NAC wint „op punten" die Sparta inpalmt C Den Haag hinkt op twee gedachten Oefenpartijtje voor Ajax hhhhhh ^IISUS LIJFSPREUK DE VISSER VERBLEEKT DEVIES LAF WV JAAGT PUBLIEK WEG Volendam gewillig slacht offer «L13 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 3 IROTTERDAM NAC's ij rechterverdediger Tom Dekker zit op een psy chisch dieptepunt. Zodra Ad Krljnen na een maan denlange blessure weer op de reservebank ver scheen, bekroop hem de angst voor het verlies van rijn plaats. Zo bezeten van angst was hij zaterdag avond op het Kasteel dat hij in de eerste twee minu ten al tweemaal vergeefs Sparta's rechterspits Jo van Zoest probeerde af te stoppen en eenmaal een foutieve pass gaf. Dekker werd na de rust vervangen door Krijnen. Tom Dekker mag wellicht model staan voor geheel NAC. waarvan trainer Hans Dorjee na afloop zei: „We zijn altijd nog angstig in uitwedstrijden, we hebben dan geen geloof in onszelf". Dat was dan ook de reden dat het beter spelend NAC met 32 verloor in een wedstrijd die hele perioden bezat waarin niets gebeurde. Wie de moeite zou nemen de tweemaal elf spelers met elkaar te vergelijken, zou tot de conclu sie zijn gekomen dat NAC „op punten" zou hebben gewonnen. Vooral het middenveld was van betere kwaliteit. Bij Sparta werd Michel Valke nagenoeg uitge schakeld door de felle Neeskens Dorjee: „Waren ze allemaal maar zo, ze zijn te lief en dan bedoel ik niet dat ze er maar op los moeten schoppen" lijdt De Goey aan ernstig vormverlies en kan Verbeek, door trainer Petescu verkozen boven Van Gaal „op grond van vorm en improvisatie vermogen". de ploeg niet vol doende stimuleren. Bij NAC vorm den Neeskens. de wat langzame maar met overzicht gezegende Quaars en sterspeler Mohorovic een sluitender en constructiever linie. Daarbij gevoegd dat Sparta's spits Morgan geen been aan de grond kreeg tegen Budisic. Martin Vreij- sen het „lepe brein" in de Breda se aanval is en Goodlass een verschrikkelijk maar te onzui ver schot in de benen heeft, mag het verwondering wekken dat NAC toch de verliezende partij was. „Ten eerste had Dekker met zijn handen van de bal af moeten blijven", mopperde Dorjee te recht. Uit een vrije trap schoot Verbeek in. De bal zou over of ten minste tegen de lat zijn ge gaan maar Dekker meende zijn voortreffelijke doelman Jan de Jong de helpende hand te moeten toesteken, waarna Valke de straf schop kon verzilveren. Een af schuwelijk misverstand tussen Budisic en (weer) Dekker deed de bal bij Van Zoest belanden die Sparta op 2—0 bracht in de laatste minuut van de eerste helft die met gezapigheid aan elkaar was gebreid. Sensatie Sensatie bij het begin van de tweede helft. In de eerste twee minuten maakte NAC gelijk. De Spartaanse defensie verkeek zich geheel en al op de ingestu deerde vrije trap waaruit Vreij- sen vrij kwam (2—1) en was nog. niet bekomen van de schrik toen Mohorovic uit een voorzet van Goodlass inkopte (2—2). „We hadden de kracht om terug te komen maar dat werd niet beloond", aldus Dorjee die in de rust zijn manschappen op niet'mis te verstane wijze had toegespro ken. De angst brak NAC op. De ploeg vond éèn punt op het Kasteel al mooi genoeg. Sparta toonde evenmin ,de onverzettelijk heid die de ploeg zo vaak sierde Petescu: „Dit is niet het Sparta van vorig seizoen. We missen drie belangrijke figuren: Meutstege, Henson en Clarke" maar Marijt en Van Zoest kregen toch fraaie mogelijkheden die De Jong even wel teniet deed. En toen de hele zaak. inclusief de kijkers, was ingeslapen bereikte Morgan, even los van Budisic, Van Staveren en won Sparta onterecht met 32. Petescu: „Door het verlies van die drie spelers mankeert het aan organisatie. Dat moet nog ko men". En ietwat verontschuldi gend tegen Dorjee: „Ik kan er ook niets aan doen". Schrale troost voor Dorjee die in zijn voetbalcar rière bekend stond om zijn onver vaard ingrijpen en dat ook zo graag van zijn „te lieve mannen" zou zien. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 35. Valke (strafschop) 0145. Van Zoest 20, 46. Vreysen 2—1, 47. Mohorovic 22, 87. Van Staveren 32. Scheidsrechter: Oetel- mans. Toeschouwers 5000. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, Marijt. Van Tiggelen; Verbeek. De Goey. Valke; Van Zoest, Morgan. Van Staveren. NAC: De Jong; Joore, Bakker. Budisic, Dekker (Krijnen); Neeskens. Quaars. Mohorovic (Damen); Vreysen. Storm. MBÉI - yr-5 J JE J& - Epi Drost, de meest speelse en vindingrijke verdediger van Nederland, paste een geheel eigen Een van de mogelijkheden van FC Den Haag om de grijze 00 te doorbreken: Ton Wickel haalt liijze toe om een bal op de doellijn te stoppen. Hij ving de inzet van Oekie Hoekema met het uit, maar de bal zal naast gaan. Overweg (6) kijkt toe. Jnderlichaam op, waarna hij de bal op deze manier aan doelman Eddie Pasveer „overhandigde". !N HAAG Dat hinken op twee gedach- zelden een positief resultaat met zich ingt heeft FC Den Haag zaterdagavond het duel tegen FC Twente ervaren. el er veel voor te zeggen was ge- st om er tegen de gehavende oostelij- ploeg, Otto, Strijdveen en Van Gerven ntbraken, eens fris van de lever tegenaan e gaan bleek de equipe van Piet de Visser och te zeer beducht voor de (counter)repu- atie van Drost c.s. om het zich met het K>g op komende woensdag enigszins spa- ende FC Twente zeer nadrukkelijk te lelagen. Er was zodoende in het Haagse pel sprake van een mengeling van be- oedzaamheid en voorzichtige aanvalslust en die twee concepten houden nu eenmaal Ie veel tegenstrijdige elementen in om tot echt spectaculair voetbal te komen, laat taan tot een overwinning te geraken, imiddels is de lijfspreuk van Piet>de Visser een teer verbleekt devies geworden, want zjn ploeg J eormde zaterdagavond een slap aftreksel van de f »an dadendrang overlopende equipe die de oefenmeester het Haagse publiek in het vooruit- acht had gesteld. Zoals na de zwakke seizoenstart i gevreesd moest worden heeft ook De Visser zijn van vrijwel louter offensieve speelwijzen bol staande uitgangspunt moeten wijzigen onder de druk van de omstandigheden. Die hadden FC Den Haag inmiddels op een uiterst bescheiden plaats op de ranglijst doen belanden en dan is er voor elke trainer nog maar een motto: punten pakken. Het liefst dan nog op een positieve manier, maar' van vrijbuitersvoetbal, waarvan De Visser zo vurig getuigenis had afgelegd, kan dan geen sprake meer zijn. Voeg bij de ver onder de verwachting blijvende resultaten, ook nog eens het feit dat blessures evenmin uitbleven (Kila, Goemans) en een aantal spelers ver tot zeer ver onder hun mogelijkheden speelt, (de door prive- problemen geplaagde Van Leeuwen. Schoenma ker) en de aanleiding voor een voorzichtige taktiek is gauw gevonden. Met uitzondering van de slotfase (en toen nog slechts met mondjesmaat) heeft FC Den Haag zich eergisteren tegen FC Twente dan ook gepresenteerd als een wat angstige equipe, waarmee FC Twente zich zeer in zijn nopjes toonde. De ploeg van Spitz Kohn, ooit een meester in het circulatievoetbal („maar de tijd van een aantal sterren is voorbij, daar moet je mee leren leven", aldus Kohn) kon deze door tegenstanders in het verleden verfoeide, maar vaak nauwelijks bestrijd- bare taktiek zaterdagavond slechts sporadisch toepassen. Maar dat was meer een gevolg van het ontbreken van de noodzaak daartoe, want FC Den Haag drong nauwelijks aan. De thuisclub stelde zich tevreden met het opvangen van Twentse initiatieven op eigen grond, waardoor het weinig voorkomende beeld kon ontstaan van een FC Twente dat met de hele ploeg op de helft van de tegenstander opdook. FC Den Haag was niet bij machte om deze vorm van superiori teitsgevoel afdoende aan te pakken. Het ontbrak de formatie van De Visser aan inhoud om met tempoversnellingen de tegenstander te verrassen, integendeel FC Twente kon ondanks de voorzich tige taktiek van de thuisclub vaker dit wapen hanteren. Weinig Uiteraard ontstonden er in dit door slechts een kleine vijfduizend kijkers bezochte duel kansen, maar wedstrijden zonder mogelijkheden op een doelpunt zijn net zo zeldzaam als een winter zonder vorst, dus dat zegt ook al weinig. De doelrijpe situaties deden zich ongeveer gelijke lijk verdeeld over beide teams voor, zodat een gelijkspel eigenlijk wel een goede afspiegeling betekende voor de ontmoeting, die door scheids rechter Bosman overigens uitstekend werd geleid. Hoewel de spelleider het voordeel kende dat de spelers van beide kanten nauwelijks over de schreef gingen. Hetgeen overigens tevens een illustratie betekende voor de inzet van de beide ploegen. Unicum FC Twente zorgde overigens voor een unicum Amsterdam De toeschou wersaantallen bij het eredivisie- toetbal lopen nog steeds sterk RE2; keft gezien, zal er moeilijk toe Ie brengen zijn deze ploeg nog een keer gade te slaan. Geen fipment hebben de Venlonaars >probeerd een tegenstander pr Ajax te zijn. Behalve het fcrek aan wil om te voetballen, wn keer op keer op pijnlijke J*e het onvermogen door het itbreken van techniek en spelin- fcht aan de oppervlakte. Natuurlijk had trainer Hans Croon een lijst met excuses voor de hand. Hij moest vier spelers missen we gens blessures en ziekte. Boven dien: „Als je open speelt ga je met 8—0 of 9—0 de boot in en hoe moet je dan het moreel weer opvijzelen?" In plaats van risico's te nemen en het publiek iets te laten zien, koos Croon voor een zeer laffe instelling, waarbij het terugspelen op de doelman tot een tactisch hoogstandje werd gehe- Inspelen Voor Ajax had de speelwijze van VW het voordeel dat de ploeg zich min of meer kon inspelen op de tegenstander van woensdag in het toernooi om de UEFA-Cup, Atletic de Bilbao. Tegen de Basken, die ongetwijfeld sterk zullen verdedi gen, moet Ajax minimaal drie keer scoren. Zaterdagavond bleek dat de Amsterdammers daar toch nog wel wat moeite mee hebben, on danks de vier treffers tegen VW. Ajax speelde zonder Van Dord (een Jichte rugblessure, maar woens dag zeker van de partij), voor wie Cees Zwamborn voor het eerst de hele negentig minuten in het veld Speels Ajax kon naar hartelust individueel door met de Spanjaard Sanchez Torres, de zoon van een gastarbeider, in de ploeg te verschijnen voor de overigens later nog ingevallen, licht geblesseerde Jaap Bos. De kleine Torres San chez, die een week eerder al een kwartier tegen Sparta had meegespeeld, toonde zich een zeer behendige vleugelspits, tegen wie de ditmaal op links geposteerde Romeo Zondervan zich overigens zeer goed staande hield. Zondervan smaakte bovendien het genoegen dat hij halverwege de eerste helft zijn ploeg voor een achterstand behoedde door een kopbal van Niels Overweg van de lijn weg te werken, een actie waarvan Drost overigens na de hervatting een kopie produceerde bij een schot van Hoeke ma. Rest nog te vermelden dat de beide doelver- dedigers, Pasveer en Galjè, hun werk naar behoren uitvoerden en er mede toe bijdroegen dat de beginstand ook de eindscore werd. FRANK WERKMAN FC Twente: Pasveer; Van lerssel. Overweg. Drost. Bruggink; Wildschut, van der Vall (Bos). Thijssen; Sanchez Torres (Pahlplatz). Gritter, Thoresen. Ajax kon weer naar harte lust de registers opentrek ken want FC VVV weigerde te voetballen en zodoende mee te werken aan een wedstrijd. Ruud Krol ont popt zich de laatste tijd als doelpuntenmaker. Op de foto fabriceert hij Ajax' eer ste treffer. en in combinatie spelen, zonder dat WV er een voet tussen kon krijgen. De opzet van de aanvallen was zeer gevarieerd en vol verras sing. Het leek echter meer op wat speelse training. Een kleine temp oversnelling was elke keer vol doende om een doelpunt te ma ken. De marge van vier treffers die op het scorebord kwam. was een matige afspiegeling van het aantal kansen dat Ajax kreeg. Scoreverloop: 4. Krol 10; 32. Meijer 2—0. 49 Ling 3-0, 88 Lerby 4—0. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschou wers: 12.000. Ajax: Schrijvers; Meutstege. Krol. Zwamborn. Lerby; Schoenaker. Arne- sen (Erkens), Tahamata. Ling, Clarke, VW: Sobczak; Nijssen, Franken. Rett- kowski, Van Rosmalen; Advocaat. Henk Janssen. Pala. Huib Janssen (Van de Boogert), Hilkes. Bothmer. ALKMAAR AZ'67 heeft zijn jarige oefen- meester Georg Kessler geen groots verjaar dagsgeschenk kunnen bezorgen. Daarvoor kleefden er ondanks de zege van 41 op Vo lendam te veel tekort komingen aan het Alk- maarse spel. Kessler kon nauwelijks excu ses aanvoeren omdat AZ'67. op de zieke Van Hanegem na (hij zat op de tribune) en de geschorste Jaan de Graaf, weer compleet in het veld stond. De defensie kwam nauwelijks onder druk te staan - in de eerste helft was alleen Kramer voorin te vinden bij Volendam - en op het middenveld vorm de Arntz een welkome verster king van het duo Nygaard Peters, terwijl aanvallend Tol zich nadrukkelijk wilde bewij zen omdat Volendam voor hem net iets meer betekende dan iedere andere tegenstan der in de eredivisie. Tel daar bij op de cadeaus die doelman Hoek voor Kessler in petto had en de verklaring voor de zege van AZ is gegeven. Toch zou AZ pas na 27 minu ten de score openen. Uit een vrije trap van Arntz kon Kees Kist volledig vrij aannemen omdat de Volendamse verde diging voor buitenspel bleef staan. Hoek was kansloos (1—0). Twee minuten later kogelde Nygaard op de vuis ten van Hoek, de bal sprong voor de voeten van Kist die de uiterste linkerhoek koos: 2—0. Op dat moment had Volendam de hoop op een redelijk resultaat al opgege ven. De ploeg had zich met man en macht teruggetrokken in het eigen strafschopgebied. Veilig Na zes minuten in de tweede helft was AZ'67 helemaal vei lig. Hovenkamp, vrijgekomen op de linkervleugel, lepelde de bal over de ver uit zijn doel gekomen Hoek: 3—0. «Met nieuwe energie probeer de Volendam nog iets goed te maken maar stuitte op de achterste linie van AZ, ook al ging dat ten koste van veel overtredingen. Na een misser van Klaas Kwakman, ingeval len voor Jonk. kogelde Kra mer de bal onhoudbaar langs doelman Vooys: 31 AZ kreeg het daarna toch nog even moeilijk toen Volendam begon aan te dringen, al werd spoedig duidelijk dat de ploeg te weinig inventief was om de aanvallen af te ronden. Dat kon AZ wel. Kist liet. na een vrije trap van Nygaard. Hoek opnieuw kansloos: 41 Een stand die voor Hovenkamp (lichte achillespeesblessure) het teken was het veld voortij dig te verlaten. Jan Beek gaf in de slotfase Dick de Boer van Volendam het geel. nadat hij Ressel onderuit had ge haald. Scoreverloop: 26. Kist 10. 28. Kist 20. 51 Hovenkamp 30. 57 Kramer 3—1. 71. Kist 4—1 Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 12.000. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever. Spelbos. Metgod. Hovenkamp (Fi- lippo); Arntz, Peters. Nygaard; Ressel. Kist. Tol (Ursem). Volendam: Hoek; Molenaar. Guyt, Vonk. De Boer; Jonk (Klaas Kwak man). Helling. Bond; Bijvank, Kra mer. Wim Kwakman. t

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13