Ongewenste lichtbakken aan Leidse Zonnebloem |A gnes scholen ■gemeenschap week lang in teken Chili Verdeeldheid over inrichting voetgangersgebied Botermarkt IL-BEZETTERS VOLHARDEN IN ACTIE MAKELAAR VOELT ZICH MISLEID Verzet tegen bouwplannen SHWJ Paulus Buysstraat LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 om de benoeming van dr. D. Lapple als lector aan het instituut doorgang te laten vinden. Uit de besluitvorming van de raad bleek dat de procedure voor de voordracht van de heer Lapple door zal gaan alsof er geen bezetting zou hebben plaatsgevonden. Een opvallend ele ment daarin is dat het beantwoorden van de vragen, die gesteld zijn door het college van bestuur van de universiteit in verband met die voordracht nu niet door de benoemingsadvies commissie zal geschieden maar in handen is genomen door het dagelijks bestuur van de subfaculteitsraad. Het technisch-administratief personeel van het sociologisch instituut heeft in een vergadering gisteren haar onvrede uitgesproken over het besloten karakter van de vergadering van de subfaculteitsraad. Zij beklaagden zich erover dat zij daardoor geen duidelijk overzicht konden krijgen van de gang van zaken. Het technisch-ad ministratief personeel had wel toestemming ge kregen de eisen van de bezetters te ondersteunen, maar mochten zich niet solidair verklaren met de bezetting. Een Chileense kunstenaarsgroep brengt de wandschilde ring aan LEIDEN - De heer F. J. A. V. van Beukering komt van daag in beroep tegen de wei gering van het college van b en w vergunning te verlenen tot het hebben van twee en- kelzijdige lichtbakken aan de zijgevel van het pand Zonne bloem 72. De heer Van Beuke ring heeft in dit pand zijn makelaarskantoor gevestigd. De makelaar is vooral boos omdat hem aanvankelijk van ambtelijke zijde te kennen is gegeven dat het plaatsen van deze lichtbakken aan de zijge vel op geen enkele wijze zou stuiten op verzet bij het colle ge. Weliswaar werd deze me dedeling hem officieus telefo nisch gedaan, maar hij ver trouwde erop dat hem juiste informatie werd gegeven, en hij bracht de reclameborden aan het pand aan. In zijn beroepschrift voert de heer Van Beukering aan dat hij met opzet een perceel heeft uitgezocht dat op de rondweg (de Zwartemeerlaan) uitkijkt. In zijn beroep is hij volkomen afhankelijk van het autover keer. Door het college is de sugge stie gedaan een lichtbak van bescheidener omvang te ne men. zodat deze minder zou detoneren in de wijk. Ge vreesd mag worden dat een kleiner reclamebord niet de gewenste aandacht van de au tomobilist zal trekken. Van een lichtbak van bescheiden omvang in de graskant ver wacht de heer Van Beukering helemaal geen heil. „De sa mensteller van deze suggestie kent noch de situatie ter plaat se noch iets over reclame en is een vijand van milieu-activi teiten", aldus het beroep schrift. De verbolgen makelaar vindt dat er niets op zijn reclame borden valt aan te merken, temeer daar hij na een verzoek van de voorzitter van de ver- De volgens b en w storende reclameborden aan de zijgevel van het pand Zonnebloem 72 eniging De Zijlroos de belich ting van de bakken wat heeft gedempt voor de avonden. „Men stelle daartegenover de reclame in de Kopermolen met haar afgrijselijke metalen to rens. En de reclame die de daar gevestigde uitheemse ma kelaar wel is toegestaan te maken", aldus de makelaar. De heer. Van Beukering ver wijt het college tenslotte dat het een ongenuanceerde be slissing heeft genomen. „In deze moeilijke tijd had het college begrip moeten hebben voor de ondernemingslust van een zijner ingezetenen, die met grote kosten een beroep pleegt op te bouwen. Daarvan is in de botte afwijzing geen spoor te vinden. La mort sans phra se". De commissie voor de be roepsschriften zal zich van daag een oordeel trachten vor men over deze kwestie. LEIDEN „100 Chileense kinderen een jaar lang één warme maaltijd per dag garanderen", dat is -het doel waarvoor zich de Agues scholengemeenschap aan de Eymerspoelstraat 3 heeft j gesteld in het kader van de Vredesweek die op deze school geheel in het teken staat van Chili. In samenwerking met het Leidse comité Eettafels Chili zullen met name de leerlingen van 4 atheneum zich bezighou den met tal van activiteiten die tot het beoogde bedrag van 6000 Chili-WPek gulden moeten leiden. Dat be drag kan nog aardig wat stijgen omdat alleen de schoolop- brengst is ingecalculeerd. Ver wacht wordt dat acties buiten de school ook het nodige zullen opleveren. tijd'geeft. Voor meer informatie j kan men zich melden tot Paul j Juten, Doelensteeg 12 in Leiden. De actie is bedoeld voor de leettafels van de Chileense stad Curicó, een stad met 70.000 in woners. De eettafels zijn door de Chilenen zelf opgericht voor de ondervoede kinderen. Onder het huidige militaire regime is het levenspeil van de Chleen sterk achteruitgegaan; er is veel werkloosheid en er zijn geen sociale voorzieningen, zodoende het moeilijk om elke dag aan n aanvaardbare hoeveelheid voedsel te komen. Door de on dervoeding tiert tevens de tu berculose welig. Om de ergste honger van de kinderen te stil len functioneren nu in de arm ste wijken van de verschillende steden de eettafels, waar de meest ondervoede kinderen en de tuberculose-patiënten dage lijks een warme maaltijd krij gen. Sociale werkers en de ker kelijke organisatie „Vicariaat van de Solidariteit" verlenen hierbij belangrijke steun. In Cu- ncó functioneren zeven eetta- waaraan in totaal 515 kinde ren van 1 tot 6 jaar en 50 tuberculose-patiënten eten. Voor 5 per maand kan één kind één warme maaltijd per dag krijgen. De moeders van de kinderen zitten zelf in het be stuur van de eettafels, koken bij toerbeurt en houden de zalen schoon. Overigens kan men ook individueel de Chileense eetta- steunen. Dat kan door maandelijks 5 over te maken °P giro 3970159 ten name van Eettafels Chili in Leiden, waar- .jnee de donateur dagelijks één Alleens kind één warme maal- De Chili-week wordt gehouden j van 25 tot 29 september. Naast j de acties voor de eettafels is het j de bedoeling van het Agnes de leerlingen in lessituatie veel in formatie te verschaffen zodat ze zich een oordeel kunnen vor men over wat er in Chili ge beurt. De hogere klassen behan delen de gehele week de Chilij krant. Gisteren bracht een Chil- geense -kunstenaarsgroep een wandschildering aan op één van de muren van de aula. Vandaag (22 september) wordt er een grote fototentoonstelling over Chili ingericht in beide school gebouwen (eerder te zien in het Stedelijk Museum in Amster dam). Op maandag 25 september, de eerste dag van de Chili-week wordt de film „De Arbeider spriester" in de aula vertoond. Op maandag en dinsdag is er ook Chileense muziek in diverse lokalen te beluisteren. Op woensdag wordt de film „In het woud is veel te doen" vertoond, gebaseerd op een brief van een politieke gevangene aan zijn dochter. Op vrijdag wordt een Chili-dag gehouden, waarop toeristische en politieke dia's, een rollenspel, discussie in groe pen met Chilepen, een video-do cumentaire en een Chili-markt. Op deze markt bemant 4 Athe neum de zelfgebouwde stands. Er wordt van alles verkocht, zoals wandkleedjes, beeldjes etc., men kan voor informatie terecht, er komt een Chileense kinderdansgroep, een professio nele Chileense zanggroep, er worden films vertoond en nog veel meer. Vanaf 16.00 uur is de markt toegankelijk voor alle belangstellenden, die er verder ook nog de hele avond terecht kunnen. LEIDEN Verdeeldheid heerste er gister avond in de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en open bare werken over de vraag wat er in de toekomst met de Botermarkt moet gebeu ren. De bewoners hebben zich begin deze maand uitgesproken voor het creëren van een semi-voetgangersgebied, nadat de werkzaamheden aan de walmuren zijn afgerond. Ook de commissieleden konden zich in min of meerdere mate hiermee wel verenigen. Het bleef alleen de vraag op welke manier een dergelijk voetgangersge bied zou moeten worden ingericht. Door de gemeente zijn twee varianten ontworpen. Variant A behelst in hoofdzaak de aanleg van een breed trottoir langs de bebouwing (vier meter) en een rijbaan voor het bedienend verkeer en fietsers (eveneens vier meter). Langs de kade de Nieuwe Rijn zouden dap de bomen die in verband met de aanleg van een hockeyveld in de Profes- sorenwijk zijn verwijderd, worden st. In variant B komen dezelfde bomen 4.75 meter van de walkant af te staan. Deze zullen te gelijkertijd het voetgangersgebied, waar tot elf uur tevens kan worden geladen en gelost, scheiden van een fietsstrook. De heer J. van Zijp (CDA) moest toegeven dat een semivoetgangersgebied op de Boter markt een aanwinst voor de Leidse binnen stad is. Desalniettemin zag hij nog wel wat problemen voor de winkeliers. Mede met het oog op een eventuele verplaatsing van de markt naar de Botermarkt koos het CDA-raadslid voor variant A. Hij vreesde dat er te weinig ruimte voor de marktkra men in variant B zou zijn. Tevens biedt deze variant te weinig uitwijkmogelijkhe den, wanneer zou blijken dat het semi-voet- gangersgebied niet functioneert of wanneer bij nader inzien het busverkeer toch over de marktenroute moet worden geleid, in- plaats van over de Breestraat. Mevrouw M. Koning PvdA verklaarde zich voorstander van variant B met die wijziging dat er ook bomen vlak langs de waterkant zouden worden geplaatst, waardoor de vei ligheid voor de fietser wordt vergroot. Zowel de heer Glaubitz (D'66) als de heer C. Elzenga (WD) wezen een inrichting volgens variant B van de hand. Overigens zal de Botermarkt pas in het voorjaar van 1979 definitief worden herin gericht. Tot die tijd zal er een noodbestra- ting volgens variant B, die ook door de bewoners is gekozen, worden aangelegd. Dit geschiedt uit technische en praktische over wegingen. Enerzijds is de kans op verzak kingen nadat het werk aan de walmuren geklaard is erg groot, anderzijds wil de gemeente de winkeliers niet met een open gebroken .straat laten zitten, wanneer de Sinterklaasdrukte begint. vcidr 11 uur Fancy Fair Op het parkeerterrein bij het winkelcentrum „De Kopermo len", voor het in aanbouw zijnde kerkelijk centrum, wordt morgen een grootse fancy fair gehouden. De opbrengst is voor het bouwfonds van het nieuwe kerkelijke centrum in de Merenwijk. De fancy fair is geopend van half elf 's morgens tot tien uur 's avonds. Er zijn verschillende activiteiten voor jong en oud, zoals een grabbelton en een ballengooitent. Tevens worden er poppenkastvoorstellingen gegeven. En natuurlijk is er een rommelmarkt, een boeken beurs, en een stekjesbeurs. Artikelen voor de fancy fair dienen vanaf tien uur te worden ingeleverd op het parkeerter- Kennismaking De Rembrandt-scholengemeenschap heeft de afgelopen drie dagen een groot aantal festiviteiten op touw gezet voor de leerlingen van de brugklassen. Via allerlei informatie ipaakten de leerlingen kennis met de folklore van vele verschillende landen. De festiviteiten hadden tot doel de leerlingen nader met elkaar te laten kennismaken. Het project werd gisteravond afgesloten met een open huis in de dependance aan de Vijf Meilaan. Veel ouders maakten van de gelegenheid gebruik het schoolgebouw, waarin hun kinderen het komend jaar de nodige kennis zullen opdoen, nader te bekijken. Hot House In plaats van de gebruikelijke vaste tijden zal „Hot House" in het komend seizoen op elke eerste en derde zaterdag van de maand jazz-concerten organiseren. Ook dit jaar gebeurt dit weer in het L.V.C.-gebouw aan de Breestraat 66 te Leiden. Deze concerten zullen vanaf 23 september plaatsvinden in het bargedeelte van de benedenzaal. Een andere wijziging is het donateurschap, dat in prijs sterk is gedaald. Voor een tientje per jaar ontvangt de donateur regelmatig de concert-agenda thuis en hij/zij heeft steeds twee gulden korting op de entreeprijs. Voor C.J.P.-, L.A.K.- en L.V.C .-leden geldt een korting van één gulden. Er zijn al een aantal grote namen uit de Nederlandse jazz-wereld gecontracteerd, zoals fluitist Ronald Snijders met Black Straight Music, saxofonist Alton Dean en Loek Dikker. Op de grootse openingsavond op 23 september zullen twee groepen optreden: Herman de Wit Kwartet met onder andere Han Bennink en de Amsterdamse groep „De Vliegende Grapefruits". De laatstgenoemde groep bestaat uit drie vrouwelijke instrumentalisten. Humphrey Bogart Het Kijkhuis van de Stichting Gesprekcentrum aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 in Leiden besluit op maandag 25 september de Humphrey Bogart-cyclus met de vertoning van de film „To have and have not" uit 1945. Twee jaar na Casablanca speelt Bogart opnieuw de rol van een Amerikaan in het buitenland, die verzeild raakt in de oorlog en aanvankelijk geen partij kiest. De film is gebaseerd op een boek van Hemingway. Aanvang 20.00 uur, toegang 4.-, leden 2.-. North Texas State University Choir Het „North State University a capella-koor" geeft op zondag 24 september een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Aanvang 14.00 uur. Het koor doet Nederland aan in het kader van een toernee. Het North Sea Texas State University Choir werd in 1938 opgericht en bestaat uit 44 leden. Het koor voert een nieuw werk uit: Epigrammata, dat speciaal voor de toernee werd geschreven door William Lathan. Het ensemble staat onder leiding van de dirigent Frank McKinley. De begeleiding op piano, orgel en clavecimbel is in handen van David Haskins. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141 en op de concertmiddag aan de zaal vanaf 13.30 uur. Voorverkoop in Oegstgeest bij de firma van der Luit. Lange Voort 29 en de firma van Weizen, de Kempenaerstraat 23. Programmaboekjes zijn gratis. Hot House De „Vliegende Grapefruits" en de Herman de Wit Groep treden morgen, 23 september op in jazzzolder Hot House in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De „Grapefruits" bestaan hoofdzakelijk uit vrouwelijke musi ci. Zij brengen contrastrijke muziek waarbij simpele volks melodieën als uitgangspunt worden gebruikt. De Herman de Wit Groep brengt muziek dat meer naar jazz neigt. De optredens beginnen om tien uur. Autopuzzeltocht De Stichting Meerburg organiseert op zondag 24 september een autopuzzeltocht. Het 100 kilometer lange parcours voert de deelnemers langs mooie wegen en bezienswaardigheden, al zullen de nodige vervelende opdrachten en listige vragen ook niet ontbreken. Verzamelen in clubhuis Klein Matilo, Zaanstraat 126 tussen 11.30 en 12.00 uur, dan wordt er geloot en koffie geschonken. Om 20.00 uur volgt de gezellige avond in het clubhuis met nabeschouwing van de tocht en dia's, prijsuitreiking bingo en verloting. De opbrengst is voor de drumband „Matilo". LEIDEN Leden van de fracties van de PvdA, D'66 en de PSP hebben zich gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening nadrukkelijk verzet tegen nieuwbouwplannen van de stichting huisvesting werkende jongeren. Deze plannen kwamen ter sprake naar aanleiding van het voorstel van b en w om een voorbereidingsbesluit voor het terrein aan de Paulus Buysstraat waar vroeger onder meer de christelijke kweekschool heeft gestaan, te nemen. De stichting wil op dit terrein premiekoopflats bouwen. „Ik vind het geen taak van de stichting om dergelijke wonin gen te bouwen", aldus mevrouw M. Koning (PvdA). „De werken de jongeren die om woonruimte zitten te springen kunnen heus geen premiekoopflat betalen". De heer Van Zijp (CDA) bracht hier tegen in dat de woningen waarschijnlijk zouden worden gekocht door personen die el ders in Leiden een goedkopere woning achter laten, waarmee hij het belang van het nieuw- bouwplan van de stichting huis vesting werkende jongeren aan getoond zag. Door dé bewoners van de Pau lus Buysstraat en omgeving is bezwaar aangetekend tegen de plannen van de SHWJ onder meer omdat voor het realiseren van het plan drie panden aan de Rijnsburgerweg moeten wor den gesloopt. Wethouder Waal van stadsontwikkeling stelde dat de sloop van deze panden noodzakelijk is om de nieuwe woningen betaalbaar te maken. Wanneer de stichting besluit om de panden te laten staan, zal het niet mogelijk zijn in de premiesfeer te bouwen. Er kun nen dan twintig appartementen minder worden gebouwd. Door het PPR-raadslid L. Beij- en werd tenslotte nog gewezen op het belang om in de koop overeenkomst een kettingbe- ding op te nemen teneinde spe culatie met de woningen tegen te gaan. De bewoners zouden moeten worden verplicht om bij verhuizing de woningen terug te verkopen aan de stichting, waardoor de woningen altijd ten dienste van de Leidse jonge ren zullen blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3