Busbanen Leiden-Katwijk kost 8,5 miljoen W e willen geen permanente file ,,Geen computers voor Zuid-Afrika Bezetting SIL-gebouw duurt voort ÏjTAD" LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 Hl n (van een onzer verslaggevers) .EIDEN/KATWIJK Het busbanenproject Leiden- latwijk heeft het rijk 8,5 miljoen gulden gekost, lat bleek gisteren uit de toespraak van minister ir, D. J. Tuijnman van Verkeer en Waterstaat bij s Ie officiële ingebruikstelling van het busbanenpro- ject Leiden-Katwijk in de NZH-hal aan de Rijnsbur- i erweg 1 in Leiden. Verkeer en Waterstaat droegen miljoen gulden bij, de rest kwam van het ministerie ran Sociale Zaken (vanwege de ontstane werkgele- l' enheid). Van de 8,5 miljoen werden 4 miljoen esteed aan de werkzaamheden in Leiden, 3 miljoen an de werkzaamheden in Oegstgeest en 1,5 miljoen an de werken in Katwijk. KATWIJKSE BURGEMEESTER BOS KATWIJK - „Wij willen niet in een permanente filetoestand verzeild raken", was de reactie van burge meester Bos van Katwijk gisteren naar aanleiding van het bezoek van minis ter ir. D. J. Tuijnman van Verkeer en Waterstaat in Katwijk vanwege de ope ning van het experimentele busbanenproject Leiden- Katwijk. „Het project is in Katwijk nu ruim een jaar operatio neel. Het nieuwe systeem biedt duidelijk voordelen voor een regelmatiger openbaar vervoer. We hebben er echter ook de bezwaren van ondervon den", aldus burgemeester Bos. „Het drukste buskruis punt in de gemeente, de Zeeweg/Koningin Juliana- laan kent een enorme filevorming in de spits, als dan elk uur 26 bussen passeren plus nog het aantal extra en lege bussen. Bij gebruikmaking van het electronischesysteem (de bus kan de verkeerslichten op groen zetten) betekent dit dat de zeer drukke kruising gedurende tenmin ste 15 minuten uitsluitend voor het openbaar vervoer beschikbaar is en dat het overige verkeer belangrijk vertraagd wordt", aldus burgemeester Bos. De heer Bos was de mening toegedaan dat de vertraging kan worden verminderd door het openbaar vervoer verder te verbeteren zodat meer automobilisten ge neigd zullen zijn de bus te pakken. „Dit zal wel een uitbreiding vragen van het aantal spitsuurlijnen", aldus de heer Bos. „De instelling van de nieuw geopende lijn 32 en de voorgenomen doortrekking van lijn 31 naar Alphen vormen hier voor een goede aanzet. Maar wij zullen ons wel moeten realiseren dat dit nog maar het begin is. Verbindingen met diverse delen van de Haagse agglo meratie zijn nodig om een bruikbaar alternatief te vormen voor het eigen vervoer, waaraan wij allemaal zo gehecht zijn." (De alternatieve Leidse Baan heeft vele mogelijkheden. De nieuwe maatregelen maken bin nenkort een koppeling van de buslijn Katwijk-Leiden aan de lijn Alphen-Leiden mogelijk." aldus de minister, die ook aan- f'ijzingen gaf voor een verdere erbetering van het gebruik van het openbaar vervoer. „Dat kan irden bereikt door de aanleg n park-and-ride-voorzieni- v n, parkeergelegenheid dus, aangevuld met voldoende fiets- llingsruimte bij stations en Iten." Tenslotte ging do be- idsman ook nog in op het iruik van de Hofland brug, een betere busbediening van liden/Zuid-West en Voorscho- m/Noord Hofland heeft moge- |lijk gemaakt. „Deze brug wordt nog groter belang wanneer bij bebouwing van de Steven- hofjespolder een spoorweg- jhalte Leiden-de Vink zou kun- ;n worden geopend." directeur van de NZH, de ièer mr. W. H. Dollekamp en [drs. J. Borgman, lid van Gede- iuteerde Staten van Zuid-Hol- id gingen in hun toespraken op de omvang en de voorge- :hiedenis van het busbanen- [project. I0|| Het busbanenproject Leiden- ijj( Katwijk bestaat uit een aantal ^verkeerstechnische werken, ials busstroken op de weg en Jectronisch bedienbare ver- [eerslichten vanuit de bus. Re- iltaat is een voorkeursbehan deling voor het openbaar ver voer op dit traject, wat door een ^aantal buslijnen geheel of ge deeltelijk wordt gebruikt. De nu bijna gereedgekomen busbanen vormen een rechtstreekse ver binding voor het openbaar ver- LEIDEN De bezetting van het Sociologisch Instituut (SIL) aan het Stationsplein in Leiden ulf blijft door studenten gehand haafd. Tijdens de algemene ver- igadering, die de bezetters gis teravond hebben gehouden, werd geconstateerd, dat over-v leg binnen de subfaculteitsraad t tot niets heeft geleid. De subfa- culteitsraad heeft gisteren in RO beslotenheid vergaderd over de 9 w kwestie D. Lapple, maar heeft Minister Tuijnman opent alternatieve Leidse Baan voer tussen Leiden-station en Katwijk, tussen het A44-viaduct en de Leidsebuurt is in Oegst geest een stuk weg van ongeveer 200 meter nog niet gereed. Eind van dit jaar zal ook dit gedeelte van het traject gereed zijn. Het busbanenproject betekent een belangrijke verbetering van het openbaar vervoer in de Leidse Geschiedenis- De grondslagen voor het experi menteer-project „Leidse baan" zijn in juli 1972 gelegd door de werkgroep Milieubeheer van de Leidse Universiteit, die in een nota een beleidsombuiging ten gunste van het openbaar ver voer verwezenlijkt wilde zien en geen secundaire weg 16 de Leidse Baan). Provinciale Sta ten hadden al eerder een motie aangenomen die het opschorten van de werkzaamheden aan de secundaire weg 16 behelste. Het totale experimenteerproject is in vier stukken geknipt. De verbinding Leiden-Katwijk vormt de eerste fase. Aan de tweede fase, Leiden-Leider- dorp, wordt hard gewerkt. Na de realisatie van het tweede deel Minister Tuijnman opent electronisch het busbanenpro ject zal een direkte buslijn Alphen Katwijk geopend kunnen wor den. De derde fase, de verbm ding Leiden-Voorschoten/Was- senaar-Den Haag is in studie. De laatste fase betreft de Leidse binnenstad. Experiment Het busbanenproject Leiden- Katwijk is in tweeërlei opzicht een experiment geweest. In be stuurlijk opzicht, omdat een be langrijk deel van het project door technische installaties ge realiseerd moest worden, bin nen de grenzen van de bestaan de verkeersruimte. Er was grote inventiviteit van de technici no dig om oplossingen te zoeken met voldoende rendement (dus winst op de rijtijd van de bus). In de afgelopen 20 jaar is de rijtijd op het traject Leiden-Kat wijk (w) met 5 minuten geste gen tot momenteel 25 minuten. Voor de bus betekent dat een gemiddelde snelheid van 24 km per uur. Het busbanenproject levert voor de perioden buiten de spitsuren een rijtijdwinst op van 2 minuten. Hierop is nu de dienstregeling aangepast, maar wat belangrijker is, de, vertra gingen van 10 tot 15 minuten.' die regelmatig in de spitsuren opgelopen werden, zijn nu ver leden tijd. De chauffeurs kun nen nu de verkorte dienstregel- tijd ook in de spitsuren zonder moeite halen. Dit betekent een belangrijke regelmaat in de bus diensten én minder extra bus sen om de vertragingen op te vangen. Deze regelmaat heeft nóg een voordeel voor de reizigers. Door hergroepering van de bussen tussen Leiden en Katwijk kan met geringe kosten de wijk Rijn soever in Katwijk beter bediend worden. In de spitsuren kan nu een nieuwe buslijn (nummer 32) gaan rijden, 's morgens heen naar Leiden, 's avonds terug naar Katwijk. De busroute heeft ook een voor keursbehandeling van de NZH gekregen. Er zijn wat meer bus hokjes (abri's) geplaatst en de haltepalen zijn voorzien van driezijdige borden, waarop de vertrektjden van de bus, een regionale buslijnenkaart en een plattegrond van de omgeving van de betreffende halte zijn aangebracht. De nieuwe dienstregeling (huis aan huis verspreid in Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Kat wijk) van de NZH zal aanstaan de maandag ingaan. Lijn 32 zal dus ook met ingang van maan dag gaan rijden, kname door een verkeerslicht automatisch op groen te zetten. Vervolgens reed de minister met het prototype van de toe komstige streekbus, de B7900, die in de jaren '80-'81 in gebruik zal worden genomen naar Oegstgeest waar hij, zoals het een tuinman betaamt, deskun dig _een boom plantte in de Leidse Buurt in samenwerking met loco-burgemeester Thorn van Oegstgeest. Daarna ging de bus naar Katwijk, waar de mi nister buslijn 32 opende bij de Keerlus aan de Biltstraat door met een bord het lijnnummer van de bus te wijzigen in 32. Hierna volgde een geanimeerde receptie in het gebouw Tripo dia, waar de bewindsman door burgemeester Bos van Katwijk werd toegesproken en technici uitleg gaven over de technische systemen in het busbanenpro ject. „De situatie van de bezetting is exact gelijk aan die na de verga dering van de vakgroep macro sociologie van gisterochtend. De bezetters handhaven de bezet ting daarom evenals de eerder gestelde eisen, welke door de vakgroep zijn geformuleerd", aldus de studenten. Zoals bekend verzetten de so- ciologie-studenten zich tegen een mogelijke ruil van de lector- spost macro-sociologie voor de. hoogleraarspost empirische so ciologie. Tevens eisen zij van de subfaculteitsraad, dat dr. D. Lapple zo snel mogelijk aan de minister voorgedragen wordt voor de functie van lector. Hier tegen heeft het College van Be stuur, de instantie die advies aan Den Haag uitbrengt, on langs bezwaar gemaakt, omdat er verkeerde of onvolledige ge- Ook heeft de avondstudieraad gisteren een algemene vergade ring in het SIL-gebouw gehou den, waarin men zich solidair verklaarde met de bezettingsac tie. De studieraad heeft besloten om zolang de bezetting duurt geen avondcursussen meer te organiseren. Dinsdagavond 26 september komen de studenten en docenten bijeen om een nieuw rooster af te spreken. Inmiddels hebben eveneens tal van organisaties in het land zich solidair verklaard met de socio-, logie-studenten. Er zijn onder meer telegrammen binnengeko men van de ASVA, de Kring van psychologie-studenten, de LSB, de PSP, het LOG, verschil lende organisaties uit andere universiteitssteden, Leidse be wegingen een 30 vrouwen uit het Vrouwenhuis. Dr. D. Lapple 2 I S8SI - - V. X-'V .y-,- Wegwijzer wint slagbaltoernooi totaal 21 ploegen nemen deel aan Leerlingen van de basisschool „De de gemeentelijke schoolsportcom* het toernooi, dat werd gehouden Wegwijzer" hebben gisteren de- missie Leiden, gewonnen. Het op het sportterrein aan de Zoeter- eerste ronde van het slagbaltoer- team van de Zijlwijkschool legde woudse singel. De wedstrijden "ooi dat werd aeórqaniseerd door beslag op de tweede plaats In hadden een voorspoedig verloop RIA BECKERS (PPR) OVER ZIS: LEIDEN De fractie-voorzitter van de PPR, mevrouw Ria Beckers, heeft zich gisteravond uitgesproken tegen Nederlandse samenwerking met Zuid-Afrika met betrekking tot het in het Academisch Ziekenhuis van Leiden ontwikkelde Ziekenhuis Informatie Systeem (ZIS). Het ZIS verwerkt via computers gegevens van patiënten, die zowel medisch als persoonlijk van aard kunnen zijn. „Hoewel het ZIS als een soort van databank ontegenzeggelijk voordelen heeft zie ik het systeem, dat de bescherming van gegevens tegen onbevoegden moet waarborgen, als verre van waterdicht. In een land als Zuid-Afrika acht ik het niet denkbeeldig, dat bijvoorbeeld de politie het ZIS zal gaan gebruiken tegen de zwarte bevolking. Mevrouw Beckers zei dit tijdens een door de Boycot Outspan Actie (BOA) gehouden bijeenkomst in het St. Antonius Club huis te Leiden. De BOA belegde deze bijeenkomst samen met landelijke vertegenwoordigers van de PvdA, de PSP, de PPR en de ABVA. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat Zuid-Afrika verre moet worden gehouden van elke vorm van wetenschappelijke, politieke en economische sa menwerking. Zeker nu er vanuit Nedeiiand en Zuid-Afrika pogingen in het werk worden gesteld Oti kennis op het gebied van cdmputers aan elkaar uit te wisselen. In dit verband sprak men er zijn bezorgheid over uit, dat vandaag aan het AZL een bezoek wordt gebracht door de Zuidafri- kaanse dr. J. Kane-Berman, die het ZIS-in-werk- ing wil bekijken. Ook is men ongerust over het bericht dat een hoge funtionaris van het Directo- raat-Genaraal voor de Volksgezondheid, dr. Van der Werff, naar het Kaapstadse Congres zou afreizen en belangrijke inlichtingen aldaar zou kunnen verstrekken. Op uitnodiging van de BOA sprak gisteren de Zuidafrikaanse medicus dr. Mabatha over de gezondheidszorg in zijn land, welke volgens hem een apartheidszorg is. Mabatha zei, dat in een land waar dagelijks mensen uit de zwarte bevol king van honger sterven de computers voor de blanke minderheid weinig soelaas kunnen bie den. In Leiden is gisteren een enquête gehouden door de hoogleraar dr. A. R. Bakker, de projectleider van het ZIS, over de vraag hoe zijn personeel erover zou denken als hij aan de conferentie in Kaapstad mee zou doen. De enquête heeft een storm van verontwaardiging onder het perso neel teweeggebracht. Uit medische kringen werd voorts medegedeeld, dat verschillende artsen en computerdeskundigen het bezoek van mevrouw Kane-Berman passjêf zullen boycotten. Feestdag Speeltuinvereniging „Groenoord" houdt zaterdag 23 septem ber een feestdag op haar terrein aan de Musschenbroek- straat. Van een tot vier uur worden er veertien spelletjes gedaan met de kinderen van zes tot twaalf jaar. Tussendoor zijn er tekenfilmvoorstellingen. Van vier tot vijf uur treedt er een goochelaar in het gebouwtje van de vereniging op. Om half zes worden de prijzen aan de winnaars van de spelletjes uitgereikt. Om zeven uur is er een filmvoorstelling over een popconcert en vanaf acht uur wordt er open huis in het clubhuis „Groenoord" gehouden. Een en ander wordt muzikaal omlijst door een band. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag 24 september weer een natuur wandeling. De tocht gaat ditmaal door „Huys te Warmont". Gestart wordt om twee uur bij het pand Herenweg 139. De wandeling, die ongeveer anderhalf uur duurt, wordt onder leiding van natuurgidsen gemaakt. Oraties Prof. dr. A. Huson en dr. J. Voogd zullen morgen, 22 september hun benoeming aan de Leidse universiteit als respectievelijk gewoon hoogleraar en gewoon lector in de anatomie en embryologie aanvaarden. Zij doen dit door het uitspreken van een oratie met als titel respectievelijk „Anatomies mouvantes" en „Het brein in beweging". De bijeenkonfit heeft plaats om kwart over vier in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Open huis B.v. financieringsmaatschappij „Vola" houdt donderdag 28 september open huis naar aanleiding van de officiële opening van haar vestiging in Leiden. Het nieuwe kantoor is gevestigd aan het Pluimgras 23. Tussen vier en zes uur kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in het kantoor. Vredesteek De gezamenlijke vredesgroepen in Leiden hebben een uitgebreid programma samengesteld voor de Vredesweek die dit jaar van 23 tot 30 september wordt gehouden. Zaterdag 23 en 30 september staat er een informatiestand op de Haarlemmerstraat. Zondag is er een vredesdienst in de verschillende kerken. Maandag is er een rollenspel in de aula aan het Valkenpad vanaf acht uur. Dinsdag wordt de film „Wargame", die gaat over de gevolgen van een atoomoorlog in Verbum Dei aan de Plantage vertoond vanaf half acht. Woensdag wordt een rollenspel gehouden in „Morschwijk" aan de Topaaslaan vanaf half acht. In de filmzaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt donderdag vanaf acht uur een forumdiscussie gehou den. Zaterdag 30 september is er een demonstratieve tocht naar de vleigbasis Valkenburg. Promotie De heer J. Ambagtsheer uit Vorden promoveerde gisteren tot doctor in de geneeskunde. Dr. Ambagtsheer is orthope disch chirurg en tevens wetenschappelijk medewerker aan de medische faculteit in Leiden. Fiom-Leiden Het regionale bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, Fiom-Leiden, formeert een gespreksgroep voor gescheiden vrouwen met kinderen. De eerste bijeenkomst is dinsdag 26 september om acht uur. De groep zal in totaal tien maal bijeenkomen. Deelnemers aan de gespreksgroep kunnen zich melden op het bureau, Terweerpark 2, tel. 161068. Shebeen Het gezelschap Kees Ouwejan en Makkers treedt vrijdag 22 september op in het folkscafé „Shebeen" aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17. Het optreden begint om een uur of tien. De toegangsprijs is vier gulden en twee gulden vijftig voor leden van het Gesprekscentrum. iercollecte De jaarlijkse collecte voor de Nier Stichting Nederland wordt in de week van 25 september tot en met 1 oktober gehouden in Leiden. Er wordt een huis-aan-huis-collecte gehouden, maar er kan ook geld gestort worden op het gironummer 388000 ten name van de Nier Stichting Nederland. Pech onderweg Vanwege de grote belangstelling organiseert de ANWB ook dit jaar weer de cursus „Pech Onderweg". In Leiden begint deze praktische cursus op dinsdag 10 oktober, maandag 30 oktober en donderdag 30 november. De cursus wordt gehouden in de Technische SchoolVijf Meilaan 137 en begint steeds om 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van tweeëneenhalf uur, die in vier achtereenvolgende weken op dezelfde avond wordt gehouden. De instructeurs zijn ervaren wegenwachten en technocbefs van de ANWB. Gedurende de lessen worden onder meer de ontsteking, carburatie, koeling en smering behandeld, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandigheden starten van de auto. Het accent bij de cursussen ligt op het „zelfdoen" en het uitgangspunt is dat de deelnemers leken zijn op autotechniscb gebied. Het voornaamste doel is de automobilisten een zekere mate van bondigheid bij te brengen in het opsporen van storingen die zich zowel thuis voor de deur als onderweg kunnen voordoen. Iedere cursist ontvangt een handig cursusboekje dat hem na afloop van de cursus ook goede diensten kan bewijzen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij bet Leidse ANWB-kantoor, Stationsweg 2 in Leiden, tel. 071- 146241. Kosten: f 60 voor ANWB-leden en 77 voor niet-le den. Gevonden voorwerpen Bij de politie van Leiden zijn talloze voorwerpen ingeleverd. Onder meer: diverse portemonnaie's bontjas, parelketting, trouwring, zilverkleurige amrband, plastic tas met inhoud, zilveren ketting, gouden arband, breiwerk, dameshorloge, zilveren armband, fietstas, herenhorloge, zilveren hangertje, jute tas, regenbroek, travelier chequès, tasje van spijkerstof, step, tas met kleding, wandelwagen, rekenmachine, geldsbe drag, jas, sportbroek, herenbril, damesshawl, en diverse sleutels met en zonder etui. Inlichtingen bij de afdeling gevonden voorwerpen maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur, Zonneveldstraat 10 of telefonisch 149961 tst. 111. Gespreksmiddag Mede op initiatief van het dekenaat Leiden wordt zaterdag 21 oktober een gespreksmiddag voor ouders van homofiele kinderen in Alkmaar gehouden van één uur tot half zes. Nadere inlichtingen over de bijeenkomst zijn te krijgen bij het radio-pastoraat, Oranjelaan 8, Hilversum, tel. 035-15555. De bijeenkomst is speciaal voor ouders van homofiele kinderen uit de Leidse regio. Gebleken is namelijk dat men liever niet in zijn onmiddellijke omgeving een vergadering bezoekt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3