roger Simons) )NDEN Michael Mccabe had geen hotelgids dig. Als hij op reis was en ergens wilde •machten, ging hij gewoon naar het plaatse ziekenhuis. Daar kon hij altijd terecht, is een van de voordelen van de Britse inale gezondheidsdienst. Als er wat schort je gezondheid heb je in Groot-Brittanie •al recht op kosteloze geneeskundige verzor- Cabes, een dertigjarige Schotse barman uit intyre, die afgezakt was naar het zuiden, zei „Ik heb weer last van mijn oude Iraal". Die verklaring volstond hem onderdak [bezorgen. Gratis „bed and breakfast, over- •hting en ontbijt". Hij hoefde dus niet uit te kijken naar goedkope hotelletjes. De kwaal van McCabe was louter ingebeeld. Ze moest behandeld worden met pethidine. McCa be dacht dat hij daaraan verslaafd was. Enkele jaren geleden had hij als voetballer gekneusde nieren opgelopen. Dat ongeval werd weer goed gemaakt door middel van een injectie met pethi dine. Sedertdien vond McCabe, dat hij de pethidine niet meer kon missen. Maar zijn behoefte aan kosteloos onderdak, eten en drinken, was nog groter. Hij werd zwerver, die geregeld ging overnachten in ziekenhuizen. Voor hem beteken de dat telkens drie vliegen in een klapo: slaapge legenheid, voedsel en geneeskundige verzorging. McCabe hield dit spelletje niet minder dan 22 maanden vol. In die tijdspanne bracht hij meer dan 346 dagen door in ziekenhuizen, verspreid over Engeland en Wales. Dat leventje kostte het Britse Rijk gemiddeld 40 pond per dag. McCabe moest vroeg of laat tegen de lamp lopen. Ziekenzuster Rona Sale van Southend herkende Michael meteen nadat ze hem een injectie met pethidine gegeven had. de waakzame verpleeg ster herinnerde zich toen een officieel rond schrijven, daterend van 1976 en gericht tot alle ziekenhuizen van het land, dat een uitvoerig signalement gaf van de zwervende patiënt. Ze haalde de politie erbij. McCabe bekende alles. Hij verscheen voor het gerecht en werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ziekenzuster kreeg een eervolle vermelding. Volgens ramingen had McCabe de Britse schat kist beroofd van ongeveer 13.840 pond. Zijn advocaat verklaarde: „McCabe was een van de beste klanten van onze nationale gezondheids dienst, zij het op een misdadige manier. Hij vond het gemakkelijker zich te laten verplegen in een ziekenhuis dan ergens in pension te gaan". De dertigjarige nationale gezondheidsdienst van Groot-Brittannië is een zware verliespost. Hij loopt verre van gesmeerd Patiënten moeten overal langdurig in de rij staan. Specialisten leggen wachtlijsten aan van niet-dringende ope raties. Als je naam op zo'n lijst prijkt, kan het jaren duren eer je aan de beurt komt. Voor spoedgevallen is er altijd plaats. een onzer verslaggeefsters) 1ECHT Meer dan vijftig procent van de af- udeerde vrouwelijke artsen komt terecht in heel ander soort baan, dan zij tijdens hun ie voor ogen hadden. Zij belanden in de sec- „overige werkzaamheden" binnen de gezond- szorg, ais keuringsarts, schoolarts, of op een ultatiebureau of in het onderwijs. Slechts klein gedeelte (zeven procent) wordt huisarts of specialist. en ander blijkt uit een [niet gepubliceerd onder van de Nijmeegse uni- teit, waarvan de eerste taten zaterdag werden ïld door de arts W.Rut- van der Loeff, tijdens Ingres „Vrouw en arts" oorzaak dat zo weinig [llllllj velijke artsen huisarts en,noemde mevrouw Rut van der Loeff het feit vrouwen al tijdens hun sche opleiding moeten isen of zij full-time arts i worden of niet. Er is een „verbod" voor vrou- ke artsen, die zich willen specialiseren,om tijdens opleiding zwanger te iwen en kinderen krijgen j die beslissing automa- taboe, want het normen on in de gezondheids- laat een combinatie van :ijn en moederschap niet Daarom moet er een be verdeling van het werk ïn. Dat zou heel goed en via een betere organi- van de groeps-praktijken igde zij. Geluidshinder Schiphol neemt toe SCHIPHOL (ANP) De ge luidshinder rond Schiphol is vorig j?ar toegenomen. De leef baarheid in de omgeving van de luchthaven is nog allerminst aanvaardbaar. Dat schrijft de Stichting Ge luidshinder Schiphol in haar jongste jaarverslag. Volgens het bestuur is het aantal klagers toegenomen met ruim tien pro cent, van 1.624 in 1976 naar 1.813 vorig jaar. Het aantal klachten steeg met een kleine zeven pro cent, van 3.054 naar 3.249. De meeste klachten komen uit het aanvlieggebied bij Amstelveen. Ook in Aalsmeer, Badhoeve- dorp en Uithoorn wordt veel hinder ondervonden. b (ANP) De 23-jarige A. an Diepstraten is in de it van zondag op maandag -dijk gewond geraakt bij Vechtpartij in een café in e, bij Breda. üachtoffer zou door tot nog onbekende oorzaak op de jaarlijkse kermis in Made ruzie, hebben gekregen met een even eens nog onbekende. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de aanleiding en. toedracht van de vechtpartij. et kader van, de serie van concerten/kahtatediensten n 1978 in de prachtige oude tskerk te Wassenaar gege- worden, speelden gister- id Jan en Jeanne van der !en een concertje voor orgel fiuto traverso ofwel barokd- 1uit Jan is in de eerste bekend als clavecinist. >mbinatie orgel/clavecim- pestaat echter al heel lang, \denke slechts aan Sweel- en Bach. Jan van der len begon zijn concert met i werken van deze grote trlandse meester, meteen 1Igd door een veel kleinere rillem de Fesch. De rest iet programma was gewijd le Duitse componisten Ba- 'iens zobn Carl Philipp i uelen Telemann. 1974 gerestaureerde ba- van de Groningse ieester Hinsch een me dewerker van Schnitger stamt uit 1769 en heeft de oude (lagere) stemming. Ideaal dus voor de hierop afgestemde ba- rokdwarsfluit, een instrument met een zachte ronde toon. Prachtig om te horen, maar ook erg moeilijk om alles zuiver te krijgen. Béide spelers hebben met elkaar gemeen dat zij niet gemakkelijk vrij uit spelen en dat zij bv. de extra glans en vrolijkheid die sommige passa ges vragen niet opbrengen. Per soonlijk gaat mijn voorkeur sterk uit naar de orgelsoli, om dat daar waar het orgel, voorna melijk met het rugpositief, als continuo de fluit begeleidde, dit ondanks de goed op elkaar afge stemde kleuren, toch wat kram pachtig aandoet. Als begeleider, maar vooral als solist, liet Jan van der Linden zich kennen als een goed musicus. E.J.B. 99 AMERSFOORT (ANP) - „De beste, en de waarschijnlijk eni ge, weg om een totale nucleaire vernietiging van de aarde te vermijden, is de nucleaire wa pens uit te bannen. Er zijn twee mogelijkheden om dit doel te bereiken: door actie van de niet-gebonden landen en door druk van de publieke opinie". Dit zei dr. Frank Barnaby, di recteur van het gezaghebbende Internationale Instituut voor Vredesonderzoek in Stockholm, Sipri, gisteren in Amersfoort bij de opening van de elfde vredes week van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De vredes week staat, evenals verleden jaar, in het teken van de verwij dering van kernwapens van Ne derlands grondgebied. Dr. Barnaby zei dat het publiek beter moet worden voorgelicht over de ongecontroleerde bewa peningswedloop, de proliferatie (de verspreiding van kernwa pens over de wereld) en de wapenhandel. Als voornaamste reden voor het totnutoe mislukken van de ont wapeningsbesprekingen noem de Barnaby de beslissing van de politici in de jaren zestig de onderhandelingen over de alge mene en totale ontwapening te verlaten en in plaats daarvan te onderhandelen over gedeelte lijke ontwapening. „Tot op he den hebben deze besprekingen geen zin gehad", zo constateer de hij. „Harder optreden tegen dronken bestuurders" Utrecht (ANP) De overheid moet harder optreden tegen au tomobilisten die alcohol ge bruiken. Tot nu toe zijn rege ring en parlement niet verder gekomen dan de conclusie dat er iets moet gebeuren, terwijl er best maatregelen te beden ken zijn die chauffeurs weer houden van drankgebruik. Dat zei burgemeester H. de Wil de uit Schagen zaterdag op een congres in Utrecht van de Alge mene Nederlandse Drankbe strijders Organisatie. De Wilde is voorzitter van de Ando. De gevolgen van een stijgend drankgebruik de Nederlan der drinkt bijvoorbeeld 84 liter gemiddeld per jaar, tegen 20 liter in 1958 vragen niet om woorden, maar om daden, aldus de burgemeester van Schagen. Terlouw boos over benoeming van Oele DEN HAAG De leider van de D'66-fractie in de Tweede Kamer, Jan Terlouw is hevig verontwaardigd over de be noeming van de socialistische Delftse burgemeester dr.ir- .P.Oele tot voorzitter van de Rijnmondraad. Terlouw is te leurgesteld dat het kabinet voor deze post niet zijn frac- tiegenootr mr.HJ.Zeevalking (oud-staatssecretaris van Jus titie) bij de koningin heeft voorgedragen. Zaterdagmiddag zei Terlouw tijdens een radio-interview, dat D'66 er bij benoemingen voor belangrijke posten steeds zeer bekaaid afkomt. „Als ik mij ooit vol walging van de politiek zal afkeren, dan zal dat zijn om de misselijk ma kende machtspolitiek van de grote partijen, waarbij de kleine parrtijen er niet tus senkomen", aldus Terlouw. SCHIPHOL (ANP) Nederland zal volgend jaar de ontwikke lingshulp aan Indonesië vergroten. Minister de Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft dit tijdens zijn bezoek aan Indonesië, waarvan hij zaterdagmorgen op Schiphol is terugge keerd, meegedeeld aan de Indonesische regering. De minister zei, dat het niet om een fantastische vergroting gaat, maar om „enige reële" vergroting van de Nederlandse hulp. Minister De Koning is naar Indonesië gegaan om de ontwikkelings samenwerking in de praktijk te bezien en om met de Indonesische autoriteiten te spreken over de ontwikkelingsrelatie tussen Neder land en Indonesië en over internationale ontwikkelingsvraagstuk ken, toegespitst op de Unctad-conferentie, die volgend jaar in Manilla zal worden gehouden. Minister De Koning zei bij zijn terugkeer de indruk te hebben dat de ontwikkelingsprojecten goed lopen en behoorlijke resultaten opleveren. Nederland is van plan om de hulp aan Indonesië te concentreren op bepaalde sectoren, met het doel op deze wijze een betere relatie en grotere efficiency in de hulpverlening te bereiken. Daarbij wordt onder andere gedacht aan de sectoren voedselproduktie, gezondheidszorg, irrigatie, vervanging van brug gen, en de elektrificatie van het platteland. Ontsnapte Zuidmoluk- ker nog spoorloos (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN De zaterdagmid dag uit de Zutphense jeugdge vangenis ontsnapte Zuidmo- lukker Mano P. (18) is nog steeds op vrije voeteh. Intensie ve naspeuringen door de politie van Zutphen en wijde omge ving hebben tot nog toe geen resultaat gehad. Mano P. zag in een onbewaakt ogenblik kans over het hek van de gevangenis te klimmen en naar het centrum van Zutphen te ontkomen. Bij een stoplicht rukte hij het portier van een wachtende auto open en dwong de automobilist hem naar het nabijgelegen plaatsje Warns- veld te rijden. Overigens zonder daarbij van een wapen gebruik te maken. In Warnsveld liet hij zijn „chauffeur" stoppen en nam de benen. Mano P. zat een straf uit wegens inbraken en diefstallen. ,,Te weinig EHBO'ers in Nederland" MAASTRICHT (ANP) Maar één op de 75 Nederlanders is in het bezit van een EHBO-di- ploma. In totaal 186.000. Een erg gering aantal gelet op het inwonertal van Nederland en de sterk toegenomen kans op ongevallen met meer dan één slachtoffer. Dit zei voorzitter H. A. de Lange zaterdag in Maastricht bij de opening van de 69ste algemene bondsverga dering van de Koninklijke Na tionale Bond voor Reddingswe zen en Eerste hulp bij ongeluk ken, het Oranje Kruis. Ideaal zou zijn wanneer elke Nederlander boven zestien jaar een EHBO-diploma zou bezit ten. Volgens voorzitter De Lan ge een moeilijk te bereiken doel, maar wel zou het mogelijk moe ten zijn dat elke Nederlander op zijn minst de vuistregels van de EHBO kent. In samenwerk ing met de Eigen Vervoer- en Verladers Organisatie (EVO) is het Oranje Kruis pu wel al begonnen met het leren van deze vuistregels aan beroep schauffeurs. Komend jaar wordt gestart met een landelijke campagne „Een leven heb je zo gered". „CDA-PROGRAMMA NIET ALLEEN RICHTLIJN" (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT CDA-fractieleider mr.W.Aantjes vindt dat de abortusparagraaf in het CDA- programma niet uitsluitend maatgevend moet zijn voor de opstelling van zijn partij tegen over een komend abortuswetsontwerp. Vol gens Aantjes moet het CDA in zijn beoorde ling van de abortusproblematiek ook de geldende praktijk betrekken. Hij zei dit zater dag tijdens de vergadering van het Algemeen bestuur van het CDA in Utrecht. Met zijn opmerkingen ging Aantjes recht streeks in tegen de enkele dagen eerder door zijn vice-fractievoorzitter Van Leijenhorst ver kondigde mening. Van Leijenhorst had gezegd dat bij de beoordeling van een wetsontwerp over abortus vóór alles het CDA-programma het richtsnoer moet zijn. Aantjes erkende, in tegenstelling tot wat hij op Prinsjesdag heeft gezegd, dat er moeilijk heden binnen het kabinet zijn gerezen over het opstellen van een abortusontwerp, reden waarom het onderwerp abortus in de Troon rede geheel niet ter sprake kwam. „Maar ik heb er een groot vertrouwen in, dat het kabinet voor 1 januari 1979, zoals in het regeerakkoord staat, met een wetsontwerp ge reed kan zijn", aldus Aantjes. „Er moet zo gauw mogelijk een compromis komen, ook als het kabinet er niet uit komt en er dus volgens het regeerakkoord een initiatief-ontwerp van uit de Kamer moet worden ingediend". In 1975 kwam meesterkok Paul Bocuse in „ambtsgewaad" naar het Elysée, om daar wegens zijn verdiensten voor de Franse Keuken, door de Franse president Giscard te worden onderscheiden met het Legioen van Eer. ,De Nieuwe Franse Keuken Op 6 februari 1975 werd Paul Bocuse door de Franse president Giscard d'Estaing onder scheiden met het Légion d'Honneur. Niet om dat hij vaderlandslievende prestaties geleverd had, maar wegens zijn culinaire verdiensten voor de „Nieuwe Franse Keuken", de „Nou velle Cuisine". Deze wijze van toebereiden, heeft ook in veel Nederland se restaurants ingang gevonden, zij het dat er nogal eens met „Nouvelle Cuisine" wordt geschermd, zonder dat men er eigenlijk weet van heeft, wat dit begrip eigenlijk inhoudt. In het kort komt het hierop neer: Gerechten moeten smaken naar wat zij zijn. Tot de tien geboden van deze nieuwe bereidingswijze be horen ondermeer de volgende stelregels: Alles moet - bij wijze van spreken „kakelvers" zijn, en korter worden ge kookt of gebraden dat totnogtoe gebruikelijk was. Ook worden schotels „natuurlijk" opgemaakt, zonder culinaire frutsels en tierelantijnen. Bocuse heeft zijn opvattingen (plus 1200 recepten) neerge schreven in een lijvig boekwerk, waarvan de Nederlandse vertaling \,De Nieuwe Franse Keuken" Uitg. Luitingh- Laren, ƒ65.-) vanmiddag tijdens een smakelijke bijeen komst in Zeist ten doop is gehouden. Het boek kan zonder meer een aanwinst genoemd wor den voor de kookboekenverzameling van iedere gourmet. Maar niet alleen voor deze tak van eetgenieters. Ook zij, die een goede, eerlijke bereidingswijze op prijs stellen, en die zelf graag in de keuken wat willen „aanrommelen"- of ze nu (amateur)kok of -kokkin zijn -zullen er heel wat van hun gading in vinden. Het is niet de bedoeling, zo schrijft Paul Bocuse in zijn inleiding, dat de huisvrouw of huisman) het boek ter hand neemt, en dan besluit eens recept nummer zoveel te gaan klaarmaken. Nee, eerst inkopen gaan doen, op de markt het beste en meest verse aanschaffen en daarna pas in het boek kijken om te zien wat er mee gedaan kan worden. En dan nóg geeft Bocuse alle vrijheid om de recepten naar eigen inzicht aan te passen. Een boek om honger van te krijgen, met foto's om op te (vr)eten. Gewond na schot door brievenbus Rotterdam (ANP) Bij een schietpartij in een discotheek in de Oranjeboomstraat in Rot terdam is zondagavond de 31- jargie J.A. Westdijk gewond geraakt. De man is naar het Zuiderziekenhuis gebracht waar hij zondagavond werd geopereerd. In de discotheek waren volgens de politie ongeveer 200 jongelui aanwezig. Een aantal jongeren werd de toegang geweigerd. La ter kwamen zij terug en werd de portier met een kopmes be dreigd. Nadat deze de deur had dichtgeduwd werd de loop van een vuurwapen door de brieven bus gestoken en het schot gelost. CANNES Een ouder echt paar in het Zuidfranse Cannes weet sinds zaterdag dat de waakhond die het donderdag had gekocht, inderdaad een goede koop is geweest. Het echtpaar ging vrijdagavond uit en liet de hond achter om op de woning te passen. Bij terugkomst bleek de hond nog niet goed te weten wie zijn nieuwe bazen waren, want hij weigerde het echtpaar de toe gang tot de woning. Pas na zes uur slaagde een dierenarts erin het dier met een spuitje te verdoven. Morgen zullen de temperaturen in ons land op een lager niveau komen en er zijn ook enkele buien te verwachten. De oor zaak hiervan isyeen front, dat de voorste begrenzing vormt van koelere en onstabielere lucht, dat vandaag in de loop van de dag in ons land voorbij getrokken zal zijn. Na het passe ren van het front wordt dan via een vrij krachtige westelijke stroming, die in stand gehouden door een opvullende depressie nabij IJsland en een gordel van hoge luchtdruk op zuidelijker breedte, de koelere lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht zijn ook opklaringen mogelijk en in de nacht van vandaag op morgen kan hier en daar mist ontstaan, die in de ochtend weer zal verdwijnen. Het weer in het Middellandse zeegebied blijft onder invloed van een uitgebreid hogedrukge- bied. Het is er zonnig met maxi mumtemperaturen van 25 tot 30 graden. Vooruitzichten voor woensdag: Wisselend bewolkt met enkele buien. Lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent een onzer verslaggevers) EEMDA.- Behoud van het Wadden- ed als internationaal beschermd na- gebied, het voorkomen en stopzetten aktiviteiten die in strijd zijn met Status van natuurgebied en een we afweging over de aanlanding het vloeibaar aardgas LNG.Dit zijn lelangrijkste onderdelen uit de slot- laring van de internationale Wad- onferentie, die het afgelopen wee- de door het NIVON (Nederlands ituut voor Volksontwikkeling en Na- vriendenwerk) in Scheemda is ge houden. De conferentiegnagers bleken van oor deel dat de beslissing over de LNG-aan- landing in de Eemshaven te gehaast is genomen, terwijl de invoer van LNG niet past binnen een duidelijk energiebeleid. Alternatieven, zoals aanvoer via pijplei dingen, zijn onvoldoende afgewogen. „Wij willen een nieuwe afweging, waar bij de bevolking wordt betrokken en waarbij de risico's zorgvuldig worden meegewogen", zo staat in de slotverkla ring. fractie in de Kamer nog altijd verdeeld is over de plaats waar de LNG-terminal moet worden gebouwd.Hijzelf is voor stander van aanlanding in de Eemsha ven, niet vanwege het effect voor de werkgelegenheid, maar vooral omdat de Eemshaven op basis van risico-analyses gunstiger is dan de Maasvlakte. Tijdens de conferentie werd de vrees geuit dat de aanlanding van LNG in de Eemshaven door de Duitsers zal worden gehanteerd als wisselgeld voor de door hen gewenste Dollardhaven. De Duitsers zullen immenf de vaargeul langs Borkum moeten verdiepen om de gasaanvoer naar de Eemshaven mogelijk te make- n,en dat terwijl Nederland en Duitsland het nog steeds niet eens zijn over de aanleg van die Dollardhaven bij Emden. De heer H. Nentjes van de Werkgroep Eemsmond zag de kansen voor de Eems haven meer liggen op het gebied van overslag. Ook hij plaatste vraagtekens bij het werkgelegenheidseffect Hij wees erop dat het Milieukundig Studiecentrum van de Rijksuniversiteit Groningen kan sen ziet voor een zuiveringsproject in Oost-Groningen ,dat aan 400 man perma nente werkgelegenheid kan bieden. Daar naast heeft het studiecentrum becijferd dat alleen in de bejaardenzorg in Oost- Groningen al tweehonderd arbeidsplaat sen extra kunnen worden gecreëerd. Het Groninger Statenlid dr. G. Mik (D'66) verklaarde dat zijn partij geen be zwaar heeft tegen de aanlanding op zich, maar wel duidelijkheid wil over het ef fect van die aanlanding op de werkgele genheid. „Het zou ook anderen indus trieën kunnen afschrikken", meende hij. FNV-vertegenwoordiger T.J. Zanen zag als enig alternnatief voor de LNG-aan- landing alsnog de komst van DSM naar de Eemshaven. Het NIVON wil met natuurvriendenorga nisaties in Duitsland en Denemarken binnen een jaar komen tot een internati onaal beleidsprogramma voor het gehele Waddengebied. Een internationaal con gres over dit onderwerp zal uiterlijk in het voorjaar van 1980 moeten worden gehouden. Het D'66-Tweede-Kamerlid In eke Lambers wil de slotverklaring in^. brengen bij diverse Kamercommissies, die met het Waddenbeleid te maken heb ben. Volgens haar is er momenteel geen"* duidelijk Nederlands beleid ten aanzien"^ van de Wadden, maar slechts ten aan- zien van de economie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7