Voortreffelijk van Residentie-orkest Geslaagde jeugddag Reddingsbrigade Verkeer veroorzaakt aardbevingen' op de Breestraat -Grote drukte op fancy fair yoor kerkelijk centrum CDA-raadslid Walenkamp illustreert kinderboeken Verdomde Loewietje niet meer schokkend laiii JPBRENGST: ACHT MILLE 0.05 ^JjuEIDEN De fancy-fair in de nieJyeren wijk, die gehouden werd 2.29n het bouwfonds van het 3 0Qieuwe kerkelijke centrum te *"*ieunen, heeft 8000 gulden op- ebracht. Op de rommelmarkt li de boekenbeurs is voor 2000 hl den verkocht en het rad van avontuur 's avonds bracht 2000 gulden op. De rest van het bedrag kwam uit allerlei ande re activiteiten zoals de grabbel ton en de balgooitent. De grootte van de opbrengst is voor de organisatoren boven verwachting. Zij hadden op niet meer dan 4000 gulden gerekend. Met het bedrag dat zij nu heb ben binnengehaald kan een groot gedeelte van de inventaris van het kerkelijk centrum wor den bekostigd. De rest zal door de kerken worden bijgedragen. LEIDEN Het nieuwe raad slid van de CDA in Leiden Joop Walenkamp, blijkt zich niet al leen bezig te houden met de politiek maar heeft zich ook ontpopt als een voortreffelijk illustrator van kinderboekjes. Vorige week kwam het tweede door hem geïllustreerde boekje „Wipneus, Pim en de Blauwe Jorel" op de markt. Al eerder tekende hij het vorige deeltje in de serie: „Wipneus, Pim en de Vliegende stoel". De Wipneus en Pimboekjes be staan al 30 jaar en zijn vooral bekend bij de katholieke lezer tjes. De schrijvers van de serie, die als pseudoniem de naam van Wijckmade gebruiken, zijn broeders uit verschillende kloosters in het land. De eerste deeltjes zijn geschreven door B. van Wijckmade en de daarop volgende auteurs veranderden alleen de voorletter van de De illustraties van de eerste deeltjes werden gemaakt door ren van 8 tot 10 j maar leent de heer H. Ramaekers, een kin- zich ook hee, goed v00r het derpsycholoog uit Maastricht en voorlezen aan de hele kleintjes. ppn fir»m van Vtpt raaHcltrl Wtalori. J Een tekening uit de nieuwste „Wipneus en Pim een oom van het raadslid Walen- it ui u kamp. De uitgeverij Schenk uit tV hiëtënt Maastricht heeft toen de heer Ramaekers overleed Walen kamp gevraagd om het illustra tieve werk van zijn oom over te nemen, omdat hij goed be kend was met de stijl van zijn oom. De kinderserie „Wipneus en Pim" is geschreven voor kinde- Van het deeltje dat Walenkamp heeft geïllustreerd zijn er nu bijna 30.000 over de toonbank Er zijn in de 30 jaar dat de serie gegaan. Een teken dat de kinde- ongeveer 2 1/2 ren op de wisseling van illustra tor goed reageren. miljoen boekjes van verkocht! ÏIDEN Joop van den Ende presenteer- Nichols toont in Verdomde Loewietje dat vrijdag- en zaterdagavond in de Leidse de omgang en verzorging van zo'n kind niets Ifogchouwburg „Een dag uit de dood van te maken heeft met liefdadigheid. Het is sepJerdomde Loewietje"met in de hoofdrollen een zware last, die de ouders op zich hebben nne-Wil Blankere en Jeroen krabbé, in genomen en die hun boven het hoofd kan Verdomde Loewietje", in 1967 door Peter oordelen. Het is hun situatie en hun haat- ïchols geschreven, is typisch zo'n „mo- liefde-verhouding met het kind. ern" stuk dat inmiddels alweer zo klassiek Nichols heeft voor de behandeling van deze eworden is, dat het veilig in een vrije problematiek een toch wel Engelse toneel- roductie gespeeld kan worden. Het publiek vorm gekozen. Basis is een puntige dialoog, gewend geraakt aan een openbare behan- waarin humor, cynisme en dubbelzinnighe den overheersen. Een realistisch-toneel- beeld lijkt uitgangspunt, maar wordt door een gezin met een uiterst zwaar broken door „vervreemdende" uitstapjes gehandicapt kind lang niet meer zo groot naar het publiek. Het is misschien een manier van Nichols geweest om afstand te e regie van Nicholas Renton. groeien; maar alleen zij kunnen daarover nemen van de problematiek. Toch doen die uitstapjes mij niet consequent aan. Binnen het kader van dit, realistische, stuk passen ze niet geheel. Ik had ook de indruk dat Blankers-Krabbé met deze gedeelten het meeste moeite had den. De realistische delen deden zij met de nodige routine af. Maar het bleek niet zo eenvoudig daarna afstand te nemen en de juiste toon te treffen in de nagespeelde flash-backs en gedachte-stromen. Misschien was Jeroen Krabbé wel de juiste acteur voor de nooit geheel volwassen geworden Guus.De Riekje van Anne-Wil Blankers had wat mij betreft nog zwoeler en vitaler gemogen. Paul van der Plank (S) ser lA's 30^EIDEN In een zeer goed levulde Stadsgehoorzaal werd atcrdag door het Residentie- Irkest een voortreffelijk begin cmaakt met de Leidse concer- >•00 enserie. De Franse gastdiri- :nt Alain Lombard moet als rste genoemd worden door |iv ijn geïnspireerde en beheerste ei eiding. Vooral indruk maakten h® ijn perfecte timing en de inge- g louden spanning die voortdu- end uit zijn gebaren sprak, loogtepunten van de avond wa ren zonder twijfel het vioolcon cert van Tsjaikovsky en het door de componist voor de con certzaal bewerkte Vorspiel-Lie- bestod uit Tristan und Isolde van Wagner. Vioolsoliste was Silvia Marcovici, die al eerder in Nederland optrad. Voortdu rend hield zij het publiek in de ban met haar temperamentvolle en zekere spel. De hartstochte lijke muziek lag deze Roemeen se zeer goed. Haar streek was krachtig en haar toon formida bel. Marcovici doorstond alle beproevingen die Tsjaikovsky zijn solist in dit moeilijke viool concert oplegt rotsvast. De uitvoering van Wagner's Vorspiel und Liebestod werd gekenmerkt door een prachtige evenwichtige opbouw, vol dra matische spanning. Vakman schap wès meesterschap in dit geval, zowel bij orkest als diri gent. De twee andere programma-on derdelen werden hierdoor wat in de schaduw gesteld. Als we de vertolking van Wagenaar's Ouverture Cyrano de Bergerac mogen vergelijken met die van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland van 9 september j.l., moet ons van het hart dat de laatste ons toch beter beviel door toegewijder spel. Tech nisch was het Residentie-Orkest ongetwijfeld beter, en ook de interpretatie was goed, maar het spel was beslist minder be zield. Debussy's La Mer besloot het programma. Ondanks Lombar d's stuwende direktie, speelde het orkest te weinig doorzichtig, te zwaar. Wellicht was de over gang van Wagner naar Debussy toch te groot. Al met al een zeer memorabel optreden, dat de Leidse liefheb bers zal doen uitzien naar het volgende concert van dit vol gassen orkest. Verena Koperdraat Het Herman de Wit kwartet met De Vliegende Grapefruits. Hot House startte zaterdag het nieuwe seizoen met een succesvol optreden van het Herman de IVit kwartet en de groep „De Vliegende Grapefruits". De laatstgenoemde groep opende het concert. Tijdens de eerste set voegde het Herman de Wit kwartet zich bij de drie improviserende vrouwen uit Amsterdam. Bij deze spontaan gevormde jam-session dreigde het volumineuze geweld van Herman de Wit het geheel te overstemmen. Later op de avond kwam hierin een beter evenwicht. Bezetting SIL opgeheven LEIDEN De bezetting van het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit is in de loop van gisteren opgeheven. Het dagelijks bestuur van de subfaculteit is met de bezetters overeengekomen dat er van daag een openbare subfacul teitsraadsvergadering wordt uitgeschreven. Het instituut werd vorige week maandag door studenten bezet, nadat de subfaculteitsraad in een besloten vergadering had beslist de voordracht van D. Laplle als lector macrososciolo- gie uit te stellen. Hiermee ging de subfaculteitsraad voorbij- aan het advies van het meren.*., deel van de studenten. Tijdens de openbare vergadering van. vandaag krijgen de studenten wel de gelegenheid hun eisen, en wensen ten aanzien van de vervulling van het lectoraat naar voren te brengen. De Groenoordhal was tot de laatste stoel bezet tijdens de optredens van Herbert Joeks en Albert West. LEIDEN In verband met haar 60-jarig bestaan organiseerde de Leidse reddings brigade samen met het gewest van de Koninklijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen een jeugddag. De dag begon in Avifauna en eindigde met een feestprogramma in de Groenoordhal- len. Er namen 1600 kinderen aan deze dag deel uit heel Zuid-Holland, die in het bezit zijn van een verzwaard C-diploma. De KNBRD organiseert al 9 jaar een jeugd dag. Het doel. van zo'n dag is in de eerste plaats om de brigades te bedanken voor al het werk dat zij hebben verricht, maar verder ook om wat propaganda te maken voor het reddend zwemmen. De heer Im- mink, voorzitter van de Leidse reddingsbri gade vertelt dat het grootste gedeelte van de kinderen die beginnen met reddend zwemmen toch afvalt in de loop van de tijd. „Zo'n feestdag houdt het een beetje leuk voor de kinderen. We hebben ze nodig om een selectie te kunnen maken voor het echte werk, het beschermen van de water sporters en dan vooral de badgasten aan De kinderen van 7 tot en met 15 jaar werden in de Groenoordhal geamuseerd door IJer- bert Joeks en Albert West. „We hebben jeep succesvolle dag gehad, de kinderen waren l laaiend enthousiast over Albert West, walt voor ons als een prettige verrassing kwatW,' aldus de veer Immink, na afloop van jeugddag, moe maar tevreden. Viswedstrijd Het viscollege HVS hield zaterdag een wedstrijd in de Rijn. Eerste werd P. Blok. Hij ving 41 vissen met een gezamenlijk gewicht van 2350 gram. De tweede plaats was voor J. Bontje. Hij sloeg 28 vissen met een gezamenlijk gewicht van 2050 gram aan de haak. De derde prijs ging naar F. Boot, die 33 vissen met een gezamenlijk gewicht van 1750 gram ving. Straatmishandeling Een 23-jarige Leidenaar is het afgelopen weekeinde door drie stadsgenoten in leeftijd variërend van 18 tot 20 jaar mishandeld. De jongeman reed met zijn fiets over de Nieuwe Rijn. Ter hoogte van pand 14 werd hij door de jongelui zonder dat daartoe aanleiding was van zijn fiets getrokken en gestompt. De drie daders zijn door de politie opgepakt en na verhoor heengezonden. Op het Noordeinde overkwam een 17-jarige Leidenaar hetzelfde. De daders van deze mishandeling zijn nog voortvluchtig. Beide slachtoffers liepen enkele blauwe plekken op. Shakespeare's People Sir Michael Redgrave speelt vanavond in de Leidse Schouw burg de stukken van Shakespeare waardoor hij wereldfaam verwierf, in eendrachtige samenwerking met een gezelschap. Toegang f 17,50 en f 7,50, CJP/65+ f 10,- K O 16,50 enf 6,75. Aanvang20.15 uur. Benoeming Dr. J. Vossen, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de afdeling pediatrie en bij het Isolatiepaviljoen van het Academisch Ziekenhuis is bij K.B. aan de Leidse Universi teit benoemd tot gewoon lector in de pediatrische immuno logie. Dr. Vossen komt uit België. In de zomermaanden van 1969 volgde hij op het radiobiologisch instituut T.N.O. in Rijswijk een opleiding gnotobiologie, waarna hij in juli 1969 werd benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Isolatiepaviljoen van het J.A. Coheninstituut voor radiopathologie en stralenbescherming van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hot House LEIDSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 PAGINA"3 IJ imii |i 3.55 eiden Het in twee richtingen rijdend verkeer n dan vooral de bussen veroorzaken trillingen de Breestraat die te vergelijken zijn met niet naanzienlijke aardbevingen. De heer H.A.M. reugel, bewoner van pand no. 36B heeft dit angetoond met een seismograaf. De uitslag die et apparaat noteerde, overtrof zelfs zijn stout- '!e verwachtingen. De grafiek toonde uitschie- xs van 6 op de schaal van Richter, bijna >oll-|enzelfde uitslag als bij de aardbeving van 3.15kopelje in Joegoslavië enkele jaren geleden, ie heer Kreugel heeft het naar aanleiding aarvan op zich genomen om de bewoners van e Breestraat te mobiliseren en door middel an een handtekeningenactie asfaltering van de .reestraat bij de gemeente af te dwingen. /re.jEr is hier niet meer te wonen, het is zo angzamerhand zelfs een geestelijke belasting feworden", zegt hij ten einde raad". Eigenlijk [ebben we deze verkeersoverlast te danken aan de mensen van het Leids City Centrum, die er tegen waren dat het verkeer uit de binnenstad geweerd zou worden. Het leek er toen op dat alle winkeliers daar achter stonden, maar nu ik met die handtekeningenlijst bij de mensen langs ga blijkt het merendeel, ook de winkeliers, volkomen achter de actie te staan. Ik krijg van iedereen bijval en medewerking", aldus de heer Kreugel. Afgezien van de pysychische druk die het trillen veroorzaakt, zijn er ook praktische gevolgen die te vergelijken zijn met het verschijnsel klopgeest. Zo heeft een winkelier de ervaring dat als hij 's avonds zijn zaak verlaat de klok rechts op de schoorsteenmantel staat en als hij 's morgens binnenkomt treft hij hem links op de schoorsteen aan. Vaasjes schuiven van de tafel, het servies goed rinkelt in de kast en ramen trillen bijna uit hun sponningen. Vooral de grammofoonpla- tenhandel ondervindt veel problemen omdat de naalden niet op de plaat blijven staan, tenzij er grote druk op de arm wordt gezet, hetgeen niet bevorderlijk is voor de kwaliteigt van de platen, noch voor de fijngevoelige apparatuur. De heer Kreugel heeft door dit alles weinig vertrouwen in een gemeenteraad die zo'n ver keersplan maakt. „Het is toch een zot die het verkeer zo regelt. Nog afgezien van de bevingen is het lawaai ook niet uit te houden en wat zou je denken van de schade die wordt toegebracht aan al die oude huizen en de waterleiding? Dan heb ik het nog niet eens over het gevaar dat het in twee richtingen gaande verkeer veroor zaakt. Als de brandweerauto langs komt met een verschrikkelijke snelheid betekent dat ge woon dekking zoeken", merkt de initiatiefnemer van de actie op. De situatie in de Breestraat is te vergelijken met die van de Korevaarstraat een paar maanden geleden. De heer H. Ramakers heeft toen ook de trilling met een seismograaf gemeten en is naar aanleiding van die uitslag een actie begon nen die erin resulteerde dat de Korevaarstraat geasfalteerd werd. De meting op de Breestraat geeft een uitslag die tweemaal zo groot is als die op de Korevaarstraat. De heer Kreugel vindt dan ook dat de Breestraat zeker in aanmerking komt voor asfaltering. „Als het niet anders kan moet het verkeer er maar doorheen, maar het kan niet langer op deze manier. Toen ik hier 18 jaar geleden kwam wonen zei de gemeente al dat er plannen waren om de straat te asfalte ren. Nu moeten we er maar eens druk achter zetten". De handtekeningenactie loopt goed. De heer Kreugel vindt dat hij er nu genoeg heeft om naar de gemeente te sturen. Hij wil dat in de loop van deze week doen, begeleid door een brief met een dringend beroep aan b en w en de raad om met de asfaltering nu eens ernst te maken. heer Kreugel met de seismograafstrook, waarmee wordt aangetoond dat de Breestraat 20 lanazamerhand onleefbaar wordt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3