Wiener Sangerknaben bij Leiden in de verzorgende watten gelegd Volkstuin is geen tweede huis" Ontzet in Wonderbaarlijke Reizen Leidens De Groot toonde veel combinaties BURGERLIJKE /STAND Even cheese' en 24 keurig gekapte Weense jongenshoofdjes staan weer „fatsoenlijk op de foto WERELDBEROEMD KOOR TRAPT BALLETJE LANGS KABBELENDE VLIET Maximiliaan van Habsburg, gulhartig despoot en luister rijk monarch, zal in 1498 nooit gedacht hebben dat eens pupillen van zijn instituut langs de Vliet bij Leiden op een grasveld balletje zouden trappen, of paarden over de neus strijken of een partijtje tafeltennis spelen De keizer zou het wel mooi gevonden hebben, maar dit vermaak lag niet onmiddellijk in zijn bedoeling toen hij (over twintig jaar vijf eeuwen geleden) tot zijn meerdere eer en glorie de Europese muziekcultuur verrijkte met het in het leven roepen van wat wij nu kennen als de „Wiener Sangerknaben". 's Werelds zowat beroemd ste jongenskoor verblijft drie dagen in Leiden; eet en slaapt in het jeugdbui- tencentrum Korte Vliet aan de Vlietweg op voormalig Zoeterwouds grondgebied Gisteravond gaven 24 zangknapen (één van de vier „reiskoren" waaruit het instituut bestaat) een concert in de Leidse schouwburg. Daar kwamen ze aanzetten, gistermiddag, met een Duitse bus uit het Zwarte Woud. Een kalme aankomst in matrozenpakken, een uitmonstering van de met bestaande Oostenrijkse marine. Hans van Dam, schouwburgdirecteur, was ter verwelkoming aanwezig, evenals een paar dames, de enige twee die gereageerd hadden op een advertentie tje in de kranten waarin om vrijwilligsters werd gevraagd om de Wiener Sangerknaben te „vertroete len". Dat vertroetelen bestond niet in het over de bolletjes aaien en snoepjes uitdelen. Het is voor de vrouwen - halve pleegmoe ders -een dag of drie hard werken geblazen: tafels dekken, afwassen, bedden opmaken, meegaan als hulpje bij een paar excur sies. Het centrum Korte Vliet kan die werkzaamhe den niet zelf verzorgen, want dan zou het tarief een stuk hoger komen te liggen en daar kon het theaterbu reau niet in voorzien. Het stel was compleet: gedrilde zangertjes, Herr Kapelmeister. Herr Prafekt (een modieuze jongeman, die als een sergeant-majoor de touwtjes strak in handen hield en de pers instrueerde over een aantal richtlijnen waar niet vanaf geweken kon worden) en twee nur ses. Het gaat immers om ventjes met gouden stem metjes en gouden handen die met vuil mogen worden. Hans van Dam wist er alles van: „vóór het concert eten de jongetjes heel weinig; ze hadden vanmiddag eigen lijk warm willen eten, zoals ze gewend zijn, maar het wordt brood. Overigens wordt er een soort Weens gesproken waar je niets van verstaat. We zullen alles moeten doen om ze in de watten te leggen. Wat ze vanavond in de schouw burg zingen? Geen idee; waarschijnlijk Schlafe mein Prinzchen, slaf" ein. Kijk ze daar nou eens staan...". Weense jongetjes tot twaalf jaar. Daarna kunnen ze inpakken omdat de baard in de keel dreigt. Maar dan zijn ze wel mooi even een paar jaar lid geweest van een hoogst befaamd gezel schap. Naar school gaan doen ze ook, maar vraag met hoe Over enige tijd gaan de Sangerknaben op reis door Amerika. Met Kerstmis zijn ze weer terug op de basis in de oude keizersstad. De jongens krijgen les in kleine groe-' pen en ze hebben nu al vooruit geleerd tot Kerst mis. Na de feestdagen worat er weer geploeterd om in sneltreinvaart kennis te vergaren, want al gauw staat weer een nieuwe toernee op het programma. Zo gaat dat: als een razen de leren en dan zingen voor een wereldpubliek van Tokio tot Anchorage in Alaska, zoiets zou het tenminste kunnen zijn. En maar zuiver blijven, zuiver van stemming en gaaf naar buiten. Vandaag, vrijdag, hebben ze vrijaf. Van Dam ging met ze naar Amsterdam voor een rondvaart en vanmiddag zijn de zingende knapen in Den Haag, waar ze het Postmuseum bezoe ken en natuurlijk ook Madurodam. Hier staat een leeftijdgenootje klaar om het koor als loco-burge meester te begroeten; een jongen die zelf van school gehaald moest worden om de honneurs te kunnen waarnemen. Uiteraard reizen de Wenertjes in uniform, want ze moeten herkenbaar blijven op hun omwegen. Zaterdagavond zingen ze weer, ditmaal in Delft en zondagmorgen is het Servus; uitblazen in de Bondsrepubliek als aanloop voor de Amerikaanse concertreis. Grüss Gott. Maar nu zijn ze nog in Leideri, waar de knapen nauwelijks weet van heb ben met die volkstuintjes in de buurt, het kabbelende water, de kronkelende Vlietweg. Verder is het slapen, eten, relaxen, alles volgens de regels. Herr Prafekt had me al snel bij de kladden en ook de fotograaf werd vastgehou den: „Grüss Gott, bitte niet tijdens het eten fotografe ren!" Van Hans van Dam vernam ik later de quinte sens van deze maatregel: „ze moeten namelijk goed gekamd en gedisciplineerd op de foto, anders is er een „slechtgeaarde pers" die kan zeggen: zó haveloos zien de Wiener Sangerkna ben er nu uit. Het gaat helemaal om de image, snapje". De tafels stonden gedekt. Daar kwam één van de twee verzorgende Geschwester aan, een vriendelijke maar bijdehan te vrouw die de functie van moederkloek heeft: „Bitte, kaltes Getrank, geen warme thee". Flesjes prik werden het, iets kouds De jongens stelden zich automatisch keurig op achter hun stoel, klaar om bij het eerste teken aan tafel te gaan. Luisteren naar instructies. ,,So bit te. zei een der Gesch wester. Een snel geslagen kruisje en de meute ging zitten. Blonde knaapjes, donkere rossige, dikke en dunne, in grijze pantalons en donkerblauwe pullovers en daaronder wat ze maar wilden aan bloesen of truien. Keurige mannetjes allemaal. Zolang er nog geen brood op tafel stond deponeerden ze maar vast hagelslag, worst en kaas op hun bordjes. De schalen met boterhammen, van die echt Hollandse, werden aangedragen, de maaltijd kon beginnen. Als een gereformeerde pater lector las onderwijl Herr Prafekt de laatste voetbaluitslagen voor van de „erste oder zweite Division", cijfers omtrent Rapid Wien of Innsbruck die met een beschaafd gejoel tussen de happen door werden ont vangen. De fotograaf, realist, stond te popelen om een plaatje te schieten van een gekapt keurig Weens kereltje, dat met béide knuisten een boterham met kaas in z'n mond zat te proppen. Helaas, dat feest ging niet door. Keizer Maximiliaan zou zich tien keer in zijn graf omdraaien, ofschoon zijn eigen tafelmanieren aan de vooravond der Renaissance ook niet al te best moeten zijn geweest. Na het lunchen mocht de foto worden gemaakt. Een heel ceremonieel: ieder stond z'n haren te kammen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mmin toen werden opeens - allemaal tegelijk - de horlo ges gelijk gezet, „om half vier gaan we slapen, tot half zes". Dat is een gere geld leven, waarop wereld roem gegrondvest is. Ik zie mijn zoon al. Maar goed, die is geen zangerknaap op niveau Vlug even rang schikken, Hans van Dam verrassend op de achter grond en toen hoorde ik plotseling „cheese" zoemen, twee keer „cheese" en één keer „salamiiiii". Op dat moment werd de foto gemaakt. Het is een kwestie van routine: eten, slapen, zingen en poseren. Gistermiddag vermeldde het menu (na het hazeslaap- je) champignonsoep - een klein beetje; worteltjes en doperwtjes, vissticks en aardappelen. De yoghurt werd bewaard tot na het concert, vlak voor het naar bed gaan. Vloeibare spijzen worden tegen het optreden slechts spaarzaam genut tigd, anders breken de knapen in transpiratie uit en zoiets kunnen de Wiener Sangerknaben helemaal niet gebruiken. Tot het zich ter ruste begeven konden de knapen hun gang gaan, zomaar in spijkerbroek, verraste kreten slaken bij een flinke score op de sjoelbak of rustig een stripboekje lezen. Heel gewone jongens, maar daar mocht weer geen foto van geschoten worden. Leven secht zal niet in de statuten staan, vermoed ik. Vanmorgen werden de Wiener Sangerknaben gewekt met klassieke muziek. Dat is in de Korte Vliet een traditie; alle daar logerende groepen worden op die manier uit hun nachtrust gehaald, een half uur vóór het ontbijt. Ik weet niet of de knapen daar prijs op hebben gesteld, want er zijn mo menten waarop de cultuur, zeker bij jongens van twaalf, de keel uitkomt Ach, nog een tijdje en ze zitten weer bij moeders pappot, ergens in Karinthie, in Tirol of in Stiermarken. Dan kunnen ze weer ge woon doen, Weense zanger knaap af, maar wel in het bezit van een enorme ervaring die niet iedere jongeling bij de overstap naar de puberteit gegeven is. Dankzij keizer Maximi liaan, die zelf geen „cheese" kon zeggen, ook al zal de Donau in zijn dagen blau wer zijn geweest dan vandaag. Maar Wenen blijft „hof" maken met nog een stukje Habsburgse trots die door knapen wordt ver tolkt, aangepast tot in lengte van dagen. Een overzicht van de tentoonstelling LEIDEN Gisteren konden cliëntele en andere belangstel lenden genieten van een fraaie, maar vooral van kwaliteit getuigende najaars- en wintermodeshow, die modehuis De Groot in zijn zaak aan de Breestraat presenteerde. Drie mannequins toonden een collectie, waarin vooral de vele combinaties van rok, blouse, spencer, vest of jasje opvielen; overigens alle afzonderlijk verkrijgbaar, dus praktisch en naar eigen smaak zodat er bijna eindeloos te combineren valt. De modelletjes zagen er lekker draagbaar uit maar bovenal heel vrouwelijk, van soepel vallende stofjes en zeer chic tot sportief. Heel flatteus en een beetje schoolmeisjesachtig om te zien was een hooggesloten jurkje in een zacht getinte ruit van wol, gemengd met zijde. Over een exclusief, ruim vallend zwart japonnetje werd, uit de fraaie collectie bontmantels, een bijzonder mooi getekende wolf-mantel gedragen. Een jas die men nu al goed kan dragen, was een wijde wijnrode van katoenen fluweel. Een zuiver wollen groene pantalon kreeg een vlot aanzien met een leuke katoenen bloemetjes blouse en mouwloos vest en een grijze rok met steekzakken en sportieve trui. De avondjaponnen, waaronder zacht gebloemde van Italiaanse import, besloten de modieuze rij. A.P Nieuw KVP-bestuur De Katholieke Volkspartij heeft een nieuw afdelingsbestuur ge kozen. De nieuwe voorzitter is prof. dr. J J. M. Beenakker. Hij volgt de heer J. Werter op. die acht jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd Het KVP-af- delingsbestuur bestaat voorts uit de dames J Zonneveld en J. Hugens-Elferink en de heren A. Abcouwer, drs A. van Duyn, J. Lijten, mr. H. Schrama, J. Vervoorn, M. van Werkhoven en A, van der Zon. LEIDEN Geboren Patricia, dr v. T W Valk-C A. Zoetemelk; Linda, dr v E de Graaf-E. Taverne, Theodorus P zn. v J. van Roon-A C Koster Gehuwd D. W Gesink-B J van der Veer. T H. M. Luykx-M E Bakker, D van der Haven-C. P M. Brouwer; P Walraven-G. M Ouwerkerk; C Tj Man- tel-J Plug; R H. Ligtvoet-A M P Buitenhuis; D. Holswilder-M Polane Overleden M van der Starre geb 1921, gehuwd met P C van As J F Scheelmgs geb 1915 man, W T M Janson geb 1961, zn v H C Janson-H J. v der Weijden VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 LEIDSE COURANT MINISTER GARDENIERS IN WAAGGEBOUW: LEIDEN „Er ligt een belangrijke taak bij de gemeentelijke overheid om te vol doen aan de toenemende vraag naar volk stuinen". Dit stelde de minister van CRM, mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berend- sen gisteravond tijdens de opening van de bloemen-, groente- en fruittentoonstelling van de Leidse Bond van Amateurtuinders in het Waaggebouw. De gemeentelijke Plantsoenendienst zou, volgens de minis ter, veel meer moeten inspelen op de vraag naar moes-, kruiden- en groententuinen dan thans het geval is. In verschillende plaat sen zou het zogenaamde „kijk^groen op deze manier kunnen verworden tot „recrea- tie"groen. „Ik zie de volkstuin dan ook meer als verlengstuk van de eerste woning, die het woongenot kan verbeteren". In dit verband wees zij op de toenemende tendens bij de volkstuinders hun tuin met opstal als een tweede woning te zien ..Alleen voor de zuivere volkstumkomplexen kan de overheid financiën op tafel brengen", aldus de minister. Als belangrijkste voorwaarde noemde zij wel dat deze complexen dan ook gemakkelijk vanuit de woonomgeving van de volkstuinder bereikbaar moet zijn. En juist daar ligt een groot probleem in de toch al krap in zijn ruimte zittende Randstad. Vandaar de suggestie van de minister om eens te bekijken of bij de reeds in Leiden aanwezige groenvoorzieningen kleine stukjes kunnen wor den ingericht als volkstuinen. Na haar inleiding opende de minister de exposi tie, die speciaal ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Leidse Bond werd gehouden Tientallen bloemstukken vervaardigd door de leden van de bond en hun kinderen en produkten die in de volkstuinen met liefde zijn gekweekt en verzorgd, zijn te zien op deze lustrum-tentoon stelling, die tot en met zondag duurt. ;r ie jj LEIDENWonderbaarlijke Reizen is dit 'x har het thetna van de traditionele Drie Octoberoptocht ter gelegenheid van de viering van Leidens Ontzet. Een motto dat de 3-October-Vereeniging min of meer werd ingegeven door het feit dat het al v weer bijna 10 jaar geleden is dat de eerste mens op de maan landde: een mijlpaal die verdient nog eens herdacht te worden, net e als al die mijlpalen uit de cultuurhistorie •r kouwens die in de traditionele optocht n vullen worden uitgebeeld. Ij Met het motto van dit jaar duikt 3 oktober weer in het verleden en daar hoort het ook n liuis: tenslotte is dit feest toch altijd nog j. de herdenking van de bevrijding van het g Spaanse juk in 1574. De optocht van dit Ij Jaar gaat echter nog verder terug. Vanaf I de Burggravenlaan vertrekt op 3 oktober n om één uur 's middags voorafgegaan door r Let jubilerende K- en G-korps en net als vroeger weer een serie ruiters met pauken j er> trompetten als eerste beeldend onderdeel r van de optocht Gulliver uit Gullivers reizen, een geweldige reus met 50 kinderen. Via de kruistochten met maar liefst 40 Holland se ruiters gaan we verder de historie in naar de omzwervingen van de door Posei don geplaagde Odysseus, compleet met een echte Cycloop. Ook Hannibal trekt (hopen- lijk met zijn Olifanten) via de Alpen in het Leidse wegdek aan de bevrijde burgers voorbij met soldaten, ruiters, Romeinse strijdwagens en al.Dan springen we weer wat terug in de richting van de 20ste eeuw en zien Marco Polo's reis naar China uitgebeeld voorzien van een echte krokke- lende ongetwijfeld zeer angstaanjagende Chinese draak, Kozakken te paard zorgen voor de omlijsting van Tsj aren koerier Mi chael Strogoff die het NCR V-televisie scherm heeft verlaten om zich aan de ontzette Leidenaars te tonen. En natuurlijk ontdekt ook op 3 oktober Columbus weer Amerika, net als hij op die dag, 82 jaar voor Leidens ontzet bijna deed. Ook hier weer heel wat burgers en voetvolk om de wonderlijke reis op te sieren. Ijzige kou en zengende hitte volgen elkaar dit jaar snel op, want de overwintering op Nova Zembla wordt direct gevolgd door de even koude ontmoeting van twee Engelstalige journalisten in het bloedhete Afrika: Stan ley en Livingstone. De sprong die daarop gemaakt wordt is even groot als hoog: met Aquarius naar de Maan, en als de Leidse burger dan toch al niet meer met beide benen op de grond staat zorgt een kermis achtige droomreis als afsluiting van de optocht voor de wegwijzer waar hij zijn bestemming mee kan vinden: de Kermis. Kermis Maai- liefst 120 attracties staan hem tussen Station en Princessekade te wachten, met als nieuwtjes een aantal doodenge draai en zweefgevallen met astronomische snelhe den die nog niet eerder Leiden aandeden. Twee ervan vormen zelfs een Nederlandse kermisprimeur. Wonderbaarlijke reizen dus ook op de Kermis. Vaste nummers zijn er natuurlijk zoals altijd ook weer bij de aanstaande viering van het ontzet van de Sleutelstad. Te denken valt aan het Japanse vuurwerk op het Schuttersveld vol knallen en bommen. Aan de vooravond van drie oktober uiteraard weer de traditionele taptoe. Een jubileum dit jaar. Net als het Leidse (en wereldbeken de) muziekkorps K en G is de oktobertaptoe dit jaar 50 jaar oud en dat is aanleiding voor een unieke combinatie. Terwijl de taptoe tussen 7.30 en 8.30 in een 5 kilometer lang lint van de Kaasmarkt naar het ge- denkmonument van Van der Werf trekt door de hele binnenstad zorgt het jarige K en G op het Stadhuisplein voor een echte muzikale taptoe voorafgaand aan de ook al traditionele uitreiking van de erepenning van de stad Leiden. Datzelfde Stadhuisplein is de volgende dag (3 oktober zelf dus) weer het toneel van een groot muziekgebeuren voorafgaand aan en na afloop van de optocht. Ritmico Especial, de Dutch Connection, Los Ran- cheros, een stealband van mariniers, Saskia en Serge en de Leidse popgroep Trail zorgen voor muziek met voor elck wat wils. Touwtrekken is er dit jaar ook weer, zij het niet in de Breestraat, maar in de Doezastraat. De Breestraat is op 3 oktober het toneel van een „Streetparade" van het jarige K en G met de douane harmonie en de harmonie van de Scheepjeswolfabrie- ken uit Veenendaal. Spektakels ook rond het Van Vollenhoven- plein waar tien parachutisten zullen zorgen voor adembenemende capriolen. Indiaan Klukkluk zorgt op zijn eigen wijze .voor heel ander vertier. Hij doet dat in de Stadsgehoorzaal voor de geestelijk gehandi capten, daags voor 3 oktober Net als vorig jaar is ook de Pieterskerk ondanks de restauratiewerkzaamheden bij de viering van Leidens Ontzet betrokken Om 10.30 uur wordt hier de herdenkings dienst gehouden met als voorganger ds. J. Happee, Luthers predikant, met medewerk ing van de Koninklijke Militaire Kapel en het Rijnlands Christelijk mannenkoor Haringen Een heel ander hoofdstuk is altijd weer de uitreiking van het (gratis) haring en wittebrood. Gistermiddag stond al weer een onmetelijke rij Leidenaars voor de inschrij ving van deze uitdeling bij de Stadsgehoor zaal. De organisatoren rekenen dit jaar op een minsens zo grote belangstelling als vorig jaar toen 14.500 ontzetten in de vroege uren van de derde oktober bij het Waaggebouw aan de Aalmarkt hun haring en wittebrood ophaalden. Voor dit jaar zijn voorlopig 30.000 haringen (van prima kwaliteit) be steld en zo'n 3600 witte broden van 800 gram elk Met de enorme belangstelling die de jaarlijkse optocht altijd trekt vormt vooral deze uitdeling wel het overtuigend bewijs dat de bevrijding van de Spanjaar den nog steeds leeft bij de Leidenaars van 1978.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5